Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,919 μηνύματα σε 22,163 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 276 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω γάτα;

Libertus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 10:47, 27-08-16:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα, μια γάτα που έχει περάσει τους πρώτους 6 μήνες σε άλλο σπίτι, με άλλον ιδιοκτήτη και γάτες, μπορεί να υιοθετηθεί και να προσαρμοστεί κατάλληλα στο νέο περιβάλλον και μαζί μου ή μπορεί να αναζητά το πρώτο της σπίτι; Απ' ό,τι κατάλαβα, έχει ήδη διαμορφώσει χαρακτήρα απλά. Δεν έχω κόλλημα με την ηλικία, απλώς αν υιοθετήσω τελικά θέλω να σιγουρέψω ότι θα τα πηγαίνουμε καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:45, 27-08-16:

θεωρω πως ισως ειναι και καλυτερα μια γατουλα που εχει ζησει και με αλλα ζωακια, θα ειναι πιο κοινωνικοποιημενη σε περιπτωση που θες κι εσυ καποια στιγμη να παρεις κι αλλο ζωακι.
οπως και να χει οπως σου ειπα παντα θελουν ενα χρονικο διαστημα προσαρμογης, σε καθε περιπτωση.
αλλα για να μη σε ζαλιζω, ναι , νομιζω δεν θα εχει κανενα προβλημα να υιοθετηθει γατουλα που εχει ζησει λιγους μηνες σε αλλο σπιτι. εφοσον παιρνει απο το νεο κηδεμονα τη φροντιδα και την αγαπη που της αξιζει, θα προσαρμοστει.
οι γατες ειναι τα πιο απαιτητικα και ταυτοχρονα τα πιο καλοβολα πλασματα του κοσμου..

μπορεις να δοκιμασεις να φιλοξενησεις λιγο καιρο τη γατουλα αρχικα για να δεις στην πραξη πώς θα "δεσετε" μεταξυ σας, δεν ειναι κακο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 14:42, 27-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
...εφοσον παιρνει απο το νεο κηδεμονα τη φροντιδα και την αγαπη που της αξιζει, θα προσαρμοστει.
οι γατες ειναι τα πιο απαιτητικα και ταυτοχρονα τα πιο καλοβολα πλασματα του κοσμου..
Βούτηξα το Σοράγι μου από το δρόμο αδέσποτο 8 μηνών, πήγε κατευθείαν κτηνίατρο για εξετάσεις και στείρωση και μετά μπήκε σπίτι. 10/11/14 την εντοπίσαμε, 19 στειρώθηκε, 21 έγινε κορώνα του σπιτιού μας!
Αυτή είναι η φωτό από την 1η της νύκτα κοντά μας:

Όπως βλέπεις, κανένα πρόβλημα προσαρμογής!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3lbereth : 27-08-16 στις 15:01.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:47, 28-08-16:

πω πω μια κούκλααα!
αμ πώς να μην την βουτηξεις!
να τη χαίρεστε!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatGuard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CatGuard
Ο CatGuard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O CatGuard έγραψε στις 21:29, 13-02-17:

Καλησπερα σε ολη την παρεα σας..
Ταϊζω εδω και καιρο 8 γατες αδεσποτουλες στον ακαλυπτο μας δυο φορες την ημερα μια το πρωι λιγο μετα το ξημερωμα και μια πριν νυχτωσει (μια ασπρομαυρη με τα 4 μικρα της, μια χοντρουλα τριχρωμη, και δυο λιγο πριν την ενηλικιωση εναν πορτοκαλουκο και μια γκρι/λευκο).
Σε λιγους μηνες θα μετακομισω για επαγγελματικους λογους εκτος Αθηνας και σκεφτομαι να παρω στο σπιτι ειτε τον πορτοκαλι ειτε την γκρι γατουλα ειτε και τα 2 ωστοσο εχω πολλους προβληματισμους!
Δεν θα γεμισει τριχες το σπιτι?
Δεν θα γρατζουναει γυρω γυρω μιας και εχω ακουσει δεν δινουν σημασια στο ονυχοδρομιο?
Δεν θα με ξυπναει ειτε για να φαει νωρις ειτε για να παιξει ειτε επειδη θα θελει παρεα, χωρις να εχω κοιμηθει επαρκως με αποτελεσμα να πηγαινω σαν ζομπι στη δουλεια?
Τα επιπλα, τα ξυλινα γενικα μεσα στο σπιτι πραγματα γυρω γυρω, ή αν ξεχαστουν παπουτσια/ρουχα σε κοινη θεα δεν θα κινδυνευουν να γινουν ερμαιο στα νυχια της γατας?
Δεν ειχα στο παρελθον κατοικιδιο και επειδη ειμαι γενικα πολυ της ταξης και της τακτοποιησης εντος σπιτιου εχω αρκετες επιφυλαξεις και ανησυχιες ως προς τη συμβιωση μας..
Δεν με πειραζει να κανουν ζημιες οι οποιες διορθονωνται ή συμμαζευονται, ωστοσο οτι γδαρουν με τα νυχια ειναι τελειωμενο διχως επιστροφη...
Επισης ακομα περισσοτερο αν και off topic με προβληματιζει τι θα γινουν οι υπολοιπες γατουλες που ταϊζα τωρα που θα μετακομισω...
Ειχαν μαθει να τρωνε απο εμενα δυο φορες την ημερα, οταν μετακομισω δεν ξερω αν θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν ειδικα τα 4 μικρα ειχαν μαθει να τρωνε αποκλειστικα απο εμενα και δεν βγηκαν ποτε σε αναζητηση φαγητου...
Μιλαμε για 8 ψυχουλες συνολικα και γενικα ανησυχω τι θα γινουν σε λιγους μηνες γιατι και 1-2 να παρω εγω θα μεινουν 6-7 πισω..
Εσεις που εχετε εμπειρια και εχετε κανει πολλες συζητησεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις που μετακομιζει καποιος και μενουν πισω αδεσποτακια που ταϊζε?
Σορυ αν σας κουρασα με το μακροσκελες κειμενο, ελπιζω σε απαντησεις σας και πιθανες προτεινομενες λυσεις, ευχαριστω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 22:47, 13-02-17:

Καλησπέρα και μπράβο σου.Να ωραιοποιούμε την κατάσταση δεν έχει νόημα. Για τα υπόλοιπα αδεσποτάκια η ζωή θα είναι δύσκολη. Εύχομαι στη γειτονιά να υπάρχουν και άλλοι φιλόζωοι για να βρίσκουν λίγο φαγάκι. Αυτά που θα υιοθετήσεις [ μακάρι και τα δυο], δεν είναι λούτρινα. Θα κάνουν ζημιές. Θα σου δώσουν όμως απίστευτη αγάπη και συναισθήματα που δύσκολα περιγράφονται.... Θα σου πω για τη δικιά μου που την πήρα από το δρόμο. Πια δε κάνει ΚΑΜΜΙΑ ζημιά. Καταλαβαίνει. Στο ονυχοδρόμιο, με προσπάθεια, θα μαθούν. Και γω το απόγευμα έσπασα ένα ποτήρι... Μ΄ αυτό θέλω να πω ότι είναι ζωντανά πλασματάκια. Γίνονται ζημιές. Εσύ θα αποφασίσεις. Εγώ ψηφίζω γατουλίνια με όλη την καρδιά μου. [Μακάρι να τα πάρεις κι ας με βρίζεις μετά].... Φίλε, εσύ θα αποφασίσεις... Άκου την καρδιά σου.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rania77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rania77
H rania77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rania77 έγραψε στις 20:18, 28-09-17:

γεια σας

επειδη αγαπαω πολυ τις γατες αποφασισα να παρω μια
ομως μενω σε ενα πολυ μικρο σπιτι και επειδη λειπω καποιες ωρες σκεφτομουν οτι ειναι κριμα για το γατακι να ειναι μονο του και επισης φοβαμαι για τυχον καταστροφες σε κουρτινες και ρουχα( ειναι κρεμασμενα εκτος ντουλαπας )
μηπως να μην παρω καλυτερα???
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 28-09-17:

Ράνια καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας!

Απαντώντας στην πρώτη σου ερώτηση, η γάτα είναι ένα πολύ τρυφερό ζώο, αλλά συνάμα και ανεξάρτητο. Πολύ πιο βολικό, από ένα σκύλο που η ανθρώπινη παρέα του είναι άκρως απαραίτητη. Συνεπώς, καθόλου δεν θα "στεναχωρηθεί", μένοντας για κάποιες ώρες μόνη σε καθημερινή βάση, αρκεί να έχεις φροντίσει από πριν για το φαγητό, το νερό και την ασφάλειά της (πόρτες και τζάμια παραθύρων κλειστά και όχι επικίνδυνα αντικείμενα εκτεθειμένα (όπως π.χ. ηλεκτρικά καλώδια, ιδιαίτερα αν σκέφτεσαι να πάρεις μικρό γατάκι).
Σε ότι αφορά τις ζημιές, πίστεψέ με, έχω γατούλα από μωρό 5 χρόνια τώρα και-σε αντίθεση με μένα- ζήτημα να μου έχει κάνει μικροζημιά (και ΑΝ την έκανε όχι όταν έμενε μόνη, αλλά πάνω στο παιχνίδι της μαζί μου - δεν μιλάμε για σπάσιμο αντικειμένου, οι γάτες είναι πολύ προσεκτικές). Βέβαια θα χρειαστεί κάποια εκπαίδευση στην αρχή, ειδικά αν την πάρεις από μωράκι, ώστε να μην ασχολείται με τις κουρτίνες(αν και η δική μου ουδέποτε έδωσε σημασία), ή να "λιμάρει" τα νυχάκια της στα έπιπλα (θα χρειαστείς μικρό ονυχοδρόμιο). Επίσης, αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις μια, έστω και φορητή μικρή ντουλάπα, (απλώς για να μην είναι τα ρούχα σου σε κοινή θέα) μη σε απασχολεί, δεν θα σου τα πειράξει.

Κοντολογίς, αν θέλεις πραγματικά να έχεις μια γατούλα (ή γατούλη) και έχεις κάποιο λίγο χρόνο (στην αρχή τουλάχιστον) να ασχοληθείς με τη φροντίδα της, γιατί όχι; Προχώρα το και θα δεις πόσα πολλά θα σου δώσει η συμβίωση με ένα τέτοιο υπέροχο ζώο και η αγάπη που θα σας δέσει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:58, 28-09-17:

Εμενα η Μιρκα μου εχει κανει τις κουρτινες κροσια.Δεν καταφερα να της το κοψω.Απο αλλες ζημιες τιποτα και ας πηδαει απο δω και απο κει σαν κατσικακιΕιναι αξιολατρευτες οι γατες και ειδικα τον χειμωνα σε ζεσταινουν κιολαςΑυτο που το πας
Παράθεση

rania77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rania77
H rania77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rania77 έγραψε στις 00:56, 29-09-17:

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας θα προσπαθησω να βρω τροπο να καλυψω τα ρουχα και τα καλωδια
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:15, 29-09-17:

Η μια γατα μου ειναι αψογη και δεν κανει καθολου ζημιες. Η αλλη ειναι ο σατανας ο ιδιος σε σωμα γατας. Σε μολις 2 εβδομαδες παραμονης στο διαμερισμα το εχει μετατρεψει σε παραλια, εχει βγαλει το χωμα απο τις γλαστρες, εχει αφησει τρυπες σε κουρτινες και στορια (τα μασουλαει), ξυνει τα νυχια της πανω στις καρεκλες, εχει γεμισει ο τοπος χαρτακια (οτι χαρτι βρεθει μπροστα της το κανει κομματια), εχει ξερασει πανω στο κρεβατι του αλλου γατιου και ειχε γεμισει το σπιτι λαδια αφου μπηκε μεσα σε τηγανι με λαδι και μετα περπατουσε σε ολο το σπιτι.

Αν παρεις γατα προτεινω να παρεις ενηλικη που εχει διαμορφωσει χαρακτηρα. Ή περσικη που συνηθως ειναι πιο ηρεμες και δεν κανουν πολλες ζημιες, αν και το ξυσιμο των νυχιων στους καναπεδες δεν θα το γλυτωσεις αν δεν την μαθεις να μη τα ξυνει εκει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelliel : 29-09-17 στις 04:18.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:31, 29-09-17:

Ράνια γειά σου!
Το θέμα δεν είναι αν σου κάνει ζημιές ή όχι αλλά αν εσύ πραγματικά ΘΕΛΕΙΣ γάτα στο σπίτι σου.Σίγουρα οι παρορμητικές κινήσεις δεν είναι πάντα επιτυχείς αλλά όποιον κι αν ρωτήσεις άλλα θα σου πει.Ποιός μπορεί να σου εγγυηθεί πως το γατάκι της Περσίας θα είναι φρόνιμο?Άσε που κοστίζει και η αγορά του και δεν είμαι φαν της αγοράς ράτσας αλλά της διάσωσης της ταράτσας για πολλούς λόγους.
Όταν υπάρχει αγάπη και τα βουνά χαμηλώνουν.Ο δικός μου είναι τρελάρας αλλά τα σταθερά ΜΗ τον έχουν κάνει αρνί.Τον επιβραβεύω για κάθε τι καλό ,τον μαλώνω για κάθε τι κακό.Όταν είναι μικρά είναι σαν και τα παιδάκια ,ειδικά μέχρι να γνωρίσουν τον νέο τους χώρο.Μαθαίνουν άμεσα να πηγαίνουν στην άμμο,προτιμούν μιά ψάθα για τα νύχια τους παρά το βελούδο της στόφας.Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας άλλα λέει.Όταν είναι μόνα δεν αγριεύουν όπως οι σκύλοι αλλά ζαρώνουν γιατί αισθάνονται ανασφάλεια.
Αν έχεις την ανάγκη να διοχετεύσεις την αγάπη σου σε ένα γατούλι τόλμησέ το.Τα ζώα δεν επιστρέφονται.Μένουν μαζί μας μέχρι να γεράσουν και μας αφήσουν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nik_cat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nik_cat
Ο nik_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nik_cat έγραψε στις 18:23, 27-12-17:

Γεια σας και Χρονια πολλα!!Νεο μελος κι εγω ως εγγεγραμενος πλεον,θα ηθελα να με δωσετε τις γνωμες σας και τις γνωσεις σας!Συγνωμη για το σεντονι που θακολουθησει.θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συνοπτικος μπορω...

Εχω εναν γαταρο αδεσποτο κι εγω καπου στα 6 χρονων πανω κατω.Μεναμε σε μονοκατοικια και πριν 6χρονια η μητερα μου τον μαζεψε οντας μικρουλης.Τον φροντιζε εκεινη μιας κι εμενα δεν με πολυενδιεφερε.Ο γατοσ εμαθε τελικα εκει και εχει την δικια του περιοχη.Εφτασε τελικα η στιγμη που επρεπε να μετακομισουμε σε κουτι-(ο γατοσ στα 4 χρονων)- και ειπαμε να τον παρουμε αργοτερα μεχρι να τακτοποιηθουμε.Εγω μιας και κεινη την περιοδο ειχα κατι δουλειες τισ οποιες ο δρομος ηταν απο κει και η μονοκατοικια ειναι συγγενη ο οποιος ελλειπε και εχω τα κλειδια ακομα, περνουσα και τον ταιζα.Οσο περνουσε ο καιρος και η καθημερινοτητα καθομουν ολο και περισσοτερο μαζι του και δυστηχως δεθηκα παρα πολυ μαζι του κι αυτος το ιδιο πιστευω.Για να μην συνεχισω να λεω κι αλλα ας μπω στο θεμα που με απασχολει.
Εφτασε πλεον η στιγμη που δεν γινεται να πηγαινω αλλο εκει επειδη θα κατοικηθει.Δεν τον επαιρνα τοσο καιρο επειδη ηθελα να ειναι στο φυσικο του περιβαλλον και γινοταν να πηγαινω.Θελω να τον παρω αλλα στεναχωριεμαι πολυ για αυτον μηπως του στερησω την ελευθερια για να ικανοποιησω το θελω μου.Μια μερα υποχρεωσα εναν φιλο μου να λειπει απο το σπιτι του να κανω μια δοκιμη και να τον παω για να δω πως θα φερθει μεσα σε διαμερισμα.Τον πηγα λοιπον και μετα την ησυχια της εξερευνησης του σπιτιου-εχει πολλη φαση αυτο-του εβαλα νερο κι τροφη να δω αν φαει.Τα εκανε και τα δυο.Μετα ολο γλειφοταν και κοιμοταν.Κατσαμε ενα τριωρο αν και σαν να παρατηρησα προς το τελος να κανει το κλαψονιαουρισμα.Τωρα λεω να τον δοκιμασω ενα ολοκληρο διημερο στο δικο μας διαμερισμα πριν αποφασισω.
Οι ενστασεις μου ειναι οτι θα του στερησω την ελευθερια του,οτι θα πρεπει να τον στειρωσω που δεν ειμαι τοσο υπερ σαυτο το κομματι(εχω ακουσει και ασχημες καταληξεις μετα απο στειρωσεις) και γενικα δεν ξερω αν θα ειναι χαρουμενος.Ρωτησα και παπα και δεν με ειπε αν ειναι κατι σωστο η λαθος,απλα με ειπε την πρωσωπικη του γνωμη η οποια δεν ηταν αυτη που ηθελα να ακουσω.Τα θετικα ειναι η ζεστασια και η προστασια.
Να σημειωσω οτι δεν ειναι εμβολιασμενος,προφανως θα εχει ψυλους μιας και ειναι στα χωματα.Επισης οταν ηταν 1χρονου τον ειχαμε βρει σε κατι χορταρια ετοιμος να ψοφησει κι η μητερα μου τον εκανε κατι εμβολια αφου πρωτα τηλεφωνησε κτηνιατρο.Ακομη κοντα στ 2χρονων τον ζητησε η φιλη μου να ζευγαρωσει την δικια της γατα και ολα καλα.
Ο γατος μπορει να ειναι "ημερος" αλλα δεν παευει να εχει την αγριοτητα.Φαινονται βεβαια απτην συμπεριφορα του σε καποια πραματα οτι μεγαλωνει ηλικιακα.Μεχρι να μαθουμε ο ενας τον αλλον εφαγα αρκετη γρατζουνια αλλα πλεον τον χαιδευω παντου ,οταν ομως κατι δεν τ αρεσει ειναι ετοιμος για νεα γρατζουνια. Ακομη να πως δεν καθεται να τον παρω αγκαλια,το μονο που μπορω ειναι να τον σηκωσω απ τους "ωμους" κι αυτο το μαξιμουμ για μισο λεπτο γιατι μετα αρχιζει να κουνιεται.Στο κλουβακι που του εχω, μπαινει μονο με δελεαρ τροφης κι αν καταλαβει οτι μετακινειται γινεται δαιμονισμενος
Αυτα λοιπον για το θεμα μου.Τον σκεφτομαι συνεχεια και φοβαμαι οτι δεν θα τον βλεπω.Θελω το καλυτερο για κεινον ασχετα για το πως θα νοιωθω εγω.Οτι ειναι καλυτερο για κεινον... Εσεις τι λετε?
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:53, 27-12-17:

Γάτος δεν είμαι για να σου πω αυτά που θέλεις ν'ακούσεις.Είμαι όμως άνθρωπος που έζησε όλη του τη ζωή δίπλα σε ζώα και εκπαίδευσε την συνείδησή του να βλέπει τα πράγματ όπως πρέπει να φαίνονται.Ό,τι δηλ άνθρωποι και ζώα πρέπει να ζουν μαζί.Φυσικά κανείς μας δεν ζει σε παραδεισένιο περιβάλλον,σπίτια κλουβιά ,δρόμοι επικίνδυνοι.Τον παπα τι τον ανακάτεψες στην υπόθεση?Υπάρχουν παπάδες που αγαπούν τα ζώα και παπάδες που τα ξυλοφορτώνουν.Τι από τα δύο ήταν?Έχεις κοντά σου ένα γάτο που έχει κλείσει τα μισά περίπου χρόνια της ζωής του.Έζησε κοντά σε ανθρώπους που τον τάιζαν και εισέπραξε και κάποια χάδια.Έτσι έμαθε πως αυτοί είναι η οικογένειά του και αυτούς θ'ακολουθήσει όπου κι ανπάνε.Η γάτα δεν γυρίζει στο σπίτι που γεννήθηκε αλλά στους ανθρώπους που θεωρεί δικούς της.Σκέφτεσαι αν θα είναι ευτυχισμένος μαζί σου,άραγε σκέφτηκες πόσο δυστυχισμένος θα είναι μακριά και μόνος του?
Αν πρέπει να τον στειρώσεις,μα και βέβαια πρέπει,θα ήθελες μα μαλώνει και τα αιμορραγεί από τα χτυπήματα άλλων γάτων?
Να σπέρνει μωρά και να γεμίζει ο τόπος αδέσποτα και να τα πετάνε στους κάδους?
Αν έχει ψύλους,μα και βέβαια θα έχει.Γι'αυτό λοιπόν αν αποφάσισες να τον πάρεις μαζί σου και δυσκολεύεσαι να υπογράψεις την θανατική του καταδίκη αφήνοντάς τον μόνο του,θα τον πας σε ένα κτηνίατρο και αυτός θα σου πει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις .Και στο κάτω κάτω θα έχεις να λες πως κάποτε αγάπησες και έσωσες ένα ζώο αθώο ,ένα πλάσμα του Θεού τελικά.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 27-12-17:

Καλωσήρθες nik_cat και Χρόνια Πολλά!

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα φίλη Ολυμπία και σου λέω απερίφραστα οτι στη θέση σου, θα τον υιοθετούσα.

Ο γάτος είναι 6 χρόνων, που σημαίνει -σε ανθρώπινα χρόνια -περίπου μεσήλικας. Μέχρι τώρα έζησε και χάρηκε ως αδέσποτος το "φυσικό" του περιβάλλον και την ελευθερία του (με όλους τους κινδύνους που τη συνοδεύουν). Η σχετικά γρήγορη και ομαλή προσαρμογή του στο διαμέρισμα, δείχνουν οτι πλέον είναι πρόθυμος να "θυσιάσει" την ανεξαρτησία του, προκειμένου να βρεθεί στην ασφάλεια, τη θαλπωρή και την αγάπη που θα του προσφέρει η συμβίωση μαζί σου. Λαμβάνοντας δε υπ'όψη οτι αν και αστείρωτος, είναι αρκετά ήμερος.
Μη περιμένεις από τη μια μέρα στην άλλη, να γίνεται "αλοιφή" και να αφήνεται στα χέρια σου ολοκληρωτικά, να τον σηκώνεις ψηλά αγκαλιά ή να μπαίνει στο κλουβί αδιαμαρτύρητα (εδώ τα δικά μας που μια ζωή "εσωτερικά" δίπλα μας και κάθε άλλο παρά πρόθυμα είναι, όταν επιχειρούμε να τα μεταφέρουμε).
Όμως αυτός ο γάτος, "υπόσχεται" να γίνει ένας καλός σπιτόγατος. Είναι καιρός άλλωστε, το είπες και μόνος σου οτι "φαίνεται απ'την συμπεριφορά του σε κάποια πράματα οτι μεγαλώνει ηλικιακά", άρα πιο ήρεμος και έτοιμος για την μεγάλη αλλαγή, που μόνο καλό θα του κάνει.

Ήδη τη μισή διαδρομή την έχετε διανύσει αφού έφαγες τις γρατσουνιές σου, μέχρι να σου επιτρέψει να τον χαϊδεύεις κι όσο πάει όλο και περισσότερο θα εξοικειώνεται με το νέο του περιβάλλον και τη νέα του ζωή.
Προχώρα λοιπόν και σε αυτά που απομένουν να γίνουν: πήγαινέ τον στον κτηνίατρο για αποπαρασίτωση και στείρωση. Μην ανησυχείς για την επέμβαση, στα αρσενικά είναι μια απλούστατη διαδικασία και θα του επιτρέψει να μένει σπίτι, χωρίς να υποφέρει από τις ορμόνες που θα τον πιέζουν να βγει έξω σε αναζήτηση θηλυκού, με όλους τους κινδύνους που συνεπάγεται αυτή η αναζήτηση (τραυματισμούς από άλλα αρσενικά στη φάση της διεκδίκησης και πιθανή μόλυνση από ανίατες ασθένειες, ατυχήματα ή και δηλητήρια από ανθρώπινα τέρατα).

Τέλος, δεν χρειάζεσαι τη γνώμη ούτε του παππά, ούτε του φίλου, ούτε του γείτονα, παρά μόνο την φωνή της συνείδησης και της καρδιάς σου,
που εύχομαι να σε οδηγήσουν στη σωστή απόφαση.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:05, 27-12-17:

Υπηρξαν γατια που οταν πρωτομπηκαν μεσα στο σπιτι...τα εκαναν ρημαδιο...και ομως τελικα εγιναν οι απολυτοι χουρχουρηδες και γατοσπιτοι.Εδω εσενα σου ειχε και πολυ καλη συνοπεροφορα μεσα στο σπιτι.Φιλε μου να ξερεις οτι η γατα ειναι το νουμερο ενα κατοικιδιο παγκοσμιως,και οταν λεμε κατοικιδιο εννοουμε ΑΠΟΚΛΕΣΙΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.,διοτι οχι μονο προσαρμοζεται,αλλα αυτο ζηταει.ΖΕΣΤΑΣΙΑ και χουχουρμιασμα.Υπαρχουν παντα οι εξαιρεσεις,αλλα δεν δειχνει να ειναι αυτος ο γατος που περιφραφεις τωρα.
Θα του κανεις το μεγαλυτερο καλο αν τον βαλεις σπιτι.Ενα θα σου πω.Στατισικα,το πολυ 3 χρονια ζουνε τα γατια αδεσπορα,κει εξω.Με αυτοκινητα,με φολες,με αρρωστιες κλπ.
Και οσον αφορα την στερωση,μην το βλεπεις ανθρωπινα.Αλλα για το καλο του ζωου.Το ζωακι δεν εχει επιγνωση οτι δεν θα γινει γονιος,με ενστικτο λειτουργει.ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ ειναι απιστευτα.
ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΓΑΤΟ ΜΕΣΑ!
Παράθεση

nik_cat

Νεοφερμένος

O nik_cat έγραψε στις 17:11, 29-12-17:

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και το χρονο που αφιερωσατε.Το εκτιμω παρα πολυ!
Χρησιμες οι απαντησεις σας και δεν διαφωνω σε αρκετα διοτι τα εχω σκεφτει κι εγω και πιστευω πως το νο1 ειναι η προστασια που θα του δωθει.Αλλα μπαινουν και οι παρακατω σκεψεις στο μυαλο διοτι το βλεπω και απο την αλλη μερια, ως προς την φυση.
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι 60% υπερ και 40 κατα.Αυτο το 40 βγαινει απο τις εξης ερωτησεις που κανω στον ευατο μου και γιαυτο δεν τον εχω παρει ηδη και 2χρονια παντος καιρου πηγαινω και 2 και τρεις φορες την μερα.βασανο βεβαια αλλα αγαπη.Ειναι ωραιο ενας κεραμιδογατος που εχει μαθει στη μιση ζωη του απο στεγη σε στεγη και να τριγυρναει σε 2 ολοκληρα οικοδομικα τετραγωνα,να εχει παρεα αλλα γατια να "φυλακιστει" σε ενα δωματιο?μηπως θα ηταν αμαρτια να του στερησω τη "φυση του"(στειρωση) ,επεμβαινωντας ετσι σε ολα αυτα σε ενα δημιουργημα Του Θεου οπου Εκεινος και μονο Ξερει τι πρεπει να Κανει?και η πιο βασικη ερωτηση που με κοβει,αν μπορουσε το ζωο να τα κανει ολα αυτα σε μενα θα μαρεσε εντελεi?οπως το free willy που οσο αγαπη και να ειχε δεν μπορουσε να παει εναντια στην φυση.Ειχα δει και καποιες φωτο σε αφιερωμα στο διαδικτυο με τα αγρια ζωα του ζωολογικου κηπου που δειχναν ποσο θλιμμενα μουτρα ειχαν επειδη δεν ηταν εκει που επρεπε...ακραια παραδειγματα βεβαια...
Ναι γνωριζω οτι μετα δεν θα εχει το καθιερωμενο του φαι ,τη αγαπη,τη συντροφια μου αλλα οπως λεει και η παροιμια ματια που δεν βλεπονται... ετυχε να τον δει και η μητερα μου,την γνωρισε,,αλλα υπακουγε και ηταν κοντα μονο σεμενα απο κει που παλιοτερα ηταν ακριβως το αντιθετο!
Αυτα.....Δεν χρειαζται να απαντησετε αν θελετε,απλως σας παρεθεσα τις σκεψεις μου και μαρεσει που κανουμε σοβαρες συζητησεις στα θεματα που εχουμε εμεις οι γατολατρες!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:17, 29-12-17:

Καλε μου φιλε καλησπερα.Ας ξεκινησουμε απο αυτο
μηπως θα ηταν αμαρτια να του στερησω τη "φυση του"(στειρωση) ,επεμβαινωντας ετσι σε ολα αυτα σε ενα δημιουργημα Του Θεου οπου Εκεινος και μονο Ξερει τι πρεπει να Κανει?
Συν Αθηνα και χειρα κινει.Ο θεος,αν υπαρχει βεβαια,διοτι τιποτα δν ειναι βεβαιο σε αυτην την ζωη,αλλα εστω οτι υπαρχει.Μας εδωσε ΤΟ ΜΥΑΛΟ.Με αυτο εχουμε φτασει μεχρι εδω.Με κακα πραγματα αλλα και με καλα.Ο θεος δεν κανει εμβολια,τα εμβολια σωζουν ζωες.Ο θεος δεν κανει εγχειρησεις,αλλα οι εγχειρησεις σωζουν ζωες.Ο θεος δεν φτιαχνει φαρμακα,οι ανθρωποι τα κανουν με το μυαλο που τους εδωσε θεος.Ο θεος δεν φοραει παντελονια,εσυ γιατι φορας;
Αυτο το σκεπτικο που περιγραφεις δεν στεκει λογικα.
Ο θεος σου εδωσε το μυαλο,ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ χρησιμοποιησε το σωστα,με την σωστη αποφαση.
Εσυ αν πρεπει να κανεις εχγειρηση για να βελτιωσεις την ζωη σου,θα πεις οκ....ο θεος με εφτιαξε ετσι..δν κανω εγχειρηση;
Δεν νομιζω
.
Ο θεος εφτιαξε το συμπαν,που λειτουργει με συγκεκριμενο τροπο,υπαρχει η ζωη και η βιολογια,υπαρχει ο ανθρωπος που γεμισε τσιμεντο την γη,αδεσποτα σκοτωνονται και αρρωσταινουν ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...ε...ο ανθρωπος ,οποιος τελοσπαντων θελει να λεγεται ανθρωπος με αλφα κεφαλαιο,οφειλει να φροντισει τη ζωη αυτων των ζωων,που ειναι κατοικιδια και εξαιτιας του υποφερουν.
Η στειρωση εχει ολα τα οφελη.Δεν ειναι δυνατον καταρχην να εχεις ενα ζωο μεσα στο σπιτι και να βασανιζεται απο ορμες.Και εκτος αυτου,ακριβως επειδη δεν γονιμοποιουνται,αν δεν στειρωθουν κινδυνευους απο διαφορους καρκινους.ΑΛΛΑ ΒΑΣΑΝΘΖΟΝΤΑΙ ΦΡΙΧΤΑ ΛΕΜΕ ΑΣΤΕΙΡΩΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ.
η ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ για τα κατοικιδια,εκτος αν εχεις ενα στρεμμα προφυλαγμενο και τα λεφτα να τα φροντιζεις ολα ,πληρωνεις και για τα εμβολια τους,για τις αρρωστιες τους κλπ.
Ειναι παρα πολλα τα αρθρα γυρω απο την στειρωση,επιτηδες δεν εβαλα ιατρικο σαιτ,μην πεις οτι αυτα τα λεει γιατρος για να παιρνει λεφτα για τις στειρωσεις,δες πχ εδω
Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δε θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στη γάτα τους, ενώ άλλοι παίρνουν γρήγορα απόφαση να τη στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι η στείρωση ωφελεί τη γάτα μας, που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά μας γλιτώνει και από πολλές άλλες δυσάρεστες καταστάσεις με τόσα αδέσποτα γατάκια στους δρόμους.
Γιατί λοιπόν να στειρώσει κάποιος τη γάτα του; Επειδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φιλόζωοι και δεν υπάρχουν αρκετά καλά σπίτια διαθέσιμα για να υιοθετήσουν όλα τα γατάκια που γεννιούνται, αλλά και για να σταματήσει η συχνά ενοχλητική συμπεριφορά κατά τη διάρκεια του οίστρου (π.χ. κραυγές τη νύχτα). Σημειωτέον ότι οι γάτες εμφανίζουν οίστρο από τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο έως το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο κάθε 2-3 εβδομάδες.
Επίσης, για να μειωθούν οι τάσεις φυγής προς αναζήτηση αρσενικού και συνεπώς να μειωθούν οι πιθανότητες τροχαίων ατυχημάτων καθώς και οι πιθανότητες να χαθεί.
Μια στειρωμένη γάτα αποκλείεται να εμφανίσει διάφορες ασθένειες όπως πυομήτρα, καρκίνο της μήτρας και των ωοθηκών, ενώ μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασιών των μαστών.

Θηλυκή γάτα Ο πρώτος της οίστρος έρχεται σε ηλικία 5-6 μηνών, και ενώ δεν της φαίνεται σε σχέση με τους σκύλους, μπορεί πολύ εύκολα να εκπλήξει τους ιδιοκτήτες της με το να μείνει έγκυος. Όταν βρίσκεται στο μήνα αναπαραγωγής της, παρατηρούνται πολλές αλλαγές στη συμπεριφορά της, που πολλοί ονομάζουν "κάλεσμα", αφού αυτό ακριβώς κάνει.
Άλλες ενδείξεις ότι η θηλυκή γάτα περνάει τη φάση της αναπαραγωγής μπορεί να είναι η νευρικότητα, το τρίψιμο πραγμάτων με το σαγόνι της, να σέρνεται στο πάτωμα με το πίσω μέρος της στον αέρα, και να κλαίει διαρκώς μέσα στο σπίτι. Το "κάλεσμα" ξεκινάει τον Ιανουάριο, και αν δε ζευγαρώσει, συνεχίζει μέχρι το Σεπτέμβρη, ακόμα και αν η εποχή της έχει περάσει.
Οι νεαρές θηλυκές είναι πολύ γόνιμες, γι' αυτό το λόγο, αν υπάρξει πιθανότητα ζευγαρώματος, καλό είναι να μείνουν μέσα στο σπίτι μέχρι να στειρωθούν.
Πρέπει να γεννήσει μία φορά
Είναι μύθος αυτό που λένε ότι μια θηλυκή γάτα θα πρέπει να γεννήσει τουλάχιστον μια φορά. Δεν υπάρχει κανένα βιολογικό ή ψυχολογικό όφελος προς τη γάτα. Αν επιτραπεί στη γάτα να γεννήσει μια φορά και βρεθούν σπίτια για τα γατάκια, τότε θα έχουν χρησιμοποιηθεί σπίτια που θα μπορούσαν να υιοθετήσουν ήδη αδέσποτα γατάκια που βρίσκονται σε διάφορες φιλοζωικές, και τα οποία τελικά θα οδηγηθούν στην ευθανασία.
Πολλές θηλυκές γάτες, που φτάνουν στην εποχή γονιμοποίησης, κυνηγιούνται μακριά από τους αρσενικούς μη στειρωμένους γάτους, και καταλήγουν έγκυες να έχουνε χαθεί και να ζουν στους δρόμους. Έτσι δημιουργούνται οι αποικίες άγριων γατών. Προσπαθούν να επιζήσουν, πεινάνε και πολύ συχνά αρρωσταίνουν ή τραυματίζονται.
Πολλοί αδέσποτοι αρσενικοί γάτοι είναι μολυσμένοι με τον ιό FIV (ιός του AIDS της γάτας), και το μεταδίδουν στις θηλυκές, καθώς τις δαγκώνουν στη διαδικασία του ζευγαρώματος. Οι αρσενικοί επίσης μεταδίδουν ασθένειες όπως το AIDS της γάτας και την ιογενή λευχαιμία της γάτας, καθώς τσακώνονται για μια θηλυκή.Αρσενικός γάτος Φτάνει στη σεξουαλική του ωριμότητα στην ίδια περίοδο με την θηλυκή, και έτσι θα μπορούσε πολύ εύκολα να ζευγαρώσει ακόμα και με την αδερφή του, εκτός αν στειρωθεί εγκαίρως. Μη στειρωμένοι αρσενικοί γάτοι τείνουν να "σημαδεύουν" με τα ούρα τους την περιοχή τους, περνώντας έτσι το μήνυμα προς τους άλλους αρσενικούς, και το κάνουν ακόμη και σε άλλα σπίτια, πράγμα που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στους γείτονες. Όταν ωριμάζουν, αρχίζουν και περιπλανώνται σε μεγαλύτερες αποστάσεις και μπλέκουν σε καβγάδες.Κίνδυνοι ασθενειώνΗ λευχαιμία και το AIDS της γάτας είναι ασθένειες που μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και στο θάνατο γατάκια και ενήλικες γάτες. Δε μεταδίδονται στους ανθρώπους, όμως μεταδίδονται από γάτα σε γάτα, μέσω των σωματικών υγρών, που σημαίνει ότι οι γάτες που τσακώνονται κινδυνεύουν περισσότερο. Ιδιαίτερα το AIDS είναι πιο συχνό στους αρσενικούς γάτους που δεν έχουν στειρωθεί. Οι στειρωμένοι γάτοι δεν τριγυρνάνε τόσο πολύ, δε "σημαδεύουν" τις περιοχές τους και δεν μπλέκουν σε καβγάδες με άλλες γάτες, άρα είναι λιγότερο πιθανό να τραυματιστούν και να μολυνθούν με κάποια μεταδοτική ασθένεια.Πώς θα είναι μετά την στείρωση;Η στείρωση δεν έχει ανεπιθύμητες ενέργειες. Οι γάτες συνήθως δεν παχαίνουν ούτε τεμπελιάζουν όπως πιστεύουνε πολλοί. Μια στειρωμένη γάτα είναι πιο υγιής, πιο χαρούμενη και πιο στοργική, ενώ είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες για να περιπλανηθούν ή - στην περίπτωση των αρσενικών - να "σημαδέψουν" την περιοχή τους. Χωρίς καμία αμφιβολία, θα ζήσουν περισσότερα χρόνια. Πώς γίνεται η στείρωση;Στείρωση ονομάζεται η διακοπή της λειτουργίας του γεννητικού συστήματος, επομένως η διακοπή της αναπαραγωγικής λειτουργίας. Η στείρωση μπορεί να είναι προσωρινή ή μόνιμη. Προσωρινή στείρωση γίνεται συνήθως με ορμονικά μέσα. Τα αντισυλληπτικά φάρμακα του ανθρώπου προκαλούν προσωρινή στείρωση.
Τέτοια ορμονικά σκευάσματα υπάρχουν και για τα ζώα, αλλά έχουν πάρα πολλές παρενέργειες (συχνά επικίνδυνες για τη ζωή τους) και χρησιμοποιούνται εξαιρετικά σπάνια. Μόνιμη στείρωση γίνεται με τη διενέργεια χειρουργικής επέμβασης. Στα θηλυκά ζώα υπάρχουν πολλές τεχνικές, αλλά αυτή που έχει επικρατήσει και εφαρμόζεται κατά κόρον, ως η καλύτερη και με τις λιγότερες παρενέργειες, είναι η ωοθηκυστερεκτομή. Στα αρσενικά μόνιμη στείρωση γίνεται με την ορχεκτομή.
Η στείρωση των κατοικίδιων ζώων βοηθάει στον έλεγχο των γεννήσεων. Είναι μεγάλο λάθος να πιστεύουμε ότι τα ζώα υποφέρουν όταν στειρώνονται. Αντίθετα, η ποιότητα της ζωής τους βελτιώνεται.
Ο θεος μας εξοπλισε με το ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.
Δεν κανει εγχειρησεις ο θεος.Αρα ουτε εμεις δεν πρεπει αν κανουμε εγχειρηση;ΟΚ τοτε,να ζουμε στις σπηλιες,ουτε ρευμα....ουτε κινητο ουτε ιντερνετ.Εχεις τα οκ απο τον Θεο για αυτα;Μιλησε ο Θεος για αυτα;Εσυ γιατι εχεις ιντερνετ;

Ζυγιζουμε τα θετικα και τα αρνητικα για το ζωακι.Και τα θετικα σαφως υπερτερουν.Κια να ξερεις οτι το ζωο λειτουργει με ενστικτο και οχι με λογικη.Δεν θα σκεφτει ποτε..οτι δεν θα γινει γονιος.
Πως ειναι δυνατον να συγκρινεις εσενα με ενα ζωο;
Εσυ εχεις την λογικη,το ζωο εχει ενστικτο.
Παμε παρακατω.
.Ειχα δει και καποιες φωτο σε αφιερωμα στο διαδικτυο με τα αγρια ζωα του ζωολογικου κηπου που δειχναν ποσο θλιμμενα μουτρα ειχαν επειδη δεν ηταν εκει που επρεπε...ακραια παραδειγματα βεβαια...
Μα σε αυτο συμφωνουμε απολυτα.Πως ομως ειναι δυνατον να συγκρινεις ΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΖΩΑ,αγρια κανονικα που ΠΡΕΠΕΙ να ζουνε στην φυση,με τα ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ;ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΟ ΣΕ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΥς ΚΗΠΟΥΣ,εχουμε και αναλογο θεμα για αυτο εδω.
Ειμαι καθετα εναντια οχι μονο σε ζωολογικους κηπους,αλλα και να βαφτιζουμε κατοικιδια οτιδηποτε πουλιεται στα πετ σοπς.Ουτα τα παπαγαλακια ειναι κατοικιδια,ουτε τα καναρινια,ουτε τα φιδια,ουτε τα ιγκουανα.
Αλλα εδω δεν μιλαμε ουτε για τιγρης ,ουτε για δελφινια,ουτε για αγρια ζωα.Ουτε καν ΜΗ κατοικιδια.Μιλαμε καθαρα για κατοικιδια που ειναι ο σκυλος και η γατα βασικα,που δυστυχως δεν μπορουν να ζησουν μακρια απο τον ανθρωπο,ετσι οπως εχουμε καταντησει την γη.
Αυτο σημαινει κατοικιδιο.Αν ανατρεξεις στην ιστορια εξημερωσης σκυλων και γατιων,θα δεις οτι αυτα τα ζωα βασικα ειναι κατοικιδια.
Καταλαβαινω τους προβληματισμους σου,αλλα εχεις μπλεξει εντελως διαφορετικες εννοιες.

Ναι,το ιδανικο θα ηταν να μην εχουμε γεμισει τσιμεντο την γη,να μηνε χουμε κακους ανθρωπους να πετανε φολες,να μην εχουμε ασυνειδητους οδηγους να πατανε ζωακια(ειδικα για γατες ουτε καν φρεναρουν,μαλιστα καποιοι γκαζωνουν επιτηδες),και ιδανικα θα ηταν να εχουμε απο μια φαρμα ο καθενας,προστατευμενη και τα λεφτα να εκτρεφουμε τα 100δες ζωα που θα γεννηθουν αν δεν στειρωσουμε τα ζωα μας.Γιατι εκατονταδες θα γεννηθουν απο ενα μονο ζευγαρι.Που και τα παιδια τους θα γεννουν και αυτα,και τα παιδια των παιδιων και παει λεγοντας.Για χιλιαδες λεμε τελικα.
Βλεπεις κατι εφικτο απο ολα αυτα;
Η απαντηση ειναι ξεκαθαρη ΟΧΙ.
Αρα,τι κανουμε για τα αδεσποτα;Τα αφηνουμε στην μοιρα τους,που ειναι πολυυυυυυυ ασχημη...με την δικαιολογια οτι ο θεος δεν τα εκανε στειρωμενα;Ουτε εσενα σε εκανε με παντελονια,αλλα τα φορας.Ουτε με τηλεοραση σε εκανε...αλλα την εχεις.
Επισης μπορει να παθεις και καποια αρρωτσια,τι θα πεις;Οτι δεν βγαζω τον ογκο που εχω(κουφια η ωρα,αλλα μονο με παραδειγματα μπορουμε να αντιληφθουμε καποια πραγματα),επειδη μου την εδωσε ο θεος και δεν θα κανω εγχειρηση;ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;ε. το καλυτερο για ενα κατοικιδιο ειναι η στειρωση.
Αν θες να περναει καλα και να το σωσεις απο την αδεποτη ζωη.Τα υπολοιπα ειναι δικες σου ανησυχιες,κατανοητες αλλα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-12-17 στις 20:29.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:21, 30-12-17:

Η Έφη τα είπε αναλυτικότατα και συμφωνώ σε όλα μαζί της.
Πιστεύω ΄στον Θεό και σίγουρα όλα εν σοφία ποιήθηκαν ,μόνο που όταν τα έφτιαχνε όλα αυτά ,έμψυχα και άψυχα δεν ήταν θέλημά του να γίνουν ρημαδιό.Εμείς τα κάναμε μαντάρα.Σίγουρα οι γάτες πρέπει να ζευγαρώνουν αλλά άλλες συνθήκες στον Παράδεισο στην Εδέμ και άλλες σήμερα.Τι γίνεται σωστά στις μέρες μας?Προσπαθούμε να συμμαζέψουμε τα ασυμάζευτα.
Κατά 60% είσαι υπέρ και 40% κατά.Η ζυγαριά έγειρε και μένει να παρθεί η απόφαση.Η αγάπη σου προς αυτό το ζώο πρέπει να εκδηλωθεί με δραστικό τρόπο πριν να είναι αργά.Από τη στιγμή που σου τα εκθέσαμε λεπτομερώς και βάσει της εμπειρίας πολλών χρόνων δεν μένει να πούμε τίποτα περισσότερο.
Εύχομαι μόνο να μην πάθει κάτι το ζωάκι και τότε θα έχεις τύψεις γιατί μπορούσες να το σώσεις και δεν το έκανες.
Παράθεση

nik_cat

Νεοφερμένος

O nik_cat έγραψε στις 13:35, 30-12-17:

Thanks kai παλι!
Αγαπητη πουπουλινα εισαι πολυ περιεκτικοτατη στις απαντησεις.
βεβαια δυσκολο μεσα απ΄το γραπτο λογο αλλα πιστευω καταλαβαινετε τις σκεψεις και τους δισταγμους μου,. Ναι εχω διαβασει καποια αρθρα που με απασχολουν πριν γινω μελος και μπορω να πω οτι με αλλαξαν την σκεψη διοτι πριν δεν γνωριζα.και οχι δε λεω οτι τα γραφει γιατρος χαχαχχαχα...
Πολυ χρησιμες οι γνωμες που ανταλλασουμε διοτι μας κανουν να βλεπουμε και οπτικες γωνιες που δεν γνωριζουμε ή σκεφτομαστε!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:11, 30-12-17:

Φίλε μου βεβαίως και καταλαβαίνουμε τους προβληματισμούς σου, μην έχεις αμφιβολία γι' αυτό. Τους περισσότερους εδώ μας έχουν απασχολήσει επίσης και είναι υγιές. Ωστόσο, αν το καλοσκεφτούμε, συνειδητοποιούμε ότι τέτοιες σκέψεις είναι πολύ "θεωρητικές" και δεν έχουν αντίκτυπο στη σημερινή πραγματικότητα που αντιμετωπίζουν τα ζώα...Ο γατούλης με τον τρόπο του σου έχει δείξει ήδη ότι άνετα θα προσαρμοζόταν σε σπίτι, με την κατάλληλη φροντίδα και την αγάπη που θα μπορούσες να του προσφέρεις..Μόνος του εκεί έξω δεν θα τα καταφέρει για πολύ ακόμη δυστυχώς και μάλιστα είναι αξιοσημείωτο που τα κατάφερε έως τώρα, όντας και αστείρωτος...Με την κατάλληλη φροντίδα και σε ασφαλές περιβάλλον θα μπορούσε να ζήσει κοντά σου για πολλά χρόνια ακόμη, αν όμως μείνει έξω υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα επιβιώσει για πολύ ακόμη, να είσαι σίγουρος...Κατά μέσο όρο 2 χρόνια το πολύ επιβιώνουν έξω, χωρίς στείρωση και ειδικά οι αρσενικοί..
Παράθεση

nik_cat

Νεοφερμένος

O nik_cat έγραψε στις 17:32, 12-01-18:

Γεια σας κ παλι!
Λοιπον δεν ξερω αν θυμαστε το θεμα μου(ειναι ακριβως παραπανω)σκεφτηκα να προχωρησω ΑΛΛΑ βημα βημα!
Θατον παρω δοκιμαστικα για 2-4 ημερες και θα ηθελα να με απαντησετε σε καποιες ερωτησεις
1.θα καταλαβει οτι η αμμος ειναι η νεα τουαλετα η θα τα κανει παντου?
2.ειναι θεμα το να ερθει και να ειναι μαζι μας για το δοκιμαστικο,ετσι οπως ειναι, κοινως βρωμικος?
3.με το κλαψουνιαουρισμα τι θα κανω αν κανει?να επιμεινω?
εκανα μια προβα τελευταια τον εβαλα στο κλουβι του και τον εκανα βολτες στον κηπο.φερθηκε πολυ καλυτερα απο οσο περιμενα.στο τελος τον εβαλα μεσα στη μονοκατοικια που τη γνωριζει κι καθεται ανετα οταν μπαινει μονος του αλλα μολις ανοιξα την πορτα αρχισε το εντονο συνεχες κλαψονιαουρισμα(ηθελα να κλαψω κι εγω) και τοτε ηταν που προσπαθουσε να βγει.τον ειδα σαν να δαγκωνει την πορτιτσα του κλουβιου και να χωνει την μουσουδα απο κατω της σαν να την σπρωχνει.τοσο που νομιζα οτι θα τραυματιζοταν.
Τις γνωμες κ τις γνωσεις σας please!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:25, 12-01-18:

Καλή απόφαση πήρες και δεν θα το μετανιώσεις.
Θα τον βάλεις σε περιορισμένο χώρο μαζί και την αμμολεκάνη.Μόλις θέλει να κάνει τσισάκια θα πάει εκεί αμέσως.Δεν πρόκειται να πάει αλλού.Μετά την επόμενη μέρα να την μεταφέρεις εκεί που θα μείνει τελικά.Άστον να περιηγηθεί το νέο του σπίτι και εσύ από κοντά με χάδια και λιχουδιές.Οπωσδήποτε πρέπει να στειρωθεί αλλιώς είναι ικανός να πηδήξει από μπαλκόνι όταν θα έχει οίστρο και θα σου κατουράει τα έπιπλα.Θα τον πας άμεσα στον κτηνίατρο για αποπαρασίτωση και αυτός θα σου πει τα περαιτέρω.
Μην αγχώνεσαι κι εγώ αλήτη γάτο έχω στο σπίτι και είχα .Μάλιστα κάθε καλοκαίρι τα μεταφέρω για 3 μήνες στο εξοχικό και δεν τρέχει τίποτα.Η γάτα είναι από τα προσαρμοστικότερα ζώα.
Εύχομαι καλή συνέχεια και άστον να κλαψουρίσει και λιγάκι δεν θα πάθει τίποτα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:50, 12-01-18:

Στη θέση σου, το πρώτο που θα έκανα αφού τον έβαζα στο κλουβί, θα ήταν επίσκεψη στον κτηνίατρο για μια πρώτη εξέταση και αποπαρασίτωση, εμβόλιο και άμεσα προγραμματισμός για στείρωση, μιας είναι και η εποχή που ζευγαρώνουν κι ο περιορισμός σε κλειστό χώρο όταν εκείνος θέλει να τσιλιμπουρδήσει, θα εντείνει την τάση φυγής και συνεπώς τα κλάματά του. Όσο δεν το κάνεις, θα υποφέρει και θ'αρχίσει να σου "μαρκάρει" τα έπιπλα, η δε οσμή που αφήνει αυτό, είναι ιδιαίτερα έντονη και δεν εξαλείφεται τόσο εύκολα. Σημασία έχει ο γατούλης να νιώθει προστατευμένος και όχι εγκλωβισμένος όπως θα νιώθει όταν εκείνος έχει "ορέξεις" και δεν μπορεί να τις εκτονώσει.
Μα θα μου πεις τον πήρες "δοκιμαστικά". Ναι άλλα πώς θα περάσει το τεστ της δοκιμής αυτής, με το ένστικτο και τις ορμόνες του να αναστατώνουν τον οργανισμό του και μη δίνοντάς του την ευκαιρία να αποδείξει τον καλό του, "σπιτίσιο" χαρακτήρα;

Από κει κι έπειτα, για το θέμα της καθαριότητας που ρωτάς, απλώς θα έχεις σε μια γωνιά του σπιτιού την αμμολεκάνη του με μια καλή άμμο (κατά προτίμηση όχι αυτή του σούπερ μάρκετ)από αυτές που κάνουν τα ούρα σβώλους, για να τους απομακρύνεις εύκολα με το ειδικό πλαστικό φτυαράκι.
Ένα μπωλάκι με φρέσκο νεράκι, ένα άλλο με το φαγητό του και για να είσαι σίγουρος, αφού φάει μπορείς να του δείξεις το χώρο της τουαλέτας, τοποθετώντας τον μέσα και πιάνοντας το ποδαράκι του μιμούμενος την κίνηση που κάνουν τα γατιά όταν σκάβουν για να τα..κάνουν.

Μπάνιο να μην επιχειρήσεις να του κάνεις. Οι γάτες δεν είναι σκυλιά, καθαρίζονται από μόνες τους. Συνήθως δεν αγαπούν το νερό να πέφτει πάνω τους και το να τον βάλεις κάτω από βρύση σε μπανιέρα ή και νιπτήρα με τρεχούμενο νερό, πιθανότατα θα του φέρει σοκ και θα φύγει τρέχοντας και τρομοκρατημένος. Ωστόσο, αν είναι η γούνα του δείχνει πολύ βρώμικη και ταλαιπωρημένη, μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο στεγνό σαμπουάν-αφρό ειδικό για κατοικίδια, που θα προμηθευτείς από πετ σοπ και με μια καθαρή πετσέτα για να το σκουπίσεις μετά.

Εν κατακλείδι, το να έχει κάποιος γάτα στο σπίτι δεν απαιτεί ιδιαίτερες "θυσίες". Φαγητό, νεράκι, λίγα παιχνιδάκια και πολλά χαδάκια.
Με βασική πάντα προϋπόθεση, την αγάπη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BritishLover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BritishLover
Ο BritishLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BritishLover έγραψε στις 11:01, 16-10-18:

Χαιρεται! Ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ οποτε αν η τοποθετηση του θεματος ηταν λαθος συγχωρέστε με... Ειμαι φοιτητης στο εξωτερικο και εδω και δυο μηνες σκεφτόμουν πολυ εντονα την υιοθετηση μια γατας. Πιστευω πως το ωραριο μου, ο τροπος ζωης και η αγαπη μου για τις γατες καθιστουν την γατα ως ιδανικο κατοικιδιο. Εχω ανατρεξει σε πολλα σαιτ και φιλους για να πληροφορηθώ για τις αναγκες μια γατας και πιστευω πως θα μπορεσω να αντεπεξέλθω. Ομως υπαρχει ενα ζητημα... Οι γονεις μου και γενικοτερα η οικογενεια μου δεν εγκρινουν. Και αυτο ειναι μια ελαφρια τοποθετηση καθως σε κανεναν στην οικογενεια μου δεν αρεσουν οι γατες και υπερτονιζοντας τις αναγκες μιας γατας δεν ειναι διατεθειμενοι να βοηθησουν στο ελαχιστο. Το οικονομικο κομματι μπορω να το λυσω ομως καθε χριστουγεννα/πασχα/καλοκαιρι θα εχω προβλημα με το που θα μενει η γατα... Πως μπορω να τους αλλαξω γνωμη/οπτικη στο ολο θεμα? Ευχαριστω εκ των προτέρων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BritishLover : 16-10-18 στις 18:07.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 12:07, 16-10-18:

Καλώς όρισες!
Είναι πολύ σωστός ο προβληματισμός σου με το τι θα γίνεται η γάτα στις διακοπές σου. Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει τρόπος με τον οποίο να μπορείς να αλλάξεις τη γνώμη κάποιου άλλου, οπότε δεν έχω απάντηση για την ερώτηση που κάνεις. Επίσης, αναφορικά με το οικονομικό, μια γάτα μπορεί να έχει και έκτακτα έξοδα που θα πρέπει να υπολογίσεις, πχ ιατρικά. Νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο σημαντικό, διότι αν υπάρχουν τα χρήματα, μπορείς να λύσεις και το θέμα των διακοπών με άλλον τρόπο. Αλλιώς, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις μέχρι στο μέλλον να έχεις ένα πιο υποστηρικτικό περιβάλλον και μεγαλύτερη ανεξαρτησία για να αποφασίσεις να υιοθετήσεις. Εντωμεταξύ, εφόσον αγαπάς τις γατούλες, μπορείς να βρεις τρόπους να τις έχεις κοντά σου χωρίς τόσο μεγάλη δέσμευση. πχ να φιλοξενήσεις γάτα κάποιου γνωστού που φεύγει για διακοπές, να αναλάβεις προσωρινή αναδοχή ή να παρέχεις εθελοντικές υπηρεσίες σε φιλοζωικό σωματείο. Έτσι θα αποκτήσεις και πραγματική εμπειρία στις ανάγκες ενός κατοικίδιου και θα βοηθήσεις και γατούλες που έχουν ανάγκη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BritishLover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BritishLover
Ο BritishLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BritishLover έγραψε στις 12:34, 16-10-18:

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Δυστυχώς τα ξενοδοχεία για κατοικίδια ειναι πανακριβα εδω οποτε δυσκολα αποτελουν λυση. Εχω φιλοξενησει 2-3 γατες φιλων οπου απο εκει εμαθα καλυτερα καποια πραγματα για το ζωο που με εκαναν να το αγαπησω. Πιστευα και πως οι γονεις μου θα αλλαζαν αποψη αν τους καταφερνα εστω να το γνωρισουν αλλα ειναι κατηγοριματικοι. Οσο για την αποψη πως στο μελλον ειναι πιο υποστηρικτικο το περιβαλλον θα συμφωνησω αλλα πιστευω πως τα οφελη ειναι περισσοτερα σε αυτη τη περιοδο της ζωης λογω του οτι ξοδευω το μεγαλυτερο ποσοστο της μερας μου στο σπιτι διαβαζοντας (κ@λοιατρικη) οποτε θα εχω μια καλυτερη σχεση με το ζωακι. Το πιο εριστικο στην υποθεση ειναι πως αν η γατα ηταν μικροσωμος σκυλος τοτε ολοι θα ειχαν διαφορετικη σταση απεναντι στο ζωο. Δηλαδη ο μονος φραγμος ειναι το οτι ειναι γατα και οχι σκυλος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BritishLover : 16-10-18 στις 18:03.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 12:49, 16-10-18:

Κατάλαβα. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να δοκιμάσεις να εξηγήσεις στους δικούς σου την ανάγκη σου για μια γατούλα, και να τους ζητήσεις αν μπορούν να φιλοξενήσετε μια γάτα όσο είσαι σε διακοπές σπίτι σου έτσι ώστε να δοκιμάσετε (προτίμησε ενήλικη γατούλα). Και μετά βλέποντας. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά ίσως κάποιος άλλος στο φόρουμ έχει κάποια άλλη άποψη ή πρόταση .
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:11, 16-10-18:

British Lover, αφού αγαπάς τόσο τα γατιά δεν βλέπω το λόγο να περιμένεις...τι; Αφού όταν με το καλό τελειώσεις τις σπουδές σου, θα έχεις άλλα τρεξίματα για τα επαγγελματικά σου και αργότερα θα κάνεις οικογένεια.

Θα σου συνιστούσα να πάρεις τη γατούλα (ή τον γατούλη που επιθυμείς), ταυτόχρονα προσπαθώντας να μεταπείσεις τους γονείς σου. Αν δεν πείθονται, τότε 2 πράγματα μπορείς να κάνεις, κι 1 να ΜΗΝ κάνεις:
Αυτά που μπορείς είναι:
1) Φέρε το γατί στο σπίτι και το πολύ-πολύ όταν το επισκέπτονται να το βάζεις σε χωριστό δωμάτιο (χωρίς βέβαια να γνωρίζω και τις ακριβείς συνθήκες διαβίωσής σου). Αν θα επισκέπτεσαι εσύ τους γονείς σου, τότε να έχεις κάποιον έμπιστο φίλο/η που να είναι σε θέση να το φιλοξενήσει κατά τη διάρκεια της απουσίας σου.
2) Απλώς δεν παίρνεις γάτα. Σ'αυτή την περίπτωση καλό είναι να αναρωτηθείς μήπως επιτρέπεις στους γονείς σου να επεμβαίνουν και σε άλλους τομείς της προσωπικής σου ζωής.

Αυτό που ΔΕΝ μπορείς είναι μόνο 1, αλλά σοβαρό: ΜΗ πάρεις γάτα και μετά την πετάξεις έξω από το σπίτι και τη ζωή σου.
Κρίμα είναι κι αμαρτία που πιθανότατα μετανιώνεις για όλη σου τη ζωή μετά.
Γενικά αν πρόκειται να υιοθετήσεις γάτα, χρειάζεται όχι μόνο να σου αρέσουν, αλλά να είσαι πραγματικά έτοιμος και αποφασισμένος.
Αυτά είχα να πω κι εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση.

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:17, 26-10-18:

Γιατί είμαι φιλόζωος;;; Γιατί μόλις δω μια αδέσποτη πονεμένη φατσούλα μού λύνονται τα γόνατα; Εγώ το αρσενικό από την Ήπειρο. Από παιδί βλέπω να θανατώνουν ζώα...Δε θα περιγράψω πώς, και ειδικά γουρούνια...Δε ξέρω πως έγινε...Αλλά από παιδί βλέπω γάτα σκοτωμένη και λυγίζω... Βλέπω ζώο να πονάει και δακρύζω.Και το θέμα είμαι εγώ η' πώς καταντήσαμε;Πώς αντέχει ο δήθεν φιλόζωος να παίρνει το ζωάκι του, να πηγαίνει π.χ. στη Χαλκίδα ή στο Λουτράκι και να το παρατάει. Και να γυρνάει σπίτι και να παραγγέλνει σουβλάκια...Και σας τα λέω εγώ, που στα 15 πυροβόλησα σκυλί στα 5 βήματα. Σκληρό, έτσι; Αλλά αυτός που το είχε ήταν θείος μου και δεν άντεχε να το κάνει. Κι αυτό έλιωνε από την ασιτία...Σχεδόν σάπιζε...Και δεν υπήρχε ευθανασία,τότε. Με το ζόρι υπήρχε ένα πιάτο φα'ί' για μας.Τι είναι λοιπόν φιλοζωία;Είμαι εγώ φιλόζωος; Ειλικρινά δε ξέρω. Δε θέλω να πω κάτι ....Σκέψεις κάνω.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:04, 27-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Γιατί είμαι φιλόζωος;;; Γιατί μόλις δω μια αδέσποτη πονεμένη φατσούλα μού λύνονται τα γόνατα; Εγώ το αρσενικό από την Ήπειρο. Από παιδί βλέπω να θανατώνουν ζώα...Δε θα περιγράψω πώς, και ειδικά γουρούνια...Δε ξέρω πως έγινε...Αλλά από παιδί βλέπω γάτα σκοτωμένη και λυγίζω... Βλέπω ζώο να πονάει και δακρύζω.Και το θέμα είμαι εγώ η' πώς καταντήσαμε;Πώς αντέχει ο δήθεν φιλόζωος να παίρνει το ζωάκι του, να πηγαίνει π.χ. στη Χαλκίδα ή στο Λουτράκι και να το παρατάει. Και να γυρνάει σπίτι και να παραγγέλνει σουβλάκια...Και σας τα λέω εγώ, που στα 15 πυροβόλησα σκυλί στα 5 βήματα. Σκληρό, έτσι; Αλλά αυτός που το είχε ήταν θείος μου και δεν άντεχε να το κάνει. Κι αυτό έλιωνε από την ασιτία...Σχεδόν σάπιζε...Και δεν υπήρχε ευθανασία,τότε. Με το ζόρι υπήρχε ένα πιάτο φα'ί' για μας.Τι είναι λοιπόν φιλοζωία;Είμαι εγώ φιλόζωος; Ειλικρινά δε ξέρω. Δε θέλω να πω κάτι ....Σκέψεις κάνω.

Έχεις δίκιο Ορέστη, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε την ουσιαστική έννοια της φιλοζωίας . Σε αδρές γραμμές θα έλεγα ότι είναι κυρίως ο σεβασμός απέναντι στα ζώα με ότι συνεπάγεται αυτό...Ο καθένας ωστόσο προφανώς μπορεί να το εκλάβει διαφορετικά αυτό. Πάντως θεωρώ ότι η φιλοζωία δεν θα πρέπει να εξαντλείται στα γατάκια και τα σκυλάκια, όπως δυστυχώς κατά κόρον συμβαίνει, αλλά σε ό,τι περπατά, κολυμπά και πετά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 27-10-18 στις 22:09.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:27, 28-10-18:

Εγώ θεωρώ, Μαρία, ότι η φιλοζωία είναι ένα ένα επιμέρους χαρακτηριστικό ενός σωστού και ολοκληρωμένου ανθρώπου. Δε μπορεί να είσαι πχ βιαστής και φιλόζωος. Αν ένας εγκληματίας αγαπάει τον σκύλο του, θα το πω βίτσιο και όχι φιλοζωία. Αν κάποια κυρία έχει μια γάτα και παρκάρει σε θέση ανάπηρου, δε θα την πω φιλόζωη. Η φιλοζωία είναι ένα μέρος ενός ανθρώπου με ευαισθησίες. Από μόνη της για μένα δεν έχει καμία ιδιαίτερη αξία. Εγώ, επαναλαμβάνω, έχω αμφιβολίες για μένα. Και δεν το λέω για να κάνω τον δήθεν και καλά προβληματισμένο. Απλά υπάρχει τόσος πόνος δίπλα μας που μοιάζει βουνό αδιάβατο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω άλλη γάτα; - Από Μαριαλενα Μακρη
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-15 στις 07:24.
    • Θέλω να πάρω γάτα - Από xarris21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-14 στις 13:23.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους