Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,763 εγγεγραμμένα μέλη και 714,938 μηνύματα σε 22,166 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι αρχές του εκτροφείου μας

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 03:13, 17-04-12:

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να εκτρέφω ragdoll επειδή μου άρεσαν εξωτερικά και μου θύμιζαν πολύ την αγαπημένη μου γάτα, σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα η φυλή αυτή με κέρδισε κυρίως για το ταπεραμέντο και την ιδιοσυγκρασία ενός παιχνιδιάρικου μικρού παιδιού πράγμα χαρακτηριστικό για τη φυλή αυτή.
Από τη δεύτερη κιόλας γέννα εκείνο πλέον που ένοιαζε δεν ήταν να παράγω απλώς όμορφα και υγιή γατάκια ήθελα να είμαι μέρος της ιστορίας αυτής της φυλής και όχι κάποιος που απλώς φιλοξενεί 2 καθαρόαιμες γάτες σπίτι του και τις αναπαράγει.
Άρχισα να διαβάζω εντατικά και προσπάθησα να βρω συνδυασμούς γεννητόρων ώστε να αναβιώσω κυρίως στην Ευρώπη που κινδύνευαν να εκλείψουν τις παραδοσιακές γραμμές των ragdoll.
Αν και πρόκειται για μια σχετικά πολύ νέα φυλή που ξεκίνησε το 1950, παρατηρούσα ότι οι newlines που υπάρχουν στην Ευρώπη ειδικά μετά από “διορθωτικές” προσμίξεις με Βιρμανίας δεν είναι πλέον τόσο μεγαλόσωμες όσα τα πρώτα ragdoll και ειδικά σαν τα ragdoll που έβγαζε κάποτε η Blossom family, έτσι έπρεπε να στραφώ στην Αμερική (εφόσον η φυλή έχει ώς χώρα προέλευσης τις Η.Π.Α) σε εκτροφεία που κρατούσαν απογόνους των παραδοσιακών γραμμών προκειμένου να μην χαθεί το bone structure, η δυνατή και επιβλητική σκελετική δομή που χαρακτηρίζει αυτές τις γάτες.
Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό. 4 γέννες με φοβερής ποιότητας γατάκια για τα οποία είμαι πολύ υπερήφανη.
Η φυλή των ragdoll όπως και κάθε καθαρόαιμη φυλή έχει κάποιες κληρονομικές ασθένειες.
Ο μόνος τρόπος να για να εξαλειφθούν αυτές οι ασθένειες χωρίς να καταστραφεί η φυλή είναι η συνεργασία των εκτροφέων.
Παρόλο που οι γάτες μου είναι ελεγμένες για γενετικές ασθένειες και έχουν βγει αρνητικές αυτό από μόνο του δεν φτάνει. Ο νόμος της κληρονομικότητας ορίζει πως για να είσαι σίγουρος για ένα γατί και τους απογόνους του , δεν πρέπει μόνο να εξετάσεις την ίδια τη γάτα , αλλά να πας αρκετά πίσω 4 ή 5 γενναίες.
Είναι ένα κομμάτι δύσκολο αλλά δεν είναι ακατόρθωτο, οι γάτες εκτροφής πρέπει να διαλέγονται πολύ προσεκτικά , η εντιμότητα και η αλήθεια όλων των εμπλεκόμενων εκτροφέων παίζει σημαντικό ρόλο. Το να μοιράζεσαι τα αποτελέσματα των εξετάσεων ή το να παίρνεις μέρος σε ένα πρόγραμμα υγείας αναφορικά με τη φυλή που εκπροσωπείς είναι το καλύτερο δυνατό που μπορείς να κάνεις για αυτή τη φυλή.

Έτσι έχω υιοθετήσει 3 αρχές σχετικά με τον τύπο εκτροφής που πραγματοποιώ:
  1. Εκτροφή στα πρότυπα των παραδοσιακών γραμμών ( αληθινά ragdoll)
  2. Εκτροφή απαλλαγμένη από κληρονομικές ασθένειες και ενδογαμία. (υγιή ragdoll)
  3. Στήριξη και πληροφόρηση εφόρου ζωής σε άτομα που έχουν πάρει γατάκι από το εκτροφείο μας (ευτυχισμένα ragdoll)
Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για τα προγράμματα υγείας (health programms) εδώ
(η ιστοσελίδα είναι στην Αγγλική γλώσσα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 17-04-12 στις 09:37.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους