Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,246 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζαλισμένη γάτα

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 09:09, 02-09-15:

Η γατα μου ελειπε εχθες ολη μερα,ευτυχως σημερα γυρισε αλλα δε φαινεται καλα...φαινεται ζαλισμενη (τη σηκωσα,και οταν την αφησα παραπατουσε κ επεσε),επισης αυτο που με τρομαξε πιο πολυ ειναι οτι οι κορες των ματιων ειναι πιο "μεγαλες" απο οτι συνηθως .Δεν ξερω αν ειναι συμαντικο αλλα κουναει νευρικα την ουρα της (αλλα αυτο παντα το εκανε).Τωρα ειναι σε μια γωνια κουλουριασμενη ,δε κοιμαται απλα κουναει την ουρα της.Το πρωι οταν πρωτοηρθε εφαγε λιγο.Η γατα ειναι εμβολιασμενη ετσι δεν νομιζω να επαθε κατι σοβαρο.Επιδη μενουμε σε επαρχια ειναι δυσκολη η προσβαση σε κτηνιατρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:43, 02-09-15:

Κι όμως φίλη μου, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τη δει κτηνίατρος, γιατί τα συμπτώματα δείχνουν οτι το πρόβλημα είναι "εσωτερικό" (π.χ. μια διάσειση), δεν είναι μια απλή γρατσουνιά ή, έστω, ένα δάγκωμα που θα μπορούσαμε εμείς να δώσουμε συμβουλές για πρώτες βοήθειες.
Χρειάζεται μια υπεύθυνη διάγνωση που μόνο ο ειδικός είναι αρμόδιος να απαντήσει.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και η γατούλα γρήγορα να συνέλθει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 09:52, 02-09-15:

ξαναεφαγε πριν λιγο,κι οταν την εβαλα στη ποδια μου ειχε ορεξη για χαδια.Αν οδηγουσα εννοειτε χωρις δευτερη σκεψη θα τν πηγαινα.Ελπιζω να καταφερω να πεισω τον πατερα μ να την παμε,πριν χειροτερεψει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:01, 02-09-15:

Το οτι τρώει είναι αρκετά ενθαρρυντικό.

Καλού-κακού όμως προσπάθησε για εξέταση από κτηνίατρο. Τα συμπτώματα είναι νευρολογικής φύσης , κι όσο κι αν είναι προσωρινά, χρειάζεται αποκλειστεί η περίπτωση κάποιου υποκείμενου σοβαρότερου προβλήματος.
Επίσης, αν γίνεται, μην την αφήνεις να τριγυρίζει έξω, ή, τουλάχιστον ο χώρος που θα βγαίνει να είναι περιφραγμένος ώστε να μην απομακρύνεται έτσι ώστε να μπορείς να την παρακολουθείς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 12:22, 02-09-15:

Ο πατερας μ,π τη βρηκε,μου ειπε οτι ηταν στο παταρι και κοιμοταν (εκει κανει παρα πολυ ζεστη κ δε ξερω ποση ωρα ηταν απο χθες εκει).Λετε να την πειραξε τελικα η ζεστη κ να παθε ηλιαση ή τιππτα παρομοιο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:24, 02-09-15:

Μπορει και να εχει τρομαξει αφου ηταν στο παταρι,να την πηραξε η ζεστη να εχει μεινει χωρις νερο, γενικα να εχει παθει σοκ.Εαν ομως δεν καλυτερεψει η κατασταση της,πρεπει να την δει κτηνιατρος,γιατι μπορει να συμβαινει κατι αλλο.

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 14:50, 02-09-15:

την εβαλα στο δωματιο μ που ειναι δροσερα και της εδωσα λιγο γαλατακι και το ηπιε.Γενικα περα απο τα συμπτωματα που ειπα δεν εχει κατι αλλο.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 14:59, 02-09-15:

Η ζέστη μπορεί να πειράξει τα γατιά. Προσπάθησε να την δροσίσεις. Βρέξε τα πατουσάκια, βάλε κάποιο ανεμιστήρα, δώσε της νερό. Αν συνεχίσει να είναι ληθαργική πρέπει να πάτε σε κτηνίατρο. Δες μήπως της τρέχουν σάλια ή είναι λαχανιασμένη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:00, 02-09-15:

Την γατουλα την εχεις μονιμα μεσα στο σπιτι η την αφηνεις και εξω,ποσων χρονων ειναι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 15:18, 02-09-15:

pepper Κοντα στον ανεμηστιρα την εχω.Δεν ειναι λαχανιασμενη,απλα φαινεται πολυ κουρασμενη.Δεν σηκωνεται καθολου σχεδον

ΦΛΩΡΑ ειναι 1,5 χρονων.Τα βραδια την αφηνουμε εξω,γιατι ζω με τους γονεις μου και εχουν θεμα

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:46, 02-09-15:

ΦΛΩΡΑ ειναι 1,5 χρονων.Τα βραδια την αφηνουμε εξω,γιατι ζω με τους γονεις μου και εχουν θεμα [/QUOTE]

Αφου μενει εξω τα βραδια καλυτερα να την πατε σε καποιο κτηνιατρο να εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι κατι αλλο.Να υποθεσω δεν ειναι στειρωμενη ετσι;

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 15:54, 02-09-15:

Ειναι στειρωμενη,εμβολιασμενη και της δινουμε αλλο ενα χαπακι για τα παρασιτα.Δεν νομιζω να κολλησε κατι,βεβαια συμφωνησα με τους δικους μ οτι αν δε δουμε βελτιωση γρηγορα θα την παμε σε κτηνιατρο

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:08, 02-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_022
Ειναι στειρωμενη,εμβολιασμενη και της δινουμε αλλο ενα χαπακι για τα παρασιτα.Δεν νομιζω να κολλησε κατι,βεβαια συμφωνησα με τους δικους μ οτι αν δε δουμε βελτιωση γρηγορα θα την παμε σε κτηνιατρο

Μπορει ομως να την τσιμπησε κατι,τωρα το καλοκαιρι ολο και διαφορα ζωιφια τριγυρνουν η να εφαγε κατι απο μονη της η να της πεταξαν,γιατι αφου λες καθεται σαν να ειναι κουρασμενη,σημαινει οτι ειναι νωχελικη.Δεν ειναι καλο σημαδι να μην σηκωνεται καθολου. Η γνωμη μου ειναι να κανετε μια επισκεψη στο κτηνιατρο,μην την αφησετε και αλλο βραδυ ετσι εξω.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:04, 02-09-15:

Εμένα μου μοιάζει με νευρολογικό επεισόδιο που μπορεί να προήλθε είτε από κάποιο χτύπημα, τσίμπημα εντόμου με δηλητήριο ή ακόμα και δηλητηρίαση από κάτι που έφαγε. Θα σύστηνα κτηνίατρο και γρήγορα μάλιστα...

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 20:08, 02-09-15:

Ξαναεφαγε,και εχει αρχησει να κοβει βολτες στο δωματιο.Εχει κανει και την αναγκη της.Τι να πω,θα την παμε αυριο στο κτηνιατρο αμα δε δω αλλη βελτιωση

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 13:50, 04-09-15:

Λοιπον...εχθες η γατα φαινοταν χειροτερα.Πηραμε τηλεφωνο στο κτηνιατρειο,το σηκωσε η υπαλληλος και ειπε οτι ο γιατρος λειπει....μετα βρηκα το τηλεφωνο ενως αλλου γιατρου,και δεν σηκωνε ουτε το σταθερο ουτε το κινητο του.Η μονη λυση που εμενε ηταν να παω σε ενα pet shop (κτηνιατρικο φαρμακειο για την ακριβεια ,ο ανθρωπος ξερει πολλα για τα ζωα,μου ειχε πει να παω εκει τη γατα μου να την εμβολιασει),του ειπα τα συμπτωματα και μου ειπε οτι η γατα επαθε σοκ.Μου εδωσε 2 ενεσεις, να κανω τη μιση χθες και την αλλη μιση σημερα.Ηδη χθες το βραδυ εγινε πιο δραστηρια και πριν λιγο ειχε ορεξη για παιχνιδια Τα ματακια της εγιναν οπως πριν και η ουρα της σταματισε να κουναει σαν τρελη.Φαινεται αρκετα πιο ηρεμη τωρα.Παρατηρησα την πατουσα της και ειδα οτι το νυχακι της ειχε γυρισει καπως προς τα μεσα,οταν πηγα να το ακουμπισω αντεδρασε περιεργα,αλλα πιστευω οτι εκει πονουσε :/ Παντως περπαταει κανονικοτατα σημερα (καμια σχεση με προχθες).Γενικα στη περιοχη μου η κατασταση οσο αφορα τη φροντιδα των ζωων ειναι απαραδεχτη...ευτυχως που υπηρχε ενας εμπειρος ανθρωπος και μας βοηθησε

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:37, 04-09-15:

Κατερινα , η γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις οταν γυρισει ο κτηνιατρος να την πας,να την εξετασει να εισαι σιγουρη οτι δεν εχει τιποτα σοβαρο δεν ξερεις η ενεση που σου εδωσε ο ανθρωπος του πετ-σοπ, τι φαρμακο περιεχει και ποσο αποτελεσματικο η βλαβερο ειναι για τη γατουλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 04-09-15 στις 14:41.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:50, 04-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_022
Λοιπον...εχθες η γατα φαινοταν χειροτερα.Πηραμε τηλεφωνο στο κτηνιατρειο,το σηκωσε η υπαλληλος και ειπε οτι ο γιατρος λειπει....μετα βρηκα το τηλεφωνο ενως αλλου γιατρου,και δεν σηκωνε ουτε το σταθερο ουτε το κινητο του.Η μονη λυση που εμενε ηταν να παω σε ενα pet shop (κτηνιατρικο φαρμακειο για την ακριβεια ,ο ανθρωπος ξερει πολλα για τα ζωα,μου ειχε πει να παω εκει τη γατα μου να την εμβολιασει),του ειπα τα συμπτωματα και μου ειπε οτι η γατα επαθε σοκ.Μου εδωσε 2 ενεσεις, να κανω τη μιση χθες και την αλλη μιση σημερα.Ηδη χθες το βραδυ εγινε πιο δραστηρια και πριν λιγο ειχε ορεξη για παιχνιδια Τα ματακια της εγιναν οπως πριν και η ουρα της σταματισε να κουναει σαν τρελη.Φαινεται αρκετα πιο ηρεμη τωρα.Παρατηρησα την πατουσα της και ειδα οτι το νυχακι της ειχε γυρισει καπως προς τα μεσα,οταν πηγα να το ακουμπισω αντεδρασε περιεργα,αλλα πιστευω οτι εκει πονουσε :/ Παντως περπαταει κανονικοτατα σημερα (καμια σχεση με προχθες).Γενικα στη περιοχη μου η κατασταση οσο αφορα τη φροντιδα των ζωων ειναι απαραδεχτη...ευτυχως που υπηρχε ενας εμπειρος ανθρωπος και μας βοηθησε
Προσωπικά νομίζω πως τα δύσκολα περάσαν ευτυχώς. Συνέρχεται η γατούλα σου και όπως λες κι εσύ, ευτυχώς που υπήρχε κι αυτός ο άνθρωπος.
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή ακριβώς είσαι αλλά γενικά σε πολλά μέρη της επαρχίας η κατάσταση είναι επιεικώς απαράδεκτη...

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Κατερινα , η γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις οταν γυρισει ο κτηνιατρος να την πας,να την εξετασει να εισαι σιγουρη οτι δεν εχει τιποτα σοβαρο δεν ξερεις η ενεση που σου εδωσε ο ανθρωπος του πετ-σοπ, τι φαρμακο περιεχει και ποσο αποτελεσματικο η βλαβερο ειναι για τη γατουλα.
Νομίζω Φλώρα μου πως άνθρωπος που έχει άδεια για κτηνιατρικά φάρμακα, πρέπει να έχει μια στοιχειώδη γνώση της φαρμακολογίας, τουλάχιστον. Και αν έχει και κάποια εμπειρία, εγώ μάλλον θα τον εμπιστευόμουν περισσότερο από έναν αδιάφορο κτηνίατρο...
΄Οσο για το φάρμακο που περιείχε η ένεση, ξέρω ποιό είναι αλλά δεν μου έρχεται τώρα η δραστική ουσία. Είχαν κάνει και στον Κόκο μου κάποτε που είχε πάθει ένα νευρολογικό επεισόδιο...

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

H katerina_022 έγραψε στις 20:30, 04-09-15:

ΦΛΩΡΑ μακαρι να μπορουσα απο την αρχη να την παω σε κτηνιατρο ευτυχως η γατα φαινεται μια χαρα τωρα.Οπως και να χει σε μερικες μερες πρεπει να φυγω φοιτητρια (δυστηχως δεν μπορω να την παρρω μαζι μ),οποτε πρεπει να βασιστω στους γονεις μ

Claire Rentfield ασε,ειχα βαλει τα κλαματα απο τα νευρα μ...γτ τοση αδιαφορια προς τα ζωα;Λες και ζουμε αιωνες πριν Να μην υπαρχει ενας γιατρος στην αναγκη,αλλα να πρεπει να τρεχουμε μες τη ζεστη 2 ωρες με το αμαξι...δεν ξερω καν αν θα την παλευε η γατα αυτη τη ταλαιπωρια

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:58, 04-09-15:

Κατερινα, χαιρομαι για τη γατουλα σου που ειναι καλα. Βασω, ισως εχεις δικιο οι ανθρωποι που πωλουν κτηνιατρικα φαρμακα εχουν πιο πολλες γνωσεις καμμια φορα απο μερικους γιατρους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους