Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,900 εγγεγραμμένα μέλη και 717,302 μηνύματα σε 22,373 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 332 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λευχαιμία - Πεπτικό λέμφωμα - Φλεγμονή πεπτικού

Ellina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ellina
H Ellina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ellina έγραψε στις 20:07, 13-12-18:

Καλησπέρα σας...
Σήμερα έμαθα οτι η γατούλα μου έχει λευχαιμία, η οποία μάλλον της προκάλεσε λέμφωμα στο στομάχι,, όπως έδειξε ο υπέρηχος... Θέλω να ρωτήσω αρχικά αν γνωρίζετε κάποιον ιατρό εξειδικευμένο στις γάτες και στις σοβαρές τους παθήσεις, γιατί θέλω να πάρω μια ολοκληρωμένη γνωμάτευση.
Δεύτερον, υπάρχει κάτι που μπορεί να τη βοηθήσει διατροφικά; Μένουμε Αθήνα..

Ευχαριστώ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 20:15, 13-12-18:

Αχ ματάκια μου... πόσο λυπάμαι.

Σου στέλνω σε pm την κτηνίατρο που είχε(past tense) η Σοράγια μου - την οποία χάσαμε πολύ-πολύ πρόωρα από παγκρεατίτιδα. Είναι γαστρεντερολόγος. Θα τη βρεις στα Μελίσσια. Είναι εξαιρετική γιατρός, σχολαστική και αφοσιωμένη στη δουλειά της.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:51, 13-02-19:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ.ΕΧΩ 3 ΓΑΤΟΥΛΙΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΩ.ΤΟ 2017 ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ Ο ΒΙΚΤΩΡ 19 ΜΗΝΩΝ,Η ΜΙΡΚΑ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΡΟΥΛΗΣ ΕΠΙΣΗΣ 2 ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΚΑΙ AIDS.ΟΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΓΑΤΙΑ.Τ ην Παρασκευη που εκανα στον Βικτωρ μου παλι εξετασεις μετα απο δυο χρονια βγηκαν ολα καθαρα ομως στην λευχαιμια βγηκε θετικος.Απορω λοιπον πως ενα γατι που πριν δυο χρονια ηταν αρνητικο σε αυτη την εξεταση μετα απο δυο χρονια βγηκε θετικο χωρις να ερχεται σε επαφη με αδεσποτα?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,278 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:48, 13-02-19:

Καλησπέρα και σε σένα Ειρήνη.
Προφανώς κάποια από τις δυο εξετάσεις ήταν ανακριβής, πιθανόν λόγω σφάλματος του αντιδραστηρίου στο εργαστήριο που αυτές έγιναν.
Αυτό που θα σου συνιστούσα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, είναι να επαναλάβεις τις εξετάσεις στον Βίκτωρα και σε περίπτωση που βγει πάλι θετικός, καλό θα ήταν να γίνει και στα άλλα δυο η ίδια εξέταση.
Αν και λένε οτι ο ψευδώς θετικός δείκτης σε μια εξέταση αίματος είναι πιο σπάνιος από τον ψευδώς αρνητικό, έτυχε η ίδια περίπτωση με τη γάτα της αδελφής μου, στην οποία έγιναν εξετάσεις και βγήκε θετική στο Αids (FIV) της γάτας, ενώ λίγα χρόνια μετά και-ως δια μαγείας-σε επανάληψη της ίδιας εξέτασης έδειξε εντελώς αρνητικό.
Εύχομαι και για τον μικρό σου Βίκτωρα το ίδιο καλά αποτελέσματα σε επόμενη φορά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 12:44, 14-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλησπέρα και σε σένα Ειρήνη.
Προφανώς κάποια από τις δυο εξετάσεις ήταν ανακριβής, πιθανόν λόγω σφάλματος του αντιδραστηρίου στο εργαστήριο που αυτές έγιναν.
Αυτό που θα σου συνιστούσα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, είναι να επαναλάβεις τις εξετάσεις στον Βίκτωρα και σε περίπτωση που βγει πάλι θετικός, καλό θα ήταν να γίνει και στα άλλα δυο η ίδια εξέταση.
Αν και λένε οτι ο ψευδώς θετικός δείκτης σε μια εξέταση αίματος είναι πιο σπάνιος από τον ψευδώς αρνητικό, έτυχε η ίδια περίπτωση με τη γάτα της αδελφής μου, στην οποία έγιναν εξετάσεις και βγήκε θετική στο Αids (FIV) της γάτας, ενώ λίγα χρόνια μετά και-ως δια μαγείας-σε επανάληψη της ίδιας εξέτασης έδειξε εντελώς αρνητικό.
Εύχομαι και για τον μικρό σου Βίκτωρα το ίδιο καλά αποτελέσματα σε επόμενη φορά.
Γεια σου αλεκσα,η εξεταση εγινε και τισ δυο φορες με απλο τεστακι.Ηρθε ο Βικτωρ σε επαφη 2-3 φορες και μεσα απο σιτα παραθυρου με εναν αλλο γατο εξω και μονο στο προσωπακι,μηπως απο κει κολλησε κατι?Δεν ξερω τι να πω.Παντος μου εδωσες πολυ κουραγιο,σε ευχαριστω πολυ.Η εξεταση της γατουλας της αδερφη σου εγινε με απλο τεστ η με πιο εξιδεικευμενο τροπο?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,278 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:45, 14-02-19:

Ειρήνη μου δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι το απλό τεστάκι. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι οτι έκανε πλήρεις εξετάσεις αίματος και τις δυο φορές. Την πρώτη έδειξε οτι φέρει αντισώματα του συγκεκριμένου ιού και τη δεύτερη εντελώς καθαρές (η αδερφή μου ακόμα αναρωτιέται το πώς).
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 09:34, 15-02-19:

Ειρήνη μου δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι το απλό τεστάκι. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι οτι έκανε πλήρεις εξετάσεις αίματος και τις δυο φορές. Την πρώτη έδειξε οτι φέρει αντισώματα του συγκεκριμένου ιού και τη δεύτερη εντελώς καθαρές (η αδερφή μου ακόμα αναρωτιέται το πώς).
Καλημερα καλη μου,εννοω απλο τεστακι το τεστακι το συνιθησμενο που κανουν στα κτηνιατρεια που ειναι λευκο κουτακι και ριχνουν σταγονες αιματος και εχει δυο θηκουλες μια για ειτζ και μια για λευχαιμια.Η πιο εξιδηκευμενη ειναι που παει το αιμα σε αιματολογικο εργαστηριο και ειναι πιο ακριβης μεθοδος.Μπορεις σε παρακαλω να την ρωτησεις και επισης γιατι εκανε στην γατα δευτερη εξεταση ειχε καποιο συμπτωμα???Σε ευχαριστω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 15-02-19 στις 10:14.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,434 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 10:18, 15-02-19:

Καλημέρα κι από εμένα Ειρήνη. Απ' όσο γνωρίζω τα σναπ τεστάκια, που αναφέρεις είναι μεν έως έναν βαθμό αξιόπιστα, αλλά όχι 100% και υπάρχουν περιπτώσεις, που διαψεύδονται από τις εξειδικευμένες βιοχημικές αναλύσεις, ιδιαιτέρως όταν ο δείκτης είναι αρνητικός νομίζω. Την περίπτωση τώρα, που αναφέρει η Αλεξάνδρα παραπάνω, να βγει δηλαδή διαφορετικό αποτέλεσμα με βιοχημική ανάλυση, δεν την έχω ξανακούσει, αλλά φαντάζομαι ότι κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει και ένας ειδικός θα μπορούσε να το ερμηνεύσει. Πάντως μην απογοητεύεσαι, είναι πολύ συχνός ο ιός της λευχαιμίας στα γατουλίνια και υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις, που τα γατιά αυτά παραμένουν φορείς μόνον και ζουν μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρη προχώρα σε εξειδικευμένες εξετάσεις στον γατούλη σου, απλώς για να ξέρεις.

Επίσης αποκλείεται να κόλλησε με τον τρόπο, που λες από τον αδέσποτο γάτο, αφού αυτού του τύπου οι ιοί μεταδίδονται είτε με δάγκωμα είτε κατά το ζευγάρωμα ή σε κάποιες περιπτώσεις ο ιός μεταφέρεται από τη μάνα στο γατί και είναι εκ γενετής στην ουσία φορέας. Έχε υπόψη ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να γίνει η μετάδοση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, ακόμη και για γατιά που ζουν στον ίδιο χώρο, χρησιμοποιούν κοινά μπολ και αμμολεκάνες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 15-02-19 στις 10:39.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:23, 15-02-19:

Καλή σου μέρα Ειρήνη
Δεν ήξερα οτι γίνεται κι έτσι, δηλαδή ένα γρήγορο τεστ.
Όχι, εκείνη έκανε τις εξετάσεις αίματος κανονικά σε εργαστήριο και πήρε λίγο χρόνο για να έχει στα χέρια της αποτελέσματα γιατί, ως γνωστόν, δεν βγαίνουν αυθημερόν.
Την εξέταση δεν την έκανε γιατί είχε κάποιο σχετικό σύμπτωμα, αλλά της της συνέστησε η κτηνίατρος για εντελώς άλλο λόγο: η αδελφή μου είχε την εντύπωση οτι η γάτα παρα-έπινε νερό και έκανε εξετάσεις για διαβήτη. Οπότε, δοθείσης της ευκαιρίας, έκανε και την εξέταση για το έιτζ, να δουν σε ποιο σημείο βρίσκονται οι δείκτες (που βέβαια έδειξε εντελώς αρνητική).
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,195 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:45, 15-02-19:

Επιβεβαιωνω,τα γρηγορα τεστακια δεν ειναι αξιοπιστα,βασικα σχεδον καθολου αξιοπιστα,ολοι οι κτηνιατροι μου το εχουν πει,οποτε αναγκαστικα πρεπει να κανεις το κανονικο.Μακαρι να μην εχει τιποτα!
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 16:02, 15-02-19:

Καλή σου μέρα Ειρήνη
Δεν ήξερα οτι γίνεται κι έτσι, δηλαδή ένα γρήγορο τεστ.
Όχι, εκείνη έκανε τις εξετάσεις αίματος κανονικά σε εργαστήριο και πήρε λίγο χρόνο για να έχει στα χέρια της αποτελέσματα γιατί, ως γνωστόν, δεν βγαίνουν αυθημερόν.
Την εξέταση δεν την έκανε γιατί είχε κάποιο σχετικό σύμπτωμα, αλλά της της συνέστησε η κτηνίατρος για εντελώς άλλο λόγο: η αδελφή μου είχε την εντύπωση οτι η γάτα παρα-έπινε νερό και έκανε εξετάσεις για διαβήτη. Οπότε, δοθείσης της ευκαιρίας, έκανε και την εξέταση για το έιτζ, να δουν σε ποιο σημείο βρίσκονται οι δείκτες (που βέβαια έδειξε εντελώς αρνητική).
Α καλα...δηλαδη ουτε του εργαστηριου ειναι αξιοπιστες?Εγω ομως Δευτερα στις 9 το πρωι εχω κλεισει ραντεβου στην κτηνιατρο για νεα αιμοληψια και εργαστηριακες εξετασεις οχι βεβαια εδω,θα σταλει το αιμα στην Αθηνα.Εχω τοση αγωνια...δεν μπορω ουτε να φαω ουτε να κοιμηθω
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 16:05, 15-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Επιβεβαιωνω,τα γρηγορα τεστακια δεν ειναι αξιοπιστα,βασικα σχεδον καθολου αξιοπιστα,ολοι οι κτηνιατροι μου το εχουν πει,οποτε αναγκαστικα πρεπει να κανεις το κανονικο.Μακαρι να μην εχει τιποτα!
Σιγουρα θα το κανω ...Δευτερα πρωι στις 9 εκλεισα ραντεβου στην κτηνιατρο.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 16:10, 15-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλημέρα κι από εμένα Ειρήνη. Απ' όσο γνωρίζω τα σναπ τεστάκια, που αναφέρεις είναι μεν έως έναν βαθμό αξιόπιστα, αλλά όχι 100% και υπάρχουν περιπτώσεις, που διαψεύδονται από τις εξειδικευμένες βιοχημικές αναλύσεις, ιδιαιτέρως όταν ο δείκτης είναι αρνητικός νομίζω. Την περίπτωση τώρα, που αναφέρει η Αλεξάνδρα παραπάνω, να βγει δηλαδή διαφορετικό αποτέλεσμα με βιοχημική ανάλυση, δεν την έχω ξανακούσει, αλλά φαντάζομαι ότι κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει και ένας ειδικός θα μπορούσε να το ερμηνεύσει. Πάντως μην απογοητεύεσαι, είναι πολύ συχνός ο ιός της λευχαιμίας στα γατουλίνια και υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις, που τα γατιά αυτά παραμένουν φορείς μόνον και ζουν μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρη προχώρα σε εξειδικευμένες εξετάσεις στον γατούλη σου, απλώς για να ξέρεις.

Επίσης αποκλείεται να κόλλησε με τον τρόπο, που λες από τον αδέσποτο γάτο, αφού αυτού του τύπου οι ιοί μεταδίδονται είτε με δάγκωμα είτε κατά το ζευγάρωμα ή σε κάποιες περιπτώσεις ο ιός μεταφέρεται από τη μάνα στο γατί και είναι εκ γενετής στην ουσία φορέας. Έχε υπόψη ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να γίνει η μετάδοση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, ακόμη και για γατιά που ζουν στον ίδιο χώρο, χρησιμοποιούν κοινά μπολ και αμμολεκάνες.
Σε ευχαριστω πολυ.Αυτα τα λογια σου ειναι φαρμακο για μενα...Εχω αλλα δυο γατες στον ιδιο χωρο με τον Βικτωρ,ελπιζω να μην εχουν κολλησει.Ο βικτωρ ειναι τοσο ζωηρος και παιχνιδιαρης που μονο για λευχαιμικο γατι δεν φαινεται.Αραγε με τις εργαστηριακες εξετασεις θα μπορουν να μου πουν αν βγει θετικο αν ειναι φορεας?Εσυ εχεις παρομοια εμπειρια?
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 16:12, 15-02-19:

Πουπουλινα σου εχει τυχει με ψευδη αποτελεσμα σε γρηγορο τεστακι?ηταν θετικο και ηταν ψευδη μηπως?Η δικια μου κτηνιατρος λεει οτι θετικο και λαθος,δυσκολο
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 817 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:08, 15-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από KOSIRINI
Σε ευχαριστω πολυ.Αυτα τα λογια σου ειναι φαρμακο για μενα...Εχω αλλα δυο γατες στον ιδιο χωρο με τον Βικτωρ,ελπιζω να μην εχουν κολλησει.Ο βικτωρ ειναι τοσο ζωηρος και παιχνιδιαρης που μονο για λευχαιμικο γατι δεν φαινεται.Αραγε με τις εργαστηριακες εξετασεις θα μπορουν να μου πουν αν βγει θετικο αν ειναι φορεας?Εσυ εχεις παρομοια εμπειρια?
Ειρήνη μου καλησπέρα και από μένα... Οι εργαστηριακες εξετασεις θα δείξουν κάποια τιμή σε περίπτωση που είναι θετικό. Ανάλογα τη τιμή φαντάζομαι πως μπορούν να πουν εάν είναι φορέας (που όπως είπε και η Μαρία αυτό δεν σημαίνει και απαραίτητα πως θα νοσησει στη ζωή του).... Έχε θετική σκέψη και θα πάνε όλα καλά
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 14:16, 16-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Ειρήνη μου καλησπέρα και από μένα... Οι εργαστηριακες εξετασεις θα δείξουν κάποια τιμή σε περίπτωση που είναι θετικό. Ανάλογα τη τιμή φαντάζομαι πως μπορούν να πουν εάν είναι φορέας (που όπως είπε και η Μαρία αυτό δεν σημαίνει και απαραίτητα πως θα νοσησει στη ζωή του).... Έχε θετική σκέψη και θα πάνε όλα καλά
Γεια σου Δημητρα...σου εχει τυχει να κανεις τετοια εξεταση ποτε?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 817 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:50, 16-02-19:

Γεια σου Δημητρα...σου εχει τυχει να κανεις τετοια εξεταση ποτε?
Έχω κάνει και στις 3 γάτες μου τις εξετάσεις που στέλνονται στην Αθήνα για λευχαιμία - aids και περιτονιτιδα και έχουν βγει αρνητικές... Νομίζω πως σε ένα θετικό αποτέλεσμα ενδέχεται να υπάρχει κάποιο "λάθος" με την έννοια πως ενδεχομένως οι τιμές να μην είναι απόλυτα σωστές σε περίπτωση που το ζώο έχει περάσει κάποια αρρώστια. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια 100% αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω το γιατρό την άλλη εβδομάδα που θα πάω να πάρω την τροφή για τον σιμπα μου.....
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 21:38, 16-02-19:

Έχω κάνει και στις 3 γάτες μου τις εξετάσεις που στέλνονται στην Αθήνα για λευχαιμία - aids και περιτονιτιδα και έχουν βγει αρνητικές... Νομίζω πως σε ένα θετικό αποτέλεσμα ενδέχεται να υπάρχει κάποιο "λάθος" με την έννοια πως ενδεχομένως οι τιμές να μην είναι απόλυτα σωστές σε περίπτωση που το ζώο έχει περάσει κάποια αρρώστια. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια 100% αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω το γιατρό την άλλη εβδομάδα που θα πάω να πάρω την τροφή για τον σιμπα μου.....
Καλησπερα Δημητρα,σε παρακαλω ρωτησε τον ποσο αξιοπιστες ειναι οι εργαστηριακες εξετασεις και αν οι τιμες δειχνουν φορεα η οχι.Βεβαια αν ειχαν κολλησει και τα αλλα δυο γατια μου δεν θα ειχαν καποιο συμπτωμα?3 χρονια ειναι και τα τρια μαζι.Αυτη την στιγμη που σου γραφω η Μιρκα μου παιζει σαν τρελη μεσα στο υπνοδωματιοΑ και κατι αλλο...το γρηγορο τεστακι που μου εκανε και εδειξε θετικο το εκανε με αιμα πεντε ημερων που το ειχε στο ψυγειο για να του κανει και για γλυκοζη γιατι δεν ειχε στικακι...παιζει ρολο και αυτο στο αποτελεσμα του τεστ??το σκεφτηκα και αυτο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 16-02-19 στις 21:51.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:53, 16-02-19:

Σαφώς οι δείκτες απαντούν στο αν είναι φορέας κάποιας λοιμώδους νόσου ή όχι.
Πολύ υψηλοί δείκτες, σημαίνουν οτι το ζώο ήδη νοσεί. Αν είναι χαμηλοί, είναι απλώς φορέας. Πράγμα που δεν φαίνεται, αφού η συμπεριφορά τους και εν γένει όλες οι λειτουργίες του σώματός τους είναι φυσιολογικές. Και με λίγη προσοχή στις συνθήκες υγιεινής και μια καλή ζωή χωρίς στρεσαρίσματα, δυνατόν να παραμείνουν έτσι, ωσότου φτάσουν σε μια πολύ προχωρημένη ηλικία.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 08:51, 17-02-19:

Σαφώς οι δείκτες απαντούν στο αν είναι φορέας κάποιας λοιμώδους νόσου ή όχι.
Πολύ υψηλοί δείκτες, σημαίνουν οτι το ζώο ήδη νοσεί. Αν είναι χαμηλοί, είναι απλώς φορέας. Πράγμα που δεν φαίνεται, αφού η συμπεριφορά τους και εν γένει όλες οι λειτουργίες του σώματός τους είναι φυσιολογικές. Και με λίγη προσοχή στις συνθήκες υγιεινής και μια καλή ζωή χωρίς στρεσαρίσματα, δυνατόν να παραμείνουν έτσι, ωσότου φτάσουν σε μια πολύ προχωρημένη ηλικία.
Καλημερα Αλεξανδρα μου,αυριο το πρωι θα τον παω στην κτηνιατρο και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα...το αιμα που του εκανε το γρηγορο τεστακι ηταν 5 ημερων στο ψυγειο ,ξερεις αν παιζει ρολο στο αποτελεσμα?Ρωτησα δυο κτηνιατρους,η μια ειπε οχι και η αλλη ειπε πως μεχρι 3 μερων αιμα απο το ψυγειο μπορει να γινει το τεστ.Ποια να πιστεψεις τωρα?Και επισης αν βγει θετικος και φορεας(οχι παναγιτσα μου)αυτο μπορει να αλλαξει αργοτερα η μενει φορεας για ολη του την ζωη?

Αρχική Δημοσίευση από Ellina
Καλησπέρα σας...
Σήμερα έμαθα οτι η γατούλα μου έχει λευχαιμία, η οποία μάλλον της προκάλεσε λέμφωμα στο στομάχι,, όπως έδειξε ο υπέρηχος... Θέλω να ρωτήσω αρχικά αν γνωρίζετε κάποιον ιατρό εξειδικευμένο στις γάτες και στις σοβαρές τους παθήσεις, γιατί θέλω να πάρω μια ολοκληρωμένη γνωμάτευση.
Δεύτερον, υπάρχει κάτι που μπορεί να τη βοηθήσει διατροφικά; Μένουμε Αθήνα..

Ευχαριστώ...
Πως ειναι η γατουλα σου Ελινα?πως καταλαβες για το λεμφωμα στο στομαχι?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 17-02-19 στις 11:12. Αιτία: συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:05, 17-02-19:

το αιμα που του εκανε το γρηγορο τεστακι ηταν 5 ημερων στο ψυγειο ,ξερεις αν παιζει ρολο στο αποτελεσμα?Ρωτησα δυο κτηνιατρους,η μια ειπε οχι και η αλλη ειπε πως μεχρι 3 μερων αιμα απο το ψυγειο μπορει να γινει το τεστ.Ποια να πιστεψεις τωρα?Και επισης αν βγει θετικος και φορεας(οχι παναγιτσα μου)αυτο μπορει να αλλαξει αργοτερα η μενει φορεας για ολη του την ζωη?
Καλημέρα... Χωρίς φυσικά να γνωρίζω 100% νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο πόσες ημέρες ήταν στο ψυγεία το δείγμα. Και το λέω αυτό γιατί σε συζήτηση που είχα την Παρασκευή με τον κτηνίατρο όταν πήγα να πάρω τα χάπια του δικού μου μου είπε "ήρθαν κάποια πράγματα με το αεροπλάνο αλλά λόγω του απαγορευτικου στα πλοία έχει γεμίσει το ψυγείο με δείγματα αιματων που δε μπορώ να στείλω Αθήνα"...

Οι γιατροί γνωρίζουν πως να τα συντηρούν...

Εμένα πιο πολύ θα με αγχωνε μην πάρω αποτελέσματα από άλλο δείγμα από λάθος... Γιαυτό όμως και σου δείχνει ο γιατρός όταν παίρνεις τα αποτελςσματα τον αριθμό δείγματος πάνω στο παραπεμπτικο που έχει στείλει που γράφει και το όνομα του ιδιοκτήτη και τον αριθμό στις εξετάσεις.. Για να μην έχεις αμφιβολία ότι έχει γίνει λάθος. (τουλάχιστον εμένα έτσι έκανε)..

Μην ανησυχείς όμως.. Ακόμα και αν ένα ζώο βγει φορέας δεν σημαίνει αυτόματα πως θα νοσησει.οπως σου είπε και η Αλεξάνδρα σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να τρώει πολύ καλής ποιότητας τροφή, να μη βγαίνει φυσικά έξω και γενικότερα να έχει μια καλή φροντίδα από τον ιδιοκτήτη του.. Ζωάκια που είναι φορείς μπορούν να φτάσουν μέχρι πολλά χρόνια ζωής αν έχουν την σωστή φροντίδα...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:09, 17-02-19:

Καλημερα Αλεξανδρα μου,αυριο το πρωι θα τον παω στην κτηνιατρο και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα...το αιμα που του εκανε το γρηγορο τεστακι ηταν 5 ημερων στο ψυγειο ,ξερεις αν παιζει ρολο στο αποτελεσμα?Ρωτησα δυο κτηνιατρους,η μια ειπε οχι και η αλλη ειπε πως μεχρι 3 μερων αιμα απο το ψυγειο μπορει να γινει το τεστ.Ποια να πιστεψεις τωρα?Και επισης αν βγει θετικος και φορεας(οχι παναγιτσα μου)αυτο μπορει να αλλαξει αργοτερα η μενει φορεας για ολη του την ζωη?

Αφού οι δυο ειδικοί διαφωνούν μεταξύ τους, τι γνώμη (εμπεριστατωμένη) μπορώ να έχω εγώ, που δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να αποφανθώ;
Μη σε απασχολεί αυτό, προέχει να βγουν καλές οι εξετάσεις του. Πράγμα που εύχομαι με όλη μου την καρδιά, για να σου φύγει η αγωνία που περνάς τώρα.
Μα ακόμα κι αν δείξουν οτι είναι φορέας (στο έγραψα και πιο πάνω), δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, αρκεί να κρατάς σε καλά επίπεδα το ανοσοποιητικό του σύστημα: ήρεμη ζωή, καθαριότητα, τροφή προσεγμένη και επαγρύπνηση σε περίπτωση που εμφανίσει το παραμικρό δείγμα αδιαθεσίας να εξεταστεί και να αντιμετωπιστεί έγκαιρα.
Με αυτόν τον τρόπο έχεις πολύ αυξημένες πιθανότητες να τον χαρείς και υπερήλικα.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 14:47, 17-02-19:

Καλημέρα... Χωρίς φυσικά να γνωρίζω 100% νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο πόσες ημέρες ήταν στο ψυγεία το δείγμα. Και το λέω αυτό γιατί σε συζήτηση που είχα την Παρασκευή με τον κτηνίατρο όταν πήγα να πάρω τα χάπια του δικού μου μου είπε "ήρθαν κάποια πράγματα με το αεροπλάνο αλλά λόγω του απαγορευτικου στα πλοία έχει γεμίσει το ψυγείο με δείγματα αιματων που δε μπορώ να στείλω Αθήνα"...

Οι γιατροί γνωρίζουν πως να τα συντηρούν...

Εμένα πιο πολύ θα με αγχωνε μην πάρω αποτελέσματα από άλλο δείγμα από λάθος... Γιαυτό όμως και σου δείχνει ο γιατρός όταν παίρνεις τα αποτελςσματα τον αριθμό δείγματος πάνω στο παραπεμπτικο που έχει στείλει που γράφει και το όνομα του ιδιοκτήτη και τον αριθμό στις εξετάσεις.. Για να μην έχεις αμφιβολία ότι έχει γίνει λάθος. (τουλάχιστον εμένα έτσι έκανε)..

Μην ανησυχείς όμως.. Ακόμα και αν ένα ζώο βγει φορέας δεν σημαίνει αυτόματα πως θα νοσησει.οπως σου είπε και η Αλεξάνδρα σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να τρώει πολύ καλής ποιότητας τροφή, να μη βγαίνει φυσικά έξω και γενικότερα να έχει μια καλή φροντίδα από τον ιδιοκτήτη του.. Ζωάκια που είναι φορείς μπορούν να φτάσουν μέχρι πολλά χρόνια ζωής αν έχουν την σωστή φροντίδα...
Ναι φυσικα και εχουν σωστη φροντιδα.Καθε μερα πλυσιμο της λεκανης και καθαρο χωμα,τροφη naturea η την arden grange και καμια φορα pronaturea,acana,βιταμινες,παστα για τριχομπαλες,εμφιαλωμενο νερο και φυσικα σφουγγαρισμα με ειδικο απορυπαντικο που εχω παρει απο το κτηνιατρειο...αααα και παστα για το ουροποιητικο και κονσερβες τονου με αλοη(schesir),τα χαπακια για αποπαρασιτωση και τα ετησια εμβολια τους.Οτι μπορω κανω Δημητρα μουΘα το προσεξω αυτο που ειπες για τυχον μπερδεμα στο αποτελεσμα,σε ευχαριστω πολυ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 17-02-19 στις 14:55.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 15:05, 17-02-19:

Αφού οι δυο ειδικοί διαφωνούν μεταξύ τους, τι γνώμη (εμπεριστατωμένη) μπορώ να έχω εγώ, που δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να αποφανθώ;
Μη σε απασχολεί αυτό, προέχει να βγουν καλές οι εξετάσεις του. Πράγμα που εύχομαι με όλη μου την καρδιά, για να σου φύγει η αγωνία που περνάς τώρα.
Μα ακόμα κι αν δείξουν οτι είναι φορέας (στο έγραψα και πιο πάνω), δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, αρκεί να κρατάς σε καλά επίπεδα το ανοσοποιητικό του σύστημα: ήρεμη ζωή, καθαριότητα, τροφή προσεγμένη και επαγρύπνηση σε περίπτωση που εμφανίσει το παραμικρό δείγμα αδιαθεσίας να εξεταστεί και να αντιμετωπιστεί έγκαιρα.
Με αυτόν τον τρόπο έχεις πολύ αυξημένες πιθανότητες να τον χαρείς και υπερήλικα.
Σε ευχαριστω πολυ πολυ για την ευχη σου...μπορει λογω στρεσαρισματος του ζωου που δεν θελει με τιποτα να μπει μεσα στο κλουβακι του η το ανοσοποιητικο του να ειναι πεσμενο να δειξει το τεστ θετικο σε λευχαιμια?γιατι η κτηνιατρος μου εδωσε και αυτη την πιθανοτητα και μου ειπε να επαναλαβουμε το τεστ σε ενα μηνα(το γρηγορο τεστ,κουβεντα για πιο εξιδεικευμενες εξετασεις...εγω της το προτεινα)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 17-02-19 στις 15:10.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:12, 17-02-19:

Ειρήνη μου ελπίζω να μην με παρεξήγησες. Δεν υπονοησα πως δεν τις φροντίζεις.
Αυτό που είπα είναι πως με την κατάλληλη φροντίδα και αγάπη ακόμα και ένα ζωάκι που είναι θετικό σε κάποιο λοιμωδες νόσημα μπορεί να φτάσει στα γεράματα.

Μην ανησυχείς.. Όλα θα είναι καλά για το γατουλη σου
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:55, 17-02-19:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ για την ευχη σου...μπορει λογω στρεσαρισματος του ζωου που δεν θελει με τιποτα να μπει μεσα στο κλουβακι του η το ανοσοποιητικο του να ειναι πεσμενο να δειξει το τεστ θετικο σε λευχαιμια?γιατι η κτηνιατρος μου εδωσε και αυτη την πιθανοτητα και μου ειπε να επαναλαβουμε το τεστ σε ενα μηνα(το γρηγορο τεστ,κουβεντα για πιο εξιδεικευμενες εξετασεις...εγω της το προτεινα)

Τι να σου πω... Γενικά είναι σωστό να εμπιστευόμαστε και να ακολουθούμε τις συστάσεις των γιατρών που επιλέξαμε για να αναλάβουν τη φροντίδα για την αποκατάσταση της υγείας, είτε δικής μας, είτε των πλασμάτων που αγαπάμε.
Ωστόσο, αν υπάρχει κάτι δεν μας ικανοποιεί ή/και έχουμε αμφιβολίες, καλό είναι να παίρνουμε και μια δεύτερη γνώμη.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 21:54, 17-02-19:

Τι να σου πω... Γενικά είναι σωστό να εμπιστευόμαστε και να ακολουθούμε τις συστάσεις των γιατρών που επιλέξαμε για να αναλάβουν τη φροντίδα για την αποκατάσταση της υγείας, είτε δικής μας, είτε των πλασμάτων που αγαπάμε.
Ωστόσο, αν υπάρχει κάτι δεν μας ικανοποιεί ή/και έχουμε αμφιβολίες, καλό είναι να παίρνουμε και μια δεύτερη γνώμη.
Αχ Αλεξανδρα μου αλλες δυο κτηνιατρους ρωτησα εκτος την δικη μου και οι αποψεις διιστανται...τι να σου πω??Σε τρελενουν θες δεν θες...Αυριο πρωι να τον παω τον μαφια μου να δουμε τι θα δουμε και θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα...παντως οι απλες εξετασεις(συκωτι,νεφρα κτλ)φυσιολογικοτατες.Αν νοσουσε δεν θα εδειχναν κατι αυτες??

Ειρήνη μου ελπίζω να μην με παρεξήγησες. Δεν υπονοησα πως δεν τις φροντίζεις.
Αυτό που είπα είναι πως με την κατάλληλη φροντίδα και αγάπη ακόμα και ένα ζωάκι που είναι θετικό σε κάποιο λοιμωδες νόσημα μπορεί να φτάσει στα γεράματα.

Μην ανησυχείς.. Όλα θα είναι καλά για το γατουλη σου
Οχι Δημητρα δεν σε παρεξηγησα...συγνωμη αν εδωσα αυτη την εντυπωση,απλα σου περιεγραψα τι ακριβως προσφερω.Σιγουρα ολες οι αρρωστιες θελουν φροντιδα"προδερμ"και ελπιζεις για το καλυτερο...μακαρι να πανε ολα καλα,ακομα και τον Αγιο Μοδεστο εταξα...τι να κανω?Θα σε ενημερωσω για τα αποτελεσματα μας,καλο βραδυ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 18-02-19 στις 00:34. Αιτία: συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 12:30, 18-02-19:

Καλησπερα σας,πηγαμε σημερα το πρωι και δωσαμε αιμα...η κτηνιατρος μας επεμενε να κανουμε παλι το γρηγορο τεστακι γιατι οπως ειπε τζαμπα θα πληρωσω τοσα λεφτα(60,00 ευρω).Επισεις μου ειπε οτι δεν φαινεται απο την εξεταση αν ειναι φορεας αλλα μονο τα αντισωματα που εχει για να καταπολεμησει τον ιο της λευχαιμιας.Ειδα παντως μια αρνητικοτητα στο να κανω την πιο εξιδεικευμενη εξεταση,γιατι αραγε?Εγω βεβαια επεμενα και ετσι εγινε...Παρασκευη μου ειπε θα εχουμε αποτελεσματα
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 12:38, 18-02-19:

Το αορατη πως μπηκε στο προφιλ μου,μπορειτε να μου πειτε?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,195 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:15, 18-02-19:

Το αορατη πως μπηκε στο προφιλ μου,μπορειτε να μου πειτε?
Καλησπερα Ειρηνη μου.Δεν εισαι αορατη,μια χαρα ορατη εισαι.Τουλαχιστον τωρα που μπηκα .
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 14:32, 18-02-19:

Καλησπερα Ειρηνη μου.Δεν εισαι αορατη,μια χαρα ορατη εισαι.Τουλαχιστον τωρα που μπηκα .
Γεια σου Πουπουλινα...ναι, το εφτιαξα το αορατοΠεσμου σε παρακαλω σου εχει τυχει να κανεις γρηγορο τεστακι ειτζ-λευχαιμιας και να σου βγει ψευδως θετικο?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:50, 18-02-19:

Γεια σου Πουπουλινα...ναι, το εφτιαξα το αορατοΠεσμου σε παρακαλω σου εχει τυχει να κανεις γρηγορο τεστακι ειτζ-λευχαιμιας και να σου βγει ψευδως θετικο?

Οχι καλη μου.Δεν τα εχω κανει αυτα τα γρηγορα ακριβως επειδη μου ειπαν οτι ειναι αναξιοπισρα,πηγα κατευθειαν στα κανονικα.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,434 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 16:20, 18-02-19:

Καλησπερα σας,πηγαμε σημερα το πρωι και δωσαμε αιμα...η κτηνιατρος μας επεμενε να κανουμε παλι το γρηγορο τεστακι γιατι οπως ειπε τζαμπα θα πληρωσω τοσα λεφτα(60,00 ευρω).Επισεις μου ειπε οτι δεν φαινεται απο την εξεταση αν ειναι φορεας αλλα μονο τα αντισωματα που εχει για να καταπολεμησει τον ιο της λευχαιμιας.Ειδα παντως μια αρνητικοτητα στο να κανω την πιο εξιδεικευμενη εξεταση,γιατι αραγε?Εγω βεβαια επεμενα και ετσι εγινε...Παρασκευη μου ειπε θα εχουμε αποτελεσματα
Καλησπερα Ειρηνη και ευχομαι καλα αποτελεσματα για τον γατουλη σου
Την αρνητικοτητα της κτηνιατρου σου για τις πιο εξειδικευμενες αυτες εξετασεις, μην την παρεξηγεις κατ εμε, επειδη απλουστατα ακομη κι αν βγει θετικος στον ιο ο γατουλης σου δεν μπορεις πρακτικα να κανεις κατι παραπανω απο αυτα που ηδη κανεις. Εφοσον δηλαδη ζει σε προστατευμενο περιβαλλον και του παρεχεις γενικα την καταλληλη φροντιδα εχει πολλες πιθανοτητες να μη νοσησει ποτε. Οσον αφορα στα αλλα δυο σου γατακια, οπως εγραψα και παραπανω, δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να ανησυχεις μηπως κολλησουν κατι. Προσωπικα τα τελευταια δυο περιπου χρονια εχω γατουλα που εχει βγει θετικη στη λευχαιμια (με γρηγορο τεστακι), αλλα αφου το συζητησα με τρεις κτηνιατρους και με καθησυχασαν για τα υπολοιπα, την εχω μεσα μαζι με τα αλλα 4 ενηλικα γατια μου αφοβα. Ευχομαι και παλι ολα καλα. Καλως επραξες παντως και προχωρησες στην εξεταση για να ξερεις τι σου γινεται ακριβως
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 20:49, 18-02-19:

Καλησπερα Ειρηνη και ευχομαι καλα αποτελεσματα για τον γατουλη σου
Την αρνητικοτητα της κτηνιατρου σου για τις πιο εξειδικευμενες αυτες εξετασεις, μην την παρεξηγεις κατ εμε, επειδη απλουστατα ακομη κι αν βγει θετικος στον ιο ο γατουλης σου δεν μπορεις πρακτικα να κανεις κατι παραπανω απο αυτα που ηδη κανεις. Εφοσον δηλαδη ζει σε προστατευμενο περιβαλλον και του παρεχεις γενικα την καταλληλη φροντιδα εχει πολλες πιθανοτητες να μη νοσησει ποτε. Οσον αφορα στα αλλα δυο σου γατακια, οπως εγραψα και παραπανω, δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να ανησυχεις μηπως κολλησουν κατι. Προσωπικα τα τελευταια δυο περιπου χρονια εχω γατουλα που εχει βγει θετικη στη λευχαιμια (με γρηγορο τεστακι), αλλα αφου το συζητησα με τρεις κτηνιατρους και με καθησυχασαν για τα υπολοιπα, την εχω μεσα μαζι με τα αλλα 4 ενηλικα γατια μου αφοβα. Ευχομαι και παλι ολα καλα. Καλως επραξες παντως και προχωρησες στην εξεταση για να ξερεις τι σου γινεται ακριβως
Καλησπερα Μαρακι σε ευχαριστω πολυ...ναι οκ την εχεις την γατουλα με τα αλλα τεσσερα γατουλινια σου ομως εσυ μηπως τους εχεις κανει το εμβολιο για την λευχαιμια και επισης στα αλλα τεσσερα εχεις κανεις εξετασεις για να δεις αν εχουν κολλησει η οχι?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:12, 18-02-19:

Καλησπερα Μαρακι σε ευχαριστω πολυ...ναι οκ την εχεις την γατουλα με τα αλλα τεσσερα γατουλινια σου ομως εσυ μηπως τους εχεις κανει το εμβολιο για την λευχαιμια και επισης στα αλλα τεσσερα εχεις κανεις εξετασεις για να δεις αν εχουν κολλησει η οχι?
Ναι, η αλήθεια είναι ότι είναι εμβολιασμένοι οι υπόλοιποι, όμως επειδή το έχω συζητήσει όπως σου είπα εκτενώς το θέμα, οι τρόποι που μπορεί να μεταδοθεί ο ιός είναι πολύ συγκεκριμένοι και είναι σχεδόν απίθανο να κολλήσουν στειρωμένα ενήλικα γατιά ούτως ή άλλως (λέω ενήλικα, επειδή γενικώς τα μικρά είναι και πιο ευάλωτα). Επίσης, ναι εξετάστηκαν τα δύο μεγάλα μου γατιά πιο πρόσφατα (θα μπει στα 14 ο ένας σε λίγο και ο άλλος είναι στα 13) με σναπ τεστ και ήταν αρνητικά τα αποτελέσματα και στα δύο! Και σκέψου ότι οι συγκεκριμένοι έχουν συναναστραφεί και με άλλα γατιά, που φιλοξένησα κατά καιρούς και ήταν θετικά σε λοιμώδη νοσήματα..Γι' αυτό και προσπαθώ να σε καθησυχάσω
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 09:32, 19-02-19:

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είναι εμβολιασμένοι οι υπόλοιποι, όμως επειδή το έχω συζητήσει όπως σου είπα εκτενώς το θέμα, οι τρόποι που μπορεί να μεταδοθεί ο ιός είναι πολύ συγκεκριμένοι και είναι σχεδόν απίθανο να κολλήσουν στειρωμένα ενήλικα γατιά ούτως ή άλλως (λέω ενήλικα, επειδή γενικώς τα μικρά είναι και πιο ευάλωτα). Επίσης, ναι εξετάστηκαν τα δύο μεγάλα μου γατιά πιο πρόσφατα (θα μπει στα 14 ο ένας σε λίγο και ο άλλος είναι στα 13) με σναπ τεστ και ήταν αρνητικά τα αποτελέσματα και στα δύο! Και σκέψου ότι οι συγκεκριμένοι έχουν συναναστραφεί και με άλλα γατιά, που φιλοξένησα κατά καιρούς και ήταν θετικά σε λοιμώδη νοσήματα..Γι' αυτό και προσπαθώ να σε καθησυχάσω
Καλημερα Μαρια,τα μεγαλα σου γατια που εχουν συναναστραφει με αρρωστα ειναι εμβολιασμενα για λευχαιμια?πως να κολλησουν καλε?Σιγουρα δηλαδη ειναι τρεις οι τροποι μεταδοσεις?τα κοινα μπολ,νερο η οταν παιζουν μεταξυ τους(χωρις βεβαια αιματα)δεν παιζουν ρολο?γιατι διαβασα ενα αρθρο και ελεγε και αυτους τους τροπους μεταδοσης....
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 15:25, 19-02-19:

Καλημερα Μαρια,τα μεγαλα σου γατια που εχουν συναναστραφει με αρρωστα ειναι εμβολιασμενα για λευχαιμια?πως να κολλησουν καλε?Σιγουρα δηλαδη ειναι τρεις οι τροποι μεταδοσεις?τα κοινα μπολ,νερο η οταν παιζουν μεταξυ τους(χωρις βεβαια αιματα)δεν παιζουν ρολο?γιατι διαβασα ενα αρθρο και ελεγε και αυτους τους τροπους μεταδοσης....

Καλησπέρα Ειρήνη μου, κι όμως παρόλο που τα μεγάλα γατιά μου είχαν εμβολιαστεί για λευχαιμία, είχα άγχος, εφόσον τα εμβόλια αυτά είχαν γίνει όταν ήταν σε μικρή ηλικία και από ένα σημείο και έπειτα δεν ακολουθήσαμε τους αναμνηστικούς εμβολιασμούς, που συστήνονται γενικά ετησίως. Ωστόσο, όπως σου είπα, έπειτα από διεξοδικό ψάξιμο και συζήτηση με ειδικούς κατέληξα ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας όταν έφερα τη γατούλα αυτή στο σπίτι.
Εδώ βέβαια δεν είμαστε ειδικοί (οι γνώμες των οποίων δυστυχώς διίστανται παρεμπιπτόντως συχνά για διάφορα θέματα), παραθέτουμε απλώς τις εμπειρίες μας προσπαθώντας να βοηθήσουμε..Μπορεί λοιπόν άλλος κτηνίατρος να υποστηρίζει ότι ναι, μεταδίδεται ο ιός από τα κοινά μπολ και τις αμμοδόχους.. Από κει και πέρα εσύ κρίνεις και επιλέγεις πως θα κινηθείς, αφού το συζητήσεις και με την κτηνίατρό σου φυσικά, η οποία πιθανόν να σου προτείνει συστηματικό εμβολιασμό στα υπόλοιπα γατάκια σου για να μην έχεις κανένα άγχος, αφού όμως πρώτα επιβεβαιώσεις με τις πιο εξειδικευμένες εξετάσεις και για εκείνα ότι δεν έχουν τον ιό.

Βέβαια προτρέχουμε λιγο και ελπίζουμε πάντα να βγει αρνητικός τωρα ο Βικτωρ σου
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 19-02-19 στις 20:08.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 21:52, 19-02-19:

Καλησπέρα Ειρήνη μου, κι όμως παρόλο που τα μεγάλα γατιά μου είχαν εμβολιαστεί για λευχαιμία, είχα άγχος, εφόσον τα εμβόλια αυτά είχαν γίνει όταν ήταν σε μικρή ηλικία και από ένα σημείο και έπειτα δεν ακολουθήσαμε τους αναμνηστικούς εμβολιασμούς, που συστήνονται γενικά ετησίως. Ωστόσο, όπως σου είπα, έπειτα από διεξοδικό ψάξιμο και συζήτηση με ειδικούς κατέληξα ότι δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας όταν έφερα τη γατούλα αυτή στο σπίτι.
Εδώ βέβαια δεν είμαστε ειδικοί (οι γνώμες των οποίων δυστυχώς διίστανται παρεμπιπτόντως συχνά για διάφορα θέματα), παραθέτουμε απλώς τις εμπειρίες μας προσπαθώντας να βοηθήσουμε..Μπορεί λοιπόν άλλος κτηνίατρος να υποστηρίζει ότι ναι, μεταδίδεται ο ιός από τα κοινά μπολ και τις αμμοδόχους.. Από κει και πέρα εσύ κρίνεις και επιλέγεις πως θα κινηθείς, αφού το συζητήσεις και με την κτηνίατρό σου φυσικά, η οποία πιθανόν να σου προτείνει συστηματικό εμβολιασμό στα υπόλοιπα γατάκια σου για να μην έχεις κανένα άγχος, αφού όμως πρώτα επιβεβαιώσεις με τις πιο εξειδικευμένες εξετάσεις και για εκείνα ότι δεν έχουν τον ιό.

Βέβαια προτρέχουμε λιγο και ελπίζουμε πάντα να βγει αρνητικός τωρα ο Βικτωρ σου
Καλησπερα Μαρακι μου,δηλαδη μια φορα τα ειχες εμβολιασει για λευχαιμια??να σου πω την αληθεια...τον Βικτωρ που υποτιθεται οτι εχει τον ιο τον ειχα μαζι με τα αλλα δυο μου γατια για δυο χρονια μεχρι τα πρωτα τεστ που βγηκαν αρνητικα...στα δυο χρονια δεν θα ειχαν κολλησει λογικα??τι να πω...και τους κτηνιατρους δεν μπορεις να τους βρεις πουθενα...ειναι βλεπεις και το καταραμενο το χρημα στην μεση...ναι περιμενω τα αποτελεσματα του ανταρτη μου πρωτα...και ευχομαι να εχω αρνητικο αποτελεσμα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 21:58, 19-02-19:

Ο Ρουλης ...το λουκουμακι μου.Φαινεται ποσο ησυχο γατακι ειναι,ετσι??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0117_001.jpg
Εμφανίσεις:  22
Μέγεθος:  190,9 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 19-02-19 στις 22:05.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 22:00, 19-02-19:

Μολις ανεβασα την πρωτη μου φωτογραφια ...σας παρουσιαζω τον Ρουλη μου
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 19-02-19:

Αμάν, τι κουκλί ονειρεμένο είναι αυτό;
Να τον χαίρεσαι και να τον καμαρώνεις Ειρήνη μου, γερό και δυνατό.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 05:57, 20-02-19:

Τι κουκλος που είναι ειρήνη μου... Στρογγυλή φατσουλα, όμορφο και γλυκό βλέμμα.. Πάντα γερά να είναι τα μωρά μας.. Δώσε τους φιλάκια
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:38, 20-02-19:

Πανεμορφο και γλυκυτατο πλασματακι ο ρουλης σου,να τον χαιρεσαι!
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 09:29, 20-02-19:

Σας ευχαριστω πολυ πολυ για τα καλα σας λογια...εχω το αγχος μην εχει κολλησει απο τον Βικτωρα τον ιο της λευχαιμιας βεβαιατον καμαρωνω οσο μπορω...καθε μερα αν δεν τον αγκαλιασω σφιχτα και να του δωσω ενα σωρο φιλια....στον λαιμο στην κοιλιτσα, στα ποδαρακια...δεν μπορω κοριτσια....πεθαινωωωωωΘα ανεβασω φωτο οσονουπω και του Βικτωρα και της Μιρκας...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 20-02-19 στις 09:33.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOSIRINI έγραψε στις 11:55, 20-02-19:

Μια αλλη απορια που εχω...διαβασα σε ενα αρθρο σχετικα με την ιογενη λευχαιμια οτι μπορει ο οργανισμος του ζωου να καταπολεμησει τον ιο...αν εχει γινει αυτο...λεμε τωρα στην περιπτωση του Βικτωρακο μου το τεστακι λογικα δεν θα εδειχνε αρνητικο??και κατι αλλο...οτι ασχετα με το αποτελεσμα του τεστ(θετικο η αρνητικο),πρεπει να επαναλαμβανεται καθε 4 μηνες γιατι αυτο μπορει να αλλαξει αναλογα με τον οργανισμο του ζωου...δηλαδη οτι ναι και καλα να καταπολεμισει τον ιο και να μην φανουν αντισωματα...ποσο στεκει αυτο τωρα...τι να πω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 20-02-19 στις 13:52.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φλεγμονή στο μάτι που δεν υποχωρεί - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-12-13 στις 10:42.
    • Λέμφωμα - Από Anastasia K
      Το θέμα έχει λάβει 190 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-09-13 στις 12:21.
    • Φλεγμονή μετά τη στείρωση! - Από Ξένια
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-11 στις 11:40.
    • Πιθανή φλεγμονή - Από sotiria-k
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-10 στις 15:38.
    • Φλεγμονή στον οισοφάγο - Από chaton22
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-07-09 στις 09:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους