Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,656 εγγεγραμμένα μέλη και 713,665 μηνύματα σε 22,031 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 105 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 19:36, 10-03-08:

1ον: πριν την στείρωση χρειάζεται να του κάνω εξετάσεις ή μπορώ και μετά;
2ον: υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός στην νάρκωση όπως ορισμένοι άνθρωποι; και αν ναι πώς μπορώ να το μάθω αυτό;
3ον: χρειάζεται να μείνει στο ιατρείο κάποιες μέρες ή μπορώ να τον πάρω αμέσως στο σπίτι;

Καλησπερα!! Το Σαββατο που πηγα για στειρωση τη μικρη, ρωτησα το δευτερο ερωτημα σου και μου ειπε ο γιατρος οτι αν υπηρχε εξεταση που να εδειχνε 100% αν ειναι αλλεργικη θα την εκανε χωρις δευτερη σκεψη.Το ποσοστο θνησιμοτητας ειναι 1 στα 100.

Εγω την πηρα σπιτι μετα απο μιση ωρα περιπου,αφου βεβαιοθηκε οτι ειχαν παει ολα καλα.Μερικοι τα κρατανε μια μερα.Αναλογα τον κτηνιατρο σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 19:47, 10-03-08:

Ωραία... δηλαδή αδιέξοδο. Ή θα παίξω με τις πιθανότητες της αλλεργίας στην νάρκωση ή με τις πιθανότητες των αποτελεσμάτων των αποστημάτων...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, ήταν το ερώτημα που με απασχολεί πιο πολύ από όλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:58, 10-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Van_Moufas
1ον: πριν την στείρωση χρειάζεται να του κάνω εξετάσεις ή μπορώ και μετά;
Πριν τη στείρωση ο γιατρός θα του κάνει μια γενική κλινική εξέταση, για να διαπιστώσει την κατάσταση του οργανισμού του, γιατί πρέπει να είναι υγιής για να υποβληθεί στην επέμβαση.
Όμως, μια που ο Τζακ είναι... τριγυρίστρας, θα είναι καλό να τον εξετάσεις για aids (FIV) και λοιμώδη λευχαιμία (FLV). Είναι ασθένειες που μεταδίδονται με το δάγκωμα και που, δυστυχώς, είναι πολύ διαδεδομένες στις αδέσποτες γάτες. Η εξέταση γίνεται με τη λήψη λίγου αίματος, τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις σε λίγα λεπτά και, απ' όσο ξέρω, δεν έχει σημασία αν γίνει πριν ή μετά την επέμβαση (απλώς, μια που θα είναι ναρκωμένος έτσι κι αλλιώς, είναι ίσως μια καλή ευκαιρία να του πάρει και αίμα ο γιατρός).
2ον: υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός στην νάρκωση όπως ορισμένοι άνθρωποι; και αν ναι πώς μπορώ να το μάθω αυτό;
Η νάρκωση ενέχει τους ίδιους κινδύνους όπως και για τους ανθρώπους. Όπως είπε και η Ελένη, τίποτα δεν σε εξασφαλίζει 100%, όμως στατιστικά ποτέ δεν άκουσα, ούτε διάβασα για υγιή γάτα που έπαθε κάτι από τη νάρκωση. Πρόκειται για υπολογισμένο ρίσκο και, όπως και σε οποιαδήποτε ιατρική πράξη, όταν τα οφέλη υπερτερούν των κινδύνων, το παίρνεις.
Υπάρχουν δύο είδη νάρκωσης: η νάρκωση με ένεση (την κάνουν οι περισσότεροι κτηνίατροι και έχει τις κλασικές παρενέργειες που κρατούν για κάποιες ώρες μετά: αστάθεια, ζαλάδα, ναυτία) και η νάρκωση με αέριο (την κάνουν λίγοι κτηνίατροι, αλλά είναι πολύ πιο ελαφριά και το ζώο συνέρχεται πλήρως μέσα σε λίγα λεπτά). Επειδή έχω στειρώσει ζωάκια και με τις δύο μεθόδους, συνιστώ ανεπιφύλακτα την δεύτερη, αν ο κτηνίατρός σου την εφαρμόζει.
3ον: χρειάζεται να μείνει στο ιατρείο κάποιες μέρες ή μπορώ να τον πάρω αμέσως στο σπίτι;
Στις περισσότερες περιπτώσεις, μπορείς να τον πάρεις αμέσως στο σπίτι. Θα είναι βέβαια λιγότερο ή περισσότερο κακόκεφος την πρώτη μέρα και θα χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να μην πολυπειράζει την τομή, αλλά πέρα απ' αυτό, τίποτα άλλο. Κάποιοι κτηνίατροι δίνουν και αντιβίωση, οι πιο πολλοί όμως κάνουν μια ενέσιμη που κρατάει 48 ώρες και έτσι δεν χρειάζεται να του δώσεις εσύ κάτι.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:19, 10-03-08:

Ή θα παίξω με τις πιθανότητες της αλλεργίας στην νάρκωση ή με τις πιθανότητες των αποτελεσμάτων των αποστημάτων...
Δυστυχώς τα αποστήματα είναι μάλλον ο μικρότερος από τους κινδύνους που διατρέχει ένας αστείρωτος γάτος... (δες και πιο πάνω για τα λοιμώδη νοσήματα)

Παράθεση

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 20:30, 10-03-08:

Ευχαριστώ Aretha για τις πληροφορίες. Ήσουν κατατοπιστικότατη.
Έχω διαβάσει για τα FIV και FLV και να σου πω την αλήθεια με έχουν τρομοκρατήσει για αυτό και δεν αναφέρομαι σε αυτά, παρά μόνο ως "αποτελέσματα των αποστημάτων". Άλλωστε η στείρωση δεν θα τον γλιτώσει από αυτά, ίσως να κάνει τον κίνδυνο μικρότερο.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 15:00, 25-03-08:

Καλησπέρα, ναι τα θηλυκά δεν έχουν πρόβλημα να στειρώθούν νωρίς γιατί το πρόβλημα βασικά είναι στο ουροποιητικό και συγκεκεριμένα στην ουρήθρα.Τα αρσενικά περιμένουμε΄λίγο να μεγαλώσουν πριν τα ευνουχίσουμε ώστε να αναπτυχθεί η ουρήθρα και να μην φράσει απο λίθους και τέτοια,εγώ στα λέω για να ξέρεις, όχι επειδή θέλουμε το γαμπρό χιχι.Γιατί να μην στο δώσουν?αν εννοείς για τον καλυκοιό δεν υπαρχει πρόβλημα, θα έρθει εμβολιασμένο το γατάκι καλέ.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 08:56, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βασιλική Μαυρογιάννη
Καλησπέρα, ναι τα θηλυκά δεν έχουν πρόβλημα να στειρώθούν νωρίς γιατί το πρόβλημα βασικά είναι στο ουροποιητικό και συγκεκεριμένα στην ουρήθρα.Τα αρσενικά περιμένουμε΄λίγο να μεγαλώσουν πριν τα ευνουχίσουμε ώστε να αναπτυχθεί η ουρήθρα και να μην φράσει απο λίθους και τέτοια,εγώ στα λέω για να ξέρεις, όχι επειδή θέλουμε το γαμπρό χιχι.Γιατί να μην στο δώσουν?αν εννοείς για τον καλυκοιό δεν υπαρχει πρόβλημα, θα έρθει εμβολιασμένο το γατάκι καλέ.
Θα συμφωνήσω με τη Βάσια. Και εγώ το έχω διαβάσει αυτό...
Αλλά εγώ παιδιά, συμβουλεύομαι και τους εκτροφείς μου, που τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και γιατί ό,τι αποφασίζουν το αποφασίζουν σε συνεργασία με το κτηνίατρό τους, αλλά και γιατί έχουν εμπειρία στα Βιρμανάκια. Ρώτα τες Φωτεινη ποια είναι η πιο σωστή ηλικία και στείρωσέ τον τότε!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 09:15, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βασιλική Μαυρογιάννη
εκτροφείς ήθελαν να μου δώσουν αρσενικό στειρωμένο από τους 3 μήνες και είπα εγώ όχι,

Παιδιά, από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα για βρετανική γάτα, σε εκτροφεία της Γερμανίας, Βέλγιο, Ολλανδία και Αυστρία όλοι οι εκτροφείς τα δίνουν 2,5 -3 μηνών και στειρωμέμα...ειδικά τα θηλυκά δεν βρίσκεις αστείρωτα εκτός αν πεις ότι το θέλεις για εκτροφή οπότε αλλάζει η τιμή...και γίνεται πολύυυυυυ μεγαλύτερη

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:17, 26-03-08:

ναι το ξέρουμε ότι γίνεται αυτό αλλά είναι βάρβαρο από τόσο μικρά, δεν έχουν αναπτυχθεί τα ζωάκια και αυτό κόβει πολύ τη σωματική ανάπτυξη και των εσωτερικών οργάνων.Αυτοί θέλουν να αποφύγουν την αναπαραγωγή γι αυτό.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 09:20, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Παιδιά, από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα για βρετανική γάτα, σε εκτροφεία της Γερμανίας, Βέλγιο, Ολλανδία και Αυστρία όλοι οι εκτροφείς τα δίνουν 2,5 -3 μηνών και στειρωμέμα...ειδικά τα θηλυκά δεν βρίσκεις αστείρωτα εκτός αν πεις ότι το θέλεις για εκτροφή οπότε αλλάζει η τιμή...και γίνεται πολύυυυυυ μεγαλύτερη
Πολύ μικρά βρε παιδί μου... Πάντως έχεις δίκιο...
Όταν είναι στην κατηγορία των Pets... στα στειρώνουν στους 3 -4 μήνες και σου τα δίνουν στειρωμένα για να μην τα αναπαράγεις (αφού τα pets δεν πληρούν όλες τις προυποθέσεις για αναπαραγωγή)... Γι'αυτό εκτίμησα τους δικούς μου, γιατί μου είπαν ότι ο Μορφέας είναι pet, αλλά μου τον έδωσαν αστείρωτο γιατί ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΡΩΘΕΙ στους 4 μήνες που τον πήρα.

Παράθεση

Arianna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arianna
H Arianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Arianna έγραψε στις 18:56, 20-09-08:

Χαιρετώ τη γατοπαρέα! είμαι καινούργια στο φόρουμ, αλλά έχω πολλά χρόνια τη γατούλα μου θα ήθελα να μάθω λοιπόν πόσο περίπου στοιχίζει να τη στειρώσω... έχει κανείς/καμία υπ'οψη του?? ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:01, 20-09-08:

Καλησπερα και καλωσηρθες!
Θηλυκη ειναι η γατουλα σου;Εξαρταται απο τον γιατρο,εμας μας παιρνουν 80 με 100 για τα θηλυκα.Ποσο καιρο την εχεις αστειρωτη;Ξερεις οτι αν εχει οιστρους χωρις να ζευγαρωνει κινδυνευει απο πυομητρα;

Παράθεση

Arianna

Νεοφερμένος

H Arianna έγραψε στις 19:09, 20-09-08:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! η γατούλα είναι θυλική ναι. έχει γεννήσει αρκετές φορές δεν την έουμε μέσα στο σπίτι γι αυτό.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:19, 20-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Arianna
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! η γατούλα είναι θυλική ναι. έχει γεννήσει αρκετές φορές δεν την έουμε μέσα στο σπίτι γι αυτό.
Την εχετε εμβολιασει και αποπαρασιτωσει;Καλο θα ηταν να την πας σε εναν γιατρο για να παιρνουν μια σειρα αυτα...Δεν ειναι ακριβα,απλα θα την απαλλαξουν απο εσωτερικα και εξωτερικα παρασιτα,κι απο αρρωστιες που πολλες φορες ειναι θανατηφορες.Αλλα καλο θα ηταν πριν απο ολα να γινει η στειρωση για να μην εξαντλειται με τις γεννες.

Παράθεση

Arianna

Νεοφερμένος

H Arianna έγραψε στις 19:24, 20-09-08:

είναι εμβολιασμένη ναι και αυτό θα ήθελα να γίνει, φαντάζομαι ότι δεν θα κοστίζει πολύ, πάντως ήθελα να πάρω μια εικόνα στο περίπου πόσο θα στοιχίσει η επέμβαση σε ευχαριστώ για τη σύντομη απάντηση!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:37, 20-09-08:

Δεν κανει τιποτα!
Αν θες να βρεις γιατρο δοκιμασμενο στην περιοχη σου,ριξε μια ματια στη λιστα κτηνιατρων που εχουμε,ειναι δοκιμασμενοι απο μελη.Να τη χαιρεστε,ό,τι άλλο χρειαστεις,εδω ειμαστε!

Παράθεση

Arianna

Νεοφερμένος

H Arianna έγραψε στις 19:41, 20-09-08:

Εντάξη θα κοίτάξω θα βάλω και φότο να τη καμαρώσετε όταν θα είμαι στο δικό μου pc

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 07:40, 28-05-09:

Καλημερα σε ολους!!!Χθες τελειωσα τις εξετασεις μου(επιτελους) κ τωρα πρεπει να κοιταξω λιγο την φροντιδα της γατουλας μου.Ειναι πανω κατω 7 μηνων χωρις να ειμαι σιγουρη απλα πριν ενα μηνα περιπου περασε τον πρωτο της οιστρο..να τονισω οτι δεν την εχω σπιτι μου,αλλα στο σπιτι του παππου μου μεχρι να την παρω απο σεπτεμβρη μαζι μου.ζει ομως σε αριστες συνθηκες!!κατα τον πρωτο οιστρο της την πηγα σε εναν γνωστο μου κτηνιατρο κ της εκανα την ενεση.αλλα αυτος επειδη δεν μπορουσε καν να την ακινητοποιησει μια σταλια γατουλα της εκανε την μιση ενεση!!ελεος!!εννοειται οτι τωρα θα την παω σε αλλον κ οτι η ενεση εγινε για να ηρεμησει η γατουλα γιατι τοτε δεν μπορουσα να ασχοληθω με στειρωση...σημερα θα την παω σε εναν κτηνιατρο στον οποιο παει το αγορι μου το σκυλι του κ ο οποιος αγαπαει πολυ τα ζωα!
η μπιανκα μου ανοιγει που κ που μικρες πληγες που πρεπει να 'ναι μυκητες κ θελω να την δει για να μου δωσει θεραπεια.χθες παρατηρησα οτι ειχε ενα μαυρο μικρο πραγματακι στο δερμα της.παιζει να 'ναι τσιμπουρι?παει η χαζη κ καθεται στα χωματα για να δροσιζεται..:cool:
τεσπα τωρα λοιπον που θα την παω θα συζητησουμε για την πολυαναμενομενη στειρωση!!θα πρεπει να γινουν τιποτα εξετασεις στη γατουλα μου(περα των προαναφερθεντων μυκητων) προτου προχωρησουμε σε στειρωση?απλα δεν θελω να γινω κ υπερβολικη!!συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα απλα ανησυχω πολυ γι αυτην.θα επιθυμουσα τις συμβουλες ολων σας!!:up::up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 07:48, 28-05-09:

Καλημέρα!
Πριν κάθε επέμβαση γίνονται κάποιες βασικές εξετάσεις για την υγεία της γατούλας. Ο κτηνίατρός σου λογικά θα την ακροαστεί για να δει σε τι κατάσταση είναι η καρδιά της, αν και σε τόσο νεαρό ζώο είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα.
Καλή σας επιτυχία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 07:53, 28-05-09:

απλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ευαισθητη γατουλα κ γενικα με βαρια καρδια θα την στειρωσω...ελπιζω να πανε ολα καλα.θα σας πω τις αντιδρασεις του γιατρου! ''desdemona'' σ'ευχαριστω πολυ..

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 07:59, 28-05-09:

Όταν λες ότι είναι ευαίσθητη, τι εννοείς; Μην ανησυχείς καθόλου, η στείρωση είναι μια ασφαλής επέμβαση ρουτίνας που διαρκεί πολύ λίγο και θα προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής στη γατούλα σου.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:04, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Όταν λες ότι είναι ευαίσθητη, τι εννοείς; Μην ανησυχείς καθόλου, η στείρωση είναι μια ασφαλής επέμβαση ρουτίνας που διαρκεί πολύ λίγο και θα προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής στη γατούλα σου.

ευαισθητη μου φαινεται λογω των πληγων που ανοιγει.αλλα μωρε ειναι ασπρη κ εχει μια μαλακουλα κοιλιτσα ροζ ροζ κ την καταλυπαμαι...
φαινομαι χαζη εε?

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 08:17, 28-05-09:

Μην ανησυχείς για τη στείρωση... επέμβαση ρουτίνας είναι Επί τη ευκαιρία, όσο η γάτα θα είναι ναρκωμένη, πες στο γιατρό σου να της πάρει και αίμα για εξετάσεις τοξοπλάσματος, λευχαιμίας και FIV, για να είσαι καλυμμένη

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:21, 28-05-09:

δεν θα ταλαιπωρηθει περεταιρω με την εξεταση αιματος?κ αν εχει κατι τι γινεται? ολο στο κακο παει το μυαλο μου..

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 08:27, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιωάννα-μπιάνκα
δεν θα ταλαιπωρηθει περεταιρω με την εξεταση αιματος?κ αν εχει κατι τι γινεται? ολο στο κακο παει το μυαλο μου..
Θα ταλαιπωρηθεί λιγότερο, γιατί θα είναι ναρκωμένη και δε θα καταλάβει το τρύπημα, αν έχει κάτι, θα της κάνεις θεραπεία για να γίνει καλά

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:28, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Θα ταλαιπωρηθεί λιγότερο, γιατί θα είναι ναρκωμένη και δε θα καταλάβει το τρύπημα, αν έχει κάτι, θα της κάνεις θεραπεία για να γίνει καλά
οκ σ'ευχαριστω πολυ!!θα την παω σε λιγο κ θα σου πω τι εγινε κ τι μου ειπε..

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 10:09, 30-05-09:

Λοιπον να σας πω τα νεα μας!την πηγα στον κτηνιατρο κ μου εδωσε ενα σιροπακι να της δωσω γιατι η πληγη της μαλλον οφειλεται σε μυκητες.παιδια εκανε σα θηριο εκει!!δεν μπορουσε ουτε να την κοιταξει κ στο τελος την εβαλε μεσα σε ενα σα σακο για να την ακινητοποιησει!!μονο η δικια μου εχει τετοιο προβλημα με τους ιατρους???γιατι κατα τ'αλλα ειναι πολυ ηρεμο ζωακι.την θεραπεια θα την κανω για μια βδομαδα μετα θα την αφησω μια εβδομαδα κ την επομενη θα την παω να την ξαναδει μηπως χρειαστει να την επαναλαβουμε..για στειρωση μου ειπε μετα...κ πρεπει να εχει κλεισει τους 7 μηνες για να την στειρωσει..αυτα μου ειπε..τα συμπερασματα σε σας....

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 07:06, 03-06-09:

Καλημερα σ'ολους!!προχθες η μπιανκουλιτσα εκανε 3 φορες εμετο απ'οτι μου ειπαν γιατι ελειπα!!κ ολη μερα δεν ειχε κανει κακα!!χθες της εδωσα την αλειφη για τις τριχομπαλες μηπως γινει κατι κ τωρα θα παω να δω πως ειναι..η ψυχουλα μου χθες δεν εκανε εμετο αλλα ειχε χαλια διαθεση κ με ηθελε ολο κοντα της...:cry:
μακαρι να ειναι καλα κ μακαρι να μας εχεσε!!!

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 07:27, 03-06-09:

Να σε ρωτήσω λιγο κάτι γιατί δεν κατάλαβα, η ένεση που της έκανε την πρώτη φορά, ήταν για να της καταστήλει τον οίστρο;;; Αν ήταν αυτό θα πρέπει να ξέρεις ότι η χρήση του είναι ιδιαιτερα επιβλαβής για τον οργανισμό τους.
Εγώ και τις 2 στείρωσα όταν ήταν 6 μηνών. Δεν τις είδα να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 07:34, 03-06-09:

ναι τετοια ενεση ηταν αλλα με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται να παθει κατι.μια γνωστη μου την κανει στη γατα της εδω κ 9 χρονια κ δεν εχει παθει τιποτα.παρολ'αυτα ειχα κ εγω τους ενδοιασμους μου απλα εκεινη την εποχη εδινα πανελληνιες κ δεν μπορουσα να την χειρουργησω αλλα δεν μπορουσα να την βλεπω κ να υποφερει..γι'αυτο την εκανα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:43, 03-06-09:

ναι τετοια ενεση ηταν αλλα με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται να παθει κατι.
Πολύ κακώς (και λανθασμένα) σε διαβεβαίωσε. Δες το σχετικό θέμα εδώ.
Περαστικά στη γατούλα σου.

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 07:47, 03-06-09:

ναι τετοια ενεση ηταν αλλα με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται να παθει κατι.μια γνωστη μου την κανει στη γατα της εδω κ 9 χρονια κ δεν εχει παθει τιποτα.παρολ'αυτα ειχα κ εγω τους ενδοιασμους μου απλα εκεινη την εποχη εδινα πανελληνιες κ δεν μπορουσα να την χειρουργησω αλλα δεν μπορουσα να την βλεπω κ να υποφερει..γι'αυτο την εκανα...
Δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά ίσως να πρέπει να αλλάξεις γιατρό. Η ένεση αυτή έχει κατηγορηθεί για καρκίνους και ένα σωρρό αλλες επιπλοκές.
Σκέψου ότι όσο σου καθυστερεί την στείρωση και σου προτείνει τις ενέσεις, ειναι έξτρα κέρδος γι'αυτόν. Ισως να σου κάνει εντύπωση η εμπορευματοποίηση, αλλά υπάρχουν μερικοί γιατροι -δυστυχώς πολλοί- που έχουν σαν γνώμονα το κέρδος! Μου ακούγεται μάλλον ηλίθιος ο γιατρός σου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:50, 03-06-09:

Λοιπον να σας πω τα νεα μας!την πηγα στον κτηνιατρο κ μου εδωσε ενα σιροπακι να της δωσω γιατι η πληγη της μαλλον οφειλεται σε μυκητες.παιδια εκανε σα θηριο εκει!!δεν μπορουσε ουτε να την κοιταξει κ στο τελος την εβαλε μεσα σε ενα σα σακο για να την ακινητοποιησει!!μονο η δικια μου εχει τετοιο προβλημα με τους ιατρους???γιατι κατα τ'αλλα ειναι πολυ ηρεμο ζωακι.την θεραπεια θα την κανω για μια βδομαδα μετα θα την αφησω μια εβδομαδα κ την επομενη θα την παω να την ξαναδει μηπως χρειαστει να την επαναλαβουμε..για στειρωση μου ειπε μετα...κ πρεπει να εχει κλεισει τους 7 μηνες για να την στειρωσει..αυτα μου ειπε..τα συμπερασματα σε σας....
Η γατουλα σου χρειαζεται κοινωνικοποιηση. Ο δικος μου ειναι πολυ ηρεμος οταν παμε στον γιατρο και δεν φοβαται καθολου, εξερευνει και το τραπεζι μαλιστα. Ουτε τα σκυλακια φοβαται στο ιατρειο, ουτε τους αλλους ανθρωπους. Προσπαθησε να φερεις την γατουλα σου - τωρα που ειναι ακομα μικρη - σε επαφη με αλλους ανθρωπους, σιγα σιγα ομως, για να γινει πιο κοινωνικη και να μην εχεις προβληματα οταν την πας στον γιατρο.

Στειρωση μετα τους 7 μηνες; Νομιζω πως πρεπει να αλλαξεις γιατρο. Εκανε και την ενεση-στειρωση η οποια ειναι πολυ επικινδυνη για τις γατες Επεμβαση ρουτινας ειναι, δεν χρειαζεται να φοβασαι.

Οι μυκητες δεν ειναι τιποτα, θα τις περασουν σιγα σιγα.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 11:04, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raktia
Δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά ίσως να πρέπει να αλλάξεις γιατρό. Η ένεση αυτή έχει κατηγορηθεί για καρκίνους και ένα σωρρό αλλες επιπλοκές.
Σκέψου ότι όσο σου καθυστερεί την στείρωση και σου προτείνει τις ενέσεις, ειναι έξτρα κέρδος γι'αυτόν. Ισως να σου κάνει εντύπωση η εμπορευματοποίηση, αλλά υπάρχουν μερικοί γιατροι -δυστυχώς πολλοί- που έχουν σαν γνώμονα το κέρδος! Μου ακούγεται μάλλον ηλίθιος ο γιατρός σου.
Περισσότερο δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω...Αν ο γιατρός σου μάλιστα δεν μπήκε ΚΑΝ στον κόπο να σου εκθέσει τις σοβαρότατες παρενέργειες μίας τέτοιας ένεσης (και το ότι η φίλη σου παίζει κορώνα γράμματα της ζωής της γάτας της κάνοντάς της επί εννέα χρόνια αυτές τις ενέσεις δεν σημαίνει τίποτα, ούτε είναι ένδειξη υγείας και καταλληλότητας της συγκεκριμένης ένεσης αφού όποιο βιβλίο κτηνιατρικής και αν ανοίξεις, όποια κτηνιατρική έρευνα κι αν διαβάσεις, όποιον ΣΩΣΤΟ κτηνίατρο και αν ρωτήσεις, θα σου πει ότι είναι επιβλαβέστατη), αν στο πρότεινε ο ΙΔΙΟΣ και δεν πήγες ΕΣΥ να του το ζητήσεις, αν σου λέει χαζομάρες περί στείρωσης μόνο αν είναι επτά μηνών και άνω και άλλα τέτοιες αντιεπιστημονικές μπούρδες, καλύτερα να βρεις κάποιον άλλο γιατρό...Για να μην σου πω...ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ...

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη shadowdancer
H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 14:02, 03-06-09:

Καλημερα σε ολους!!!Χθες τελειωσα τις εξετασεις μου(επιτελους) κ τωρα πρεπει να κοιταξω λιγο την φροντιδα της γατουλας μου.Ειναι πανω κατω 7 μηνων χωρις να ειμαι σιγουρη απλα πριν ενα μηνα περιπου περασε τον πρωτο της οιστρο..να τονισω οτι δεν την εχω σπιτι μου,αλλα στο σπιτι του παππου μου μεχρι να την παρω απο σεπτεμβρη μαζι μου.ζει ομως σε αριστες συνθηκες!!κατα τον πρωτο οιστρο της την πηγα σε εναν γνωστο μου κτηνιατρο κ της εκανα την ενεση.αλλα αυτος επειδη δεν μπορουσε καν να την ακινητοποιησει μια σταλια γατουλα της εκανε την μιση ενεση!!ελεος!!εννοειται οτι τωρα θα την παω σε αλλον κ οτι η ενεση εγινε για να ηρεμησει η γατουλα γιατι τοτε δεν μπορουσα να ασχοληθω με στειρωση...σημερα θα την παω σε εναν κτηνιατρο στον οποιο παει το αγορι μου το σκυλι του κ ο οποιος αγαπαει πολυ τα ζωα!
η μπιανκα μου ανοιγει που κ που μικρες πληγες που πρεπει να 'ναι μυκητες κ θελω να την δει για να μου δωσει θεραπεια.χθες παρατηρησα οτι ειχε ενα μαυρο μικρο πραγματακι στο δερμα της.παιζει να 'ναι τσιμπουρι?παει η χαζη κ καθεται στα χωματα για να δροσιζεται..:cool:
τεσπα τωρα λοιπον που θα την παω θα συζητησουμε για την πολυαναμενομενη στειρωση!!θα πρεπει να γινουν τιποτα εξετασεις στη γατουλα μου(περα των προαναφερθεντων μυκητων) προτου προχωρησουμε σε στειρωση?απλα δεν θελω να γινω κ υπερβολικη!!συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα απλα ανησυχω πολυ γι αυτην.θα επιθυμουσα τις συμβουλες ολων σας!!:up::up::up:
Αυτος ο καλος γιατρος που λες ειναι στον Βολο? Σε παρακαλω αν ναι στειλε μου με πμ τα στοιχεια του..

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 14:08, 03-06-09:

Αχ,τι ακουω παλι,ενεση???Γιατι ρισκαρεις ετσι την υγεια και τη ζωη της γατουλας σου?Να αλλαξεις γιατρο και να στειρωσεις την γατουλα σου.Μετα να κατσαδιασεις και την φιλη σου,ακου εκει 9 χρονια με ενεσεις!!!

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη shadowdancer
H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 14:10, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Η γατουλα σου χρειαζεται κοινωνικοποιηση. Ο δικος μου ειναι πολυ ηρεμος οταν παμε στον γιατρο και δεν φοβαται καθολου, εξερευνει και το τραπεζι μαλιστα. Ουτε τα σκυλακια φοβαται στο ιατρειο, ουτε τους αλλους ανθρωπους. Προσπαθησε να φερεις την γατουλα σου - τωρα που ειναι ακομα μικρη - σε επαφη με αλλους ανθρωπους, σιγα σιγα ομως, για να γινει πιο κοινωνικη και να μην εχεις προβληματα οταν την πας στον γιατρο.

Στειρωση μετα τους 7 μηνες; Νομιζω πως πρεπει να αλλαξεις γιατρο. Εκανε και την ενεση-στειρωση η οποια ειναι πολυ επικινδυνη για τις γατες Επεμβαση ρουτινας ειναι, δεν χρειαζεται να φοβασαι.

Και γω οταν επερνα τηλεφωνα τα κτηνιατρια του Βολου και ρωτουσα να μου πουν πληροφοριες για την στειρωση οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8 μηνων...Ενας κιολας μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερο να χρονισει.....Τι ισχυει τελικα???

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 16:33, 03-06-09:

στον καναδα τα στειρωσουν απο 8 εβδομαδων (αναλογα με το βαρος του γατιου φυσικα), εκτος απο το spca που τα στειρωνουν απο 6 μηνων. Υποθετω οτι πολλοι κτηνιατροι στην ελλαδα δεν ειναι ενημερωμενοι με προσφατες ερευνες και δεν παρακολουθουν την εξελιξη της επιστημης. Μπορει βεβαια να περιμενουν να γινει το ζωο ενος ετους για να αναπτυξει τα δευτερευοντα χαρακτηριστικα του που σχετιζονται με το φυλο (πχ τα αρσενικα αποκτουν πιο στρογγυλο κεφαλι). Ισως να περιμενουν να κλεισουν και τα epiphyseal plates. Παντως δεν υπαρχει προβλημα να στειρωθουν μικρα.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 19:44, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

ειναι πολυ ηρεμη γατουλα κ πολυ καλη με οποιονδηποτε την πλησιασει κ τωρα στην αυλη ερχεται κ την ταιζω κ μια αδεσποτη γατουλα κ την εχει δεχτει μια χαρα!!οταν την παω ομως σε κτηνιατρο μεταλασσεται!!δεν ξερω γιατι αγριεβει τοσο η καημενη!!

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 19:47, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Αχ,τι ακουω παλι,ενεση???Γιατι ρισκαρεις ετσι την υγεια και τη ζωη της γατουλας σου?Να αλλαξεις γιατρο και να στειρωσεις την γατουλα σου.Μετα να κατσαδιασεις και την φιλη σου,ακου εκει 9 χρονια με ενεσεις!!!
Τα εχω παρει πολυ αγρια!!εδω στο βολο ολοι ασχετοι ειναι!!!
εννοειται πως σε εκεινο το γιατρο δεν ξαναπηγα!!την τελευταια φορα την πηγα σε εναν αλλο ο οποιος μου φαινεται πιο σωστος αλλα κ παλι δεν ξερω.με αυτον θα κανονισω για στειρωση μεσα στο καλοκαιρι οταν ολοκληρωσω τη θεραπεια για τους μυκητες..

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 19:49, 03-06-09:

Κατι ψιλοασχετο,πρεπει να της δινω τιποτα για τα σκουλικια?????της εδινα εκεινη την κιτρινη αλειφη τις πρωτες μερες που την βρηκα κ απο τοτε τιποτα..

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 19:53, 03-06-09:

Καθε 3 μηνες εγω της δινω drontal για τα σκουλικια. πρεπει να παιρνει ειδικα αν βγαινει εξω

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 20:12, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από toufakos
Καθε 3 μηνες εγω της δινω drontal για τα σκουλικια. πρεπει να παιρνει ειδικα αν βγαινει εξω
τι ειναι αυτο?αλειφη,χαπι??θα παρω αν ειναι τον κτηνιατρο να τον ρωτησω..

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 20:13, 03-06-09:

χαπι. ποσο μηνων ειναι και ποσα κιλα?

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 20:16, 03-06-09:

παντως ο τελευταιος κτηνιατρος που την πηγα κ μου ειπε καλυτερα να εχει κλεισει τους 7 μηνες για να στειρωθει,με κατσαδιασε κανονικα που την αφησα ενα μηνα χωρις αμπουλα για τους ψυλλους..εγω πηγα να δικαιολογηθω που ειχα τις εξετασεις κ αυτα κ αυτος μου ειπε: ''αυτο δεν σημαινει τιποτα.παντα θα εχεις κατι να κανεις.κ αργοτερα αν θα εχεις κ αλλες υποχρεωσεις το παιδι σου θα το αφηνεις ετσι;;'' κ κατι τετοια.ε, με αυτο δεν φαινεται οτι ειναι καλος ο ανθρωπος;

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 20:18, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από toufakos
χαπι. ποσο μηνων ειναι και ποσα κιλα?

3 κιλα κ 600 γραμμαρια.ηλικια δεν ξερω ακριβως.λογικα γυρω στους 7 μηνες...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:06, 03-06-09:

ειναι πολυ ηρεμη γατουλα κ πολυ καλη με οποιονδηποτε την πλησιασει κ τωρα στην αυλη ερχεται κ την ταιζω κ μια αδεσποτη γατουλα κ την εχει δεχτει μια χαρα!!οταν την παω ομως σε κτηνιατρο μεταλασσεται!!δεν ξερω γιατι αγριεβει τοσο η καημενη!!
με τους ανθρωπους γενικα πως τα παει; Πρεπει να την φερνεις σε επαφη με αλλους ανθρωπους, ακομα και με σκυλακια, αλλιως θα τρομαζει σε διαφορες περισταστεις. Επισης εξαρταται και απο τον κτηνιατρο, αν την μεταχειριζεται σαν αντικειμενο και δεν την επιβραβευει λογικο ειναι να φοβαται λιγο. Αλλα η δικη σου φοβαται υπερβολικα πολυ. Οσο πιο κοινωνικη ειναι η γατα, τοσο πιο καλα θα περναει στον κτηνιατρο. Βγαζε την εξω με λουρι να συναντα καινουριο κοσμο για να μη φοβαται.

παντως ο τελευταιος κτηνιατρος που την πηγα κ μου ειπε καλυτερα να εχει κλεισει τους 7 μηνες για να στειρωθει,με κατσαδιασε κανονικα που την αφησα ενα μηνα χωρις αμπουλα για τους ψυλλους..εγω πηγα να δικαιολογηθω που ειχα τις εξετασεις κ αυτα κ αυτος μου ειπε: ''αυτο δεν σημαινει τιποτα.παντα θα εχεις κατι να κανεις.κ αργοτερα αν θα εχεις κ αλλες υποχρεωσεις το παιδι σου θα το αφηνεις ετσι;;'' κ κατι τετοια.ε, με αυτο δεν φαινεται οτι ειναι καλος ο ανθρωπος;
προσωπικα αν μου ελεγε κατι τετοιο δεν θα τον επαιρνα με καλο ματι. Ενας καλος γιατρος δεν σε κατσαδιαζει, αλλα καθεται και συζηταει μαζι σου τις επιπτωσεις που εχει η μη εφαρμογη αμπουλας, η ανυπαρκτη αποπαρασιτωση κτλ. Σου εξηγει με ευγενικο τροπο τι πρεπει να κανεις, σε ενημερωνει οσο μπορει καλυτερα και συμπεριφερεται αψογα στην γατουλα. Δεν την βαζει σε σακο για να την ηρεμισει. Δεν παμε στον κτηνιατρο για να μας φοβεριζει ή να μας μαλωνει.

3 κιλα κ 600 γραμμαρια.ηλικια δεν ξερω ακριβως.λογικα γυρω στους 7 μηνες...
ο δικος μου παιρνει 2 χαπακια drontal (ή intereceptor μερικες φορες) και ζυγιζει 7.3 κιλα οποτε η δικη σου χρειαζεται ενα.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 21:35, 03-06-09:

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ τις συμβουλες σου!! με τους ανθρωπους τα παει τελεια κ τα σκυλια δεν τα φοβαται ειναι τσαμπουκας αλλα εγω δεν την αφηνω ποτε εκτεθειμενη σε αλλα ζωα γιατι φοβαμαι μην την πειραξουν..δεν νομιζω οτι θα βρω κ καλυτερο κτηνιατρο.ολοι μαπες ειναι εδω.αν με το καλο απο σεπτεμβρη παω θεσσαλονικη θα ψαξω για τον καλυτερο!!τη στειρωση της ομως θα την κανω σε αυτον...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 07:57, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από shadowdancer
Και γω οταν επερνα τηλεφωνα τα κτηνιατρια του Βολου και ρωτουσα να μου πουν πληροφοριες για την στειρωση οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8 μηνων...Ενας κιολας μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερο να χρονισει.....Τι ισχυει τελικα???
Η δική μας κτηνίατρος μας είχε συμβουλέψει να στειρώσουμε το Γκάνταλφ όταν θα άρχιζε να ζητά θηλυκό, αλλά να κάνουμε λίγη υπομονή για να αναπτύξει όλες τις ορμόνες... αυτό, μας είχε πει θα γινόταν μετά τον 6ο μήνα... πράγματι, ο μικρός στειρώθηκε στον 7ο μήνα, μετά από μια εβδομάδα αϋπνίας όπου μας έφαγε τα αυτιά με τα νιαουρητά του Το ζήτημα με τις ορμόνες έχει να κάνει με την περαιτέρω υγεία, σωματική και πνευματική, της γάτας.
Τη θηλυκή γάτα της μητέρας μου, τη στειρώσαμε στον 6ο μήνα ακριβώς, όταν την έπιασε οίστρος, πήδηξε απ'το μπαλκόνι για να ζευγαρώσει κι επέστρεψε έγκυος (η στείρωση έγινε μια εβδομάδα μετά που το έσκασε)

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H toufakos έγραψε στις 08:05, 04-06-09:

το drontal ειναι για 4 κιλα, οποτε δωσε της ενα ολοκληρο.για την στειρωση και εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να εχει οιστρο μια φορα και μετα. προσεξε πολυ που θα την κανεις, γιατι εγω κοντεψα να την χασω μετα τη στειρωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    k@lypso

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους