Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,579 εγγεγραμμένα μέλη και 712,247 μηνύματα σε 21,921 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 138 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 15:58, 13-01-09:

ετσι οπως το διαβασα νομιζα οτι το ειπε σε εσενα...ναι συμφωνω οτι της ειπε βλακιες της φιλης σου...ιδικα στο να κοικλοφορισουν οι ορμονες κοντεψα να πνηγω απο τα γελια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:02, 13-01-09:

2ειδων στειρωσεις???τι κοψιμο παροχης? τουσ ορχεις δεν αφαιρουν? με ολικη ναρκωση δεν γινεται?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα.jpg
Εμφανίσεις:  100
Μέγεθος:  237,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα010.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  310,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα025.jpg
Εμφανίσεις:  88
Μέγεθος:  250,9 KB  

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 16:06, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
2ειδων στειρωσεις???τι κοψιμο παροχης? τουσ ορχεις δεν αφαιρουν? με ολικη ναρκωση δεν γινεται?
Ολική νάρκωση και αφαίρεση όρχεων γνωρίζω και εγώ...

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 16:06, 13-01-09:

Υπαρχει η ολικη αφαιρεση των ορχεων που θελει ναρκωση ολικη και η 2 που λεω που απλα κοβουν τη παροχη του σπερματος .δηλαδη εχει ορμες κανει τη πραξη αλλα δεν γονιμοποιει.κατι που βεβαια η δικη μου κτηνιατρος δεν συνιστα γιατι συνεχιζουν να ψεκαζουν να υποφερουν απο τις ορμες και και εχει τασεις φυγης

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:09, 13-01-09:

ο μπεμπης μου ειναι 6μηνων κ μ ειπαν να τον στειρωσω σε κανα μηνα!μηπωσ ομως πρεπει νωριτερα?εχει αρχισει να εχει μικρες ανησυχιες πχ νιαουριζει κ κοιταει εξω κ γινεται ζωηρος στο ξεκαρφωτο!

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 16:14, 13-01-09:

εφοσον εχει κλεισει τον 6 μηνα μπορεις να τον στειρωσεις ανετα..παιζουν πολοι παραγωντες ρολο αλλα ο λογος που δεν στειρωνουν πριν τον 6 μηνα ειναι καθαρα για να μπορει οργανικα το γατακι να αντεξει τη ναρκωση..ουτε γιατι πρεπει να κυκλοφορισουν ορμονες ουτε τπτ αλλο..

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:21, 13-01-09:

Καλα αυτο για τισ ορμονες ακομα κ σε μενα που δεν ξερω κ παρα πολλα μου φανηκε γελοιο(για να μην πω κομπογιαννητικο!) Ευχαριστω πολυ παντως για τις διευκρινισεις!:kiss:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα012.jpg
Εμφανίσεις:  74
Μέγεθος:  228,7 KB  
Παράθεση

alex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex
H alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (KAMIA 30ARIA έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H alex έγραψε στις 16:23, 13-01-09:

Παιδια συγνωμη που επεμβαινω αλλα εμενα μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι καλο να στειρωθει ο γατουλης μετα τον 6ο μηνα και ακομη καλυτερα γυρω στον 9ο για να μην εχει στο μελλον προβλημα ακρατειας το γατι.Μαλλον αυτος ειναι ο λογος και οχι οι ορμονες...

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 16:30, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από alex
Παιδια συγνωμη που επεμβαινω αλλα εμενα μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι καλο να στειρωθει ο γατουλης μετα τον 6ο μηνα και ακομη καλυτερα γυρω στον 9ο για να μην εχει στο μελλον προβλημα ακρατειας το γατι.Μαλλον αυτος ειναι ο λογος και οχι οι ορμονες...
Άλλος τούτος ο κτηνίατρος...Τόσα χρόνια, τόσοι γιατροί, πρώτη φορά ακούω κάποιες απόψεις που ομολογώ μου φαίνονται ιδιαιτέρως περίεργες... Κατά τη γνώμη μου, ούτε αυτή η θέση είναι σωστή...Μερικοί γιατροί μάλιστα έχουν το κακό ελάττωμα να συγχέουν τη βιολογία των γατιών με των σκύλων και μάλιστα συγκεκριμένων ρατσών σκύλων... Όσο για την ακράτεια, αν εμφανιστεί, που δεν έχει τύχει ούτε σε γηραιό γατί μου να συμβεί, δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τη στείρωση...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:31, 13-01-09:

Τι σχεση εχει η ακρατεια με τη στειρωση;Εγω και τους δυο μου γατους τους στειρωσα εξι μηνων και κανεις δεν ειχε θεμα ακρατειας ουτε μου ειπαν κατι τετοιο οι γιατροι τους.Το μονο που ειναι απαραιτητο για να στειρωθει ο γατος ειναι να εχουν κατεβει οι ορχεις.Η γιατρος μας στη Θεσσαλονικη μας ελεγε οτι καποιες ορμονες πρεπει να εκκριθουν πριν τη στειρωση,γιατι αφορουν τα ματια και το τριχωμα,αλλα αυτο μπορει να εχει γινει ακομα και πριν την εκδηλωση σεξουαλικης επιθυμιας.Επισης μας ειπε για τον Σειριο οτι καλο θα ηταν να περιμενουμε λιγο ,δλδ να γινει οκτω μηνων γιατι τα μεγαλοσωμα γατια εχουν λιγο πιο αργη αναπτυξη,αλλα δεν επαθε και τιποτα που στειρωθηκε πιο νωρις,το πολυ πολυ να αργησει να στρουμπουλεψει.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,946 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:32, 13-01-09:

Ο πρώτος κτηνίατρος που πήγα τη γατούλα μου, μου είπε, ότι πρέπει να αργήσουμε λίγο τη στείρωση, γιατί μετά δεν αναπτύσσεται κανονικά ο σκελετός και ψηλώνουν μόνο τα πόδια. Μου είπε συγκεκριμμένα: Κάνουν κάτι ποδάρες ΝΑ, και το σώμα και το κεφαλάκι δεν αναπτύσσονται σωστά. Τον κτηνίατρο τον άλλαξα, για διάφορους λόγους, τότε μου φάνηκε τόσο χαζομάρα αυτό που μου είπε, που δεν τον ρώτησα παραπάνω πράγματα, ούτε ρώτησα τον τωρινό της κτηνίατρο. Πάντως, κάποιο στοιχείο σωστό θα υπάρχει σε αυτή την άποψη, καθώς η στείρωση είναι μια βίαιη επέμβαση στο ορμονικό σύστημα, το οποίο είναι εξαιρετικά σύνθετο και δεν αναλύεται σε τρεις φράσεις, όλες δε οι ορμόνες είναι αλληλοεπηρεαζόμενες .

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 16:33, 13-01-09:

εγω παλι που το ρορυ τον στειρωσα λιγο μετα αφου εκλεισε τον 6 μηνα ουτε ακρατια εχει ουτε τπτ..και μπορω να πω οτι μετα τη στειρωση πηρε τα απανω του..τωρα παμε να γινουμε 2 μετρα γατος...

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson έγραψε στις 16:40, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Ο πρώτος κτηνίατρος που πήγα τη γατούλα μου, μου είπε, ότι πρέπει να αργήσουμε λίγο τη στείρωση, γιατί μετά δεν αναπτύσσεται κανονικά ο σκελετός και ψηλώνουν μόνο τα πόδια. Μου είπε συγκεκριμμένα: Κάνουν κάτι ποδάρες ΝΑ, και το σώμα και το κεφαλάκι δεν αναπτύσσονται σωστά. Τον κτηνίατρο τον άλλαξα, για διάφορους λόγους, τότε μου φάνηκε τόσο χαζομάρα αυτό που μου είπε, που δεν τον ρώτησα παραπάνω πράγματα, ούτε ρώτησα τον τωρινό της κτηνίατρο. Πάντως, κάποιο στοιχείο σωστό θα υπάρχει σε αυτή την άποψη, καθώς η στείρωση είναι μια βίαιη επέμβαση στο ορμονικό σύστημα, το οποίο είναι εξαιρετικά σύνθετο και δεν αναλύεται σε τρεις φράσεις, όλες δε οι ορμόνες είναι αλληλοεπηρεαζόμενες .
Θεωρώ ότι για να συμφωνεί η πλειοψηφία των κτηνιάτρων και των γατοκτηνιάτρων στους έξι μήνες ως προτεινόμενο χρόνο υποβολής μίας γάτας σε επέμβαση ορχεκτομής (για τα αρσενικά) ή ωοθηκυστερκτομής (για τα αρσενικά) κάποιος λόγος υπάρχει... Δεν τους ήρθε μία μέρα να πάρουν αυτή την απόφαση... Κάθε επέμβαση σε έναν οργανισμό προκαλεί διαταραχές και προσπάθεια επανάκτησης ισορροπιών, ούτως ή άλλως... Από κει και πέρα, όλα μου τα γατιά, και γηραιά και νεότερα, μέχρι ώρας πάντα, δεν είδα ποτέ, να υποφέρουν από άνιση ανάπτυξη, ή να μεγαλώνουν αλλόκοτα ή να εμφανίζουν παράξενες ασθένειες ή να αλλοιώνεται ο χαρακτήρας τους... Το εντελώς αντίθετο...

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 16:40, 13-01-09:

το γενονος ειναι 1.υπαρχουν κτηνιατροι που κατα τη γνωμη μου ειναι πανω απο ολα φιλοζωοι και μετα γιατροι και υπαρχουν και ατομα που δεν θα επρεπε να κανουν αυτη τη δουλεια..καλο ειναι να ξερουμε πανω κατω μερικα πραγματα για της οποιες καταστασεις πχ στειρωση ουτος οστε να μην τη παταμε γιατι κακα τα ψεμματα οταν παμε τα ζωακια μας σε ενα γιατρο τον ακουμε με προσοχη τι μας λεει εφοσον εχει σπουδασει ...αν εχουμε λοιπον καποιο απο το my cat που να ναι γιατρος να κανει ενα θεμα και να μας πει μερικα πραγματακια περι στειρωσεων που θα πρεπει ολοι μας να γνωριζουμε ...

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 16:42, 13-01-09:

και μας ο γιατρος μας ειπε οτι καλο ειναι να περιμενουμε μεχρι τον πρωτο οιστρο για εχει αναπτυχθει πληρως η γατουλα.. δεν μου φανηκε χαζο λογικο το ακουσα οντως περιμεναμε και της ηρθε στον 9ο μηνα οποτε και την στειρωσαμε προχθες...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,946 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:56, 13-01-09:

Θα το είχα ψάξει το θέμα για τα θηλυκά (τον γάτο μου τον είχα στειρώσει 6-7 μηνών πριν πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα), αλλά, η μικρή, παρότι 10 μηνών, δεν έχει ίχνος οίστρου. Λέω να της κάνω επέμβαση το Φεβρουάριο, πριν θα πάω και στο νέο μας γιατρό, θα ρωτήσω αναλυτικά και θα σας πω.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:36, 13-01-09:

Για την στειρωση των αρσενικων 1ον γινεται ολικη αφαιρεση των ορχεων και οχι απλως δεσιμο του σπερματικου πορου, γιατι εμεις θελουμε να αποφυγουμε το ψεκασμα το κυνηγι των θυληκων και τους τσακωμους με αλλα γατια ολα αυτα αποτελεσμα της τεστοστερονης, οποτε το δεσιμο του σπερματικου πορου ειναι τελειως αχρηστο και ταλαιπωρηται χωρις λογο το γατι μονο και μονο για να λεει ο ιδιοκτητης οτι ο γατος του "πηδαει". Αυτο που ειπε ο κτηνιατρος για την κυκλοφορια των ορμονων ειναι σωστο , το ιδανικο θα ηταν η στειρωση των αρσενικων γατιων να γινεται γυρω στου ς 9 μηνες με ενα χρονο ωστε να εχει προλαβει να ολοκληρωθει η αναπτυξη τους για την οποια σημαντικο ρολο παιζει η τεστοστερονη , την οποια την στερειται ο οργανισμος με την αφαιρεση των ορχεων. Τωρα γιατι το κανουμε στους 6-7 μηνες? Γιατι τοτε αρχιζει ο γατος να θελει ν α ζευγαρωσει και ψεκαζει το περιβαλλον και μαλλλωνει με αλλους γατους οποτε γινεται ο ευνουχισμος και ηρεμει ο γατος και εμεις. αν ο γατος μετα τρεφεται κανονικα με καλης ποιοτητας τροφη δεν θα εχει ιδιατερο προβλημα στην αναπτυξη. Αυτα οσον αφορα την στειρωση των αρσενικων

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:42, 13-01-09:

Ευχαριστουμε για τις διευκρινισεις!Μια και αναφερθηκατε στην τροφη,εγω δινω στον Σειριο απο τη μερα της επεμβασης young male,ενω καποιοι μου ελεγαν οτι συνεχισαν την Kitten μεχρι να γινει ο γατος ενος ετους,για να αναπτυχθει.Εσεις τι προτεινετε;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:04, 13-01-09:

Έχω στειρώσει και εγώ διάφορα γατιά.... είτε μικρά 6-8 μηνών είτε μεγάλα... Θέμα ανάπτυξής, χαρακτήρα, κεφαλιού, ποδιών κλπ... δεν είχα...

Τώρα, όπως σε όλα τα επαγγέλματα, ο καθένας έχει μια γνώμη...μια εμπειρία και ακολουθεί μία σχολή... και ειδικά στην ιατρική (κτηνιατρική) που είναι δυσκολότερα τα πράγματα.

Πάλι καλά που υπάρχει και το νετ, και ξεστραβονόμαστε λιγάκι και εμείς !!!:cool:

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 18:46, 13-01-09:

σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημεροση...εγω τους δινω πυρινα τροφη για ενηλικα στειρωμενα γατια πλεων..

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 19:20, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ευχαριστουμε για τις διευκρινισεις!Μια και αναφερθηκατε στην τροφη,εγω δινω στον Σειριο απο τη μερα της επεμβασης young male,ενω καποιοι μου ελεγαν οτι συνεχισαν την Kitten μεχρι να γινει ο γατος ενος ετους,για να αναπτυχθει.Εσεις τι προτεινετε;
μια χαρα ειναι δεν θα εχει προβλημα

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 19:29, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
αν ο γατος μετα τρεφεται κανονικα με καλης ποιοτητας τροφη δεν θα εχει ιδιατερο προβλημα στην αναπτυξη. Αυτα οσον αφορα την στειρωση των αρσενικων
Γιατρέ, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σου σχετικά με την στείρωση μικρών γατιών...δλδ στείρωση στους 3-4 μήνες....ξέρω ότι το κάνουν τα εκτροφεία στο εξωτερικό. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την ανάπτυξη του ζώου?

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 21:08, 13-01-09:

Λοιπον....μολις γυρισα τον γατουλη μου απο τον κτηνιατρο(γιατι εχουν ψωρα τα αυτακια του) κ μου ειπε κατι,που δεν εχω ξανακουσει σχετικα με τη στειρωση του...ειπε οτι καλο θα ηταν να τον στειρωσω γυρω στον 8-9 μηνα γιατι αν γινει νωριτερα,φραζει η ουροδοχος κυστη απο τα αλατα των τροφων!!! και οτι μετα πρεπει να του δινω ιδικη τροφη... Σας παρακαλω πειτε μ τη γνωμη σας ... Θα ημουν πολυ ευγνωμων αν απαντουσε ο κτηνιατρος του foroum σε αυτο... Ευχαριστω...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:23, 13-01-09:

Μέχρι να απαντήσει ο Κτηνίατρος. (αύριο)
Και για να ηρεμήσεις.
Ειδική τροφή θέλει ΚΑΘΕ στειρωμένη γάτα.
Ναι, τα αρσενικά έχουν πιθανότητα να φράξουν απο τα άλατα, γιαυτό και τρώνε την ειδική τροφή.
Το 8-9 μηνών είναι σχετικό.. αν έχει αρχίσει και ψεκάζει, να θέλει να στην κοπανήσει, να πηδήξει απο μπαλκόνια.. είναι ώρα να το στειρώσεις.. αν όχι.. μπορείς και να περιμένεις.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 21:29, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Γιατρέ, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σου σχετικά με την στείρωση μικρών γατιών...δλδ στείρωση στους 3-4 μήνες....ξέρω ότι το κάνουν τα εκτροφεία στο εξωτερικό. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την ανάπτυξη του ζώου?
Κι εγώ θα ήθελα ένα σχόλιο πάνω σ' αυτό. Εδώ λέει ότι ο Αμερικανικός Κτηνιατρικός Σύλλογος δέχεται τη στείρωση από την ηλικία των 8 εβδομάδων - και αυτό από το 1993. Αναφέρει επίσης ότι δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα στην ανάπτυξη ή στο ουροποιητικό των ζώων που στειρώθηκαν σε μικρή ηλικία.

Φυσικά, ο μέσος ιδιοκτήτης δεν έχει λόγο να στειρώσει το ζώο του πριν τους 6 μήνες ή όποτε αρχίσει να ζητάει, αλλά υπάρχει θέμα για τους εκτροφείς και για τα αδέσποτα.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:11, 14-01-09:

Η στειρωση σε τοσο μικρη ηλικια αντεδεικνειται στην Ευρωπη ενω στην Αμερικη εχουν την ταση να τα καουν ολα σε μικροτερη ηλικια. Ενα πρωτο αποτελεσμα της στειρωσεις σε τοσο μικρη ηλικια θα ειναι οτι τα δευτερευοντα χαρακτηριστικα δεν θα ειναι τοσοσ εμφανη, οπως ξερετε τα αρσενικα ειναι λιγο πιο χοντροκομενα απο τα θηλυκα και ισως να μην φτασουν το μεγιστο δυνατο της αναπτυξης τους. Εαν τρεφονται με καλης ποιοτητας τροφη και εχουν καλες συνθηκες διαβιωσης τοτε δεν θα εχουν ιδιατερο προβλημα. ενας αλλος προβληματισμος εχει να κανει με το οτι ιως δεν αναπτυσεται σωστα ο χαρακτηρας τους

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:13, 14-01-09:

Λοιπον....μολις γυρισα τον γατουλη μου απο τον κτηνιατρο(γιατι εχουν ψωρα τα αυτακια του) κ μου ειπε κατι,που δεν εχω ξανακουσει σχετικα με τη στειρωση του...ειπε οτι καλο θα ηταν να τον στειρωσω γυρω στον 8-9 μηνα γιατι αν γινει νωριτερα,φραζει η ουροδοχος κυστη απο τα αλατα των τροφων!!! και οτι μετα πρεπει να του δινω ιδικη τροφη... Σας παρακαλω πειτε μ τη γνωμη σας ... Θα ημουν πολυ ευγνωμων αν απαντουσε ο κτηνιατρος του foroum σε αυτο... Ευχαριστω...
Καλο ειναι να του δινεις ειδικη τροφη για στειρωμενους γατους σε οποιαδηποτε ηλικια και αν τον στειρωσεις, μειωνεις πολυ τον κινδυνο να εμφανισει καποιο προβλημα αργοτερα

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson έγραψε στις 12:56, 14-01-09:

Όπως ακριβώς σου είπε η Τζούλια... Ειδική τροφή θα πρέπει να δίνεις ούτως ή άλλως μετά τη στείρωση... Πλέον οι περισσότερες εταιρείες έχουν τέτοιες τροφές...

Και όχι, μετά από τόσα γατιά που έχω στειρώσει, τα περισσότερα στους 6 μήνες ακριβώς και μια γατούλα στους πέντε και κάτι (διότι είχε αρχίσει πολύ νωρίς να έχει οίστρο και ήταν 24 ώρες το 24ωρο σε υπερδιέγερση με διάφορα συμπτώματα), κούφια η ώρα που το ακούει, φράξιμο κύστης από άλατα δεν μου έχει τύχει... Οπότε οι γιατροί καλό είναι να μην είναι απόλυτοι... Και, εν τέλει, τώρα που το σκέφτομαι, κάποτε ένας ωρυλά , εξαιρετικός άνθρωπος και επιστήμονας, μου είχε πει: είμαστε 10 γιατροί και οι 9 έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:04, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από mandeson
Και, εν τέλει, τώρα που το σκέφτομαι, κάποτε ένας ωρυλά , εξαιρετικός άνθρωπος και επιστήμονας, μου είχε πει: είμαστε 10 γιατροί και οι 9 έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις...
Όσοι γιατροί τόσες γνώμες, που έλεγε και το τραγούδι...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:38, 14-01-09:

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τη διαφωτηση...εγω κ ο Σηφης μου(ο Κρητικαρος γατος) σας στελνουμε πολλα πολλα φιλακια!!!

Παράθεση

frifri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frifri
H frifri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H frifri έγραψε στις 21:12, 03-03-10:

καλησπέρα!εχω ενα γατουλι αρσενικό 8 μηνών και έχει αρχίσει να "σέρνει"...μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καιρό θα θα κρατήσει?εχω να κοιμηθω 3 βραδια και σκεφτομαι να τον στειρωσω πολυ σοβαρα....

Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:54, 03-03-10:

να σερνει εννοεις να ψεκαζει? οσο μυριζει θηλυκιες γατες θα το κανει, δεν εχει συγκεκριμενη περιοδο..και εννοειται το καλυτερο κ για τους δυο σας ειναι να στειρωθει γιατι αν μεινει αστειρωτος κ ψεκαζει μπορει να μην κοψει την συνηθεια κ μετα την στειρωση, αλλα και για να μην ταλαιπωρειται αδικα το γατακι με τις ορμονες. η ηλικια του ειναι μια χαρα για στειρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 22:19, 03-03-10:

Σέρνει=έχει οίστρο
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:20, 03-03-10:

Οι αρσενικοι γατοι δεν "σερνουν",δεν εχουν οιστρο δηλαδη,οποτε εχουν ή ακουν διαθεσιμες θηλυκες ψεκαζουν,καλουν κτλ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:21, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Σέρνει=έχει οίστρο
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα.
Dolby surround.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:24, 04-03-10:

Ποτε.....εφόσον δεν στειρωθεί ...και όσο θα μεγαλώνει θα χειροτερέψει..
-Θα ψεκάζει= κατουράει σε διάφορα σημεία σου σπιτιού
-Θα έχει τάσεις φυγής, και δεν θα διστάσει να την κοπανήσει απο μπαλκόνι ή ανοιχτό παράθυρο για αναζήτηση συντρόφου, θα τσακωθεί με άλλα αρσενικά, και θα γυρίσει πιθανών πληγωμένος, πιθανών άρρωστος απο τις αρρώστιες που μεταδίδονται με το σέξ και τους καυγάδες...ή μπορεί και να μην γυρίσει καθόλου...
-Θα γίνει επιθετικός και νευρικός.
- Μπορεί απο τις καταπιεσμένες ορμόνες να κάνει καρκίνο. (εφόσον απλά τον περιορίσουμε μόνο μέσα, και καθαρίζουμε όλη μέρα...)

Καρκίνο και προστάτη προκαλούν επίσης και τα κάθε σκευάσματα χάπια ή ενέσεις καταστολής των ορμονών αυτών. (Συνήθως τα προτείνουν οι Κτηνίατροι/(φονιάδες)

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 924 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 01:37, 11-03-10:

εφοσον ο γατος στειρωθει,ας πουμε στους 5 μηνες φανταζομαι οτι δεν προκειται να ψεκασει ποτε,ετσι δεν ειναι?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:14, 11-03-10:

δεν θα ψεκασει αν στειρωθει τοσο νωρις. Το μαρκαρισμα εξαρταται και απο αλλους παραγοντες εκτος απο την ηλικια (πχ αν υπαρχουν αλλες αστειρωτες γατες στην περιοχη). Ο δικος μου μεχρι 1.5 ετους δεν ψεκαζε, οποτε ειναι και θεμα γατου. Υπαρχει και θηλυκες γατες που μαρκαρουν, υπαρχουν και στειρωμενες. Με την στειρωση ομως το ποσοστο γατων που μαρκαρουν μειωνεται δραματικα

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:47, 11-03-10:

Μπορεί να ψεκάσει.. βέβαια όσο πιο νωρίς στειρωθεί τόσο πιο δύσκολα θα ψεκάσει.. (είναι αυτά που είπε και η sacura πιο πάνω)αλλά το θέμα είναι ότι δεν θα μυρίζει τόσο άσχημα, όπως των αστείρωτων γατιών.

και θα γλυτώσεις και όλα τα άλλα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:11, 11-03-10:

Όντως υπάρχουν κάποια γατιά που αν και στειρωμένα ψεκάζουν για διάφορους λόγους (στρες, κυριαρχία κ.λπ.), είναι όμως αρκετά σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις. Ο δικός μου στειρώθηκε 5,5 μηνών και δεν ψέκασε ποτέ. Ο γάτος της μαμάς μου που στειρώθηκε περίπου 2 χρονών, συνέχισε για κάποιο διάστημα να ψεκάζει (από συνήθεια μάλλον) και τελικά σταμάτησε κι εκείνος εντελώς.

Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 13:06, 28-03-10:

Καλημέρα σ' όλους!!!

Θα ήθελα την βοήθεια και την γνώμη σας, σχετικά με την στείρωση του μκρού μου. 'Οχι για την απόφαση, γνωρίζω τα οφέλη της στην υγεία του και έχω αποφασίσει οτι θα την κάνουμε.... περίμενα να κλείσει τους 6 μήνες (θέλει μια βδομάδα ακόμα) και να περάσει το πάσχα. Ο μικρός δεν έχει δείξει σημάδια ψεκασμού, δεν έχει πειρασμούς στο σπίτι και δεν βγαίνει έξω... όμως έχει 3-4 μέρες που είναι πολύ πιο αναστατωμένος απ' ότι συνήθως... ψάχνει να βρεί ανοιχτή πόρτα (όπως έκανε πάντα) αλλά τώρα πετάγεται έξω, του ανοίγουμε ένα μικρό παράθυρο με σίτα και κοιτάει έξω αλλά δεν του φτάνει.... τρέχει σ' όλο το σπίτι (το έκανε από μικρός αλλά όχι συνέχεια) και κοιτάει έξω (γενικά, τα περιστέρια) και κλαψουρίζει... ααα είναι και πιο απότομος στο παιχνίδι/δόντια.
Φαντάζομαι οτι είναι τα σημάδια οτι ήρθε η ώρα για στείρωση... θέλω την γνώμη σας, να δώ αν μπορεί και ο γιατρός πριν το πάσχα ή να περιμένω για μετά... θ' αντέξει ο μικρός ή η όλη κατάσταση θα του πειράξει τα νεύρα?!?!! Φοβάμαι μην την κάνω μεσωβδόμαδα και τύχει τίποτα και είναι όλα κλειστά λόγω γιορτών!!!?!?!

Επίσης φοβάμαι μην επιρεάσει την συμπεριφορά του, έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα και είδα και μερικούς που αναφέρουν αλλαγή και επιθετικότητα/εκνευρισμό μετά την στείρωση... μπορώ να κάνω κάτι να 'προετοιμάσω' το έδαφος??? Plz help!!!

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 16:15, 28-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Terifique
όμως έχει 3-4 μέρες που είναι πολύ πιο αναστατωμένος απ' ότι συνήθως... ψάχνει να βρεί ανοιχτή πόρτα (όπως έκανε πάντα) αλλά τώρα πετάγεται έξω, του ανοίγουμε ένα μικρό παράθυρο με σίτα και κοιτάει έξω αλλά δεν του φτάνει.... τρέχει σ' όλο το σπίτι (το έκανε από μικρός αλλά όχι συνέχεια) και κοιτάει έξω (γενικά, τα περιστέρια) και κλαψουρίζει... ααα είναι και πιο απότομος στο παιχνίδι/δόντια.
Φαντάζομαι οτι είναι τα σημάδια οτι ήρθε η ώρα για στείρωση...
Μπορεί να είναι ένδειξη ότι έφτασε η ώρα της στείρωσης. Αν και ο δικός μου τα ίδια κάνει, παρ' όλο που είναι στειρωμένος, έχει τεράστια αποθέματα ενέργειας!
Καλύτερα να συζητήσεις με τον κτηνίατρο σας πότε μπορεί και αν θα είναι διαθέσιμος αυτές τις μέρες, διαφορετικά την κάνετε μετά το Πάσχα.

Αρχική Δημοσίευση από Terifique
Επίσης φοβάμαι μην επιρεάσει την συμπεριφορά του, έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα και είδα και μερικούς που αναφέρουν αλλαγή και επιθετικότητα/εκνευρισμό μετά την στείρωση... μπορώ να κάνω κάτι να 'προετοιμάσω' το έδαφος??? Plz help!!!
Κανένας από τους γάτους μου δεν εμφάνισε τέτοια συμπεριφορά. Το αντίθετο μάλιστα, όσο περνούσε ο καιρός ηρεμούσαν όλο και πιο πολύ. Εξαίρεση ο Ραντάκος μου, που όση τρέλα κουβαλούσε πριν την επέμβαση, τόση κουβαλάει και μετά από αυτήν.

Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 10:34, 03-04-10:

Καλημέρα,

τελικά ο Τέρης μας δεν έχει κάποιο άλλο έντονο σημάδι (φυγής, ψέκασμα κλπ.) οπότε θα πάμε για την στείρωση του μετά το πάσχα, για να μην έχουμε και τίποτα απρόοπτο μέρες που είναι. Τώρα περνάει όλη την μέρα στο παράθυρο κοιτάζοντας έξω, εύχομαι να μην στεναχωριέται κλεισμένος μέσα!!! Σκέφτομαι να τον παω μια βολτούλα με την τσαντούλα του, να δεί λίγο έξω!!!

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 18:42, 07-04-10:

Μπορεις να τον βγαλεις και με ενα λουρακι βολτα.Θα του αρεσει πιο πολυ!Και η δικια μου αυτα κανει.Και τη βγαζω γιατι νιωθω τυψεις.Λεω αυτο ακριβως!!!Μπας και στεναχωριεται κλεισμενη μεσα??Βλεπει τα περιστερια και πηδαει μπροστα απο το παραθυρο να τα πιασει και αλλα διαφορα..Ειναι ο χαρακτηρας τους μαλλον!Γιατι εμενα παροτι της εκανα στειρωση πριν κανα μηνα το ιδιο κυνηγιαρικη ειναι!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nenaki20271 : 07-04-10 στις 18:43. Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

H Terifique έγραψε στις 20:53, 07-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από nenaki20271
Μπορεις να τον βγαλεις και με ενα λουρακι βολτα.Θα του αρεσει πιο πολυ!Και η δικια μου αυτα κανει.Και τη βγαζω γιατι νιωθω τυψεις.Λεω αυτο ακριβως!!!Μπας και στεναχωριεται κλεισμενη μεσα??Βλεπει τα περιστερια και πηδαει μπροστα απο το παραθυρο να τα πιασει και αλλα διαφορα..Ειναι ο χαρακτηρας τους μαλλον!Γιατι εμενα παροτι της εκανα στειρωση πριν κανα μηνα το ιδιο κυνηγιαρικη ειναι!!!
Thanks, και εγώ το ίδιο προσπαθώ να κάνω αλλά ο μικρός ακόμα δεν έχει συνηθίσει τελείως το λουράκι και τραβιέται πολύ. Ευτυχώς έχουμε ένα παράθυρο με σίτα και κάθετε εκεί και ηρεμεί.... έχει και ένα δέντρο με φωλίτσες απέναντι. 'Αντε να συνηθίσει το λουράκι να κάθεται άνετα έξω, γιατί πολύ τον λυπάμαι μέσα.
'Οπως τα λές και εγώ πιστεύω οτι δεν θα αλλάξει τελείως με την στείρωση... έχω την εντύπωση οτι θέλει απλά να κυνηγίσει τα πουλάκια!!! Την στείρωση θα την κανονίσουμε από βδομάδα.

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 14:25, 12-04-10:

Ναι και μενα δεν ειναι οτι θελει να βγει εξω για αναπαραγωγη πια αλλα για πουλακια,για δεντρα,για εξερευνηση γενικα!!!Γι'αυτο και δεν μου ηρεμησε.Τελοσπαντων εσυ καντου τη στειρωση για λογους υγειας και αφου ειναι και αρσενικο θα ειναι και ευκολη,μια χαρα!

Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

H Terifique έγραψε στις 21:43, 19-04-10:

Τελικά ο μικρός θα πάει για στείρωση αυτές τις μέρες, οπότε το κλείνω το θέμα... νεότερα στο topic του Τέρη.

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Matina!
H Matina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Matina! έγραψε στις 20:24, 07-10-10:

Καλησπέρα παιδιά! Αύριο το πρωί θα πάω το Φρανκ μου για στείρωση. Έχω πολλή αγωνία είναι η πρώτη φορά που κάνω στείρωση σε κάποιο ζώο αλλά ξέρω πως είναι για το καλό του.Η κτηνίατρος μου είπε να του δώσω κανονικά φαγητό σήμερα το μεσημέρι μόνο και απόψε κατά τις 12 να πάρω και το νερό του. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Θα πονάει μετά την επέμβαση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:25, 07-10-10:

Οχι,δε θα ποναει,απλα φροντισε να του κανει αντιβιωτικη ενεση μακρας διαρκειας η γιατρος,και να ειναι εντελως ξυπνιος οταν θα του βαλεις βαγητο και νερο.Καλη επιτυχια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Matina!
H Matina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Matina! έγραψε στις 20:27, 07-10-10:

Ευχαριστώ πολύ! Μου είπε πως μετα από τρεις ώρες θα μπορώ να τον πάρω σπίτι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους