Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,463 εγγεγραμμένα μέλη και 718,463 μηνύματα σε 22,629 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 334 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συκώτι, πάγκρεας

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 22:32, 13-10-13:

Μετά από όσα έζησα τους τελευταίους 3 μήνες και έχοντας και άλλες 3 γάτες που θέλω να τους προσφέρω το καλύτερο που μπορώ, έχουν γεννηθεί απορίες που δεν ξέρω αν έχει κανείς τη γνώση να μου λύσει. Ίσως οι εμπειρία μου να βοηθήσει κι άλλους.
Πάγκρεας: Καταρχήν, η αυξημένη λιπάση και αμυλάση, αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι αξιολογίσιμες Τότε γιατί τις κάνουμε; Υπάρχει και μια ακόμη εξέταση η TLI αν θυμάμαι καλά που μπορεί να δείξει αν υπάρχει θέμα στο πάγκρεας, με περισσότερες πιθανότητες να είναι σωστή (συνδυαζόμενη με υπέρηχο ίσως). Ετσι κι αλλιώς από ότι κατάλαβα ο μοναδικός απόλυτα σίγουρος τρόπος να γίνει διάγνωση παγκρεατίτιδας είναι με βιοψία. (Σε εμένα ηταν αυξημενη η αμυλάση και ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι) Άρα κατάλαβα πως με απλά αυξημένη αμυλάση δεν γίνεται διάγνωση. Σωστά;
Συκώτι: Είναι πιθανό να είναι οι τρανσαμινάσες καλές και όμως να υπάρχει ηπατικό πρόβλημα. Σε εμένα ακόμη και όταν πέθαινε η γάτα οι τρανσαμινάσες ήταν εντάξει. Για το συκώτι κάνουμε χολικά οξέα για να δούμε αν υπάρχει θέμα. Τότε γιατί δεν κάνουμε χολικά οξέα έτσι κι αλλιώς όταν κάνουμε βιοχημικές για να αποκλείσουμε πρόβλημα στο συκώτι; Και αν βεβαιωθεί πρόβλημα προχωράμε και σε άλλες εξετάσεις.
Τελικά, να ζητάω από την αρχή και την TLI και τα χολικά οξέα για να αποκλείω προβλήματα; Υπάρχουν άλλες εξετάσεις που πρέπει να γίνονται (αιματολογικές εννοώ); Ξέρει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 09:37, 14-10-13:

Καλημέρα. Νομίζω πως καλύτερα είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο του forum γιατί το θέμα είναι εξειδικευμένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 23:20, 14-10-13:

Ευχαριστώ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΥΑ1988

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΥΑ1988
H ΕΥΑ1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΕΥΑ1988 έγραψε στις 15:15, 27-03-19:

Kαλησπέρα! Πριν από 2 μήνες υιοθέτησα μία γατούλα ηλικίας περίπου 1 έτος, η οποία είχε δηλητηριαστεί. Την σώσαμε με τα κατάλληλα φάρμακα και εδώ και 20 μέρες κάνει εμετούς. Την πήγαμε στον γιατρό για εξετάσεις αίματος και το δηλητήριο της έχει πειράξει το συκώτι και το πάγκρεας.

Το όριο του δείκτη για τις τρανσαμινασες είναι 80 και η γατούλα έχει 580. Tην έδωσε ο κτηνίατρος ειδική αγωγή με την τροφή την hills l/d και φάρμακο Hepatial Small Breed Cats ( αμπούλες). ενώ τις πρώτες 2 βδομάδες μου έκανε εμετό μονό 2 φορές τώρα ξεκίνησε πάλι να κάνει σχεδόν κάθε μέρα. 'Εχω αγχωθει πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να πάω να πάρω μία δεύτερη γνώμη; Ο κτηνίατρος μου είπε να την ξαναπάω σε δυο μήνες για εξετάσεις αίματος για να δούμε εάν έπεσαν οι δείκτες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 27-03-19 στις 21:15. Αιτία: μετατροπή κειμένου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φόρουμ.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,694 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:43, 27-03-19:

Καλησπέρα Εύα και καλωσόρισες.
Κατ'αρχάς ένα μεγάλο μπράβο που όχι μόνο της έσωσες τη ζωή, αλλά και υιοθέτησες τη γατούλα.
Λυπάμαι για το σοβαρό πρόβλημα υγείας που της προκάλεσαν αυτά τα αχαρακτήριστα ανθρωποειδή με το δηλητήριό τους και τα οποία, παρά τις προσπάθειές σου, συνεχίζονται ακόμη.
Το οτι η συχνότητα των εμέτων έχει αυξηθεί, βέβαια δεν είναι καλό σημάδι. Ενημέρωσες τον γιατρό που την παρακολουθεί και αν ναι, ποια εξήγηση έδωσε του γι αυτό; Υπάρχει περίπτωση π.χ. το φάρμακο να την πειράζει στο στομάχι εξ ου και οι εμετοί; Αυτό μόνο ο κτηνίατρος είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος να το απαντήσει.
Σε κάθε περίπτωση 2 μήνες είναι πολλοί για να περιμένεις, όταν βλέπεις οτι τα συμπτώματα επιδεινώνονται. Στη θέση σου θα αναζητούσα και μια δεύτερη ιατρική γνώμη και μάλιστα άμεσα.
Εν αναμονή νεωτέρων σας, εύχομαι με όλη μου την καρδιά το πρόβλημα να είναι προσωρινό και η επόμενη εξέταση αίματος να δείξει σημαντική βελτίωση.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:48, 28-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΥΑ1988
Kαλησπέρα! Πριν από 2 μήνες υιοθέτησα μία γατούλα ηλικίας περίπου 1 έτος, η οποία είχε δηλητηριαστεί. Την σώσαμε με τα κατάλληλα φάρμακα και εδώ και 20 μέρες κάνει εμετούς. Την πήγαμε στον γιατρό για εξετάσεις αίματος και το δηλητήριο της έχει πειράξει το συκώτι και το πάγκρεας.

Το όριο του δείκτη για τις τρανσαμινασες είναι 80 και η γατούλα έχει 580. Tην έδωσε ο κτηνίατρος ειδική αγωγή με την τροφή την hills l/d και φάρμακο Hepatial Small Breed Cats ( αμπούλες). ενώ τις πρώτες 2 βδομάδες μου έκανε εμετό μονό 2 φορές τώρα ξεκίνησε πάλι να κάνει σχεδόν κάθε μέρα. 'Εχω αγχωθει πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να πάω να πάρω μία δεύτερη γνώμη; Ο κτηνίατρος μου είπε να την ξαναπάω σε δυο μήνες για εξετάσεις αίματος για να δούμε εάν έπεσαν οι δείκτες.
Καλημέρα Εύα... Να σου πω και εγώ με την σειρά μου ένα μεγάλο μπράβο που παρόλο που ήξερες το πρόβλημα της γατούλας την υιοθέτησες. Αυτό δείχνει άνθρωπο με ευαισθησίες που βλέπει πέρα από την εικόνα του ζώου και θέλει πραγματικά να δώσει αγάπη και φροντίδα σε αυτό μετά το αποτρόπαιο συμβάν που κόντεψε να του στερήσει τη ζωή...

Θα κάνω και εγώ με την σειρά μου την ίδια ερώτηση με την Αλεξάνδρα. Τι είπε ο γιατρός για τους καθημερινούς εμετούς? Είναι συνέπεια του δηλητηρίου που έφαγε, οι οποίοι κατά κάποιο τρόπο θα μπορούσαν να θεωρηθούν φυσιολογικοι αυτήν την στιγμή λόγω του προβλήματος που της δημιουργήθηκε και για το οποίο κάνετε θεραπεία?

Το πρόβλημα του συκωτιού και του παγκρεος πόσο σοβαρό είναι? Υπάρχει περίπτωση ανάκαμψηςμε τη θεραπεία που ξεκινήσατε? Η γ-Gt ελέγχθηκε και αυτή σε συνάρτηση με τις τρανσαμινασες για να εντοπιστεί πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα στο συκώτι? Πήρες ακριβείς απαντήσεις στις ερωτήσεις ή έχεις κενά?
Εάν νιώθεις πως δεν σε έχει καλύψει εντελώς ο γιατρός θα μπορούσες να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Οι κάψουλες που σου έδωσε είναι ηπατοπροστατευτικες και χορηγούνται με το φαγητό. Πήρες σαφείς οδηγίες για τον τρόπο που θα τις δίνεις? Μήπως αυτο της προκαλεί τους εμετούς?

Επειδή και μένα ο ένας μου γάτος έχει πρόβλημα στο συκώτι (η ALT ήταν στα 548,σχεδον όσο και της δικής σου όπως βλέπεις) κάνουμε την ίδια θεραπεία - με την ειδική τροφή της royal και τα χάπια wepatic small breeds and cats) . Στο 1 μήνα οι τιμές έπεσαν σχεδόν στο μισό. Γιατί στο έγραψα? Για να δεις πως η θεραπεία που κάνετε και εσείς θα έχει αποτέλεσμα. Θέλει όμως δυστυχώς χρόνο...

Εύχομαι ολόψυχα με τη θεραπεία που ξεκινήσατε να αρχίσει η υγεία της γατούλας να βελτιώνεται. Και είμαι αισιόδοξη πως θα γίνει εντελώς καλά.

Να ρωτήσω αλήθεια αν τρώει? Έχει όρεξη? Γιατί αυτό είναι πολύ σημαντικό. Δείχνει πως δεν έχει καταστραφεί εντελώς το συκώτι...

Ενημέρωνε μας για την πορεία της υγείας της... Και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε όλοι μας. Να σε ακούσουμε, να σε ηρεμήσουμε να σου δώσουμε τη θετική μας ενέργεια.. Περαστικά στη γλυκιά σοτ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 28-03-19 στις 07:52.
Παράθεση

ΕΥΑ1988

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ1988 έγραψε στις 10:49, 28-03-19:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ στενοχωρημένη και αγχωμένη. Ενημέρωσα τον γιατρό μου και μου είπε ότι θέλει να δει δείγμα του έμετου, γιατί υποψιάζεται ότι μπορεί να είναι από κάτι που τρώει μέσα στο σπίτι ή μπορεί να έχει αρρωστήσει και να έχει γαστρεντερίτιδα. Θα την πάω πάλι σήμερα να την δει και ίσως την επόμενη εβδομάδα βρω κι άλλον κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη. Ο γιατρός μου είπε στο τηλέφωνο ότι φυσιολογικά θα έπρεπε να μειωθεί η συχνότητα των εμετών απ την στιγμή που κάνει την σωστή θεραπεία. Με την θεραπεία που κάνει υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ξεπεράσει το πρόβλημα και να ζήσει φυσιολογικά, άλλα θέλει χρόνο για να δούμε εαν πέφτουν οι δείκτες. Επίσης η γατούλα μου τρώει κανονικά και έιναι πάρα πολύ ζωηρή. Dimitradra η γ-Gt τι ακριβώς είναι;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:41, 28-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΥΑ1988
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ στενοχωρημένη και αγχωμένη. Ενημέρωσα τον γιατρό μου και μου είπε ότι θέλει να δει δείγμα του έμετου, γιατί υποψιάζεται ότι μπορεί να είναι από κάτι που τρώει μέσα στο σπίτι ή μπορεί να έχει αρρωστήσει και να έχει γαστρεντερίτιδα. Θα την πάω πάλι σήμερα να την δει και ίσως την επόμενη εβδομάδα βρω κι άλλον κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη. Ο γιατρός μου είπε στο τηλέφωνο ότι φυσιολογικά θα έπρεπε να μειωθεί η συχνότητα των εμετών απ την στιγμή που κάνει την σωστή θεραπεία. Με την θεραπεία που κάνει υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ξεπεράσει το πρόβλημα και να ζήσει φυσιολογικά, άλλα θέλει χρόνο για να δούμε εαν πέφτουν οι δείκτες. Επίσης η γατούλα μου τρώει κανονικά και έιναι πάρα πολύ ζωηρή. Dimitradra η γ-Gt τι ακριβώς είναι;
Πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτική για να μην τρώει τίποτα κρυφά η γάτα σου. τίποτα άλλο εκτός της ειδικής τροφής και των χαπιών (χάπια δεν είναι?)... Την πηγαίνεις σήμερα να την εξετάσει και στο ενδιάμεσο εάν έχει κάνει εμετό) μαζευεις λίγο δείγμα και του το πας...

Μην αγχώνεσαι (τι σου λέω τώρα???.. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις)....
Για να σου είπε ο γιατρός πως με τη θεραπεία υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ξεπεράσει το πρόβλημα σημαίνει σχεδόν σίγουρα πως η κατάσταση είναι αναστρέψιμη... Θα σου πω ακριβώς τα λόγια του δικού μου κτηνίατρου (φυσικά από διαφορετικη αιτία αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, πρόβλημα στο συκώτι) "εφόσον τρώει με όρεξη και είναι ευδιάθετος είναι πολύ αισιόδοξο γιατί δεν δείχνει βλάβη συκωτιού στο τελικό στάδιο. Σε αντίθετη περίπτωση το ζώο σταματά ΕΝΤΕΛΩΣ να τρώει, δεν κινείται και τότε χρειάζεται οροκαθετηρα για να μπορέσει να τραφεί. Δηλ. πολύ δύσκολα τα πράγματα).....

Η γατούλα σου λοιπόν από την στιγμή που τρώει με όρεξη και έχει διάθεση δείχνει πως η βλάβη μπορεί να αναστραφεί με την κατάλληλη αυτή θεραπεία...

Η γ-gt (πάλι θα σου πω τι μου εξήγησε ο δικός μου κτηνίατρος) είναι ένα ηπατικο ένζυμο που ελέγχεται σε συνδυασμό με τις τρανσαμινασες ALT και AST και δείχνει εάν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αποφραξης χοληφορων αγγείων (αν τα θυμάμαι και εγώ καλά).... Εάν η τιμή της είναι υψηλή (σε συνδυασμό πάντα με των άλλων τιμών) υπάρχει χολολιθιαση. Μη με ρωτήσεις τι είναι δε ξέρω, σοβαρό όμως πρόβλημα... Αυτές γίνονται με βιοχημικες εξετάσεις (που φαντάζομαι κάνατε και εσείς.)

Όπως καταλαβαίνω ο γιατρός σου είναι αισιόδοξος πως θα ξεπεραστεί το πρόβλημα. Αλλιώς θα σου τα μασαγε σωστά? Σαφως και δεν είναι πανεύκολο (καμία άλλωστε αρρώστια δεν ξεπερνιέται χωρίς κόπο και αγώνα) όμως υπάρχει πολύ φως στον ορίζοντα.. Επομένως να έχεις θετική σκέψη. Η θεραπεία εννοείται είναι μεγάλης διάρκειας (εμείς στο μήνα πάνω κάναμε επαναληπτικες εξετάσεις, συνεχίζουμε πάλι για 1 μήνα και μετά ξανά εξετάσεις)..... Το ίδιο ακριβώς θα γίνει με τη γατούλα σου, τακτικοι έλεγχοι για τουλάχιστον 6 μήνες... Όμως αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία. Γιατί με αυτόν τον τρόπο να είσαι σίγουρη πως τελικά η γάτα σου θα γίνει καλά και θα μείνει μαζί σου για πολλά χρόνια...

Περαστικά και συγνώμη για το τεράστιο ποστ...

Αισιοδοξία, θετική ενέργεια, αγάπη και θέληση υπομονή και υπομονή!!!! Μαζί σου όλοι μας...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 28-03-19 στις 11:44.
Παράθεση

ΕΥΑ1988

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ1988 έγραψε στις 12:00, 28-03-19:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!! Με βοηθήσατε πολύ όλοι, γιατί δεν είχα ξανά γατούλα στο παρελθον και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Θα σας ενημερώσω για νεότερα. Να είστε καλά!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:04, 28-03-19:

Θα περιμένουμε οπωσδήποτε νέα σου.... Περαστικά της και φίλησε την γλυκά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους