Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,634 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτη γάτα δεν τρώει SOS

citon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη citon
. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O citon έγραψε στις 11:45, 20-06-09:

ΣΟΣ.
Ειναι μια αδεσποτη γατα που φροντιζω και δειχνει να εχει σοβαρο προβλημα. Πρεπει να ειναι μεγαλη σε ηλικια και τις τελευταιες μερες αρνειται να φαει, νερο πινει με το ζορι και κανει συνεχεια εμετο (ακομα και μετα το νερο). Εχει αδυνατησει και ενω καθεται πανω απο το φαγητο που τις βαζω ( εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν θελει τιποτα ) δεν τρωει. Νερο πινει μονο αμα της κρατησω τη κουπα κοντα στο προσωπο της.
Πηρα στην περιοχη μου ( Π. Φαληρο) κτηνιατρους αλλα δεν ερχεται κανεις στο σπιτι. Να την παω εκει ειναι αδυνατον γιατι δεν ειναι ευκολο να την πιασεις και ειμαι μονη με το μωρο αρα η μεταφορα ειναι πολυ δυσκολη. Ειναι Σαββατοκυριακο και δεν μπορω να βρω πολλους ανοιχτα για να συννενοηθω.
Αν ειναι δυνατον να με συμβουλεψετε για το τι μπορω να κανω να την ανακουφησω. Ειναι πολυ ασχημο να την βλεπω ετσι και να μην μπορω να κανω κατι. Υπαρχει κατι που μπορω να τις δωσω για τον εμετο και αν ναι, που μπορω να το βρω το Σαββατοκυριακο ?
Σας ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:09, 20-06-09:

ΕΔΩ μια λίστα με γιατρούς, προεινόμενους απο τα μέλη. Ισως έχει και άλλους να πάρεις, που πιθανών να έρθουν σπίτι.

Τώρα, σίγουρα θέλει τάισμα και νερό με το ζόρι. Με σύριγγα δηλ. Βέβαια αν έκανε εμετό, καλύτερα να μην φάει, αλλά αφού είναι ήδη καταβεβλημένος.... είναι σοβαρό, και κάτι πρέπει να πάρει.. έστω και με ορό.

Υπάρχουν κονσέρβες πολύ θρεπτικές πχ της hills η ad. Θα την βρείς σε πετ σοπ. Λογικά θέλει και βιταμίνες. Μπορείς να βράσεις κοτοπουλάκι και ρύζι, να το αλέσεις και να το δώσεις να το φάει ή σε σύριγγα...

Πρέπει να τον δεί γιατρός, ενδεχόμενα θέλει και αντιβίωση.. ή ότι άλλο για την περίπτωσή του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:09, 20-06-09:

Δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. μπορεις να της δωσεις primperan σιροπι για τον εμετο στη δοση των 0,2ml/kg αλλα πρεπει να παει σε γιατρο επειγοντως αφου κανει εμετους και δεν τρωει για αρκετες μερες χρειαζεται οπωσδηποτε ορο γιατι ειναι αφυδατωμενη

Παράθεση

citon

Νεοφερμένος

O citon έγραψε στις 13:50, 20-06-09:

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις. Συμφωνω πως πρεπει να παει σε γιατρο αλλα δεν ξερω πως υα την πιασω και πως θα την παω....Οσο περναει και η ωρα ιατρειο δεν θα βρησκω λογω ΣΚ...Δεν θελει τιποτα να φαει αρα θελει ή ορο ή νερο με το ζορι...εστω. Το φαρμακο αυτο που μπορω να το βρω ?

Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kyveli
H kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H kyveli έγραψε στις 17:16, 20-06-09:

Στα φαρμακεία. Είναι σιρόπι αντιεμετικό για ανρθώπους. Πάρε και σύριγγα ώστε να μπορέσεις να το δοσομετρήσεις και να της το δώσεις.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:37, 25-06-09:

τι εγινε με το αυτο το γατακι??

Παράθεση

citon

Νεοφερμένος

O citon έγραψε στις 14:08, 25-06-09:

Δειχνει να ειναι καλυτερα καπως. Τρωει λιγο - λιγο και εχω μερες να την δω να κανει εμετο. Την εχω στο μπαλκονι που ειναι στον 1ο οροφο και ετσι μπορει να αναιβοκατεβαινει και εγω να ελεγχω τι τρωει και πως ειναι. Συνεχεια τριγυριζει το φαγητο της αλλα δεν τρωει παντα ή τρωει μια μπουκια και φευγει. Νερο προτιμαει να πινει οταν κραταω το κουπακι στο προσωπο της. Επισης παρατηρησα οτι ο ενας της κυνοδοντας ( γιατι ο αλλος ειναι σπασμενος ) ειναι μαυρος. Να της δωσω κατι με συρριγγα δεν υπαρχει περιπτωση γιατι αγριευει πολυ αμα την ακινητοποιησεις.

Το θεμα ειναι οτι δεν καταφερα να βρω ακρη με καποιον που μπορει να βοηθησει στην ιατρικη καλυψη ενα αδεσποτο. Δυστυχως μου ζητησαν παρα πολλα λεφτα για να την αφησω σε κτηνιατρο και να κανει εξετασεις. Αυτο το ποσο δεν μπορω να το καλυψω και δεν κανανε καλυτερη τιμη γιατι ειναι αδεσποτη. Επισης κανεις δεν μπορουσε να με βοηθησει να την μεταφερω. Ειναι αδυνατον να πιασω αυτην την γατα και να την βαλω σε κλουβι. Στο παρελθον που την ειχα παει σε γιατρο ειχε γινει χαμος, εσπασε 1 δοντι προσπαθωντας να βγει, τα χερια μου γινανε μεσα στα αιματα και αυτη η κακομοιρα σε σοκ για μερες.

Πραγματκα δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Παράθεση

Χριστιάννα Γερακαρίτη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα Γερακαρίτη
H Χριστιάννα Γερακαρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (πάάάρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Χριστιάννα Γερακαρίτη έγραψε στις 14:36, 25-06-09:

Καλησπέρα.Μόλις διάβασα την ιστορία του γατούλη και δυστυχώς δεν φαίνεται και πολύ καλή.Καταρχήν, αν θές βοήθεια για να πιαστεί μπορώ να σε βοηθήσω αλλά δεν ξέρω σε πιά περιοχή μένεις.Όσο αφορά την κτηνιατρική περίθαλψη, εσύ έχεις δυνατότητα να τον φιλοξενήσεις άμα βρεθεί μία άκρη;Τουλάχιστον να μειωθούν τα έξοδα.

Παράθεση

citon

Νεοφερμένος

O citon έγραψε στις 14:54, 25-06-09:

Μπορω να την φιλοξενησω μονο στο μπαλκονι γιατι μεσα στο σπιτι εχω σκυλο και μωρο. Της εχω ηδη φτιαξει χωρο και σπιτακι γιατι απο καιρο ανεβαινε στο μπαλκονι. Το θεμα ειναι οτι οι εξετασεις της θα κοστισουν πολυ και μακαρι να μπορουσαμε να σηκωσουμε τα εξοδα αλλα αυτο τον καιρο ειναι αδυνατον.

Το θεμα με το πιασημο δεν ειναι μονο η ακινητοποιηση αλλα την πιανει ντελιριο οταν την περιοριζουνε και επειδη ειναι και γριουλα εχει μαθει να κυκλοφορει μονο μεχρι ενα σημειο του δρομου και να μην εχει πολλα πολλα με ανθρωπους. Αμα την πας πιο περα κανει σαν αγριμι. Ειναι που ειναι αδυναμη.....

Τουλαχιστον το καλο νεο ειναο οτι τωρα που βγηκα ξανα εξω να δω τι κανει την ειδα να τρωει με ορεξη...τουλαχιστον.

Παράθεση

Χριστιάννα Γερακαρίτη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα Γερακαρίτη
H Χριστιάννα Γερακαρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (πάάάρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Χριστιάννα Γερακαρίτη έγραψε στις 15:00, 25-06-09:

οκ, αν χρειαστεία πάντως βοήθεια, μας λες.

Παράθεση

citon

Νεοφερμένος

O citon έγραψε στις 15:11, 25-06-09:

Σας ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να βρω την ακρη αλλα ειναι καλο να ξερεις οτι υπαρχει και βοηθεια.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 13:38, 30-06-09:

πες μας νέα με τη γατούλα, έχω κάποιους κτηνιάτρους που έρχονται σπίτι, δεν ξέρω τιμές, νομίζω η μία είναι νορμαλ τιμές. Αλλά δεν ξέρω κ που μένεις για να ξέρω αν μπορούν να έρθουν

αν την εξετάσει γιατρός, θα δει τα κλασσικά και θα της πάρει κ αίμα να δει τι έχει, κ νομίζω για αρχή δεν χρειάζετε τίποτα άλλα (αν κάνω λάθος σορρυ) και μετά δεν χρειαζετε να την αφήσεις σε κτηνιατρίο αφού ειναι θέμα κοστους, στο μπαλκόνι σου είναι σαφώς καλύερα από το δρόμο, είναι πιο προστατευμενή, εξάλλου οι γατούλες όταν νιώσουν ότι έχουν φαγητο και χώρο να αράξουν κάνουν κανονική εγκατάσταση κ σιγά σιγά εξημερώνονται. Τώρα για το πως πιάνεις αδέσποτα χωρίς να κινδυνεύεις, υπάρχει ο τρόπος της γατοπαγίδας, αλλά μάλλον δεν έχεις, επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια γατοφόρο, βάλε μια λιχουδιά μέσα κ μόλις μπει κλείσε το πορτάκι.
Αλλός τροπος αλλά πιο δύσκολος (πρέπει να το ξέρεις καλά) είναι με πετσέτα εγώ το έχω κάνει πολλές φορές κ έχω γίνει εξπέρ, αλλά δεν το συνιστώ μπορεί να σου φύγει κ να τρομάξει κ πολύ κ λόγω ηλικίας δεν κάνει.

σιγουρα πάντως θέλει γιατρό, θα δώσει βιταμίνες, αντιβίωση, ίσως ορό κ θα μπει το ζωάκι σε μια σειρά. Θα μπορούσες κ στην φιλοζωική να πας που είναι φτηνά αλλά το θέμα είναι η μεταφορά. Εγώ μια γριούλα την είχα πιάσει με πετσέτα, την έβαλα στο γατοφόρο όπου ούρλιαξε, κ την σκέπασα κάπως με ενα ύφασμα κ ψιλοηρέμησε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους