Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,518 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλης ενός μήνα δεν τρώει καθόλου

FOEL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FOEL
H FOEL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 15:34, 18-07-11:

Τον βρήκα πεταμένο σε ένα παρκινγκ στην Εθνική Οδό και τον υιοθέτησα την περασμένη Δευτέρα (11-7-11).
Μέχρι τη Πέμπτη έτρωγε κονσέρβα πατέ (τη πιπίλιζε) σαν τρελό...κι επίσης 1 με 2 μπουκαλίτσες μπιμπερό Ορμιλάκ την ημέρα.

Απο τη Παρασκευή όμως μου έκοψε εντελώς (!!) τη κονσέρβα και απο εχθές το απόγευμα (Κυριακή 17-7-11) μου έκοψε και το γάλα. Μόλις δοκιμάζει το μπιμπερό το πετάει. Δυστυχώς δε μπορεί να φάει μόνο του καθόλου! Τη κονσέρβα πατέ γεύση ψαράκι..δοκίμασα να την αναμείξω και με γάλα μήπως το φάει...αλλά τζίφος!

Το Σάββατο του έβαλα μέσα σε σκόνη χαπάκι για τα σκουληκάκια...κακάκια μου έκανε...αλλά δεν βλέπω στα κακάκια του καθόλου σκουλήκια...
Η κτηνίατρος λέει μήπως του μύρισε άσχημα το γάλα μετά απο το φάρμακο αυτό...
Επίσης το ψέκασα με σπρέι για τους ψύλλους (effipro) τη Παρασκευή για το οποίο η κτηνίατρος με διαβεβαίωσε οτι δε θα του δημιουργήσει κανένα πρόβλημα εκτός απο ενδεχομενη σιελόρροια. Σκέφτομαι όμως μήπως δηλητηριάστηκε ή τίποτα τέτοιο...

Είναι περίπου 1 μηνών...300γρ, με καλή θερμοκρασία και αρκετά ήρεμος... Δοντάκια έχει βγάλει σχεδόν κανονικά...αλλά τσισάκια & κακάκια δε κάνει άμα δε το πειράξω στο πωπούλι του... (μέσα σε 1 εβδομάδα που το έχω...έχει κάνει 4 φορές κακάκια).

Η κτηνίατρος (τη Παρασκευή που το εξέτασε το βρήκε υγιέστατο) και σήμερα που της είπα οτι σταμάτησε να τρώει, μου σύστησε να κόψω το γάλα που ούτως ή άλλως δε τρώει και να του δώσω με το μπιμπερό ζουμάκι απο κοτόπουλο & almora και σε ένα πιατάκι να βάλω ρυζάλευρο μπάς και φάει...αν και δε τρώει απο πιάτο όπως είπα...

Επίσης το έβαλα σε πιο δροσερό δωμάτιο απ'οτι το είχα μήπως ο καύσωνας το έχει χαλάσει... (το είχα στη σκιά φυσικά αλλά σε δωμάτιο που δε το έπιανε καθόλου το aircondition. Τώρα απλώς είναι σε πιο δροσερό δωμάτιο. Δε το χτυπάει ο κρύος αέρας φυσικά καθόλου...

Δε ξέρω τί να κάνω....έχω ανησυχήσει πάρα πολύ που δε πίνει πλέον ούτε απο το μπιμπερό του...
Περιμένω με αγωνία να δώ εαν δεχτεί το μπιμπερό με το ζουμάκι απο κοτόπουλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 16:08, 18-07-11:

Ενός μήνα γατάκι θα έπρεπε να είχε τρελή όρεξη. Αν δε φάει και το ζουμί με το κοτόπουλο θα σου έλεγα να το πας σε άλλο κτηνίατρο για δεύτερη γνώμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 18:57, 18-07-11:

Δεν ήπιε ούτε το ζουμάκι απο κοτόπουλο.... και η κοιλίτσα του έχει αναταραχές (κάνει περίεργα)..
παίζει και μόλις του δώσω το μπιμπερό με το ζουμάκι δοκιμάζει λίγο και το πετάει πανικόβλητο...και μετά πάει και κάθεται στο κρεβατάκι του λές και είναι άρρωστο...
Φοβάμαι μήπως το πείραξε το φάρμακο για τα σκουλήκια... θα δώ τί ήταν ακριβώς (γιατί το κουτί δε το έχω τώρα μαζί μου) και θα σας ενημερώσω μήπως σας λέει κάτι αυτό...
Πάντως άν δεν έχει φάει τίποτα μέχρι αύριο, θα το πάω και σε άλλη κτηνίατρο σίγουρα..!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 19:20, 18-07-11:

το καλύτερο είναι να το πας και σε άλλον κτηνίατρο....είναι ανησυχητικό το οτι έτρωγε και τω΄ρα δεν τρώει στα καλά καθούμενα...
μήπως του έπεσε πολύ το χάπι???πόσο του έδωσες?
ευ΄χομαι να μην είναι κάτι σοβαρό

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 19:21, 18-07-11:

το vermox ήταν το χάπι που του έδωσα για τα σκουλήκια και πήρε 1 χάπι σε 4 δόσεις σε 2 ημέρες.
Φοβάμαι οτι αυτό το χάλασε το γατάκι μου....
Αν έχετε εμπειρία σχετικά πείτε μου παρακαλώ κανα tip....

ευχαριστώ!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 19:29, 18-07-11:

εγώ να σου πω δεν θυμάμαι πως λεγεται το χάπι που τους δίνω...
αλλά...για 4 κιλα γάτα αντιστοιχεί 1 χάπι.....
ένα ολοκληρο χάπι μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη δόση....
και απ' όσο ξέρω σε τόσο μικρό γατάκι δεν κάνει να δίνουμε χάπια για τα σκουλίκια...
νομίζω μετα απο 2-2.5 μηνών....
η κτηνίατρος σου το σύστησε ???
αυριο να το πάς οπωσδήποτε σε γιατρό....

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 19:40, 18-07-11:

Ναι, η κτηνίατρος μου το έδωσε...
Μου σύστησε να του δώσω 1 τέταρτο το πρωί και ένα τέταρτο το βράδυ για 2 ημέρες....τι να πώ...
Γεγονός είναι πάντως οτι το γάλα το μείωσε απ'οταν ξεκίνησε το χάπι (σε σκόνη μέσα στο γάλα). Και επειδή δεν έπινε...στην ουσία δεν πήρε όλο το χάπι...απ'οτι υπολογίζω πήρε το μισό..
Τώρα μίλησα πάλι με τη κτηνίατρο και μου είπε οτι μπορεί να θέλει να κάνει κακάκια (ή διάρροια), να έχει στουμπώσει και να μή μπορεί να ενεργηθεί. Και οι αναταραχές στη κοιλίτσα του να είναι αέρια που έχει αλλά δε μπορεί να ικανοποιήσει.
Και μου είπε να αγοράσω ένα μικροκλυσμα γλυκερίνης για μωρά (απο το φαρμακείο) και αν δεν έχει ενεργηθεί έως αύριο να του το δώσω.
Επίσης αξίζει να σημειώσω οτι τη κονσέρβα (πατέ) τη σταμάτησε έτσι ξαφνικά και πρίν του δώσω το χάπι...
έχετε άποψη???

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia

H tia έγραψε στις 19:46, 18-07-11:

αν δεν έχει φάει πως να ενεργηθεί???
τρίψε το πωπουδάκι του με λίγο χλιαρό νερό...
για το κλίσμα..δεν ξέρω τι να σου πω....
άποψη μου είναι να το πας αυριο πρωι πρωι σε αλλον κτηνίατρο....

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazaα
H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 20:32, 18-07-11:

τοσο μικρο γατακι δεν νομιζω πως πρεπει να παρει χαπακι ποσο μαλλον χαπακι για ανθρωπους...μπορει σαν φαρμακο να ειναι καλο(αν και με μια ερευνα στο google δεν εγραψε και τα καλυτερα),αλλα θα μπορουσε να στο δωσει σε σιροπι... εγω μεχρι τον εκτο μηνα εδινα παστα που ηταν ετοιμη σε συριγγα και ηταν ενα ml ανα κιλο... καλυτερα ομως να πας σε αλλον γιατρο γιατι αυτη που πας τωρα μαλλον δεν εδωσε ιδιαιτερη βαρυτητα στην περιπτωση του μικρουλη σου...ευχομαι να γινεται συντομα οπως πριν...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από FOEL
το vermox ήταν το χάπι που του έδωσα για τα σκουλήκια και πήρε 1 χάπι σε 4 δόσεις σε 2 ημέρες.
Φοβάμαι οτι αυτό το χάλασε το γατάκι μου....
Αν έχετε εμπειρία σχετικά πείτε μου παρακαλώ κανα tip....

ευχαριστώ!
Δεν ξερω καθολου αν ειναι η ιδια περιπτωση.Αλλα ετσι οπως το περιγραφεις..μου θυμιζει παρα πολυ τη δικια μου..στον γατο μου.Δες εδω...ηταν βεβαια αλλο το φαρμακο(μιλω για το ψεκασμα για ψυλλους),και ειναι αρκετα σπανια παρενεργεια.Ομως επειδη ασχοληθηκα με το θεμα..σε βιβλιογραφεια ελεγε οτι πολλα απο αυτα τα φαρμακα για τους ψυλλους και για σκουλικια,μπορει να προκαλεσουν νευρολογικες διαταραχες.Κυριως με ανησυχει το οτι αρχισε να μην τρωει απο την παρασκευη που το ψεκασες..και το οτι οταν πηγαινει στην τροφη..φευγει πανικοβλητο.Ακριβως το ιδιο εκανε και ο δικος μου.

Δεν λεω οτι ειναι αυτο σιγουρα.Ομως δεν μπορω να μην στο αναφερω.Επισης και εγω προτεινω 2ον κτηνιατρο..

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 22:35, 18-07-11:

τελικά το χάπι λέγεται telmin...έκανα λάθος! πουπουλίνα, ελπίζω να μήν είναι κάτι τέτοιο...
κατάφερα να του δώσω 10ml ζωμό κοτόπουλου με αλμόρα και λιγάκι ρυζάλευρο μόνο σήμερα...
αύριο θα το πάω σε κτηνίατρο να το δεί. Αλλά πιστεύω πως το δηλητηρίασα το γατούλη με το χάπι και το σπρέη για τους ψύλλους...
πάντως παίζει, έχει ενέργεια..
θα σας πώ αύριο!
ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια! καληνύχτα!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 23:23, 18-07-11:

περιμένουμε νεότερα! Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 10:57, 20-07-11:

γεια σας υπέροχες γατούδες!!

ξέχασα να αναφέρω οτι το μωρό μου το μετέφερα τη Παρασκευή απο Αθήνα --> Εύβοια για να είναι στην εξοχή & να το περιποιούνται οι γονείς μου μιας κι εγώ λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι λόγω δουλειάς.
Προφανώς ήταν σημαντική παράλειψη γιατί σκέφτηκα τώρα οτι είναι πολύ πιθανό το μωράκι να είχε ταλαιπωρηθεί απο το ταξίδι και την αλλαγή περιβάλλοντος για άλλη μια φορά (έχασε τη μανούλα του για άλλη μια φορά μιας και έφυγα εγώ τη Δευτέρα πίσω στην Αθήνα και το άφησα Εύβοια).

Εχθές δεν άντεχα μακριά του και γνωρίζοντας οτι δεν είναι καλά πήγα να το δώ. Το γλυκούλι μου χαρούλες που έκανε! μέχρι και κακάκια κάναμε 2 φορές (μία εχθές βράδυ και μία σήμερα πρωί) και κονσέρβα φάγαμε (την a/d hills) !! και παίξαμε...και μπάνιο κάναμε, και τσισάκια κι απ' όλα!!
Απο υγρά όμως ακόμα δε πίνει τίποτα...με τα χίλια ζόρια το τάισα 15ml ζωμό κοτόπουλο με αλμόρα και ρυζάλευρο....& άλλα 2ml νερό με αλμόρα...
Επίσης τον ζύγισα και είναι 450γρ ενώ την Παρασκευή ήταν 300γρ. Άρα πάμε καλά!! φαίνεται να συνέρχεται απο τη ταλαιπωρία και το σοκ που έπαθε....

Δε ξέρω εαν είναι φυσιολογικό που δε τρώει μόνος του ακόμα...ενός μηνών είναι. Και ούτε κακάκια & τσισάκια κάνει μόνο του. Υπάρχει περίπτωση να έχει επαναπαυθεί και να νομίζει οτι αυτό θα το κάνει μόνο όταν το πειράζω εγώ? Πώς θα μάθει να το κάνει απο μόνο του? Το ίδιο φοβάμαι και για το οτι δε πίνει μόνο του τίποτα...

πάει πολύ καλύτερα λοιπόν το λουλούδι μου!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:10, 20-07-11:

Αμμολεκανη με αμμο τους εχεις βαλει;Τι εννοεις οτι δεν κανει μονο του κακακια..δηλαδη πρεπει να του τριβεις το πωπουδακι;Τωρα,να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι ακριβως σε ποια ηλικια αρχιζουν μονα τους και κανουν κακακια.
Παρε παντως ενα απο αυτα τα αλουμινενια ταψακια που υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ(..εννοω αυτα που ειναι μιας χρησης),και βαλε αμμο μεσα.(η αμμολεκανη ισως ειναι πολυ ψηλα για αυτον.Δεν θα την φτανει δηλαδη)
Μετα παρτον ,βαλτον εκει και κουνα απαλα τα μπροστινα του ποδαρακια σαν να σκαβεις.
Παντως θυμαμαι τον μπουκακο μου,πολυ μικρο ,να πηγαινει ηδη στην αμμο του.

Παράθεση

FOEL

Νεοφερμένος

H FOEL Μια χούφτα γατάκι...! έγραψε στις 13:58, 20-07-11:

Ναι αυτό που λές εννοώ. Αν δε του πειράξω το πωπούλι και τη κοιλίτσα δεν ενεργείται...
Λεκανίτσα με άμμο ειδική του έχω απο τη πρώτη κιόλας ημέρα. Και όποτε το πειράζω φροντίζω να το έχω μέσα στην άμμο του για να μάθει.
Αλλά πολύ φοβάμαι οτι αυτός έχει καταλάβει οτι "ΟΚ....μέσα στην άμμο...αλλά αφού με πειράξει η μαμά μου.."...χαχαχα!
Η αμμολεκάνη που του έχω είναι περίπου 8εκ και μια χαρά μπαίνει και βγαίνει απο μέσα....

Θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα λοιπόν....σ'ευχαριστώ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:01, 20-07-11:

Παντως δεν εχω δει ΠΟΤΕ γατα,που να εχει μεγαλωσει..να μην τα κανει τα κακακια της αν δεν την χαιδεψουμε στο πωπουδακι.
Ανεφερετο στην κτηνιατρο σου βεβαια..μπας και εχει αδρανησει το εντερο,ακριβως επειδη το τριβεις παντα εσυ.Δεν ξερω καθολου αν ισχυει..απλα ειναι μια σκεψη..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους