Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,500 εγγεγραμμένα μέλη και 718,131 μηνύματα σε 22,535 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου δεν τρώει καθόλου τροφές που έχουν σχέση με ψάρι

perry93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη perry93
H perry93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H perry93 έγραψε στις 22:50, 21-08-11:

η γατα μου ειναι ειναι 1,5 χρονων . ενω στην αρχη μεχρι και 2 μηνων της αρεσε η κονσερβα με γευση τονο η σολωμο τωρα δεν πλησιαζει με τιποτα .... ουτε μπουκια ... ενω αντιθετα το κοτοπουλο ειναι το αγαπημενο της ... ειναι φυσιολογικο που δεν της αρεσει καθολου το ψαρι ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 23:03, 21-08-11:

μου φαίνεται φυσιολογικό! και οι γάτες έχουν τις προτιμήσεις τους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,390 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:10, 21-08-11:

Βασικά είναι μύθος ότι η γάτα λατρεύει το ψάρι.Στη φύση πάντως δεν ξέρω πολλές γάτες να ψαρεύουν.
Απλά στα χωριά,συνήθιζαν να τους πετάνε ψαροκόκαλα και αποφάγια απο ψάρια,και ίσως για αυτό να επικράτησε αυτή η αντίληψη.
Εφόσον τρώει την τροφή με το κοτόπουλο,ας του δίνεις τέτοια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 23:33, 21-08-11:

Εμένα πάλι η δικιά μου παθαίνει κρίση μόλις μυρίσει ψάρι και μάλιστα ωμό! Νιαουρίζει συνεχόμενα και ασταμάτητα!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:22, 22-08-11:

Είναι μύθος ότι οι γάτες τρελαίνονται για ψάρια. Μερικές τρελαίνονται γιατί έχουν έντονη γεύση και οσμή. Ο δικός μου πάντως τον σολωμό τον τρώει χωρίς ιδιαίτερη όρεξη. Τρελαίνεται όμως για ορτύκια. Τα μόνα ψάρια που τον κάνουν να του τρέχουν τα σάλια είναι κάτι φακελάκια του εμπορίου. Αυτά τα τρώει πολύ σπάνια όμως γιατί ειναι ανθυγιεινά

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:24, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Βασικά είναι μύθος ότι η γάτα λατρεύει το ψάρι.Στη φύση πάντως δεν ξέρω πολλές γάτες να ψαρεύουν.
Απλά στα χωριά,συνήθιζαν να τους πετάνε ψαροκόκαλα και αποφάγια απο ψάρια,και ίσως για αυτό να επικράτησε αυτή η αντίληψη.
Εφόσον τρώει την τροφή με το κοτόπουλο,ας του δίνεις τέτοια.
κι ομως εδω στην πατμο καποιες γατες ψαρευουν,συνηθως οι πολυ τριχωτες,εγω ξερω δυο που το κανουν αυτο,πολλες φορες οι τουριστες τις περνουν βιντεακι,περιμενουν στο μωλο,εχουν πολυ πλακα οταν το κανουν αυτο.και μετα τσαφ το πιανουν το ψαρακι τους,αλλα γενικα ειναι σπανιο φαινομενο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 15:09, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
κι ομως εδω στην πατμο καποιες γατες ψαρευουν,συνηθως οι πολυ τριχωτες,εγω ξερω δυο που το κανουν αυτο,πολλες φορες οι τουριστες τις περνουν βιντεακι,περιμενουν στο μωλο,εχουν πολυ πλακα οταν το κανουν αυτο.και μετα τσαφ το πιανουν το ψαρακι τους,αλλα γενικα ειναι σπανιο φαινομενο.
Γατούλες Αιγαίου!!! Σα τη Magica μου

Είναι είδος προς εξαφάνιση..

νομίζω πρέπει να προτρέπουμε κάθε γνωστό μας που θέλει ημιμακρύτριχη να πάρει μια τέτοια!!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:47, 27-08-11:

δεν το ηξερα οτι ειναι καποια συγκεκριμενη ρατσα,κι εγω απ το φορουμ το διαβασα,εχουμε πολλες εδω αιγαιου,οπως λες,η ουρανια ειναι μια απ αυτες,εχω γραψει την ιστορια της,και γενικα,εχουμε αρκετα γατακια ετσι εδω που δυστυχως δεν τα εκτιμα κανενας!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 03:53, 27-08-11:

Βασικά μην αγχώνεσαι γιατί δεν πρέπει και καλά η γατούλα να τρέφεται με ψάρι. Δίνε της άλλες γεύσεις, με γνώμονα πάντα να ναι η διατροφή της καλή όσον αφορά τα συστατικά. Και άμα περάσει ένα διάστημα δοκίμασε πάλι να της δώσεις ψάρι. Που ξέρεις; Μπορεί να το βαρέθηκε τώρα και να το πεθυμήσει αργότερα!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:12, 04-03-12:

Μια ερωτηση:
Κανει οι γατες να τρωνε ψαροκοκαλα? Στα σκυλια μου αποφευγω να δινω κοκαλα (και ειδικα κοτοπουλου που ειναι μυτερα) γιατι ειναι δυσκολοχωνευτα και μετα εχουμε αλλα θεματα. Εμετους, δυσκοιλιοτητα κτλ. Αυτος ο μυθος οτι οι γατες τρωνε ψαροκοκαλα ποσο ασφαλης ειναι? Δεν υπαρχει περιπτωση να τους τρυπησει κανενα εντερο ή κανα στομαχι τοσο μυτερα που ειναι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:11, 04-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Μια ερωτηση:
Κανει οι γατες να τρωνε ψαροκοκαλα? Στα σκυλια μου αποφευγω να δινω κοκαλα (και ειδικα κοτοπουλου που ειναι μυτερα) γιατι ειναι δυσκολοχωνευτα και μετα εχουμε αλλα θεματα. Εμετους, δυσκοιλιοτητα κτλ. Αυτος ο μυθος οτι οι γατες τρωνε ψαροκοκαλα ποσο ασφαλης ειναι? Δεν υπαρχει περιπτωση να τους τρυπησει κανενα εντερο ή κανα στομαχι τοσο μυτερα που ειναι?
Δεν κάνει αν είναι μαγειρεμενα. Γενικά απαγορευονται τα μαγειρεμένα κόκαλα και ψαροκοκκαλα γιατί με το μαγείρεμα σκληραινουν και μπορούν να τους προκαλέσουν πολλά προβλήματα, ακόμα και θάνατο. Εγώ του δίνω ωμά κόκαλα από κοτόπουλο και ψιλοκομμένα ωμά κόκαλα σωλομου αλλά τα δίνω μαζί με το κρέας/ψάρι και όχι σκετα. Δεν έχει παρουσιαστεί ως τώρα κάποιο πρόβλημα, ούτε έχει εμφανίσει δυσκοιλιοτητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:30, 04-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Δεν κάνει αν είναι μαγειρεμενα. Γενικά απαγορευονται τα μαγειρεμένα κόκαλα και ψαροκοκκαλα γιατί με το μαγείρεμα σκληραινουν και μπορούν να τους προκαλέσουν πολλά προβλήματα, ακόμα και θάνατο. Εγώ του δίνω ωμά κόκαλα από κοτόπουλο και ψιλοκομμένα ωμά κόκαλα σωλομου αλλά τα δίνω μαζί με το κρέας/ψάρι και όχι σκετα. Δεν έχει παρουσιαστεί ως τώρα κάποιο πρόβλημα, ούτε έχει εμφανίσει δυσκοιλιοτητα.
Εννοεις ωμο ψαρι τελειως να δινω?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,390 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:22, 05-03-12:

Στην πραγματικοτητα,ειναι μυθος οτι η γατα τρωει ψαροκοκκαλα και δεν κανει να τρωνε.
Δες εδω. Το αρθρο ξεκιναει με το σκυλο,αλλα στη συνεχεια λεει και για τη γατα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:43, 05-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Εννοεις ωμο ψαρι τελειως να δινω?
Ναι μπορείς να δίνεις ωμά ψάρια με τα κόκαλα τους αλλά όχι συχνά γιατί πολλά ψάρια περιέχουν θιαμιναση η οποία καταστρέφει τη βιταμίνη Β. Μια φορά την εβδομάδα είναι καλά. Τις σαρδέλες μπορούν να τις φάνε ωμέγα με τα κόκαλα, αλλά την πέστροφα η τον σολωμο καλό είναι να τα κόβεις σε κομματάκια και να αφαιρείς τα αγκάθια που κρίνεις επικίνδυνα.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:15, 05-03-12:

Οκ παιδια.Thanks ! Με καλυψατε για αλλη μια φορα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:47, 05-03-12:

Εμένα ξετρελαίνεται όποτε καθαρίζω γαρίδες γίγαντες.. τι γίνεται με τις γαρίδες;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:51, 05-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Εμένα ξετρελαίνεται όποτε καθαρίζω γαρίδες γίγαντες.. τι γίνεται με τις γαρίδες;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι γίνεται!....
Είχε έρθει σπίτι μου ο πατέρας μου , και ο Αρίστος άρχισε να του τρίβεται στα χέρια (που είχε καθαρίσει γαρίδες) μες στην έκσταση και το παραλήρημα !!
Θέλω να τους δώσω γαρίδες να δω αντιδράσεις....
Πάντως αν κρίνω από τις αντιδράσεις του Αρίστου, του έκαναν τρελλό κλικ....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:00, 05-03-12:

Στην πραγματικότητα αν συμπλήρωνα την πρόταση μου θα έγραφα:

...και κατάφερε να μου πάρει μια (καθαρισμένη) και την καταβρόχθισε.
Πήρα πανικόβλητη την κτηνίατρο και την ρώτησα αν μπορούσε να πάθει κάτι με τη μια γαρίδα.. εκείνη επειδή γνωρίζει την ασθένειά μου με το γάτο μου (είναι και ξαδέρφη μου) με καθησύχασε.. ναι..

Παράθεση

xristinaki2012

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristinaki2012
H xristinaki2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (απειρες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H xristinaki2012 Geia se olous tou gatofilous...:) έγραψε στις 05:01, 06-06-12:

Καλημερα! εχω ενα γατακι 3 μηνων το οποιο δεν τρωει ουτε κροκετες αλλα ουτε κονσερβα...εχει μαθει μονο στα σαλαμια και τα μαγειρεμενα... επισης θελει να τρωει συνεχεια μα συνεχεια... τι πρεπει να κανω?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:12, 06-06-12:

Να κοψεις τα σαλαμια και τα μαγειρεμενα.Ξεκινα με καλης πιοτητας φακελακια,και σταδιακα προσθεσε και ξηρη τροφη.Ειδικα τα σαλαμια ειναι οτι χειροτερο.Αν τρεφεται με αυτα και εχει συνηθισει σε αυτα..ειναι λογικο να μην τρωει ταβ υπολοιπα.Να επιμενεις..και θα συνηθισει στην τροφη που πρεπει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:30, 11-06-12:

...άσε που αν δεν κάνω λάθος το σαλάμι έχει πολύ αλάτι που δεν κάνει να τρώνε οι γάτες. Το ίδιο και τα μαγειρευτά φαγητά. Το να μαγειρέψεις για μια γάτα προϋποθέτει γνώσεις που δυστηχώς δεν διαθέτω για να σου μεταδώσω. Είναι όμως πολύ διαφορετική η μαγειρική για γάτες από τη μαγειρική για ανθρώπους. Πιστεύω κιόλας ότι ο λόγος που τρώει συνέχεια η γατούλα είναι γιατί στην ουσία δεν τρέφεται επαρκώς, δεν παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται.
Η ταυρίνη ας πούμε χάνεται με το μαγείρεμα και όταν φτιάχνεις κάτι για γάτες πρέπει να προσθέτεις επιπλέον ταυρίνη. Ένα μικρό παράδειγμα για να αντιληφθείς καλύτερα τι εννοώ.
Ξεκίνα λοιπόν με καλής ποιότητας γατοτροφές (ψάξτο λίγο αν θέλεις στην περιοχή Φροντίδα/Διατροφή ) και για να πάρεις μια...γατογεύση μαγειρικής δες εδώ
Μιάου! Τι θα μας μαγειρέψεις σήμερα;
Συνταγή για σπιτικό φαγητό για γάτες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους