Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,171 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 371 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τσίμπημα από μέλισσα ή σφήκα.

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 12:08, 03-11-06:

Χθες το βράδυ έβγαλα τα γατούνια έξω στη βεράντα για την καθιερωμένη τους νυχτερινή βόλτα. Κάποια στιγμή βλέπω τον Παύλα να πιάνει ένα"μυγάκι". Το είχε λοιπόν και έπαιζε για λίγο μαζί του και ξαφνικά τον βλέπω και πετάγεται πάνω μισό μέτρο΄σαν να τρόμαξε. Μετά άρχισε να ξύνεται. Πηγαίνω κοντά και βλέπω ότι το "μυγάκι" ήταν μέλισσα, η οποία λογικά τον τσίμπησε...
Αμέσως πήρα τον κτηνίατρο, μου είπε να τον παρακολουθήσω μήπως πρηστεί και μου έδωσε οδηγίες να του κάνω ένεση αν χρειαστεί. Ο Παύλας άρχισε να ξύνεται στο κεφάλι, και το δέρμα πάνω από το μάτι του είχε κοκκινήσει και πρηστεί. Προφανώς, τον είχε τσιμπήσει πάνω από το μάτι (σε κείνο το σημείο που δεν έχουν πολλή τρίχα...) Έδειχνε να πονάει πολύ, διότι κοιμόταν μεν, αλλά κουνούσε πάρα πολύ νευρικά την ουρά του.
Πέρασε περίπου 1 1/2 ώρα και διαπίστωσα ότι άρχισε να πρήζεται σε όλη την αριστερή πλευρά του κεφαλιού και από κάτω, στο λαιμό του. Ανησύχησα, τον μαζέψαμε και βουρ για την κλινική στο Πικέρμι που εφημερεύει πάντα (ο κτηνίατρός μας είναι ΤΕΛΕΙΟΣ ομως δυστυχώς δεν θα μπορούσα να τον φέρω στο ιατρείο 2 το βράδυ). Στο δρόμο ο Παύλας άρχισε να φοβάται και το αυτοκίνητο (το σιχαίνεται) και ήταν σε άθλια κατάσταση: σάλια, ανοιχτό στόμα, γρήγορες αναπνοές. Στα σύνορα Ηλιούπολης-Καρέα βρήκαμε ένα κτηνιατρείο που λέει ότι εφημερεύει. Σκεφτήκαμε να το δοκιμάζουμε μια και το Πικέρμι και ήταν πολύ μακριά και δεν θα ξέραμε τελικά τον κτηνίατρο. Τηλεφωνήσαμε, ήρθε ο γιατρός σε 10 λεπτά, ήταν ξένος δεν μιλούσε καλά ελληνικά (πακιστανός ήταν, κάτι τέτοιο). Δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη, γι' αυτό και ζήτησα να ξέρω ακριβώς τί θα κάνει. Μάλιστα ο Δημήτρης του ζήτησε να διαβάσει την ετικέτα του κουτιού του φαρμάκου κι αυτός ενοχλημένος του απάντησε "γιατρός είστε;". Εντάξει, δεν είναι ό,τι καλύτερο να σε αμφισβητούν ως γιατρό, όμως την τελευταία φορά που εμπιστευθήκαμε κτηνίατρο που "εφημέρευε" χάσαμε την Foxoula. Αυτός είπε ότι αν πάθει τίποτα το γατί, έχει ευθύνη. Τί να την κάνω την ευθύνη αν το γατί μου είναι νεκρό;
Τες παν.Του έκανε μία ένεση dexxoκάτι (25ml) και του έδωσε και αντιβίωση baytril ενέσιμη (ευτυχώς την baytril την γνώριζα ως αντίβίωση).Έίπε ότι είχε 39,5 πυρετό. Είπε (σχεδόν επέμεινε) να του πάρει αίμα, για να δει αύριο, αν δεν πάει καλά με την αντιβίωση, τί άλλη αντιβίωση θα του δώσει (μέσω των εξετάσεων αίματος θα το έβλεπε... Μου φάνηκε ότι πήγε να πάρει χρήματα (για τις αιματολογικές) και έτσι του ζήτησα να μην του πάρει αίμα τώρα στην κατάσταση που ήταν. Εξάλλου αύριο θα πήγαινα στον κτηνίατρό μου!
Η "επίσκεψη" στοίχισε 100 ευρώ, λόγω του ότι ήταν επείγον περιστατικό...
Τελικά, σήμερα το πρωί ο Παύλας είναι καλύτερα. Φαίνεται ότι το ξεπέρασε.

Από την ιστορία όμως βγαίνουν δύο θέματα-μηνύματα:
1. Πόσο επικίνδυνο είναι το τσίμπημα μέλισσας για ανθρώπους και ζώα! Αν δεν είχα δει τί τον τσίμπησε, πιθανότατα δεν θα το καταλάβαινα, εξάλλου πρήστηκε ώρα που θεωρητικά κοιμόμαστε. Οι συνέπειες μπορεί να ήταν μοιραίες..
2. Πόσο ανυπεράσπιστοι είμαστε τελικά από "κτηνίατρους που εφημερεύουν". Αν δεν είναι ο δικός σου γιατρός, δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Και μπορεί να πέσεις πάνω στον μαλ.... (εμείς πέσαμε στο παρελθόν). Τί να κάνεις όμως;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:22, 03-11-06:

Τα δυο γατακια της σαρδελας τα ειχαν τσιμπησει μελισσες στο μαλουλο τους, το οποιο πριστηκε και τους βαλαμε αμμωνια, πολυ προσεκτικα για να μην μπει στα ματια τους. Το προξημο κρατησε καμια ωρα, μετα περασε και ηταν ολα καλα!
Η σαρδελα οτι εντομο βρει(μυγα, κουνουπι)το πιανει, παιζει λιγο μαζι του και μετα το τρωει. Μετα απο ολα οσα διαβασα, δεν προκειται να την ξαναφησω να φαει τιποτα πετουμενο!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:08, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Από την ιστορία όμως βγαίνουν δύο θέματα-μηνύματα:
1. Πόσο επικίνδυνο είναι το τσίμπημα μέλισσας για ανθρώπους και ζώα! Αν δεν είχα δει τί τον τσίμπησε, πιθανότατα δεν θα το καταλάβαινα, εξάλλου πρήστηκε ώρα που θεωρητικά κοιμόμαστε. Οι συνέπειες μπορεί να ήταν μοιραίες..
2. Πόσο ανυπεράσπιστοι είμαστε τελικά από "κτηνίατρους που εφημερεύουν". Αν δεν είναι ο δικός σου γιατρός, δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Και μπορεί να πέσεις πάνω στον μαλ.... (εμείς πέσαμε στο παρελθόν). Τί να κάνεις όμως;
1. Πανω σε αυτο εχω να απαντησω οτι μου κανει εντυπωση που επαιζε με τη μελισα (ή σφηγγα?). Οσες γατες ειχα ενστικτωδως δεν τις πλησιαζαν (καθως και κατι πρασινα ζουζουνια που αποκαλουμε "Βρωμουσες".
2. Για το 2ο καλο θα ειναι να κανουμε μια ερευνα πριν μας τυχει το επειγον περιστατικο. Πχ ρωτωντας καποιον ανθρωπο που εμπιστευομαστε και που εχει παει εκει.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 13:14, 03-11-06:

Πωπω τον κακόμοιρη τον Παύλα...Ευτυχώς είναι καλά
Όσο για τα εφημερεύοντα...νομίζω ότι αν έχει κανείς τη δυνατότητα να ενοχλήσει τον δικό του κτηνίατρο αυτό είναι το καλύτερο. Το να πας ένα ζώο σε ένα γιατρό που δεν τον ξέρεις επειδή δεν έχεις άλλη επιλογή είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί και να πέσεις στον "κακό" γιατρό.
Επίσης δεν κατάλαβα αυτό με την υπερβολική (κατά τη γνώμη μου) αμοιβή επειδή ήταν επείγον. Προφανώς ήταν επείγον. Γιαυτό εφημέρευε, για να πάει κάποιος με κάποιο επείγον περιστατικό. Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει με τις εφημερίες? Είναι πχ υποχρεωτικές και κάνουν όλοι οι κτηνίατροι ή όποιος θέλει? Γιατί αν είναι "υποχρέωσή" τους να κάνουν εφημερία μια φορά το μήνα πχ, δεν καταλαβαίνω γιατί να χρεώνουν παραπάνω.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:37, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
1. Πανω σε αυτο εχω να απαντησω οτι μου κανει εντυπωση που επαιζε με τη μελισα (ή σφηγγα?). Οσες γατες ειχα ενστικτωδως δεν τις πλησιαζαν (καθως και κατι πρασινα ζουζουνια που αποκαλουμε "Βρωμουσες".
Όντως, ο αδερφός του ο Τελείας δεν τις πλησιάζει. Ούτε και ο Χουζούρης... Αλλά ο Παύλας είναι πολύυυυυ αλήτης!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 15:38, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Πωπω τον κακόμοιρη τον Παύλα...Ευτυχώς είναι καλά
Όσο για τα εφημερεύοντα...νομίζω ότι αν έχει κανείς τη δυνατότητα να ενοχλήσει τον δικό του κτηνίατρο αυτό είναι το καλύτερο. Το να πας ένα ζώο σε ένα γιατρό που δεν τον ξέρεις επειδή δεν έχεις άλλη επιλογή είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί και να πέσεις στον "κακό" γιατρό.
Επίσης δεν κατάλαβα αυτό με την υπερβολική (κατά τη γνώμη μου) αμοιβή επειδή ήταν επείγον. Προφανώς ήταν επείγον. Γιαυτό εφημέρευε, για να πάει κάποιος με κάποιο επείγον περιστατικό. Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει με τις εφημερίες? Είναι πχ υποχρεωτικές και κάνουν όλοι οι κτηνίατροι ή όποιος θέλει? Γιατί αν είναι "υποχρέωσή" τους να κάνουν εφημερία μια φορά το μήνα πχ, δεν καταλαβαίνω γιατί να χρεώνουν παραπάνω.
Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικές οι εφημερίες. Ο δικός μου κτηνίατρος δεν νομίζω ότι κάνει.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:55, 03-11-06:

Στη Κορινθο επίσης είναι πρόβλημα αυτό με το να βρεις γιατρό νύχτα.
Πάντως χαίρομαι που είναι καλά ο μικρός. Κι ο δικός μου πλησιάζει ότι πετάει και περπατάει για να παίξει και δεν κάνει διακρίσεις! Απλά αν δω κάτι που δεν μου αρέσει (καθώς κι εγώ φοβάμαι μεχρι υστερίας) για να τα αποτρέψω δεν πλησιάζω. Βαζω τις φωνές σε τέτοιο βαθμό που τα καημένα μου εξαφανίζονται... . Μεχρι ώρας την έχω γλυτώσει. Στις αρχές του καλοκαιριού, στο παλιο σπίτι που ήταν σε χτήμα και ισόγειο ήρθε ο γατούλης στο δωμάτιο με κάτι στο στόμα του. Πλησίασα να δω και έπαθα φρίκη!!! Σαρανταποδαρούσα!! Παει λέω το γατί μου! Θα τον τσιμπήσει. Φωναξα τον αντρα του σπιτιου που έχει θάρρος, εβαλα τις φωνές κι ο γατούλης κόλλησε και μετα την αφησε και τη σκότωσε ο αρραβωνιαστικός μου. Μετά ψεκαζα με φαρμακο εντός κι εκτός του σπιτιπου σε ποσότητες να σκοτωθει ελέφαντας κάθε βδομάδα!!! Αχ, πολύ χαίρομαι που μετακόμησα!!! :up:

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 23:32, 03-11-06:

Τέλος καλό όλα καλά! Προ ετών (δεκαετίας) είχε τσιμπήσει την Μίτσυ μια σφήκα/μέλισσα/ή κάτι παρόμοιο στην καραφλίτσα αλλά δεν έπαθε κάτι ξεπρήστηκε μόνο του. Όσο για τις βρωμούσες το καλοκαίρι είχε μπει μια μέσα στο σαλόνι ένα βράδυ και ο Σάκης πήγε, την μύρισε έκανε μια γκριμάτσα που κάνει όταν πλένει τον κ...ο του και τα ανύπαρκτα (πολύ γελοία) και μετά εξαφανίστηκε

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:39, 03-11-06:

πωπω κλα που το ειπατε γιατι εμεις εδω κυνηγαμε οτι πεταει κ κινητε απο σημερα κομμενο το κυννηγει

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 19:37, 27-03-07:

Ο Περσης ειχε μια τετοια περιπετεια πριν 2 μηνες. Τον πηγαμε στον κτηνιατρο του, του εβγαλε το κεντρι και του εκανε μια ενεση κορτιζονης για την αλλεργια γιατι ειχε πρηστει Περαστικα στον Παυλα
Εγω πληρωσα 25 ευρω μονο αλλα δεν του εκανε εξετασεις αιματος απο οτι ξερω δεν χρειαζεται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:59, 27-03-07:

silviabuterstick το μήνυμα σου διαγράφηκε. Τα greeklish απαγορεύονται στο MyCat.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 21:35, 27-03-07:

Παιδιά πως θα τις εμποδίσετε να κυνηγάνε? Εμένα στο φαί τους έρχονται σφίγγες και σκούρκοι!!!!!! όταν φτιάχνει ο καιρός (μια λύση βέβαια να τα ταίζω και να παίρνω το φαί αμέσως) Και αν αυτό (δάγκωμα) συμβεί και λείπω???????????? Μόλις απέκτησα άλλη μια φοβία για την ασφάλεια των 7 γάτων μου ...................

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:25, 28-03-07:

Παιδια ενα κολπο για να μην πλησιάζουν σφιγγες και άλλα τέτοια ζουζούνια είναι να καίμε ελληνικό καφέ. Βάζουμε σε ένα τασάκι ή αλουμινόχαρο λίγο σκέτο καφέ και τον ανάβουμε. Ετσι απλά!
(Φοβερό κόλπο το έμαθα στην Ικαρία που είχε πολλές σφίγγες!)

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 10:30, 28-03-07:

Ισμήνη το εφάρμοσα στην Σκόπελο... Τζίφος!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:32, 28-03-07:

Ισμήνη το εφάρμοσα στην Σκόπελο... Τζίφος!!
Μηπως φυσούσε πολύ και έπαιρνε τη μυρωδιά? Εγω το εφαρμόζω όποτε μπορώ γιατί έχω ΤΡΟΜΕΡΗ φοβία με σφίγγες, μέλισσες και άλλα παρόμοια, και πιάνει....

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 10:33, 28-03-07:

Να μην πας ΠΟΤΕ στη Σκόπελο.
Υπέροχο νησί... δυστυχώς γεμάτο σφήκες!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:37, 28-03-07:

Να μην πας ΠΟΤΕ στη Σκόπελο.
Υπέροχο νησί... δυστυχώς γεμάτο σφήκες!
Ευτυχώς που μου το είπες! Οχι ποτέ! (Θα με περάσουν και για τρελλή γιατί με πιάνει υστερία και μόνο με μία... )

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 10:43, 28-03-07:

Το καλοκαίρι μείναμε σε ενα καταπληκτικό studio με δική του πισίνα... Μπαίναμε μέσα στην πισίνα, στη μέση και τριγύρω στα τοιχώματα ήταν καμια κατοσταριά... Όταν δε εκανε ζέστη, μας έκαναν επίθεση κατά μέτωπο. Ακόμα και στη θάλασσα μας καταδίωκαν....
Τον Δημήτρη τον τσίμπησαν 2 φορές. Έκτοτε δεν ξαναμπήκα στην πισίνα...

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 10:56, 28-03-07:

Περαστικά στο γατούνι σου!!!!!!!
και οι δικές μου τις αποφεύγουν, μάλιστα ο Ρούπι σκύβει και το κεφάλι για να τις αποφύγει.......σαν να τις φοβάται!!!!!!!!
πικρή ιστορία οι εφημερείες για κτηνιάτρους, έχει ο δικός μας γιατρός μια λίστα, τώρα που θα πάω τον Ρούπι θα τον ρωτήσω μήπως γνωρίζει προσωπικά κάποιον να μας συστήσει, τουλάχιστον για τα περίχωρα της αγία παρασκευής!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:40, 27-04-07:

Παιδια, με τη μέλισσα διάβασα τι γινεται..... Με τα σερσέγκια;; (έτσι γράφεται;;;;
Γιατί σημερα έπαθα φρίκη καθως άκουσα θόρυβο, ειδα ενα σερσέγκι και 3 γατακια να το καταδιώκουν. Ο Πιου Μιου το έριξε και μετα κόλλησε τη μουσούδα του από πάνω. Και εγω έβαλα μπροστα τη σειρήνα (ευτυχως φωνάζω δυνατά) και τρόμαξαν και το άφησαν για να κρυφτούν. Τελικά το εδιωξε ο Γιάννης (ηρωας) Αλλα τι κάνω τότε;;; Κι αν τσιμπηθούν στο μάτι ή μέσα στο στόμα;;;;

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 20:40, 27-04-07:

2. Για το 2ο καλο θα ειναι να κανουμε μια ερευνα πριν μας τυχει το επειγον περιστατικο. Πχ ρωτωντας καποιον ανθρωπο που εμπιστευομαστε και που εχει παει εκει.
Παιδια εδω και εξι μήνες το ειπα να κανουμε ερευνα για καλους κτηνίατρους και κλινικές οταν σας το χα πει κανατε ολοκληρη ιστορια για τα τυπικα βλεπετε ομως οτι χρειαζεται και σε σενα και στην κοπελια με το επειγον βραδυατικα που αναρωτιονταν αν ο γατος ειχε ογκο και τελικα ειχε στενωση ουρηθρας.

Πειτε καλες δειυθυνσεις με μυνημα να το φτιαξω , μην το αφηνετε ολοι το χρειαζομαστε.

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 04:10, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Παιδια, με τη μέλισσα διάβασα τι γινεται..... Με τα σερσέγκια;; (έτσι γράφεται;;;;
Γιατί σημερα έπαθα φρίκη καθως άκουσα θόρυβο, ειδα ενα σερσέγκι και 3 γατακια να το καταδιώκουν. Ο Πιου Μιου το έριξε και μετα κόλλησε τη μουσούδα του από πάνω. Και εγω έβαλα μπροστα τη σειρήνα (ευτυχως φωνάζω δυνατά) και τρόμαξαν και το άφησαν για να κρυφτούν. Τελικά το εδιωξε ο Γιάννης (ηρωας) Αλλα τι κάνω τότε;;; Κι αν τσιμπηθούν στο μάτι ή μέσα στο στόμα;;;;
Τι είναι το σερσέγκι ; Πρώτη φορά το ακούω .

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 11:25, 29-04-07:

Η extra large μέλισσα...... Αυτη η τεράστεια, χοντρή.......

Υπάρχει και σε μαυρη έκδοση αλλά δεν γνωριζω τη διαφορά....
Για εκτατα περιστατικά, στην αθηνα θέλετε να ρωτησω και τον κτηνίατρο που πηγαινα τον γατούλη με τη θρομβοεμβολή (Μοσχάτο);; Ειναι πολύ καλός. Στη Κόρινθο, να ρωτησω (αν βρεθει κανενας) αλλά μόνο εγώ ειμαι από εκει. Εξυπηρετει σε κάτι;;;;

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 11:41, 29-04-07:

στη Λιβαδεια αυτα τα λεμε "μεμκαδια",και βασικα εχω ακουσει τελειως διαφορετικες ονομασιες γι'αυτα απο τοπο σε τοπο

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 11:50, 29-04-07:

Πάντως παραμένει το ερώτημα
Αν το ενστικτό τους δεν τα προστατεύσει (ο Πίου Μίου έχωσε τη μουσούδα του) και τα τσιμπήσει στο στόμα ή το ματι.... τι κάνω;;;
Α, και για τα κτηνιατρεία τα εφημερεύοντα......
Χτες κατα συμπτωση μια πανικόβλητη γνωστη μου το βραδυ με πηρε γιατι εψαχνε γιατρο για το σκυλάκι της...... Είχα ενα κινητο τουλάχιστον για μια πρωτη εκτίμιση. Εχουμε πρόβλημα με αυτο στη Κορινθο. Ποια κλινική και ποιο διανυκτερεύον;;;;;; Ευτυχως ειναι σχετικα κοντα η Αθηνα. Πάλι όμως τη μία ωρα και θα τη φαω στο δρόμο!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:26, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Παιδια εδω και εξι μήνες το ειπα να κανουμε ερευνα για καλους κτηνίατρους και κλινικές οταν σας το χα πει κανατε ολοκληρη ιστορια για τα τυπικα βλεπετε ομως οτι χρειαζεται και σε σενα και στην κοπελια με το επειγον βραδυατικα που αναρωτιονταν αν ο γατος ειχε ογκο και τελικα ειχε στενωση ουρηθρας.

Πειτε καλες δειυθυνσεις με μυνημα να το φτιαξω , μην το αφηνετε ολοι το χρειαζομαστε.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι παρεθεσες το δικο μου κειμενο.

Αυτο μπορει ο καθενας να το κανει στα links οπου ειναι πιο ευκολη και κατηγοριοποιημενη η αναζητηση. Δηλαδη να προτεινει καποιον γιατρο και κλινικη που θεωρει καλο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:07, 30-04-07:

Δεν καταλαβαινω ομως γιατι παρεθεσες το δικο μου κειμενο.

Αυτο μπορει ο καθενας να το κανει στα links οπου ειναι πιο ευκολη και κατηγοριοποιημενη η αναζητηση. Δηλαδη να προτεινει καποιον γιατρο και κλινικη που θεωρει καλο.
Δεν εννοω τα λινκς το ειχαμε συζητησει με τη μισελ να βαλουμε στην κεντρική σελιδα μια καταχωρηση με τους καλους γιατρους κτηνιατρεια και φιλοζωικες ειδικα για καποιον που βιαζεται, θελει κατι δοκιμασμενο και δεν εχει χρονο να κοιταξει τα λινκς αλλα θελει πχ ειναι στην αγια παρασκευη να βρει αμεσως τι ειναι κοντα του να παει ενα γατι μισολιπουθυμο πχ.
Δεν εννοουσα εσενα πριν με αυτο που ειπα απλα αν στειλει ο καθενας οτι καλο εχει θα τα κατηγοριοποιησω και θα γινει αυτη η λιστα ανα περιοχες που θα μας διευκολυνει ολους. Εβαλα το κειμενο σου γιατι περιειχε μια πιθανη λυση που δεν δουλευει παντα ομως.

Τωρα απλα υπαρχουν πολυ συχνα απεγνωσμενα ποστ ανθρωπων που ζητανε πχ στις 1 το βραδυ καλο κτηνιατρο κι εχει σημασια αν θα μπορεσουν να βρουν καποιον αμεσως η σε τεσερις ωρες πχ γιατι υπαρχουν γατες που ισως να ειχαν σωθει λογω χρονου.
Πχ η Boksurat αν εγω κι ο χουζουρης δεν ημασταν τυχαια ξυπνιοι και ειχαμε αντιμετπισει στενωση οουρηθρας στα γατια μας θα εμενε στην εντυπωση της οτι ο γατος εχει ογκο και ποιος ξερει αν θα σωνοτανε ο γατουλης???

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:20, 30-04-07:

Οκ. Τον δικο μου γιατρο, καθως και αλλον ενα (Γαβρας, που δοκιμασα χρονια και σε γατες και σκυλους), τον εχω ηδη προτεινει εδω: http://forum.mycat.gr/showpost.php...47&postcount=7

Eπισης εχω κοντα μου (ευτυχως τοσο κοντα που πηγαινω και με τα ποδια) μια κλινικη 24ωρη: Ροδοδάφνης 9, 15233 Πολύδροσο, ΑΘΗΝΑ Τηλ.: 210 6845323. Oμως αν και ειναι πολυ καλη (μια γειτονισα εσωσε τη γατα της τον Αυγουστο απο φολα που πεταξε καποιος στο μπαλκονι της), ειναι πολύ ακριβη κλινικη.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 13:53, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kittycat
Τι είναι το σερσέγκι ; Πρώτη φορά το ακούω .
Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Η extra large μέλισσα...... Αυτη η τεράστεια, χοντρή.......

Υπάρχει και σε μαυρη έκδοση αλλά δεν γνωριζω τη διαφορά....
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
στη Λιβαδεια αυτα τα λεμε "μεμκαδια",και βασικα εχω ακουσει τελειως διαφορετικες ονομασιες γι'αυτα απο τοπο σε τοπο
Να υποθέσω ότι εννοείτε τον μπάμπουρα?

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 20:31, 30-04-07:

Αυτή η έξτρα χοντρή μέλισσα είναι η λεγόμενη Gozilla μέλισσα ή μαουνομέλλισα ή καρκάτζουλας...
Μάκια στον γατούλη!!!!!!!!! και περαστικούλια!!!

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 03:58, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Να υποθέσω ότι εννοείτε τον μπάμπουρα?
Και'γω αυτό κατάλαβα. Μάλλον τον μπάμπουρα εννοούνε...

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 18:38, 01-05-07:

οχι,ο μπαμπουρας ειναι αλλο ζωακι.δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω παντως αν σε δαγκωσει αντιδρα πολυ ασχημα ο οργανισμος

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 02:15, 09-07-07:

Πριν λιγη ωρα τσιμπησε το γατακι μου μέλισσα στο ποδι και τωρα εχει πρηστει το πατουσακι μας!!! εχει πολυ πλακα το ενα ποδι ειναι απο γατακι το αλλο αο ελεφαντα,χαχα. μαλλον γινομαι κακια! ειναι 3 μηνων περιπου. μπορω να κανω κατι? δεν εχω χρηματα να παω στοω γιατρο αυριο και ουτε χρονο!!! καμια ιδεα? δεν εβαλα αμμωνια γιατι μπορει να τη γλυψει. αυτο το γατι εχει τα παντα ρινοτραχιτιδα κολλιτιδα τωρα και πρησμενο ποδι. να δω τι αλλο θα παθει????????

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:22, 09-07-07:

Βρε την καημένη!..
Το πατάει το πόδι; Δείχνει να την ενοχλεί;
Φαντάζομαι ότι εφόσον δε δείχνει σημάδια αλλεργίας (υποθερμία ή πυρετό, δύσπνοια, λήθαργο) τότε μάλλον θα περάσει μόνο του...
Πάντως, αν δε δεις να ξεπρήζεται σήμερα-αύριο, μάλλον θα πρέπει να τη δει ένας γιατρός, ή τουλάχιστον να του τηλεφωνήσεις για να σου δώσει συμβουλές.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 08:44, 09-07-07:

Α το καημένο, όντως η μέλισσα του έλειπε. Κι εμάς πάντως την Μίτσυ που την είχε τσιμπήσει μέλισσα στο πρόσωπο, πρήστηκε αλλά σταδιακά περασε μόνο του.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 08:56, 09-07-07:

Θέλει πάντως προσοχή! Αν δεις ότι πρήζεται περισσότερο, χρειάζεται ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ κτηνίατρος! Μπορεί να αποβεί μοιραίο!

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 12:27, 09-07-07:

Μεσα στην νυχτα πρηστηκε ολο της το ποδι αλλα τωρα ειναι πολυ καλυτερα, εχει αρχισει να ξεπρηζεται. δεν εχει πτοηθει καθολου παιζει τρεχει με κυνηγαει, κλασσικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν φαινεται να την ενοχλει, γιατι το παταει κανονικοτατα και δεν το προσεχει να το γλυφει και τετοια. οποτε μαλλον καλα ειναι.
το ζουζουνι μου:cat: :cat: :cat: :cat: :cat: !!!!!!!!!

Παράθεση

tsoufis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsoufis
H tsoufis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές, οικόσιτες και αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H tsoufis έγραψε στις 13:19, 09-07-07:

Αντί για αμμωνία μπορείς στο σημείο του τσιμπήματος να βάλεις ξύδι.
(Έχει καλύτερο αποτέλεσμα αν το βάλεις αμέσως μετά το τσίμπημα)

Αν όμως δεις σημάδια αλλεγίας (αυτά που αναφέρει η aretha) πρέπει να την δει γιατρός αμέσως.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 13:27, 09-07-07:

Παιδιά γνωρίζω ότι το "δηλητήριο" της μέλισσας είναι όξινο γι αυτό και βάζουμε αμμωνία που είναι βασική, ώστε να γίνει αντίδραση εξουδετέρωσης. Όταν μας τσιμπήσει σφήκα που αντίθετα το "δηλητήριο" της είναι βασικό βάζουμε ξύδι... Με άλλα λόγια αν βάλεις ξύδι όταν σε έχει τσιμπήσει μέλισσα μάλλον θα πονάει περισσότερο.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 15:32, 09-07-07:

Ναι ε;;;
Να κατι που δεν ειχα ακουσει.... Μαθαινω, μαθαινω....

Περαστικα στο γατακι και γρηγορα!!! Φανταζομαι αφου δεν εμφανισε σημαδια αλλεργιας θα επανελθει σε νορμαλ μεγεθος το ποδι!!!

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 15:34, 09-07-07:

Ποτέ δεν είναι αργά, μέχρι να πεθάνουμε μαθαίνουμε...
Τα δικά μου τα ζουζουνάκια πάνε τα κουνουπάκια και τα τσιμπάνε στη μυτούλα και κάνουν σα λυσασμένα μετά τρίβονται όλη την ώρα...

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 10:45, 10-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufis
Αντί για αμμωνία μπορείς στο σημείο του τσιμπήματος να βάλεις ξύδι.
(Έχει καλύτερο αποτέλεσμα αν το βάλεις αμέσως μετά το τσίμπημα)
η ξυδι η απο ενα φιλο σικιας μολις το κοψεις το γαλα που θα βγαλει(αμα εισαι σε χωριο) η βασιλικος(αμα εχεις βασιλικο και δεν εχεις ξυδι ή καπου κοντα καμια σικια)>>>>>Ειναι δοκιμασμενα και παντα πιανει!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 14:41, 10-07-07:

nanaki ακριβως οπως το λες ειναι. το μαθαμε φετος στη χημεια. τελικα καπου χρησιμευουν και οι γνωσεις του σχολειου!

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 14:45, 10-07-07:

Έτσι... Όχι χωρίς πλάκα η χημεία είναι πολύ σημαντικό μάθημα και ήταν και το αγαπημένο μου...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 14:55, 10-07-07:

ναι!! κι εμενα μου αρεσει πολυ η χημεια και η βιολογια και η φυσικη αμαλαχει.. :up:

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 14:57, 10-07-07:

Για θετική σε κόβω να πηγαίνεις κι εγώ εκεί ήμουν...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 15:09, 10-07-07:

πως ειναι ευκολα-δυσκολα;

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 15:25, 10-07-07:

Αφου σου αρέσουν αυτά τα μαθήματα πιστεύω πως δε θα σου φανούν δύσκολα... Θέλει προσπάθεια βέβαια κι αυτή η βιολογία κατεύθυνσης ειδικά θέλει πολύ διάβασμα, αλλά εμένα μου άρεσε και τις περισσότερες φορές τη διάβαζα με ευχαρίστηση. Μετά η χημεία μου φάνηκε πολπυ εύκολη...

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 18:22, 10-07-07:

Ενδαιφερον!!!! κοιτα ποσες λυσεις εχει η φυση!!!!! ειναι καλυτερα. εχει ξεπρηστει σχεδον τελειως δεν την ποναει και τετοια. μεσα στην τρελλη χαρα!!!! ετσι κι αλλιως πρεπει να παμε γιατρο αυτες τις μερες για το δευτεορ εμβολιο οποτε θα του πω κι αυτο μεσα σε ολα τ'αλλα!!!!!
ευχαριστωωωωωωωω

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 01:31, 11-07-07:

Σιδερενιο το γατακι κι ελπιζω να προσεξει περισσοτερο την επομη φορα!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους