Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,476 εγγεγραμμένα μέλη και 718,471 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υγιή δόντια

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 21:08, 29-09-08:

με αφορμη ενα θεμα στο Prevension που διαβασα σε σχεση με τις γατουλες..και επειδη δεν βρηκα κατι τοσο αναλυτικο εδω ...ειπα να ψαξω λιγο και να ενημερωθουμε σε σχεση με την στοματικη υγεινη της γατουλας μας...και ναι πρεπει να πλενουμε που και που τα δοντακια μας...και να το παρακατω αρθρο που διαβασα και τι μπορουμε να αποφυγουμε με το βουρτσισμα των δοντιων...

Η υγιεινή του στόματος του μικρού μας φίλου έχει άμεση σχέση με την γενικότερη κατάσταση της υγείας του. Αποτελεί τον καθρέπτη της υγείας του.

ΕΛΕΓΧΟΣ:
Σηκώστε τα χείλη της γάτας σας πάνω από τα ούλα της και πιέστε σταθερά με το δάχτυλό σας πάνω από ένα άνω δόντι. Όταν βγάλετε το δάχτυλό σας, το λευκό αποτύπωμα του δακτύλου σας πάνω στο ούλο της θα πρέπει να ξαναγίνει ροζ. Ανοίξτε της το στόμα και εξετάστε όλα τα δόντια. Κοιτάξτε εάν έχει σχηματιστεί πέτρα, η οποία έχει κίτρινο-καφέ χρώμα και μπορεί να προκαλέσει περιοδοντίτιδα.

Α.Τι προκαλεί την δυσοσμία του στόματος;

Η κυριότερη αιτία της δυσοσμίας του στόματος είναι η περιοδοντική νόσος που προκαλείται από την πλάκα (βακτήρια). Τα βακτήρια προσκολλώνται στην επιφάνεια του δοντιού και σχηματίζεται η πλάκα. Μέσα σε μερικές μέρες η πλάκα μετατρέπεται σε πέτρα και η πέτρα με την πάροδο του χρόνου οδηγεί σε περιοδοντίτιδα και απώλεια οστού γύρω από το δόντι. Προοδευτικά έχουμε υποχώρηση των ούλων και αργότερα απώλεια των δοντιών.

Πού μπορεί να οφείλεται η πριοδοντικη νοσος και τι μπορεί να κρύβει;
1. Τροφή που μένει μέσα στο στόμα ή
ανάμεσα στα δόντια ή τρυγίο ή πλάκα
2. Περιοδοντική νόσος
3. Αποστήματα δοντιών
4. Φλεγμονές που σχετίζονται με την παρατεταμένη λήψη φαρμάκων
5. Δερματίτιδα των χειλέων
6. Τραύματα από ξένο σώμα ή φλεγμονή των σιελογόνων αδένων
7. Συστηματικά νοσήματα όπως ο διαβήτης ή η νεφρική ανεπάρκεια
8. Νοσήματα του αναπνευστικού συστήματος
9. Κακές συνήθειες όπως η πολυφαγία, η δυσπεψία και η κοπροφαγία
10. Νεοπλασίες καλοήθεις ή χειρότερες

Β. Ποια είναι τα συμπτώματα της περιοδοντίτιδας ;
Η έντονη δυσοσμία του στόματος, η ανάπτυξη πέτρας στα δόντια, η ουλίτιδα, η δυσκολία στην μάσηση. Συχνά όμως τα συμπτώματα περνούν και απαρατήρητα.

Γ. Ποια είναι η πρόληψη;
Στα προληπτικά μέτρα περιλαμβάνεται ο συχνός καθαρισμός των δοντιών με ειδικές οδοντόβουρτσες και ενζυματικές οδοντόκρεμες που δεν χρειάζονται ξέβγαλμα. Η χρήση ειδικών τροφών (πχ hills t/d). Η χρήση ειδικών δισκίων ή αλοιφών χλωρεξιδίνης πάνω στα δόντια. Τέλος όταν η συσσώρευση πέτρας, η ουλίτιδα και η περιοδοντίτιδα εγκατασταθούν τότε είναι απαραίτητος ο καθαρισμός των δοντιών και η εφαρμογή θεραπείας.

Δ. Πως γίνεται ο καθαρισμός των δοντιών
Γίνεται με χορήγηση γενικής αναισθησίας. Αν ο σκύλος ή η γάτα σας είναι άνω των 6 ετών θα πρέπει να προηγηθούν και εξετάσεις αίματος σαν μέρος της προαναισθητικής αγωγής. Η αναισθησία γίνεται με τη χρήση αναισθητικής συσκευής ώστε να εξασφαλίζεται στο μέγιστο η ασφάλεια της διαδικασίας. Κατά την διαδικασία αυτή το ζώο διασωληνώνεται ( για να αποφευχθεί εισρόφηση υγρών )και συνδέεται με το αναισθητικό κύκλωμα.
Ακολουθεί η συστηματική εξέταση του στόματος και ο καθαρισμός της πέτρας με τη χρήση υπερήχων. Μετά τον καθαρισμό γίνεται η στίλβωση (γυάλισμα) των δοντιών σε τρόπο ώστε να καθυστερήσουμε την επανεμφάνιση της πέτρας.

ΤΕΛΟΣ:
Γιατί δεν πρέπει να παραμελούμε τη φροντίδα των δοντιών του;
Η καλή στοματική υγιεινή δεν είναι ούτε μόδα ούτε πολυτέλεια. Στοιχίζει τα μισά χρήματα από ότι η περιποίηση του ανθρώπινου στόματος, έστω και αν χρειάζεται αναισθησία. Εξασφαλίζει μια υγιή ζωή για το κατοικίδιο και αποφεύγετε την όχληση από τη μυρωδιά του. Τα δόντια για το σκύλο ή τη γάτα είναι εξίσου ζωτικής σημασία όπως και για μας. Αν τα παραμελήσουμε, πέρα από τη δυσοσμία, γίνονται σιγά σιγά καφέ και μετά ανάγλυφα. Τα ούλα υποχωρούν και στο τέλος τα δόντια πέφτουν. Το κατοικίδιο αναγκάζεται να «κατεβάζει» την τροφή του αμάσητη, με επακόλουθο, στομαχικά προβλήματα. Εμείς το αποφεύγουμε, λόγω της κακοσμίας, και εκείνο «ξύνει» το στόμα από τον πόνο. Η στοματική υγιεινή λοιπόν είναι θεμελιώδης και μπορεί γρήγορα να μας αποκαλύψει παθολογικές καταστάσεις, που εξελίσσονται χωρίς άλλα συμπτώματα παρά μόνο την κακοσμία του στόματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 21:33, 29-09-08:

Μήπως θα έπρεπε να το γράψεις σαν άρθρο αυτό και όχι σαν νήμα????Ήθελα απλά να πω, ότι η Ήλια μου όταν έρχεται και μου γλύφει την μυτούλα μου μυρίζει η αναπνοή της..Αλλά από τι ηλικία αρχίζουν όλα αυτά???????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 21:47, 29-09-08:

αν τοποθετήσω το δάκτυλό μου στα ούλα του πρίνς ... με δάγκωσε....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:12, 29-09-08:

Ευχαριστουμε ria23 για την πολυ κατατοπιστικη παρουσιαση.
Για τα προιοντα στοματικης υγιεινης στις γατες δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες στην Ελλαδα.Μια που δυστυχως η Μυρτουλα μου εχει σχηματισει πετρα στα πισω δοντακια της εδω και καιρο το ψαχνω το θεμα.
Εχω βρει ενα σπρευ το Pet Fresh spray που μεταξυ των αλλων εχει χλωρεξιδινη 12%(οσο δηλαδη τα ανθρωπινα στοματικα διαλυματα καθημερινης χρησης).Ψεκαζω μια γαζουλα και προσπαθω να αλοιψω τα ουλα της και αυτη μετα γλυφωντας το παει σ'ολη την στοματικη κοιλοτητα.Τις δινω μαζι με τις αλλες της κροκετες και τις DENTAL DSO 29 κροκετες της Royal Canin και τελος τα σνακ dental paw της pourina.Εχω ακουσει οτι υπαρχει και η οδοντοκρεμα dentisept, αλλα δυτυχως στην Θεσ/νικη δεν μπορεσα να την βρω.
Αν γνωριζει κανεις και κατι ακομη ας μας το γραψει.

Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 22:15, 29-09-08:

Ο καθαρισμός των δοντιών από τον κτηνίατρο πόσο κοστίζει;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:30, 29-09-08:

Καλό και ενδιαφέρον άρθρο..
ΕΓΩ δεν πλένω τα δόντια του παιδιού μου... με το ζόρι.. του δίνω το χάπι και ταχύτητα αστραπής τραβάω το χέρι μου απο τα δοντάκια του.

Αν η γάτα δεν τρώει κονσέρβα, και τρέφετε γενικά με τις καλές κροκέτες, δεν έχει κίνδυνο να τα πάθει όλα αυτά.

Όταν θα φτάσει σε μια ηλικία λογική... και είναι γέροι και γριές.. θα τα πάθουν πάνω κάτω τα περισσότερα γατάκια (οπως και εμείς άλλωστε, που θα βάλουμε μασέλες)

Το πότε θα είναι αυτό εξαρτάται ακριβώς απο την σωστή διατροφή κυρίως.

Orlangelo... ο καθαρισμός κοστίζει. Θέλει νάρκωση.. και δεν είναι και από τις πιο ευχάριστες καταστάσεις για την γάτα.

Καλύτερη θεραπεία είναι η πρόλυψη.

Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 22:32, 29-09-08:

Αχ,όλα κοστίζουν....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:39, 29-09-08:

niki, βρήκα αυτο
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο ίσως να δεις αν στην στέλνουν ή να την παραγγείλεις on line.
και αυτό λεει για σκύλους.. αλλα μπορεί να έχουν και για γάτες ή να κάνει και αυτή ίσως.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:51, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Orangelo
Αχ,όλα κοστίζουν....
Βρήκα απο τον Κατώτερο Κατάλογο Αμοιβών του Κτηνιατρικού Συλλόγου ότι ο καθαρισμός με υπερήχους έχει 50?.

Είναι ενδεικτικές τιμές.. μπορεί να βρεις φτηνότερα ή και ακριβότερα, απλά να πάρεις μια ιδέα.

Ο καθαρισμός στον Κτηνίατρο γίνετε μόνο όταν έχει θέμα η γάτα..

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:52, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
niki, βρήκα αυτο
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο ίσως να δεις αν στην στέλνουν ή να την παραγγείλεις on line.
και αυτό λεει για σκύλους.. αλλα μπορεί να έχουν και για γάτες ή να κάνει και αυτή ίσως.
Julia σε ευχαριτω πολυ!
Θα το κοιταξω.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 08:16, 30-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Μήπως θα έπρεπε να το γράψεις σαν άρθρο αυτό και όχι σαν νήμα????Ήθελα απλά να πω, ότι η Ήλια μου όταν έρχεται και μου γλύφει την μυτούλα μου μυρίζει η αναπνοή της..Αλλά από τι ηλικία αρχίζουν όλα αυτά???????

το βρηκα σαν αρθρο σε καποιο κτηνιατρικο συλλογο..αλλα επειδη δεν κανουμε διαφημιση αφαίρεσα 1 κομματι που τον αφορουσε..αν θελει καποιος mod να το επεξεργαστει και να το παρουσιασει σαν αρθρο ενημερωσης δεν εχω προβλημα..α!!το μονο που προσθεσα ειναι ο ελεγχος...ετσι το βρηκα..κατα τ'αλλα.οσο για την ηλικια που ρωτησε η orangelo το γραφει και το αρθρο οτι ξεκινα στις ενηλικες γατες λογικα ξεκινας τον ελεγχο μολις η γατα μπει στο πρωτο ετος της ζωης της..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:07, 28-08-11:

Ενώ εμείς οι άνθρωποι έχουμε τα μέσα να φροντίζουμε καθημερινά για την υγεία των δοντιών μας, δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο και οι γάτες! Παρ' όλο που είναι πολύ καθαρά ζώα δεν έχουν προικιστεί με την ικανότητα να καθαρίζουν τα δόντια τους. Ποια είναι η κατάσταση τους; Πότε παρουσιάζουν ζημιές; Πως μπορούν αυτές οι ζημιές να αποφευχθούν; Μήπως υπάρχει τρόπος να φροντίσουμε εμείς για τα δόντια του αγαπημένου μας γατιού;
Μπορούμε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας όσον αφορά την υγεία των δοντιών της γάτας μας, εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:59, 28-08-11:

Συνηθως ξεκινάει με πλάκα και επεκτείνεται σε περιοδοντίτιδα.
Υπάρχουν τρόποι να καθαρίζονται, φυσικοί και μη. Ο ένας είναι:

και ο άλλος:

Ο τελευταίος τρόπος είναι:

Eγώ του τα βουρτίζω αλλά το τελευταίο διάστημα δεν του τα βούρτσιζα συχνά και είδα να σχηματίζεται λίγη πλάκα στα πίσω δόντια του. Μου βγήκε η πίστη να τον καταφέρω να τρώει κομμάτια κρέατος και κόκκαλα με κρέας (ορτύκια, φτερούγες και πλευρά κότας), αλλά ευτυχώς τα δοντάκια του απέκτησαν ξανά το ωραίο τους λευκό χρώμα. Βάλαμε μυαλό και πλέον του δίνω "δύσκολο" φαγητό για να καθαρίζουν φυσικά τα δόντια του και να εξασκεί τους μυες του. Το βούρτσισμα το αυξήσαμε επίσης στις 3-4 φορές την εβδομάδα. Δεν θέλω με τίποτα να τον ναρκώνω κάθε χρόνο για καθάρισμα δοντιών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:25, 28-08-11:

Θα ήθελα να δοκιμάσω το βούρτσισμα. Πως γίνεται; Δεν χρειάζεται ξέπλυμα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:55, 28-08-11:

Όχι, τρώγεται η οδοντόκρεμα Μυρίζει σαν πάστα για τριχόμπαλες και δεν βγάζει αφρούς Υπάρχουν οδοντόβουρτσες κανονικές και οδοντόβουρτσες που τοποθετούνται στο δάχτυλο. Εμένα δεν με βολεύουν αυτές στο δάχτυλο γιατί καμιά φορά δαγκώνει και πονάω. Συνήθως βουρτσίζουμε μόνο τις εξωτερικές επιφάνειες των δοντιών. Δεν χρειάζεται να του ανοιγεις το στόμα. Τραβάς μόνο το μάγουλο στην άκρη για να φάνουν τα δόντια και βουρτίζεις. Είναι πολύ εύκολη διαδικάσια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:12, 28-08-11:

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι να της τα βουρτσίζω τα δόντια 3 - 4 φορές την εβδομάδα αλλά δεν ξέρω εάν θα το δεχθεί.
Δυστυχώς όμως δεν έχω δει σε κάποιο pet shop οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα για γάτες.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 13:13, 28-08-11:

Καλά κάνατε και το ανοίξατε το συγκεκριμένο θέμα, γιατί σε σχετική συζήτηση με έναν κτηνίατρο ξέρετε τι μου είχε πει που μου έκανε εντύπωση?? ότι δυνητικά, αν στειρώναμε τις γατούλες μας και τους αφαιρούσαμε και όλα τα δόντια-δεδομένου όλων των άλλων προϋποθέσεων,δηλαδή καλή διατροφή,εμβολιασμοί,κλπ-θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στη γάτα μας τουλάχιστον 2-3 χρόνια επιπλέον ζωής!! Βέβαια ο άνθρωπος το είπε για να τονίσει τη σημασία της οδοντιατρικής υγιεινής και όχι για να τους αφαιρούμε τα δόντια! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 13:26, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι να της τα βουρτσίζω τα δόντια 3 - 4 φορές την εβδομάδα αλλά δεν ξέρω εάν θα το δεχθεί.
Δυστυχώς όμως δεν έχω δει σε κάποιο pet shop οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα για γάτες.
πιστεύω ότι αν της τα βουρτσίζεις συχνά ακόμα και χωρίς οδοντόκρεμα, θα της κάνει καλό γιατί έστω και μηχανικά αφαιρείς αρκετα βακτήρια που έχουν κολλήσει στα δόντια. Οι παιδικές οδοντόβουρτσες είναι μια χαρά αν δεν βρεις οδοντόβουρτσα για κατοικίδια Εμένα ο κτηνίατρος μου μου είπε ότι συνήθως από 3 ετών τα δόντια τους θέλουν καθάρισμα μια φορά τον χρόνο

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 13:35, 28-08-11:

Συμφωνώ απόλυτα ότι δυστυχώς μετά από κάποια ηλικία χρειάζονται νάρκωση και ενδελεχή καθαρισμό-κτηνίατρος με ειδικότητα στην οδοντιατρική κατοικιδίων που την απέκτησε στη Σουηδία μου είπε ότι εκεί τα πηγαίνουν πολλοί 2 φορές τον χρόνο για καθαρισμό.. Να σας ρωτήσω κάτι?Έχω παρατηρήσει ότι το στόμα του γατούλη μου μυρίζει ελαφρώς ορισμένες φορές, αλλά δεδομένου ότι είναι 4,5 μηνών και τα δοντάκια του είναι κάτασπρα όταν τα βλέπω,πού μπορεί να οφείλεται? Μήπως στο ότι αλλάζει δόντια?Ελπίζω να μη λέω καμιά μπαρούφα.. Επιβάλλεται να του τα βουρτσίζω από τώρα για να συνηθίζει?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:19, 28-08-11:

Louis, κι η δική μου έχει την ίδια ηλικία κι έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι ορισμένες φορές ψιλομυρίζει η αναπνοή της.
Είναι η ηλικία που αλλάζουν δόντια οπότε το θεωρώ φυσιολογικό γιατί τα δόντια της είναι κατάλευκα.
Θα αρχίσω να της τα βουρτσίζω λίγο και θα δω πως θα πάει.
Απλώς με αγχώνει λίγο η νάρκωση που θα πρέπει να της γίνεται κάθε φορά, εδώ φοβάμαι για τη νάρκωση που θα κάνει σε 1,5 περίπου μήνα λόγω στείρωσης...

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 15:27, 28-08-11:

Φοβερό το post, δεν είχα ιδέα..!!!

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Σ δεδομένου ότι είναι 4,5 μηνών και τα δοντάκια του είναι κάτασπρα όταν τα βλέπω,πού μπορεί να οφείλεται?
Η μυρωδιά μπορεί να είναι θέμα διατροφής.. Αν μυρίσετε το στόμα από ένα γατί που τρέφεται με fiskies θα καταλάβετε τι εννοώ..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:34, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Όχι, τρώγεται η οδοντόκρεμα Μυρίζει σαν πάστα για τριχόμπαλες και δεν βγάζει αφρούς Υπάρχουν οδοντόβουρτσες κανονικές και οδοντόβουρτσες που τοποθετούνται στο δάχτυλο. Εμένα δεν με βολεύουν αυτές στο δάχτυλο γιατί καμιά φορά δαγκώνει και πονάω. Συνήθως βουρτσίζουμε μόνο τις εξωτερικές επιφάνειες των δοντιών. Δεν χρειάζεται να του ανοιγεις το στόμα. Τραβάς μόνο το μάγουλο στην άκρη για να φάνουν τα δόντια και βουρτίζεις. Είναι πολύ εύκολη διαδικάσια

Λέω κι εγώ!! Αχ να σαι καλά!! Θα κοιτάξω αυτή την βδομάδα αν υπάρχουν σε πετ σιοπ εδώ αλλοιώς θα παραγγείλω από το διδίκτυο.

Παράθεση

Coolcat (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 17:37, 28-08-11:

Από τι ηλικία πρέπει να αρχίσουμε το βούρτσισμα??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:09, 28-08-11:

απο μικρή για να το δέχεται πιο εύκολα όταν μεγαλώσει Τρέμω και εγώ στην ιδέα να τον ναρκώνω κάθε χρόνο για καθάρισμα. Αν τους δίνετε βραστά κρέατα, μη τα κόβετε σε μικρά κομμάτια. Όσο πιο μεγάλα τα κομμάτια, τόσο καλύτερα για τα δόντια τους.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 11:05, 29-08-11:

Η μυρωδιά μπορεί να είναι θέμα διατροφής.. Αν μυρίσετε το στόμα από ένα γατί που τρέφεται με fiskies θα καταλάβετε τι εννοώ..[/quote]

Starblood,αποκλείεται να είναι θέμα διατροφής, δεδομένου ότι τρώει ξηρά τροφή Acana,κονσερβούλες Schesir και μαγειρευτά.[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/VPAPAD%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Άρα..μάλλον τα δοντάκια του θα είναι που αλλάζουν..

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 11:16, 29-08-11:

Αυτό είναι κλασικό παράδειγμα αποτυχημένης παράθεσης προς αποφυγή!!Sorry...

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γάτα πηλού
H Γάτα πηλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Γάτα πηλού έγραψε στις 13:21, 15-09-11:

Γεια σας!
Παρακολουθώ το forum σας εδώ και πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω ένα θέμα μόνη μου.Ας ξεκινήσω με την ερώτησή μου.

Η γατούλα μου είναι 2 χρονών. Από μικρούλα όταν ήτανε, το στόμα της ΔΕΝ μύριζε ποτε! Καθόλου! Και φυσικά τα δοντάκια της ήταν κατάλευκα...Τώρα όμως, είναι λίιιιιγο πιο κίτρινα και εάν πας κοντα στο στόμα(το γνωρίζω γιατί μου κάνει κουτουλίτσες και ζυμώματα ΚΑΘΕ βράδυ πριν κοιμηθούμε) μυρίζει κάπως διαφορετικά από παλιά. Δε λέω ότι "βρωμάει" αλλά ελαφρώς μυρίζει!
Τρώει εδώ και 1 χρόνο, royal canin για στειρωμένα και μισό κονσερβάκι καλής ποιοτητας .

Η ερώτησή μου είναι , εάν θα πρέπει να κάνει πχ μια φορά το χρόνο ένα καθαρισμό(???) ή εάν υπάρχει κάποιο προιον που να βοηθάει αποτελεσματικά στον καθαρισμό ή κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ!

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 14:20, 15-09-11:

Για να ήτανε το στοματάκι της πεντακάθαρο θα έπρεπε να τρώει φυσική τροφή, δηλαδή θηράματα. Ολες οι γατούλες που τρέφονται με τροφές του εμπορίου έχουν λίγο έως πολύ κίτρινα δοντάκια και πιο έντονη μυρωδιά στην ανάσα τους. Δυστυχώς είναι αναπόφευκτο.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 15:24, 15-09-11:

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Βέβαια αυτό το κατανοώ αλλά εννοώ μιας και η διατροφή της γάτας (δυστυχώς) έχει προσαρμοστεί σε αυτή που οι περισσότεροι επιλέγουμε (ξηρά, κονσέρβες) δεν θα έπρεπε (λογικά?) να υπάρχει και κάποια "λύση" στο θέμα δόντια? Είναι μόνο 2 χρονών..Δεν θέλω να έχει προβλήματα στο μέλλον..

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 17:25, 15-09-11:

Καθαρισμος δοντιων γινεται στις γατες, απο τον κτηνιατρο και χρειαζεται αναισθησια.
Επισης υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες και οδοντοβουρτσες για γατες, θελει να τις μαθεις απο μικρες μαλλον
για να το δεχονται -εγω στη μεγαλη μου δε θα το τολμουσα, η μικρη μπορει και να καθοταν.
Καπου ειχα διαβασει οτι αντι για οδοντοβουρστα μπορεις να χρησιμοποιησεις γαζα και αλατονερο(?).
Υπαρχουν επισης καποια treats τα οποια βοηθανε στον καθαρισμο των δοντιων, εχω δει κατα καιρους σε
πετ σοπς, αλλα δεν γνωριζω ποσο αποτελεσματια ειναι.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 17:40, 15-09-11:

Ε εντάξει, νάρκωση για τέτοιο λόγο δε θα έκανα εκτός και εάν ήταν να της πέσουν τα δόντια
Μόλις πήγα στο πετ σοπ και ρώτησα (δεν αγόρασα)..Όντως υπάρχει οδοντόκρεμα κτηνιατρική μάλιστα αλλά η δική μου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να με αφήσει..Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο εάν θα μπορούσε να αλλάξει την τροφή της σε royal canin oral που ειναι για τα δόντια και όπως διάβασα έχει brushing effect. Όποια άλλη πρόταση, δεκτή!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 18:12, 15-09-11:

Εγώ θα σου πρότεινα να την πας στον κτηνίατρο να δει αναλυτικά τα δόντια της, διότι αν όπως λες μυρίζει το στόμα της μπορεί να είναι και πιο σοβαρό από όσο φαίνεται. Της δικής μου για παράδειγμα άρχισε να μυρίζει το στόμα όταν προχώρησε η ζημιά στα δόντια. Θεωρητικά η χρόνια στοματίτιδα της γάτας εμφανίζεται πιο συχνά σε γάτες άνω των 3 ετών αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Εμένα ο γιατρός μετά απο καθαρισμό (με αναισθησία) μου έδωσε και ένα φάρμακο που το βάζεις στον νερό της(στην ουσία δεν είναι τόσο φάρμακο-όσο αντισηπτικό). Εγω μπορώ να σου πω ποιο είναι αν θες, αλλά θα πρότεινα καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο να σου συστήσει κάποιο.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 19:52, 15-09-11:

Ωραια! Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 20:11, 15-09-11:

Είδα ότι μία λύση είναι και οι φτερούγες κότας. Πως δηλαδη? Τις βραζω και τις δίνω ολόκληρες και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο? Δεν πρέπει να προσέχω? Ξέρω ότι τα κόκκαλα της κότας δεν είναι κατάλληλα για κανένα ζώο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:23, 15-09-11:

ΩΜΕΣ. Τα βραστά κόκκαλα είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 08:51, 16-09-11:

Και πάλι ρωτάω. Δεν είναι επικίνδυνα τα ωμά πουλερικά και γενικά οτιδήποτε ωμό? Εδώ αυγό του δίνω και αυτό μόνο βραστό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:16, 16-09-11:

Για εμάς είναι, για τις γάτες όχι, εκτός αν έχουν εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα. Πιο πολύ κινδυνεύει η γάτα σου να πάθει σοβαρό πρόβλημα υγείας από μαγειρεμένο κόκκαλο, παρά από σαλμονέλλα. Εμείς είμαστε πιο ευάλωτοι στα ωμά (αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αυτό αφού υπάρχουν αρκετοί που τρώνε ορισμένα ωμά κρέατα ή ακόμα και άνθρωποι που τρώνε όλα τα κρέατα τους ωμά). Έχετε αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν οι γύπες και άλλα ζώα (ακόμα και οι γάτες ορισμένες φορές) να τρέφονται με κουφάρια ζώων σε αποσύνθεση (=άπειρα βακτήρια) και να μη παθαίνουν απολύτως τίποτα; Η απάντηση βρίσκεται στο όξινο στομάχι τους και το κοντό τους έντερο.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 09:33, 16-09-11:

το θεμα είναι πως καταφέρνεις μια γάτα μαθημένη σε τυποποιημένη τροφή, να φάει ωμό....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:09, 16-09-11:

Αυτό εξαρτάται από την γάτα. Υπάρχουν πολλές που από το ένα λεπτό στο άλλο τρώνε ωμά και υπάρχουν οι εθισμένες στις κροκέτες που σου βγάζουν την πίστη μέχρι να κάνεις την μετάβαση. Στις δύσκολες γάτες η μετάβαση γίνεται από ξηρά σε κονσέρβα και μετά σε ωμή. Με τις φτερούγες μπορείς να κάνεις ένα κόλπο. Τις αλείφεις με λάδι από κονσέρβα τόνου για να ξεγελάσεις την γάτα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 22:30, 17-09-11:

Α καλό το κόλπο!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους