Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,542 εγγεγραμμένα μέλη και 710,976 μηνύματα σε 21,862 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 161 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κανιβαλισμός

Vvasilis2011

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vvasilis2011
Ο Vvasilis2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 7 γάτες και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Vvasilis2011 έγραψε στις 17:52, 19-03-18:

Καλησπέρα μενω στην όμορφη Χιο, το σπίτι που μενω εχει ενα τεράστιο κήπο και εχω την δυνατότητα να φιλοξενώ 8 γατουλες στον κήπο μου ,+μια μεσα στο σπιτι .Πριν απο λίγες μέρες το βραδύ μια γατούλα του κήπου χτυπήθηκε απο αυτοκίνητο αλλα δεν πέθανε ακαριαία,με αποτελεσμα να γυρίσει στο σπίτι βαριά χτυπημένη, και να ξεψυχήσει νωρίς το πρωι την ωρα που σηκώθηκα να παω δουλειά.Πηγα να παρω ενα πανί να την τυλιξω με σκοπό να την θαψω και οταν γύρισα διαπιστωσα οτι η γατα έλειπε απο το μέρος που ηταν, και κοιτάζοντας να δω τι έγινε αντίκρισα ενα έφηβο θυλικο γατί να την εχει τραβήξει απο το μέρος που ηταν και ειχε αρχίσει να την τρωει, με μανία που σοκαρίστηκα πλησιάζοντας να πάρω κουφάρι μου αγρίεβε κάνοντας τον χαρακτηριστικό γριλισμα.υπ' όψη σας οι γάτες του κήπου μου ειναι παντα ταιζμενες και χορτατες σε σημείο που αφήνουν φαγητό στα πιατα τους .Πραγματικα οσα χρονιά συναναστρέφομαι με γάτες δεν εχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορα και γενικα έψαξα για ανάλογες συμπεριφορές αλλα δεν βρήκα τίποτα, αν κάποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να το ξερω Ευχαριστώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vvasilis2011 : 19-03-18 στις 17:58.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:32, 19-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vvasilis2011
Καλησπέρα μενω στην όμορφη Χιο, το σπίτι που μενω εχει ενα τεράστιο κήπο και εχω την δυνατότητα να φιλοξενώ 8 γατουλες στον κήπο μου ,+μια μεσα στο σπιτι .Πριν απο λίγες μέρες το βραδύ μια γατούλα του κήπου χτυπήθηκε απο αυτοκίνητο αλλα δεν πέθανε ακαριαία,με αποτελεσμα να γυρίσει στο σπίτι βαριά χτυπημένη, και να ξεψυχήσει νωρίς το πρωι την ωρα που σηκώθηκα να παω δουλειά.Πηγα να παρω ενα πανί να την τυλιξω με σκοπό να την θαψω και οταν γύρισα διαπιστωσα οτι η γατα έλειπε απο το μέρος που ηταν, και κοιτάζοντας να δω τι έγινε αντίκρισα ενα έφηβο θυλικο γατί να την εχει τραβήξει απο το μέρος που ηταν και ειχε αρχίσει να την τρωει, με μανία που σοκαρίστηκα πλησιάζοντας να πάρω κουφάρι μου αγρίεβε κάνοντας τον χαρακτηριστικό γριλισμα.υπ' όψη σας οι γάτες του κήπου μου ειναι παντα ταιζμενες και χορτατες σε σημείο που αφήνουν φαγητό στα πιατα τους .Πραγματικα οσα χρονιά συναναστρέφομαι με γάτες δεν εχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορα και γενικα έψαξα για ανάλογες συμπεριφορές αλλα δεν βρήκα τίποτα, αν κάποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να το ξερω Ευχαριστώ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες... Πραγματικά σοκαρίστηκα και εγώ ... Έχω διαβάσει ότι μάνες γάτες τρώνε τα γατάκια τους αλλά αυτό πρώτη φορά!!!! Ο μόνος λόγος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως η γάτα έχει γεννήσει πρόσφατα, χωρίς να το ξέρεις, έχει κρύψει καπου τα νεογέννητα γατάκια και τρώγοντας την πεθαμενη γάτα θέλει να τα προστατέψει από ανεπιθύμητους επισκέπτες που θα προσελκύσει η μυρωδιά του νεκρού ζώου και που μπορεί να βλάψουν τα μωρά της...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,299 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:44, 19-03-18:

Σοκαρίστηκα ,πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ίσως να είναι όπως λέει η Δήμητρα αν κι αυτό ακραίο μου φαίνεται.Δεν ξέρω τι να πω
Παράθεση

Vvasilis2011

Νεοφερμένος

Ο Vvasilis2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 7 γάτες και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Vvasilis2011 έγραψε στις 19:37, 19-03-18:

Το έφηβο γατακι δεν ειναι ακομα σίγουρα σε ηλικία αναπαραγωγής ειναι μικρο ....και επίσης είναι το μονο που έχει αυτή την συμπεριφορά απο της 7 που εχω πλέον στον κηπο μου
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,299 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:19, 19-03-18:

Νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις κάποιο κτηνίατρο.Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά.Μήπως έχει κάποια αρρώστεια?Παρακολούθησέ το με προσοχή.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:10, 19-03-18:

Πόσο είναι το γατάκι σε ηλικία? Ξέρεις ή μπορείς να υπολογίσεις? Κάνε και μια ερώτηση στον κτηνίατρο.. Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το πιάσεις πήγαινε να το εξετάσει... Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε... Σίγουρα για κάποιον λόγο το εκανε
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vvasilis2011

Νεοφερμένος

O Vvasilis2011 έγραψε στις 22:25, 19-03-18:

Το γατακι είναι 6-7 μηνών ,είναι γενικά πολύ ήρεμο, και δεν δείχνει να ειναι άρρωστο αφου παίζει και τρωει κανονικα, εχω ήδη ρωτισει κτηνίατρο αλλα δεν το εχει εξετάσει, μου ειπε οτι δεν έχει ξανακούσει παρομια περίπτωση .Δεν ξερω αν το γατακι ειναι πνευματικα καλα δεν μπορώ να το εξηγήσω, ενο οπικα φαίνεται μια νορμάλ γατα που κάνει οτι κάνει μια γατα έχεις την αίσθηση οτι είναι περίεργο δεν ξερω τι να πω μπορεί και να μου φαίνεται,μετα απο το θεαμα που αντίκρισα που δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες.....
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:55, 19-03-18:

Καλησπέρα, το καταλαβαίνω ότι θα ήταν σοκαριστικό το θέαμα που αντίκρυσες, αλλά χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να γίνω κυνική, δεν μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση αλήθεια...Όντως έχουμε ακούσει για μάνες γάτες που μπορεί να "φάνε" τα μωρά τους και κυρίως για αρσενικούς που σε περιόδους "ορμών" τρώνε τα μικρά για να ζευγαρώσουν πάλι με τις θηλυκές.
Τώρα, οι δυό τους είχαν αλήθεια κάποια ιδιαίτερη σχέση, θέλω να πω γνώριζε τη μυρωδιά της; Από κει και πέρα, χωρίς να αποκλείω κάποιο "πνευματικό" πρόβλημα που λες, λέω ότι ίσως απλώς μυρίστηκε "ωμό κρέας" και τη δελέασε.... Ειδικά αν ζει έξω φαντάζομαι ότι θα είναι συνηθισμένη να κυνηγά πουλιά, ποντίκια, κλπ., οπότε συνηθισμένη και στο "αίμα"...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 19-03-18 στις 23:44.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,593 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:02, 19-03-18:

Μα δεν είναι μόνο ο κανιβαλισμός. Είναι και το γεγονός οτι το έφαγε νεκρό.
Αν εξαιρέσω τις ύαινες, δεν ξέρω κανένα άλλο ζώο να το κάνει αυτό.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:06, 19-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τι να πω...σκέψου όμως ότι μόλις είχε ξεψυχήσει το άλλο απ' ό,τι κατάλαβα..Καλά, αν το έτρωγε και ζωντανό δεν θα υπήρχε καμία εξήγηση...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,593 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:02, 20-03-18:

Ξέρω οτι όλα τα σαρκοφάγα κυνηγούν κι αφού σκοτώσουν τα θηράματά τους (ποντίκια, πουλιά, κλπ) τα τρώνε.
Να τρώει του ίδιου είδους και ήδη νεκρό, τι να πω....
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 01:07, 20-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vvasilis2011
Πραγματικα οσα χρονιά συναναστρέφομαι με γάτες δεν εχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορα και γενικα έψαξα για ανάλογες συμπεριφορές αλλα δεν βρήκα τίποτα, αν κάποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να το ξερω Ευχαριστώ
Εδώ που τα λέμε πάντως δεν είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς τέτοιες συμπεριφορές, αν δεν του τύχει ανάλογη περίπτωση, δηλ. εσύ έτυχε να ξαναέχεις γάτα με ανοιχτές πληγές στον κήπο σου ξεψυχισμένη για ώρες και να δεις αντιδράσεις από τις υπόλοιπες; Ένας άλλος κτηνίατρος θα μπορούσε ίσως να δώσει μία εξήγηση, ωστόσο δε μου φαίνεται ότι η έφηβη αυτή γατούλα μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα-ασθένεια...Από την άλλη και χωρίς αλήθεια να θέλω να μπούμε σε λεπτομέρειες , μήπως "έγλυφε"-καθάριζε τις πληγές της θανούσας και ήθελε να την προστατέψει κατά μία έννοια με το "γρύλισμα" που σου έκανε;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 20-03-18 στις 01:57.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:19, 20-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
.Από την άλλη και χωρίς αλήθεια να θέλω να μπούμε σε λεπτομέρειες , μήπως "έγλυφε"-καθάριζε τις πληγές της θανούσας και ήθελε να την προστατέψει κατά μία έννοια με το "γρύλισμα" που σου έκανε;;
Καλημέρα... Μαρία κάναμε ακριβώς την ίδια σκέψη.... Πιθανόν η γατούλα να έκανε προσπάθειες με διάφορες κινήσεις, γλυψιματα ακόμα και δαγκωματιες να συνεφέρει την νεκρή - και να την προστατέψει - ., γιαυτό και την είχε τραβήξει πιο πέρα, για να μην είναι εκτεθειμένη.. . Ναι αυτό είναι απόλυτα λογικό εφόσον ζούσαν παρέα και άρα γνωρίζονταν μεταξύ τους.. Ίσως να ήταν και αδελφάκι της... Κατά πάσα πιθανότητα Βασίλη πάνω στο σοκ σου δεν είδες καλά

Έβλεπα προχθές ένα παρόμοιο βίντεο με σκύλους... Ενα πεθαμένο σκυλί στην άκρη του δρόμου και ένα άλλο δίπλα του να το σκουντάει, να το γλείφει, να το δαγκώνει κάνοντας απεγνωσμένες προσπάθειες να το ξυπνήσει... Αυτοκίνητα πέρναγαν κανένας δεν σταμάταγε... Στο τέλος το έπιασε δυνατά από το πόδι και σέρνοντας το το πήγε μέσα σε ένα χωράφι μακριά από το δρομο και έκατσε διπλα του
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vvasilis2011

Νεοφερμένος

O Vvasilis2011 έγραψε στις 10:27, 20-03-18:

Αδελφακια δεν ηταν αλλα σίγουρα ηταν φίλες αφου ηταν όλη μερα μαζί, δεν νομιζω να ήθελε να την προστατέψει, που και αυτο θα μου φαίνονταν περιεργο γιατι ολες οι αλλες αδιαφορούσαν ......η χτυπημένη γατούλα απο το αυτοκίνητο δεν είχε εξωτερικά τραύματα την ώρα που την ειδα, το μονο σημάδι ηταν το αίμα στην μυτούλα της και στο στομα της, όπως σας είπα γύρισα στο σπίτι να πάρω ενα πανί με σκοπό να μαζεψω το κουφάρι της, μέσα σε αυτον τον χρόνο την είχε τραβήξει απο το σημείο που ηταν ,και την είχε πάει πισω απο μια μεγαλη πετρα, απο την ωρα που την βρήκα εως την ωρα που κατάλαβα τι γίνεται περάσαν περίπου 10 λεπτά, το θέαμα που αντίκρισα σίγουρα δεν έχει να κάνει με προστασία. Αν σας ελεγα λεπτομέριες θα καταλαβαίνατε οτι εχει να κάνει καθαρά με το φαγητό αφού ειχαν δημιουργηθεί πληγές που πριν δεν υπήρχαν
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 11:15, 20-03-18:

Με αφορμή μια ταινία όπου ένα σκυλάκι είχε αρχίσει να τσιμπολογάει το αφεντικό του που ήταν μέρες νεκρός και δεν τον είχαν βρε ακόμη, έλεγα σε μια φίλη πως θυμάμαι να έχω διαβάσει αληθινά τέτοια περιστατικά και πως το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Γιατί α) στα ζωάκια το Νο1 είναι η μυρωδιά, τα πάντα τα ταυτοποιούν προτίστως με αυτήν και μετά με τις υπόλοιπες αισθήσεις. Οπότε όταν το ζωάκι -από την πείνα- αρχίζει και τρώει το "αφεντικό"...δεν τρώει το αφεντικό, διότι εκείνη τη στιγμή μυρίζει απλά ένα νεκρό κουφάρι και όχι τη μυρωδιά του ανθρώπου του, διότι αυτή πλέον...πάπαλα.
Θα μου πείτε, εδώ μιλάμε για γάτα με γάτα. Ναι, απλά το ξεκίνησα έτσι γιατί θεωρώ πως ισχύει το ίδιο. Το γατάκι δεν έφαγε την φίλη του, ένα πτώμα άρχισε να τρώει που πλέον μύριζε ψοφίμι και μόνο. Σαν να ήταν οποιοδήποτε άλλο νεκρό ζώο / θήραμα. Εδώ λέμε πως όταν ζούνε μαζί και γυρνάει το ένα από στείρωση, είναι σαν να μην γνωρίζονται πολλές φορές γιατί αλλάζουν οι μυρωδιές λόγω της αλλαγής των ορμονών. Ε πόσο μάλλον από το ζωντανό στο νεκρό.
Για εμένα το μόνο λίγο παράξενο είναι ότι έγινε τόσο σύντομα και το ότι πρόκειται για χορτασμένο γατί. Από την άλλη, όσο περισσότερη επαφή έχω με τις γάτες, τόσο αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά δεν είναι μόνο τα σκυλάκια που έχουν και το όνομα και τη χάρη της λαιμαργίας...δεν τους φτάνουν βέβαια, αλλά παρατηρώ πως εχουν κι αυτά αρκετή δόση. Κάτι γατιά που ταίζω, μόλις να έχουν φάει, αν τους δώσω σούπερ λιχουδιές (βλ.κρέας, ψάρι) αμέσως μετά, κάνουν σαν να έχουν να φάνε αιώνες... οπότε, 'άβυσσος' για μένα, ποιος μας λέει ότι η γάτα -σαρκοφάγο και μέγας θηρευτής- ακόμη και χορτασμένη να είναι, πως θα αφήσει να πάει χαμένο κάτι που της μυρίζει πολύ απλά...φρέσκο κρέας. Μη με παρεξηγείτε με την επιλογή των λέξεων, τα λέω απλά ωμά-ρεαλιστικά με βάση τους νόμους της φύσης, δεν προσπαθώ να μειώσω το καημενούλι το γατάκι που πέθανε.

Από 'κει και πέρα, ως προς το καθαυτό γεγονός, πριν ελάχιστο διάστημα είχα δει βίντεο στο youtube που γινόταν ακριβώς αυτό. Πέρα από βίντεο που δείχνουν τις μάνες να τρώνε τα νεογνά, είχε ένα που ήταν η μάνα και από δίπλα το μωρό της (όχι νεογνό προφανώς) έτρωγε το άλλο της μωρό που είχε πεθάνει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 20-03-18 στις 11:24.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:37, 20-03-18:

Όσες ερμηνείες και να δώσουμε πάλι δεν θα βρούμε άκρη.Όλες οι εκδοχές βρίσκονται στο τραπάζι αλλά καμιά μπορεί να μην ισχύει.
Από πλευράς μου ,παρακολούθα τη συμπεριφορά αυτόυ του ζώου κι αν αντιληφθείς πως κάτι τρέχει εξ'ίσου περίεργο ,να το πας σε κτηνίατρο άμεσα.Εκείνος θα κρίνει την περαιτέρω πορεία.Λυπάμαι αλλά αλλά έχω δει σκηνές απείρου κάλους με σκύλους ,μπροστα στα μάτια μου,αλλά με γάτα ουδέποτε.Αυτό το γατί έχει γονίδια περίεργα και πολύ πιθανόν αν γεύτηκε αίμα ομοίου του να γευτεί και άλλου είδους σάρκα ειδικά αν πεινάσει.Και πάλι όμως είσαι σίγουρος πως ήταν χορτάτο?Εμένα αυτό μου κόλλησε,ότι το ζώο δεν τρέφεται καλά.Μπορεί να βλέπεις ό,τι τρώει αλλά μήπως έχει παράσιτα στο έντερο που καταστρέφουν καθε τροφή?Για όλα αυτά μόνο ένας γιατρός θα σου εξηγήσει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,864 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 20-03-18:

Βρε παιδια,δεν ειναι σχιζοφρενης το γατακι ουτε εχει κανενα ψυχολογικο προβλημα.Ειναι απλα ενστικτο επιβιωσης.Συμφωνω στα περισσοτερα απο αυτα που εγραψε ο φιλος μας (συγνωμην αν κανω το λαθος το φυλο,αντρα βλεπω σαν φυλο) ikati.
Το γατακι αυτο,ειδε απλα κρεας.Δεν ειδε κατι παραπανω.Βασικα κατι σαν ετοιμο κυνηγι ειδε.Δεν εχουν την δικια μας λογικη.
Και ομως ειναι πολυ συνηθες φαινομενο να τρωνε νεκρα γατια.Σαφως τοε χω δει καιε γω στην ζακυνθο,νεκρη γατα και να την τρωνε 2 αλλες γατες.Στο δρομο ημουν και το εβλεπα..δεν τα ηξερα τα γατια να ξερω τι σχεση εχουν.Αλλα μην το συγχαιουμε με τους ανθρωπους.Ειναι απολυτα φυσιολογικο.
Και σαφως εχω δει μαναδες να τρωνε τα νεκρα παιδια τους.Καμια διαφορα δεν υπαρχει.Τα ζωα εκμεταλευονται ότι πεθαινει.Το ''εκμεταλευονται'',οχι με την κακια εννοια,αλλα με την εννοια οτι τιποτε δνε πηγαινει χαμενο στη φυση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-03-18 στις 20:16.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 14:42, 15-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
δε χρειαζεται να πας τοσο μακρυα..
κ εδω συμβαινει απο γουρουνια,κοτες,γυπες κ.α. ...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους