Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,738 εγγεγραμμένα μέλη και 714,550 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 234 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι διαβάζετε τώρα;

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:30, 09-10-12:

Εψαξα πολυ, στα διαφορα θεματα και δεν βρηκα να υπαρχει κατι τετοιο. Μονο προτασεις για βιβλια βρηκα. Σκεφτηκα λοιπον, οσοι ειμαστε βιβλιοφιλοι, να πουμε τι ειδος βιβλια προτιμαμε και τι διαβαζουμε αυτην την εποχη. Και φυσικα κανω εγω την αρχη.
Απο μικρη μ' αρεσε να διαβαζω, αλλα αργησα πολυ να βρω το ειδος που με συγκινει πραγματικα. Στα μαθητικα μου χρονια διαβασα οπως ολα τα τοτε παιδια Λουντεμη, Καζαντζακη και οσους συγγραφεις ειχαν τα βιβλια μας των Νεων Ελληνικων. Αφου τελειωσα το σχολειο, εψαχνα να βρω τι μ' αρεσει και δεν τα καταφερα και ετσι διαβαζα για καποια χρονια, Βιπερ Νορα και Αρλεκιν, πολυ φθηνη λογοτεχνια, αν ειναι κιολας λογοτεχνια, αλλα με ταξιδευαν.
Την αληθινη μου προτιμηση την ανακαλυψα χαρη στον αντρα μου, την εποχη που βγαιναμε. Μου εδωσε ενα βιβλιο Επιστημονικης Φαντασιας να διαβασω και αυτο ηταν. Απο τοτε εχω διαβασει απειρα βιβλια αυτου του ειδους. Αγαπημενοι μου συγγραφεις σε αυτο το ειδος, Ισαακ Ασιμοφ, Αρθουρ Κλαρκ, Ουρσουλα Λεγκεν, Ρομπερτ Χενλαιν, Φιλιπ Ντικ, Στανισλαβ Λεμ, Ιβαν Εφραιμωφ. Σιγουρα ξεχναω και κανα δυο.
Μερικα χρονια αργοτερα, ανακαλυψα και την Αγκαθα Κριστι. Ερωτευτηκα κυριολεκτικα αυτο το ειδος βιβλιων και εχω διαβασει τα περισσοτερα βιβλια της. Πριν λιγα χρονια σε μια τυχαια βολτα σε μεγαλο SM, ανακαλυψα και τον Αντρεα Καμιλλερι, εναν ιταλο που ξεκινησε να γραφει στα 60 του χρονια βιβλια αστυνομικα-μυστηριου και τον λατρεψα και αυτον.
Αυτα τα δυο ειδη ειναι που προτιμω να διαβαζω λοιπον, συν καποια βιβλια εκλαικευμενης επιστημης. Βεβαια αν πεσει στα χερια μου κατι αλλο, δεν θα αρνηθω να το διαβασω, πολυ λιγα ομως μου κρατανε το ενδιαφερον.
Αυτη την εποχη διαβαζω το Γαιοφως του Αρθουρ Κλαρκ το βραδυ, το Συμπλεγμα του Καιν της Αγκαθα Κριστι το μεσημερι και για τις υπολοιπες ωρες, εχω ξεκινησει Το Συμπαν σε ενα Καρυδοτσουφλο του Stephen Hawking.
Σειρα σας λοιπον.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 09-10-12 στις 23:06.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 15:52, 09-10-12:

πολυ ομορφο θεμα!!!

ας πω και εγω με τη σειρα μου.. περα απο τα πολλα βιβλια ψυχολογιας που περνανε απο τα χερια μου αυτον τον καιρο καθως αρχιζουμε σιγα σιγα το νεο εξαμηνο και πρεπει να ειμαι ετοιμη διαβαζω το 'Σινταρτα - Ενα ινδικο παραμυθι' του Ερμαν Εσσε.. ειναι ενα πολυ ομορφο μυθιστορημα το οποιο αναζητα την βαθυτερη αληθεια της ζωης του ανθρωπου.. σε ταξιδευει με τη χρηση ενος πολυ απλου λεξιλογιου στην αναζητηση της ατομικης και πνευματικης ανεξαρτησιας που ολοι μας προσπαθουμε να ανακαλυψουμ..με εναν ηρωα ο οποιος περνα απο πολλες διαφορετικες φασεις πλουτου,φτωχιας,ουσιαστικης φιλιας,δυνατου ερωτα και οικογενειας μεχρι τη στιγμη που 'βρισκει' πια τον ευατο του.. ειναι ενα βιβλιο για καθε ηλικια που σε βαζει στο παιχνιδι των βαθυστοχαστων σκεψεων γυρω απο τα πραγματα που πραγματικα αξιζουν σε αυτη τη ζωη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:45, 09-10-12:

Βιβλία. Γάτες. Θάλασσα. Μουσική: Το αγαπημένο μου "τετράπτυχο".
Διάβαζα και διαβάζω ό,τι πέφτει στα χέρια μου (αρκεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον βεβαίως-βεβαίως).
Η βιβλιοθήκη μου περιέχει, εκτός από τα βιβλία που έχω διαβάσει, και πολλά καινούργια βιβλία που ούτε έχω ανοίξει, κι αυτό διότι:
Αγοράζω 3-4 μαζί όταν έχω ευκαιρία (και χρήμα εννοείται) ούτως ώστε, όταν τελειώνω κάποιο,
να έχω περιθώριο να επιλέξω το επόμενο. Σαν σε βιβλιοπωλείο.
Συνήθως όταν θα τελειώσω ένα μυθιστόρημα, θα αρχίσω μετά ένα δοκίμιο και το αντίστροφο, ώστε να υπάρχει εναλλαγή
να αφήνω να περάσει λίγος χρόνος πριν αφήσω τους ήρωες κάποιας ιστορίας και ταξιδέψω στην επόμενη.
Αισθηματικά, αστυνομικά, ψυχολογία κλπ.,
πάντα θα βρίσκομαι είτε στην αρχή, είτε στη μέση, είτε στο τέλος κάποιου βιβλίου.
Αυτό το διάστημα έχω αρχίσει της Karen Armstrong " Η Βίβλος", ένα δοκίμιο πάνω στη "βιογραφία του πιο πολυδιαβασμένου ιερού κειμένου."

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:07, 09-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από simba(Δήμητρα)
πολυ ομορφο θεμα!!!

ας πω και εγω με τη σειρα μου.. περα απο τα πολλα βιβλια ψυχολογιας που περνανε απο τα χερια μου αυτον τον καιρο καθως αρχιζουμε σιγα σιγα το νεο εξαμηνο και πρεπει να ειμαι ετοιμη διαβαζω το 'Σινταρτα - Ενα ινδικο παραμυθι' του Ερμαν Εσσε.. ειναι ενα πολυ ομορφο μυθιστορημα το οποιο αναζητα την βαθυτερη αληθεια της ζωης του ανθρωπου.. σε ταξιδευει με τη χρηση ενος πολυ απλου λεξιλογιου στην αναζητηση της ατομικης και πνευματικης ανεξαρτησιας που ολοι μας προσπαθουμε να ανακαλυψουμ..με εναν ηρωα ο οποιος περνα απο πολλες διαφορετικες φασεις πλουτου,φτωχιας,ουσιαστικης φιλιας,δυνατου ερωτα και οικογενειας μεχρι τη στιγμη που 'βρισκει' πια τον ευατο του.. ειναι ενα βιβλιο για καθε ηλικια που σε βαζει στο παιχνιδι των βαθυστοχαστων σκεψεων γυρω απο τα πραγματα που πραγματικα αξιζουν σε αυτη τη ζωη..
Αυτο το βιβλιο μου φαινεται πολυ ενδιαφερον, το σημειωνω για μελλοντικη χρηση.

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αυτό το διάστημα έχω αρχίσει της Karen Armstrong " Η Βίβλος", ένα δοκίμιο πάνω στη "βιογραφία του πιο πολυδιαβασμένου ιερού κειμένου."
Εχει ασχοληθει και ο Ασιμοφ σε ενα βιβλιο του με αυτο το θεμα, οχι εκτενως βεβαια. Ειναι ενα θεμα που παντα με ενδιαφερει, θα το παρω αυτο που διαβαζεις στην πρωτη ευκαιρια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 12:06. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 09-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Είναι πράγματι πολύ καλό, το έχω διαβάσει κι εγώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 23:14, 09-10-12:

ειναι πολυ ομορφο βιβλιο με βαθυτερα νοηματα..αυτο που με τραβηξε ειναι το πολυ απλο και οικειο λεξιλογιο και οι ομορφες εικονες που παρουσιαζει..πραγματευεται τη δυναμη της φιλιας και του ερωτα αλλα και πολλα αλλα θεματα που ολοι μας σκεφτομαστε και αναλυουμε κυριως με τον εαυτο μας.. γενικα σε βαζει σε σκεψεις για το τι πραγματικα αξιζει να προσπαθεις,να πονας και να αναζητας! στο προτεινω σιγουρα! (δεν ειναι μεγαλο σαν βιβλιο αλλα ακομα και με αυτες τις λιγες σελιδες του ειναι μια πολυ καλη συντροφια)

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:31, 09-10-12:

Εχει ασχοληθει και ο Ασιμοφ σε ενα βιβλιο του με αυτο το θεμα, οχι εκτενως βεβαια. Ειναι ενα θεμα που παντα με ενδιαφερει, θα το παρω αυτο που διαβαζεις στην πρωτη ευκαιρια.
Μόνο να σε .."προειδοποιήσω" οτι είναι κάπως..."ακαδημαϊκό", που σημαίνει οτι έχει ορολογίες, ιστορικές αναφορές (αρχίζει με την Παλαιά Διαθήκη) και δεν μπορώ να βγάλω πάνω από λίγες σελίδες την ημέρα γιατί είναι κομμάτι.."δύσκολο" στη μελέτη (όχι την...Ελεωνόρα) Κι επειδή είχα διαβάσει πριν ένα "χαλαρωτικό" βιβλίο, έπιασα τώρα αυτό για αλλαγή, που παιδεύει λίγο παραπάνω τη σκέψη. Εκδόσεις "Ελληνικά Γραμματα"
Κι επειδή συνηθίζω επίσης, αν μου αρέσει κάποιος συγγραφέας να έχω τα περισσότερα βιβλία του, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα
ένα άλλο της ιδίας (Karen Armstrong) με τίτλο "Η Ιστορία Του Θεού" που πραγματεύεται από την γέννηση της ανθρωπότητας τις θρησκείες όλων των λαών, ακόμα και τον αθεϊσμό. Είναι χοντρό βιβλίο, αλλά διαβάζεται ευχάριστα. Δεν είναι fiction, η συγγραφέας προσεγγίζει το θέμα με καθαρά ιστορική ματιά. Δεν θυμάμαι να σου πω όμως τις εκδόσεις, το είχα διαβάσει στην πρώτη του εγώ, μετά επανεκδόθηκε με διαφορετικό εξώφυλλο. Αν σε ενδιαφέρει θα το βρω και θα σου πω.

Κι επειδή είμαστε σε γατο-site δεν πιστεύω να μην έχετε διαβάσει το
"Εγώ ο Ζάχος Ζάχαρης"? ( της Λένας Διβάνη, εκδ.Καστανιώτη).
Το βρήκα τυχαία σε....στάντ βιβλίων σε σούπερ μάρκετ (ΑΒ) της γειτονιάς μου,
το ξεφύλλισα,
μου άρεσε,
το αγόρασα (μόνο10 ευρώ παρακαλώ!)
και καθόλου δεν το μετάνιωσα.
Συγκινητικό μέχρι..δακρύων. Μη το χάσετε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 12:07. Αιτία: Merge
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 00:13, 10-10-12:

Alcyone είσαι το άλλο μου μισό.. δεν εξηγείται αλλιώς. Αφενός για το τετράπτυχο, αφετέρου για την αγορά περισσότερων βιβλίων μαζί για να υπάρχει επιλογή (αυτήν την στιγμή έχω πάνω από 30 αδιάβαστα στην βιβλιοθήκη μου) και τρίτον για το σχετικό με γάτες βιβλίο. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω εδώ ότι το αγαπημένο μου βιβλίο με γάτες είναι "η τελευταία μαύρη γάτα" του πολυαγαπημένου Τριβιζά. Κλάμα σου λέει η κυρία. Όταν το τελείωσα ορκίστηκα ότι δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω κανένα άλλο βιβίο ποτέ, γιατί κανένα δεν θα μου άρεσε περισσότερο από αυτό.
Λοιπόν τελικά δεν τήρησα τον όρκο μου..ευτυχώς και τώρα διαβάζω το 1984 του Όργουελ. Μεγάλη ζημιά το συγκεκριμένο βιβλίο.Έχω πάθει σοκ με την ευφυία του και με το πόσο καλά μπόρεσε και έστησε την ιστορία του. "Όταν ο Όργουελ έγραφε το βιβλίο του, το 1984 ήταν μέλλον. Σήμερα είναι παρελθόν. Αλλά μετά το έργο αυτό, το πραγματικό 1984 θα είναι πάντα μια χρονιά του μέλλοντος, η πρώτη ενός ζoφερού μιλένιουμ, που απειλεί την ανθρώπινη ιστορια.
Ήδη ο μεγάλος αδελφός μας βλέπει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 29-10-12 στις 23:05.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:28, 10-10-12:

Μόνο να σε .."προειδοποιήσω" οτι είναι κάπως..."ακαδημαϊκό", που σημαίνει οτι έχει ορολογίες, ιστορικές αναφορές (αρχίζει με την Παλαιά Διαθήκη) και δεν μπορώ να βγάλω πάνω από λίγες σελίδες την ημέρα γιατί είναι κομμάτι.."δύσκολο" στη μελέτη (όχι την...Ελεωνόρα) Κι επειδή είχα διαβάσει πριν ένα "χαλαρωτικό" βιβλίο, έπιασα τώρα αυτό για αλλαγή, που παιδεύει λίγο παραπάνω τη σκέψη. Εκδόσεις "Ελληνικά Γραμματα"
Κι επειδή συνηθίζω επίσης, αν μου αρέσει κάποιος συγγραφέας να έχω τα περισσότερα βιβλία του, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα
ένα άλλο της ιδίας (Karen Armstrong) με τίτλο "Η Ιστορία Του Θεού" που πραγματεύεται από την γέννηση της ανθρωπότητας τις θρησκείες όλων των λαών, ακόμα και τον αθεϊσμό. Είναι χοντρό βιβλίο, αλλά διαβάζεται ευχάριστα. Δεν είναι fiction, η συγγραφέας προσεγγίζει το θέμα με καθαρά ιστορική ματιά. Δεν θυμάμαι να σου πω όμως τις εκδόσεις, το είχα διαβάσει στην πρώτη του εγώ, μετά επανεκδόθηκε με διαφορετικό εξώφυλλο. Αν σε ενδιαφέρει θα το βρω και θα σου πω.
Δεν εχω προβλημα, μ' αρεσουν και τα ακαδημαικα. Ενδιαφερον φαινεται και το δευτερο που λες, δεν χρειαζεται να ειναι fiction και ο Ασιμοφ που ειπα οτι ασχολειται με καποια θεματα, δεν ασχολειται σαν συγγραφεας επιστημονικης φαντασιας, αλλα σαν επιστημονας και σκεπτομενος. Ψαξτο κι αν το βρεις μου λες.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:08, 10-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Alcyone είσαι το άλλο μου μισό.. δεν εξηγείται αλλιώς. Αφενός για το τετράπτυχο, αφετέρου για την αγορά περισσότερων βιβλίων μαζί για να υπάρχει επιλογή (αυτήν την στιγμή έχω πάνω από 30 αδιάβαστα στην βιβλιοθήκη μου) και τρίτον για το σχετικό με γάτες βιβλίο. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω εδώ ότι το αγαπημένο μου βιβλίο με γάτες είναι "η τελευταία μαύρη γάτα" του πολυαγαπημένου Τριβιζά. Κλάμα σου λέει η κυρία. Όταν το τελείωσα ορκίστηκα ότι δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω κανένα άλλο βιβίο ποτέ, γιατί κανένα δεν θα μου άρεσε περισσότερο από αυτό.
Λοιπόν τελικά δεν τήρησα τον όρκο μου..ευτυχώς και τώρα διαβάζω το 1984 του Όργουελ. Μεγάλη ζημιά το συγκεκριμένο βιβλίο.Έχω πάθει σοκ με την ευφυία του και με το πόσο καλά μπόρεσε και έστησε την ιστορία του. "Όταν ο Όργουελ έγραφε το βιβλίο του, το 1984 ήταν μέλλον. Σήμερα είναι παρελθόν. Αλλά μετά το έργο αυτό, το πραγματικό 1984 θα είναι πάντα μια χρονιά του μέλλοντος, η πρώτη ενός ζφερού μιλένιουμ, που απειλεί την ανθρώπινη ιστορια.
Ήδη ο μεγάλος αδελφός μας βλέπει..
Χαίρομαι "le chat noir" που έχουμε τα παρόμοια χούγια, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το διάβασμα και τις "τέρψεις" της ζωής. Για να είμαι ειλικρινής, το "1984" .αν και ανήκει στην κλασσική λογοτεχνία, δεν το έχω διαβάσει!!!
Το είχα αγοράσει, και δεν ξέρω για ποιό λόγο, το χάρισα (πριν το ανοίξω) στην αδερφή μου.
Εδώ να κάνω μια παρένθεση να πω οτι εδώ και χρόνια έχω πάψει να δανείζω βιβλία ΄(ύστερα από απώλεια μερικών).
Προτιμώ να δώσω χρήματα και να αγοράσω σε κάποιον που του γυάλισε ένα βιβλίο μου, παρά να του δανείσω το δικό μου.
Το μότο μου είναι: Χαρίζω μερικές φορές, δανείζω ποτέ!
('Εχεις κι εσύ αυτή την..χμ..παραξενιά, να φυλάς ζηλόφθονα ως θησαυρό τα "δικά σου" βιβλία?)
Η σχέση με τα βιβλία μου είναι.."ερωτική"- γιατί, αν το φιλοσοφήσουμε λίγο, πόσα"πολύτιμα" μπορούν να μας συντροφέψουν καθημερινά στο κρεββάτι? Τα εξής 3: Σύντροφος, γατί/ά, βιβλίο...
Α, ναι και τα γυαλιά, για όσους από εμάς έχουμε..στραβωμάρα και δεν βλέπουμε να διαβάσουμε.
Την "Τελευταία Μαύρη Γάτα", μου την έχουν δωρήσει εδώ και ..7 χρόνια, αλλά ακόμη δεν αξιώθηκα να τη διαβάσω,
δεν βρέθηκα στο κατάλληλο..mood, αλλά αυτό θα γίνει ελπίζω κάποια στιγμή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-10-12 στις 21:18.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:34, 10-10-12:

Δεν εχω προβλημα, μ' αρεσουν και τα ακαδημαικα. Ενδιαφερον φαινεται και το δευτερο που λες, δεν χρειαζεται να ειναι fiction και ο Ασιμοφ που ειπα οτι ασχολειται με καποια θεματα, δεν ασχολειται σαν συγγραφεας επιστημονικης φαντασιας, αλλα σαν επιστημονας και σκεπτομενος. Ψαξτο κι αν το βρεις μου λες.
Έχω διαβάσει Ισαάκ Ασίμοφ παλιά, καθώς και Άρθουρ Κλάρκ (μη με ρωτήσεις τίτλους δεν θυμάμαι) και μου άρεσαν -με τον Άρθουρ Κλάρκ έχω ένα θέμα και δεν ξαναδιάβασα βιβλίο του, αλλά είναι άσχετο με αυτά που συζητάμε εδώ.
Αυτό που ήθελα να σου πω είναι οτι, πιο εύκολα "κυλάει" το διάβασμα με ένα βιβλίο των παραπάνω, παρά με βαρύγδουπα
(αλλά εξίσου ενδιαφέροντα) της Άρμστρονγκ. Στα λέω αυτά γιατί, αν είσαι λίγο σαν κι εμένα, δεν ξέρω σε τι διάθεση είσαι
αυτόν τον καιρό. Π.χ, εγώ πέρυσι που ήμουν κάπως αγχωμένη (πάντα ήμουν , αλλά κατά διαστήματα περισσότερο), ξέρεις
με τι καταπιάστηκα? Με τα Παραμύθια του Άντερσεν!!! Ναι, αυτά που διαβάζαμε παιδιά εμείς οι μεγαλύτερες, και ήταν
τα αγαπημένα μου! Δεν ξέρεις πόσο τα απόλαυσα και πόσο "καταπραϋντικά" ήταν για την ταραγμένη μου ψυχή..

Στο θέμα μας τώρα:
" Η Ιστορία του Θεού" Karen Armstrong, εκδόσεις "Φιλίστωρ". Όπως σου είπα, έχει επανεκδοθεί, φαντάζομαι από τον
ίδιο εκδοτικό οίκο.
Δεν θα το βρεις στα συνοικιακά βιβλιοπωλεία επειδή είναι αρκετά παλαιό βιβλίο, αλλά εγώ όταν θέλω παλαιότερες εκδόσεις,
πηγαίνω στην "Πολιτεία" στην Ασκληπιού (στο κέντρο, κοντά στην Ακαδημίας) και βρίσκω ό,τι θέλω. Φαντάσου το
"Σατυρικόν" το είχα βρει μόνο εκεί!! (ούτε καν Ελευθερουδάκη). Υπάρχει βέβαια και ο "Ιανός", δεν έχω δοκιμάσει εκεί.

Και, Βάσω μου μη χάσεις με τίποτα, αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει "Εγώ ο Ζάχος Ζάχαρης"της Λένας Διβάνη.
Πραγματεύεται την ιστορία ενός λευκού γάτου που υιοθετήθηκε από μια συγγραφέα (αυτοβιογραφικό).
Συγκινητικό, διαβάζεται στο τέλος με βουρκωμένα μάτια (που δεν είμαι, κι απ'τις γυναίκες που βλέπουν κινηματογραφικά αισθηματικά δράματα΄και κλαίνε, να μη σου πω οτι δεν τα βλέπω καν)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:03, 10-10-12:

Ναι ξερω alkyone μου, εχω κι εγω ενα θεμα με τον Κλαρκ, καποιες φορες μου παρουσιαζεται και με τον Ασιμοφ, γινονται κομματακι Αμερικανακια, αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα, με εκνευριζει, αλλα μου αρεσουν οι ιστοριες τους. Ειδικα του Κλαρκ καποια βιβλια, τα θεωρω ποιηματα, μην ξεχναμε εξαλλου τις Οδυσειες του διαστηματος.
Για τους βαρυγδουπους συγγραφεις τωρα, πιστευω πως εχει να κανει με τον τροπο που γραφει καποιος και αν εχει μεταδοτικοτητα και οχι με το λεξιλογιο η τους επιστημονικους ορους που χρησιμοποιει. Γι' αυτον το λογο, θελω πολυ να διαβασω τα βιβλια του Γραμματικακη, δεν εχω διαβασει ουτε ενα να παρει η ευχη και ειναι τοσο ενδιαφερων, αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε και με κομμενους μισθους, δεν μπορω να κανω και πολλα.
Για τα βιβλια της Armstrong, εχω σχετικα κοντα μου Ελευθερουδακη στο Village.
Για το τελευταιο που μου λες, το βιβλιο με τον ασπρο γατο, το σημειωνω στα υποψιν. Δεν εχω διαβασει πολλα βιβλια με γατες, ειναι η αληθεια, λατευω ομως το βιβλιο των γατων του Δημου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:27, 10-10-12:

Ναι ξερω alkyone μου, εχω κι εγω ενα θεμα με τον Κλαρκ, καποιες φορες μου παρουσιαζεται και με τον Ασιμοφ, γινονται κομματακι Αμερικανακια, αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα, με εκνευριζει, αλλα μου αρεσουν οι ιστοριες τους. Ειδικα του Κλαρκ καποια βιβλια, τα θεωρω ποιηματα, μην ξεχναμε εξαλλου τις Οδυσειες του διαστηματος.
Για τους βαρυγδουπους συγγραφεις τωρα, πιστευω πως εχει να κανει με τον τροπο που γραφει καποιος και αν εχει μεταδοτικοτητα και οχι με το λεξιλογιο η τους επιστημονικους ορους που χρησιμοποιει. Γι' αυτον το λογο, θελω πολυ να διαβασω τα βιβλια του Γραμματικακη, δεν εχω διαβασει ουτε ενα να παρει η ευχη και ειναι τοσο ενδιαφερων, αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε και με κομμενους μισθους, δεν μπορω να κανω και πολλα.
Για τα βιβλια της Armstrong, εχω σχετικα κοντα μου Ελευθερουδακη στο Village.

Για το τελευταιο που μου λες, το βιβλιο με τον ασπρο γατο, το σημειωνω στα υποψιν. Δεν εχω διαβασει πολλα βιβλια με γατες, ειναι η αληθεια, λατευω ομως το βιβλιο των γατων του Δημου.
Του Νίκου Δήμου το βιβλίο των γάτων, το έχω διαβάσει κι εγώ, και (επειδή έχω και όλη τη σειρά που βγήκε τότε) σου συστήνω επίσης "Το Ημερολόγιο του Καύσωνα" και τις "Λίστες"(όχι για γατιά) Πολύ όμορφα βιβλία όλα.
Ο T.S. Elliot έχει γράψει ποιήματα για γάτες, έχω βιβλίο, δεν αξιώθηκα ακόμα να το διαβάσω.
Γραμματικάκη, δεν έχω ούτε εγώ ασχοληθεί καθόλου (ακόμα, είναι τόσα πολλά βιβλία που με περιμένουν να τα διαβάσω)αλλά θα το έχω υπ'όψιν..
Για το βιβλίο της Armstrong, δεν είμαι σίγουρη οτι θα το βρεις στον Ελευθερουδάκη, αλλά μπορείς να το παραγγείλεις να σου το φέρουν.
Της Διβάνη το "Εγώ ο Ζάχος Ζάχαρης", μόνο 10 ευρώ, σε ..σούπερ μάρκετ τυχαία το βρήκα σε σταντ,
διάβασέ το και θα σου αρέσει πιστεύω.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:35, 10-10-12:

Της Διβάνη το "Εγώ ο Ζάχος Ζάχαρης", μόνο 10 ευρώ, σε ..σούπερ μάρκετ τυχαία το βρήκα σε σταντ,
διάβασέ το και θα σου αρέσει πιστεύω.
ΑΒ; Γιατι εχω και γω κοντα μου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:06, 10-10-12:

Αν έχει και κανα σταντ βιβλία ο ΑΒ που είναι κοντά σου...Βουρ!!
Καθότι, στη γειτονιά μου υπάρχουν 2 ΑΒ. Το ένα έχει, το άλλο δεν έχει.
Γενικά δεν έχουν ακριβώς τα ίδια προϊόντα σούπερ μάρκετ της ίδιας επωνυμίας, γι αυτό και πάω για ψώνια σε...3!(και στον Σκλαβενίτη για τα βασικά του σπιτιού).
'Οπως και να'χει, θα το βρεις εύκολα το συγκεκριμένο, είναι σχετικά πρόσφατο.

Α! Μη ξεχάσω να σου πω συγχαρητήρια για το θέμα που διάλεξες!
Μου αρέσει πολύ, όπως έχεις αντιληφθεί...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:45, 10-10-12:

Αν έχει και κανα σταντ βιβλία ο ΑΒ που είναι κοντά σου...Βουρ!!
Καθότι, στη γειτονιά μου υπάρχουν 2 ΑΒ. Το ένα έχει, το άλλο δεν έχει.
Γενικά δεν έχουν ακριβώς τα ίδια προϊόντα σούπερ μάρκετ της ίδιας επωνυμίας, γι αυτό και πάω για ψώνια σε...3!(και στον Σκλαβενίτη για τα βασικά του σπιτιού).
'Οπως και να'χει, θα το βρεις εύκολα το συγκεκριμένο, είναι σχετικά πρόσφατο.

Α! Μη ξεχάσω να σου πω συγχαρητήρια για το θέμα που διάλεξες!
Μου αρέσει πολύ, όπως έχεις αντιληφθεί...
Ενα ΑΒ εχω κοντα μου, αλλα εχει σταντ με βιβλια.
Σενκιου ( thank you ), για τα συγχαρητηρια, σκεφτηκα τις ωρες που δεν εχουμε κατι επειγον να ασχοληθουμε, να κοιταμε λιγο και τα ενδιαφεροντα μας, εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες, που λενε. Γιατι ευτυχισμενοι γατογονεις, σημαινει ευτυχισμενα γατοπαιδια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:52, 10-10-12:

Ενα ΑΒ εχω κοντα μου, αλλα εχει σταντ με βιβλια.
Σενκιου ( thank you ), για τα συγχαρητηρια, σκεφτηκα τις ωρες που δεν εχουμε κατι επειγον να ασχοληθουμε, να κοιταμε λιγο και τα ενδιαφεροντα μας, εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες, που λενε. Γιατι ευτυχισμενοι γατογονεις, σημαινει ευτυχισμενα γατοπαιδια.
Ακριβώς! "Ευτυχισμένοι γατογονείς σημαίνει ευτυχισμένα γατοπαιδιά"
και ...τούμπαλιν!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:49, 12-10-12:

Και γατοσάιτ και βιβλιόφιλο (για να μην πω βιβλιοφάγο!); Νομίζω πως λιώνω τώρα! Βλέπω ήδη το κάτω μέρος του σώματός μου να κυλά στο πάτωμα! Και μιας που το Μισιρλούδι κοιμάται ανέμελο στον καναπέ με τον μπαμπά του, ας γράψω κι εγώ ελεύθερα τις προτιμήσεις μου!
Πολλή, καλή και κλασσική λογοτεχνία. Κυρίως Ευρωπαίους, οι Αμερικανοί δεν τα καταφέρνουν να με κερδίσουν. (Βέβαια ακόμη δεν έχω πιάσει τον Χέμινγουεϊ). Λοιπόν την πρώτη εβδομάδα που είχα τη γάτα μου συνήθιζα να λέω: Μπήκε πολύ όμορφα ο φετινός Σεπτέμβρης, μια βδομάδα ήμουν ευτυχισμένη επειδή διάβαζα τη Λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων του jean-Michel Guenassia (εκδ. Πόλις) και μια βδομάδα τώρα είμαι ευτυχισμένη επειδή απέκτησα το Μισιρλούδι μου! Το βιβλίο λοιπόν σας το συστήνω ανεπιφύλακτα και οπωσδήποτε!
Επίσης λατρεύω βιογραφίες καλλιτεχνών. Έχω ένα κάποιο θέμα με την τέχνη, κυρίως με ζωγράφους του πρώτου μισού του 20ού αιώνα και με τους ποιητές. Εννοείται διαβάστε Ελύτη, θα σας ταξιδέψει. Αλλά φαντάζομαι δε θα περιμένατε εμένα να σας τον προτείνω! Αυτή την περίοδο (θα έπρεπε να) διαβάζω για το μεταπτυχιακό μου! Για την ακρίβεια και αυτή τη στιγμή αυτό (υποτίθεται ότι) κάνω!
Επίσης να μην ξεχάσω να σας προτείνω και το άλλο γαλλικό που διάβασα φέτος και με ενθουσίασε. Την Κομψότητα του σκαντζόχοιρου της Μιριέλ Μπαρμπερί (εκδ. Σύγχρονοι Ορίζοντες). Και... τυχαίο; Και τα δύο αυτά βιβλία ανέφεραν από έναν γάτο, έστω και ελάχιστα!
Τέλος να πω πως μου κινήσατε το ενδιαφέρον με τα γατοβιβλία που προτείνατε της Διβάνη και του Τριβιζά! Θα είναι οι επόμενες αγορές μου (που φυσικά όσον αφορά στα βιβλία γίνονται σε ποσότητες), μαζί με κάποια βιβλία για τη φροντίδα της γάτας που βρήκα στο σάιτ. Χμ, κι ένα πολύ απλοϊκό παιδικό, ανυπολόγιστης αξίας και νοήματος όμως, το αχ, γιατί να είμαι γάτα! της Μαριανίνας Κριεζή (αχ αυτή η Σερενάτα! Αχ αυτή η Λιλιπούπολη!).
Ελπίζω να μην κούρασα! Καλή συνέχεια σε όλους!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:18, 12-10-12:

Aba(Φωτεινή) μου, καλωσήρθες στη ..λογοτεχνική μας σελίδα που η Bessy(Βάσω)μας, εγκαινίασε.
Τα βιβλία που προτείνεις δεν τα έχω διαβάσει και με βάζουν σε πειρασμό να "θυσιάσω" το φτωχικό μου κομπόδεμα (γι ακόμα μια φορά) για τις δυο
σημαντικότερες και σταθερές μου αγάπες(γατί και βιβλίο). Ιδιαίτερα τη "Λέσχη των Αθεράπευτα Αισιόδοξων" και το "Αχ, γιατί να είμαι γάτα" που αναφέρεις με ιντριγκάρουν και τα βάζω στη λίστα των αμέσως επόμενων αγορών μου.
Παρεπιπτόντως, να σου ζήσει και να χαίρεσαι το Μισιρλούδι σου!
Το όνομά του που διάλεξες, το βρίσκω πολύ όμορφο και εμπνευσμένο

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:00, 12-10-12:

Καλως τη Φωτεινουλα. Χαιρομαι που σ' αρεσει το θεματακι μας.
Κλασσικη λογοτεχνια εχω να διαβασω απο μικρη και τα βιβλια που αναφερεις δεν τα ξερω, ισως να μην υπηρχαν ακομη τοτε. Τα σημειωνω παντως στα υπ' οψιν.
Στο θεμα των τεχνων, ζωγραφικη κι ετσι, μαλλον θα πρεπει να βαλω τον αντρα μου να μιλησει, εξαλλου εκεινος ζωγραφιζει κιολας. Εγω ειμαι ασχετη. Ξερω μονο να πω αν μου αρεσει ενας πινακας και συνηθως μου αρεσουν ρεαλιστικα θεματα, με εξαιρεση τον Νταλι, που γραφει ποιηση ζωγραφιζοντας.
Οι βιογραφιες μου αρεσουν και μενα, αλλα δυστυχως μεχρι τωρα εχω διαβασει μονο δυο αυτοβιογραφικα βιβλια, της Αγκαθα Κριστι και του Ισαακ Ασιμοφ.
Το βιβλιο που προτεινεις της Μιριελ Μπαρμπερι, το σημειωνω και αυτο. Με ιντριγκαρει πολυ ο τιτλος του.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:30, 12-10-12:

Πράγματι τα βιβλία που ανέφερα είναι και τα δύο σύγχρονα! Έχω αρκετά αν προτείνω κι από κλασσικούς συγγραφείς, απλά τα διάβασα πιο πρόσφατα κι έτσι δε σκέφτηκα καν πως δεν ανήκουν στην κλασσική λογοτεχνία! Άλλωστε το θέμα αυτό είναι ατελείωτο, νομίζω πως έχουν να πέσουν πολύ ωραίες προτάσεις εδώ μέσα! Ας πούμε από κλασσική ένα που μου 'ρχεται τώρα στο μυαλό είναι Οι τρεις σύντροφοι του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ, αν και νομίζω πως έχει εξαντληθεί από τον εκδότη.
Βάσω, όσον αφορά στον άντρα σου, τα συγχαρητήριά μου να του δώσεις, θαυμάζω πολύ όσους δε διστάζουν να ξεδιπλώσουν το ταλέντο ή το μεράκι τους (ή και τα δύο!). Ελπίζω να το κάνω κάποτε κι εγώ!
Alcyone σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Δεν ήταν το Μισιρλού που ήταν εμπνευσμένο, ήταν η Μισιρλού που είναι μούσα!
Πάντως, θα βρείτε και για τα δύο βιβλία, που πρότεινα αρχικά, εύκολα τις υποθέσεις τους στο διαδίκτυο, για να δείτε αν πράγματι θα σας ήταν ευχάριστα, μάλιστα Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου έχει γίνει ταινία, εγώ την ταινία ήθελα να δω, δεν την έβρισκα υποτιτλισμένη και κατά τύχη έπεσα πάνω στο βιβλίο, το οποίο και έσπευσα φυσικά να αγοράσω! (Σημείωση: και την ταινία ακόμη δεν την έχω δει! )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 12-10-12 στις 21:01.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:12, 12-10-12:

"Alcyone σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Δεν ήταν το Μισιρλού που ήταν εμπνευσμένο, ήταν η Μισιρλού που είναι μούσα!
Πάντως, θα βρείτε και για τα δύο βιβλία, που πρότεινα αρχικά, εύκολα τις υποθέσεις τους στο διαδίκτυο, για να δείτε αν πράγματι θα σας ήταν ευχάριστα, μάλιστα Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου έχει γίνει ταινία, εγώ την ταινία ήθελα να δω, δεν την έβρισκα υποτιτλισμένη και κατά τύχη έπεσα πάνω στο βιβλίο, το οποίο και έσπευσα φυσικά να αγοράσω! (Σημείωση: και την ταινία ακόμη δεν την έχω δει! )"
Φωτεινή μου, πράγματι είναι τέλειο όνομα για για τη μικρή σου "μούσα"
Δεν θυμάμαι όμως να μας την έχεις συστήσει "επίσημα" στη σελίδα "Οι γάτες μου", ή κάνω λάθος?
Αν όχι, βρες χρόνο και γράψε 2-3 πραγματάκια για τη Μισιρλού και οπωσδήποτε φωτο (είναι σχεδόν...νόμος) να τη
θαυμάσουμε (αν είναι η κουκλίτσα στο αβατάρ σου, είναι γλύκα, αλλά δεν διακρίνεται τόσο καλά, είναι μικρή η φωτο)

Επιστρέφοντας στο παρόν θέμα, σε ό,τι αφορά την "Κομψότητα του σκατζόχοιρου", ίσως καλύτερα που διάβασες το βιβλίο,
διότι συνήθως οι ταινίες που ακολουθούν είναι λίγο έως πολύ υποδεέστερες των αναγνωσμάτων. Και φαντάζομαι θα έχεις
στο μέλλον την ευκαιρία να συγκρίνεις, όταν θα βγει και υποτιτλισμένη η ταινία.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:36, 12-10-12:

Να πω κι εγω παιδια μια γνωμη, για το θεμα των βιβλιων που γινονται ταινιες. Κατα τη γνωμη μου, αλλοτε πετυχαινουν και κανουν περισσοτερους να διαβαζουν και τα βιβλια και αλλοτε οχι. Συγκεκριμενα, ανεφερε η Le chat noir, το βιβλιο του Οργουελ 1984. Πριν διαβασω το βιβλιο, ειδα η μαλλον πηγα να δω την ταινια. Δεν την ειδα ολη, δεν αντεξα και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην διαβασω ποτε και το βιβλιο. Και λυπαμαι γι' αυτο, γιατι εχω διαβασει αλλα βιβλια του Οργουελ και μου αρεσαν.
Και μετα υπαρχουν οι δυο Οδυσσειες του διαστηματος, γραμμενες απο τον Αρθουρ Κλαρκ και σκηνοθετημενες απο τον Κιουμπρικ. Τα βιβλια ειναι καλα. Παρεπιπτοντως, υπαρχουν εκτος απο την Οδυσσεια 2001 και 2010 και αλλες δυο. Οι 2061 και 3001, αν θυμαμαι καλα τους τιτλους. Ειπαμε τα βιβλια καλα, ωραια βιβλια, αλλα οι ταινιες ειναι μαγεια!!!
Εγω πλεον εχω σαν αρχη, πρωτα να διαβαζω το βιβλιο και μετα να βλεπω την ταινια. Και ο καλυτερος, ας κερδισει!!!
Υ.Γ. Και μην ξεχναμε τον Harry Potter, μετα τις ταινιες ποσα παιδια διαβασανε τα βιβλια (και ποσα λεφτα κερδισε η συγγραφεας, αλλα ασχετο).

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:01, 12-10-12:

Να πω κι εγω παιδια μια γνωμη, για το θεμα των βιβλιων που γινονται ταινιες. Κατα τη γνωμη μου, αλλοτε πετυχαινουν και κανουν περισσοτερους να διαβαζουν και τα βιβλια και αλλοτε οχι. Συγκεκριμενα, ανεφερε η Le chat noir, το βιβλιο του Οργουελ 1984. Πριν διαβασω το βιβλιο, ειδα η μαλλον πηγα να δω την ταινια. Δεν την ειδα ολη, δεν αντεξα και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην διαβασω ποτε και το βιβλιο. Και λυπαμαι γι' αυτο, γιατι εχω διαβασει αλλα βιβλια του Οργουελ και μου αρεσαν.
Και μετα υπαρχουν οι δυο Οδυσσειες του διαστηματος, γραμμενες απο τον Αρθουρ Κλαρκ και σκηνοθετημενες απο τον Κιουμπρικ. Τα βιβλια ειναι καλα. Παρεπιπτοντως, υπαρχουν εκτος απο την Οδυσσεια 2001 και 2010 και αλλες δυο. Οι 2061 και 3001, αν θυμαμαι καλα τους τιτλους. Ειπαμε τα βιβλια καλα, ωραια βιβλια, αλλα οι ταινιες ειναι μαγεια!!!
Εγω πλεον εχω σαν αρχη, πρωτα να διαβαζω το βιβλιο και μετα να βλεπω την ταινια. Και ο καλυτερος, ας κερδισει!!!
Υ.Γ. Και μην ξεχναμε τον Harry Potter, μετα τις ταινιες ποσα παιδια διαβασανε τα βιβλια (και ποσα λεφτα κερδισε η συγγραφεας, αλλα ασχετο).
Εν μέρει, θα συμφωνήσω κυρίως σε ό,τι αφορά τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, που η μαγεία του κινηματογράφου και η σύγχρονη τεχνολογία με τα εφφέ υποστηρίζουν κατά πολύ και "βοηθούν"στην επιτυχή μεταφορά ενός βιβλίου στη μεγάλη οθόνη.
Όμως όταν ένα κλασσικό έργο, λ.χ. τα "Ανεμοδαρμένα Ύψη" ή η "Μαντάμ Μποβαρύ" έγιναν ταινίες, εμένα τουλάχιστον με απογοήτευσαν.
Ναι μεν "μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις", αλλά ισχύει και το αντίστροφο:
"Μια λέξη, χίλιες εικόνες" που σημαίνει βέβαια οτι ένα "ηλιοβασίλεμα" κρύβει χιλιάδες, αν αναλογιστούμε ποιά εικόνα του έχει ο καθένας μας στο μυαλό του. Συν το γεγονός οτι δεν μπορεί, όσο καλός σκηνοθέτης ή ηθοποιός να είναι κάποιος, να μεταφερθεί η ψυχολογία των ηρώων μέσα σε περιορισμένο χρονικό διάστημα (2-3 ώρες που διαρκεί η προβολή της ταινίας) καθώς και όλες οι "λεπτές αποχρώσεις" και η προοδευτικότητα
ως την κορύφωση της "λύσης".
Όπως και να'χει πάντως, πιστεύω είναι θέμα γούστου, καθαρά προσωπικού.

Εκείνο βέβαια που ούτε σε ταινία μπόρεσα να παρακολουθήσω (παρ'όλες τις καλές κριτικές),
και κατ'επέκταση, ούτε σε βιβλίο θα επιχειρούσα να διαβάσω, είναι "Η δίκη" του Φ. Κάφκα.
Απα πα πα παααα!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 12:09. Αιτία: Merge
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:17, 12-10-12:

Εκείνο βέβαια που ούτε σε ταινία μπόρεσα να παρακολουθήσω (παρ'όλες τις καλές κριτικές),
και κατ'επέκταση, ούτε σε βιβλίο θα επιχειρούσα να διαβάσω, είναι "Η δίκη" του Φ. Κάφκα.
Απα πα πα παααα!!!
Συμφωνω!!! Και επαυξανω!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:23, 12-10-12:

Συμφωνω!!! Και επαυξανω!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:31, 12-10-12:

Δεν θυμάμαι όμως να μας την έχεις συστήσει "επίσημα" στη σελίδα "Οι γάτες μου", ή κάνω λάθος?
Αν όχι, βρες χρόνο και γράψε 2-3 πραγματάκια για τη Μισιρλού και οπωσδήποτε φωτο (είναι σχεδόν...νόμος) να τη
θαυμάσουμε (αν είναι η κουκλίτσα στο αβατάρ σου, είναι γλύκα, αλλά δεν διακρίνεται τόσο καλά, είναι μικρή η φωτο)
Ομολογουμένως απορροφήθηκα τόσον καιρό από τα άρθρα της σελίδας, για να ρουφήξω όση περισσότερη γνώση μπορούσα για τη γατούλα μου, που δεν είχα ανακαλύψει ότι ανεβάζουμε τις δικές μας φωτογραφίες κλπ! Θα το κάνω μόλις βρεθώ σε δικό μου υπολογιστή, γιατί αυτή τη στιγμή είμαι λίγο περιορισμένη!
Πάντως, τη Δίκη δεν κατάφερα ούτε εγώ να τη δω, μα το βιβλίο με εντυπωσίασε!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:41, 12-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Ομολογουμένως απορροφήθηκα τόσον καιρό από τα άρθρα της σελίδας, για να ρουφήξω όση περισσότερη γνώση μπορούσα για τη γατούλα μου, που δεν είχα ανακαλύψει ότι ανεβάζουμε τις δικές μας φωτογραφίες κλπ! Θα το κάνω μόλις βρεθώ σε δικό μου υπολογιστή, γιατί αυτή τη στιγμή είμαι λίγο περιορισμένη!
Πάντως, τη Δίκη δεν κατάφερα ούτε εγώ να τη δω, μα το βιβλίο με εντυπωσίασε!
Μπράβο για την υπομονή σου!!!
Εγώ...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:54, 12-10-12:

Παιδια,καινουργιο βιβλιο. Μου το εφερε μια φιλη μου, τον περασμενο μηνα που ειχα επετειο γαμου και δεν ειχα αξιωθει να το ανοιξω. Το ξεκινησα τωρα πριν λιγο, που πηγα να κανω αφρολουτρο. Ναι, διαβαζω και στην μπανιερα, θελετε τιποτα;
Adams Douglas ο συγγραφεας, Αντιο κι ευχαριστω για τα ψαρια ο τιτλος. Ειμαι ακομη στην αρχη, αλλα μαγευτηκα, καθησα στην μπανιερα μιση ωρα. Αυριο που θα το εχω προχωρησει, θα σας γραψω υποθεση και νεες εντυπωσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:56, 13-10-12:

Παιδια,καινουργιο βιβλιο. Μου το εφερε μια φιλη μου, τον περασμενο μηνα που ειχα επετειο γαμου και δεν ειχα αξιωθει να το ανοιξω. Το ξεκινησα τωρα πριν λιγο, που πηγα να κανω αφρολουτρο. Ναι, διαβαζω και στην μπανιερα, θελετε τιποτα;
Adams Douglas ο συγγραφεας, Αντιο κι ευχαριστω για τα ψαρια ο τιτλος. Ειμαι ακομη στην αρχη, αλλα μαγευτηκα, καθησα στην μπανιερα μιση ωρα. Αυριο που θα το εχω προχωρησει, θα σας γραψω υποθεση και νεες εντυπωσεις.
Κατ'αρχήν, και για την επέτειο του γάμου σας, ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Για το βιβλίο που αναφέρεις και σε ενθουσίασε, γράψε περί τίνος πραγματεύεται -
βλέπεις πρέπει να με ενδιαφέρει και το θέμα

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:17, 14-10-12:

Να ζήσετε κι από 'μένα Βάσω μου! Θα περιμένουμε φυσικά εντυπώσεις από το βιβλίο!
Εγώ σήμερα, μιας που είναι Κυριακή (και τις λατρεύω τις Κυριακές, παρόλο που ακολουθεί Δευτέρα...) θα προσευχηθώ να πετύχει η lemon pie που επιχειρώ να φτιάξω (προσευχηθείτε κι εσείς μαζί μου!) και θα στρωθώ με μια τεράστια κούπα κουφέ στον καναπέ, με τη Μισιρλού στα πόδια μου, να διαβάσω εφημερίδες! Αγαπημένη κυριακάτικη συνήθεια! Την καλησπέρα μου λοιπόν!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 13:39, 14-10-12:

καλησπερα και απο εμενα!

καταρχην Βασω να ειστε παντα καλα με τον συντροφο σου αγαπημενοι και χαρουμενοι!

Τωρα,δυο απο τα δωρα που πηρα προχτες για τα γενεθλια μου ηταν βιβλια και μαλιστα και τα δυο απο την φιλη μου..
το ενα ειναι το βιβλιο της Αλκυονης Παπαδακη 'Η βαρκαρισσα της χιμαιρας' (εχει μια λατρεια για την συγκεκριμενη συγγραφεα που μου την μεταδιδει σιγα-σιγα)ενω το δευτερο μια απο τις πρωτες εκδοσεις του 'Μικρου πριγκιπα' που δεν δεν ειχα διαβασει σαν παιδακι( ντροπη σου Δημητρα) σε λιγες μερες τελειωνω με το βιβλιο του Εσσε και αμεσως θα ξεκινησω αυτα..
περισσοτερες λεπτομεριες σε λιγες μερες λοιπον..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:24, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από simba(Δήμητρα)
καλησπερα και απο εμενα!

καταρχην Βασω να ειστε παντα καλα με τον συντροφο σου αγαπημενοι και χαρουμενοι!

ενω το δευτερο μια απο τις πρωτες εκδοσεις του 'Μικρου πριγκιπα' που δεν δεν ειχα διαβασει σαν παιδακι( ντροπη σου Δημητρα)
Κατ' αρχας, ευχαριστω πολυ για τις ευχες, νασαι καλα και σου ευχομαι οταν καποτε παντρευτεις, να εισαι τοσο ευτυχισμενη με τον ανθρωπο σου, οσο εγω με τον αντρα μου, που ειναι ολα οσα θα ηθελε μια γυναικα απο τον συντροφο της.
Τον μικρο πριγκηπα, ουτε εγω τον ειχα διαβασει μικρη. Τον διαβασα σε ηλικια 40 χρονων. Ειναι ομως υπεροχο βιβλιο, θα το ευχαριστηθεις πραγματικα. Φιλακια.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 14:44, 14-10-12:

Κατ' αρχας, ευχαριστω πολυ για τις ευχες, νασαι καλα και σου ευχομαι οταν καποτε παντρευτεις, να εισαι τοσο ευτυχισμενη με τον ανθρωπο σου, οσο εγω με τον αντρα μου, που ειναι ολα οσα θα ηθελε μια γυναικα απο τον συντροφο της.
Τον μικρο πριγκηπα, ουτε εγω τον ειχα διαβασει μικρη. Τον διαβασα σε ηλικια 40 χρονων. Ειναι ομως υπεροχο βιβλιο, θα το ευχαριστηθεις πραγματικα. Φιλακια.
τι ομορφη ευχη......!!!! με σκλαβωσες...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:31, 14-10-12:

Να ζήσετε κι από 'μένα Βάσω μου! Θα περιμένουμε φυσικά εντυπώσεις από το βιβλίο!
Εγώ σήμερα, μιας που είναι Κυριακή (και τις λατρεύω τις Κυριακές, παρόλο που ακολουθεί Δευτέρα...) θα προσευχηθώ να πετύχει η lemon pie που επιχειρώ να φτιάξω (προσευχηθείτε κι εσείς μαζί μου!) και θα στρωθώ με μια τεράστια κούπα κουφέ στον καναπέ, με τη Μισιρλού στα πόδια μου, να διαβάσω εφημερίδες! Αγαπημένη κυριακάτικη συνήθεια! Την καλησπέρα μου λοιπόν!
Αχ! βρε τι μου κανεις με την lemon pie, ειναι το αγαπημενο μου γλυκο. Και δεν μπορω να σου κουβαληθω δηθεν τυχαια, ειδα φως και μπηκα, γιατι ειμαστε μακρυα. Τελος παντων, συμβιβαζομαι με το να μου στειλεις τη συνταγη με PM. Σου ευχομαι μια υπεροχη και γλυκεια Κυριακη.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:10, 17-10-12:

Έχω να σχολιάσω τόσα πράγματα στα προλεγόμενα σας, που σας συστήνω προσοχή, διότι ακολουθεί σεντόνι!!

Αlcyone η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήθελα να δανείζω βιβλία. Μου έμεινε τραύμα από την ηλικία των 15, που δάνεισα σε μία φίλη το "η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" του Coelho και μου το γύρισε πίσω με συνοδεία καφέ και νερού...(ναι, ναι πάνω στο βιβλίο). Αλλά μεγαλώνοντας αποφάσισα να ξεπεράσω το τραύμα μου για τον εξής λόγο. Όταν πηγαίνω σε βιβλιοπωλείο αγοράζω κάποιους συγκεκριμένους τύπους βιβλίων και συγγραφέων. Είναι αυτό που λέμε αφού θα δώσω χρήματα, να είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει κάτι. Έτσι κατά κάποιον τρόπο περιορίζονται οι ορίζοντες μου, διότι υπάρχουν τόσα πράγματα, που θα μπορούσαν να μου αρέσουν και απλά δεν το ξέρω. Οπότε μετά από κάποια χρόνια αποφάσισα να ανοίξω ξανά την πόρτα στην ανταλλαγή βιβλίων και τον δανεισμό για να παίρνω νέα ερεθίσματα. Βεβαια προς Θεού, ούτε παίρνω ούτε δίνω βιβλία όπου κ όπου. Όμως, για παράδειγμα μέσω ανταλλαγών με την αδερφή μου έχω διαβάσει πολλά βιβλία των εκδόσεων opera (δεν ξέρω αν τα έχετε δει καθόλου), τα οποία είναι παραμύθια για μεγαλους και σε ταξιδεύουν μέχρι εκεί που δεν φτάνει ο νους.(ενδεικτικά θα πρότεινα το Αγαπητέ Θεε, και τον Ιμπραήμ και τα άνθη του κορανίου του Έρικ Εμμάνουελ Σμιτ και τον Ιππότη με την σκουριασμένη πανοπλοία του Fischer).Εκπλητικά μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Επίσης Βάσω έχω να πω ότι μου έδωσες μια απιθανη ιδέα. Πλέον και συνειδητοποιώντας ότι μερικα μεσημέρια μετά την δουλεια είμαι πολύ κουρασμένη για να διαβάσω ένα δύσκολο βιβλίο (πχ 1984) καθόμουν στην τηλεόραση χωρίς να θέλω και έχανα άδικα χρόνο, αποφάσισα να ακολουθήσω την ιδέα σου και να διαβάζω άλλο βιβλίο το μεσημέρι από το κανονικό. Έτσι την Δευτέρα το μεσημέρι εγκαινίασα με ιδιαίτερη ομολογουμένως χαρά την νέα αυτή πρακτική και ξεκίνησα ένα βιβλίο του Γιάννη Μαρή -ναι..με τον αστυνόμο Μπέκα τον οποίο λάτρεύω τόσο.... που αν ήταν υπαρκτό πρόσωπο ίσως και να του έκανα πρόταση γάμου-. Οπότε το μεσημεριανό μου ανάγνωσμα είναι "ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα". Έχω και μια τρέλλα με ο,τιδήποτε αστυνομικό, οπότε την έχω βρει πολύ άσχημα και σε ευχαριστώ για αυτό Βάσω μου.

Να πιάσω και το θέμα των ταινιών. Δύσκολο θέμα και νομίζω ότι όντως κρίνεται κατά περίπτωση. Όταν είδα το "μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι" στο σινεμά,μου φάνηκε παντελώς αδιάφορο. Δεν μου έκανε καμιά διάθεση να διαβάσω το βιβλίο. Όταν μου το έδωσε μια θεία μου και μου είπε ότι είναι εκπληκτικό, αποφάσισα να κάνω το βήμα. Τα είδα όλα παιδιά. Αυτό το βιβλίο μου ξύπνησε ένα πάθος σε βαθμό, που μου ήταν άγνωστο. Με θυμάμαι σαν χθες να είναι Μαίος να έχω πανελλήνιες σε δύο εβδομάδες και να κάθομαι με τις ώρες αγκαλιά με το βιβλίο της ιστορίας από κάτω και το μαντολίνο από πάνω και να προσπαθώ να κοροιδέψω τον εαυτό μου, ότι μιας και οι χρονικές περίοδοι της εξεταστέας ύλης και του μαντολίνου ταίριαζαν ότι είναι σαν να διαβάζω το μάθημα..τραγικό!!!Εκεί κατάλαβα ότι η ταινία δεν μπορεί να αποδυναμώσει ένα καλό βιβλίο με κανέναν τρόπο. Και γενικά από τότε προσπαθώ πρώτα να βλέπω την ταινία και μετά να διαβάζω το βιβλίο. Βέβαια πρόσφατα ολοκλήρωσα το "υπερηφάνεια και προκατάληψη" και αμέσως μετά είδα την ταινία..δεν ήταν άσχημο. Νομίζω ότι έχει να κάνει επί της ουσίας με το στόρυ. Αν πρόκειται για βιβλίο πλοκής θεωρώ καλύτερα να διαβάζεις πρώτα το βιβλίο, γιατί αλλιώς το βαριέσαι. Αν πρόκειται για σκιαγράφηση χαρακτήρων, ίσως είναι καλύτερα να το αφήνεις για το τέλος το βιβλίο, διότι σου μένει μια γλυκιά γεύση. Βεβαια η ταινία όπως και να το κάνουμε πριν το βιβλίο, σου περιορίζει λίγο την φαντασία, υπό την έννοια ότι έχεις ήδη οπτικοποιήσει πρόσωπα, τοπία, πράγματα κλπ και δεν αφήνει το μυαλό να πάει μόνο του και ελεύθερο..αυτό μόνο με χαλάει λίγο. Σε αυτήν την φάση θέλω να δω την ταινία "επικίνδυνες σχέσεις", που έχω διαβάσει στο παρελθόν το βιβλίο και είχα πάθει ζημιά. Επίσης θα ήθελα να δω και την παλιά σειρά του αντ1, τον κίτρινο φάκελο, όπου δεν ξέρω τι αποτέλεσμα είχε γιατί είναι και αρκετά παλιά, αλλά το βιβλίο το συστήνω ανεπιφύλακτα σαν κόσμημα της ελληνικής λογοτεχνίας.
Τέλος ..εκείνη την χρονιά των πανελληνίων(άτιμες συγκυρίες..εκείνη την χρονιά διάβασα νομίζω τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει στην ζωή μου), είχα διαβάσει και την "βαρκάρισσα της χίμαιρας", που αναφέρει η φίλη παραπάνω. Δεν θυμάμαι είναι η αλήθεια πολύ καλά την πλοκή, αλλά θυμάμαι ότι αυτό το βιβλίο με είχε κρατήσει από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα.
Στην βιβλιοθήκη μου και σε αναμονή έχω την "Συβαρίτισσα" της Ζωγράφου.Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά όλο και το καλοκοιτάω, μήπως έχει κανείς καμιά άποψη?
Επίσης έχω να ομολογήσω σε εσάς που είστε της ίδιας τρέλας και θα με καταλάβετε, ότι σημειώνω σε τετράδιο όλα τα βιβλία που διαβάζω και έτσι ανά πάσα στιγμή ξέρω και μπορώ να επαναφέρω στην μνήμη μου όλα μα όλα τα βιβλία που έχω ποτέ διαβάσει..μήπως είμαι παλαβή???χμμμμ...εδώ θα μου πεις παίρνω την γάτα την βάζω σε σακκούλα του σούπερ μάρκετ και την κάνω βόλτα μέσα στο σπίτι..που σημειώνω τα βιβλία με πείραξε???

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:33, 17-10-12:

Φίλη le chat noir,
Σου απαντώ στο παραπάνω μήνυμα καθότι ως βιβλιόφιλη κι εγώ, ο πειρασμός μεγάλος για ανταλλαγή απόψεων
1) Δανεισμός: Ο κοινωνικός μου κύκλος είναι υπερβολικά στενός και τα άτομα που εμπιστεύομαι, στην ουσία είνα 2: η αδερφή μου (που έχει κι αυτή
το βίτσιο να μη δανείζει ούτε να δανείζεται) και η μητέρα μου. Οι υπόλοιποι, κατά τα άλλα αξιοσέβαστοι, τους δανείζεις και όχι μόνο δεν το επιστρέφουν, αλλά το δανείζουν και σε άλλους (αγνώστους). Ακόμα και ο σύντροφός μου, με τον οποίο συζώ και τον παροτρύνω να μοιραστούμε
κοινά βιβλία, ναι μεν επιμένει να μου φέρνει από τη βιβλιοθήκη του σπιτιού του από τα οποία δεν έχω διαβάσει κανένα ακόμα(έχω τόσα δικά μου
που δεν προλαβαίνω) τα δε δικά μου δεν τα πολυ-προτιμάει, αφ'ενός γιατί η θεματολογία του είναι κυρίως καθαρά επιστημονικά βιβλία, και αφ'ετέρου γιατί κάνει κάτι απαράδεκτο για μένα: τα κακοποιεί ανελέητα...
τσακίζοντάς τους τη ράχη!!!!Αμέσως καταλαβαίνω αν έχει διαβάσει κάποιο, μόνο εξ όψεως!!!
'Ασε που, αν το βιβλίο, όπως λες το διαλέγουμε, δεν είναι μια φορά αρκετή για διάβασμα. Μου έχει τύχει να διαβάσω
βιβλία 2 και 3 φορές (σε διάστημα χρόνων,εννοείται) ενώ άλλα περιμένουν ακόμα με τις σελίδες...παρθένες
2) Για το θέμα του ίδιου συγγραφέα που σου περιορίζει τους ορίζοντες που λες, εκ των πραγμάτων δεν νομίζω να ισχύει και
εντελώς. Κι εγώ είμαι κολλημένη με ορισμένους συγγραφείς κι έχω διαβάσει όλα τους τα βιβλία..Και μετά τι?
Αναγκαστικά θα πας σε "καινούργιο" συγγραφέα!
3)Τα αστυνομικά, είναι επίσης μια από τις αδυναμίες μου: Γιάννη Μαρή, διάβαζα από τα 13 μου..Μετά πήγα Αγκάθα Κρίστι,
και αργότερα Τζαίημς Τσέϊζ (σε βιπεράκια που έχω ακόμα, ποτισμένα με λάδι Κόπερτον και αλμύρα θάλασσας, κιτρινισμένα αλλά γεμάτα αναμνήσεις...) δεν νομίζω να τα πουλάνε πλέον, παρά μόνο σε Μοναστηράκι αν υπάχει κανένα.
Αργότερα πήγα στους άλλους μεγάλους κλασσικούς: Ρέϊμοντ Τσάντλερ ("Ο μεγάλος αποχαιρετισμός"το καλύτερό μου),
και Ντάσιελ Χάμμετ.. Μετά, και αφού είχα διαβάσει, αν όχι όλα, τα περισσότερα, πήγα σε
συγγραφείς πιο σύγχρονους, όπως αυτός που γράφει σειρά αστυνομικών ιστοριών που λαμβάνουν χώρα σε αρχαίες εποχές και του οποίου το όνομα ..μου διαφεύγει ,και άλλους "μεμονωμένους" συγγραφείς.
4)Πάντως, και να μου συγχωρήσεις που θα επιμείνω (γούστα και προτιμήσεις είναι αυτά) στο οτι "μια λέξη, χίλιες εικόνες". Από τις λιγοστές εξαιρέσεις, η "Αστροφεγγιά" που είχε δείξει το πάλαι ποτέ η ελληνική τηλεόραση(τότε που υπήρχαν μόνο κρατικά κανάλια) σε σκηνοθεσία Διαγόρα Χρονόπουλου. Άψογο! Επίσης και η μεταφορά των βιβλίων του Γρηγόρη Ξενόπουλου.

Αυτά προς το παρόν, και να σε ευχαριστήσω που μου κέντρισες το ενδιαφέρον για τις εκδόσεις "opera", δεν τις είχα υπόψη,
αλλά θα το ψάξω γιατί μου αρέσουν τα "παραμύθια για μεγάλους"(τι "μεγάλους", όλοι παιδάκια είμαστε κατά βάθος)
Σε χαιρετώ προς το παρόν..(χωρίς να δικαιολογηθώ και για το μακρόσκελές μήνυμά μου...) και..έπεται συνέχεια..

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 20:10, 17-10-12:

Μολις τελείωσα για δεύτερη συνεχόμενη φορά το βιβλίο του Αλλαν Περσυ "ΟΣΚΑΡ ΟΥΑΙΛΝΤ 99 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ" και το απόλαυσα πάρα πολύ και εγκρίνω άλλο τόσο που ήδη έχω κάνει δυο αντίτυπα δώρο σε φίλους μου!

Το θέμα είναι 99 πασίγνωστες απόψεις του WILDE η ανάλυση τους και η ερμηνεία τους στη σύγχρονη εποχή,στο τέλος έχει και μια μίνι βιογραφία του Wilde

Το βασικό ερώτημα είναι "ζεις η' απλά υπάρχεις?"

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:10, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Μολις τελείωσα για δεύτερη συνεχόμενη φορά το βιβλίο του Αλλαν Περσυ "ΟΣΚΑΡ ΟΥΑΙΛΝΤ 99 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ" και το απόλαυσα πάρα πολύ και εγκρίνω άλλο τόσο που ήδη έχω κάνει δυο αντίτυπα δώρο σε φίλους μου!

Το θέμα είναι 99 πασίγνωστες απόψεις του WILDE η ανάλυση τους και η ερμηνεία τους στη σύγχρονη εποχή,στο τέλος έχει και μια μίνι βιογραφία του Wilde

'Οντως, αυτό το βιβλίο ακούγεται πολύ τελευταία΄.Πρέπει να είναι πολύ καλό, και δεν το έχω διαβάσει. Θα το προσθέσω στα "άμεσα υπ'όψιν".

Όσο για τη (ρητορική φαντάζομαι) ερώτησή σου (καλή ιδέα και για καινούργιο θέμα εδωμέσα)
θα επιχειρήσω να απαντήσω ως εξής:
Επιβιώνουμε, βρίσκοντας πότε πότε ευκαιρίες για να "ζούμε".

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 22:25, 17-10-12:

Η ερώτηση είναι απο τον Wilde όπως λέει και στον πρόλογο!

Μου αρέσει η διπλωματική απάντηση

Και προσωπικά αν εξαιρέσω τη δουλειά στην υπόλοιπη ζωή μου σίγουρα ζω,με βάση τις ίδιες απόψεις που έχω με τον αγαπημένο μου θείο Oscar

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:31, 17-10-12:

Πολυ μ' αρεσει ετσι οπως εξελλισεται το θεμα και μαζι με τα βιβλια συζηταμε και διαφορα.
Συφωνω με την alkyone και την le chat noir στο θεμα του δανεισματος βιβλιων. Δεν μου εχει τυχει βεβαια να μου λερωσουν η να μου καταστρεψουν καποιο, αλλα εχω χασει πολλα βιβλια μ' αυτον τον τροπο.
le chat noir, οσον αφορα το διαβασμα το μεσημερι, το εχω καθιερωσει εδω και καιρο, γιατι δεν βλεπω πια καθολου τηλεοραση, τι να δεις εξαλλου; Βεβαια ειναι καποιες σειρες, ξενες κυριως, που τις βαζει το χειμωνα που μου αρεσουν, αλλα εχω ξεσυνηθισει τις διαφημισεις βλεποντας DVD και δεν αντεχω με τιποτα να μου κοβουν αυτο που βλεπω καθε τρεις και λιγο.
Τα βιβλια του Γιαννη Μαρη, δεν τα ειχα στα υπ' οψιν για διαβασμα, κυριως λογω της μεταφορας τους στην τηλεοραση, βλεπε αστυνομο Μπεκα και η σειρα αυτη δεν μ' αρεσει καθολου, η προχειροδουλεια που συνηθιζουμε στην Ελλαδα βλεπεις. Τελικα λεω να ξεκινησω κανενα, με εβαλες σε πειρασμο γιατι τα αστυνομικα μυθιστορηματα ειναι μεγαλη μου αγαπη. Και μια και σου αρεσουν και σενα, σου συστηνω ανεπιφυλακτα ολα μα ολα τα βιβλια του Αντρεα Καμιλλερι, δεν θα το μετανοιωσεις. Εχει εναν τροπο να σε ταξιδευει, παρ' ολο που ειναι γραμμενα στην εποχη μας και δεν ειναι και εποχης αλλα περιγραφουν τη συγχρονη πραγματικοτητα, να σε μεταφερουν με ονειρεμενο τροπο. Ισως παιζει ρολο και η Σικελια στην οποια διαδραματιζονται, αλλη μεγαλη μου αγαπη.
Οσον αφορα τον κιτρινο φακελο θα σου ελεγα να μην τον δεις. Ειχα δει τη σειρα τοτε που παιζοταν στην τηλεοραση, ηταν τον πρωτο καιρο της ιδιωτικης τηλεορασης και την θεωρω πολυ προχειρη. Ειχε καλους ηθοποιους αλλα δεν απεδιδε με τιποτα την ατμοσφαιρα του βιβλιου.
Για το διαβασμα βιβλιων αλλων την εποχη της εξεταστικης, το εχω κανει και γω. Πηγαινα θυμαμαι στην πεμπτη γυμνασιου και εγραφα την επομενη χημεια. Ειχα παει λοιπον σε μια ξαδερφη μου να με βοηθησει λιγο, γιατι ειχα ενα κολλημα στην χημεια ενω με την φυσικη τα πηγαινα πολυ καλα. Πρεπει να πω παρενθετικα, οτι εχω μια τρελλα με βιβλια της ιατρικης απο την εποχη που πηγαινα εκτη δημοτικου. Η ξαδερφη μου λοιπον ειχε πανω στο γραφειο της ενα βιβλιο -ηταν στο πεμπτο ετος και εκανε δερματολογια- το βιβλιο του Καπετανακη, Δερματολογια- Αφροδισιολογια. Της το ζητησα μια και κεινη ειχε γραψει αυτο το μαθημα και μου το εδωσε με τον ορο να διαβασω αφου τελειωσω τα διαγωνισματα μου. Ολο το βραδυ, διαβαζα αυτο το βιβλιο, το τελειωσα και πηγα να γραψω το πρωι χημεια χωρις να εχω διαβασει τιποτα. Παντως ακομα θυμαμαι την εισαγωγη του, για το πως πηρε το ονομα της η συφιλη.
Υ.Γ. alkyone, ειχες γραψει σε αλλο μυνημα οτι ειχες διαβασει παληα βιβλιο του Κλαρκ και ειχες ενα θεμα με τον Κλαρκ. Θα ηθελα να σου αλλαξω γνωμη, γι' αυτο σου συστηνω να διαβασεις δυο βιβλια του. Το ενα λεγεται Πηγες του Παραδεισου και το αλλο Επικυριαρχοι. Ειδικα το τελευταιο θα σε κανει να δεις καποια πραγματα με τελειως αλλο ματι.
Ευτυχια μου, που ειμαστε και σχεδον γειτονισσες, το βιβλιο του Αλλαν Περσυ που προτεινεις μου ακουγεται εξαιρετικα ενδιαφερον, μιας και εχω διαβασει καποια βιβλια του Οσκαρ Ουαιλντ. Οσον δε αφορα για το ερωτημα που παραθετεις, αφου απαντησε η alkyone, θα απαντησω και γω, το μοτο μου ειναι: Ζησε την καθε μερα σου, σαν να ειναι η τελευταια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:48, 17-10-12:

Η ερώτηση είναι απο τον Wilde όπως λέει και στον πρόλογο!

Μου αρέσει η διπλωματική απάντηση

Και προσωπικά αν εξαιρέσω τη δουλειά στην υπόλοιπη ζωή μου σίγουρα ζω,με βάση τις ίδιες απόψεις που έχω με τον αγαπημένο μου θείο Oscar
Επειδή δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, και ο Wilde τυγχάνει (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη) να έχει σωστές, αν και
εκ πρώτης όψεως "ιδιόρρυθμες" απόψεις (βλέπε: "ο μόνος τρόπος να αποφύγεις έναν πειρασμό είναι να υποκύψεις σ'αυτόν")
δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς εννοεί "ζωή" σε αυτό το βιβλίο και σε τι ποσοστό ζω πραγματικά, παρά επιβιώνω.
Πραγματικά όμως θαυμάζω τους ανθρώπους που ξέρουν (ή που έμαθαν) να "ζουν" πραγματικά, όπως εσύ.
'Οπως είθισται να εννοείται: απόλαυση της κάθε στιγμής που αναπνέουμε.
Παρεπιπτόντως, ποιά βιβλία του έχεις διαβάσει και σου άρεσαν περισσότερο? Εμένα μου άρεσε το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρεϋ και το deProfundis,χωρίς να υποτιμώ και τα παραμύθια του. Αλλά περισσότερο το Πορτραίτο μου άρεσε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:07, 18-10-12:

Οι βιβλιοφιλοι κατοικοι Θεσσαλονικης δειτε αυτο.. http://www.enikos.gr/society/88995,P...ssalonikh.html

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Gianduia7 έγραψε στις 08:57, 18-10-12:

Επειδή δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, και ο Wilde τυγχάνει (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη) να έχει σωστές, αν και
εκ πρώτης όψεως "ιδιόρρυθμες" απόψεις (βλέπε: "ο μόνος τρόπος να αποφύγεις έναν πειρασμό είναι να υποκύψεις σ'αυτόν")
δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς εννοεί "ζωή" σε αυτό το βιβλίο και σε τι ποσοστό ζω πραγματικά, παρά επιβιώνω.
Πραγματικά όμως θαυμάζω τους ανθρώπους που ξέρουν (ή που έμαθαν) να "ζουν" πραγματικά, όπως εσύ.
'Οπως είθισται να εννοείται: απόλαυση της κάθε στιγμής που αναπνέουμε.
Παρεπιπτόντως, ποιά βιβλία του έχεις διαβάσει και σου άρεσαν περισσότερο? Εμένα μου άρεσε το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρεϋ και το deProfundis,χωρίς να υποτιμώ και τα παραμύθια του. Αλλά περισσότερο το Πορτραίτο μου άρεσε.

Εχω συλλογή με τα βιβλία του Wilde,έχω αρκετά και δεν μου λείπει κανένα από τα παραμύθια του,νομίζω ότι τα έχω όλα!!
Το αγαπημένο μου είναι "Ο ευτυχισμένος πρίγκιπας"

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:38, 18-10-12:

Εχω συλλογή με τα βιβλία του Wilde,έχω αρκετά και δεν μου λείπει κανένα από τα παραμύθια του,νομίζω ότι τα έχω όλα!!
Εξαιρετικα αγαπημενο βιβλιο, εμενα μ' αρεσει ομως πολυ και " ο εγωιστης γιγαντας ".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:32, 18-10-12:

Από τα αγαπημένα μου βιβλία που διάβασα πρόσφατα ήταν το Στη Σκιά της Πεταλούδας, του Ισίδωρου Ζουργού.

Πολύ καλογραμμένο ιστορικό μυθιστόρημα, που προσφέρει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τη νεότερη ιστορία της Ελλάδας (και ειδικά του βορρά), χωρίς όμως να κουράζει ή να αφαιρεί το ενδιαφέρον των δύο κεντρικών ιστοριών και των παρακλαδιών τους. Σλαβικές, τουρκικές, μεσοαστικές και χριστιανικές επιδράσεις σε έναν Ελληνισμό που θέλει και δε θέλει να ξεχάσει τις ρίζες του... Δεν ξέρω γιατί ο ίδιος γράφει ότι ήθελε να πει την ιστορία των "αποτυχημένων", προσωπικά δε διέκρινα κανένα μοτίβο επιτυχίας και αποτυχίας, αλλά ένα ενδιαφέρον αμάγαλμα καταστάσεων. Αξίζει!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 00:15, 22-10-12:

H σκιά της πεταλούδας μου κινεί ομολογουμένως το ενδιαφέρον! Θαρρώ πως έχω ξανακούσει εγκώμια για αυτό το βιβλίο. Προς το παρόν διαβάζω με αργούς ρυθμούς το Από τη χαμηλή σκοπιά του Κώστα Ταχτσή, τον οποίο λάτρεψα από το Τρίτο στεφάνι (και δεν είδα τη σειρά), ίσως και λίγο από τον Κραουνάκη. Αλλά ρε παιδιά, δεν ξέρω αν σας συμβαίνει, λόγω χρόνου και κούρασης ίσως, δεν έχω την ίδια διάθεση πια να "ρουφάω" τα βιβλία.... Όταν ήμουν φοιτήτρια τα διάβαζα το ένα πίσω από το άλλο. Τώρα ή λιώνω στον καναπέ με καμιά σειρά (στα μέτρα μου αξιοπρεπή, πόση κακή τηλεόραση να δεις; Το αποφεύγω...) και με παίρνει ο ύπνος με συνοπτικές διαδικασίες ή σερφάρω στο διαδίκτυο... Μου μοιάζει πιο ανάλαφρο να το πω, λιγότερο απαιτηρικό να το πω, πιο ξεκούραστο; Στο βιβλίο θέλεις και να αφιερωθείς. Να μη σέρνεσαι πάνω από τις σελίδες... Δεν ξέρω. Λέτε να χάνω τη βιβλιοφαγική μου ιδιότητα; Να ανησυχήσω, γιατρέ;;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 07:34, 22-10-12:

Σου συμβαίνει μόνο με το Από τη χαμηλή σκοπιά ή και με άλλα τελευταία; Γιατί κι εγώ περνάω φάσεις. Δεν πειράζει, ξανάρχεται.
Καμιά φορά είναι είτε απλά η διάθεσή μας, είτε το βιβλίο... Μπορείς να πάρεις κανένα πιο εύπεπτο, πχ Jo Nesbo, για να "πάρεις μπρος".

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:58, 22-10-12:

H σκιά της πεταλούδας μου κινεί ομολογουμένως το ενδιαφέρον! Θαρρώ πως έχω ξανακούσει εγκώμια για αυτό το βιβλίο. Προς το παρόν διαβάζω με αργούς ρυθμούς το Από τη χαμηλή σκοπιά του Κώστα Ταχτσή, τον οποίο λάτρεψα από το Τρίτο στεφάνι (και δεν είδα τη σειρά), ίσως και λίγο από τον Κραουνάκη. Αλλά ρε παιδιά, δεν ξέρω αν σας συμβαίνει, λόγω χρόνου και κούρασης ίσως, δεν έχω την ίδια διάθεση πια να "ρουφάω" τα βιβλία.... Όταν ήμουν φοιτήτρια τα διάβαζα το ένα πίσω από το άλλο. Τώρα ή λιώνω στον καναπέ με καμιά σειρά (στα μέτρα μου αξιοπρεπή, πόση κακή τηλεόραση να δεις; Το αποφεύγω...) και με παίρνει ο ύπνος με συνοπτικές διαδικασίες ή σερφάρω στο διαδίκτυο... Μου μοιάζει πιο ανάλαφρο να το πω, λιγότερο απαιτηρικό να το πω, πιο ξεκούραστο; Στο βιβλίο θέλεις και να αφιερωθείς. Να μη σέρνεσαι πάνω από τις σελίδες... Δεν ξέρω. Λέτε να χάνω τη βιβλιοφαγική μου ιδιότητα; Να ανησυχήσω, γιατρέ;;
Όταν ήσουν φοιτήτρια, σίγουρα δεν είχες τόσες έννοιες και η ψυχική κούραση είναι χειρότερη από τη σωματική.
Τώρα τι είσαι? Εργαζόμενη ή "Νοικοκυρά" ή και τα δυο μαζί?
Αν και δυσάρεστο, λογικό μου φαίνεται κι αναμενόμενο, να μην έχεις τις ίδιες αντοχές όσες είχες στο παρελθόν.
'Οταν διένυα τη δεκαετία των 20 χρόνων μου, διάβαζα σε πολύ λιγώτερο χρόνο το ένα βιβλίο πίσω από το άλλο.
Τώρα που είμαι μεσήλικη, ναι μεν το ένα πίσω από τ'άλλο, αλλά με πολύ πιο βραδείς ρυθμούς.
Αλλά δεν χρειάζεται βρε Aba να μας αποθαρρύνει αυτό, μην ανησυχείς ο έρωτας με το βιβλίο είναι συνήθως ένας σταθερός έρωτας! Θα διαβάζεις περισσότερο τα Σ-Κ (εκτός κι αν σου τρώνε εκεί το χρόνο οι λεγόμενες "κοινωνικές υποχρεώσεις")
Υπάρχουν, ακόμα κι οι διακοπές.
Σε ότι αφορά τον Κώστα Ταχτσή, είναι από τους αγαπημένους μου. Έχω διαβάσει όλα (νομίζω) τα βιβλία του.
Εκτός της Χαμηλής Σκοπιάς, έχω να σου προτείνω "Τα Ρέστα", "Η Γιαγιά μου η Αθήνα" και "Το φοβερό βήμα".
Καλή ανάγνωση (σε ό,τι ρυθμούς) εύχομαι

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Σου συμβαίνει μόνο με το Από τη χαμηλή σκοπιά ή και με άλλα τελευταία; Γιατί κι εγώ περνάω φάσεις. Δεν πειράζει, ξανάρχεται.
Καμιά φορά είναι είτε απλά η διάθεσή μας, είτε το βιβλίο... Μπορείς να πάρεις κανένα πιο εύπεπτο, πχ Jo Nesbo, για να "πάρεις μπρος".
"Γιδάκι" μου, πολύ καλά συμβουλεύεις την φίλη Aba. Κι εγώ το ίδιο κάνω, μέχρι να με ξεκουράσει για λίγο
Κορίτσια, μην πτοείστε,... διαβάστε γιατί..χανόμαστε!

Πήγα ένα 24 ταξίδι την Παρασκευή κι εκεί που σταματήσαμε για "διάλειμα" είχε μια μίνι έκθεση βιβλίου. Βρήκα το "99 Μαθήματα Σοφίας για μια Ευτυχισμένη Ζωή Εδώ και Τώρα" που πρότεινες και το..τσίμπησα!!!
Μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα "Η Βίβλος- Η βιβλιογραφία του πιο πολυδιαβασμένου ιερού κειμένου" ( επί τη ευκαιρία, Βάσω προτίμησε το άλλο, "Η Ιστορία του Θεού" της ιδίας συγγραφέως καλύτερα, αν ενδιαφέρεσαι) αυτό είναι αρκετά λεπτομερές καιολίγον.."ζαλιστικό", θα πιάσω κατά πάσα πιθανότητα το καινούργιο μου απόκτημα.
Σ'ευχαριστώ για την πρόταση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 12:11. Αιτία: Merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:22, 22-10-12:

Πολυ μ' αρεσει ετσι οπως εξελλισεται το θεμα και μαζι με τα βιβλια συζηταμε και διαφορα.
Συφωνω με την alkyone και την le chat noir στο θεμα του δανεισματος βιβλιων. Δεν μου εχει τυχει βεβαια να μου λερωσουν η να μου καταστρεψουν καποιο, αλλα εχω χασει πολλα βιβλια μ' αυτον τον τροπο.
le chat noir, οσον αφορα το διαβασμα το μεσημερι, το εχω καθιερωσει εδω και καιρο, γιατι δεν βλεπω πια καθολου τηλεοραση, τι να δεις εξαλλου; Βεβαια ειναι καποιες σειρες, ξενες κυριως, που τις βαζει το χειμωνα που μου αρεσουν, αλλα εχω ξεσυνηθισει τις διαφημισεις βλεποντας DVD και δεν αντεχω με τιποτα να μου κοβουν αυτο που βλεπω καθε τρεις και λιγο.
Τα βιβλια του Γιαννη Μαρη, δεν τα ειχα στα υπ' οψιν για διαβασμα, κυριως λογω της μεταφορας τους στην τηλεοραση, βλεπε αστυνομο Μπεκα και η σειρα αυτη δεν μ' αρεσει καθολου, η προχειροδουλεια που συνηθιζουμε στην Ελλαδα βλεπεις. Τελικα λεω να ξεκινησω κανενα, με εβαλες σε πειρασμο γιατι τα αστυνομικα μυθιστορηματα ειναι μεγαλη μου αγαπη. Και μια και σου αρεσουν και σενα, σου συστηνω ανεπιφυλακτα ολα μα ολα τα βιβλια του Αντρεα Καμιλλερι, δεν θα το μετανοιωσεις. Εχει εναν τροπο να σε ταξιδευει, παρ' ολο που ειναι γραμμενα στην εποχη μας και δεν ειναι και εποχης αλλα περιγραφουν τη συγχρονη πραγματικοτητα, να σε μεταφερουν με ονειρεμενο τροπο. Ισως παιζει ρολο και η Σικελια στην οποια διαδραματιζονται, αλλη μεγαλη μου αγαπη.
Οσον αφορα τον κιτρινο φακελο θα σου ελεγα να μην τον δεις. Ειχα δει τη σειρα τοτε που παιζοταν στην τηλεοραση, ηταν τον πρωτο καιρο της ιδιωτικης τηλεορασης και την θεωρω πολυ προχειρη. Ειχε καλους ηθοποιους αλλα δεν απεδιδε με τιποτα την ατμοσφαιρα του βιβλιου.
Για το διαβασμα βιβλιων αλλων την εποχη της εξεταστικης, το εχω κανει και γω. Πηγαινα θυμαμαι στην πεμπτη γυμνασιου και εγραφα την επομενη χημεια. Ειχα παει λοιπον σε μια ξαδερφη μου να με βοηθησει λιγο, γιατι ειχα ενα κολλημα στην χημεια ενω με την φυσικη τα πηγαινα πολυ καλα. Πρεπει να πω παρενθετικα, οτι εχω μια τρελλα με βιβλια της ιατρικης απο την εποχη που πηγαινα εκτη δημοτικου. Η ξαδερφη μου λοιπον ειχε πανω στο γραφειο της ενα βιβλιο -ηταν στο πεμπτο ετος και εκανε δερματολογια- το βιβλιο του Καπετανακη, Δερματολογια- Αφροδισιολογια. Της το ζητησα μια και κεινη ειχε γραψει αυτο το μαθημα και μου το εδωσε με τον ορο να διαβασω αφου τελειωσω τα διαγωνισματα μου. Ολο το βραδυ, διαβαζα αυτο το βιβλιο, το τελειωσα και πηγα να γραψω το πρωι χημεια χωρις να εχω διαβασει τιποτα. Παντως ακομα θυμαμαι την εισαγωγη του, για το πως πηρε το ονομα της η συφιλη.
Υ.Γ. alkyone, ειχες γραψει σε αλλο μυνημα οτι ειχες διαβασει παληα βιβλιο του Κλαρκ και ειχες ενα θεμα με τον Κλαρκ. Θα ηθελα να σου αλλαξω γνωμη, γι' αυτο σου συστηνω να διαβασεις δυο βιβλια του. Το ενα λεγεται Πηγες του Παραδεισου και το αλλο Επικυριαρχοι. Ειδικα το τελευταιο θα σε κανει να δεις καποια πραγματα με τελειως αλλο ματι.
Ευτυχια μου, που ειμαστε και σχεδον γειτονισσες, το βιβλιο του Αλλαν Περσυ που προτεινεις μου ακουγεται εξαιρετικα ενδιαφερον, μιας και εχω διαβασει καποια βιβλια του Οσκαρ Ουαιλντ. Οσον δε αφορα για το ερωτημα που παραθετεις, αφου απαντησε η alkyone, θα απαντησω και γω, το μοτο μου ειναι: Ζησε την καθε μερα σου, σαν να ειναι η τελευταια.
Bessy (Βάσω) μου, ναι εξακολουθώ να έχω θέμα με τον Κλάρκ (τον είχαν τσακώσει και για παιδεραστία πριν κάτι χρόνια,
τι έγινε μ'αυτό το θέμα? Θα μου πεις εδώ τον κρίνουμε ως συγγραφέα και όχι ως άνθρωποαλλά,όσο και να μη θέλεις, επηρεάζεσαι) γιατί στο ένα και μοναδικό βιβλίο του που είχα διαβάσει (και που δεν θυμάμαι τον τίτλο και βαρυέμαι να το
ξεθάψω τώρα) λοιδωρεί τα μεταφυσικά θέματα. ΟΛΑ σχεδόν (αφήνει ένα περιθώριο στην τηλεπάθεια). Αυτά που είναι
ένα από τα ευαίσθητά μου σημεία, καθώς πιστεύω οτι υπάρχουν πράγματα κι ας μη τα βλέπουμε (όπως πχ τα...μικρόβια)
επειδή δεν έχουμε τα κατάλληλα μέσα ή ιδιότητες , δεν μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη της ψυχής και άλλων φαινομένων, μόνο και μόνο επειδή δεν είμαστε σε θέση να αποδείξουμε την ύπαρξή τους! Το "αστείο' της υπόθεσης είναι
οτι ενώ όλο το βιβλίο φέρει παραδείγματα(πολλών κραυγαλέων απατεώνων που ξεγέλαγαν τον κόσμο) για να αποτρέψει
την πίστη σε τέτοιου είδους θέματα, παραθέτει και άλλα παραδείγματα , απλών ανθρώπων, που όχι μόνο δεν με απέτρεψαν,
αλλά ενίσχυσαν τις πεποιθήσεις μου.
'Οπως και να'χει, σίγουρα θα έχω στα υπ'οψη τα δυο βιβλία που μου προτείνεις. Ίσως έκανα κακή αρχή, ας μην είμαι κι εγώ τόσο.. αφοριστική

Με ενθουσιάζεις Ευτυχία! Σαν κι εμένα κι εσύ? Αν μας αρέσει ένας συγγραφέας, αγοράζουμε όλα τα βιβλία του και τα διαβάζουμε το ένα πίσω απ'τ'άλλο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-10-12 στις 12:12. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Γατόκαρδος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους