Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,552 εγγεγραμμένα μέλη και 718,854 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 564 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κακοποίηση ζώων σε τσίρκο

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 18:59, 27-03-06:

Μόλις είδα ένα ρεπορτάζ στο Alter για την κακοποίηση των ζώων σε τσίρκο. Έδειξε εικόνες πραγματικά ανατριχιαστικές ... Πάντα απέφευγα να πάω σε τσίρκο γιατί στεναχωριόμουν πολύ όταν έβλεπα τα διάφορα ζώα και φανταζόμουν τι θα έχουν περάσει για να μάθουν τα διάφορα κόλπα! Τώρα που είδα και συγκεκριμένες εικόνες έχω πραγματικά μείνει αηδιασμένη και αφάνταστα εκνευρισμένη! Τα χτυπάνε τόσο βάναυσα... Τα αφήνουν με τις πληγές ανοικτές, πάνω στις οποίες μαζεύονται όλων των ειδών τα ζωύφια... Χρησιμοποιούν μαστίγια στις άκρες των οποίων έχουν αγκίστρια!!!
Πως είναι δυνατόν άνθρωποι να πηγαίνουν τα παιδιά τους σε τσίρκο? Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ουσιαστικά χρηματοδοτούν αυτούς τους εγκληματίες να συνεχίσουν τα απεχθή εγκλήματά τους? Επειδή στην ΤV έδειξε έναν ξένο εκπρόσωπο της καμπάνια IAD (οπως έγραφε), θα ψάξω να βρω οτιδήποτε στο ιντερνετ, για να δω μήπως μπορούμε όλοι μας να πιέσουμε τις κυβερνήσεις, δήμους κλπ να σταματήσει πια αυτό! Ξέρω ότι ίσως είμαι πολύ ρομαντική αν πιστεύω ότι μπορώ να κάτω κάτι, αλλά πιστεύω πολύ στη δύναμη των πολλών, και πιστεύω ότι αν όλοι φωνάξουμε, που ξέρεις... κάτι μπορεί να αλλάξει... Το σίγουρο είναι ότι αν κάτσουμε ήσυχοι στους καναπέδες μας, τα ζώα θα συνεχίσουν να βασανίζονται!
If you are not part of the solution, you are part of the problem...

ΥΓ: Συγνώμη για τον πολύπλοκο τρόπο γραφής, αλλά μόλις είδα το ρεπορτάζ στην τηλεόραση και γράφω το κείμενο πολύ εκνευρισμένη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:18, 27-03-06:

υπαρχει σελιδα στο διαδυκτιο την εχω αλλα φοβαμαι οτι το θεαμα ειναι αποκρουστικο εγω που την εχω δει την σελιδα ημουν ταραγμενη θα σας την υποβολω σε λιγες ωρες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:19, 27-03-06:

υπαρχει σελιδα στο διαδυκτιο την εχω αλλα φοβαμαι οτι το θεαμα ειναι αποκρουστικο εγω που την εχω δει την σελιδα ημουν ταραγμενη θα σας την υποβολω σε λιγες ωρες
να δειτε κ τα χαλια τον κινεζων που θελει η μουρη τους κ ολυμπιαδα http://www.morebeautifulwild.com/c_home.php οριστε κ για τα ζωα του τσιρκου http://www.api4animals.org/a1a_circus.php

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 12:48, 30-03-06:

Το γεγονος ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια και νομιζω και αυτονοητο Ειναι ποτε δυνατο να κανουν τι κανουν ολα αυτα τα ζωα στο τσιρκο χωρις βια?Και μονο το οτι μετακινουνται απο χωρα σε χωρα με διαφορετικες συνθηκες ειναι κακο για τα ζωα. Δεν πηγα ποτε τα παιδια μου σε τσιρκο και ουτε θα τα παω και τους εχω εξηγησει και το γιατι.Αν ολοι το αποφυγουμε θα παψουμε να συνενουμε με τα χρηματα μας σ αυτη την ντροπη.( και μαλιστα ειναι και πανακριβα)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:12, 30-03-06:

Αφελής ερώτηση: Πότε προλαβαίνουν και επουλώνονται τα τραυματα μέχρι την παράσταση;

Πάντως προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ σε τσίρκο κι ούτε θέλω (εκτός αν πήγα μικρή και δεν το θυμάμαι). Ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι κάποιος είναι αδιάφορος όσον αφορά τα ζώα, τι νόημα βρίσκει στο τσίρκο; Βλέπει τα άγρια ζώα; Ας πάει σε ζωολογικό κήπο που τουλάχιστον δεν τα βασανίζουν. Το θέαμα; Λες και δεν μπορούσε να βρει κάτι πιο ενδιαφέρον.
Πάντως τα τσίρκα σιγά σιγά λιγοστεύουν νομίζω, όσο αυξάνονται οι άλλες μορφές διασκέδασης. Ας ελπίσουμε οτι κάποτε θα εξαφανιστούν και τελειώς.
Η ιδέα της Zoubi είναι πολύ καλή. Τι να κάνουμε όμως; Zoubi έχεις κάποια ιδέα;

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 16:00, 30-03-06:

Aυτό που είχα ακούσει κι εγώ παλιά είναι ότι προκαλούν φόβο & πόνο στα ζωντανά γι'αυτό και τα κάνουν να χορεύουν, πηδάνε κλπ.κλπ. Δηλαδή για να μάθουν σε μία αρκούδα να χορεύει, την βάζουν και περπατάει πάνω σε αναμένα κάρβουνα (TPAΓIKO!!!) και ταυτόχρονα παίζουν κάποια συγκεκριμένη μουσική. Έτσι η αρκούδα συνδιάζει τη μουσική αυτή με τον πόνο και μόλις την ξανακούσει κάνει ό,τι της πούνε. Kαταλαβαίνει ότι αν κάνει αυτό που της μάθανε θα κερδίσει κάτι (π.χ. ένα γλύκισμα), αν όχι θα νοιώσει πόνο.
Δεν είναι απαίσιο;
Δεν νομίζω ότι θα πάω ποτέ κανένα παιδί σ'αυτό το χώρο βασανιστηρίων ταλαιπωρημένων ζώων που ονομάζεται τσίρκο.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 16:07, 30-03-06:

Δυστυχως η ανθρωπινη ευφεια εχε βρει τροπους να μην φαινονται τα τραυματα των βασανηστηριων ακομα και πανω στους ανθρωπους

Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 08:33, 31-03-06:

Αν μποϊκοτάρουμε τα τσίρκα θα μειωθεί αυτό το φαινόμενο. Συνηδητά δεν έχω πάει ποτέ σε τσίρκο και έχω υποσχεθεί ότι δε θα πάω ούτε τα παιδιά μου στο μέλλον. Αν θέλουν να δουν ζωάκια, το αττικό πάρκο είναι δίπλα!

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 08:41, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από suzanitta
Αν θέλουν να δουν ζωάκια, το αττικό πάρκο είναι δίπλα!
Συμφωνώ απολύτως! Kαι μου έχουν πει ότι είναι φανταστικό! :up:

Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 09:04, 31-03-06:

Είναι καταπληκτικό!! Έχω πάει 4 φορές μέχρι τώρα και κάθε φορά είναι το ίδιο συναρπαστικό!:up:

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 19:34, 31-03-06:

Δεν έχω πάει ποτέ και θέλω πολύ να πάω!!! Έχω ακούσει τα καλύτερα!
Αν ακούσουμε κάποιο γνωστό μας να θέλει να πάει τα παιδιά του σε τσίρκο, ας του προτείνουμε το αττικό πάρκο σαν εναλλακτική! Ας μποικοτάρουμε, όπως είπε και η suzanitta όσο μπορουμε το τσίρκο... Είναι ίσως η μόνη δύναμη που έχουμε στα χέρια μας

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:55, 03-05-06:

παιδια μου ηρθε ενα μειλ που μου εκοψε την ανασα επαθα σοκ μεγαλο τετοιο θεαμα δεν το ειχα ξαναδει φρικιασα ντρεπομαι που ειμαι ανθρωπος :cry:

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 16:15, 03-05-06:

Στείλτο κι απο εδώ καλε!
Φαντάζομαι τον εαυτό μου σε κλουβί να κάνω κόλπα κι απο κάτω να με χειροκροτάνε ζώα και μια μεγάλη γάτα να με μαστιγώνει.Οχι δεν έχω τάσεις κτηνοβασίας αλλά το τσίρκο με ζώα είναι μια πληγή..

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 01:44, 18-06-06:

Γεια σας. Βρήκα το site ψάχνοντας στην τύχη…είδα τα μηνύματα σας για τα ζώα σε τσίρκο κι επειδή κάτι τέτοιο έψαχνα έγινα μέλος. Είμαι από την Ορεστιάδα του νομού Εβρου και ο λόγος που μπήκα στο site είναι για να σας ζητήσω παρακαλέσω να στείλετε mail με τα οποία θα καταδικάζετε το γεγονός ότι η Ορεστιάδα επέτρεψε την εγκατάσταση τσίρκο με ζώα από 17 εως 19 Ιουνίου, καθώς επίσης να ενημερώσετε και να το ζητήσετε από όσους μπορεί ο καθένας σας. Η Ορεστιάδα προβάλλεται ως πόλη με πολιτισμό, κυρίως το διάστημα του καλοκαιριού με πολλές εκδηλώσεις, επίσης δε αυτές τις μέρες έχει και τα γενέθλια της.

Ετσι λοιπόν αντιλαμβάνεται τον πολιτισμό η Ορεστιάδα; Για την πόλη του Ορφέα, και του Ορέστη λοιπόν το θέαμα με βασανισμό ζώων σημαίνει πολιτισμός.

Καταδικάστε την Ορεστιάδα για τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τον πολιτισμό. Καταδικάστε την πόλη του αίσχους. Εγώ έτσι τη θεωρώ αίσχος.

Εχω φωτογραφίες με τη διαφημιστική αφίσα και την εγκατάσταση του τσίρκο αν θέλετε μπορώ να σας τις στείλω μόνο πέστε μου τον τρόπο.
Ευχαριστώ
http://www.orestiada.gr/cgs.cfm?areaid=1&id=13

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 02:36, 18-06-06:

κακος επιτρπηκλε κατι τετοιο να γινει σε ελληνικη πολη αλλα που μπορουμε να το δουμε αυτο

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 07:43, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
κακος επιτρπηκλε κατι τετοιο να γινει σε ελληνικη πολη αλλα που μπορουμε να το δουμε αυτο
Πως μπορώ να σας στείλω φωτο;

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 08:04, 18-06-06:

Φωτο με διαφημιστική αφίσα και εγκατάσταση του τσίρκο τραβηγμένες εχθές το πρωί

http://www.orestiada.gr/cgs.cfm?areaid=1&id=13

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis46 : 10-08-10 στις 18:25.
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:04, 18-06-06:

κοιτα να δεις αυτες η φοτο δεν μπορουν να ενοχοποιησουν το τσιρκο απο μεσα πρεπει να ειναι φοτο που να δειχνει οτι κακο μεταχειριζονται τα ζωα

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 12:56, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
κοιτα να δεις αυτες η φοτο δεν μπορουν να ενοχοποιησουν το τσιρκο απο μεσα πρεπει να ειναι φοτο που να δειχνει οτι κακο μεταχειριζονται τα ζωα
Μα και μόνο το γεγονός ότι το τσίρκο έχει ζώα υπερ αρκετό είναι. Από μόνο του αυτό είναι απαράδεκτο, από μόνο του είναι κακοποίηση. Το να βάζει κανείς ένα ζώο να κάνει επίδειξη οποιασδήποτε μορφής, δεδομένου ότι το ζώο άλλα πράγματα θα ήθελε να κάνει και άλλου είδους ζωή, είναι βασανιστικό για το ζώο, πολύ δε περισσότερο σε τσίρκο. Η επίδειξη του ζώου και τα διάφορα νούμερα που εκτελεί είναι βασανιστήριο κι όχι κάτι άλλο. Το ίδιο ισχύει κι αν είναι σε κλουβιά για να περνάει απλά ο κόσμος να τα βλέπει. Γι αυτό πρέπει, τουλάχιστον να μην επιτρέπεται η εγκατάσταση του, ούτε στην Ορεστιάδα ούτε πουθενά για να πάψουν κάποια στιγμή να υπάρχουν τσίρκο με ζώα. Οποιος το επιτρέπει αυτομάτως λέει ΄΄ναι συνεχίστε, εμείς το αποδεχόμαστε΄΄.

Το νούμερο που εκτελεί το ζώο είναι καμουφλαρισμένο βασανιστήριο, και βασίζεται στην αδιαφορία του κοινού, ή στην δυσκολία να καταλάβει (το κοινό) τις διαφορές και ομοιότητες μεταξύ ζώου και ανθρώπου.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 13:07, 18-06-06:

Δυστυχώς όσο υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και πληρώνουν για να τα βλέπουν, δεν πρόκειται να σταματήσει το φαινόμενο των τσίρκων.
Πήγα όταν ήμουν μικρή στην Γερμανία, αλλά απο τότε δεν ξαναπήγα. δεν πάω ούτε και τα παιδιά μου και ξέρουν γιατί....
Δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αφού και οι οργανώσεις δεν έχουν καταφέρει τίποτα. Μόνο αν σταματήσει ο κόσμος να πηγαίνει, αλλά είναι πολλοί που δεν τους νοιάζει για τα ζώα, αλλά μόνο το θέαμα που προσφέρουν...
Δυστυχώς..

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 12:06, 19-06-06:

Αν δεν έχετε δει ήδη αυτή τη διεύθυνση δείτε την αν θέλετε

http://www.vgt.at/actionalert/circus/commissioner/index.php?country=gr

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:42, 19-06-06:

σε αυτο το σιτε εχω βαλει κ εγω υπογραφη στην διαμαρτυρια

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:35, 17-10-06:

Η κρατική τηλεόραση, ως τηλεόραση με ποιότητα και ήθος θα έπρεπε να μην προβάλει τα τσίρκο με ζώα.

Στείλτε e-mail και γράμματα διαμαρτυρίας στην ΕΤ-3!!!!!!

EΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤ-3
Αν θέλετε να επικοινωνήσετε με την ΕΤ-3, τηλεφωνήστε στο νούμερο που υπάρχει για το κοινό.
Για τις παρατηρήσεις,
και τα σχόλιά σας (θετικά ή αρνητικά)
ή γενικά πληροφορίες για το πρόγραμμα της ΕΤ-3
στo τηλέφωνo:
2310 29.94.00
και μέσω Internet:
----------------------------------------------------------------------------------------------------

ΚΥΡΙΑΚΗ 24/09/2006 20:00 ΕΡΤ3
ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ
ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ BOLSHOI (1993)
THE BOLSHOI CIRCUS
Ακροβάτες, ισορροπιστές, ζογκλέρ, ταχυδακτυλουργοί, μάγοι, κλόουν, χορευτές, μπαλαρίνες, άγρια ζώα - φίδια, καμήλες, αρκούδες, αλλά και κατοικίδια – σκυλιά, γάτες, πουλιά, είναι οι πρωταγωνιστές του τσίρκο Μπολσόι και της γεμάτης θέαμα αυτής σειράς.
Δείτε σήμερα: Eπεισόδιο 4

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/07/2006 20:00 ΕΡΤ3
ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ
6ο ΤΣΙΡΚΟ MASSIMO
6th Circo Massimo 2005
Το πρόγραμμα παρουσιάζει σύγχρονo αλλά και παραδοσιακό θέαμα.
Τα νούμερα με τα ζώα έχουν επιλεχθεί με φροντίδα και σεβασμό απέναντι στα αξιοθαύμαστα αυτά πλάσματα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ΌΧΙ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ, ΔΡΑΣΕ ΤΩΡΑ!!

Στο τσίρκο σεβασμός δεν υπάρχει. και μόνο το γεγονός ότι τα ζώα παίρνονται από το περιβάλλον τους είναι πάρα πολύ κακό. Από κει και πέρα οι συνθήκες γι αυτά τα ζώα είναι φρικτές. Υποβάλλονται σε βασανιστήρια και τα νούμερα που εκτελούν κάθε άλλο παρά τα ευχαριστιόνται. Θα έπρεπε όχι μόνο να μην προβάλλονται τσίρκο με ζώα, αλλά να εκπέμπονται συνεχώς μηνύματα που αποτρέπουν το κοινό από τέτοια θεάματα. Αυτό που απολαμβάνει ο κόσμος σε τσίρκο με ζώα, στην πραγματικότητα είναι μέρος από τα βασανιστήρια στα οποία υποβάλλονται αυτά τα ζώα. Κάθε νούμερο που εκτελεί το ζώο είναι ένα καμουφλαρισμένο βασανιστήριο και με αυτό ο κόσμος διασκεδάζει είτε γιατί δεν το ξέρει είτε γιατί αδιαφορεί.

Θανάσης Αγγελίδης

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=68

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:47, 17-10-06:

Θα πάρω. Κι εμένα με εκνευρίζει

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:50, 17-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Θα πάρω. Κι εμένα με εκνευρίζει
Καλύτερα mail. ή και mail

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:53, 17-10-06:

Ναι εχεις δίκιο. ΘΑ το φροντίσω άμεσα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:31, 18-10-06:

Εστειλα αλλα δεν θα το δημοσιευσω στο pets.gr. Ειναι απαραιτητο?

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:29, 18-10-06:

Δεν ξέρω…τη διεύθυνση την έβαλα για να δουν τα μέλη ότι στέλνουν κι άλλοι, ή αν θέλουν να το βάλουν κι εκεί για να ξέρουν κι εκεί ότι υπάρχει κι από αλλού ανταπόκριση. Αν μαζευτούν πολλά θα αρχίσουν αποστολές στους δημάρχους ζητώντας να μην επιτρέπουν εγκαταταστάσεις τσίρκο στις περιοχές τους. δεν ξέρω πως ακριβώς θα γίνει αυτό, πάντως δεν αφορά μόνο στην ΕΡΤ αλλά και στους δήμους.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:00, 23-10-06:

Δεν θα τη βαλω στο pets προς το παρον, γιατι δεν θελω να βαλω επιθετο.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 14:31, 23-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Δεν νομίζω να πειράζει να τη βάλεις χωρίς επίθετο, και να γράψεις ότι την έχεις στείλει.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 14:32, 23-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Δεν νομίζω να πειράζει να τη βάλεις χωρίς επίθετο, και να γράψεις ότι την έχεις στείλει.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 10:00, 24-10-06:

Mήπως είδατε χθες τις ειδήσεις στο Star;
Έδειξαν ένα ρεπορτάζ όπου κάποιοι έξυπνοι στην Tουρκία (νομίζω), πήραν μια καφέ αρκούδα από ένα τσίρκο και την έβαλαν μέσα σε ένα ρινγκ να παλέψει με 2 επαγγελματίες παλαιστές. Kαι ο λόγος ήταν φυσικά για στοιχήματα.
Tο κακόμοιρο το ζώο αμυνόταν συνέχεια γιατί την μία του έκανε KYPIOΛEKTIKA κεφαλοκλείδωμα ο ένας, την άλλη έπαιρνε φόρα ο άλλος και το καβαλούσε στην πλάτη.
Kαι αυτό το θέαμα το έδειχναν σαν θέμα στις ειδήσεις, χωρίς να δείχνει να ενοχλείται κανένας, ούτε από τους τούρκους θεατές φυσικά αλλά ούτε από τους έλληνες παρουσιαστές της "καταπληκτικής" αυτής είδησης! Kαι λέμε ότι εμείς οι Έλληνες είμαστε πιο πολιτισμένοι...
Tο αποκορύφωμα ήταν όταν ο παρουσιαστής των ειδήσεων είπε ΓEΛΩNTAΣ ότι φυσικά νικητής ήταν η αρκούδα!
Aντί να σκεφτούν την αγωνία του ζώου και τους πόνους που του προκαλούσαν, όλοι νοιάζονταν για τον νικητή.
Kόντεψα να πέσω απ'τον καναπέ!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 12:53, 24-10-06:

Τι να πει κανείς...
Τουλάχιστον εγώ το είδα σε άλλο κανάλι
που είπαν πως το θέαμα δεν τιμά κανέναν...
το αντίθετο μάλιστα.
Τι να πει κανείς, τι να πει.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 16:49, 24-10-06:

Οχι δεν το είδα.... . Οι άνθρωποι μπορούν να γίνουν τα χειρότερα κτήνη

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:10, 17-12-06:

ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ
Εχει εγκατασταθεί στα ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΚΙΝΗΤΑ Α.Ε
και μας εύχεται καλή χρονιά!!!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΘΕΑΜΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΖΩΩΝ!!!!!!

Πρόεδρος των Ολυμπιακών Ακινήτων είναι ο
Χρήστος Χατζηεμμανουήλ

email info@olympicproperties.gr
ΦΑΞ 2109250022

Δήμαρχος Μοσχάτου
ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

xypeteon@otenet.gr

Fax
210-9416154

ΌΧΙ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ

ΔΡΑΣΕ ΤΩΡΑ!!

Έλληνα πολίτη,

Πιστεύεις ότι τσίρκο σημαίνει: Φώτα, μουσικές, ακροβατικά, ζογκλέρ, εξωτικά ζώα, κλόουν, χαρά και διασκέδαση.

Αυτή είναι η βιτρίνα, η μία πλευρά.

Γνωρίζεις όμως ότι η άλλη πλευρά, η αθέατη και πάντα σκοτεινή, το άβατο παρασκήνιο, που ονομάζεται «εκπαίδευση άγριων ζώων» σημαίνει: Βία, αιχμαλωσία, εγκλεισμός, βασανιστήρια, δίψα, πείνα ξύλο και τρόμος για τα ζώα που είχαν την ατυχία να αιχμαλωτιστούν από λαθροθήρες ή να γεννηθούν στην αιχμαλωσία;

Πριν συμβάλλεις στην συντήρηση του θεσμού των Τσίρκο, πληρώνοντας το εισιτήριο εισόδου, αναλογίσου ότι:

- Τα περισσότερα ζώα που συλλαμβάνονται πεθαίνουν, είτε στη μεταφορά είτε στη διάρκεια της εκπαίδευσης.

- Οι συνήθεις μέθοδοι εκπαίδευσης είναι: πείνα, δίψα και ανελέητο ξύλο.

- Ο παγκόσμιος παράνομος τζίρος από το εμπόριο άγριων ζώων και προϊόντων είναι τρίτος μετά το εμπόριο ναρκωτικών και όπλων.

- Οι συνθήκες μεταφοράς και διαβίωσης είναι εντελώς αφύσικες για τα άγρια ζώα (κλουβιά-κατοικίες πολύ μικρών διαστάσεων, πλήρης ακινησία για το 90% της ζωής τους, απότομες κλιματικές αλλαγές, τροφή κακής ποιότητας που συχνά περιλαμβάνει και τα περιφερόμενα κατοικίδια αδέσποτα και δεσποζόμενα της περιοχής).

- Η παντελής έλλειψη κτηνιατρικής φροντίδας αποδεικνύεται και μόνο από το γεγονός ότι κανένα τσίρκο δεν περιλαμβάνει κτηνίατρο στο προσωπικό του.
Το παράνομο κυνήγι ειδών υπό εξαφάνιση είναι από τους κύριους προμηθευτές των τσίρκο. Για να συλληφθεί ένα μικρό εξοντώνεται η μητέρα του ή και ολόκληρη η αγέλη.

- Όπου η εκπαίδευση δεν τρομοκρατεί αρκετά το ζώο ώστε να εκτελέσει τα εντελώς έξω από τη φύση του νούμερα (π.χ. φλεγόμενο στεφάνι για τις τίγρεις, ισορρόπηση στο ένα ή τα δύο πόδια για τους ελέφαντες) τότε η λύση για τους εκπαιδευτές είναι οι ναρκωτικές ουσίες.

Άραγε τι διδάσκονται τα παιδιά μας, βλέποντας τον εξευτελισμό ενός περήφανου πλάσματος, τα κάγκελα και το μαστίγιο;

Γιατί μας καλλιεργούν ψευδαισθήσεις ανωτερότητας απέναντι στη Φύση;

Πότε επιτέλους θα συνειδητοποιήσουμε ότι η θέση μας είναι μέσα στη Φύση και όχι πάνω από αυτή;

ΟΧΙ ΖΩΑ ΣΤΟ ΤΣΙΡΚΟ

ΟΧΙ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ

ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΑΝ ΘΕΑΜΑ

ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥ

http://www.argosgr.org/lib_tsirko.html

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Μοσχάτο.jpg
Εμφανίσεις:  95
Μέγεθος:  51,6 KB  
Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hook
H Hook αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (εκατοντάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Hook έγραψε στις 20:05, 17-12-06:

Zubi, πολύ καλό το θέμα και μπράβο που το θίγεις.
Thanasis, και το υλικό που βρήκες πολύ καλό.
Η ADI (Animal Defenders International) έχουν ξεκινήσει αυτή τη χρονιά εκστρατία για να απαγορευθούν τα τσίρκο με ζώα σε όλη την ΕΕ. Στην Ελλάδα συνεργάζονται με 77 σωματεία και αν θέλετε να βοηθήσετε καλό θα ήταν να έρθετε σε επαφή με ένα από αυτά γιατί χρειάζεται πολλή δουλειά.
Ο Δήμος Μοσχάτου δεν έχει εκδώσει άδεια για το τσίρκο και συνεπώς είναι παράνομο.
Αυτό που μπορεί ο καθένας μας να κάνει είναι να ενημερώνει γνωστούς και φίλους για το τι τρέχει με τα τσίρκο. Ακόμη να διαμαρτύρεται σε κάθε ευκαιρία, στους Δήμους, στην TV. Λεπτομερείς πληροφορίες, βίντεο κλπ στο
http://www.ad-international.org/anim...?id=249&ssi=10
Επίσης μια ιδέα μπορείτε να πάρετε στο
http://www.argosgr.org/library.html

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:50, 20-12-06:

Απάντηση σε μέλος του φόρουμ του pets.gr
http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=261

Original Message -----
From: SAKIS PETROPOULOS
To:
Sent: Tuesday, December 19, 2006 4:06 PM
Subject: ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αν τα εκατονταδες "αγρια" αυτα ζωα τα οποια ειναι κατα πολλες γενιες γεννημενα στα τσιρκο μπορουσαν στην πραξη να ζησουν στο "φυσικο" τους περιβαλλον το οποιο συρρικνωνεται συστηματικα καθε χρονο το - ακομα κι αν καποιος συμφωνουσε με τους ισχυρισμους σας - "προβλημα" θα ειχε λυθει προ πολλου αλλα η πραγματικοτητα αλλες λυσεις επιβαλλει τις οποιες με τις τελευταιες αποφασεις της η ε.ε. επικροτει.

Κακοι επαγγελματιες υπαρχουν σε ολο το φασμα της οικονομιας σας διαβεβαιωνουμε ομως οτι τα περισσοτερα μεγαλα και ονομαστα συγκροτηματα ξοδευουν τεραστια ποσα για να εχουν τα ζωα τους σε αριστες συνθηκες διαβιωσης - υφιστανταμενοι συνεχεις και σκληρους ελεγχους απο τις αρμοδιες υπηρεσιες - οσοι δε κακομεταχειριστηκαν μεγαλα αγρια ζωα εχουν επι το πλειστον τιμωρηθει απο τα ιδια συνηθως με την ιδια τους τη ζωη.

Για οσους παρανομουν συμφωνουμε και εμεις για την αμειλικτη ποινικη τους διωξη - οι νομοι δε ειναι πολυ αυστηροι

Στο κατω κατω στο τσιρκο παει οποιος το αγαπαει και πιστεψτε το παρα την λασπολογια το κοινο ειναι μεγαλο - ειναι φασιστικο να προσπαθουμε να επιβαλλουμε στους αλλους μια αποψη οσο κιαν πιστευουμε για την ορθοτητα της.

Στη διαθεση σας για αλλες πληροφοριες

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 02:35, 21-12-06:

Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 20, 2006 9:12 pm Θέμα δημοσίευσης: dimartyria gia to tsirko!!stis 22/12
Η ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΕΙΣΤΕ!

Μέλη από ζωοφιλικά και οικολογικά σωματεία θα συμετάσχουν σε εκδήλωση διαμαρτυρίας την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου στις 5.30 μ.μ. στην είσοδο το τσίρκου ( η είσοδος είναι από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας). Θα μοιραστούν φυλλάδια και θα υπάρχει κάποιος ντυμένος γορίλλας! Επίσης, ελπίζουμε να υπάρξει κάλυψη από κανάλια μιας και έχουν σταλεί Δ.Τ.

Ελπίζουμε σε προσωπική σας συμπαράσταση ,

Φιλικά,

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 10:25, 21-12-06:

Θανάση το προώθησα όπου μπορούσα...
Παρεπιπτόντως...Απέδωσαν τα μηνύματα διαμαρτυρίας προς την ΕΤ3 ή πρόκειται για απλή σύμπτωση πως την προηγούμενη Κυριακή προέβαλαν τσίρκο χωρίς ζώα, μόνο με ακροβάτες;
Θα δείξει φαντάζομαι.
Την επόμενη Κυριακή.
:cool:

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:54, 21-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Θανάση το προώθησα όπου μπορούσα...
Παρεπιπτόντως...Απέδωσαν τα μηνύματα διαμαρτυρίας προς την ΕΤ3 ή πρόκειται για απλή σύμπτωση πως την προηγούμενη Κυριακή προέβαλαν τσίρκο χωρίς ζώα, μόνο με ακροβάτες;
Θα δείξει φαντάζομαι.
Την επόμενη Κυριακή.
:cool:
Μαλλον για συμπτωση Βικυ προκειται. Εχω δει κι εγω πολλες φορες μονο με ακροβατες.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:24, 21-12-06:

Δεν ξέρω, γιατί είμαι πολύ καιρό χωρίς τηλεόραση. Πάντως αρκετό διάστημα μετά από τις διαμαρτυρίες συνέχιζαν να βάζουν και με ζώα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:03, 21-12-06:

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ MUNDIAL ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/12 στις 5.30 μ.μ. Είσοδος από Σ.Ε.Φ. , παραλία Μοσχάτου.

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 00:04, 22-12-06:

Γιατί τα ζώα των τσίρκο...
κάποιες φορές παίρνουν το αίμα τους πίσω;

http://www.youtube.com/watch?v=k4cdTzCfB_E

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 13:00, 22-12-06:

Κοιτάξτε ακριβώς από κάτω έχει ενδιαφέρον
http://www.youtube.com/watch?v=tAjM2...elated&search=

http://www.youtube.com/watch?v=ype6w1pTilc

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:26, 04-05-07:

Σε κανα μήνα πιθανόν να κινήσει τσίρκο με ζώα για Ορεστιάδα, όπως ήρθε πέρυσι Εδώ είναι το site του δήμου Ορεστιάδας. Προτείνω να βάλουμε μηνύματα με τα οποία θα ζητάμε από το δήμαρχο (είναι νέος) να μην επιτρέψει εγκατάσταση τσίρκου με ζώα και μεταξύ εσόδων και ανθρωπιάς να προτιμήσει το δεύτερο.
Θα συνεννοηθώ επίσης με τη γραμματέα του gawf για αποστολή φαξ. Της έχω στείλει mail και περιμένω απάντησή της, αλλά προς το παρόν ας βάλουμε τα μηνύματα μας, να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας από τώρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 19:13, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Κοιτάξτε ακριβώς από κάτω έχει ενδιαφέρον
http://www.youtube.com/watch?v=tAjM2...elated&search=
Αυτό πλέον δεν ισχύει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 23:33, 06-05-07:

Αντε ρε παιδιάααα στείλτε κανένα μήνυμα κατά δω και πείτε στο δήμαρχο να μην επιτρέψει φέτος τσίρκο!!! Βάλτε ένα χεράκι βοηθείας!! Με ένα άτομο τι θα γίνει γεμίστε το site με μηνύματα μπας και γίνει κάτι καλό!! Τόσος πληθυσμός μόνο ένας θα γράφει; Ποιος το ακούει τον έναν; Ολοι μαζί ρε παιδιάαααααα

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 23:39, 06-05-07:

Θαναση πες μου που να γραψω!!!

Παράθεση

milou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη milou
H milou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H milou έγραψε στις 23:43, 06-05-07:

ναι , πες μας που να γραψουμε????

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 23:43, 06-05-07:

Αν ανοίξεις το site θα δεις ένα θέμα με τίτλο ΄΄ ΝΑΙ ΣΤΟ ΤΣΙΡΚΟ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΖΩΑ ! Ελπίζουμε στο νέο Δ.Σ΄΄
Εκεί βαλε την απάντησή σου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους