Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,551 εγγεγραμμένα μέλη και 718,139 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 307 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λίπος στο συκώτι

dimitra_ch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitra_ch
H dimitra_ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H dimitra_ch έγραψε στις 23:33, 06-08-19:

καλησπέρα.. θέλω γνώμες...η γατουλα μου διαγνώστηκε με λίπος στο συκώτι...και εχει κανει ίκτερο, καναμε αγωγη 1.5 βδομαδα με καθημερινο ορο και ενέσιμη αντιβίωση και βιταμίνες, και τωρα εχουμε 7 μερες περιπου συνεχισαμε με ποσιμη αντιβιωση.. καποιες μέρες τρωει πινει παει τουαλέτα..αλλες μερες ειναι πολυ καταβεβλημενη..τωρα εχει δυο μέρες ενω ηταν καλα , παλι δεν πίνει δεν τρωει και κανει μόνο τσισα στο πάτωμα. απ οτι μου εχουν πει κ η κτηνιατρος ειναι μια συχνη ασθενεια στις γατες και εξαρτάται απ τον οργανισμό αν τελικα δουλεψει το συκώτι. εχει περάσει κανεις κατι παρόμοιο; γιατι κοντεύω να τρελαθω..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 06:15, 07-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitra_ch
καλησπέρα.. θέλω γνώμες...η γατουλα μου διαγνώστηκε με λίπος στο συκώτι...και εχει κανει ίκτερο, καναμε αγωγη 1.5 βδομαδα με καθημερινο ορο και ενέσιμη αντιβίωση και βιταμίνες, και τωρα εχουμε 7 μερες περιπου συνεχισαμε με ποσιμη αντιβιωση.. καποιες μέρες τρωει πινει παει τουαλέτα..αλλες μερες ειναι πολυ καταβεβλημενη..τωρα εχει δυο μέρες ενω ηταν καλα , παλι δεν πίνει δεν τρωει και κανει μόνο τσισα στο πάτωμα. απ οτι μου εχουν πει κ η κτηνιατρος ειναι μια συχνη ασθενεια στις γατες και εξαρτάται απ τον οργανισμό αν τελικα δουλεψει το συκώτι. εχει περάσει κανεις κατι παρόμοιο; γιατι κοντεύω να τρελαθω..
Καλημέρα Δημητρα - συνονόματη!! - και καλώς ήρθες...

Ο Σίμπα μου τον Φεβρουάριο που αποφάσισα να του κάνω ένα τσεκάπ είδαμε πως είχε λιπωδη διηθηση στο συκώτι... Οι τρανσαμινασες του συκωτιού ήταν ανεβασμένες κατά πολύ... Το μόνο σύμπτωμα που θυμάμαι να είχε ήταν πως είχε μειωθεί ελάχιστα η όρεξη του... Του ξεκίνησα, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του γιατρού, άμεσα θεραπεία με ειδική τροφή και χάπια για το συκώτι και επανεξέταση ανά μήνα... Από τον Μάιο και μέχρι και σήμερα συνεχίζουμε τη θεραπεία πλέον μόνο με τα χάπια καθημερινά και δίαιτα έτσι ώστε να τον κρατώ σε ένα σταθερό βάρος και να μην ξαναπαχυνει (για να καταλάβεις ήταν 7500 γρ και τώρα έχει φτάσει τα 6200 γρ)... Και σε δύο εβδομάδες θα κάνουμε πάλι εξετάσεις για να δούμε πως πηγαίνει...

Αυτό που μου είχε πει ο κτηνίατρος είναι πως οι παχύσαρκες γάτες είναι επιρρεπείς στα προβλήματα συκωτιού... Όταν το πρόβλημα δεν έχει προχωρήσει πολύ η ζημιά στο συκώτι είναι αναστρέψιμη.. Θέλει όμως πολύ υπομονή και η θεραπεία διαρκεί μήνες...

Σαφως και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αντιμετωπίζεται ανάλογα, αυτό όμως που σου συνιστώ είναι πρώτα από όλα ψυχραιμία... Σε νιώθω απόλυτα αλλά αυτήν την στιγμή πρέπει να είσαι ήρεμη... Ακολούθησε με ευλάβεια τις οδηγίες που θα σου πει ο κτηνίατρος.. Μη διστάζεις να τον ρωτάς... Ρώτα τι πρέπει να τρώει... Εάν νιώθεις πως δεν σε καλύπτει εντελώς πήγαινε με τις εξετάσεις και πάρε και μια δεύτερη γνώμη...

Θα κουραστείτε λίγο αλλά θα δεις πως σιγά σιγά η γατούλα σου θα γίνει πάλι καλά...

Ευχομαι περαστικά και να μας κρατάς ενήμερους...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitra_ch

Νεοφερμένος

H dimitra_ch έγραψε στις 08:56, 07-08-19:

Σίμπα λενε τον αλλο μου τον γατο που εχω , και σενα ειχε αλλαγες στην διαθεση μεχρι να γινει καλα; η πηγαινε σταθερα μέχρι που εγινε καλα;; εμενα εκανε κ ικτερο και την ειδική τροφη δεν την τρωει μονο με σύριγγα και έχει δυο μερες δεν δεχεται τίποτα τα βγαζει ολα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitra_ch

Νεοφερμένος

H dimitra_ch έγραψε στις 09:02, 07-08-19:

η κτηνιατρος ειναι παρα πολυ καλη και νοιαζεται με το παραπάνω, αλλα καμια φορα μηπως πρέπει να παρω κ δευτερη γνωμη, βέβαια μου ειπε θελει υπομονή κ χρόνο, αλλα τη δικια μου την εχει πιασει το αναποδο και δεν θελει να φαει τίποτα σε φαρμακο τα κανει ολα εμετο εδω κ δυο μέρες, μονο τονο τρωει ....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:59, 07-08-19:

Σίμπα λενε τον αλλο μου τον γατο που εχω ������ , και σενα ειχε αλλαγες στην διαθεση μεχρι να γινει καλα; η πηγαινε σταθερα μέχρι που εγινε καλα;; εμενα εκανε κ ικτερο και την ειδική τροφη δεν την τρωει μονο με σύριγγα και έχει δυο μερες δεν δεχεται τίποτα τα βγαζει ολα

η κτηνιατρος ειναι παρα πολυ καλη και νοιαζεται με το παραπάνω, αλλα καμια φορα μηπως πρέπει να παρω κ δευτερη γνωμη, βέβαια μου ειπε θελει υπομονή κ χρόνο, αλλα τη δικια μου την εχει πιασει το αναποδο και δεν θελει να φαει τίποτα σε φαρμακο τα κανει ολα εμετο εδω κ δυο μέρες, μονο τονο τρωει ....
Ο Σίμπακο μου δεν θα έλεγα πως είχε αλλαγές στη διάθεσή του, ήταν λίγο πιο κακοδιαθετος, σαν μελαγχολικός θα έλεγα περισσότερο αλλά επειδή είχε πάθει κάταγμα στο ισχιο του - ούτε και εγώ δε ξέρω πως έγινε μέσα στο σπίτι - θεώρησα πως τον είχε λίγο επηρεάσει το πόδι του...

Είμαστε ακόμα σε θεραπεία η οποία τελειώνει τέλος της εβδομάδας οπότε και θα πάμε πάλι για εξετάσεις για να δούμε πως είναι οι τιμές του συκωτιού ύστερα από 3 μήνες με χάπια μόνο... Σίγουρα θα υπάρχει βελτίωση αλλά ενδεχομένως να χρειαστεί και άλλη θεραπεία... Όπως σου είπε και η γιατρος σας θέλει πολύ χρόνο και υπομονή!!!!! Εμείς είμαστε στους 6 μήνες θεραπεία προς το παρόν... (για να καταλάβεις για πόσο χρόνο μιλάμε )...

Ποια ειδική τροφή του δίνεις??? Εγώ έπαιρνα την hepatic της royal - κροκέτες - και την έτρωγε πάρα πολύ ευχάριστα (νομίζω πως είναι λίγο πιο γευστική από την αντίστοιχη της hills). Μάλιστα και η θηλυκια μου προσπαθούσε να του φάει τις κροκέτες!!!!

Με εμετό είχα και εγώ θέμα όσο καιρό του έδινα την ειδική τροφή... Ανά 2 - 3 μέρες έκανε εμετό τουλάχιστον 1 φορά... Μόλις όμως ξεκίνησε να τρώει πάλι την παλιά του τροφή - μετά από το οκ του γιατρού βέβαια - σταμάτησαν μαχαίρι οι εμετοι!!! Ενδεχομένως κάποιο συστατικό της τροφής τον πείραζε??

Να συμβουλευεσαι πάντα τη γιατρό πριν δώσεις οτιδήποτε στη γάτα σου... Οι ειδικές τροφές έχουν χαμηλή τιμή χαλκού για το συκώτι... Κάνει να της δίνεις τόνο??? - όχι αυτό που τρώμε εμείς!!! Απαγορεύεται να ξέρεις..

Γενικά τα φάρμακα είναι πολύ δύσκολο να τα χορηγήσεις σε γάτα... ευτυχώς ο Σίμπα μου παίρνει τα χάπια του χωρίς να διαμαρτυρεται..
Στη δική σου πρέπει να βρεις ένα κόλπο αν δυσκολεύεσαι... Όμως να είσαι ήρεμη όταν είναι να της δώσεις κάτι...

Περαστικά σας... Αλήθεια τι ηλικία έχει???
Παράθεση

dimitra_ch

Νεοφερμένος

H dimitra_ch έγραψε στις 10:15, 07-08-19:

μου ειπε να της δινω για ν αρχισει να τρωει απο μονη της, ναι αυτήν την τροφή πηρα κ εγω κ την τρωνε οι αλλοι γατοι,αλλα δεν μου χει δώσει θεραπεια διαρκειας περα απο τις αντιβιωσεις που πήρε και ενα χαπι που είναι αποτοξινωση για το συκώτι. α κραταει τόσο πολυ ε; παιρνω λιγο θαρρος μ αυτα που μου λες ειναι η αλήθεια
Παράθεση

dimitra_ch

Νεοφερμένος

H dimitra_ch έγραψε στις 10:15, 07-08-19:

ειναι στα 6 τωρα, δεν ειναι μεγαλη
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:37, 07-08-19:

μου ειπε να της δινω για ν αρχισει να τρωει απο μονη της, ναι αυτήν την τροφή πηρα κ εγω κ την τρωνε οι αλλοι γατοι,αλλα δεν μου χει δώσει θεραπεια διαρκειας περα απο τις αντιβιωσεις που πήρε και ενα χαπι που είναι αποτοξινωση για το συκώτι. α κραταει τόσο πολυ ε; παιρνω λιγο θαρρος μ αυτα που μου λες ειναι η αλήθεια
Όπως σου είπα και πριν η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αντιμετωπίζεται με άλλον τρόπο... Ο ίκτερος που έχει η γάτα σου σημαίνει πως και γ-gt είναι αυξημένη?? , που έχει να κάνει με τη χοληδοχο κάτι!!!δε θυμάμαι πως μου τα είχε πει ο κτηνιατρος τότε με τον Σίμπα όταν μου εξηγούσε μια μια τις τιμές και τι αφορούσε η καθεμία... Οπότε πρέπει να αντιμετωπιστει με άλλον τρόπο γιατί μάλλον είναι σε πιο προχωρημένο στάδιο.. Γιαυτό και οι αντιβιωσεις και οι οροί προφανώς στη γατούλα σου για αρχή... Για να πάρει λίγο τα πάνω της και να ξεκινήσει να τρώει και πάλι μόνη της...

Να πάρεις θάρρος, γιαυτό τα γράφω.. Χρόνο πολύ θα χρειαστεί, και χρήματα επίσης δε θα πω ψέματα (τα χάπια που δίνω κοστίζουν 35 ευρώ το κουτί και εμείς χρειαζόμαστε 2 χάπια καθημερινά που σημαίνει 2 κουτιά τον μήνα..αυνολο 70 ευρώ μηνιαίως) όμως αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει καλά η γατούλα... Άλλωστε και σε έναν άνθρωπο δικό μας το ίδιο δε θα κάναμε ακριβώς???

Οπότε κουράγιο, υπομονή, αντοχή, αγάπη πολλή στην κούκλα σου και θα δεις πως θα γίνει καλά...

Μη διστάζεις να ρωτάς τη γιατρό για το πως θα προχωράτε.. Να σου εξηγεί
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitra_ch

Νεοφερμένος

H dimitra_ch έγραψε στις 12:49, 07-08-19:

εννοειται δεν τα σκέφτομαι καθόλου τα χρήματα αρκει να γινει καλα η σανυ ηδη κοστισε κ θα κοστισει δεν με πειράζει αν ηταν παιδι τα ιδια θα καναμε. θα παρω κ δευτερη γνωμη ομως, ναι ειναι κ αλλες τιμες αυξημενες γιατι ειχε 3 μερες εκανε εμετο και πηγα σε αλλον κτηνίατρο και μου δωσε απλα ενα σιρόπι για δηλητηριαση αλλα δεν ηταν δηλητηρίαση και παλι καλα βρηκα αυτην την κτηνιατρο και το αντιμετωπισε σωστά αλλα η λαθος διαγνωση κοστισε 5 μερες παραπανω οποτε προχωρησε η αρρωστια. αλλα μου δινεις θαρρος σ ευχαριστώ πολύ!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συκώτι, πάγκρεας - Από sonia
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-19 στις 12:04.
    • Πρόβλημα στο συκώτι και ίκτερος - Από topcat
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-19 στις 23:03.
    • Κύστες, λίπος; - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-06-09 στις 09:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους