Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,901 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 285 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κάντε τη στάχτη Δάσος

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:21, 25-07-18:

Οποιος θελει υπογραφει στο ηλεκτρονικο ψηφισμα ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΣΤΑΧΤΗ ΔΑΣΟΣ.

Να κηρυχτουν αναδασωτεες οσες περιοχες ειναι κανονικα δαση και οχι παρανομα και αυθαιρετα σπιτια,ξενοδοχεια κλπ.
Δυστυχως οσο οι ανευθυνοι πολιτες παρανομουν,και οσο το κρατος για ψηφοθηρικους λογους αλλα και λαδωματα,δεν κανει αυτο που πρεπει...τοσο θα χτιζονται με τσιμεντο ΕΘΝΙΚΟΙ ΔΡΥΜΟΙ,θα κλεινουν με μαντρες παραλιες για να εχει ο καθε νεοπλουτος μαλακας την ιδιωτικη παραλια του,με αποτελεσμα να μην εχουν προσβαση οι ανθρωποι στη θαλασσα...θα χανουμε καθε πνευμονα οξυγονου,και θα καιγονται ανθρωποι επειδη μεσα στο δασος επανω σε βουνο ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ,παρανομα εχτισαν εκτρωματα,με μικρους δρομους και κλεισμενη προσβαση στη θαλασσα.Και να λαδωνουν η να προσπαθουν να λαδωσουν κρατικους υπαλληλους για να τα ενταξουν στο σχεδιο πολης.

Μια χαρακτηριστικη καταγγελια.
«Στην περιοχή που έγινε η τραγωδία, από ό,τι φαίνεται δεν υπήρχε καμία διέξοδος προς την παραλία είχαν γίνει μάντρες»

«Στην περιοχή στο Μάτι, που έγινε η τραγωδία, από ό,τι φαίνεται δεν υπήρχε καμία διέξοδος προς την παραλία γιατί είχαν γίνει μάντρες»: στην καταγγελία αυτή για την οικιστική ανάπτυξη στο Μάτι προχώρησε η πρώην Ειδική Γραμματέας Επιθεωρητών Περιβάλλοντος Μαργαρίτα Καραβασίλη.
Μιλώντας στον ρ/σ Realfm η κ. Καραβασίλη κατήγγειλε ότι δέχθηκε πιέσεις να εντάξει στο σχέδιο πόλης οικόπεδα «φιλέτα»
«Ο Δήμος της Νέας Μάκρης ήταν από αυτούς τους δήμους που είχε ανάπτυξη από την εποχή του '80 – '90 και έπρεπε να μπουν κανόνες. Ο πολεοδομικός σχεδιασμός και η νομοθεσία έδιναν ακριβώς αυτά που πρέπει να προβλέψει κανείς προκειμένου να εξασφαλίσει βιώσιμους οικισμούς, ασφαλείς οικισμούς. Ολοκληρώθηκε το γενικό πολεοδομικό περίπου το 1992, από εμένα την ίδια, σε μία περιοχή που το 80% ήταν δασική, που σημαίνει ότι βάσει της νομοθεσίας δεν μπορούσαν να μπουν στο σχέδιο. Ένας από αυτούς ήταν και η περιοχή στο Μάτι, στα όρια δηλαδή με τον δήμο Ραφήνας», τόνισε η κ. Καραβασίλη.
«Εγώ το 1992, εάν είχα υποχωρήσει και είχα βάλει τη γραμμή λίγο πιο εκεί για να εντάξω κάποια "φιλέτα", θα ήμουν τώρα με περιουσία. Αυτό γινόταν, θα πάρεις οικόπεδο και θα μοσχοπουλήσεις, βάλε τη γραμμή πιο εκεί, αυτές ήταν οι πιέσεις. Το έχω δεχτεί επανειλημμένα αυτό», τόνισε η αρχιτέκτων-πολεοδόμος, αναφερόμενη στην εκπόνηση του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου του Δήμου Νέας Μάκρης, στον οποίο ανήκει διοικητικά και η πληγείσα περιοχή στο Μάτι.
«Αυτή η περιοχή δεν μπήκε ποτέ στο σχέδιο, παρά το γεγονός ότι μετά το 1992 ακολούθησαν και πολεοδομικές μελέτες, έγιναν αρκετές τροποποιήσεις στον σχεδιασμό με στόχο να μπει στο σχέδιο και το υπόλοιπο κομμάτι. Με πιέσεις μεγάλων που είχαν συμφέροντα πάνω στη γη. Εγώ είχα δεχτεί απίστευτες πιέσεις για να βάλω στο σχέδιο κάτι που θα έπεφτε έτσι και αλλιώς από το ΣτΕ το οποίο ήταν ο τελικός νομοθέτης. Το Μάτι ανήκει στον δήμο Νέας Μάκρης, που σημαίνει ότι αυτό το κομμάτι δεν μπορούσε ποτέ να μπει στο σχέδιο. Ήταν στο γενικό πολεοδομικό ως προστατευόμενη περιοχή, δασική έκταση», πρόσθεσε.
«Από το 2006 – 2008 άρχισαν ξανά οι πιέσεις σε μία περιοχή που είχε ήδη οικοδομηθεί πάρα πολύ έντονα με τα γνωστά αυθαίρετα.
Ταυτόχρονα η οικοδόμηση είχε φτάσει μέχρι την παραλία έχοντας κλείσει είτε με κατοικίες, είτε με κέντρα, είτε με ξενοδοχεία την παραλία σε όλο το μήκος.
Στην περιοχή στο Μάτι, που έγινε η τραγωδία, από ό,τι φαίνεται δεν υπήρχε καμία διέξοδος προς την παραλία γιατί είχαν γίνει μάντρες»,
κατήγγειλε χαρακτηριστικά η πρώην Ειδική Γραμματέας.
Πηγη
Αυτα τα ομορφα στο ελλαδισταν.Τοσους αιωνες τωρα,

Η ειδηση αυτη παιζει σε παρα πολλα ειδησιογραφικα σαιτς.
Ο εισαγγελεας αραγε θα ασκησει διωξη σε οσους εχουν αυθαιρετα κτισματα εκει;Κια κυριως σε οσους με μαντρες εκλειναν την διοδο στη θαλασσα;Ολη η περιοχη ετσι ειναι.Βλεπεις ο καθε νεοπλουτος ηθελε να εχει την ιδιωτικη του παραλια,κατι που απαγορευεται απο την νομοθεσια.

Αραγε εκει που πρεπει να ειναι δασος θα το ανακηρυξουν αναδασωτεο η θα κανουν την παπια για ψηφοθηρικους λογους,οπως εκαναν ολες οι κυβερνησεις ολα αυτα τα χρονια και θα τα ξαναχτισουν;
Αν δεν σταματησει αυτος ο βιασμος των εθνικων δρυμων και της παρανμιας,ΟΙ ΕΜΠΡΗΣΜΟΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ.ΓΙΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ΦΙΛΕΤΑΚΙΑ.Μονο αν ξερουν οτι οσα και να καψουν ΔΕΝ θα γινουν οικοπεδα,οι εμπρησμοι θα στανατησουν.Απλη λογικη.
Οσοι λοιπον συμφωνητε με αυτην την λογικη,μπορειτε να ψηφισετε εδω,για να κηρυχτουν αναδασωτεες οι περιοχες που πρεπει και ειναι απο τον νομο δαση και προστατευομενες περιοχες.
Δηλαδη βασικα ψηφιζουμε..ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ!!!

https://secure.avaaz.org/el/petition...l&fbogname=Efi

ΥΓ.Σωστα να αποζημιωθουν οσοι ομως πρεπει να αποζημιωθουν.Και αναρωτιεμαι..θα αποζημιωθουν και οι παρανομοι;Θα πληρωουμε δηλαδη και τους παρανομους;Και αυτους που εγκληματισαν κλεινοντας με μαντρες την προσβαση στην θαλασσα;Και αυτους που καταπατησαν δασικη εκταση;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-07-18 στις 21:59.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:55, 25-07-18:

Δηλαδή έχουμε καταλήξει να ψηφίζουμε για τα αυτονόητα. Ας είναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 19:41, 29-07-18:

Αγαπητή Έφη και αγαπητή Αλεξάνδρα , θα ψηφίσω κι εγώ για τα αυτονόητα όπως είπες χωρίς να έχω ελπίδα ότι θα αλλάξει τίποτα.Πάντα θα υπάρχει η δοσοληψία κράτους ψηφοφόρου και ειδικά τώρα που είμαστε κοντά σε δημοτικές και εθνικές εκλογές.
Επειδή στην περιοχή που μένω η αυθαίρετη δόμηση ανθεί που ξεκινάει από δημοτικούς συμβούλους μηχανικούς που έπαιρναν σε κάθε νόμο που νομιμοποιούσε την αυθαιρεσία αριθμούς πρωτοκόλλου και τους πουλούσαν μετά. Δηλαδή έπαιρναν αριθμό πρωτοκόλλου το 2006 και το αυθαίρετο χτιζόταν 2-3 χρόνια αργότερα και απλά συμπλήρωναν τα στοιχεία.

Έχτιζε ο εργολάβος το αυθαίρετο και κάποια στιγμή έφευγε από το έργο και εντελώς μα εντελώς συμπτωματικά εκείνη την στιγμή εμφανιζόταν η αστυνομία και ζητούσε την άδεια και να συλλάβει τον παρανομούντα ιδιοκτήτη , ενώ ο εργολάβος την γλίτωνε γιατί ήταν αυτός που είχε συνεννοηθεί με την αστυνομία πότε να εμφανιστεί και εκεί άρχιζε άλλου είδους δοσοληψία με τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.
Σε όλη την διαδρομή από τον Πειραιά μέχρι την Ανάβυσσο έχουν χτιστεί βίλες που σίγουρα έχουν όλες καταπατήσει τον αιγιαλό και έχουν κλείσει την πρόσβαση στην παραλία. Το ότι εδώ δεν έχουμε θρηνήσει θύματα είναι ότι υπάρχουν τουλάχιστον πολλοί δρόμοι με πρόσβαση στην θάλασσα. Όταν την Δευτέρα άκουσα ότι έστελναν τον κόσμο στην παραλία στο Μάτι, επειδή ξέρω καλά την περιοχή γιατί έχει ένας φίλος μου σπίτι εκεί το οποίο δεν γλίτωσε , ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρξουν θύματα βλέποντας το ύψος της φλόγας στην λεωφόρο Μαραθώνος. Όποιος έχει κατέβει στο Μάτι καταλαβαίνει τι εννοώ γιατί δεν υπάρχει οικόπεδο χωρίς πεύκο και μάλιστα ψηλό.

Πριν μερικά χρόνια και όταν έκανε εκπομπή στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος στο κανάλι Alter , ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος , έσκιζε τα ρούχα του για την μάντρα και κάποιες κατασκευές που είχε κάνει ο Θε******κης (της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων) και μια αυθαίρετη πισίνα μέσα στην θάλασσα που είχε γίνει στο Resort Λαγονήσι. Έκανε εκπομπές επί εκπομπών και ενώ όλοι περιμέναμε στην περιοχή να γκρεμιστεί η αυθαίρετη μάντρα Θε*****κη και η αυθαίρετη πισίνα συνέβη το εξής μαγικό. Ξαφνικά σταμάτησαν οι εκπομπές του κυρίου Τριανταφυλλόπουλου που βρήκε άλλα θέματα να ασχοληθεί και η μάντρα και η πισίνα ακόμα βασιλεύουν πράγμα που στο πονηρό μυαλό μου αφήνει κενά και ενδεχόμενη δοσοληψία.
Όσο βγαίνουν νόμοι που νομιμοποιούν τα αυθαίρετα τόσο θα χτίζονται και θα νομιμοποιούνται. Ειδικά ο τελευταίος που ισχύει για 14-15 μήνες ακόμα είναι ο χειρότερος αφού δεν εξαιρεί ούτε τις δασικές εκτάσεις.
Όμως για να μην φανεί ότι το παίζω ο ιδάνικός πολίτης και κριτής των πάντων , έχω κι εγώ νομιμοποιήσει αυθαίρετες αποθήκες 31 τετραγωνικών , απλά κλείνοντας τα πίσω μπαλκόνια μου και όχι φράζοντας δρόμους ή χτίζοντας ένα αυθαίρετο όπου θέλω με καμία στατική μελέτη, που μπορούν να πέσουν σε κάποιο ισχυρό σεισμό.
Νομίζω λοιπόν πως όλοι έχουμε ένα μικρό μερίδιο ευθύνης για πολλά , όταν δεν καταγγέλλουμε , όταν βολευόμαστε , όταν λέμε γιατί όχι κι εγώ και πολλά άλλα και αναλαμβάνω κι εγώ το δικό μου μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε όλα αυτά.
Ακόμα όμως κι αν αυθαιρέτησαν με την ανοχή του κράτους , αυτό είχε την υποχρέωση να τους προστατέψει και όχι να χάσουν την ζωή τους τόσα άτομα (μωρά , αγγελούδια) με τέτοιο φρικτό θάνατο. Εκτός από το κράτος μεγάλη ευθύνη φέρει και ο Δήμος ο οποίος δεν είχε σε μια τόσο επικίνδυνη περιοχή κάποιο σχέδιο. Όσο για τον δήμαρχο Μαραθώνα τον κύριο Ψινάκη , νομίζω πως η όλη συμπεριφορά του ήταν τραγική και θα ήταν καλύτερα να ξαναπάει στο "Ελλάδα έχεις ταλέντο" που θα είναι πιο χρήσιμος και όχι στον δήμο Μαραθώνα ξανά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 29-07-18:

Νικωνα μου,θα συμφωνησω απολυτα σε οσα εγραψες και θα πω μονο οτι....ενας πολιτης εχει δικαιωματα και απαιτει,ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ/.
και βεβαια δεν μιλαμε εδω μια αυθαιρεσια του τυπου εχτισα μια αποθηκη στο χωραφι μου,εδω μιλαμε για ακτι παρα πολυ σοβαρο που συμβαινει ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ.
Και οταν λαδωνΟνται οι πολιτικοι...ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΛΑΔΩΝΟΥΝ και δεν μπορουμε να τους εξαιρουμε.Και οταν λαδωνεται ενας υπαλληλος πολεοδομιας,καποιος τους λαδωνει.Να μην μιλησουμε και για αυτους που δεν λαδωθηκαν,αλλα δεν μιλησαν ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΛΟΥΣΑΝ.Αυτους πραγματικα τους δικαιολογω.

Δεν μπορει να χτιζεις στο δασος και μαλιστα σε εθνικο δρυμο,να ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΕς ΖΩΝΕς..ναι...εγινε και αυτο παρακαλω,υπαρχουν τοπικα ψηφισματα που δεν αφηναν το δασαρχειο να κανει αντυπιρικες ,να κλεινεις την προσβαση στην θαλασσα και να φταιει μονο το κρατος.ΦΤΑΙΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ..ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ,συγκεκριμενοι πολιτικοι που εδωσαν εδω και χρονια παρανομαρευμα,νερο και οτε σε αυτα τα παρανομα κτηρια..συγκεριμενοι υπαλληλοι,και συγκεκριμενοι πολιτικοι.ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ..και οχι μονο οι πολιτικοι.

Εδω παιζονται τεραστια συμφεροντα.ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ.

Τεσπα,το σημαντικο εδω δεν ειναι να κανουμε μια κομματικη συζητηση,που δνε την κανουμε βεβαια και ουτε πρεπει...απλα,ως πολιτες να καταλαβουμε οτι εχουμε και εμεις ευθυνη...και να καταλαβουμε επισης οτι ΠΑΝΤΑ Η ΕΞΟΥΣΙΑ,οποιαδηποτε και αν ειναι αυτη,εκμεταλευεται τι;ΤΗΝ ΗΤΤΟΠΑΘΕΙΑ.

Μην ξεχναμε οτι το καταπτυστο προσφατο νομοσχεδιο που κατατεθηκε ,για τα κατοικιδια....ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ακριβως επειδη διαμαρτυρηθηκε ο κοσμος ναι;
Και μαλιστα παρα πολυ ακριβως απο αυτα τα ηλεκτρονικα ψηφισματα.
Μην τα ακυρωνουμε λοιπον.Πρεπει να δουν την κατακραυγη μας.Βεβαια το φοβερο ειναι οτι βλεπεις πολλους πολιτες...,να λενε δεν φταινε τα αυθαιρετα...ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ..ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ.
Αυτο καν δεν χρειαζεται να το σχολιασουμε,ειναι ξεκαθαρο για ποιο λογο γινεται.
Εμεις οι υγιεις πολιτες λοιπον....το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να διαμαρτυρηθουμε...,ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ...ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΧΥΡΗ ΦΩΝΗ,ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο.Η ηττοπαθεια παντα βολευει τις εξουσιες.Και δεν εννοω μονο τις κυβερνητικες..αλλα και ολες τις εξουσιες ΒΡΩΜΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ.
Να εισαι καλα.
ΥΓ.Εδω το ψηφισμα για να γινουν οι σταχτες δασος..και οχι παλι κατοικιες ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.
https://secure.avaaz.org/el/petition...l&fbogname=Efi
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-07-18 στις 21:00.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 20:59, 29-07-18:

Αυτό ακριβώς έγραψα Έφη μου συμφωνούμε στο να ξαναγίνει δάσος 100% . Όμως για να αισθανθώ δικαιοσύνη εγώ και όποιος άλλος έχει αυθαιρετήσει ,θα πρέπει πρώτα να πέσει η μάντρα το Θε*****κη που κλείνει 100% την πρόσβαση στην ακτή και σε μεγάλη απόσταση και μετά να έρθει να μου γκρεμίσει την αποθήκη και ας την έχω νομιμοποιήσει πληρώνοντας 6500 ευρώ η ρίχνοντας κάποια παράγκα αφού πρώτα έχω φωνάξει τα κανάλια. Όμως η μπουλντόζα να αρχίσει από κει. Δεν τα βάζω με την σημερινή κυβέρνηση και δεν θα πολιτικολογούσα ποτέ σε ένα φόρουμ για γατουλάκια που κιαυτά βρέθηκαν έρμαιο της φωτιάς . Άλλωστε το πρόβλημα δεν είναι σημερινό είναι διαχρονικό όλων των κυβερνήσεων και το έχουμε ξαναδεί το έργο πολλές φορές . Το Μάτι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει ποτέ όπως ήταν σαν δάσος ας γίνει τώρα τουλάχιστον μια προσπάθεια για να διορθωθούν κάποια πράγματα. Θα σου πω την εμπειρία μου από την περιοχή μου . Όπου πέρασε η φωτιά δεν άλλαξε τίποτα από τότε παραμένει όπως ήταν και πριν. Καλό σου βράδυ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:08, 29-07-18:

Και βεβαια συμφωνουμε Νικωνα μου...απλα και εγω συμπληρωματικα εγραψα.Και βεβαια συμφωνω 100/100 μαζι σου....σε αυτο
,θα πρέπει πρώτα να πέσει η μάντρα το Θε*****κη που κλείνει 100% την πρόσβαση στην ακτή
,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Διοτι βλεπεις....οταν ειναι να γκρεμισουν κανενα πλουσιο σπιτι,πεφτουν τα συμφεροντα...οταν ειναι να γκρεμισουν καμια παραγκα..ερχονται καποιοι συνδικαλισταδες και παλι μπαινουν μπροστα και δεν γκρεμιζεται τιποτα.
Το αυτονοητο ζηταμε,να εφαρμοζονται οι νομοι ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Δεν υπαρχει πρωτο και δευτερο....ΟΛΑ!

Και τελοσπαντων..ειναι τραγικο να γινονται τα δαση τσιμεντο..ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ....διοτι δικαιωμα στο δασος δενε χει ενας μαλακας,δεν του ανηκει...ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ...οπως ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Και ηθικα ειναι απαραδεχτο,αλλα και απο αποψη ασφαλειας.Οσο νομιμοποιουνται κτηρια σε δασικες εκτασεις τοσο αυτες θα τις καινε τα συμφεροντα.Και αυτοι ξερουν ποτε να βαλουν φωτια..ετσι ωστε να κατακαψουν τα παντα.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΛΗΨΗ...και οχι μια αντιπυρικη ζωνουλα,που καλη ειναι και αυτη,και σαφως και πρεπει να υπαρχει...αλλα σε τετοιες συνθηκες δεν φτανει.Το οποιο και ειναι καταστολη βεβαια.ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΟΛΗΨΗ.
Αν ξερουν οτι ότι και να καψουν ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΑΣΟΣ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ,ε..τουλαχιστον απο εμπρησμους θα γλυτωσουμε....

Και τα θυματα θα δικαιωθουνε,που παρεπιπτοντως παρα πολλοι απο αυτους καν κατοικοι δεν ηταν εκει...παιδια,τουριστες και δεν ξεχναμε τα ζωα και την φυση...που ειναι οι πιο αθωοι μαζι με τα παιδια....αλλα ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...διοτι αυτο που καταπαταει ο μακακας...ανηκει ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-07-18 στις 21:48.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 09:42, 30-07-18:

Κατοικώ στην Ανάβυσσο από το 1991 . Το 1993 ήμουν διακοπές και με πήραν τηλέφωνο φίλοι και γείτονες ότι πήρε φωτιά απέναντι από το σπίτι μου ο λόφος με κατεύθυνση προς το μέρος μας. Οι γείτονες εγκατέλειψαν τα σπίτια τους φοβούμενοι , αλλά ευτυχώς η πυροσβεστική κατάφερε να ανακόψει την φωτιά στον κεντρικό δρόμο και δεν πέρασε προς το μέρος μας. Όπως καταλαβαίνεται έγιναν τα πάντα στάχτη. Διάφοροι επιτήδειοι της περιοχής άρχισαν να κουβαλάνε νερό και να καλλιεργούν διάφορα μέσα στα καμένα θέλοντας προφανώς να καταπατήσουν την έκταση. Εκείνη την εποχή δήμαρχος και για 16 χρόνια ήταν ένας τίμιος Αναβυσσιώτης , (δεν θα αναφέρω το όνομα του μήπως φανεί ότι τον διαφημίζω αν και έχει αποτραβηχτεί αρκετά χρόνια ) , πήγαινε ο ίδιος στην έκταση και κατέστρεφε ΄'οποία εγκατάσταση έβρισκε και ξερίζωνε οτιδήποτε ήταν φυτεμένο.
Όταν άνοιξαν τα σχολεία έκανε αναδάσωση της περιοχής μαζί με τα παιδιά για να μην αφήσει περιθώριο για καταπατήσεις στο μέλλον. Όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειές του το δάσος σήμερα δεν είναι ούτε στο μισό μέγεθος από την μορφή που είχε πριν την φωτιά και από υποδομές για την αντιμετώπισης νέας φωτιάς δε άλλαξε τίποτα. Το Μάτι θέλει τουλάχιστον 50 χρόνια και αν ξαναγίνει όπως ήταν σαν δάσος. Χρειάστηκαν λοιπόν 2 ώρες για να καταστρέψουν έργο της φύσης 50 ετών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 30-07-18 στις 10:22.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους