Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,901 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σταφυλόκοκκος μετά τη στείρωση

Ma-Na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ma-Na
H Ma-Na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ma-Na έγραψε στις 14:42, 12-08-18:

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετά χρόνια αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που θα γράψω! Έχω μια γατούλα 3μιση ετών, τη Νάλα! Πριν 1 εβδομάδα αναγκαστήκαμε να πάμε για στείρωση γιατί η κατάσταση ήταν ανυπόφορη αφού κάθε φορά που ήταν σε οίστρο κατουρούσε σχεδόν παντού! Αφού λοιπόν η στείρωση έγινε παρουσιάστηκαν διάφορα,μικρά ευτυχώς, προβληματάκια τα οποία τα ξεπεράσαμε! Χθες λοιπόν εμφανίστηκε ακόμη ένα κ καθώς η κτηνίατρός μας βρίσκεται σε διακοπές, είπα να δοκιμάσω εδώ μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι! Όταν λοιπόν πήγα να παραλάβω τη Νάλα από το κτηνιατρείο, η γιατρός μου είπε πως είναι κατά του κολάρου στις γάτες γτ γίνονται επιθετικές κ ότι οι πιθανότητες να πειράξει τα ράμματα ήταν απειροελάχιστες! Μου έφερε μάλιστα ως παράδειγμα ότι από τις 500 γατούλες που έχει στειρώσει, μόνο οι 2 τα έχουν πειράξει! Της απάντησα πως η δική μου θα τα πειράξει σίγουρα, όπως κ έγινε, αλλά ας το αφήσουμε να δούμε πως θα πάει! Με προετοίμασε πως σε περίπτωση που τα πειράξει, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να δημιουργηθεί σταφυλόκοκκος κ αν παρατηρήσω σταγονίτσες να βγαίνουν από εκείνο το σημείο, να της δώσω αντιβίωση! Την τελευταία μέρα λοιπόν πριν κλείσει η πληγή κ σταματήσει να υπάρχει κάθε πιθανότητα κινδύνου για σταφυλόκοκκο, παρατήρησα κάτι σε εκείνο το σημείο! Δε γνωρίζω αν είναι όντως σταφυλόκοκκος ή κάτι φυσιολογικό μετά την εγχείρηση αλλά μου κίνησε την περιέργεια, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει! Να σημειώσω πως έχω την εντυπώση ότι στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει ένα ελαφρύ πρήξιμο! Επισυνάπτω φωτογραφίες και σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20DBDA23-8464-4286-BEF4-5A296DF99F7D.jpeg
Εμφανίσεις:  11
Μέγεθος:  668,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  A39ACBF6-E4DF-4966-989F-0653700AA9B9.jpeg
Εμφανίσεις:  15
Μέγεθος:  917,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7470B089-6E71-408E-B7CE-818DEF3C5AB3.jpeg
Εμφανίσεις:  13
Μέγεθος:  536,3 KB  

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ma-Na : 12-08-18 στις 14:51.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 15:02, 12-08-18:

Δεν μπορω να σε βοηθησω με το ερώτημά σου γιατι δεν εχω ιδέα από σταφυλόκοκκο στις γάτες.

Από ανθρώπους που είχαν σταφυλόκοκκο να σου πω οτι η εξέλιξη είναι ραγδαία και εμφανής (εννοώ ότι βλέποντας το και μονο με την εικόνα που εχει, δεν το αφήνεις στην τύχη του, κατανοείς πολύ γρήγορα οτι δεν είναι απλό σπυράκι).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ma-Na

Νεοφερμένος

H Ma-Na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ma-Na έγραψε στις 15:08, 12-08-18:

Σ’ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Whativedone! Γνωρίζω καλά από σταφυλόκοκκο σε ανθρώπους αλλά δε γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο κ για τα γατάκια μας! Ελπίζω να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ώστε να με διαφωτίσει!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:24, 12-08-18:

Καλησπέρα... Καλή ανάρρωση καταρχήν στη γατούλα σου... Η συμβουλή μου είναι να πάρεις τηλέφωνο την κτηνίατρο σου στο κινητό, να της εξηγήσεις τι έχεις δει στο σημείο της τομής και να σε παραπέμψει η ίδια σε κάποιον άλλο κτηνίατρο με τον οποίο συνεργάζεται πιθανότατα....
Το ίδιο είχα κάνει εγώ όταν είχα χειρουργησει τον μικρό μου και έπρεπε επειγόντως να τον βρω και έλειπε για λίγες μέρες... Με έστειλε σε συγκεκριμένο γιατρό και σε μεταξύ τους επικοινωνία της είπε τι έπρεπε να του χορηγήσει....

Συγνώμη αντιβίωση μετά τη στειρωση δεν της χορήγησε?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ma-Na

Νεοφερμένος

H Ma-Na έγραψε στις 15:33, 12-08-18:

Καλησπέρα Δήμητρα! Σ’ευχαριστούμε πολύ! Όχι μου είπε πως δε χρειάζεται να της δώσω αντιβίωση γτ της είχε δώσει εκείνη ότι ήταν απαραίτητο! Αν δε βγάλω κάποια άκρη σαφώς και θα της τηλεφωνήσω απλά επειδή στα όσα προβληματάκια παρουσιάστηκαν μέχρι στιγμής ανησυχούσα άδικα, είπα να μην την ενοχλήσω χωρίς λόγο! Η συμβουλή της ήταν αν παρατηρήσω κάτι να της δώσω αντιβίωση αλλά δε θα ήθελα να την επιβαρύνω κι άλλο χωρίς σοβαρό λόγο γι’αυτό αποφάσισα να γράψω εδώ, στην περίπτωση που κάποιος γνωρίζει κάτι κ δεν είναι τελικά σταφυλόκοκκος!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:39, 12-08-18:

Καλησπέρα κι από μένα Ma-Na.
Υποθέτω οτι λέγοντας η γιατρός οτι της έχει χορηγήσει ότι ήταν απαραίτητο, θα εννούσε ένεσιμη αντιβίωση που διαρκεί ορισμένες ημέρες και καλύπτει την πιθανότητα κάποιας μόλυνσης. Πάντως πιστεύω οτι σωστά δεν πήρες την πρωτοβουλία να της δώσεις από μόνη σου και για το λόγο να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό της, αλλά και γιατί δεν μπορείς να ξέρεις την απαιτούμενη δοσολογία.
Ωστόσο, κι επειδή από τις φωτογραφίες δεν μπορούμε να διακρίνουμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή όχι, θα σου συνιστούσα να τη δει από κοντά κάποιος άλλος κτηνίατρος για να κρίνει αν όντως πρόκειται για σταφυλόκοκκο ή είναι απλώς μια εξέλιξη επούλωσης του τραύματος.
Καλή της ανάρρωση.
Παράθεση

Ma-Na

Νεοφερμένος

H Ma-Na έγραψε στις 20:28, 12-08-18:

Aleksa μου είχε γράψει τη δοσολογία της αντιβίωσης σε περίπτωση που χρειαζόταν να της δώσω! Μίλησα με άλλον κτηνίατρο κ μου είπε ότι μάλλον τράβηξε κάποιο από τα ράμματα κ της έκανε πληγή! Ευτυχώς όμως έχουν περάσει οι μέρες της επούλωσης κ δεν υπάρχει κίνδυνος να ανοίξουν παραπάνω!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 12-08-18:

Πιστεύω, κι ύστερα από τα καθησυχαστικά λεγόμενα του γιατρού περί κάποιου μεμονωμένου ράματος, να μη χρειαστεί τελικά περισσότερη αντιβίωση ή τίποτα περισσότερο και η ανάρρωση να συνεχίσει να εξελίσσεται ομαλά.
Παράθεση

Ma-Na

Νεοφερμένος

H Ma-Na έγραψε στις 00:15, 13-08-18:

Μίλησα με τη γιατρό μου εν τέλει απόψε αφού η μικρή μου έβγαλε κ άλλο ράμμα κ μου είπε πως θα πρέπει να της βάλω μια επουλωτική κρέμα για να μπορέσει να κλείσει η πληγή σε εκείνο το σημείο γτ αφού θα συνεχίσει να τα τραβάει απ ότι φαίνεται, δε θα κλείσει ποτέ δοαφορετικά! Η επούλωση εσωτερικά έχει γίνει οπότε δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να ανοίξει η τομή αλλά δυστυχώς δε γλιτώσαμε την αντιβίωση γτ το μικρό πρήξιμο που ανέφερα το μεσημέρι, σημαίνει πως έχει κάνει μόλυνση! Να δω πότε θα ηρεμήσω η άμοιρη μάνα! Από τη μέρα της στείρωσης και μετά, ανά 2 μέρες κάτι εμφανίζουμε!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:30, 13-08-18:

Υπομονή...Θα περάσει κι αυτό κι η ζωηρή κοκόνα σου θα είναι μια χαρά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πάχος μετά από στείρωση - Από ellie
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-16 στις 14:26.
    • SOS!! Μέτα τη στείρωση τι;; - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-11 στις 21:45.
    • Στείρωση μετά τη γέννα; - Από Nonika
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-09 στις 00:03.
    • Αρρώστησε μετά από στείρωση - Από NEFELI2008
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-09 στις 17:03.
    • Aπόμακρη μετά τη στείρωση - Από MHTSI
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-07 στις 08:20.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους