Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,341 εγγεγραμμένα μέλη και 718,837 μηνύματα σε 22,712 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 478 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επίμονη διάρροια!

PRINCOULIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PRINCOULIS
H PRINCOULIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H PRINCOULIS έγραψε στις 10:55, 29-08-17:

Ευχαριστώ πολύ! Για να δούμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 18:52, 13-10-17:

Γεια σας! Ως υπερβολικά ανήσυχη γατομάνα, είπα να εγκαινιάσω την παρουσία μου με το ευχάριστο αυτό θέμα. Ξεκινάμε!

11/10 περιμάζεψα ένα κατίμαυρο πλασματάκι από τη δουλειά και το έφερα σπίτι μου. Γνωρίζω πως στις 9, στις 10 και στις 11 Οκτωβρίου είχε φάει πατέ (αυτά του σουπερμάρκετ), και στις 11 του έδωσα whiskas για μωρά, γιατί δεν προλάβαινα να του πάρω κάτι άλλο. Το τι έτρωγε πιο πριν, άγνωστο. Τα κακά του στις 11 ήταν τη μία φορά διάρροια, τη δεύτερη φορά κομπλέ. 12 Οκτωβρίου το πάω στον κτηνίατρο, αποπαρασίτωση μέσα έξω και εμβόλιο και μας δίνει τη royal canin growth. Γυρίζουμε σπίτι, περίπου μία ώρα αφού είχε πάρει το χαπάκι, τσουπ, κάνει εμετό. Δεν βρήκα κάτι μεν στον εμετό του, αλλά δεν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρη ότι δεν έβγαλε το χαπάκι. Έκτοτε όποτε πάει τουαλέτα (περίπου 2 φορές τη μέρα) είναι διάρροια.

Τρώει και πίνει μια χαρά, παίζει σαν τρελό, αλλά η ανησυχία μου, ανησυχία. Σε άλλα νέα είναι περίπου 2,5 μηνών και σχεδόν 1kg. Λέω να δω πώς θα πάει το ΣΚ και να πάρω Δευτέρα τον κτηνίατρο.

Καθησυχάστε με, σας παρακαλώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:15, 13-10-17:

Κατ'αρχάς, ένα μεγάλο μπράβο που περιμάζεψες από τους δρόμους τη ζωούλα αυτή, κι εύχομαι να σε συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.

Ανησυχητικό για τη ζωή του, δεν πιστεύω να είναι, εφ'όσον όλες οι άλλες λειτουργίες και δραστηριότητές του δεν επηρεάζονται και λειτουργούν ομαλά. Ωστόσο πολύ καλά κάνεις και προγραμματίζεις ραντεβού με τον κτηνίατρο, για να του κάνει πιο λεπτομερείς εξετάσεις.
Πιθανολογώ κάποιο μικρόβιο στο έντερο που χρήζει αντιβίωσης, κάποια δυσανεξία ή ακόμα και αλλεργία σε κάποιο συστατικό των τροφών...
Όμως αυτά είναι εικασίες δικές μου, θα αποφανθεί με σιγουριά και υπευθυνότητα μόνο ο ειδικός γιατρός, για τούτο φρόντισε να κλείσεις ραντεβού, μη το αμελήσεις, διότι είναι ο μόνος που θα επιληφθεί για τη θεραπεία του και θα καθησυχάσει αποτελεσματικά τους φόβους σου.

Ότι και να'ναι, εύχομαι περαστικά και σύντομα, στο γλυκάκι το πανθηράκι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Νεοφερμένος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 19:35, 13-10-17:

@alcyone Σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές και τις ευχές! Είπα να της δώσω δύο μέρες καιρό και Δευτέρα πρωί να πάρω τον κτηνίατρο να μας κατατοπίσει.

Για να μην νομίζετε ότι υπερβάλλει η γατομάνα, μπορείτε να δείτε το Γιασεμί εδώ εν δράσει. Προς το παρόν είναι περιορισμένη σε ένα δωμάτιο, γιατί ο μεγάλος μας αδερφός καθόλου δεν χάρηκε με τον ερχομό της .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:13, 13-10-17:

Πανέμορφο και...αεικίνητο το μικρό μαύρο Γιασεμί!
Δείχνει υγιέστατο, ευκίνητο και μια χαρά στα κιλά που πρέπει να είναι. Παρόλ'αυτά η διάρροια πρέπει να αντιμετωπιστεί εγκαίρως, και για τον επιπρόσθετο λόγο του να διασφαλιστεί οτι θα αφομοιώνει όλα τα θρεπτικά συστατικά της τροφής του, προκειμένου να συνεχίσει να είναι υγιές και παιχνιδιάρικο.

Όσο για τον ζηλιαρόγατο, τον μεγαλύτερο αδελφό, δες αυτό,το θέμα μας, θα σε βοηθήσει.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:14, 13-10-17:

Κουκλάκι είναι ,μπράβο που το περιμάζεψες,να το χαίρεσαι!
Προσωπική μου άποψη ότι το φάρμακο δεν βγήκε με τον εμετό και η διάρροια είναι απόρροια του φαρμάκου.Οπωσδήποτε να πας στο γιατρό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:36, 13-10-17:

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με την alcyone. Θα προσθέσω όμως και κάποιες άλλες σκέψεις Anonyme μου.
Το βλέπω αρκετά ζωηρό το Γιασεμάκι για να συμβαίνει κάτι σοβαρό, όπως κάποιο μικρόβιο ή κάποια λοίμωξη. Οπότε πιθανολογώ πως είτε έχει διάρροια από το χαπάκι για την εσωτερική αποπαρασίτωση (το παθαίνουν αρκετά γατάκια, το έπαθε και η πρώτη η δική μου), είτε από το τι έτρωγε πριν το βρεις.
Πιστεύω πως έπραξες σοφά περιμένοντας δυό μέρες μέχρι να επικοινωνήσεις με τον κτηνίατρο μήπως και έχει περάσει μέχρι τότε. Αν όχι, καλό θα ήταν να το έβλεπε το μικρούλι και γλυκούλι σου.
Αχ ρε συ... Μου θύμισε την πρώτη μου γατούλα όταν την πρωτοβρήκα, έτσι μαυράκι ήταν και αεικίνητο σκατούλι και με διάρροια μετά το χάπι της αποπαρασίτωσης...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Νεοφερμένος

H Anonyme έγραψε στις 19:56, 07-05-18:

Για να μη μείνετε με την απορία, τελικά το γιασεμάκι μάλλον είχε βγάλει το χαπάκι της αποπαρασίτωσης με τον εμετό, για αυτό συνεχίζονταν και οι διάρροιες. Της κάναμε ξανά αποπαρασίτωση λίγο καιρό μετά κι έκτοτε δεν είχαμε ξανά πρόβλημα.

Για του λόγου το αληθές:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0352.jpg
Εμφανίσεις:  45
Μέγεθος:  696,3 KB  
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,551 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:06, 07-05-18:

Πωωωωωωωωωωω....τι κουκλι ειναι αυτο;Ποσο ομορφο!Ενα σκετο πουμα!
Να το χαιρεσαι καλη μου φιλη!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:48, 07-05-18:

Πανέμορφο το "πανθηράκι" σου!

Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις, πάντα γερό.
Παράθεση

AndreasA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AndreasA
Ο AndreasA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O AndreasA έγραψε στις 14:52, 02-12-19:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Είχα πάντα γάτες στη ζωή μου αν και έχουν περάσει χρόνια που είχα στο σπίτι. Πριν 10 μέρες περίπου βρήκα (ή πιο σωστά με βρήκε) ένα πανέμορφο αρσενικό γατάκι όταν έπινα ένα κρασί με μια φίλη και αποφάσισα να το πάρω σπίτι. 4 μηνών όπως είπε η γιατρός (ακόμα ψάχνω όνομα, οπότε καλοδεχούμενες οι προτάσεις!). Ήταν Παρασκευή βράδυ, οπότε Δευτέρα πήγαμε στην κτηνίατρο για εμβόλια κτλ . Από Δευτέρα βράδυ ή Τρίτη πρωί (πριν 1 εβδομάδα δηλαδή άρχισε διάρροια. Η γιατρός τη Δευτέρα του έδωσε πάστα banminth και αλλάξαμε και τροφή που του έδινα από το Σάββατο (ξηρά, πριν και μετά). Το ξαναπήρα στη γιατρό μετά από 2 μέρες, του έκανε μια ένεση (για τα αερόβια βακτήρια μου είπε) και αλλάξαμε και την τροφή, πήρα μια ειδική. Συνέχισε αλλά μετά από 2 μέρες περίπου ήταν καλύτερα. Από χθες όμως ξανάρχισε. Οχι συχνή πολύ. Πηγαίνει 3-5 φορές ημερησίως, αλλά είναι μαλακά και έχει αέρια. Χωρίς όμως να έχει μειωμένη όρεξη, να είναι νωχελικοςκτλ. Μια χαρά ζωηρός. Οι απορίες μου (γιατί ξέρω πως φλυαρώ αλλά ήθελα να δώσω το πλήρες ιστορικό!)...Υπάρχει πιθανότητα να είναι ακόμα από το banmith ; 'H απο την αλλαγή τροφής; Στις οδηγίες της παστας δεν ανέφερε πουθενά διάρροια και η τροφή φάνηκε να λειτουργεί στην αρχή! Δε θέλω να τον ξαναπάω στη γιατρό, αφού δεν έχει άλλα συμπτώματα, γιατί δε νομίζω πως θα κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά δε θέλω και να ταλαιπωρείται. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:27, 02-12-19:

Καλησπέρα Ανδρέα(χρόνια πολλά και για την πρόσφατη ονομαστική σου εορτή) και καλωσόρισες στην παρέα μας!
Το οτι το γατάκι που υιοθέτησες- πιο σωστά σε διάλεξε για να το υιοθετήσεις- δείχνει ζωηρό και ορεξάτο, είναι κατ'αρχήν ένα καλό σημάδι πως δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Η συνεχιζόμενη διάρροια σε συνδυασμό με τα αέρια που έχει, πιθανό να οφείλεται σε μη ολοκληρωμένη αποπαρασίτωση, δηλαδή η πάστα που του έδωσε η κτηνίατρος ενδεχομένως να μην ήταν αρκετή για να καλύψει την αντιμετώπιση όλων των εσωτερικών παρασίτων και να χρειάζεται επιπροσθέτως και κάποιο χάπι (π.χ. drontal).
Επειδή όμως το γατάκι είναι μικρό σε ήλικία και συνήθως δεν το δίνουν ολόκληρο σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει κτηνίατρος να καθορίσει τη δόση. Μπορείς να τη ρωτήσεις σχετικά ή και να απευθυνθείς σε κάποιον άλλον κτηνίατρο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Στο μεταξύ δεν χάνεις τίποτα να αντικαταστήσεις την τροφή που του έδινες με κάποια άλλη, για την περίπτωση που έχει κάποια δυσανεξία στη συγκεκριμένη.

Εν αναμονή νεωτέρων σας, να χαίρεσαι τον μικρούλη που μπήκε αναπάντεχα στη ζωή σου και να σε συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.
Μια φωτογραφία του που μπορείς να ανεβάσεις ( για οδηγίες δες εδώ ), θα μας βοηθούσε να προτείνουμε και ονοματάκι.
Παράθεση

AndreasA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AndreasA
Ο AndreasA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O AndreasA έγραψε στις 21:56, 02-12-19:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την απάντηση! Του έδωσε τη μισή ποσότητα από την πάστα αποπαρασιτωσης και σε λίγες μέρες θα του δώσω εγώ την υπόλοιπη. Πριν από αυτό όμως δεν είχε εμφάνιση διάρροια τις 2 μέρες που τον είχα. Για αυτό αναρωτιόμουν αν μπορεί να είναι από αυτό, παρόλο που δεν βρήκα πουθενά πως η banmith μπορεί να προκαλέσει διάρροια. Οπως και να'χει , θα κάνω αυτό ακριβώς, θα αλλάξω την τροφή και βλέπουμε! Ευχαριστώ και πάλι!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Διάρροια - Από Amelie
      Το θέμα έχει λάβει 493 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-04-18 στις 10:17.
    • Διάρροια εδώ και 2 μήνες - Από fanis1972
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-11 στις 22:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους