Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,579 εγγεγραμμένα μέλη και 712,240 μηνύματα σε 21,921 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί "ζυμώνουν" οι γάτες;

miki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miki
H miki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλες απο μικρη στον κηπο, έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H miki έγραψε στις 16:53, 31-12-07:

Καλησπέρα σε ολους, χρόνια πολλά και πολλές ευχές για ενα ευτιχισμένο 2008! Επειδη είμαι σχετικά νεα γατομαμά θα ηθελα τα "φώτα" σας. Τώρα τελευταία ο μικρος μου εχει αρχισει και μας ζυμώνει. Το κάνει κάθε μερα, και την ωρα που το κάνει γουργουρίζει συνέχεια και είναι σαν υπνωτισμενος.Να πω οτι είναι 15,5 μηνών και ειναι στειρωμενος. Δεν με ανησυχεί η συμπεριφορα αυτη γιατι φαινεται να το ευχαριστιέται απλά μου κανει εντυπωση λιγο γιατί δει ειναι και πολυ της αγκαλιάς. Εσας κανουν το ιδιο τα γατουνια σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άστριντ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άστριντ
H Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H Άστριντ έγραψε στις 17:20, 31-12-07:

Ναι, κι ο δικός μου το κάνει, κι αυτός είναι μεγάλος γάτος 8 χρονών. Προσωπικά αυτό το "μασάζ" θα μου άρεσε περισσότερο αν το έκανε χωρίς νύχια, αλλά με συγκινεί πάντα όταν το κάνει.Τα μικρά γατάκια το κάνουν όταν πίνουν γάλα στη μαμά τους, λοιπόν αν το κάνει και σε σένα σημαίνει ότι σε θεωρεί η μαμά του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 17:54, 31-12-07:

έτσι είναι, το κάνουν από τρυφερότητα σε στιγμές χαλάρωσης..Ο Τσε είναι 3 χρόνων και το κάνει μόλις έρθω από τη δουλειά και καθίσω να ξεκουραστώ.. κυρίως το κάνει στην κοιλιά μου ή σε ότι μαλακό βρει παραδίπλα ααα και καμμια φορά του τρέχουν και τα σάλια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 18:22, 31-12-07:

Σε ένα ντοκιμαντέρ για γάτες είχα ακούσει ότι το κάνουν αυτό για να μαλακώσουν και να ζεστάνουν το μέρος που θα κοιμηθούν. Το γουργουριτό είναι η χαλάρωση τους,καμιά φορά γουργουρίζουν από απόλυτη ευχαρίστηση ή όταν πονάνε. Η δικιά μου κάθε βράδυ μου ζυμώνει τον ποπο μου και κοιμάτε εκεί!!! Φυσικά με τη συνοδία γουργουριτών, είναι η καλύτερη μου στιγμή,με νανουρίζει αυτός ο ήχος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 18:24, 31-12-07:

κι εμενα με ζυμωνει και καμια φορα του τρχουν και τα σαλια () αλλες φορες θυλαζει κιολας

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:30, 31-12-07:

Δες κι εδώ, που το είχαμε συζητήσει πριν λίγο καιρό.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 19:05, 31-12-07:

Κι εμένα το έκανε η γατούλα μου αν και ηταν 9 χρονών και μάλιστα το συνοδευε με το μουσουδάκι της σαν να πιπίλαγε. Χαλάρωνε έτσι. Είναι από τα ωραία που κάνουν τα γατάκια

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 20:11, 31-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Σε ένα ντοκιμαντέρ για γάτες είχα ακούσει ότι το κάνουν αυτό για να μαλακώσουν και να ζεστάνουν το μέρος που θα κοιμηθούν. Το γουργουριτό είναι η χαλάρωση τους,καμιά φορά γουργουρίζουν από απόλυτη ευχαρίστηση ή όταν πονάνε. Η δικιά μου κάθε βράδυ μου ζυμώνει τον ποπο μου και κοιμάτε εκεί!!! Φυσικά με τη συνοδία γουργουριτών, είναι η καλύτερη μου στιγμή,με νανουρίζει αυτός ο ήχος
Έχεις απόλυτο δίκιο καθ κάτι άλλο που μου είπε ο γιατρός είναι πως στην μαμά τους ζυμώνουν και πατάνε για να κατέβει πιο εύκολα και το γουργουριτό τα νανουρίζει και πως εκείνη την στιγμή είναι τόσο χαλαρά και είναι η στιγμή έχουν ρίξει τελείως της αμυνές τους και δεν επίτίθενται πότε τότε. το ζύμωμα όπως είπαν και οι αλλοί είναι η απόλυτη ευχαρίστηση για τα γατούνια μας....

Παράθεση

LOUNTA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LOUNTA
. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O LOUNTA έγραψε στις 18:21, 31-01-08:

και η δικιά μου το κάνει, βασικά το κάνει σε όλους μέσα στο σπίτι και ακόμα και το πάπλωμα! λέτε ότι αμα το κάνει σε θεωρεί μαμα του? δηλαδή και το παπλωμα θεωρεί μαμα του? να σας ζήσει, να το προσέχεις
xaxaxaxaxaxa

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:16, 31-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από LOUNTA
και η δικιά μου το κάνει, βασικά το κάνει σε όλους μέσα στο σπίτι και ακόμα και το πάπλωμα! λέτε ότι αμα το κάνει σε θεωρεί μαμα του? δηλαδή και το παπλωμα θεωρεί μαμα του? να σας ζήσει, να το προσέχεις
xaxaxaxaxaxa
Εχω προσέξει ότι όλα τα γατιδάκια το κάνουν οπουδήποτε (όχι αποκλειστικά επάνω μας) αλλά όταν είμαστε κοντά και αισθάνονται τρυφερά.
Σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 20:15, 31-01-08:

Εμένα με "ζυμώνει" ελάχιστες φορές!

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 21:36, 02-02-08:

Εμένα ο δικός μου οταν χαλαρώνουμε δίπλα στο τζάκι, έρχεται στα πόδια μου, ζυμώνει την κουβέρτα,τη γεμίζει σάλια, γουργουρίζει και μετά το ρίχνει στον ύπνο..Αμάν κάνουμε να τον σηκώσουμε!

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 21:59, 02-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
Εχω προσέξει ότι όλα τα γατιδάκια το κάνουν οπουδήποτε (όχι αποκλειστικά επάνω μας) αλλά όταν είμαστε κοντά και αισθάνονται τρυφερά.
Σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες
Συμφωνώ κι εγώ. Το κάνει πολλές φορές την ημέρα ο Χουχουδίτος -μόλις του δοθεί ευκαιρία, ενώ η Ελίνα που βύζαινε τη μαμά της ως 5,5 μηνών δεν το κάνει καθόλου!
---------------------------------

Παράθεση

GINA-ERMIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GINA-ERMIS
H GINA-ERMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H GINA-ERMIS έγραψε στις 23:41, 08-02-08:

Ολες μου οι γατες ζυμωναν.
Ειναι ενστικτο απο οταν ηταν μωρα και θηλαζαν, συνηθως ειδικα οταν ειναι μικρα συνοδευεται και απο πιπιλισμα ενος μαλακου υφασματος...
Τα γατακια που δεν ζυμωνουν πολυ...δυστυχως αποχωριστηκαν νωρις απο τη μαμα τους και δεν εχουν θηλασει πολυ.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 23:48, 08-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από GINA-ERMIS
Ειναι ενστικτο απο οταν ηταν μωρα και θηλαζαν, συνηθως ειδικα οταν ειναι μικρα συνοδευεται και απο πιπιλισμα ενος μαλακου υφασματος...
Τα γατακια που δεν ζυμωνουν πολυ...δυστυχως αποχωριστηκαν νωρις απο τη μαμα τους και δεν εχουν θηλασει πολυ.

εγω ηξερα το αντιθετο. Οτι αυτα που το κανουν αποχωριστηκαν βιαια την μαμα τους.

Τι ισχυει τελικα; Τωρα μπερδευτηκα....

Το κανει η Οπρα αυτο και πιπιλαει κουβερτες!!

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 23:52, 08-02-08:

Πρέπει να επανελέγξεις αυτή την πληροφορία. Η Ελίνα μου που ήταν με τη μαμά της και μάλιστα τη θήλαζε μέχρι 5,5 μηνών σπάνια ζυμώνει- σαν να μη ξέρει πως να το κάνει. Ο Χουχουδίτος μου που χωρίστηκε νωρίς και ποιος ξέρει πως από τη μαμά του και έμεινε ο χρυσός μου κάτι μήνες σε κλουβί ζυμώνει με την πρώτη ευκαιρία και μόλις βρει κάτι μαλακό!
Λοιπόν?! τι λες?
------------------------------------

Παράθεση

GINA-ERMIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GINA-ERMIS
H GINA-ERMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H GINA-ERMIS έγραψε στις 23:59, 08-02-08:

Συνηθως τα γατακια που δεν εχουν θηλασει...δεν εχουν αυτο το ενστικτο αποτυπωμενο στον εγκεφαλο γιατι δεν εκαναν την κινηση ποτε.
Ετσι ξερω και μου εχει πει ο κτηνιατρος..αλλα μπορει να κανω και λαθος....
Απο ενα google search βρηκα αυτο:Ζύμωμα» ή άνοιγμα-κλείσιμο πατουσιών
Όλοι έχουμε νιώσει την κίνηση ζυμώματος που οι γάτες μας κάνουν με τα πατούσια τους όταν έρχονται και κάθονται στα πόδια μας. Γιατί το κάνουν αυτό;

Αν έχετε παρατηρήσει, την κίνηση αυτή την κάνουν τα γατάκια. Όταν αυτά θηλάζουν ζυμώνουν τη θηλή της μαμάς τους ώστε να αυξήσουν τη ροή γάλατος και να φάνε καλύτερα. Αυτή η βρεφική εμπειρία δεν ξεχνιέται, επομένως όταν η γάτα είναι μόνη, αραχτή και χαλαρή με τη «ανάδοχη» μαμά ή το μπαμπά της, κάνει την κίνηση αυτή. Αν η μαμά ή ο μπαμπάς ενοχλημένοι από τα νύχια της, αρπάξουν τη γάτα και την κατεβάσουν κάτω, τότε η γάτα θα απογοητευθεί και θα νιώσει εγκαταλελειμμένη. Αυτό είναι κεφαλαιώδες παράδειγμα των λανθασμένων μηνυμάτων ανάμεσα στον άνθρωπο και στη γάτα. Την επόμενη φορά που η γατούλα σας θα σας το κάνει, τοποθετήστε ανάμεσά σας ένα παλιό πουλόβερ ώστε και αυτή να κάνει αυτό που έχει μάθει και εσείς να σώσετε το δέρμα σας!

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 09:44, 09-02-08:

Eγώ είπα τη δική μου εμπειρία. Τώρα, τι να πω, ελπίζω κάποτε να ζυμώσει και η Ελινούλα που ήταν 5,5 μήνες κολλητή με τη μαμά της.
---------------------------------------------------

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 09:55, 09-02-08:

Συνηθως τα γατακια που δεν εχουν θηλασει...δεν εχουν αυτο το ενστικτο αποτυπωμενο στον εγκεφαλο γιατι δεν εκαναν την κινηση ποτε.
Ετσι ξερω και μου εχει πει ο κτηνιατρος..αλλα μπορει να κανω και λαθος....
Απο ενα google search βρηκα αυτο:Ζύμωμα» ή άνοιγμα-κλείσιμο πατουσιών
Όλοι έχουμε νιώσει την κίνηση ζυμώματος που οι γάτες μας κάνουν με τα πατούσια τους όταν έρχονται και κάθονται στα πόδια μας. Γιατί το κάνουν αυτό;

Αν έχετε παρατηρήσει, την κίνηση αυτή την κάνουν τα γατάκια. Όταν αυτά θηλάζουν ζυμώνουν τη θηλή της μαμάς τους ώστε να αυξήσουν τη ροή γάλατος και να φάνε καλύτερα. Αυτή η βρεφική εμπειρία δεν ξεχνιέται, επομένως όταν η γάτα είναι μόνη, αραχτή και χαλαρή με τη «ανάδοχη» μαμά ή το μπαμπά της, κάνει την κίνηση αυτή. Αν η μαμά ή ο μπαμπάς ενοχλημένοι από τα νύχια της, αρπάξουν τη γάτα και την κατεβάσουν κάτω, τότε η γάτα θα απογοητευθεί και θα νιώσει εγκαταλελειμμένη. Αυτό είναι κεφαλαιώδες παράδειγμα των λανθασμένων μηνυμάτων ανάμεσα στον άνθρωπο και στη γάτα. Την επόμενη φορά που η γατούλα σας θα σας το κάνει, τοποθετήστε ανάμεσά σας ένα παλιό πουλόβερ ώστε και αυτή να κάνει αυτό που έχει μάθει και εσείς να σώσετε το δέρμα σας!
Eμένα το κάνει όταν φοράω μία φλις ρόμπα και δεν με φτάνουν καθόλου τα νυχάκια της... μου αρέσει τόσο πολύ όταν το κάνει και μετά την παίρνει ο ύπνος στα χέρια μου όπως τώρα την έχω αγκαλιά και γράφω με το ένα χέρι!!!!! για κάτι τέτοιες στιγμές αξίζει να έχεις γάτα.......:up::up::up::up::up:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:02, 09-02-08:

Πράγματι, το ζύμωμα είναι κατάλοιπο της παιδικής ηλικίας και μπορεί να υποδηλώνει ανασφάλεια (αν το κάνουν πολύ) ή χαλάρωση. Γενικά, δε νομίζω ότι οι μηχανισμοί αυτοί είναι τόσο απλοί, ώστε να μπορεί κανείς να πει ότι αν θήλασαν, κάνουν αυτό, αν δε θήλασαν κάνουν το άλλο. Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο.

Θα μ' ενδιέφερε ωστόσο να μάθω τι συμβαίνει με τα γατάκια που δεν θήλασαν ποτέ. Έχει μεγαλώσει κανείς γατάκι με το μπιμπερό για να μας πει τις εμπειρίες του;

Παράθεση

Niki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 01:17, 10-02-08:

Πάνω στην ώρα αυτό το θέμα γιατί η γάτα της μητέρας μου (2 χρονών περίπου) η Ντιντή ένα βράδυ που κάθονταν στο τζάκι άρχισε να τη ζυμώνει έντονα και τη γέμισε σάλια.

Τα πολλά σάλια είναι φυσιολογικά;

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 01:19, 10-02-08:

Πάνω στο ζύμωμα ναι,δηλώνει απόλυτη ευχαρίστιση! Ο γάτος που είχα μικρή έβγαζε σάλιο! Η ψιψι απ'τη μύτη βγάζει υγρά όταν ζυμώνει

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 16:36, 10-02-08:

Και η δικια μου το εκανε και ειχα αποριες...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:03, 11-02-08:

Οσο πιο νωρις εχει χωριστει το γατακι απο τη μαμα του τοσο πιο πολλα απωθημενα ζυμωματος θα εχει.
Το κανουν και σε αντικείμενα γιατι τους θυμιζει το μητρικο στηθος της μαμας γατας που ηταν μαλακο και φουσκωτο και το πατουσαν και υποθετω αυτο βοηθουσε και το γαλα να βγει. Μερικές φορες απλα και μονο το βυζαγμα προκαλουσε ευχαριστηση γι αυτο και το καναν και σε αλλα μερη του σωματος της μαμας τους.

Καλό ειναι να το περιορίζουμε εαν ειναι πολύ εντονο γιατι υπαρχουν γατοι που το κανουν συνεχεια και μεγαλοι με αποτελεσμα οταν εχουν δοντια να μην ειναι καθολου ευχαριστο για τον ανθρωπο. Συνηθως ομως κόβεται απο μόνο του και μενει ενα ζυμωμα σκετο στον αερα η σε αντικειμενο η στο χερι και ο θηλασμός φευγει. Εγω τουλαχιστον αυτα ειδα. Μερικοι ιδιοκτήτες ομως το παιρνουν για φιλακι καπως και προωθουν το γατακι να το κανει συχνα...τι να πω .. γουστα..

Παράθεση

nickis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nickis
H nickis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 873 μηνύματα.

H nickis έγραψε στις 18:56, 18-10-08:

η παραπανω απορια δημιουργηκε γυρω απο τα γνωστα πατουσακια που κανουν οι γατουλες......ο προηγουμενος γατος μου ξεκινησε να κανει πατουσακια οταν πεθανε η αδερφουλα του που ειχαμε μαζι και ηταν μικρα τοτε αλλα το συνεχισα απο τοτε...σε αντιθεση τωρα παρατηρω ο νεος μου γατος (γκριζλυ) δεν κανει σχεδον ποτε....αναρωτιεμαι λοιπον γιατι κανουν οι γατες τα πασιγνωστα πατουσακια??η κινηση αυτη εμενα μου θυμιζει την κινηση τους κατα το θηλασμο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

H μαγισσα έγραψε στις 19:35, 18-10-08:

Τα πατουσάκια ακριβώς αυτό είναι η κίνηση που κάνουν κατά τον θηλασμό και δήλώνει ευχαρίστηση και την ικανοποίηση που νιώθουν τα γατάκια όταν νιώθουν καλά!!!!

Άλλα τα κάνουν άλλα όχι είναι ανάλογα στην γάτα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 19:39, 18-10-08:

Έχω την εντύπωση ότι το κάνουν πιο πολύ τα γατάκια που αποχωρίστηκαν πολύ νωρίς από την μαμά τους...Παρατήρησα ότι δεν το έκανε κανένα από τα μωρά μας...το μόνο που κάνουν ή κάνανε ήταν να ανοίγουν τις πατούσες όταν τα χάιδευα

Παράθεση

nickis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nickis
H nickis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 873 μηνύματα.

H nickis έγραψε στις 19:46, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Έχω την εντύπωση ότι το κάνουν πιο πολύ τα γατάκια που αποχωρίστηκαν πολύ νωρίς από την μαμά τους...Παρατήρησα ότι δεν το έκανε κανένα από τα μωρά μας...το μόνο που κάνουν ή κάνανε ήταν να ανοίγουν τις πατούσες όταν τα χάιδευα
και εμενα τοτε το κανει..ετσι απλα ανοιγει τα πατουσακια...σαν τεντωμα....και εγω κατι τετοιο πιστευω γιατι ο προηγουμενος γατος αποχωριστηκε πολυ μικρος απο την μαμα του...κατι εβδομαδων...και αρχισε να το κανει πολυ εντονα οταν πεθανε η αδερφουλα του πριν γινουν ενος μηνα....δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η ευχαριστηση...

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 19:50, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από nickis
και εμενα τοτε το κανει..ετσι απλα ανοιγει τα πατουσακια...σαν τεντωμα....και εγω κατι τετοιο πιστευω γιατι ο προηγουμενος γατος αποχωριστηκε πολυ μικρος απο την μαμα του...κατι εβδομαδων...και αρχισε να το κανει πολυ εντονα οταν πεθανε η αδερφουλα του πριν γινουν ενος μηνα....δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η ευχαριστηση...
Δεν ξέρω αν είναι ευχαρίστηση ή ανάγκη για κούρνιασμα και ασφάλεια...κάτι που σίγουρα τους φέρνει ευχαρίστηση

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 21:17, 18-10-08:

Η Μένια πάντως ζυμώνει όταν είναι χαρούμενη, όταν τεντώνεται, όταν τη χαϊδέυουμε στην κοιλιά και όταν είναι ώρα για ύπνο. Αυτό το τελευταίο ειδικά είναι μαρτύριο γιατί ζυμώνει με τα νυχάκια της πάνω στη μούρη μου ή στο στήθος, οπότε... άστα!! Τι να κάνω κι εγώ σαν καλή μαμά, να τη διώξω? Οχι βέβαια, θα τα υποστώ!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:06, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Ετσι εξηγειται οτι η Μυρτουλα(που την βρηκαμε 1,5 μηνων) οταν ηρεμησει και ετοιμαζεται για υπνο αρχιζει να ζυμωνει την αγαπημενη της κουβερτα και μπορει να το κανει για μεγαλο διαστημα.Και ας ειναι ηδη πεντε χρονων.Ο Αρουλης που ηταν με την μαμα του μεχρι περιπου τεσσαρων μηνων δεν εχει κανει ποτε ζυμωμα!

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 23:10, 18-10-08:

Και ο γατούλης μου το κάνει πολύ συχνά! Το έκανε από μωρό και το κάνει ακόμα και τώρα που είναι 13,5!! Και γουργουρίζει κιόλας...Σκέτη απόλαυση!!

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 11:35, 19-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από CrazyTourists
Και ο γατούλης μου το κάνει πολύ συχνά! Το έκανε από μωρό και το κάνει ακόμα και τώρα που είναι 13,5!! Και γουργουρίζει κιόλας...Σκέτη απόλαυση!!
Χι,χι,χι...Κι εμένα το κάνει ο Ζιζίκος μου και είχα πράγματι διαβάσει ότι γίνεται όταν αποχωρίζονται πολύ νωρίς από τη μαμά τους...Εμάς μας ήρθε (ή τον πέταξαν) 1,5 μηνών στον κήπο οπότε ήξερα ότι δεν είχε απογαλακτιστεί σωστά... Απλά δεν μου είχε ξανατύχει να ζυμώνει γατάκι σε τόσο έντονο βαθμό (αν και τώρα το έχει ελαττώσει) αλλά ήταν μία τρέλα...Ερχόταν στο λαιμό μας ή στη μασχάλη μας, λίγο πριν κοιμηθεί, και έκανε κανονικά τις κινήσεις της σαν να θήλαζε... Τώρα βέβαια το έχει περιορίσει μόνο στα χέρια αλλά δεν δαγκώνει πια, και επειδή του κόβουμε τα νυχάκια δεν ενοχλεί καθόλου...Ίσα-ίσα μας κάνει και εμάς πολύ χαλαρωτικό μασάζ

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 13:08, 19-10-08:

Ο Πρέστο ζει μαζί μου από 37 ημερών και το κάνει πολύ σπάνια, μόνο όταν νυστάζει και ανεβαίνει πάνω μου για να κοιμηθεί...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:04, 19-10-08:

Εμένα το κάνει μόνο με μια συγκεκριμένη ζακέτα, και όταν δεν κοιτάω!!!!

Τα υπόλοιπα τα νορμάλ γατιά... παντού και συνέχεια!!!

Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aalyah
H aalyah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (....6......και αρκετές ακόμα για φιλοξενεία... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,181 μηνύματα.

H aalyah έγραψε στις 14:45, 19-10-08:

Εμενα ο Φριξος μου το εκανε συνεχεια σε μια συγκεκριμενη κουβερτα που χρησιμοποιουσε ο πατερας μου για να σκεπαζεται οταν τον επαιρνε ο υπνος το μεσημερι στον καναπε του σαλονιου. Μολις εβλεπε τον μπαμπα να παιρνει την κουβερτα, τσουπ τσουπ ο φριξουλης πανω στον καναπε, εσπρωχνε τον μπαμπα να του κανει χωρο (), χωνοταν καπου αναμεσα μπαμπα και πλατης καναπε και αρχιζε το ζυμωμα....το οποιο συνοδευοταν απο πολλα σαλια....μεχρι που τον επαιρνε ο υπνος! Τον σαλιαρη!

Ζυμωνε γενικως σε διαφορες κουβερτες αρκει να ηταν κουβερτα και να ενιωθε κατι σαν...."γουνα" τελος παντων. Ισως του θυμιζε την μαμα του. Αλλα η συγκεκριμενη κουβερτα ηταν η αγαπημενη του. Και εγω 1 μηνα τον βρηκα αρα δεν ειχε απογαλακτιστει κανονικα.

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 16:35, 19-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από mandeson
Χι,χι,χι...Κι εμένα το κάνει ο Ζιζίκος μου και είχα πράγματι διαβάσει ότι γίνεται όταν αποχωρίζονται πολύ νωρίς από τη μαμά τους...Εμάς μας ήρθε (ή τον πέταξαν) 1,5 μηνών στον κήπο οπότε ήξερα ότι δεν είχε απογαλακτιστεί σωστά...
Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου ζει μαζί μας από τριάντα ημερών!! Οπότε μάλλον του έλειπε η μαμά του...Το γλυκό μου, μας βλέπει σαν τη μαμά του...

Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία82
H Μαρία82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H Μαρία82 έγραψε στις 14:57, 20-10-08:

Η Ρεγγίνα γουργουρίζει και "θηλάζει" αλά δεν ζημώνει...

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 15:05, 20-10-08:

το κάνει γιατί είναι ευτυχησμένη, δεν νομίζω να της περάσει αν κρίνω από τους δικούς μου.

ο Μπέκερ το κάνει όταν είμαστε αγκαλιά, η Άρια το κάνει όποτε της έρθει, ορμάει πάνω σου χωρίς "προκαταρκτικά" δηλαδή ή ορμάει σε καμιά παραπεταμένη μπλούζα ότι βρει που έχει μυρωδιά και δεν ξεκολάει με τίποτα αν δεν εκτονωθεί

είναι και οι δύο άνω του έτους αλλά και από άλλες γατούλες που είχα παλιά αν κρίνω το έκαναν μέχρι τα βαθιά γεράματα

Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία82
H Μαρία82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H Μαρία82 έγραψε στις 15:10, 20-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από mespairos
το κάνει γιατί είναι ευτυχησμένη, δεν νομίζω να της περάσει αν κρίνω από τους δικούς μου.

ο Μπέκερ το κάνει όταν είμαστε αγκαλιά, η Άρια το κάνει όποτε της έρθει, ορμάει πάνω σου χωρίς "προκαταρκτικά" δηλαδή ή ορμάει σε καμιά παραπεταμένη μπλούζα ότι βρει που έχει μυρωδιά και δεν ξεκολάει με τίποτα αν δεν εκτονωθεί

είναι και οι δύο άνω του έτους αλλά και από άλλες γατούλες που είχα παλιά αν κρίνω το έκαναν μέχρι τα βαθιά γεράματα
Έκανα ξεχωριστό θέμα, μην χαλάσω αυτό...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, με ανακούφισε...
Ένιωθα τύψεις πως την πήρα πολύ μικρή και θα της μείνει ψυχολογικό...

Τώρα χαίρομαι που όπως λες είναι ευτυχισμένη :up:

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 15:13, 20-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από mespairos

Εμένα ζημώνουν ελάχιστα γουργουρίζουν φωναχτά και δεν θηλάζουν ποτέ..Γλειφονται συνέχεια και δεν ξεκολλάνε απο την αγκαλιά μου ποτε!Το κάθε γατάκι εκφραζεται με τον δικό του τρόπο...Μαρία δεν νομίζω ότι είναι λόγος ανησυχίας αυτός αν και η γνώμη μου είναι να την μαλώνεις όταν σε ενοχλεί!Φυσηματάκι και βάλτην κάτω...και ξανα και ξανα και ξανα......και ξανα και ξανα....

Παράθεση

ΜΑΪΜΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΑΪΜΟΥ
H ΜΑΪΜΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H ΜΑΪΜΟΥ έγραψε στις 07:37, 21-10-08:

ΝΑΙ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ Η ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ.ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:42, 21-10-08:

Μαϊμού, όπως ίσως θα διάβασες και στην προειδοποίηση με κόκκινα γράμματα πάνω από το πλαίσιο κειμένου της απάντησης, η γραφή μόνο με κεφαλαία δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ.

Παράθεση

galateia (Γαλάτεια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη galateia
H Γαλάτεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

H galateia έγραψε στις 14:33, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από LOUNTA
xaxaxaxaxaxa
Εμένα το κάνει στην αγκαλιά μου κι όταν κάνουμε αγάπες !
Αλλά σε υφάσματα το έκανε όταν ηταν αστείρωτος για ...να αυνανιστεί!

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

H CrazyTourists έγραψε στις 00:11, 30-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Τα υπόλοιπα τα νορμάλ γατιά... παντού και συνέχεια!!!
Νορμάλ γατιά; Καλέ ποια είναι αυτά; Υπάρχουν; Γιατί ο Πίπης μου σίγουρα δεν είναι!!!

Παράθεση

shadowdancer

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη shadowdancer
H shadowdancer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 470 μηνύματα.

H shadowdancer έγραψε στις 00:45, 11-11-08:

Ο δικος μου ο γατουνος παλι οταν ειναι μεσα στην κουτα του(του εχω μια φαρδια κουτα με μεσα αφρατη γουνα απο παλιο παλτο για να κοιμαται)ζυμωνει και θυλαζει την γουνα τουΔεν ξερω αλλα στην αρχη ειδικα που το ειδα μου φανηκε πολυ παραξενο..Οχι τιποτα αλλο αλλα τον λυπηθηκα για τις χαμενες προσπαθειες του καθως η γουνα δεν υπηρχε περιπτωση να τρεξει γαλα..

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 14:17, 13-11-08:

ο πρίνς μου χρονιάρης πια σπάνια ζυμώνει...κατά τις 6.30 το πρωί τον πιάνει αυτή η εκδικιτική μανία...και αν (λέω αν ) λείπω απίστευτα πολλές ώρες από το σπίτι....

η ρείνα αν και γουργουρίζει δεν την έχω πιάσει να ζυμώνει

Παράθεση

ΜΑΪΜΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΑΪΜΟΥ
H ΜΑΪΜΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H ΜΑΪΜΟΥ έγραψε στις 16:58, 13-11-08:

Ναι.Κι εμένα δεν είναι και πολύ της ακαλιάς .Αλλά δεν έχω προσέξει αν "ζυμώνει".

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 22:26, 13-11-08:

Eμένα ο Χουχουδίτος μου ζυμώνει τα πουπουλένια παπλώματα - το λατρεύει αυτό! ζυμώνει μέχρις εξαντλήσεως! Η Ελίνα μου όμως τίποτα. Εκείνη αρέσκεται σε άλλα!

Παράθεση

DrStrangelove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (η τωρινή έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:15, 14-05-11:

Γιατί η γάτα μου ανεβαίνει πάνω μου και μου κάνει μασάζ με τα δυο μπροστινά πόδια στην κοιλιά μου ; * Υπάρχει μια επιστημονική εξήγηση για αυτό ;

* η οποία κοιλιά τελευταία μεγαλώνει, όχι βέβαια λόγω μασάζ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους