Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,483 εγγεγραμμένα μέλη και 718,472 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 298 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εντερεκτομή και επακόλουθα!

Αλίκη19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλίκη19
H Αλίκη19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H Αλίκη19 έγραψε στις 20:20, 20-07-16:

Καλησπέρα παιδιά είμαι η Αλίκη από Λάρισα και είμαι καινούργια στη παρέα σας!Έχω μια γατούλα 6 χρονών το Ρικάκι μου!!Είμαι απίστευτα δεμένη μαζί της όχι μόνο για τα χρόνια που την έχω αλλά γιατί έχουμε περάσει απίστευτα πράγματα μαζί!Αλλά αυτό που περνάμε τώρα δεν έχει προηγούμενο!Από την πρώτη Ιουνίου άρχισε να έχει δυσκοιλιότητα στις 9 του μηνός την πήγα σε μια πολύ καλή κλινική ζώων εδώ στη Λάρισα και της κάνανε κλίσμα με ολική αναισθησία.Να προσθέσω ότι η γάτα μου ήτανε 6 κιλά αρκετά παραπάνω από το φυσιολογικό για την ηλικία της οπότε είχαμε θέμα με την αναισθησία.Την δευτέρα στις 13 του μηνός που την ξαναπήγα με αρκετούς πόνους μου είπανε ότι θα πρέπει να μπει επειγόντως χειρουργείο για εντερεκτομή γιατί το έντερο ήτανε γεμάτο!Αλλά υπήρχε μεγάλος κύνδινος να μην ξυπνήσει από την επέμβαση λόγος δεύτερης αναισθησίας μέσα σε διάστημα 5 ημερών!Αλλά τελικά η ψυχούλα μου τα κατάφερε!Τα μεγάλα προβλήματα όμως αρχίσανε αμέσως μετά!Νοσηλεύτηκε για 2 μέρες και όταν την πήρα σπίτι είχε κοπεί τελείως η όρεξή της... έτρωγε 3 με 4 κροκέτες ειδηκές για το έντερο την ημέρα.Μετά ξεκίνησε να κάνει εμμετούς άρχισα να της κάνω αντιεμμετικές και να της δίνω ταυτόχρονα ντουφαλάκ για να μαλακώνουνε τα κακάκια στο έντερο και να μην μας ξανακάνει κοπρόσταση.Όλη αυτή κατάσταση κράτησε ένα μήνα και κάτι.Στον κτηνίατρο μέρα παρά μέρα ακτινογραφίες ενέσεις αντιβιώσεις ζαντάκ κτλ.Και πάνω που νόμιζα ότι όλα θα φτιάξουνε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ξεκίνησε πάλι με εμμετούς κίτρινου χρώματος και σταμάτησε να τρώει ακόμα και αυτές τις λίγες κροκέτες.Οπότε την δευτέρα αυτήν την πήγα για εξετάσεις αίματος και δυστυχώς βγήκανε τα ηπατικά της ανεβασμένα!Μου δώσανε ειδηκές κονσέρβες από εκεί να της δίνω με σύριγγα γιατί αν συνεχίσει έτσι μου είπανε ότι θα πεθάνει... Οπότε ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου τρελός πάνω που νόμιζα πως όλα είχανε τελειώσει!Το θέμα είναι ότι για να τις κάνουνε εξετάσεις αίματος της κάνε μέθυ γιατί ήτανε υπερβολικά στρεσαρισμένη γενικά είναι πολύ φοβισμένη η γατούλα μου!Έκανε αρκετές ώρες να συνέλθει και ξημερώματα τρίτης άρχισα να την ταίζω αρκετά πάντα σε συνδιασμό με αντιεμμετικές αλλά δεν έχει κάνει ακόμα τσισάκια πέρασαν δύο 24ωρα φαινότανε χάλια και ήτανε συνέχεια πάνω από το μπολάκι με το νερό έπινε αλλά όχι τόσο πολύ και κακάκια ούτε για αστείο.Πήγαινε συνέχει στη λεκάνη καθότανε λίγο χωρίς να κάνει καμιά προσπάθεια για κανένα από τα δύο.Ανυσήχησα πολύ την πήγα σήμερα το απόγευμα ξανά στον γιατρό και την ψηλάφησαν και μου είπανε ότι η ουροδόχος κύστη είναι παντελώς άδεια και ότι έχει κόπρανα που θα τα βγάλει τις επόμενες ώρες.Είναι απύρετη και γενικά μου είπανε ότι είναι σε καλή κατάσταση.Αλλά εγώ ανυσηχώ γιατί σίγουρα δεν τα έχει κάνει κάπου αλλού είμαι συνέχει ξύπνια και την παρακολουθώ εδώ και δύο 24ωρα!Πείτε μου λίγο θα πρέπει να το ψάξω περετέρω ή να ηρεμήσω και να περιμένω να τα κάνει όποτε θέλει εκείνη?Μήπως θα πρέπει να πάω και σε κάποιον άλλον γιατρό?Αν και είναι οι καλύτεροι εκεί.Περιμένω ανυπόμονα τις συμβουλές σας!Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση όλη μέρα κλαίω!!Βοηθήστε με!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 20:39, 20-07-16:

Ξέχασα να σας πω ότι η κρεατινίνη ήτανε σε φυσιολογικά επίπεδα τη δευτέρα που κάναμε εξετάσεις.Τα ηπατικά της όμως ήτανε πολύ ανεβασμένα η ALT ήτανε 170 με φυσιολογικές τιμές από 12 έως 130 και η AST ήτανε 251 με φυσιολογικές τιμές από 0 έως 48.Ο γιατρός μου είπε ότι γάτα μου δεν έχει κάποια άλλη λοίμωξη και ότι η όρεξη που κόπηκε οφείλετε σε καθαρά ψυχολογικά αίτια.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και πάνω σε αυτό το θέμα αν υπάρχει κάποια ειδική τροφή που ανοίγει την όρεξη γενικά που ξετρελαίνει τις γάτες πείτε μου μπας και τελειώσει αυτό το μαρτύριο γιατί είναι τρομερά δύσκολο να ταίζω τέτοιες ποσότητες φαγητού με τη σύριγγα!Αν δεν το κανα αυτό το ρικάκι μου δεν θα ζούσε τώρα....εγώ την κρατάω στη ζωή με νύχια και με δόντια!!Τι να κάνω για να επανέλθει η όρεξή της????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:48, 20-07-16:

Αλίκη καλησπέρα.
Λυπάμαι για τη μεγάλη ταλαιπωρία που περάσατε (και περνάτε). Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τελικά σε τι οφέλησε η εντερεκτομή, εφ'όσον η γατούλα και δυσκοιλιότητα εξακολουθεί να έχει και τα προβλήματα συνεχίζονται.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα να την πάω και σε άλλο κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη. Μπορεί να θεωρούνται οι καλύτεροι, αλλά αυτό δεν αποκλείει κάτι να τους ξέφυγε με αποτέλεσμα η διάγνωση να είναι ελλιπής.
Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω οτι η θεραπεία που έκανε βασίστηκε στα συμπτώματα, χωρίς να ξεκαθαριστεί η αιτία. Γέμισε το έντερο, κλίσμα. Κι αφού το κλίσμα δεν ήταν αρκετό, εντερεκτομή. Κι ακολουθεί θεραπεία των παρενεργειών της επέμβασης.
Και τα προβλήματα συνεχίζονται.
Για αυτό και λέω να δοκιμάσεις και μια δεύτερη (αν χρειάζεται και τρίτη) άποψη. Δεν εννοώ να αλλάξετε γιατρό, μόνο να δοκιμάσεις, τουλάχιστον να ξέρεις οτι έκανες ότι περνάει από το χέρι σου.
Εύχομαι η γατούλα να συνέλθει και όλη αυτή η δυσάρεστη κατάσταση σύντομα να είναι παρελθόν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 22:11, 20-07-16:

Καλησπέρα alcyone σ'ευχαριστώ που απάντησες!!Κοίτα δυσκοιλιότητα δεν έχει όλο αυτό το διάστημα έκανε κακάκια φυσιολογικά και αρκετά νωπά μπορώ να πω.Η επέμβαση χρειαζότανε γιατί πέρα από τα κόπρανα που αφαιρέσανε και ήτανε πολλά και σκληρά αφαιρέσανε και ένα σκασμό λίπος που εμπόδιζε την κυκλοφορία του εντέρου.Απλά συνεχίσαμε με εμμετούς και αυτό οφειλότανε μάλλον σε κάποια γαστρίτιδα το πρόβλημα διορθώθηκε προσωρινά με ζαντάκ αλλά της κόπηκε τελείως η όρεξη και ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα πάλι με εμμετούς.Τώρα δεν κάνει σταματήσανε λόγο αντιεμμετικών.Τα κακάκια που έχει τώρα ο γιατρός μου είπε ότι θα τα βγάλει είναι ζήτημα ωρών απλά ανυσηχώ για το ούρα...βέβαια έκανε λίγο πριν μια ώρα και χάρηκα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη.Πάντως ο γιατρός με βεβαίωσε ότι η γάτα πέρα από το πρόβλημα με το συκώτι της όλα τα άλλα είναι καλά στη γάτα.Τώρα παλεύω με το τάισμα γιατί δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μείνει νηστική η γάτα μου.Αλλά η όρεξή της δεν βλέπω να επανέρχεται.Θα μου πεις πέρασε και περνάει τόσα...ίσως με την πάροδο του χρόνου να ξεκινήσει να τρώει μόνη της.Φαντάσου ότι η γατούλα μου στις αρχές του Ιούνη ήτανε 6 κιλά και τώρα είναι 4.700.Καλό είναι αυτό από τη μία πλευρά από την άλλη όμως πρέπει να δουλέψει το συκώτι και αυτό δεν γίνεται χωρίς τροφή!Απλά το ρικάκι μου έχει πολλά ψυχολγικά είχε και πριν φαντάσου τώρα με όλα αυτά που περνάει!Μένω σε διαμέρισμα και όταν ήτανε ενός έτους μου ήρθε από διπλανή ταράτσα στο μπαλκόνι μου!Αυτή με βρήκε όχι εγώ!!Είναι πολύ φοβισμένη γενικά και καθόλου εξικοιωμένη με άλλα ζώα.Παλιά την άφηνα κατέβαινε κάτω αλλά περάσαμε πολλά με αποκωρύφωμα το 2013 τον δεκέμβριο που μου τη δυλυτηρίσαν και την σώσαμε τελευταία στιγμή!!Από τότε βάλαμε σίτες και δεν κατεβαίνει κάτω οπότε μπορεί γι αυτό να αυξήθηκαν τα ψυχολογικά της επειδή κλείστηκε μέσα!Έχεις να μου προτείνεις καμιά λιχουδιά που να μην μπορεί να αντισταθεί καμία γάτα???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:39, 20-07-16:

Τώρα κατάλαβα. Το πρόβλημα επικεντρώνεται στο οτι της έχει κοπεί η όρεξη και ασφαλώς τώρα δεν θα κοιτάμε τα κιλά, αλλά να μη βλαπτεί το ήπαρ της.
Συγκεκριμένη λιχουδιά έδινα στη δική μου της Stuzzy friends for cats σε μορφή στικ.

Περιέχει και βιταμίνες κι είναι αρκετά... δελεαστική Τώρα όμως δεν τη φέρνει το pet-store που την αγόραζα και την έχουμε κόψει γιατί καθημερινά, μαζί με τα γεύματά της είχε αρχίσει κι έπαιρνε βάρος. Κοίτα μήπως τη βρεις διαδικτυακά από e-shops. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και της Trixie

Εκτός αυτού, υπάρχουν και κονσέρβες σε μορφή πατέ που συνήθως τις προτιμούν από τις κλασικές. Αν πας σε κάποιο καλό κατάστημα θα βρεις ποικιλία γεύσεων.
Κουράγιο και υπομονή μέχρι η γατούλα να πάρει τα πάνω της, πράγμα που εύχομαι σύντομα να γίνει. Και πιστεύω θα τα καταφέρει, άλλωστε είναι μαχήτρια και το'χει αποδείξει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 00:08, 21-07-16:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Θα ψάξω και θα βρω ότι υπάρχει γιατί δεν γίνεται αλλιώς πρέπει να ξεκινήσει να τρώει μόνη της!Εντομεταξύ μου είπε ο γιατρός κομένες οι μετακινήσεις και τα ταξίδια και είμαι αναγκασμένη να μείνω όλο το καλοκαίρι μέσα.1.5 μήνα τώρα μόνο κτηνίατρο πηγαίνω είμαι όλη μέρα πάνω από τη γάτα αλλά δεν με νοιάζει καθόλου.Αλλά έχει αρχίσει να γίνεται απόμακρη γιατί με θεωρεί υπεύθυνη για όλα τα άσχημα που περνάει και η αλήθεια είναι πως νιώθω υπεύθυνη γιατί εγώ την έφτασα σε αυτό το σημείο την τάιζα πολύ για να την ανεβάζω ψυχολογικά και τελικά της έκανα το μεγαλύτερο κακό!!!Παίζει και αυτό ρόλο στο ότι δεν τρώει και παρατήρησα ότι κοιτάει ψηλά στη σίτα μερικές φορές μάλλον έχει τάσεις φυγής και με στεναχωρεί αυτό αλλά ελπίζω να είναι παροδικό γιατί ειληκρινά σου μιλάω όλα αυτά τα χρόνια η πρώτη μου και η τελευταία μου έννοια ήτανε και είναι στο ρικάκι μου!!Την ημέρα που έκανε την επέμβαση κόντεψα να λιποθυμίσω δύο φορές μέχρι να μου πούνε ότι ξύπνησε από την νάρκωση άσε!!!Μακάρι να τελείωσει αυτός ο εφιάλτης και ας μην ξαναβγώ από το σπίτι ποτέ!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:59, 21-07-16:

Αχ βρε Αλίκη μου, είναι τόσο σπαραχτικά τα λόγια σου... H αγάπη σου για το Ρικάκι σου, πόσο συγκινητική...
Πέρα από αυτό όμως, μην επιβαρύνεις άλλο τον εαυτό σου και την ψυχολογική σου κατάσταση: δεν είναι οτι σε θεωρεί υπεύθυνη, είναι οτι είναι φοβισμένο και κοιτάει πώς μπορεί να ξεφύγει από την ταλαιπωρία που βιώνει.
Κι εσύ είναι ανάγκη περισσότερο από ποτέ, να σταθείς γερή στα πόδια σου τώρα που περισσότερο από ποτέ, έχει την ανάγκη σου και σε θέλει δυνατή, μη επιτρέποντας σε δυσάρεστες και άδικες σκέψεις να σαμποτάρουν τη μάχη που δίνεις.

Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι και προσεύχομαι όλος αυτός ο αγώνας να καρποφορήσει και πολύ γρήγορα να φέρει ένα αίσιο αποτέλεσμα. Και γρήγορα το πολύτιμο και πολυαγαπημένο σου μωρούλι να πάρει τα πάνω του, ν'αρχίσει να τρώει και να μοιραστείτε και πάλι χαρούμενες μέρες

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 10:56, 21-07-16:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράσταση ειληκρινά το έχω πολύ ανάγκη!!Τώρα την έχω βάλει μέσα στο μπάνιο με την αμμολεκάνη της και περιμένω υπομονετικά να ενεργηθεί...φοβάμαι πολύ μήπως ξανακάνει κοπρόσταση!Βασικά έχει να ενεργηθεί από παρασκευή βράδυ αλλά μέχρι δευτέρα δεν είχε φάει σχεδόν καθόλου και έκανε εμμετούς και η ακτινογραφία που βγάλαμε εκείνη τη μέρα έδειχνε ότι το έντερο ήτανε άδειο αλλά από δευτέρα βράδυ προς τρίτη ξημερώματα άρχισα να την ταίζω...έχει φάει μέχρι στιγμής 1 κονσέρβα και 1/4 και μου είπε ο γιατρός εχθές που την πήγα ότι έχει κόπρανα το έντερο και ότι πρέπει να ενεργηθεί μέχρι σήμερα αλλά δεν βλέπω να προσπαθεί ακόμα αλλά φαίνεται ότι υποφέρει.Της έδωσα ντουφαλάκ και εχθές και σήμερα.Μήπως θα πρέπει να επιμείνω για ακτινογραφία μπας και προλάβω τα χειρότερα?Γιατι δεύτερο χειρουργείο το ρικάκι μου δεν θα αντέξει!!Τι να κάνω??Εντομεταξύ το απόγευμα θα πάω μόνη μου στον κτηνίατρο να πάρω κάτι αμπούλες που είναι για προστασία για το ήπαρ...μήπως να πάρω και το ρικάκι μου μαζί ή να περιμένω μέχρι το βράδυ να τα κάνει και αν όχι να την πάω αύριο???φοβάμαι πολύ!!!!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 12:04, 21-07-16:

Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχει περάσει αυτό το ζώο από την ώρα που ήρθε κοντά μου!Και τα πιο πολλά τα πέρασε μέσα στο 2012!Η γατούλα μου όπως έγραψα και παραπάνω εβγαίνε από το σπίτι γυρνούσε για ώρες έξω.Μια μέρα λοιπόν είχα κλείσει το παράθυρο μου γιατί κρύωνα ήτανε φεβρουάριος μήνας βλέπεις και η γάτα μου ήτανε έξω.Σε κάποια στιγμή βγαίνει η μαμά μου στο μπαλκόνι και βλέπει πατημασιές από τη σκάλα που ανέβαινε μέχρι και στο παράθυρό μου και μύριζε πετρέλαιο!Μου το λέει και με πιάνει πανικός βγήκα έξω στο μπαλκόνι άρχισα να τη φωνάζω σαν τη τρελή!!Σε κάποι στιγμή ακούω κάτι ξεψυχισμένα νιαουρίσματα και κατεβάινω αμέσως κάτω και αρχίζω και ψάχνω παντού!Τελικά τη βρίσκω σε ένα παρτέρι μιας πολυκατοικίας...ήτανε γεμάτη πετρέλαιο και δεν μπορούσε να κουνηθεί!!!Την παίρνω αγκαλιά αμέσως τρέχω στο σπίτι και τη βάζω κατευθείαν στη μπανιέρα ταυτόχρονα παίρνει η μαμά μου τον γιατρό και μας λέει κάντε την όσα πιο πολλά μπάνια μπορείτε γιατί κυνδινεύει άμμεσα!!Της έκανα 4 μπάνια κόντευα να λυποθιμίσω από τις αναθυμιάσεις φαντάσου το ζώο μου!!Αμέσως μετά την πάω στον γιατρό...διάγνωση...εγκαύματα σε όλο της το σώμα και δυστυχώς είχε εισχωρίσει και εσωτερικά στα πνευμόνια της...αντιβιώσεις αλοιφές...αγώνας δρόμου!Το τρίχωμά της έφευγε σε κομμάτια!!Δεν μπορούσε να αναπνεύσει καθόλου εύκολα και δεν έτρωγε για μέρες!!Τελικά όμως τα καταφέραμε!!!Αργότερα έμαθα ότι κάτι τσογλάνια εδώ στη γειτονιά μου που μαζευόντουσαν και πίνανε τσίπουρα μέρα νύχτα στην αυλή ενός συνεργείου είχανε μια δεξαμενή με πετρέλαιο και την πιάσανε με τεντομένα πόδια χέρια και την βάλανε μέσα με το ζόρι και θα καταλάβεις αργότερα το γιατί!Ένα μήνα αργότερα το ρικάκι μου για πρώτη φορά μένει έγκυος! Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσει δεν μπορούσε με τίποτα να τα βγάλει!Κλείσαμε ενα 24ωρο με σπρώξιμο τρελό!!Έβγαζε μόνο τους αμνυακούς σάκους χωρίς τα μωρά και στο τέλος είχε μείνει μια ουρά να κρέμεται από πίσω την οποία εγώ τραβούσα μπας και βγάλω το ένα τουλάχιστον αλλά μάταια!!Σε συννενόηση με τον γιατρό κυριακή 7.30 το πρωί την πάω επειγόντως για καισαρική!Το μωρό που κρεμότανε από πίσω είχε σαπίσει και αν δεν το έβγαζε ο γιατρός εγκαίρως θα πέθαινε η γατούλα μου από σηψαιμία!!Σύνολο είχε 5 γατάκια...τα υπόλοιπα 3 είχανε ήδη πεθάνει και το ένα παλέψαμε να το κρατήσουμε στη ζωή αλλά τελικά δεν τα κατάφερε ούτε εκείνο!Μέσα στη διάρκεια της επέμβασεις παθαίνει πνευμονικό οίδιμα λόγο επιβαρυμένου αναπνευστικού από το πετρέλαιο!Τελικά το ξεπερνάει και αυτό!!Στο τέλος ο γιατρός μου είπε ότι της τα έβγαλε όλα από μέσα με λίγα λόγια της έκανε στείρωση γιατί απαγορευότανε να ξαναμείνει έγκυος...είχε πάθει στένωση μήτρας από πρόσφατο τραυματισμό!Έτσι όπως την ρίξανε στη δεξαμενή το μωρό μου προσπαθούσε να φύγει και εκείνοι την πιάνανε και την ξαναρίχνανε...προφανώς μου είπε ο γιατρός ότι την χτύπησαν σε εκείνο το σημείο και έτσι το ρικάκι μου έχασε την δυνατότητα μια για πάντα να γίνει μανούλα!!!Αυτά περάσαμε μέσα σε λίγους μήνες!!!Αλλά το κορίτσι μου είναι όπως το είπες είναι μαχήτρια και θα το ξεπεράσει και αυτό!!!!!

Παράθεση

Καλι (Μαρθα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καλι
H Μαρθα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Καλι έγραψε στις 13:04, 21-07-16:

Αχου τι εχετε παθει...! Καλα μιλαμε πολυ θα ηθελα να ημουνα απο μια μερα και να τους βλεπω να βαζουν το ζωντανο μεσα στο πετρελαιο,ουτος ωστε να παω και να τους βουτηξω τα κεφαλια μεσα στο πετρελαιο και να τους εβαζα και φωτια μετα,να λαμπαδιαζανε...Τα τερατα να πουμε, δεν μπορω οταν διαβαζω η ακουω κατι τετοια γινομαι εξω φρενων. Σαν δεν ντρεπονται λεω γω,δηλαδη τι το τοσο τρομερο τους εκανε το καημενο το ζωακι και το βασανισαν ετσι... Η αληθεια ειναι πως οταν ημουνα μικρη δεν χωνευα καθολου τις γατες,αλλα ποτε δεν γυρισα να τις βασανισω, απλως τις αφηνα στην ησυχια τους,ασε που μπορει τοτε να μην τις χωνευα αλλα παντα οταν εβρισκα πληγωμενα η ταλαιπωριμενα γατακια τα βοηθουσα(φανταστειτε και να τις χωνευα,παντως τωρα μου αρεσουν πολυ οι γατες).

Και για να επανελθουμε στο αρχικο θεμα,δοκιμασες να της δωσεις τιποτα μαγειρεμενο;; πχ λιγο κοτοπουλο,μοσχαρι,η λιγο ψαρακι,γιαουρτι χωρις μπαχαρικα,αλατι και ολα αυτα που βαζουμε εμεις στο φαγητο! Καταλαβαινω οτι μπορει να μην τις δινεις φαγητα,αλλα τουλαχιστον καντο μεχρι να της ερθει η ορεξη και μετα επιστρεφεις παλι στις παλιες της συνηθειες! Αν δεις οτι δεν αντιδραει ουτε σε αυτα,εγω θα σου προτινα να το ψαξεις παραπανω το θεμα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:18, 21-07-16:

Διαβάζω τι σας έχει συμβεί και μου φαίνεται απίστευτο....έλεος δηλαδή έλεος πια με την κτηνωδία..... Πάντως όσο ενημερώνομαι καταλήγω στο εξής: δεσποζόμενα ζώα δεν μπορεί να μένουν έξω ούτε για αστείο.....γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης κάποιων ανθρωπίδιων κι αυτό γιατί είναι φιλικά και δεν ξέρουν ότι τα δίποδα τέρατα αντιδρούν έτσι....και φυσικά η στείρωση παρόλο που και μένα με πονάει η σκέψη να βάλω το ζώο μου σε χειρουργείο - υποφέρω και εγώ μαζί τους - βλέπω ότι είναι μονόδρομος και καλό είναι να γίνεται εγκαίρως.

Θα συμφωνήσω και εγώ με την alcyone. Θα πήγαινα σίγουρα σε 2ο γιατρό για να πάρω κι άλλη άποψη. Δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε εντερεκτομή...μεγάλη ταλαιπωρία είναι όλο αυτό.....κατ' αρχήν να ξέρεις ότι θα έχει πάντα ευαισθησία με το έντερο, δυστυχώς.

Μπορείς να κάνεις κάτι σε μαγειρευτό, κάτι ζεστούλι για να μυρίζει έτσι ώστε να τη δελεάσεις να φάει....ή κάποια από τις ωραίες γκουρμέ κονσερβούλες του εμπορίου.

Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλύτερα για τη γατούλα σου. Αλλά πήγαινε άμεσα σε κάποιον άλλον....έτσι για να ακούσεις και κάτι άλλο και να διασταυρώσεις απόψεις.... είναι σημαντικός ο χρόνος που περνάει να είναι υπέρ της.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 17:10, 21-07-16:

Κάλι και Κατερίνα σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!Ναι είναι τέρατα όσοι κακοποιούνε ζώα και ειληκρινά αν μπορούσα θα τους έλιωνα αλλά έχε χάρη που η γατούλα μου τα κατάφερε αλλιώς δεν ξέρω τι ήμουνα ικανή να κάνω!!!Το σοκ που έπαθα μόλις την αντίκρυσα δεν περιγράφεται!!!Αλλά και αυτό που περνάμε τώρα είναι απίστευτο!!Δεν τρώει τίποτα από μαγειρευτά κορίτσια ούτε κροκέτες ούτε κονσέρβα...εγώ της δίνω με τη σύριγγα αλλά το κακό είναι ότι μέρα με τη μέρα αντιδράει όλο και πιο πολύ και δεν δέχεται πολύ τροφή και ο κτηνίατρος μου είπε ότι χρειάζεται αρκετή ποσότητα φαγητού για να στρώσει το ήπαρ και να μην πεθάνει το ζώο μου...αλλά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα ειληκρινά έχω αρχίσει και απελπίζομαι!!Εννοείτε να υπάρχει κάποια φλεγμονή στο λαιμό ή στο στομάχι της και δεν τρώει??Γιατί πήραμε και αντιβίωση και ζαντάκ αλλα η κατάσταση έχει χειροτερέψει και μου είπε ο γιατρός ότι η γάτα σου φαίνεται μια χαρά και ότι όλα αυτα είναι ψυχολογικά που όμως μπορεί να την οδηγήσουν στον θάνατο ούτε να το σκεφτώ δεν αντέχω!!Πριν λίγο την τάισα και έγινε χαμός γέμισε όλο το δωμμάτιο κονσέρβα και γω η ίδια από πάνω μέχρι κάτω αλλά το θέμα είναι ότι δεν πήρε την τροφή που έπρεπε δυστυχώς!!Η συγκεκριμένη κλινική έχει τους καλύτερους γιατρούς στη θεσαλλία δεν μπορώ να την πάω σε κάποιον άλλον που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία!Εδώ και αυτοί οι ίδιοι με τη γάτα μου και με όλα όσα έχει περάσει έχουνε πάθει την πλάκα τους λέτε να ξέρουνε άλλοι που έχουνε πολύ λιγότερη δουλειά??Δεν ξέρω τι να πω δεν ξέρω τι να κάνω!!Μόνο να προσευχηθώ μπορώ πλέον!!

Παράθεση

Καλι (Μαρθα)

Νεοφερμένος

H Μαρθα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Καλι έγραψε στις 17:18, 21-07-16:

Μην απελπιζεσαι,η γατουλα σου μπορει να τα καταφερει φτανει να μην παραιτηθεις,μην ξεχνας σε εχει περισσοτερη αναγκη απο ποτε,απο σενα εξαρταται!!! Παντος αν μπορεις να ερθεις Θεσσαλονικη μπορω να σου συστησω τον δικο μου κτηνιατρο που ειναι ενας απο τους καλυτερους που υπαρχουν! αμα δεν επιτρεπεται να πω δημοσιως το ονομα του τοτε μπορω να σου το στειλω με πμ! Η τουλλαχιστον μπορω να σου δωσω το τηλ του να τον παρεις εστω για να τον ρωτησεις! Στην Θεσσαλονικη ξερω πολυ καλους κτηνιατρους,αλλα εκει που εισαι εσυ δεν ξερω κανεναν για να σου πω!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 17:30, 21-07-16:

Βασικά να πάω είναι αρκετά δύσκολο αλλά θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του τηλεφωνικώς.Επειδή είμαι καινούργια όμως εδώ μέσα δεν ξέρω πως στέλνεις προσωπικό μήνυμα.Εξήγησε μου λίγο και στείλε μου να τον πάρω τηλέφωνο τώρα γιατί δεν πάνε καθόλου καλά τα πράγματα!!

Παράθεση

Καλι (Μαρθα)

Νεοφερμένος

H Καλι έγραψε στις 17:43, 21-07-16:

Σου εστειλα πμ!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 18:13, 21-07-16:

Εντάξει Κάλι μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!Εννοείτε πως θα σου στείλω να σου πω τι έγινε!!Μακάρι να βρεθεί μια λύση επιτέλους!!!!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 18:15, 21-07-16:

Μάρθα μου ήθελα να πω συγνώμη τώρα το είδα!!!

Παράθεση

Καλι (Μαρθα)

Νεοφερμένος

H Καλι έγραψε στις 18:33, 21-07-16:

Δεν κανει τιποτα!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 10:10, 22-07-16:

Τελικά την πήγα σήμερα στο γιατρό την ψηλάφισε και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ μαλακά τα κακάκια της και ότι είναι θέμα χρόνου να βγούνε απλά ήτανε πολύ στρεσαρισμένη γι'αυτό δεν τα έκανε.Της έκανε και μια ένεση για την όρεξη και σε λίγο θα την ταίσω γιατί το πρόβλημα με το ήπαρ παραμένει!Όμως είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά από δω και πέρα!Εντομεταξύ εχθές το απόγευμα την πήγα και σε άλλον κτηνίατρο εδώ στη γειτονιά μου και την βρήκε μια χαρά το μόνο που μου είπει είναι ότι έχει λίγο διογκωμένη κοιλιά αλλά αυτό είναι φυσιολογικό με τόσες μέρες που έχει να ενεργηθεί.Βέβαια την εξέτασε μόνο κλινικά γιατί δεν είχα λεφτά για ακτινογραφία και εξετάσεις αίματος.Πάντως αν δω ότι τα προβλήματα συνεχίζονται θα ξεκινήσω να την πηγαίνω εκεί εύχομαι να μην χρειαστεί όμως!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 21:23, 22-07-16:

Χαίρομαι που όλα εξελίσσονται ομαλά. Ισως όταν ηρεμήσεις και εσύ να ηρεμήσει και εκείνη...προσπάθησέ το. Τώρα έχετε κάνει ότι έπρεπε να κάνετε και το παρακολουθείτε. Θέλει υπομονή και όλα θα πάνε καλύτερα. Περαστικά της και προσπάθησε να της φτιάξεις κάτι που να της αρέσει πολύ και να το πολτοποιήσεις βεβαίως για να είναι πιο εύκολο να το δώσεις. Σε ένα γατούλη που είχε πρόβλημα έτσι έκανα και μετά από πέντε ημέρες η γιατρός δεν πίστευε πως έγινε....από εκεί που δεν έτρωγε παρά μόνο με σύριγγα τον έκανα λουκούμι. Αλλά τον τάιζα λίγο λίγο. Λίγο δηλ. τώρα, μετά από μισή ώρα κ.ο.κ. Ωστε να μην τρελαίνεται μονομιάς, λίγο λίγο οπότε σιγά σιγά άρχισε να δυναμώνει ώσπου μετά από μια εβδομάδα είχε γίνει πολύ πολύ καλύτερα!!! περαστικά της και εύχομαι να ακούσουμε ευχάριστα νέα σύντομα.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 00:23, 23-07-16:

Το θέμα είναι ότι δεν της αρέσει τίποτα έχω δοκιμάσει τα πάντα!Ο γιατρός μου είπε ότι όσο την ταίζω εγώ και δεν τρώει μόνη της το συκώτι της κυνδινεύει αλλά δεν τη βλεπω πρόθυμη να κάνει καμία προσπάθεια για να φάει.Εγώ θα συνεχίσω τον αγώνα αυτό και ελπίζω κάτι να αλλάξει και να ξαναδώ την παλιά ρίκη μου γιατί τώρα είναι σαν να έχω μια άλλη γάτα!!Απλά ανησυχώ τώρα γιατί δεν έχει ενεργηθεί ακόμα αλλά το σημαντικότερο δεν έχει κάνει ούτε την ανάγκη της από τις 5 το πρωί!Τελικά είναι τόσο στρεσαρισμένη όσο μου είπε ο γιατρός ή να φταίει κάτι άλλο??Το πρωί ήμουνα πολύ αισιόδοξη όμως τώρα άρχισα να ανχώνομαι πάλι μήπως κάτι μας έχει διαφύγει.Ακόμα και η ψυχολογία της να μην είναι καλή τόσες ώρες χωρίς να κάνει την ανάγκη της πως γίνεται?Δεν την ενοχλεί η κύστη της?Και τα κακάκια της??Έχει από δευτέρα βράδυ που την ταίζω και πάμε για σάββατο!Ο γιατρός μπορεί να με καθησύχασε αλλά εγώ γιατί ανησυχώ ακόμα??Εσένα Κατερίνα μου ποια είναι η άποψή σου??

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 02:23, 24-07-16:

Ηρεμισε λιγο. Αφου το γατι δεν τρωει σχεδον τιποτα, τι περιμενεις να βγαλει; Ακομα και αυτο το λιγο που τρωει, για να βγει θα παρει ημερες. Δοκιμασε κονσερβες που περιεχουν τονο. Οι περισσοτερες γατες τρελαινονται για τονο, οποτε ισως της ανοιξει η ορεξη. Το αγχος σου επισης δεν βοηθαει καθολου το γατι. Το αντιθετο μαλιστα, την στρεσσαρει περισσοτερο. Προσπαθησε να ηρεμισεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 19:13, 24-07-16:

Η γάτα μου χειροτέρεψε πήγα να την ταίσω και μου το έκανε εμμετό βγάζει συνέχεια σάλια στραβοκαταπίνει και δείχνει ότι δυσκολεύεται πολύ μασίσει.Κρύβεται συνέχεια και παίζει να έχει και πύρετο.Σταμάτησε να πίνει και νερό.Πήρα τον γιατρό της τηλέφωνο και δεν το σηκώνει!Πήρα κάποιον άλλον γιατρό και μου είπε να την πάω από εκεί στις 10.Ο γιατρός της επέμενε ότι δεν έτρωγε από ψυχολογικά αίτια αλλά έκανε λάθος γιατί πήρα τηλέφωνο και αλλού και μου είπε αυτό δεν παίζει.Η γάτα αν κάνει πάνω από 3 μέρες να φάει μόνη της τότε σημαίνει ότι υπάρχει κάποια λοίμωξη!Έκαναν λάθος και τώρα κυνδινεύω να χάσω τη ρίκη μου εξαιτίας τους!Αντί να της κάνουν κ άλλες εξετάσεις να δούνε από που προέρχεται αυτή η ανορεξία έμειναν εκεί!Είμαι τόσο οργισμένη!!!Ελπίζω αυτός ο γιατρός που θα την πάω το βράδυ να βρει τι έχει και να γίνει καλά επιτέλους!Δεν αντέχω άλλο να τη βλέπω να υποφέρει!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:59, 24-07-16:

Προέχει να προλάβετε να σώσετε το Ρικάκι (και μετά συζητάμε για γιατρούς).
Έχεις μαζί σου τις ευχές μας και τη θετική σκέψη να πάνε όλα καλά.
Ενημέρωσέ μας όταν θα μπορείς.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 20:12, 24-07-16:

Μακάρι να πάνε όλα καλά!Πριν λίγο σκαρφάλωσε τη σίτα στο μπαλκόνι μου 4 φορές και κοιτάει συνέχεια πάνω θέλει να φύγει!Μόλις πάω να τη χαιδέψω μουγκρίζει.Δεν θέλει πια να μένει κοντά μου εξαιτίας τους το ζώο μου με μισεί!!Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας μακάρι να αλλάξει αυτή η κατάσταση!Έχω κ όλους εδώ που μου λένε να μην τη βασανίζω άλλο με γιατρούς και τέτοια και να της κάνω ευθανασία!!Είναι να δυνατόν να μου ζητάνε να σκοτώσω το ρικάκι μου???Έναν εφιάλτη ζω!!!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 20:24, 24-07-16:

Πήρα ξανά τηλ τον γιατρό που είχα ραντεβού στις 10 και μου είπε ότι είναι δύσκολο περιστατικό και δεν μπορεί να την αναλάβει!Τι να κάνω???Κοντεύω να τρελαθώ!!!Τον άλλον τον γιατρό που την παρακολουθούσε μέχρι τώρα τον παίρνω τηλ και δεν το σηκώνει πάλι!Τι να πω....δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:26, 24-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αλίκη19
Μακάρι να πάνε όλα καλά!Πριν λίγο σκαρφάλωσε τη σίτα στο μπαλκόνι μου 4 φορές και κοιτάει συνέχεια πάνω θέλει να φύγει!Μόλις πάω να τη χαιδέψω μουγκρίζει.Δεν θέλει πια να μένει κοντά μου εξαιτίας τους το ζώο μου με μισεί!!Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας μακάρι να αλλάξει αυτή η κατάσταση!Έχω κ όλους εδώ που μου λένε να μην τη βασανίζω άλλο με γιατρούς και τέτοια και να της κάνω ευθανασία!!Είναι να δυνατόν να μου ζητάνε να σκοτώσω το ρικάκι μου???Έναν εφιάλτη ζω!!!
Τα ζώα δεν μισούν όπως οι άνθρωποι.
Εφ' όσον σε θεωρεί τόσα χρόνια δικό της άνθρωπο δεν υπάρχει περίπτωση να σε μισήσει. Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ένα γατί που πέρασε τόσα τελευταία, δεν τρέφεται σωστά, έχει να ενεργηθεί μέρες, καταφέρνει να σκαρφαλώσει μια σίτα.
Η μόνη πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ, αν ζούσε και μέσα έξω μέχρι που αρρώστησε, είναι πως θέλει να βρει ένα μέρος απομονωμένο για να πεθάνει.
Θα σε προέτρεπα να βρεις έναν καλό κτηνίατρο το συντομώτερο δυνατόν και να πας την γατούλα σου μήπως και σωθεί, μια και με τις κορυφές κτηνιάτρους τελικά δεν έγινε τίποτα.
Εμείς εδώ, όση εμπειρία και να έχουμε κάποιοι με γάτες, είμαστε απλοί άνθρωποι και σε στιγμές κρίσης λυγίζουμε όπως κι εσύ όταν αρρωσταίνουν τα γατιά μας. Γι' αυτό υπάρχουν τα κτηνιατρεία και οι κτηνίατροι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 20:48, 24-07-16:

Όχι απο το 2013 ζει μόνο μέσα και δεν είχε τη δύναμη να σκαρφαλώσει μέχρι τη μέση κατάφερε να φτάσει και το κατέβασα εγώ.Δεν νομίζω να είναι αυτό.Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:00, 24-07-16:

Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση τότε να είναι κάτι άλλο. Οι γάτες όταν είναι άρρωστες δεν έχουν μανίες απόδρασης εκτός από την περίπτωση που σου ανέφερα.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 21:17, 24-07-16:

Η δική μου ειναι υπερβολικά δύσκολη γάτα και επειδή τη ζόρισα στο τάισμα πολύ αυτές τις μέρες γιατί έτσι μου είπε ο γιατρός να κάνω αυτή πλέον με φοβάται κάθε φορά που την πλησιάζω.Τώρα κάθεται στο κρεββάτι και είναι ήσυχη.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω δεν βρίσκω κανέναν από τους γιατρούς της και με άλλους που πήρα τηλ μου είπανε να μην την ξαναταίσω μέχρι αύριο το πρωί και να βρω κάποιον κτηνίατρο να την πάω γιατί αυτοί λείπουνε σε άδεια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 21:18, 24-07-16:

Μόλις άρχισε να πίνει νερό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:02, 24-07-16:

Καλη μου φιλη,δεν καταλαβαινω.Υποτιθεται οτι θα την πηγαινες στις 10 σε καποιον γιατρο,αν και τα κτηνιατρεια κλεινουν στις 9 συνηθως αλλα τεσπα.
Πήρα κάποιον άλλον γιατρό και μου είπε να την πάω από εκεί στις 10.
Ελπίζω αυτός ο γιατρός που θα την πάω το βράδυ
Εσυ στις 9.24 ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ και λες οτι ξαναπηρες τηλεφωνο τον γιατρο και σου ειπε οτι δεν μπορει να την αναλαβει;Αφου ειχατε ραντεβου στις 10 γιατι τον πηρες τηλεφωνο;Ραντεβου δεν ειχατε;επρεπε να εισαι στον δρομο... και συγνωμην..αλλα ΑΝ ειχατε ραντεβου,αδυνατω να καταλαβω οτι χωρις να την δει σου ειπε οτι δεν μπορει να την αναλαβει..
Λοιπον,αν ισχυουν αυτα που λες ..εμεις εδω δεν μπόρουμε να κανουμε ΤΙΠΟΤΑ.Πηγαινε την σε ενα γιατρο.
Η γατα πεθαινει.Αν συμβαινουν ολα αυτα που λες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-07-16 στις 22:12.
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 22:28, 24-07-16:

Όταν πήρα τηλ τον γιατρό δεν του εξήγησα ακριβώς τι συμβαίνει τηλεφωνικώς και μου είπε να τον ξαναπάρω τηλ να μου πει ακριβώς τι ώρα να είμαι έξω από το ιατρείο του.Όταν τον ξαναπήρα και με ρώτησε τι ακριβώς συμβαίνει μου είπε ότι δεν είναι ο κατάλληλος να την εξετάσει και μου είπε να απευθυνθώ αλλού!Η γάτα μου πριν δύο εβδομάδες ήτανε χειρότερα και καλυτέρευσε.Πως μπορείς λοιπόν να λες ότι μια γάτα είναι ετοιμαθάνατη επειδή έκανε 2 φορές εμμετό και επειδή ήθελε να φύγει,Απλα περνάει μπόρα έχει κάποια λοίμωξη που δεν την βρήκε ο γιατρός της και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.Αλλά πιστεύω ότι με την σωστή αντιβίωση το ζώο μου και θα ξεκινήσει να τρώει και θα αρχίσει να ενεργήτε κανονικά απλά τώρα δεν μπορεί γιατί υποφέρει και δεν είναι ψυχολογικό σίγουρα!Απλα ανχώθηκα γιατί λείπουνε όλοι!Την βδομάδα που μας πέρασε 4 φορές την πήγα και την βρήκανε μια χαρά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν τρώει και την ταίζω εγώ!Και κάθομαι και γράφω εδώ μέσα γιατί οι προσπάθειες να βρω κάποιον γιατρό σήμερα έπεσαν όλες στο κενό.Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο χρειάζομαι κάποιον να με στηρίξει να μου πει τη γνώμη του γι αυτό κάθομαι εδώ και γράφω.Συγνώμη αν έχω κουράσει αλλά δεν το κάνω επίτηδες απλά ψάχνω να βρω απαντήσεις γιατί δεν μπορώ να βρω κανέναν γιατρό!!Αύριο το πρωί θα την πάω εννοείτε αλλά απόψε θα είναι πολύ δύσκολη νύχτα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:34, 24-07-16:

Καλη μου φιλη,καλα κανεις και γραφεις εδω..αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ενω ειχατε ραντεβου με κτηνιατρο στις 10...σου ειπε να μην πας.Δηλαδη αυτο δεν συμβαινει λεμε.Παντα οι γιατροι λενε...ΦΕΡΤΟ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΥΝ ΤΟΤΕ μπορει να πει οτι δεν το αναλαμβανει,αν και αυτο παλι κουφο μου ακουγεται.Τι παει να πει δεν το αναλαμβανει;ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΔΕΙ ΓΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.
Οπως και να εχει,εγω σου γραφω ετσι ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΩ..διοτι τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα με την γατουλα σου και αυριο πρωι πρωι πρεπει να την πας σε καποιον γιατρο.Ασε τι βρηκανε και τι δεν βρηκανε.Αυτα τα εχουμε δει απειρες φορες.
Η γατα σου δεν τρωει και δειχνει πολυ ασχημη κλινικη συμπεριφορα.
Καλυτερα να αγχωθεις και να κινητοποιηθεις,παρα να εφησυχαστεις και να την χασεις και μετα να εχεις τυψεις.
Ευχομαι να πανε ολα καλα,αλλα αυριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:40, 24-07-16:

Συγνώμη αν έχω κουράσει αλλά δεν το κάνω επίτηδες απλά ψάχνω να βρω απαντήσεις γιατί δεν μπορώ να βρω κανέναν γιατρό!!
Δεν έχουμε κουραστεί κορίτσι μου, έχουν περάσει πολύ πιο δύσκολα περιστατικά από το φόρουμ που μας έχουν απασχολήσει για μήνες καμμιά φορά. Και πάντα συμπάσχουμε και στεναχωριόμαστε σαν να πρόκειται για το δικό μας γιατί, γιατί μόνο κάποιος που έχει ζώο και έχει περάσει παρόμοιες καταστάσεις μπορεί να σε καταλάβει. Καμμιά φορά καλύτερα και από τους δικούς σου ανθρώπους.
Απλά εμείς είμαστε απλοί γατογονείς χωρίς ιατρικές ή κτηνιατρικές γνώσεις. ΄Οταν πρωτοάνοιξες το θέμα αρκετοί χρήστες σου πρότειναν να πάρεις δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη κι εσύ απάντησες πως έχεις μάθει να πηγαίνεις πάντα σε γιατρούς που είναι κορυφές.
Τι άλλο να σου προτείνουμε κι εμείς την στιγμή που δεν έχουμε ιατρικές γνώσεις;
Το ότι το γατάκι σου είναι ετοιμοθάνατο το συμπεράναμε από τα δικά σου γραφόμενα, αλλιώς πως θα λέγαμε κάτι τέτοιο σε κάποιον που ανησυχεί για την γατούλα του; ΄Ετσι κι αλλιώς ίσως η συγκεκριμένη φράση να σε κάνει να δραστηριοποιηθείς περισσότερο.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα μας με την Λίστα κτηνιάτρων μήπως και βρεις κάποιον που να είναι ανοιχτός, εννοείται όχι τέτοια ώρα αλλά από αύριο. Είναι βλέπεις και καλοκαιρινή περίοδος και πολλοί κλείνουν για διακοπές.
Τις απαντήσεις μόνο ένας καλός κτηνίατρος μπορεί να στις δώσει, εμείς μόνο να καταλάβουμε την αγωνία σου, να σε συμβουλέψουμε όπως και κάναμε και να συμπάσχουμε μαζί σου μπορούμε.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 22:41, 24-07-16:

Μόλις άκουσε για εντερεκτομή πανικοβήθηκε και μου είπε να την πάω στην καρδίτσα σε μια μεγάλη κλινική που υπάρχει εκεί και ότι ο ίδιος δεν μπορεί να την αναλάβει.Και μένα κουφό μου φάνηκε αλλά δεν μπορούσα να επιμείνω.Και οι γιατροί της εξαφανισμένη όλη μέρα σήμερα τους παίρνω τηλ και δεν το σηκώνουνε γιατί τους έχει κουράσει πολύ το περιστατικό απ ότι κατάλαβα.Αύριο θα την πάω εννοείτε και θα τους τα χώσω και πολύ άσχημα!Ξέρω ότι είναι άσχημα τη βλέπω αλλά έχει περάσει πολύ πιο δύσκολα και άντεξε ελπίζω να τα καταφέρει και τώρα γιατί ειλικρινά δεν αντέχω να τη χάσω!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:46, 24-07-16:

Οποτε πηγαινε την στην καρδιτσα αυριο πρωι πρωι..και ευχομαι ολα να πανε καλα.Αλλα οπωσδηποτε πρεπει να την πας.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 22:52, 24-07-16:

Δυστυχώς δεν έχω λεφτά να την πάω καρδίτσα αλλά θα την πάω στην κλινική που την πήγαινα και θα απαιτήσω να της κάνουνε εξετάσεις!Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου θα τις χρειαστούμε!!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 22:57, 24-07-16:

Την πήγα και σε άλλον γιατρό την πέμπτη αλλά και εκείνος μου είπε ότι είναι καλά.Βέβαια δεν της έκανε εξετάσεις αλλά του είπα ότι θα την πήγαινα από βδομάδα να τη δει και ήτανε ο βοηθός αυτουνού του γιατρού που υποτίιθεται θα την έβλεπε σήμερα και εκείνος μου αρνήθηκε.Τι άλλο να κάνω δηλαδή?Ξέρω ότι είναι άσχημα αλλά όχι ετοιμοθάνατη δεν είναι σίγουρα.Τώρα κάθεται πάνω στο τραπεζάκι του μπαλκονιού και κοιτάει ήπιε και αρκετό νεράκι και γενικά φαίνεται καλύτερα από πριν που τη ζόρισα να φάει και μου έκανε εμμετο.Αυριο θα την παω σιγουρα σε γιατρό πάντως!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους μέσα από την ψυχή μου!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:11, 24-07-16:

Καλη μου φιλη..συνεχεια σε βλεπω να λες οτι δενε χεις λεφτα για να πας σε καρδιτσα,δενε χεις λεφτα για να της κανεις τις απαραιτητες εξετασεις κλπ.Μα πως θα δουνε και οι γιατροι τι εχει;
ΟΚ δηλαδη ας καταλαβουμε οτι το να εχουμε ενα ζωακι ειναι υπο την προστασια μας και ειμαστε υποχρεωμενοι να φροντιζουμε για αυτο.Τι να πω πια;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 23:35, 24-07-16:

Μέχρι στιγμής έχω δώσει 400 ευρώ και καλά η γάτα μου δεν γίνεται και όλα αυτά τα έχω πάρει δανικά εγώ είμαι άνεργη εδώ και 5 χρόνια.Να της κάνουνε όσες εξετάσεις χρειαστεί αν και έχουνε κάνει ένα σκασμό ακτινογραφίες εξετάσεις αίματος και δεν έδειξαν τίποτα πέρα από τα ηπατικά που είναι ανεβασμένα και αυτό είναι από την αφαγία γι αυτό μου είπε ο γιατρός να την ταίζω με το ζόρι γιατί αν μείνει πολλές μέρες νηστική θα πάθει κίρρωρη του ήπατος.Έχουμε κάνει πόσες αντιβιωτικές πόσες αντιεμμετικές αλλά δεν βοήθησαν.Η γάτα μου ήτανε καλύτερα και σήμερα χειροτέρεψε και δεν μπορώ να βρω κανέναν από τους γιατρούς της στο τηλέφωνο!Στην καρδίτσα δεν μπορώ να πάω γιατί δεν έχω μέσον δεν οδηγάω αμάξι οδηγάω μηχανάκι και με αυτό την πάω στον γιατρό όποτε χρειαστεί.Και τώρα θα πληρώσω ότι μου ζητήσουνε έχω σκοπό να πουλήσω το αρμόνιο που έχω το είχα πάρει πολύ ακριβά οπότε ελπίζω να πιάσει κάτι γιατί ο αγώνας προβλέται πολύ μεγάλος και θα χρειαστούνε κ άλλα χρήματα!Θα κάνω ότι μπορώ αλλά τη γάτα μου δεν θα την αφήσω να μου φύγει όσο περνάει από το χέρι μου με τίποτα!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:38, 24-07-16:

Τι να σου πω φιλη μου;Σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να πανε ολα καλα.Γραψε μας τα νεα σας αυριο ...πραγματικα στο λεω εχω αγχωθει πολυ με την γατουλα σου.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 23:45, 24-07-16:

Εγώ να δεις τι έχω πάθει δεν έχω ξανααντιμετωπίσει τέτοιο πράγμα στη ζωή μου ποτέ!!Να σε ρωτήσω κάτι?Η γάτα μου έχει πολύ νερό και τώρα κοιτάει από το παλκόνι κάτω όπως το συνηθίζει περπατάει κανονικά και ανεβοκατεβαίνει.Υπάρχει περίπτωση αυτό το ζώο τώρα να είναι ετοιμοθάνατο??Εντομεταξύ μόνο σε μένα μουγκρίζει όταν πάω να τη χαιδέψω στη μαμά μου δεν το κάνει αυτό!Και πριν λίγη ώρα ήρθε μια κουκουβάγια στο μπαλκόνι μας και έτρεξε να την κυνηγήσει.Μήπως όλα αυτά ήτανε από την εξάντληση και τον εμμετό τελικά?Γιατί έχουμε περάσει και μέρα που έκανε 5 φορές εμμετό απλά τότε δεν είχε τάσεις φυγής ενώ σήμερα έκανε 4 απόπειρες.Πες μου λίγο τη γνώμη σου θα το βγάλουμε το βράδυ έτσι όπως τα ακούς τα πράγαμτα??

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 23:46, 24-07-16:

Σ'ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τη συμπαράσταση ειλικρινά μου είναι πολύτιμη τέτοιες ώρες!!

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 02:44, 25-07-16:

Τελικά η γατούλα μου δείχνει να είναι λίγο καλύτερα πριν λίγο έκανε και τσισάκια και την βρήκα στο μπάνιο να ανεβοκατεβαίνει στο πλυντήριο και τώρα την έχω στο κρεββάτι δίπλα μου και χουρχουρίζει από τα χάδια μου!Περιμένω να ξημερώσει να ετοιμαστώ και να την πάω στο γιατρό.Δεν πρόκειτε να κοιμηθώ καθόλου θα καθίσω να την προσέχω εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνω.Θα σας ενημερώσω αύριο για τις εξελίξεις ελπίζω ευχάριστες!Καληνύχτα και σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:10, 25-07-16:

Γατα που ποναει και ειναι αρρωστη με πυρετο, δεν ανεβοκατεβαινει σε τραπεζια και δεν κανει βολτες στο σπιτι. Τουλαχιστον αυτα εχω δει με τα δικα μου γατια. Προσεχε πολυ πως την ταιζεις γιατι μπορει να την σκοτωσεις αν δεν το κανεις σωστα (πχ να παει τροφη στους πνευμονες). Εχεις φρικαρει σε υπερβολικα μεγαλο βαθμο με αποτελεσμα να μην αφηνεις το ζωο σου να ηρεμισει. Δοκιμασε να της δωσεις διαφορετικες τροφες. Απο κονσερβες και κροκετες μεχρι μαγειρευτο και ωμο κρεας. Αφησε την μονη της να φαει και μη την κυνηγας απο πισω. Αν συνεχιζει να μη τρωει παρε λιγη τροφη στο χερι σου και δοκιμασε να δεις μηπως νιωσει ασφαλεια και την φαει απο το χερι σου. Μη την πιεζεις να φαει γιατι την στρεσσαρεις περισσοτερο και οταν η γατα στρεσσαρεται, δεν τρωει. Απο τα γραφομενα σου νιωθω οτι το εχεις τρελανει το γατι και στο λεει ατομο που αγχωνεται παρα πολυ σε τετοιες καταστασεις. Τραβα να κοιμηθεις μερικες ωρες, αφησε το γατι να ξεκουραστει, δοκιμασε να της δωσεις τροφη σε 2-3 ωρες και επειτα πηγαινε την στον κτηνιατρο.

Πληροφοριακα, οταν το ενα γατι μου ειχε αρρωστησει και ετρωγε για 4-5 ημερες ελαχιστα ως καθολου, εκανε 1 ολοκληρη εβδομαδα για να κανει κακακια και 2 μερες μεχρι να κατουρησει. Δεν ειχε τι να βγαλει το αμοιρο και οι εμετοι το ειχαν αφυδατωσει. Αν δεν τρως τι θα βγαλεις; Βαλε λιγο το μυαλο σου να δουλεψει πριν αρχισεις να πανικοβαλλεσαι για το τιποτα.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 12:40, 25-07-16:

Η γάτα μου την εβδομάδα που μας πέρασε έφαγε έστω και με το ζόρι 2 κονσέρβες ολόκληρες μισή την ημέρα.Σήμερα την πήγα σε άλλη κλινική της έκανε γενική αίματος και τα αποτελέσματα θα βγούνε το απόγευμα.Της έκανε και μια ένεση με ένα φάρμακο που διεγείρει τον εγκέφαλο για να της ανοίξει η όρεξη μου έδωσε και άλλη μια να της την κάνω αύριο.Όμως δεν μπορούσε να της πάρει αίμα και της έκανε μέθη.Τώρα που την έφερα σπίτι βγήκε από το κλουβάκι της και πήγε κατευθείαν πάνω από τις κροκέτες και τις μύριζε αλλά επειδή είναι ακόμα ζαλισμένη και παραπατάει μάλλον δεν είναι και τόσο εύκολο να φάει.Ο γιατρός αυτός μου είπε να επιχειρήσω να την ταίσω σε κανένα δύοωρο αν δεν φάει μόνη της.Πάντως ακόμα και ζαλισμένη κάνει βόλτες πέρα δόθε ήπιε και λίγο νερό.Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να αποκλείσει το ενδοχόμενο της παγκρετίτιδας.Δεν μου έδωσε ακόμα κάποιες απαντήσεις το απόγευμα θα ξέρει κ αυτός.Πάντως μου είπε ότι η γατούλα μου δεν είναι καθόλου αφυδατωμένη.Την ψηλάφισε και στο έντερο και μου είπε ότι έχει κακάκια και ότι είναι λίγο σκληρά εκεί με ανησύχησε λίγο αλλά ελπίζω σήμερα να τα κάνει.Εξάλλου αυτός ο γιατρός την μεταχειρίστηκε όμορφα και δεν την στρεσάρησε σχεδόν καθόλου και η γατούλα μου αυτή τη στιγμή έχει πολύ καλή ψυχολογία!Μακάρι να να βγούνε καλές οι εξετάσεις και να ανοίξει και η όρεξή της να τελειώνει αυτό το μαρτύριο!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:07, 25-07-16:

΄Αντε βρε παιδί μου, μακάρι να τελειώνει αυτό το μαρτύριο για την καημενούλα. ΄Εχετε κι εσύ κι εκείνη τις θερμότερες ευχές μας για γρήγορη ανάρρωση.
΄Εχει μεγάλη σημασία το πως φέρεται ο κτηνίατρος στο ζώο, αυτό είναι για μένα το πρώτο κριτήριο και όχι το αν είναι καθηγητής ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. ΄Εχω καταλήξει σε μια κτηνίατρο που αφ' ενός έχει 24ωρη κλινική και ξέρω πως ότι και να συμβεί, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή ακόμα και αν είναι γιορτή και αργία τα γατιά μου θα έχουν την φροντίδα που πρέπει. Αφ' ετέρου το πως τους φέρεται και το ότι θυμάται μέχρι τα ονόματά τους και άλλες λεπτομέρειες γι' αυτά.
Κτηνίατρος που δεν είναι φιλόζωος και δεν έχει δικά του ζώα, για μένα δεν έχει καμμιά αξία.

Παράθεση

Αλίκη19

Νεοφερμένος

H Αλίκη19 έγραψε στις 13:23, 25-07-16:

Ποιο όνομα γατούλη τον φωνάζανε!Και στο τηλέφωνο όταν το σήκωναν μιλούσανε πολύ απότομα!Βέβαια στην αρχή ήτανε εντάξει αλλά μετά φαίνεται τους κούρασε το περιστατικό γιατί μέρα παρά μέρα ήμασταν εκεί και τώρα δεν θέλουνε να ασχοληθούνε άλλο!Τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρουνε αυτοί εγώ το ζώο μου θέλω να γίνει καλά και ευελπιστώ αυτή τη φορά να βρούμε την αιτία και να μην πάμε πάλι βάση συμπτωμάτων και να τα ρίξουμε όλα στη ψυχολογία έλεος με αυτήν την καραμέλα πια!!Και είναι λογικό να έχω σαλτάρει γιατί δεν μου φτάνει η αγωνία μου το τρέξιμο που κάνω τα ξενύχτια το κλάμα που ρίχνω έχω και μερικούς υποτίθεται δικούς μου ανθρώπους να μου λένε να μην το ταλαιπωρώ άλλο το ζώο και να το κάνω ευθανασία και να πάρω ένα καινούργιο γατί λες και είναι αντικείμενο που χάλασε και πρέπει να το πετάξω και να πάρω άλλο!Μόνο και μόνο επειδή τόλμησα να ζητήσω κάποια δανεικά!!Έχουνε εναντιωθεί πολλοί μαζί μου δεν μου φτάνει το ζόρι που περνάω όλο αυτό το διάστημα κοντεύουνε να με τρελάνουνε!Εσείς εδώ μέσα όμως μου δίνετε δύναμη να συνεχίσω να παλεύω και γι αυτό σας ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου!!!!

Παράθεση

Καλι (Μαρθα)

Νεοφερμένος

H Καλι έγραψε στις 13:50, 25-07-16:

Το πως φαιρεται ενας κτηνιατρος στο ζωακι μας ειναι το πρωτο πραμα που πρεπει να μας απασχολει ολους,το δευτερο να ειναι εμπειρος,σοβαρος και να ξερει πως να χειριζεται κρισιμες καταστασεις χωρις να στρεσαρει η να πανικοβελει το ζωακι μας! Επειτα να μπορεις να τον βρισκεις 24ωρες το 24ωρο(ακομα και στις αργιες-διακοπες),εφοσον ειναι επειγον,και να μην δισταζει να ανοιξει το κτηνιατρειο του η να ερθει απο το σπιτι σου στις 2,3 η 4 η ωρα τα χαραματα για να σωσει το ζωο σου! Να ειναι πανω απο ολα επαγγελματιας! Αν πληρει ολα τα παραπανω νομιζω πως εχει μικρη αξια το αν θυμαται η οχι τα ονοματα τους!

Μακαρι Αλικη μου να πανε ολα καλα,να βρεθει επιτελους μια ακρη και να σταματησει να ταλαιπωρειται επιτελους το γατακι!

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Κτηνίατρος που δεν είναι φιλόζωος και δεν έχει δικά του ζώα, για μένα δεν έχει καμμιά αξία.
Βασω μηπως εισαι λιγο υπερβολικη;;; Προσωπικα γνωριζω κτηνιατρους που δεν εχουν ζωα,οχι γιατι δεν ειναι φιλοζωοι η δεν αγαπανε τα ζωα η αυτο που κανουν,αλλα γιατι λειπουν 20 ωρες το 24ωρο απο το σπιτι,επειδη περα του κτηνιατρειου τρεχουν ολη μερα σε κατοικον επισκεψεις και δεν εχουν χρονο να κοιταξουν ουτε τον εαυτο τους,οχι να παρουν ζωα! Και ξερουν πως θα βασανιζεται το ζωο να μενει ολη την ημερα μονο του μεσα στο σπιτι,χωρις ανθρωπινη επαφη,παιχνιδια κλπ και γιαυτο δεν παιρνουν οχι γιατι δεν τα θελουν!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους