Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,510 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 406 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κήλη

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 13:55, 25-05-06:

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κήλη και πόσο επικίνδυνη είναι.Από τότε που στείρωσα την μαυρούλα μου εδώ και 1 χρόνο τώρα , παρουσίασε κήλη.Βέβαια η κτηνίατρος μου είπε οτι δεν είναι τίποτα και κάνοντας ένα "κλικ"έβαλε το εξόγκωμα μέσα.Αργότερα όμως ξαναβγήκε.Γιατί παρουσιάστηκε όμως?Και ρωτάω γιατί έχω σκοπό να πάω και άλλο γατί για στείρωση και μήπως φταίει ο συγκεκριμένος χειρούργος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 22:57, 25-05-06:

Αγαπητη Σοφια
η κηλη αυτη δεν ειναι τιποτε το ανησυχητικο,οπως ειπε και ο κτηνιατρος σου...οι κοιλιακες κηλες ειναι επικινδυνες οταν ειναι περισφιγγμενες και μεσα στον κηλικο σακο εγκλωβιζεται τμημα του εντερου ,οποτε τοτε με την πιεση που ασκειται απο τον κηλικο δακτυλιο το εντερο νεκρωνεται λογω στραγγαλισμου των αιμοφορων αγγειων του.Τοτε τα συμπτωματα ειναι δραματικα με σημαντικη και αποτομη αλλαγη της συμπεριφορας του ζωου(προς το χειροτερο φυσικα) και γινεται αμεσα επεμβαση για να σωθει το ζωο απο την επερχομενη περιτονιτιδα λογω ρηξεως του νεκρωμανου τμηματος του εντερου..αλλα μην ανησυχεις γιατι αυτο ειναι το χειροτερο σεναριο και γινεται πολυ λιγο μετα την εμφανιση της κοιλης και αφορα το μυικο τοιχωμα της κοιλιακης κοιλοτητας που ερχεται σε επαφη με τα εντερα...φανταζομαι οτι αυτη η κοιλη περικλειει μονο λιπος και υποδοριο ιστο και μαις και μπαινει ευκολα μεσα,σημαινει οτι το κηλικο στομιο ειναι πολυ ευρυ και δεν υπαρχει κινδυνος να εγκλωβιστει καποιο οργανο ή καποιο αγγειο μεσα..αρα λοιπον μην φοβασαι..το προβλημα μπορει ευκολα να διορθωθει αν ξαναγινει μια μικρη τομη στο δερμα και ξαναμπει ενα ή δυο ραμματα στην περιοχη του κηλικου στομιου για να κλεισει..ειναι υποθεση μερικων λεπτων..μπορει η γατουλα σου μετα την επεμβαση να ηταν ζωηρη και ενα ραμμα απο μεσα να εσπασε(συμβαινει και αυτο) και να εμεινε ενα κενο μεταξυ των ραμματων και να εγινε η κηλη..αλλα πες μου πως να κανεις μια γατα να μην ειναι ζωηρη?να την κλεισεις στο κλουβι μεχρι να αποροφηθουν τα ραμματα?οχι βεββαια..αλλα επαναλαμβανω μην ανυσηχεις...αν ηταν αν γινει κατι κακο θα ειχε ηδη γινει...δεν θα περιμενε ενα χρονο..να πας και το αλλο σου γατι για επεμβαση στειρωσης...οσο πιο νεαρο τοσο καλυτερα
Νικος Crestfallen

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LucidDreaming

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LucidDreaming
Ο LucidDreaming αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O LucidDreaming έγραψε στις 05:12, 08-05-19:

Καλημέρα σας,έχω μια πανέμορφη γατούλα 2 ετών.
Στην στείρωσή της ο γιατρός μας είπε οτι έχει μια κήλη η οποία όμως δεν χρειάζεται κάποια θεραπεία.
Τώρα έχω πανεικοβληθεί.

Τις τελευταίες δύο μέρες η γατούλα μου είναι πάρα πολύ άσχημα,κοιμάται συνέχεια με το ζόρι τρώει δυσκολεύεται στο να ανέβει-πηδήξει κάπου και όταν την ακουμπάω στα πλάγια της κοιλιάς μου κάνει ενα μουγκριτό σαν να πονάει.
Θεωρώ πως έχει κάποιο πρόβλημα λόγω της κήλης,έχει πριστεί αρκετά.
Αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα?
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον κτηνίατρο καλό σε Αθήνα-Κέντρο?
Σας ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:53, 08-05-19:

Καλή σου μέρα LucidDreaming και καλωσήλθες.

Οπωσδήποτε και άμεσα θα πρέπει να τη δει κτηνίατρος, μήπως αυτή η, φαινομενικά ακίνδυνη, κήλη παρουσίασε σοβαρές επιπλοκές, εφόσον η γατούλα ήδη υποφέρει.
Μη το καθυστερείς λοιπόν και μπορείς να δεις τη Λίστα κτηνιάτρων για κέντρο Αθήνας, καθώς και κτηνίατρους που κατά καιρούς προτείνει μέλη μας εδώ, ανάλογα την περιοχή του κέντρου που μένεις.
Περαστικά εύχομαι για τη γατούλα σου και όλα να πάνε καλά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dimitradra

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κήλη στο κόλον - Από VICKY65
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-11 στις 14:25.
    • Μετεγχειρητική κήλη - Από giorgakious
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-09-09 στις 21:56.
    • 2 μηνών γατάκι έχει κήλη! - Από Heidi
      Το θέμα έχει λάβει 110 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-09-08 στις 20:25.
    • Γατάκι αδέσποτο με κήλη - Από mpou81
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-08 στις 19:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους