Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,511 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τριχόμπαλες.... Τι θα μπορούσε να την βοηθήσει;

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:21, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ωραια....για δοκιμασε επισης να του ανακατεψεις την παλια ξηρητροφη με λιγες απο τις καινουργιες κροκετες....και σιγα -σιγα να αυξανεις την ποσοτητα....λεμε τωρα μηπως και τον ξεγελασουμε...
το εκανα, αλλα δεν ετρωγε ουτε την orijen ουτε την royal Σημερα αρχισε να φτυνει και την orijen απο την κονσερβα. Του ανακατεψα μετα απο καιρο λιγη orijen με κονσερβα και εφαγε ολη την κονσερβα εκτος απο τις κροκετες. Του πετουσα και το βραδακι λιγες κροκετες royal μαζι με orijen για treat οταν επαιζε για να τα κυνηγησει και να τα φαει αλλα τα εβαζε στο στομα του και μετα τα εφτυνε. Ασε που απο τοτε με τους εμετους και την διαρροια του βραζω συνεχεια κοτοπουλο γιατι αλλιως δεν τρωει. Εχω ανησυχησει και εγω η αμοιρη και θελω να ειμαι σιγουρη οτι τρωει και οτι δεν εχει προβλημα υγειας παλι και αναγκαζομαι να του βαζω μια κουταλια ψιλοκομμενο κοτοπουλο και ζουμακι στην κονσερβα. Ευτυχως που πηρα δειγμα και οχι ολοκληρη συσκευασια γιατι δεν τον βλεπω να την τρωει. Εχω βρει και κατι treats για τριχομπαλες, λεω να τα δοκιμασουμε και εκεινα, αν και προβλεπεται αποτυχια οπως με τα greenies, και κατι αλλα με αποξηραμενο στηθος κοτοπουλο, αποξηραμενο σολωμο, catnip κτλ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 11:50, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
του πηρα την royal canin persian (δειγμα), την ανοιξα, πηρα μερικες κροκετουλες στο χερι, της μυρισε για λιγη ωρα και μετα εφυγε Κλασσικη αντιδραση ναρουτο. Ετσι κανει με ολες τις καινουριες τροφες, οποτε εχουμε ακομα ελπιδες να την φαει.
Μήπως αν ανακατέψεις μερικά κομμάτια της Ρουαγιαλ μέσα στην τροφή του να ήταν καλύτερα, μήπως δεν τις καταλάβει κ ίσως έτσι τις συνηθίσει σιγά σιγά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lula
H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 23:24, 29-03-10:

Εγω τις κυρίες ψιψίνες μου δίνω φρέσκο χορταράκι που αγοράζω απο το πετ σοπ, και μεγαλώνει σε 3 μέρες. Αν για μένα το πρωι η πρωτη μου δουλεια ειναι η καφετιέρα, για τις κυριες ειναι η επισκεψη στο χορτο. Γιάαααμι!!!!

Παράθεση

μαριτινα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μαριτινα
H μαριτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (η σαρα και η σοραγια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H μαριτινα έγραψε στις 12:55, 05-04-10:

καλησπερα! η γατουλα μου η σοραγια ειναι περσικη 10 μηνων και μεχρι τωρα δεν ειχε προβλημα με τριχομπαλες αν και γλυφεται ΟΛΗ μερα (ειναι το καλυτερο της!) μεχρι τωρα ετρωγε τα rοyal canin τα growth και αποφασισα να της ξεκινησω τα persian προληπτικα για τις τριχομπαλες,, μετα απο λιγες μερες με την καινουργια τροφη σε διαστημα μιας εβδομαδας εχει κανει 3 φορες εμετο, ειναι περισσοτερο υγρος παρα σαν σωληνας, εχω παρατηρησει και τριχες αλλα δεν ειμαι σιγουρη, κατα τα αλλα ειναι πολυ κεφατη και παιχνιδιαρα, αλλα ανυσηχω επεσε και πασχα και ολα τα κτηνιατρεια ειναι κλειστα

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:26, 05-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από μαριτινα
καλησπερα! η γατουλα μου η σοραγια ειναι περσικη 10 μηνων και μεχρι τωρα δεν ειχε προβλημα με τριχομπαλες αν και γλυφεται ΟΛΗ μερα (ειναι το καλυτερο της!) μεχρι τωρα ετρωγε τα rοyal canin τα growth και αποφασισα να της ξεκινησω τα persian προληπτικα για τις τριχομπαλες,, μετα απο λιγες μερες με την καινουργια τροφη σε διαστημα μιας εβδομαδας εχει κανει 3 φορες εμετο, ειναι περισσοτερο υγρος παρα σαν σωληνας, εχω παρατηρησει και τριχες αλλα δεν ειμαι σιγουρη, κατα τα αλλα ειναι πολυ κεφατη και παιχνιδιαρα, αλλα ανυσηχω επεσε και πασχα και ολα τα κτηνιατρεια ειναι κλειστα
Ειναι η εποχη μου μαδανε περισσοτερο και καταπινει σιγουρα πιο πολλες τριχες και γι αυτο αρχισε να κανει εμμετο τριχομπαλες.
Παρε και παστα ειδικη για τριχομπαλες να την βοηθανε καλυτερα στην αποβολη τους.

Παράθεση

stalitsaflin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stalitsaflin
H stalitsaflin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H stalitsaflin έγραψε στις 12:45, 09-08-19:

Καλησπέρα σε όλους και όλες!!!
είμαι νέα γατομαμά εδώ και ένα χρόνο σχεδόν. τις τελευταίες δύο ημέρες ο γατούλης μου (1 χρονού) σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό, σαν να πνίγεται αλλά δεν βγάζει κάτι τουλάχιστον δεν έχω δει.
Διάβασα από αυτό το σωτήριο forum ότι πιθανός να είναι τριχόμπαλα που προσπαθεί να αποβάλει.
Έχω ενημερώσει και τον κτηνίατρο αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

έχετε να μου προτείνετε κάποια τροφή συγκεκριμένη ή κάτι άλλο; η τροφή που του δίνω είναι Acana!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:07, 09-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από stalitsaflin
Καλησπέρα σε όλους και όλες!!!
είμαι νέα γατομαμά εδώ και ένα χρόνο σχεδόν. τις τελευταίες δύο ημέρες ο γατούλης μου (1 χρονού) σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό, σαν να πνίγεται αλλά δεν βγάζει κάτι τουλάχιστον δεν έχω δει.
Διάβασα από αυτό το σωτήριο forum ότι πιθανός να είναι τριχόμπαλα που προσπαθεί να αποβάλει.
Έχω ενημερώσει και τον κτηνίατρο αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

έχετε να μου προτείνετε κάποια τροφή συγκεκριμένη ή κάτι άλλο; η τροφή που του δίνω είναι Acana!
Καλό σου μεσημέρι και καλώς ήρθες στην παρέα...

Υπάρχουν ειδικές πάστες για τις τριχομπαλες που μπορείς να αγοράσεις και να της δώσεις σύμφωνα με τη δοσολογία... Σε περίπτωση που έχει θα βοηθήσει να τις βγάλει...
Παράθεση

stalitsaflin

Νεοφερμένος

H stalitsaflin έγραψε στις 13:13, 09-08-19:

Ευχαριστώ πολύ Δήμητρα!

άρα καλύτερα να πάρω παστούλα όχι ειδική τροφή ε;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:45, 09-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από stalitsaflin
Ευχαριστώ πολύ Δήμητρα!

άρα καλύτερα να πάρω παστούλα όχι ειδική τροφή ε;

Όχι καλέ.. Δε χρειάζεται ειδική τροφή... Η ακανα σαν τροφή - αυτή παίρνω ξσι εγώ και σχεδόν ποτέ δεν έχουν πρόβλημα με τριχομπαλες - βοηθάει και αυτή αλλά τώρα το καλοκαίρι επειδή μαδανε πολύ μπορεί να καταπίνουν περισσότερες όταν καθαρίζονται...

Η πάστα είναι μια χαρά και θα κάνει δουλειά.. Μην ανησυχείς
Παράθεση

stalitsaflin

Νεοφερμένος

H stalitsaflin έγραψε στις 13:55, 09-08-19:

πολύ ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!

είμαι χαρούμενη που είμαι κοντά σας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους