Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,525 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάνει βάρος, δεν τρώει, δεν πίνει...

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 14:08, 13-05-19:

Καλησπέρα σας σε όλους κι όλες,
ο γατούλης μας, 12 ετών, πριν την Μεγάλη Εβδομάδα άρχισε να μην τρώει, να μην πίνει και να κοιμάται πέραν του φυσιολογικού. Του πηγαίνουμε την τροφή εκεί που ξαπλώνει, την μυρίζει και ...αυτό ήταν. Την Τρίτη μετά το Πάσχα τον πήγα στον κτηνίατρο για εξετάσεις και δυστυχώς μόνο αιματολογικές κάναμε γιατί, μετά από πολύ ταλαιπωρία το κακόμοιρο, δεν έδινε περισσότερο αίμα. Του δώσαμε κονσέρβα ειδική για μετεγχειριτική κατάσταση, αραιωμένη με νεράκι για να τον συνεφέρουμε αλλά έτρωγε μια-δυο μπουκιές και τέλος. Μην σας ζαλίζω, τον πήγα σε κλινική όπου έκανε υπέρηχο, ακτινογραφία, βιοχημικές και εξετάσεις για aids και λευχαιμία. Όλες βγήκαν καλές και μου είπαν ότι ενδεχομένως να δηλητηριάστικε από κάτι ή κατάπιε ξένο σώμα. Άρχισε να τρώει κάπως καλύτερα αλλά μόνο όταν του πηγαίναμε την τροφή μπροστά του και μετά από κανένα δεκάλεπτο χάιδεμα. Εδώ και τρεις μέρες άρχισε πάλι να μην τρώει, έχει αφυδατωθεί και προτιμά να πηγαίνει στο υπόγειο της οικοδομής να κοιμάται πάνω σε ένα χαλάκι. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω, σκέτη απελπισία... Πριν τηλεφωνήσω στην κλινική, αν σε κάποιον απο σας παιδια, θυμίζει κάτι αυτή η κατάσταση, σας παρακαλώ παααρα πολύ, προτείνετέ μου τί θα μπορούσα να κάνω για να σωθεί το γατούλι μας.
σας ευχαριστώ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:08, 13-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Marilis
Καλησπέρα σας σε όλους κι όλες,
ο γατούλης μας, 12 ετών, πριν την Μεγάλη Εβδομάδα άρχισε να μην τρώει, να μην πίνει και να κοιμάται πέραν του φυσιολογικού. Του πηγαίνουμε την τροφή εκεί που ξαπλώνει, την μυρίζει και ...αυτό ήταν. Την Τρίτη μετά το Πάσχα τον πήγα στον κτηνίατρο για εξετάσεις και δυστυχώς μόνο αιματολογικές κάναμε γιατί, μετά από πολύ ταλαιπωρία το κακόμοιρο, δεν έδινε περισσότερο αίμα. Του δώσαμε κονσέρβα ειδική για μετεγχειριτική κατάσταση, αραιωμένη με νεράκι για να τον συνεφέρουμε αλλά έτρωγε μια-δυο μπουκιές και τέλος. Μην σας ζαλίζω, τον πήγα σε κλινική όπου έκανε υπέρηχο, ακτινογραφία, βιοχημικές και εξετάσεις για aids και λευχαιμία. Όλες βγήκαν καλές και μου είπαν ότι ενδεχομένως να δηλητηριάστικε από κάτι ή κατάπιε ξένο σώμα. Άρχισε να τρώει κάπως καλύτερα αλλά μόνο όταν του πηγαίναμε την τροφή μπροστά του και μετά από κανένα δεκάλεπτο χάιδεμα. Εδώ και τρεις μέρες άρχισε πάλι να μην τρώει, έχει αφυδατωθεί και προτιμά να πηγαίνει στο υπόγειο της οικοδομής να κοιμάται πάνω σε ένα χαλάκι. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω, σκέτη απελπισία... Πριν τηλεφωνήσω στην κλινική, αν σε κάποιον απο σας παιδια, θυμίζει κάτι αυτή η κατάσταση, σας παρακαλώ παααρα πολύ, προτείνετέ μου τί θα μπορούσα να κάνω για να σωθεί το γατούλι μας.
σας ευχαριστώ...
Καλό μεσημέρι... Υπέρηχο του έκαναν, ακτινογραφία του έκαναν, εξετάσεις βιοχημικες και αιματολογικες, βγήκαν όλες καλές και μόνο υποθέσεις μπόρεσαν να κάνουν στην κλινική? Αχχ χριστέ μου....

Κάποια αντιβίωση του έκαναν στην κλινική?
Εάν είχε καταπιεί κάποιο ξένο σώμα με την ακτινογραφία και τον υπέρηχο θα φαινόταν φαντάζομαι οπότε αυτό μάλλον αποκλείεται... Εάν είχε δηλητηριαστει από κάτι θα είχε και άλλα συμπτώματα.. Συνεχές Τρέμουλο, αστάθεια, νευρολογικά προβλήματα γενικότερα (οπότε θα έπρεπε να του χορηγησουν ατροπινη και κορτιζόνη... Τα έχω πρόσφατα γιατί είχα με τη δική μου θέμα με αμπούλα που την έγλυψε όλη και κόντεψα να τη χάσω και ο κτηνίατρος αμέσως της χορήγησε όλα τα παραπάνω και έγινε καλά) ή θα είχε πεθάνει αν ήταν κάτι τοξικό και θανατηφόρο για τον γατουλη... Οπότε και αυτό μάλλον αποκλείεται...

Επειδή σαφώς και δεν μπορούμε δυστυχώς να πούμε τι έχει ο γατουλης σου (μακάρι να μπορούσαμε) ερωτήσεις για να δείτε άμεσα τι πρέπει να ελέγξετε σε περίπτωση που δεν ελέγχθηκαν...
Αναλυτικές βιοχημικες για συκωτι έγιναν? Εάν έχει καταστραφεί σε μεγάλο βαθμό σταματά το ζώο να τρώει εντελώς!!!!!!!!!!!
Αναλυτικές βιοχημικες για τα νεφρά έγιναν? (ουρια και κρεατινινη).... Επειδή ο γατουλης είναι μεγάλος σε ηλικία μπορεί να έχει νεφρική ανεπάρκεια... Τα συμπτώματα νομίζω είναι απώλεια βάρους, λήθαργος, ανορεξία...
Το πάγκρεας ελέγχθηκε και αυτό?
Το στόμα το είδαν? Μήπως έχει στοματιτιδα και πονάει το ζώο και δεν μπορεί να φάει?
Εξετάσεις για FIP κάνατε?

Οι περισσότερες ασθένειες έχουν παρόμοια συμπτώματα γιαυτό πρέπει να ελέγχονται τα όργανα ξεχωριστά για να αποκλείεται μια-μια η ασθένεια...

Θα σου συνιστούσα άμεσα να πας και σε δεύτερο γιατρό με όλες τις εξετάσεις που του έγιναν.. Να του χορηγηθεί αμέσως ορος για να πάρει τα υγρά που χρειάζεται γιατί με την αφυδάτωση θα πεθάνει...

Δες τι από τα παραπάνω έγιναν και τι όχι και προχώρα άμεσα σε νέες εξετάσεις. Εξονυχιστικά....

Περαστικά και ενημέρωσε μας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 13-05-19 στις 15:11.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 15:15, 13-05-19:

Καλή μου σ΄ευχαριστώ που απάντησες... Με τα σπλάχνα όλα οκ, με τα δόντια επίσης, ούτε καν περιοδοντίτιδα έχει. Έτσι που το λές με την δηλητηρίαση, δίκιο έχεις. Το μόνο που μας δώσανε να του χορηγήσουμε είναι ηλεκτρολύτες και βασιλικό πολτό για γάτες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:24, 13-05-19:

Καλή μου σ΄ευχαριστώ που απάντησες... Με τα σπλάχνα όλα οκ, με τα δόντια επίσης, ούτε καν περιοδοντίτιδα έχει. Έτσι που το λές με την δηλητηρίαση, δίκιο έχεις. Το μόνο που μας δώσανε να του χορηγήσουμε είναι ηλεκτρολύτες και βασιλικό πολτό για γάτες.
Κάτι έχει όμως και σοβαρό όπως φαίνεται... Όταν σταματά το ζώο να τρώει εντελώς, να μην κινείται, να κοιμάται συνεχώς μας βάζει αμεσως σε υποψίες...
Τους ηλεκτρολύτες τους έδωσαν για την αφυδάτωση... Αντε σας είπαν "δίνετε βασιλικό πολτό και θα γιανει το γατί?".... Συγνώμη αλλά δεν είναι φυσιολογικά αυτά...

Τις εξετάσεις στις έδωσαν? Τις έχεις στα χέρια σου??? Πάρε τες και πήγαινε αμέσως σε άλλον γιατρο...θα το χάσεις το ζώο σου και δε θα ξέρεις από τι!!!!!!
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis έγραψε στις 15:43, 13-05-19:

Τηλεφώνησα στην κλινικη (γιατί δώσαμε έναν σκασμό λεφτά, τουλάχιστον για την δική μου τρύπια τσέπη) και πρότειναν να τον πάμε αύριο για ενυδάτωση και εξετάσεις για θυρεοειδή
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:58, 13-05-19:

Τηλεφώνησα στην κλινικη (γιατί δώσαμε έναν σκασμό λεφτά, τουλάχιστον για την δική μου τρύπια τσέπη) και πρότειναν να τον πάμε αύριο για ενυδάτωση και εξετάσεις για θυρεοειδή
Κανονικά θα έπρεπε να σου πουν "Φερτον τώρα για ενυδάτωση".... Δε θα σχολιάσω παραπάνω γιατί διαπιστώνω πως τελικά όλες οι κλινικές νοιάζονται πρώτα να τα παίρνουν χοντρά και το ζωάκι το βάζουν σε δεύτερη μοίρα και θα γίνω κακια... Ίσως να υπάρχουν πολύ λίγες εξαιρέσεις...

Ευχομαι να βρείτε το έχει ο γάτος σας.... Προσπάθησε αν γίνεται να του δίνεις νεράκι (με σύριγγα αν δεν πίνει μόνος του)....

Να μας ενημερώσεις για την υγεία του.. Περαστικά
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:10, 13-05-19:

Δοκίμασες force feeding? Υπάρχουν κονσέρβες όπως η hills a/d που είναι σε μορφή που μπαίνουν (και βγαίνουν) εύκολα από σύριγγα. Μπορείς να προσθέσεις και νεράκι στην τροφή και να τη δώσεις ή με το χέρι ή με τη σύριγγα εφόσον μπορεί να καταπιεί. Στην άμμο πηγαίνει?
Ζήτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων να τα έχεις, να στα στείλουν με ένα μέιλ. Δείξ τα και για μια δεύτερη γνώμη, μην περιμένεις αύριο μοιάζει επείγον!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 18:20, 14-05-19:

Πώς είναι ο γατούλης; να μας ενημερώνεις!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_3

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους