Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,511 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 332 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μύκητες

KLAUDIA BALOMENU

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KLAUDIA BALOMENU
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O KLAUDIA BALOMENU έγραψε στις 20:34, 17-09-08:

Γεια σας θελω βοηθεια!μηπως ξερει καποιος απο σας οταν η γατα ειναι σε αναρρωση απο μυκητες(αρχιζει και βγαζει τριχουλες)μπορω να κολλησω μυκητες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

magdalena

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη magdalena
H magdalena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H magdalena έγραψε στις 20:40, 17-09-08:

ναι εγω οταν τον πειραμε απο τον δρομο κολισαμε ενα ειδος μικιτα στο χερι και μας εδοσε μια αλιφη ο δερματολογος και αντισιπτικο(κολισα και εγω και ο αδερφος μου στο χερι)απο τον ποπο τουκαι ο κτινιατρος μας εδωσε ενα φαρμακο για το γατομωρακι μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KLAUDIA BALOMENU

Νεοφερμένος

O KLAUDIA BALOMENU έγραψε στις 20:49, 17-09-08:

το μωρο ειναι σχεδον καλα μετα απο 2-3 βδομαδες θεραπειας εγω κατα τη διαρκεια θεραπειας του κολλησα 3 μυκητες και ακομα βαζω daktarin το θεμα ειναι οτι τωρα που ο γατουλης μου γινεται καλα και βγαζει καινουριες τριχουλες εγω πρεπει ακομα να προσεχω?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:54, 17-09-08:

Μίλα με τον Κτηνίατρο σου.

Εγώ πχ δεν έχω κολλήσει ΠΟΤΕ.. εξαρτάται απο τον τύπο του μύκητα και τον δικό σου οργανισμό.

Παράθεση

KLAUDIA BALOMENU

Νεοφερμένος

O KLAUDIA BALOMENU έγραψε στις 21:04, 17-09-08:

τον ειχα περιορισμεο σε εναν χωρο και τωρα ο αντρας μου τον αφησε ελευθερο και φοβαμαι λιγακι δεν μπορω να βρω το τηλ κινιτο του κτηνιατρου μας

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:11, 17-09-08:

Δεν είναι σωστό να σου προτείνουμε εμείς λύση ή άποψη, απο την στιγμή που
-Α δεν είμαστε Κτηνίατροι και
- Β και σημαντικότερο δεν έχουμε δει ούτε τους μύκητες τους δικούς σου ούτε την κατάσταση του γατιού σου.

Γνώμη μου απο μακριά, είναι οτι δεν πρέπει να ανησυχείς. Συνέχιζε να κάνεις την δικιά σου θεραπεία και αυτή του γατιού, να πλένεσε καλά και είσαι ΟΚ.
Αλλά και παλι σου λεω είναι μια γνώμη ανθρώπου ΜΗ ειδικού και ΕΞ αποστάσεως.

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 23:22, 17-09-08:

Και εγω και τα παιδια μου ειχαμε κολλησει μυκητες απο τον γατο μας μολις ηρθε στο σπιτι.Αλλα δεν σταματησαμε επαφη μαζι του καθολου,αρκει να βαζεις το φαρμακο και σε σενα και στον γατο οσο ειπε ο γιατρος και να μην σταματησεις την θεραπεια επειδι ειδες εσυ καλυτερευση.Πρεπει να σου τα πει ο γιατροςεπειδι η θεραπεια ειναι λιγο περιεργη,σταματα-ξεκινα.

Παράθεση

KLAUDIA BALOMENU

Νεοφερμένος

O KLAUDIA BALOMENU έγραψε στις 13:54, 18-09-08:

πηγαμε σημερα στο κτηνιατρο και μας ειπε οτι ειναι καλα ο γατουλης μου δεν θα κοψουμε ομως τη θεραπεια γιατι θα περνει ακομα Αmoxil για τα ματια του και μπορει να φουντοσουν παλι οι μυκητες.να σε ρωτησω κατι προσωπικο?ειχες γατουλα στο σπιτι οταν εκανες τα παιδακια σου?γιατι και εγω σκεφτομαι για παιδακι και ολοι!!!!!!!μου λενε να μην κρατησω τον γατουλη

Παράθεση

popitsa (Πηνελόπη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη popitsa
H Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H popitsa οσο ζω,μαθαινω.. έγραψε στις 14:15, 18-09-08:

εγω παντως,ακομη βαζω αλοιφη γιατι ενω ο γατουλης εγινε καλα,εφω κολλησα.ποια αλοιφη βαζετε εσεις οι ομοιοπαθουσες?αυτη που βαζω δν κανει δουλεια..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:30, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από KLAUDIA BALOMENU
σκεφτομαι για παιδακι και ολοι!!!!!!!μου λενε να μην κρατησω τον γατουλη
Για αυτό το θέμα, διάβασε το σχετικό άρθρο (εδώ) και το φυλλάδιο (εδώ).

Παράθεση

KLAUDIA BALOMENU

Νεοφερμένος

O KLAUDIA BALOMENU έγραψε στις 22:09, 18-09-08:

εγω σε μανα εβαζα το daktarin και μου περασαν μαεσος.ο γατουλης μου επαιρνε χαπακι και την ιδια κρεμα

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 23:17, 28-07-09:

Το κουκλί του avatar ψώνισε μύκητες από τη γειτονιά. Ο γιατρός μου έδωσε ένα διάλυμα να τον ψεκάζω κάθε 4 μέρες αλλά με το "φσιτ" τα παίζει. Είναι γενικώς φοβιτσιάρης (έχω ζητήσει επανειλλημένως γατοψυχίατρο ). Μήπως υπάρχει κάποια κρέμα αντίστοιχης δράσης; άλλο να τον χαιδέυω με την κρέμα στα χέρια κι άλλο να είμαι εμ το ψεκαστήρι στον κρόταφο
Επιλέον, το πρωι βρήκα τούφες στο πάτωμα και σύντομα διαπίστωσα ότι λείπει μια σειρά από τρίχωμα στην ουρά του. Τωρα αυτό είναι από τους μύκητες, ψυχολογικό ή τι άλλο;
Έχουμε και μια ευκοικιούλα. Αυτό συνδέεται;
Πολλά ρωτάω ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:55, 29-07-09:

Ε, ναι πολλά, και δεν είμαστε και Κτηνίατροι....

Μύκητες και τριχόπτωση μπορεί να εμφανιστεί και απο το άγχος, την αβιταμίνωση κλπ...

Υπάρχουν και κρέμες, αλλά και σιρόπι για θεραπεία, αλλά θα πρέπει να την δεί γιατρός να σου πεί και ποιό και την δόση, και σημαντικότερο την διάρκεια της θεραπείας. Γιατί αν δεν περάσουν σίγουρα τελείως θα ξαναπάθει...

Η διάρροια μπορεί να είναι πολλά απο μία απλά αλλαγή τροφής μέχρι σκουλικάκια μέχρι κάτι πιο σοβαρό, ανάλογα με όλη την κατάσταση της γάτας, και πάλι θα σου πεί γιατρός τί και πως...

Περαστικά σας εύχομαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 10:08, 29-07-09:

μπορεις αντι να το ψεκαζεις με το διαλυμα να βαζεις καποια ποσοτητα σε ενα μπολ και με ενα σφουγγαρακι να το απλωνεις πανω του.και εμεις παθαμε μυκητες και κανουμε θαραπεια με σιροπι και μπανια....ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε...

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 11:39, 29-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
μπορεις αντι να το ψεκαζεις με το διαλυμα να βαζεις καποια ποσοτητα σε ενα μπολ και με ενα σφουγγαρακι να το απλωνεις πανω του.και εμεις παθαμε μυκητες και κανουμε θαραπεια με σιροπι και μπανια....ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε...
Έχεις δίκιο! Πώς δεν το είχα σκεφτεί! Να σαι καλα!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 07:08, 30-07-09:

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 22:28, 03-08-09:

Το φάρμακο για τους μύκητες είναι το GRISORAL DROPS πρέπει να το παίρνει για 10 μέρες τουλάχιστον.Μετά τις πρώτες 7 μέρες θα έχει ξαναβγεί το τρίχωμα του.Μου το έχει συστήσει ο καλύτερος κτηνίατρος στην Κέρκυρα.Έχει μέσα σύριγγα και πρέπει να παίρνει από το στόμα 0.25 ml ανα κιλό σωματικού βάρους κάθε μέρα.Καλή γιατρειά.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:48, 04-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Το φάρμακο για τους μύκητες είναι το GRISORAL DROPS
Φάρμακα για τους μύκητες υπάρχουν πολλά και σε πολλές μορφές και υπάρχει λόγος γι' αυτό. Δεν είναι όλα κατάλληλα για όλες τις περιπτώσεις, γι' αυτό καλύτερα η αγωγή να διαμορφώνεται από κτηνίατρο, μετά από εξέταση του ζώου.
Παλιότερο σχετικό θέμα, εδώ.

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H escape έγραψε στις 22:15, 05-08-09:

Ευχαριστώ!
Αυτό το γατί με έχει ανησυχήσει πολύ... Οι μύκητες δείχνουν να υποχωρούν αλλά η διάρροια επιμένει. Σήμερα έχει ερεθισμό γύρω από το μάτι (δεν είναι η πρώτη φορά).
Μήπως να ζητήσω αιματολογικές από το γιατρό ή κάποιες ειδικότερες εξετάσεις;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:20, 06-08-09:

Η μυκητίαση μπορεί να είναι ένδειξη πεσμένου ανοσοποιητικού συστήματος γενικότερα. Οπότε θα ήταν καλό να διερευνήσεις τα αίτια της πτώσης των αμυνών του, που μπορεί να εξηγεί και τα άλλα συμπτώματα (διάρροιες, ερεθισμοί στα μάτια κ.λπ.). Μπορεί να είναι οτιδήποτε, από μια ρινοτραχείτιδα που ξαναφουντώνει περιστασιακά, μέχρι κάτι πιο σοβαρό.
Εξετάσεις για aids (FIV) και λευχαιμία (FeLV) έχετε κάνει; Επίσης, αν έχεις αποκλείσει τα διατροφικά αίτια για τη διάρροια και αν έχουν γίνει κανονικά όλες οι αποπαρασιτώσεις, ίσως θα ήταν σκόπιμο να γίνει και μια ανάλυση κοπράνων.

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H escape έγραψε στις 20:40, 07-08-09:

Σ' ευχαριστώ, αυτό μου δίνει μια σαφή κατεύθυνση.
Αποπαρασιτώσεις και εμβόλια τα κάνουμε κανονικά. Θα μιλήσω στο γιατρό τη Δευτέρα.
Ωστόσο, απόψε παρατήρησα ότι στα κόπρανά του (δεν πάει στην άμμο εδώ και μέρες - έχω καταλήξει ότι του φεύγουν) είδα λίγες σταγόνες αίμα καθώς κι ένα χορταράκι ατόφιο. Σημειώνω ότι εδώ και 3 μέρες τρώμε -παράλληλα με την ξηρά- "i/d", ειδική τροφή που μου σύστησε ο γιατρός του και ότι κάθε 4 μέρες τον πασαλείφω με κάποιο ειδικο υγρό που μου έδωσε για τους μύκητες (οι οποίοι δείχνουν να υποχωρουν)
Να ξεσηκώσω τον γιατρό Παρασκευή βράδυ;

ΥΓ: Γιατί όλα μου συμβαίνουν Παρασκευή;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 21:44, 26-08-09:

Ο γιατρός μου είπε ότι όσο το γατάκι μου έχει μύκητες καλο είναι να μην το κάνω μπάνιο γιατί στους μύκητες αρέσει η υγρασία. Επιπλέον μου είπε ότι οι μύκητες αυτοί είναι κολλητικοί. Εγώ το καημενούλη το έχω κλεισμένο μέσα στο μπάνιο εδώ και δύο μέρες γιατί είναι πολύ βρώμικο (και δεν καθαρίζεται μόνο του επειδή είναι άρρψστο ελπίζω και όχι επειδή τεμπελιάζει...) και επιπλέον φοβάμαι από τους μύκητες να μην κολλήσω κι εγώ τπτ...
η θεραπία για τους μύκητες θα αρχίσει την παρασκευή με χάπι και θα πάει 20 μέρες... Δεν μπορώ όμως να το κρατήσω περιορισμένο για τόσο διάστημα...

Έχετε καμιά εισήγηση;
Ευχαριστώ...

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 22:08, 26-08-09:

εχετε αλλες γατες? μηπως εννοουσε οτι ειναι κολλητικο σε αλλα ζωα?
σε αλλα ζωα ειναι σιγουρα.
αλλα σε ανθρωπους δεν ειμαι σιγουρη, ας μας πει καποιος που ξερει πιο σιγουρα........

Παράθεση

Σουριγάτα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σουριγάτα
H Σουριγάτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Σουριγάτα έγραψε στις 23:18, 26-08-09:

Καλησπέρα,
Έχω προσωπική εμπειρία από μύκητες. Η γατούλα μας χρειάστηκε να πάρει αρκετή αντιβίωση κάποια στιγμή και έτσι στο τέλος της θεραπείας είχαν αναπτυχθεί μύκητες, ξυνόταν και μάδαγε. Η κτηνίατρος της έδωσε sporanox , δόση ανάλογα με το βάρος της γατούλας, μία φορά την ημέρα με το φαγητό της, για ένα μήνα. Η γατούλα τώρα είναι μια χαρά, αλλά κόλλησα εγώ και επειδή άργησα να το καταλάβω, ακόμη παιδεύομαι με αλοιφές και χάπια. Το περίεργο είναι ότι ο άντρας μου δεν έπαθε τίποτα, παρ' όλο που της έκανε περισσότερες αγκαλίτσες.
Συμπέρασμα : Οι μύκητες βεβαίως και κολλάνε. Δεν υπάρχουν ανθρώπινοι και γατίσιοι, ίδιοι είναι. Για να κολλήσεις εξαρτάται πόσο ευάλωτος είναι ο οργανισμός σου. Και κάτι άλλο σημαντικό, αφού αρχίσει το γατάκι τη θεραπεία, να προσέχεις τις 3-4 πρώτες μέρες και μετά δεν υπάρχει κίνδυνος εφ' όσον παίρνει το φάρμακο ( αυτό επιβεβαίωσέ τον κτηνίατρό σου).
Να κάνεις ηλεκτρική σκούπα εκεί που βρίσκεται το γατάκι και να πλένετε τα χέρια σας καλά. Μην κοιμηθείτε μαζί του (εμείς αυτό κάναμε), και όχι αγκαλίτσες, αλλά κατά τα άλλα νομίζω ότι μπορείς να του δώσεις περισσότερο χώρο.
Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες, στη διάθεσή σου.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 07:15, 27-08-09:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Μέχρι τώρα δεν του κάνω αγγαλίτσες και τέτοια γιατί είναι πολύ βρώμικο το χαζό μου!
Μόνο χαδάκια.
Μπάνιο να του κάνω ή να μην το διακινδυνέψω αφού έτσι είπε ο γιατρός.
Απλά αν δεν του κάνω μπάνιο δεν μπορώ να τον αφήσω ελεύθερο... :S Είναι λίγο βρωμιάρικο το χαζό μου.
Κάπου στο φόρουμ διάβασα οτι αν το αφήσεις ελεύθερο θα γεμίσει το τόπο μύκητες και μέτα ίσως να είναι πιο δύσκολο να τους ξεφορτωθεί και το ζωοο...
Επιπλέον αν καθαρίζω με χλωρίνη και Detol είναι αρκετό για να είμαι σίγουρη ότι δεν έμειναν μύκητες κάπου;;; Και με τη λεκάνη του; Δεν υπάρχει κίνδυνος να μείνουν μύκητες εκεί και έτσι να μην τους ξεφορτωθούμε.
Πολλές οι ερωτήσεις και ίσως λίγο χαζές αλλά μπορώ να πώ ότι τρομοκρατηθηκα λίγο με τους μύκητες... :S

Επιπλέον ακόμη μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Το ότι δεν καθαρίζεται που οφείλεται; Ίσως επειδή ήταν αρρωστούλη; Υπάρχει κάτι που να κάνω ώστε να αρχίσει να καθαρίζεται;;;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 08:33, 27-08-09:

Όντως, για να κολλήσει κανείς μύκητες θα πρέπει να είναι σχετικά πεσμένες οι άμυνες του οργανισμού του (λόγω κούρασης, άγχους, κάποιας ασθένειας κ.λπ.). Επιπλέον, θα πρέπει να υπάρχει κάποια αμυχή στο δέρμα, έστω και πολύ μικρή, η οποία να έρθει σε άμεση επαφή με το γατάκι.
Αν είσαι υγιής και αρκετά επιμελής με την καθαριότητα (μη βάζεις τα χέρια σου σε στόμα, μύτη ή μάτια και να τα πλένεις καλά με απολυμαντικό σαπούνι αφού πιάσεις το γατάκι ), νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Όσο για το σπίτι, θα πρέπει να ρωτήσεις τον κτηνίατρο αν οι μύκητες μπορούν να επιβιώσουν μακριά από τον ξενιστή τους και για πόσο. Αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορούν, πράγμα που σημαίνει ότι το περιβάλλον του γατιού δεν μολύνεται. Επιβεβαίωσέ το όμως, γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρη.
Μπάνιο είναι καλύτερα να μην το κάνεις προς το παρόν. Εκτός από την υγρασία, που όντως ωφελεί τους μύκητες, το πεσμένο ανοσοποιητικό του το κάνει εξαιρετικά ευαίσθητο, καλύτερα θα είναι να μην το ταλαιπωρείς με μπάνια. Μπορείς να το καθαρίσεις όμως με μωρομάντηλα (εκτός κι αν του βάζεις και κάποιο τοπικό φάρμακο στους μύκητες, οπότε μάλλον δεν πρέπει να το καθαρίσεις καθόλου μέχρι να τελειώσει η θεραπεία γιατί θα αφαιρεθεί και το φάρμακο). Τα μωρομάντηλα θα το καθαρίσουν και θα του θυμίσουν και το γλύψιμο της μαμάς του, ενθαρρύνοντάς το ν' αρχίσει να πλένεται και μόνο του σιγά σιγά.
Περαστικά!

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 08:59, 27-08-09:

Ευχαριστώ aretha, τοπικό φάρμακο δεν του βάζω αλλά φοβομουν μην αρχίσει να καθαρίζεται μετά τα μωρομάντιλα και του κάνει κακό το φάρμακο που έχουν πάνω.

Για τα υπόλοιπα νομίζω πρέπει να ρωτήσω το γιατρό.

Έχω ακόμη μια ερώτηση (πρωτάρα παιδιά το ξέρω σας τρέλανα στις ερωτήσεις:S)
Χθές όπως καθάριζα τη λεκάνη του (προς το παρών ένα χάρτινο κιβώτιο μέχρι να βρω την κλειστη που θέλω...) είδα ένα πολύ μικρό άσπρο (αηδιαστικό) θα έλεγα ζωίφιο να τρέχει.
Μήπως είναι ψείρες, ψύλλοι ή κάτι συναφές;

Για εξωτερική αποπαρασίτωση ο γιατρός του έβαλε απλά λίγο σπρέι που είχε εκεί. Δεν μου είπε να κάνω κάτι άλλο. Μήπως όμως δεν είναι αρκετό; Τα φοβάμαι αυτα τα ζωίφια και δεν θέλω να τα βλέπω πουθενά! Τί να κάνω;

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 09:37, 27-08-09:

εσωτερικη αποπαρασιτωση του εχει κανει ο γιατρος? κανενα χαπακι, καμια παστουλα για τα σκουληκακια κ τα ενδοπαρασιτα ? αν οχι, θα επρεπε

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 09:44, 27-08-09:

Ναι ναι εσωτερική του έκανε. του έδωσε ένα πράσινο χαπάκι!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 09:50, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria.andreou
Ναι ναι εσωτερική του έκανε. του έδωσε ένα πράσινο χαπάκι!

βρε μηπως το ζουζουνι ηταν απο την κουτα? αφου εκανε αποπαρασιτωση το γατουλι δεν εχει σκουληκακια

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 10:01, 27-08-09:

Το σπρέι που τη ψέκασε ήταν αρκετό για να εξαφανίσει ότιδήποτε κυκλοφορεί στο δέρμα της;;;;;
Γιατί δεν ήταν σκουλικάκι ζουζουνάκι ήταν μικρό και άσπρο ... και νόμισα πως μπορέι να είναι από το τρίχωμά της.

Και ακόμη κάτι αυτό το χαπάκι κάθε πόσο πρέπει να το παίρνει για την εσωτερική αποπαρασίτωση;

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:15, 27-08-09:

Μια φορά είχε κολλήσει κι ένας δικός μου γατούλης μύκητες στα αυτιά.Ο γιατρός του έδωσε Grisoral υγρό φάρμακο από το στόμα και σε μια βδομάδα του πέρασε.Το χαπάκι για τα εσωτερικά παράσιτα είναι μια φορά το μήνα αν το γατάκι βγαίνει έξω και κάθε δύο μήνες νομίζω αν μένει μέσα.Τώρα για το σπρέυ που το ψέκασε αν υποθέσουμε ότι ήταν το frontline του αρκεί για ένα μήνα.Μετά υπάρχει το ίδιο σε αμπούλα για το σβερκάκι του.Πόσο μικρό είναι το γατί;Ψάξε το για ψύλλους κοντά στο λαιμό.στα μάγουλα και στις μασχάλες του.Αν έχει ανοιχτόχρωμο τρίχωμα φαίνονται αμέσως.Υπομονή θα του περάσει.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:18, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Σουριγάτα
Καλησπέρα,
Έχω προσωπική εμπειρία από μύκητες. Η γατούλα μας χρειάστηκε να πάρει αρκετή αντιβίωση κάποια στιγμή και έτσι στο τέλος της θεραπείας είχαν αναπτυχθεί μύκητες, ξυνόταν και μάδαγε. Η κτηνίατρος της έδωσε sporanox , δόση ανάλογα με το βάρος της γατούλας, μία φορά την ημέρα με το φαγητό της, για ένα μήνα. Η γατούλα τώρα είναι μια χαρά, αλλά κόλλησα εγώ και επειδή άργησα να το καταλάβω, ακόμη παιδεύομαι με αλοιφές και χάπια. Το περίεργο είναι ότι ο άντρας μου δεν έπαθε τίποτα, παρ' όλο που της έκανε περισσότερες αγκαλίτσες.
Συμπέρασμα : Οι μύκητες βεβαίως και κολλάνε. Δεν υπάρχουν ανθρώπινοι και γατίσιοι, ίδιοι είναι. Για να κολλήσεις εξαρτάται πόσο ευάλωτος είναι ο οργανισμός σου. Και κάτι άλλο σημαντικό, αφού αρχίσει το γατάκι τη θεραπεία, να προσέχεις τις 3-4 πρώτες μέρες και μετά δεν υπάρχει κίνδυνος εφ' όσον παίρνει το φάρμακο ( αυτό επιβεβαίωσέ τον κτηνίατρό σου).
Να κάνεις ηλεκτρική σκούπα εκεί που βρίσκεται το γατάκι και να πλένετε τα χέρια σας καλά. Μην κοιμηθείτε μαζί του (εμείς αυτό κάναμε), και όχι αγκαλίτσες, αλλά κατά τα άλλα νομίζω ότι μπορείς να του δώσεις περισσότερο χώρο.
Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες, στη διάθεσή σου.
Στο σημείο που ξυνόταν και μαδούσε ξανάβγαινε το τρίχωμά της ή έμενε κενό;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 22:52, 27-08-09:

Το γατάκι είναι 3-4 μηνών. Τον έψαξε για ψείρες κλπ και δεν είδε τπτ αλλά για καλό και για κακό τον ψέκασε και με το φάρμακο... και γω τον έψαξα λίγο δεν βρήκα κάτι... και είναι και ασπρούλη που λογικά θα φαινόταν.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:13, 27-08-09:

αν θες να του κανεις μπάνιο έχει ειδικά μαντηλάκια(σαν μωρομάντηλα) να τον καθαρίσεις λίγο, πουλάνε στα πετσοπς..μπάνιο όχι πριν περάσει η αρρώστια..περαστικούλια του

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 23:14, 27-08-09:

Το γατάκι είναι 3-4 μηνών. Τον έψαξε για ψείρες κλπ και δεν είδε τπτ αλλά για καλό και για κακό τον ψέκασε και με το φάρμακο... και γω τον έψαξα λίγο δεν βρήκα κάτι... και είναι και ασπρούλη που λογικά θα φαινόταν.
Γιατί είναι βρώμικο το καημένο; Άμμο για την ανάγκη του του έχεις αφήσει στο μπάνιο;Είναι μεγαλούτσικο για να μην μπορεί να πλυθεί μόνο του εκτός και αν έχει πάνω του γράσσο από αυτοκίνητο π.χ ή κάποια άλλη ουσία που δεν βγαίνει με το σάλιο του.Που το βρήκες;Κάνε πάντως αυτό με το μωρομάντηλο που είπαν τα κορίτσια και βλέπουμε.Μπορείς να το βγάλεις λίγο απ΄το μπάνιο το χρυσό μου..όλη την μέρα εκεί την περνάει;

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 23:18, 27-08-09:

Γιατί είναι βρώμικο το καημένο; Άμμο για την ανάγκη του του έχεις αφήσει στο μπάνιο;Είναι μεγαλούτσικο για να μην μπορεί να πλυθεί μόνο του εκτός και αν έχει πάνω του γράσσο από αυτοκίνητο π.χ ή κάποια άλλη ουσία που δεν βγαίνει με το σάλιο του.Που το βρήκες;Κάνε πάντως αυτό με το μωρομάντηλο που είπαν τα κορίτσια και βλέπουμε.Μπορείς να το βγάλεις λίγο απ΄το μπάνιο το χρυσό μου..όλη την μέρα εκεί την περνάει;
Οι ψύλλοι είναι μαύροι πάντως οπότε κάποιο άλλο ζωήφιο θα είδες...είχε φτερά,ή ήταν σκουλικάκι;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 07:01, 28-08-09:

Το βγάζω στο μπαλκόνι με τα λουλουδάκια μου όταν έρθω σπίτι.
Νομίζετε είναι καλύτερα να το αφήσω στο μπαλκόνι;
Το έπλεινα λίγο με τα μωρομάντηλα... κάτι έκανε αλλά δεν τον νιώθω καθαρό η αλήθεια...
και φοβάμαι πολύ τους μύκητες και μην πιάσω κάτι κι εγώ...
Ήταν μέσα σε ένα χωράφι αδέσποτο με κάτι άλλα γατιά. Μια κυρία τα είχε περιορίσει εκεί και το τάιζε αλλά μόνο αυτό. Ο γιατρός το βρήκε πολύ καταβεβλημένο... Έχει όμως από την Τρίτη που το πήρα στο γιατρό που είναι πολύ καλύτερα... τουλάχιστο άρχισε να πίνει νερό και να τρώει.
Αμμολεκάνη του έχω στο μπάνιο και την μεταφέροω στο μπαλκόνι όταν τον βγάλω έξω...
Παρ'όλα αυτά όχι δεν καθαρίζεται και δεν παίζει και καθόλου.
ούτε με τα μπαλάκια ούτε με τα ποντικάκια...

Παράθεση

angela_110

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angela_110
H angela_110 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H angela_110 έγραψε στις 10:51, 28-08-09:

Εάν ο γιατρός το βρήκε πολύ καταβεβλημένο λογικό είναι ισως να μην έχει και πολύ όρεξη για παιχνίδια. Ρώτησε και τον γιατρό σου, αλλά ίσως θα πρέπει να ΄"επενδύσεις" σε τροφή καλής ποιότητας. Εγώ εδώ και πέντε εβδομάδες που βρήκα την δικιά μου, της δίνω μονο a/d της Hill's και μάλιστα την εμπλουτίζω και λίγο με λίγο nurish-um. Από 280 γραμμάρια που ζύγιζε όταν την βρήκα, ζυγίζει πλέον 1150 και επιπλεόν έχει φύγει εντελώς το κατάλευκο χρώμα που είχε σε μυτούλα και ούλα απο την αναιμια που της είχαν προκαλέσει οι ψύλλοι.

Παράθεση

Σουριγάτα

Νεοφερμένος

H Σουριγάτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Σουριγάτα έγραψε στις 12:16, 28-08-09:

Καλή σου μέρα maria.andreou,
Στο δικό μου γατάκι έκανα εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση όταν ήταν περίπου ενός μηνός, γιατί τότε το μαζέψαμε, αλλά επειδή μετά από 2 εβδομάδες έβλεπα ακόμη αυτά τα άσπρα σκουληκάκια που βγαίνουν από το ποπουδάκι τους, της έδωσε άλλο ένα χαπάκι και τελειώσαμε. Νομίζω με την εσωτερική τελειώνεις, δεν ξανακάνεις. Όσο για την εξωτερική, που γίνεται με αμπούλα στο σβέρκο τους, νομίζω κάθε 3 μήνες(με επιφύλαξη αυτό), τώρα το γατάκι μου είναι 4 μηνών και κάναμε μία στο μήνα και μία στους 3 μήνες και αυτό γιατί στις διακοπές μας ήρθε σε επαφή με άλλες γατούλες, όχι αποπαρασιτωμένες.

Παράθεση

Σουριγάτα

Νεοφερμένος

H Σουριγάτα έγραψε στις 12:25, 28-08-09:

Στο σημείο που ξυνόταν και μαδούσε ξανάβγαινε το τρίχωμά της ή έμενε κενό;
Όχι δεν ξανάβγαινε το τρίχωμα τότε, αλλά τώρα έχει αποκατασταθεί πλήρως. Καινούριο τρίχωμα παντού, παχύ και γυαλιστερό. Έχει τελειώσει τη θεραπεία για τους μύκητες εδώ και ένα μήνα και όλα καλά.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 15:43, 28-08-09:

Ήταν μέσα σε ένα χωράφι αδέσποτο με κάτι άλλα γατιά. Μια κυρία τα είχε περιορίσει εκεί και το τάιζε αλλά μόνο αυτό. Ο γιατρός το βρήκε πολύ καταβεβλημένο...
Δώστου και καμιά βιταμινούλα (υπάρχει σε μορφή αλοιφής)και θα συνέλθει το καημένο πιο γρήγορα.Όσο για τους μύκητες άμα πλένεις τα χέρια σου αφού το χαιδέψεις δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος.Αγοράκι είναι;Βάλε μας καμιά φωτογραφία του.

Παντού έχει μύκητες;Γιατί συνήθως βγάζουν πάνω στα αυτιά,στη μύτη και ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών.Σήμερα θα του αρχίσεις θεραπεία;Θα συνέλθει,σε καμιά δεκαριά μέρες από την θεραπεία θα αρχίσει να ξαναβγάζει τρίχωμα.Τάιζε το με καλή τροφή για μικρά γατάκια και θα πάρει απάνω του.Τυχερό ήταν αφού το βρήκες.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 17:40, 28-08-09:

Έχω ήδη βάλει δύο φωτογραφίες εδώ. Του δίνω μια πάστα που μου έδωσε ο γιατρός την Nutri-Plus Gel. Μέχρι χθές είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο καλύτερα ήταν. Σήμερα είπα να τον βγάλω στο μπαλκόνι να μην τον έχω όλη μέρα στο μπάνιο αλλά νομίζω τον βρήκα χειρότερα. Δεν του έβαλα κονσέρβα ενώ μέχρι χθές του έβαζα, του έβαλα μόνο ξηρή τροφή και δεν την άγγιξε(χθές την έφαγε όλη!)Τώρα του έβαλα μία μικρή κονσέρβα της Gourmet Gold και ούτε τη μισή δεν έφαγε!
Εντωμεταξύ τόσες μέρες χωρίς θεραπεία οι μύκητες άρχισαν να προχωρούν και η κατάσταση χειροτέρεψε. Ο γιατρός είπε να περιμένω μέχρι την Παρασκευή να του δώσω τα χάπια που θα είναι λίγο καλύτερα και λίγο πιο δυνατό...

Δεν ξέρω τι έγινε σήμερα πολύ στεναχωρήθηκα.
Λέτε να μην του άρεσε που το άφησα έξω στο μπαλκόνι. Όλη μέρα ήταν κρυμμένο πίσω από κάτι γλάστρες. Δεν ξέρω γιατί δεν μου έδωσε αληφή ο γιατρός που ίσως να μπορούσα με αυτή να αρχίσω πιο γρήγορα την αντιμετόπιση των μύκητων. Λέτε να τον ξαναπάρω στο γιατρό;

Μύκητες έχει στο πρόσωπό του και στα αυτάκια του. Δεν είδα κάπου άλλου.
Ναί είναι αγοράκι. Νιώθω πολύ άσχημα που το έχω περιορισμένο αλλά δεν μπορώ να το έχω μέσα στο σπίτι αν δεν είναι υγιεές. Φοβάμαι και δεν νιώθω καλά... όλη την ώρα με το Detol είμαι...

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 19:36, 28-08-09:

Αλοιφή δεν θα μπορούσες να του βάλεις γιατί θα την γλύψει και θα την φάει.Το grisoral που του είχε δώσει εμένα του το έδινα στο στόμα με μια σύριγγα (είχε μέσα το κουτί)και μου είχε προτείνει αυτό, και όχι το χάπι γιατί ήταν μόλις 2 μηνών το δικό μου.Του είχε περάσει σε μια βδομάδα και είχε στα αυτιά και το δικό μου.Απορώ γιατί σου έδωσε χάπι αφού καλά καλά δεν μπορεί να φάει το καημένο..το χάπι πως θα το πάρει..

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 19:48, 28-08-09:

Του έκανα 1002 κόλπα για να το πάρει σήμερα το χάπι. Αλλά το πήρε με την δεύτερη προσπάθεια!
Αύριο να δούμε πως θα του γελάσω...
Τώρα για ν απώ και την αλήθεια δεν ξέρω καν άν υπάρχει αυτό το grisoral που λες κύπρο. Εδώ φάρμακά δικά μας που υπάχουν στην Ελλάδα στην Κύπρο δεν τα βρίσκω... πόσο μάλλον για γατιά!

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα αν δεν δω βελτίωση και αν συνεχίσει να μην τρώει θα τον πάρω να τον δεί ακόμη ένας γιατρός να δώ τί θα μου πει...

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 19:48, 28-08-09:

Αλοιφή δεν θα μπορούσες να του βάλεις γιατί θα την γλύψει και θα την φάει.Το grisoral που του είχε δώσει εμένα του το έδινα στο στόμα με μια σύριγγα (είχε μέσα το κουτί)και μου είχε προτείνει αυτό, και όχι το χάπι γιατί ήταν μόλις 2 μηνών το δικό μου.Του είχε περάσει σε μια βδομάδα και είχε στα αυτιά και το δικό μου.Απορώ γιατί σου έδωσε χάπι αφού καλά καλά δεν μπορεί να φάει το καημένο..το χάπι πως θα το πάρει..
Είδα τις φωτογραφίες του πολύ όμορφο γατί έχει σομόν χρώμα ..ή είναι άσπρο που θέλει πλύσιμο για να δείξει...

Του έκανα 1002 κόλπα για να το πάρει σήμερα το χάπι. Αλλά το πήρε με την δεύτερη προσπάθεια!
Αύριο να δούμε πως θα του γελάσω...
Τώρα για ν απώ και την αλήθεια δεν ξέρω καν άν υπάρχει αυτό το grisoral που λες κύπρο. Εδώ φάρμακά δικά μας που υπάχουν στην Ελλάδα στην Κύπρο δεν τα βρίσκω... πόσο μάλλον για γατιά!

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα αν δεν δω βελτίωση και αν συνεχίσει να μην τρώει θα τον πάρω να τον δεί ακόμη ένας γιατρός να δώ τί θα μου πει...
Αν δεν δείς βελτίωση στο τρίχωμα σε μια βδομάδα ρώτησε και για το άλλο το φάρμακο..γιατί χαπάκι είχα δοκιμάσει κι εγώ σε κάτι άλλα μικρά και δεν είδα βελτίωση.Πρέπει να υπάρχει και στην Κύπρο σίγουρα..Τα φάρμακα για τους μύκητες γενικώς επιβαρύνουν το συκώτι των ζώων ειδικά αν είναι μικρά και αδύναμα.Και 20 μέρες είναι πολλές για να παίρνει συνέχεια..Και το άλλο φάρμακο που σου λέω κι εμείς 15 μέρες το παίρναμε.

Μήπως έχει πυρετό και δεν τρώει;Τα αυτιά του και οι πατούσες του αν έχει, θα΄ναι πολύ ζεστές.

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 20:10, 28-08-09:

Είδα τις φωτογραφίες του πολύ όμορφο γατί έχει σομόν χρώμα ..ή είναι άσπρο που θέλει πλύσιμο για να δείξει...
Χέχε. Είπαμε είναι βρωμιάρικο αλλά όχι και τόσο δα!
Κρέμ είναι το χρώμα του. Όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία.
και είναι και παχύ τρίχωμα. Θέλει λίγη περιποίηση και θα γίνει κούκλος!!!

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:10, 28-08-09:

Μήπως έχει πυρετό και δεν τρώει;Τα αυτιά του και οι πατούσες του αν έχει, θα΄ναι πολύ ζεστές.
Μπορεί εμένα να μου΄χε δώσει αυτό το φάρμακο γιατί είναι πιο εύχρηστο από το χάπι κι αν είναι μικρό το γατί δυσκολεύεται να το πάρει.Μπορεί και ότι το έπαιρνε μόνο μια φορά την ημέρα ενώ το χάπι ήθελε πρωι -βράδυ νομίζω.Μία φορά την ημέρα το παίρνει;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

H maria.andreou έγραψε στις 20:12, 28-08-09:

Αυτό άρχισα να υποψιάζομαι κι εγώ. Δεν ξέρω σίγουρα όμως...
Πάντως τους μύκητες τους παρακολουθώ αν τους δώ να αυξάνονται αντί να μειώνονται αμέσως στο γιατρό ή και σε άλλο γιατρό να δούμε αν μπορούμε να βρούμε κάτι πιο γρήγορο.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:12, 28-08-09:

Χέχε. Είπαμε είναι βρωμιάρικο αλλά όχι και τόσο δα!
Κρέμ είναι το χρώμα του. Όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία.
και είναι και παχύ τρίχωμα. Θέλει λίγη περιποίηση και θα γίνει κούκλος!!!
Τότε δεν είναι βρωμιάρης το χρυσό μουεγώ περίμενα να είναι χάλια έτσι που το περιέγραφες..μια χαρά είναι!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, Gigi2310, kgr

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες και φτέρνισμα. - Από Mitko-Didi
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-10 στις 20:34.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους