Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μύκητες

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 22:33, 09-11-11:

Γεια σας παιδιά και πάλι..
Τα προβλήματα δεν έχουν τέλος..
Η μια από τις γατούλες μου πριν από περίπου μια εβδομάδα στειρώθηκε..Στη συνέχεια έπρεπε να πάρει αντιβίωση Synulox για περίπου 2 εβδομάδες. Μέσα σε μια εβδομάδα όμως ΓΕΜΙΣΕ μύκητες σε όλο της το κορμάκι..Χτες το κατάλαβα, σημερά πήγε κτηνίατρο και επιβεβαίωσε..Δε θυμάμαι πως το είπε..είναι λεει σχηματισμοί γραμμικοί, ελικοειδείς στο δέρμα και κάπως μου τον είπε το μύκητα μα δε τον θυμάμαι...Να σκεφτείτε είναι κάπως σαν πληγούλες(όχι στρογγυλλές αλλά μακρόστενες) σε χρώμα μαυρο και το δέρμα γύρω ερυθρό. Οι τρίχες που καλύπτουν τις πληγούλες είναι ετοιμες να πέσουν και όπως είπε η κτηνίατρος θα φύγουν όλες όσες είναι εκεί σε λίγες μέρες..
Πήραμε αγωγή από το στόμα και είπε θα υποχωρήσουν σύντομα..
Εκτός του ότι φοβάμαι και για τις άλλες γάτες, φοβάμαι λίγο και για εμάς..Όχι ότι οι μύκητες είναι κάτι το τρομερό..Εύκολα σχετικά θεραπεύονται αλλά θα ήθελα να το αποφύγω..
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:41, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Γεια σας παιδιά και πάλι..
Τα προβλήματα δεν έχουν τέλος..
Η μια από τις γατούλες μου πριν από περίπου μια εβδομάδα στειρώθηκε..Στη συνέχεια έπρεπε να πάρει αντιβίωση Synulox για περίπου 2 εβδομάδες. Μέσα σε μια εβδομάδα όμως ΓΕΜΙΣΕ μύκητες σε όλο της το κορμάκι..Χτες το κατάλαβα, σημερά πήγε κτηνίατρο και επιβεβαίωσε..Δε θυμάμαι πως το είπε..είναι λεει σχηματισμοί γραμμικοί, ελικοειδείς στο δέρμα και κάπως μου τον είπε το μύκητα μα δε τον θυμάμαι...Να σκεφτείτε είναι κάπως σαν πληγούλες(όχι στρογγυλλές αλλά μακρόστενες) σε χρώμα μαυρο και το δέρμα γύρω ερυθρό. Οι τρίχες που καλύπτουν τις πληγούλες είναι ετοιμες να πέσουν και όπως είπε η κτηνίατρος θα φύγουν όλες όσες είναι εκεί σε λίγες μέρες..
Πήραμε αγωγή από το στόμα και είπε θα υποχωρήσουν σύντομα..
Εκτός του ότι φοβάμαι και για τις άλλες γάτες, φοβάμαι λίγο και για εμάς..Όχι ότι οι μύκητες είναι κάτι το τρομερό..Εύκολα σχετικά θεραπεύονται αλλά θα ήθελα να το αποφύγω..
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?
Δεν απάντησε κανείς και είπα να επαναφέρω το θέμα..
Μετά από 5 ημέρες αγωγής, τα σημάδια στο σώμα δεν έχουν υποχωρήσει καθόλου..Είναι τόσο μεγάλα σα καρούμπαλα..Η γατούλα μου είναι πια ανάγλυφη και πρέπει να την πονάει κιόλας..Αύριο θα πάμε στην κτηνίατρο για να βγάλει τα ράμματα της στείρωσης οπότε θα τη δει κιόλας..
Βρε παιδιά έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία? Ανησυχώ πολύ για τη μικρή που δείχνει να υποφέρει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 00:05, 14-11-11:

Είχε η μαμά μου στον κήπο της ένα αδεσποτάκι με μάυρες βούλες σε όλο του το σώμα και στα νύχια και γύρω από τη μυτούλα. Σ' αυτότο σημείο οι τρίχες είχαν φύγει. Την πήγαμε κτηνίατρο και της κάναμε θεραπεία με daktarin. Θυμάμαι ότι άργησαν να φύγουν...Υπομονή και κουράγιο! Κάνε ό,τι σου πει ο κτηνίατρος! Περαστικά!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:12, 14-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Είχε η μαμά μου στον κήπο της ένα αδεσποτάκι με μάυρες βούλες σε όλο του το σώμα και στα νύχια και γύρω από τη μυτούλα. Σ' αυτότο σημείο οι τρίχες είχαν φύγει. Την πήγαμε κτηνίατρο και της κάναμε θεραπεία με daktarin. Θυμάμαι ότι άργησαν να φύγουν...Υπομονή και κουράγιο! Κάνε ό,τι σου πει ο κτηνίατρος! Περαστικά!
Ίσως να είναι το ίδιο ή παρόμοιο..Πάντως είναι πολύ αηδιαστικό και τη λυπάμαι πάρα πολύ την ομορφούλα μου..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 00:32, 14-11-11:

Στη δική μας γάτα φαινόταν σαν να είναι λερωμένη, μαύρες στάμπες-κηλίδες παντού! ήταν πράγματι δύσκολο το θέαμα, αλλά δεν έδειχνε να υποφέρει ή να έχει φαγούρα!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:14, 14-11-11:

Στη δική μας γάτα φαινόταν σαν να είναι λερωμένη, μαύρες στάμπες-κηλίδες παντού! ήταν πράγματι δύσκολο το θέαμα, αλλά δεν έδειχνε να υποφέρει ή να έχει φαγούρα!
Εμένα τώρα δεν είναι μαύρα πια..Είναι πολύ κόκκινα, υπερβολικά πολύ διογκωμένα και κάπως "ξηρά".Επίσης, υπάρχει και μια λεπτή στρώση ξεραμένου κίτρινου υγρού μεταξύ τρίχας και πληγής κάτι που κάνει ολόκληρα κομμάτια με τρίχες να φαίνονται ετοιμόρροπα...Αυτό που με τρόμαξε πιο πολύ είναι η υπερβολικά τραγικά γρήγορη εξάπλωση του μύκητα..Μέσα σε 6-7 ημέρες έγινε ΚΟΛΑΣΗ!!! Είναι τόσο πολύ υπερβολική η κατάσταση στα μάτια μου που νομίζω ότι αύριο θα την ξυρίσει

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 01:25, 14-11-11:

Κτηνίατρος οπωσδήποτε! Πιστεύω πως σ' αυτήν την περίπτωση, ένας καλός και σωστός κτηνίατρος θα έπρεπε να σου κρατήσει το γατάκι για θεραπεία- νοσηλεία σε ειδικό χώρο, για να μην κολλήσουν και τα υπόλοιπα!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:41, 14-11-11:

Κτηνίατρος οπωσδήποτε! Πιστεύω πως σ' αυτήν την περίπτωση, ένας καλός και σωστός κτηνίατρος θα έπρεπε να σου κρατήσει το γατάκι για θεραπεία- νοσηλεία σε ειδικό χώρο, για να μην κολλήσουν και τα υπόλοιπα!
Και εμένα ο φόβος μου αυτος είναι..Μέχρι στιγμής δεν έχουν κολλήσει..Την ρώτησα εάν μεταδίδεται εύκολα και μου είπε πως υπάρχουν πιθανότητες αλλά όχι πολύ σοβαρές γιατί αυτός ο μύκητας δεν ανήκει στα δερματόφυτα..Σε τι ανήκει δηλαδή? Δεν ξέρω και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω πολλά παραπάνω γιατί η κατάσταση δεν ήταν τόοοσο τραγική όσο έγινε τωρα..
Συγκεκριμένα μου είπε πως αυτός ο μυκητας καταπολεμάται με ένα φαρμακό (δε θυμαμαι όνομα) που είναι κτηνιατρικό και τώρα το απέσυρανΕίχε ευτυχώς ένα τελευταίο μπουκαλάκι και μου γέμισε ένα μικρούλι δοχείο με τις απαραίτητες δόσεις..Επίσης, μια βδομάδα δίνεις φάρμακο, την επόμενη όχι και την τρίτη δίνεις και πάλι για 7 ημέρες..
Τι να πω? Έχεις δίκιο, θα ήθελα να την κρατήσει αλλά και τόσες μέρες κλεισμένη σε κλουβι? θα πάθει κατάθλιψη..Εγώ λέω μήπως να τη ρωτήσω μήπως θα έπρεπε να πάρουν και οι άλλες τπτ προληπτικά..
Αχχχ αγχωνομαι

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 18:41, 14-11-11:

Πήγαμε στον κτηνίατρο και τελικά έχει όντως χειροτερέψει το πράγμα..Τρελάθηκε η κτηνίατρος μου ειπε δεν περίμενε ότι θα έπαιρνε τέτοια φοβερή ανάπτυξη ο μύκητας..Έχει πάρει λέει εξεματική μορφή..
Αύριο τελειώνει η θεραπεία με το σιρόπι και πάμε για κορτιζονούχα ένεση και βλέπουμε πως πορευόμαστε..
Δεν ήταν ανησυχητική πάντως η γιατρός..Είπε μάλιστα πως δεν διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο να κολλήσουν οι άλλες..
ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 18:46, 14-11-11:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Αν δεις ότι δεν υπάρχει βελτίωση, πήγαινε και σε άλλο κτηνίατρο, για μια δεύτερη γνώμη! Εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:48, 14-11-11:

Έφη δεν έχω κάποια εμπειρία από μύκητες αλλά τους απεχθάνομαι... είναι μισητοί. Εύχομαι το γατάκι σου γρήγορα να λυτρωθεί. Ο κτηνίατρος πόσο καιρό σου λέει πως θα χρειαστεί για να φύγουν;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:18, 14-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Έφη δεν έχω κάποια εμπειρία από μύκητες αλλά τους απεχθάνομαι... είναι μισητοί. Εύχομαι το γατάκι σου γρήγορα να λυτρωθεί. Ο κτηνίατρος πόσο καιρό σου λέει πως θα χρειαστεί για να φύγουν;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Ναι συμφωνώ μαζί σου..Είναι πολύ τραγικοί!
Δεν ξέρει γιατί πρέπει να περάσει 1 εβδομάδα ακόμα για να κρίνει..
Είχε πει ότι εάν δε βελτιώθει η κατάσταση τότε θα χρειαστεί συνέχιση της θεραπείας με αντιμυκητιακό φάρμακο ανθρώπινο που είναι και αμφιβόλλου απόδοσης, γιατί το αντίστοιχο κτηνιατρικό καταργήθηκε

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:24, 14-11-11:

Οκ δηλαδή δεν σου δίνει μια απάντηση 100 τα 100 ξάστερη. Όχι πως φταίει ο άνθρωπος αλλά στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη.
Μπορείς να ρωτήσεις και τον γιατρό του φόρουμ, ίσως σου πει κάτι..

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:35, 14-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Οκ δηλαδή δεν σου δίνει μια απάντηση 100 τα 100 ξάστερη. Όχι πως φταίει ο άνθρωπος αλλά στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη.
Μπορείς να ρωτήσεις και τον γιατρό του φόρουμ, ίσως σου πει κάτι..
Έχεις δίκιο..Θα το κάνω!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:14, 14-11-11:

Και βρε Έφη πως μπορεί να βγήκαν αυτοί οι μύκητες?δεν σου είπε τίποτα?Να έφταιγε το φάρμακο που πήρε για την στείρωση?
όπως επηρεάζει καμια φορά εμάς τις γυναίκες η αντιβίωση?

Και ναι να πας και σε ΄δευτερο γιατρό,να δούμε αν θα πει κάτι πιο συγκεκριμένο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:41, 14-11-11:

Mήπως παίζει καμια αλλεργία και η μυκητίαση είναι δευτερεύων παράγοντας; Εννοώ να έπαθε αλλεργία στην αντιβίωση και να βρήκαν ευκαιρία οι μύκητες και να προκαλέσαν πρόβλημα. Αν δεν φύγει δηλαδή η αλλεργία, θα δυσκολευτείτε με την θεραπεία για τους μύκητες Είναι 100% σίγουρος ο κτηνίατρος ότι έχει μυκήτες;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:45, 14-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Και βρε Έφη πως μπορεί να βγήκαν αυτοί οι μύκητες?δεν σου είπε τίποτα?Να έφταιγε το φάρμακο που πήρε για την στείρωση?
όπως επηρεάζει καμια φορά εμάς τις γυναίκες η αντιβίωση?

Και ναι να πας και σε ΄δευτερο γιατρό,να δούμε αν θα πει κάτι πιο συγκεκριμένο
Ναι ακριβώς έτσι..Όπως και σε εμάς πολλές φορές όταν παίρνουμε αντιβίωση, ταλαιπωρούμαστε με μυκητες, έτσι και η γατούλα..Η αντιβίωση έφταιξε μου το είπε..Μυκητες είχε βγάλει και η Αλέκα (η μεγάλη μου γάτα) όταν στειρώθηκε και πήρε αντιβίωση αλλά άλλης μορφής και περιορισμένοι μόνο σε ένα σημείο.Εκείνοι προκαλούσαν απλά πέσιμο της τρίχας και θεραπεύτηκε αρκετά σύντομα.. Την Αγάπη όμως την ξετίναξαν και όπως γράφω παραπάνω μέσα σε 7 ημέρες μόνο!!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:04, 16-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Mήπως παίζει καμια αλλεργία και η μυκητίαση είναι δευτερεύων παράγοντας; Εννοώ να έπαθε αλλεργία στην αντιβίωση και να βρήκαν ευκαιρία οι μύκητες και να προκαλέσαν πρόβλημα. Αν δεν φύγει δηλαδή η αλλεργία, θα δυσκολευτείτε με την θεραπεία για τους μύκητες Είναι 100% σίγουρος ο κτηνίατρος ότι έχει μυκήτες;
Κοίταξε να δεις, καλλιέργεια δεν κάναμε..Η αλήθεια αυτή..
Και τώρα που το λες, θυμάμαι ότι την ημέρα που στειρώθηκε και την πήρα πίσω της είχε κάνει ήδη 48ώρη αντιβίωση. Την επόμενη ημέρα, είχε ένα μόνο καρουμπαλάκι στο σώμα της (το οποίο θεώρησα ότι ήταν από την ένεση) το οποίο σε 2 μέρες πολλαπλασιάστηκε τρελά.. Μύκητας θα μπορούσε να είναι τόσο μεγάλος μέσα σε μια ημέρα? Λες να είχε αλλεργία? Να κάτι που δεν το σκέφτηκα..
Η αντιβίωση όμως έχει σταματήσει εδώ και πολύυυ καιρό.Περίπου 2 εβδομάδες.. Δε τη συνεχίσαμε..Η κατάσταση όμως χειροτέρεψε αντί να βελτιωθεί παρά τη θεραπεία για μύκητες..

Κάτι άλλο να ρωτήσω? Κανονικά μήπως έπρεπε να ξυριστεί η γατούλα? Σου λέω είναι πολύ εκτεταμένη η κατάσταση..Έχει πληγές (τις οποίες δεν ξύνει) σε όλη τη ράχη και τα πλευρά, από τους ώμους μέχρι τα οπίσθιά της..Είναι ανάγλυφη κυριολεκτικά..Εμένα την ίδια μου έρχεται να πάρω μια ξυριστική και να την ξετινάξω..Τη ρώτησα και μου είπε πως είναι οκ! Δε χρειάζεται κάτι τέτοιο..Τι να πω?

Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο εδώ και μετά το ραντεβού της Πέμπτης με την κορτιζόνη, θα κλείσω ραντεβού με άλλο γιατρό..

Παράθεση

irenelizzy (Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irenelizzy
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H irenelizzy έγραψε στις 01:15, 16-11-11:

, θα κλείσω ραντεβού με άλλο γιατρό..
Πράγματι...μια δεύτερη γνώμη επιβάλλεται στην κατάσταση της μικρής

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:28, 16-11-11:

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο να δίνει φάρμακο για μύκητες χωρίς να γνωρίζει αν η γατούλα ταλαιπωρείται από μύκητες. Δεν είναι πειραματόζωο η γάτα να δοκιμάζει trial & error πειράματα για να δει ποιό φάρμακο θα καταπολεμήσει αυτό που έχει. Δεν γνωρίζω αν οι μύκητες μπορούν να εξαπλωθούν μέσα σε 2 μέρες σε όλο το σώμα. Αν υπέθετα, θα έλεγα ότι οι 2 μέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να της προκαλέσουν πληγές σε όλο το σώμα. Η αλλεργία όμως τείνει να εξαπλωνέται αστραπιαία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 10:19, 16-11-11:

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο να δίνει φάρμακο για μύκητες χωρίς να γνωρίζει αν η γατούλα ταλαιπωρείται από μύκητες. Δεν είναι πειραματόζωο η γάτα να δοκιμάζει trial & error πειράματα για να δει ποιό φάρμακο θα καταπολεμήσει αυτό που έχει. Δεν γνωρίζω αν οι μύκητες μπορούν να εξαπλωθούν μέσα σε 2 μέρες σε όλο το σώμα. Αν υπέθετα, θα έλεγα ότι οι 2 μέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να της προκαλέσουν πληγές σε όλο το σώμα. Η αλλεργία όμως τείνει να εξαπλωνέται αστραπιαία.
Έχεις δίκιο..
Όταν όμως την είδε ήταν βέβαιη ότι προκειται για μυκητες..τι να πω..ανησυχησα λίγο τώρα..
θα την παω σε αλλο...

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:34, 16-11-11:

Έχεις δίκιο..
Όταν όμως την είδε ήταν βέβαιη ότι προκειται για μυκητες..τι να πω..ανησυχησα λίγο τώρα..
θα την παω σε αλλο...
Bρες έναν ιατρό που τον εμπιστεύεσαι και πηγαινε τον σε αυτόν και ακολούθα την εντολή του τυφλά δε βρίκσω σωστό με το παραμικρό να αλλάζεις ιατρό. Αν πας σε άλλον υπάρχει πιθανότητα (για μένα είναι σίγουρο) ότι θα κατηγορήσει τις ενέργειες του πρώτου ακόμα και αν ο πρωτος έδρασε σωστά.

Δε το λέω για τώρα αλλά φαντάσου όταν το γατί πάθει κάτι πιο σοβαρό τι θα κάνεις θα πηγαίνεις σε ένα σωρό ιατρούς που ο καθένας θα κάνει τα δικά του; ΄(αυτό δεν είναι καθόλου καλό)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 13:18, 16-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Bρες έναν ιατρό που τον εμπιστεύεσαι και πηγαινε τον σε αυτόν και ακολούθα την εντολή του τυφλά δε βρίκσω σωστό με το παραμικρό να αλλάζεις ιατρό. Αν πας σε άλλον υπάρχει πιθανότητα (για μένα είναι σίγουρο) ότι θα κατηγορήσει τις ενέργειες του πρώτου ακόμα και αν ο πρωτος έδρασε σωστά.

Δε το λέω για τώρα αλλά φαντάσου όταν το γατί πάθει κάτι πιο σοβαρό τι θα κάνεις θα πηγαίνεις σε ένα σωρό ιατρούς που ο καθένας θα κάνει τα δικά του; ΄(αυτό δεν είναι καθόλου καλό)
βασικά από την μία έχεις δίκιο αλλά κακά τα ψέμματα οι περισσότεροι κτηνίατροι νύχτα το πήραν το πτυχίο!!!!
ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.....

μιλάω εκ πείρας....και δεν λένε όλοι οι γιατροί άσχημα πράγματα για άλλους γιατρούς εκτός και αν η βλακεία βγάζει μάτι!!!!!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:35, 16-11-11:

Σίγουρα υπάρχουν ιατροί που πήραν νύχτα πτυχίο αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί καλοί ιατροί θεωρώ καλό το γατί να έχει έναν σταθερό ιατρό που ξέρει το ιστορικό και όπως να το κανουμε νοιάζεται για το γατί και για τον πελάτη (ιδιοκτήτη).
Ένας τέτοιος ιατρός μπορεί να ανοίξει το ιατρείο του Κυριακάτικα αν τύχει κάτι επείγον ή μπορεί να δώσει μια αγωγή μέχρι την εξέταση (ένας ξένος ιατρός δε θα το κάνει αυτό )
αν το γατί δεν έχει σταθερό ιατρό είναι σαν να έχει ένα παιδί παιδίατρο από το ΙΚΑ ή το νοσοκομείο (που τα πράγματα ειναι απρόσωπα) και όχι ιδιώτη . Το παιδί πέρα από τα εμβόλια και τις τυποποιημένες ενέργειες σε μια επίγουσα κατάσταση κινδυνεύει άμεσα η ζωή του.

Για αυτό τα γατιά (και γενικά τα ζωάκια) και τα παιδάκια πρέπει να παρακολουθουνται από έναν σταθερό κτηνίατρο και ιδιώτη παιδίατρο αντίστοιχα.

Είναι καλό να βρεθεί ένας ιατρός όταν το γατί έχει απλά προβλήματα και όχι όταν εξαρτάται από τις ενέργειες του ιαττρού για να ζήσει.

Ένας ιατρός που λέει άσχημα πράγματα για τον άλλο μπροστά στον ιδιοκτήτη του ζώου απλά θέλει να σε πάρει πελάτη και εγώ σε έναν ιατρό δε θα πήγαινα ποτέ. Ο καλός ιατρός δείχνει με τις πράξεις ότι είναι καλός ιατρός και όχι θάβωντας έναν συνάδελφο.

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 14:06, 16-11-11:

Σίγουρα υπάρχουν ιατροί που πήραν νύχτα πτυχίο αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί καλοί ιατροί θεωρώ καλό το γατί να έχει έναν σταθερό ιατρό που ξέρει το ιστορικό και όπως να το κανουμε νοιάζεται για το γατί και για τον πελάτη (ιδιοκτήτη).
Ένας τέτοιος ιατρός μπορεί να ανοίξει το ιατρείο του Κυριακάτικα αν τύχει κάτι επείγον ή μπορεί να δώσει μια αγωγή μέχρι την εξέταση (ένας ξένος ιατρός δε θα το κάνει αυτό )
αν το γατί δεν έχει σταθερό ιατρό είναι σαν να έχει ένα παιδί παιδίατρο από το ΙΚΑ ή το νοσοκομείο (που τα πράγματα ειναι απρόσωπα) και όχι ιδιώτη . Το παιδί πέρα από τα εμβόλια και τις τυποποιημένες ενέργειες σε μια επίγουσα κατάσταση κινδυνεύει άμεσα η ζωή του.

Για αυτό τα γατιά (και γενικά τα ζωάκια) και τα παιδάκια πρέπει να παρακολουθουνται από έναν σταθερό κτηνίατρο και ιδιώτη παιδίατρο αντίστοιχα.

Είναι καλό να βρεθεί ένας ιατρός όταν το γατί έχει απλά προβλήματα και όχι όταν εξαρτάται από τις ενέργειες του ιαττρού για να ζήσει.

Ένας ιατρός που λέει άσχημα πράγματα για τον άλλο μπροστά στον ιδιοκτήτη του ζώου απλά θέλει να σε πάρει πελάτη και εγώ σε έναν ιατρό δε θα πήγαινα ποτέ. Ο καλός ιατρός δείχνει με τις πράξεις ότι είναι καλός ιατρός και όχι θάβωντας έναν συνάδελφο.
Βασικά αυτό δεν ισχύει πάντα μωρε.... εμείς έχουμε πατέρα γιατρό που δεν λέει ποτέ για συναδέλφους αλλά αν δει κάτι πολύ καραμπαμπαμ τότε δεν κρατιέται.....
σίγουρα πρέπει ναχεις τον γιατρό σου πάντα και να σε ξέρει και να τον ξέρεις αλλά στην αρχή δεν ξέρεις και που θα πέσεις....και βασικά αν έχεις ένα βασικό ιατρό και πάρεις και την γνώμη από έναν άλλο εξίσου καλό πιο το πρόβλημα σιγα!!!!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:05, 16-11-11:

Ο ιατρός που θέλει να κάνει κριτική πρέπει να μιλά αυτοπροσπώπος με τον άλλο ιατρό και όχι μέσω του ασθενή. Ο ασθενής δε μπορεί να κρίνει ποιος από τους δύο έχει δίκιο ή όχι και αναγκαστικά πρέπει να εμπιστευτεί με στοιχεία καθαρά επικοινωνιακά και όχι επιστημονικά. Αν 2 διαφορετική ο ιδιοκτήτης του ζώου πρέπει να διαλέξεις χωρίς να έχει γνώσεις (είναι ένα ειδος ρουλέτας).

Αν το γατί το αναλαμβάνει εξαρχής ένας ιατρός σε περίπτωση λάθους (που φυσικά μπορεί να συμβεί και δεν ευθύνεται ο κτηνίατρος για αυτό) μπορεί πολύ εύκολα να κάνει τις σωστές ενέργειες ώστε να μην υποτροπιάσει το ζώο. Ο 2ος κτηνίατρος επειδή δε γνωρίζει τι ενέργειες έγιναν στο ζώο θα κάνει υποθέσεις που αυτές ενδέχεται να είναι λάθος.

Για αυτό γνώμη μου είναι
Διαλέγουμε έναν ιατρό (τον οποίο εξαρχης διαπιστώνουμε ότι είναι καλός χωρίς να λογαριάζουμε το οικονομικό θέμα).
Όταν βλέπουμε ότι ο ιατρός δε μας κάνει περιμένουμε το γατί να θεραπευτεί και όταν γίνει καλά την επόμενη φορά (σε αλλη αρρωστια πάμε σε αλλο).
Όταν πάμε στην μέση της θεραπείας σε αλλο ιατρό απαιτούμε απο΄τον 1ο ιατρό να ενημερώσει πλήρως (γραπτώς) τον 2ο σε αντίθετη περίπτωση ο νόμος επιβαρύνει καθαρά τον ιδιοκτήτη του ζώου και τον 2ο ιατρό ο πρώτος ιατρός ακόμα και αν έκανε πατάτα είναι νομικά καλυμμένος.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:13, 16-11-11:

Το θεμα μας ειναι οι μυκητες Φοκο.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:57, 16-11-11:

Βασικά εγώ δεν είπα πωα θα αλλάξω κτηνίατρο απλά θα έπαιρνα μια 2η γνώμη..
Τελικά δε θα το κάνω..Πήγα τη μικρή σήμερα στην δική μας κτηνίατρο, κάναμε κορτιζόνη για 3εβδομάδες και θα πάω και σε μια εβδομάδα να τη δει..
Τελικά όπως σωστα ανέφερε και η Ceres Victoria, η κτηνίατρος θεωρεί ότι ήταν αντίδραση στην πενικιλίνη, έκανε εξέματα και βρήκε και πάτημα ο μύκητας και έκανε τη ζημιά του..Η περίπτωση αυτή όπως μου είπε δεν είναι καθόλου συνηθισμένη..
Τέλοσπαντων, εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά γιατί η μικρή έχει ταλαιπωρηθεί πολύ δυστυχώς..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:15, 16-11-11:

ο σωστός κτηνίατρος, όπως και ο σωστός γιατρός, ΟΦΕΙΛΕΙ να στέλνει το ιστορικό του ασθενή σε άλλο γιατρό/κτηνίατρο. Όταν χρειάστηκε να πάω σε 2ο κτηνίατρο, με ρώτησαν ποιός είναι ο κτηνίατρος του και όταν μετά από 2 μέρες πήγα στον κτηνίατρο που τον πάω συνήθως, του είχαν στείλει το αρχείο με το περιστατικό και τις ακτίνες και επίσης μου έδωσαν σε cd τις ακτίνες το οποίο το έδωσα στον κτηνίατρο για το αρχείο του. Το ίδιο έγινε όταν ζήτησα 2η γνώμη από άλλον κτηνίατρο. Οι ειδικοί πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους και όχι να ανταγωνίζονται. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ιατρους. Ο ένας στέλνει το αρχείο στον άλλο, εφόσον είναι απαραίτητο, και αν δεν είναι απαραίτητο, ζητούν την άδεια σου. Όποιος ιατρός/κτηνίατρος αρνείται να συνεργαστεί με τον συνάδλεφό του, δεν είναι επαγγελματίας και προσωπικά θα απέφευγα τέτοια άτομα.

Βασικά εγώ δεν είπα πωα θα αλλάξω κτηνίατρο απλά θα έπαιρνα μια 2η γνώμη..
Τελικά δε θα το κάνω..Πήγα τη μικρή σήμερα στην δική μας κτηνίατρο, κάναμε κορτιζόνη για 3εβδομάδες και θα πάω και σε μια εβδομάδα να τη δει..
Τελικά όπως σωστα ανέφερε και η Ceres Victoria, η κτηνίατρος θεωρεί ότι ήταν αντίδραση στην πενικιλίνη, έκανε εξέματα και βρήκε και πάτημα ο μύκητας και έκανε τη ζημιά του..Η περίπτωση αυτή όπως μου είπε δεν είναι καθόλου συνηθισμένη..
Τέλοσπαντων, εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά γιατί η μικρή έχει ταλαιπωρηθεί πολύ δυστυχώς..
Μια 2η γνώμη ποτέ δεν βλάπτει, ειδικά όταν έχουμε αμφιβολίες για κάτι ή όταν πιστεύουμε ότι υπάρχουν εναλλακτικές μορφές θεραπείας
Περαστικά σας και καλή ανάρρωση!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:35, 16-11-11:

ο σωστός κτηνίατρος, όπως και ο σωστός γιατρός, ΟΦΕΙΛΕΙ να στέλνει το ιστορικό του ασθενή σε άλλο γιατρό/κτηνίατρο. Όταν χρειάστηκε να πάω σε 2ο κτηνίατρο, με ρώτησαν ποιός είναι ο κτηνίατρος του και όταν μετά από 2 μέρες πήγα στον κτηνίατρο που τον πάω συνήθως, του είχαν στείλει το αρχείο με το περιστατικό και τις ακτίνες και επίσης μου έδωσαν σε cd τις ακτίνες το οποίο το έδωσα στον κτηνίατρο για το αρχείο του. Το ίδιο έγινε όταν ζήτησα 2η γνώμη από άλλον κτηνίατρο. Οι ειδικοί πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους και όχι να ανταγωνίζονται. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ιατρους. Ο ένας στέλνει το αρχείο στον άλλο, εφόσον είναι απαραίτητο, και αν δεν είναι απαραίτητο, ζητούν την άδεια σου. Όποιος ιατρός/κτηνίατρος αρνείται να συνεργαστεί με τον συνάδλεφό του, δεν είναι επαγγελματίας και προσωπικά θα απέφευγα τέτοια άτομα.

Μια 2η γνώμη ποτέ δεν βλάπτει, ειδικά όταν έχουμε αμφιβολίες για κάτι ή όταν πιστεύουμε ότι υπάρχουν εναλλακτικές μορφές θεραπείας
Περαστικά σας και καλή ανάρρωση!
Θα δούμε πως θα πάει και αυτή την εβδομάδα και εάν δε δω βελτίωση, θα την πάω σε κάποιον πολύ έμπειρο γιατρό που όμως είναι πολύ μακριά μου. Ήδη έχω ρωτήσει 2 ακόμα κτηνιάτρους και έχω πάρει και περίπου τις ίδιες απαντήσεις..
Αυτά προς το παρόν..Θα ενημερώσω για την εξέλιξη..
Σε ευχαριστούμε πολύ καλή μας Ceres Victoria!!

Η γατούλα που ταλαιπωρείται είναι αυτή
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=79390

Παράθεση

spitha2010

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spitha2010
H spitha2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H spitha2010 έγραψε στις 19:29, 14-03-12:

καλησπέρα! έχω να μπω αρκετο καιρό. Η σπίθα μας, 1.5 ετών απ την στιγμή που την βρήκαμε εμφάνισε μύκητες. Μία έλειπαν τρίχες-κομματια απ τα πόδια, μία στο λαιμό, που κράτησε κ περισσότερο. Αγωγές άλλαζε η κτηνίατρος, μέχρι να βρούμε μία που να ταιριάζει περισσότερο, με χάπια, σιρόπια κ αλοιφές. Πριν κανα 4μηνο κάναμε κ εξετάσεις κ καλλιέργεια έδειξαν μύκητες, αγωγή με χάπια πάλι κ αλοιφή. Κ ενώ φούντωσε πάλι όμορφο γατάκι, εδώ κ 4 μέρες είχε μουρλαθεί να ξύνεται παντού κ είδαμε απο κάτω στα στηθάκια έλειπε πάλι τρίχωμα, κ είχε κάνει σαν σκληρό, που σήμερα εξελίχθηκε σε φουσκάλες. Πάλι την πήγαμε κ μας είπε fusicort για μία εβδομάδα κ να δούμε το Σάββατο πως θα είναι, μήπως δεν είναι μύκητας αλλά σταφυλόκοκκος ή αλλεργία. Εχει όρεξη πολλή, παίζει, κάνει μούρλιες, απλά την έχει πιάσει κ όλο ξύνεται. Δεν έχουμε καταφέρει να τη στειρώσουμε γιατι όλο κάνει θεραπεία. Δεν έχουμε πάει σε αλλο κτηνίατρο (μένουμε επαρχία δεν υπάρχουν κ τόσοι πια) κ η δικήμας θεωρείται καλή γιατρός.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 20:35, 14-03-12:

δεν ξέρω να σε συμβουλέψω για τα φάρμακα...κάποιες αλοιφές που ξέρω ότι είναι για μύκητες, είναι οι dactarin και fungoral, αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μετά από συνεννόηση με τον κτηνίατρο, οπωσδήποτε. Επίσης, ένας παράγοντας που ξέρω ότι επηρεάζει τους μύκητες στις γατούλες είναι το stress. Επειδή οι γάτες είναι ζώα που στρεσάρονται πολύ εύκολα, σε συνδυασμό με την προδιάθεση, μπορεί να συμβάλει στην εμφάνιση και εξάπλωσή τους! Φρόντισε, λοιπόν και για την καλή ψυχολογία της και την ηρεμία της!

Παράθεση

spitha2010

Νεοφερμένος

H spitha2010 έγραψε στις 21:13, 14-03-12:

έχουμε αλλάξει όλες τισ αλοιφές! κ το ψάχνει κ η κτήνίατρος κ βρήκε τώρα καινούργια αλοιφή πολύ καλή, νομίζω τώρα βγήκε στο εμπόριο. αλλά τώρα αυτο μήπως δεν είναι μύκητας? το χω σκεφτεί για στρες γιατί η γατούλα μας θέλει συνεχώς παρέα, κλαίει όταν φεύγει η μαμά μου απ το σπίτι, δεν κάθεται καθόλου μόνη της.
μήπως ο οίστρος την κάνει συνεχώς κ ξύνεται? από όρεξη πάντως ζωή να χει κι εμάς θα φάει καμιά μέρα.. είχα βρει σε παλιότερο φόρουμ εδώ, για ομοιοπαθητικό κτηνίατρο κ διαφορετική αγωγή χωρίς φάρμακα κ πως είχε εξαιρετικά αποτελέσματα. περιμένω να μου απαντήσει ο χρήστης, αν είναι ακόμα ενεργός.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 02:25, 15-03-12:

Είχα το ίδιο τραγικό πρόβλημα με καποια αδεσποτακια πριν καιρό (θα 'ναι δυο χρόνια) και φοβόμουν μην τους κανουν κακό αν τα δουν με ψωρα οι γείτονες..
Ο γιατρός μου έδωσε ενα πόσιμο διάλυμα το Itrafungol της εταιρίας Janssen, είναι φάρμακο αποκλειστικά για γατες...
Ακριβό πρεπει να σου πω, αλλά η βελτίωση που είδα ήταν εντυπωσιακή! Όχι μόνο υποχωρησε ανεπιστρεπτί το πρόβλημα αλλά οι γάτες έκαναν ένα τρίχωμα αξιοζήλευτο!
Αφού κάναμε πλάκα στον γιατρό αν μπορούμε να το πάρουμε εμείς!...

Φέτος που τα οικονομικά είναι σε άσχημη κατασταση, αντιμετωπισα το πρόβλημα με την γατούλα μου - πριν την βαλω δια παντως μέσα στο σπίτι - με την Stronghold την αμπούλα, της έβαλα όμως τρεις φορές, ανά 15 μερες... Ευτυχώς υποχώρησε και σε εκείνη και δεν χρειάστηκε να παρω το ακριβό φάρμακο...
Μπορείς να ρωτησεις την κτηνίατρο σου και για αυτά... Κουραγιο...

Παράθεση

spitha2010

Νεοφερμένος

H spitha2010 έγραψε στις 15:20, 15-03-12:

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα ρωτήσω τη γιατρό γι αυτά. παντως σήμερα με την fucicort δεν ξύνεται, άρα της έκανε καλό η κορτιζόνη. μήπως την πιάνουν αλλεργίες. για το κόστος τα "ανθρώπινα" φάρμακα τα γράφει η μαμά μου στο βιβλιάριο της κ έτσι γλυτώνει αρκετά. απλα στενοχωριέμαι να το βλέπω να πίνει υπομονετικά τα χάπια του, να δέχεται τις αλοιφές, να το κανουμε μπάνιο (με τις διάφορες αγωγές όλο αυτο τον καιρό), να μην παραπονιέται κ να μας κάνει μόνο χαρούλες.

Παράθεση

lefkey

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lefkey
H lefkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H lefkey έγραψε στις 20:24, 24-04-12:

Καλησπέρα , εδώ και 4 μέρες το γατάκι μου έχει ξεκινήσει να χάνει πολλές τρίχες από ένα σημείο κάτω από το αυτί της, με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί μια πληγή. Στην αρχή νόμιζα οτί απλώς μπορεί να ξύστηκε πολύ δυνατά και να τις έβγαλε μιας και βρήκα στο πάτωμα μια ολόκληρη τούφα που στην ρίζα είχε κάτι σαν καρκάδι , αλλά σήμερα βρήκαι και άλλη μια ίδια τούφα. Το γατάκι δεν βγαίνει έξω οπότε είναι απίθανο να το έπαθε από κάποιο άλλο ζώάκι. Έχετε ιδέα τι είναι ?

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1073.JPG
Εμφανίσεις:  1299
Μέγεθος:  115,6 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefkey : 24-04-12 στις 20:34.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:47, 24-04-12:

Ίσως να είναι πληγή, ίσως να χτύπησε κάπου, ίσως να είναι μύκητες ή κάτι άλλο.
Θεωρώ ότι θα πρέπει να πας το γατάκι σε έναν κτηνίατρο ώστε να σου απαντήσει με σιγουριά περί τίνος πρόκειται.

Παράθεση

lefkey

Νεοφερμένος

H lefkey έγραψε στις 20:51, 24-04-12:

Ναι θα την πάω αύριο απλώς επειδή είναι μέσα στο σπίτι σκέφτηκα μήπως είναι τίποτα κολλητικό και χρειάζεται να την απομονώσω για σήμερα. Χτύπημα δεν νομίζω να είναι, είναι πολύ τεμπέλα και σηκώνεται μόνο όταν την παίζω λίγο και όσο παίζαμε δεν χτύπησε πουθενα

Παράθεση

liana88

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη liana88
H liana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H liana88 έγραψε στις 17:19, 25-04-12:

Μπορεί να είναι μύκητες αλλά θα πρέπει να την δεί ειδικός.Περαστικά!

Παράθεση

lefkey

Νεοφερμένος

H lefkey έγραψε στις 17:22, 26-04-12:

Τα καημένα τα γατούλια μωρέ τα λυπάμαι
Αλλά ξαναεπιστρέφω στο αρχικό θέμα γιατί δεν βγάζω άκρη. Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι μάλλον είναι μύκητες αλλά επειδή δεν έχει εξαπλωθει πουθενά αλλού εκτός από το κάτω μέρος του αυτιού της μου έδωσε ένα δείγμα από ένα σαμπουάν το οποίο είπε να το αραιώσω με νερό γιατί είναι πολύ δυνατό (το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι) και να τις βάζω μπεταντίν πάνω στην πληγή. Από όσα φόρουμ κοίταγα όμως για μύκητες στα γατάκια σε όλα είχαν δώσει μια κρέμα και κάποιο σαμπουάν και η θεραπεία κράτησε πάρα πολυ καιρό. Στο δικό μου πώς θα περάσει μόνο με μπεταντίν ? :/
Μήπως να έκανα πλύσεις στην πληγή με χαμομήλι ή με τίποτα οξυζενέ (όταν διάβασα ότι κάνει καλό στους μύκητες παραξενεύτηκα για το συγκεκριμένο) για να περάσει γρήγορα ? Την λυπάμαι την καημένη είχαμε συνηθήσει να κοιμόμαστε αγκαλίτσα και τώρα δεν την αφήνω να μπαίνει στο δωμάτιο και στεναχωριέται

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 00:04, 27-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από lefkey
Τα καημένα τα γατούλια μωρέ τα λυπάμαι
Αλλά ξαναεπιστρέφω στο αρχικό θέμα γιατί δεν βγάζω άκρη. Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι μάλλον είναι μύκητες αλλά επειδή δεν έχει εξαπλωθει πουθενά αλλού εκτός από το κάτω μέρος του αυτιού της μου έδωσε ένα δείγμα από ένα σαμπουάν το οποίο είπε να το αραιώσω με νερό γιατί είναι πολύ δυνατό (το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι) και να τις βάζω μπεταντίν πάνω στην πληγή. Από όσα φόρουμ κοίταγα όμως για μύκητες στα γατάκια σε όλα είχαν δώσει μια κρέμα και κάποιο σαμπουάν και η θεραπεία κράτησε πάρα πολυ καιρό. Στο δικό μου πώς θα περάσει μόνο με μπεταντίν ? :/
Μήπως να έκανα πλύσεις στην πληγή με χαμομήλι ή με τίποτα οξυζενέ (όταν διάβασα ότι κάνει καλό στους μύκητες παραξενεύτηκα για το συγκεκριμένο) για να περάσει γρήγορα ? Την λυπάμαι την καημένη είχαμε συνηθήσει να κοιμόμαστε αγκαλίτσα και τώρα δεν την αφήνω να μπαίνει στο δωμάτιο και στεναχωριέται
Εφόσον ο κτηνίατρος σε συμβούλεψε να βάλεις πρώτα σαμπουάν και μπενταντίν, ξεκίνα με αυτά και βλέποντας και κάνοντας.Γιατρός είναι,καλύτερα πάνω από όλα να ακούς πρώτα τις δικές του συμβουλές..Εγώ προσωπικά δε θα έβαζα οξυζενέ στη γάτα μου έτσι από μόνη μου,τι να σου πω..
Μπορεί να μην είναι μύκητες..Και για αυτό να σου έδωσε αυτές τις οδηγίες ο γιατρός.Προτείνω να παρακολουθείς την πληγή και να ενημερώνεις τον γιατρό σου..

Πάντως περαστικά και στους δύο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 05-05-12 στις 18:40. Αιτία: Split μηνυμάτων
Παράθεση

spirit86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spirit86
H spirit86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H spirit86 έγραψε στις 10:14, 06-05-12:

Καλημερα.εχω 2 σκυλακια και 2 γατακια.ο γατουλης πριν 5 μερες αρχισε να ξυνεται πολυ,και στη βαση των αυτιων του εχουν σχηματιστει 2 ασπροι κυκλοι χωρις τριχωμα,χθες και σημερα ειναι κακοδιαθετος ,ξυνεται με μανια και κλαιει σαν να ποναει οταν ξυνεται.τον ειχα ψαξει για ψυλλους,του εβαλα και φαρμακο αλλα δεν ειχε.τις τελευταιες 2 μερες εχουν αρχισει ξυνονται και το αλλο γατακι και και το ενα σκυλακι,ενω το σκυλακι που δεν πλησιαζει τα υπολοιπα ζωα δεν εχει συμπτωματα,οποτε υποθετω πως ειναι κατι που μεταδιδεται με την επαφη.αυτες τις μερες με επιανε φαγουρα στα χερια και τσιμπηματακια στις περιοχες που ειναι γυμνες αυτη την εποχη,προσωπο,χερια,πλατη.σημερα το πρωι,ξυπνησα και ειχα μερικα εκζεματα στο μετωπο που τσουζουν και εντονα τσιμπηματα στη γυρω περιοχη.τι μπορει να ειναι αυτο;ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:05, 06-05-12:

Καλημερα.Το καλυτερο ειναι να επισκεφτεις εναν κτηνιατρο να το δει το γατακι.Οκ,ετσι οπως τα λες μπορει να ειναι και ψυλλοι,λες ομως οτι του εβαλες φαρμακο.Οποτε κανε μια βολτα απο τον κτηνιατρο γιατι μονο αυτος μπορει να σου πει με σιγουρια τι ειναι.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 15:15, 17-11-12:

καλησπερα !!! το γατακι το μικρουλι που φροντιχω δυστυχως εχει εκτος των σλλων και μυκητες οι οποιοι θα θεραπευθουν σε δευτερη φαση, οταν ο οργανισμος του θα ειναι πιο δυνατος να παρει φαρμακο για τους μυκητες. εγω δεν μπορω αν απομακρυνομαι απο το γατακι γιατι με εχει για μαμακα του και ειδικα τωρα με εχει αναγκη ωστε να αναρρωσει. αλλα απο χτες εχω βγαλει κατι στο χερι μου. κατι σαν σπυρακι με φουσκαλιτσες μεσα. λετε να ειναι μυκητες? δερματοφυτα? κατι τετοιο? να αω στον δερματολογο καλυτερα να το δει, ε? αν εχω μυκητες ή κατι αναλογο και παρω θεραπεια, μετα παιζει να ξανακολλησω? οπως και να χει, το γατακι δεν το αφηνω μονο δηλαδη σε αλλο μερος του σπιτιου, οφειλω και θελω να ειμαι συνεχεια μαζι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:38, 19-11-12:

καλησπερα σας! το ασπρο μου γατακι παει καλυτερα (φτου φτου) , δεν εχει ξεπερασει τον κινδυνο αλλα τρωει με ορεξη συγκριτικα με πριν, κανει κακακια και τσισακια φυσιολογικα, ειναι πιο δραστηριο.. μακαρι να μου σωθει... γιατι ο πρωτος κτηνιατρος που το πηγαινα το ειχε για τελειωμενο. αν ειναι δυνατον!! τοσα περασαμε και εμεις και το γατακι για να μεγλαωσει, ηθελε να μου το στειλει πριν την ωρα του... τεσπα...
εχει μυκητες τωρα γατμωτο στο σωματακι του σε 3-4 σημεια και φανταστειτε πως ολο ολο ειναι 350 γρμ... αρα ειναι σχεδον γεματο μυκητες. η κτηνιατρος που χε ερθει στο σπιτι μου συστησε μια αλοιφουλα και απο αυριο θα του βαζω...απλα θελαμε πρωτα να παρει την ανοδο και σε δευτερο σταδιο να παλεψουμε με τους μυκητες.. η αληθεια ειναι πως εχω βγαλει κατι στο χερι μου διοτι το γατακι το εχω συνεχεια αγκαλια..και μεταξυ μας, οτι και να βγαλω δεν το αφηνω απο την επιβλεψη μου και τα χερια μου μεχρι να γινει τελειως καλα, να αναρρωσει πληρως! αυτο που εχω βγαλει στο χερι μου ειναι σαν σπυρακι μεγαλο με φουσκαλες. πρωτη φορα βλεπω κατι αναλογο. αυριο λεω να παβ στον δερματολογο. μηπως ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? να στε καλα παιδια και σας ευχαριστω για την στηριξη οσον αφορα το γατακι μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:00, 19-11-12:

lili μου ετσι ειναι και το εκζεμα, οπως ακριβως το περιγραφεις, βεβαια μπορει να ειναι και μηκυτες, αλλα δεν ξερω πως ειναι αυτοι, δεν εχω παθει ποτε. Ο δερματολογος ειναι καλη ιδεα, σιγουρα θα σου δωσει κατι που θα σε βοηθησει.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:20, 19-11-12:

Μικρή είχα κολλήσει μύκητες από γατούλα, θυμάμαι πως το περίγραμμα ήταν πιο σκούρο, αν αυτό σε βοηθάει κάπως. Από την άλλη φαντάζομαι πως μύκητες με μύκητες μπορεί να διαφέρουν, οπότε πράγματι ρώτα το γιατρό. Αλλά δεν είναι τίποτα, θεραπεύεται εύκολα από όσο θυμάμαι.

Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 19:15, 14-06-13:

Γεια σας....ειμαι fun του MyCat..και δεν σας κρυβω πως εχω μαθει πολλα.Εδω και 3 εβδομαδες εχουμε στην οικογενεια μας εναν γατουλη ..τον Smokey. Eχθες προσεξα κατω απο το αυτακι του ενα κενο.Στο σημειο εκεινο οι τριχες ειναι πολυ πιο κοντες και φαινεται και λιγο δερμα με ενα πολυ μικρο μαυρο σπιτακι.Αμεσως φοβηθηκα για μυκητες .Η κορη μου 7 χρονων ειχε περσι κολλησει απο αδεσποτακια μυκητες και τα ξαδερφακια της επισης.Πεσαμε σε δερματολογο "βοδι" μια και μας διεγνωσε σταφυλοκκοκο και τους εδωσε αντιβιωση 2 φορες μεσα σε 1 μηνα....μετα την πηγα στον παιδιατρο και αμεσως καταλαβε πως ηταν μυκητες.Μαε εδωσε dactarin αλοιφη και σε 10 μερες ειχαμε καθαρισει.Τωρα εχω αγχωθει πολυ με τον γατουλη(2 μηνων).Ο Κτηνιατρος μας ειπε "ΟΧΙ"στα κρεβατια μας.Ετσι κι αλλιως εμεις δεν τον παιρνουμε εκει ...αλλα στους καναπεδες και τα ρυχταρια ??? Ο κτηνιατρος μου ειπε να του βαζω λιγο σαπουνακι batadine και μετα κρεμα dactarin..2 φορες την ημερα. Επλεινα ολα τα ριχταρια και εβαλα αλλα . Διαβαζα εδω σε εσας σε μια αλλη συζητηση για ενα συροπακι η χαπι.Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρο για τετοια πραγματα.Η αλοιφη λεει φτανει.....εχετε να μου πειτε κατι απο την εμπειρια σας ?

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 19:24, 14-06-13:

Εμενα ο γατος μου ειχε παθει μυκητες στην πλατη του. Φαινοταν ενα κενο σημειο,χωρις τριχα, σχεδον ανοιχτη πληγη. Προσπαθησε να το απομονωσεις για ενα διαστημα, και βαζε του την αλοιφη. Και εμεις με αλοιφη το περασαμε, και ο δικος μου ειναι 6μιση χρονων γατος, θα μπορουσε να παρει σιροπια κτλ αλλα καλυτερα η αλοιφη. Να εχεις καθαρα τα χερια σου οταν του τη βαζεις, και μετα να τα πλενεις καλα. Και στον ανθρωπο να μεταδοθει, ειναι ευκολο να φυγει. Εγω προσωπικα δεν κολλησα καθολου

Επισης ειναι σιγουρο πως ειναι μυκητες? Δηλαδη το εξετασε ο γιατρος?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 14-06-13 στις 19:44. Αιτία: merge
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 19:28, 14-06-13:

Ναι το ειδε ο γιατρος....τον εχω μονο στο σαλονι ...δεν παει στα δωματια...χωρο για να ειναι μονος του δεν εχω..και στην βεραντα δεν ελω να τον βγαλω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Gigi2310, kgr

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες και φτέρνισμα. - Από Mitko-Didi
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-10 στις 20:34.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους