Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,527 εγγεγραμμένα μέλη και 718,133 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:38, 16-05-14:

Λυπάμαι πολύ... Τουλάχιστον έπαψε να ταλαιπωρείται και "έφυγε" πλήρης ημερών και αγάπης.
Καλό ταξίδι στην ψυχούλα. ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:39, 16-05-14:

Αγοράκι μου γλυκό.... Καλό ταξίδι να έχεις και καλό γατοπαράδεισο...
Sarah πήρες τη σωστή απόφαση... Μη λυπάσαι, το μωράκι σου δεν υποφέρει πια... Είμαι σίγουρη πως η αγάπη σας δε θα χαθεί, ποτέ δε χάνεται... Θα τον θυμάσαι πάντα και θα ζει στην καρδιά σου. Καλή δύναμη κορίτσι μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:57, 22-05-14:

Η γατα μου πριν περιπου 3 μηνες ειχε μειωθει πολυ η ορεξη της και την πηγα και της εκανα αναλυσεις. Απ'οτι μου ειπε ο κτηνιατρος ηταν αρκετα καλες. Η ορεξη της ειχε επανελθει αλλα τωρα παλι τις τελευταιες μερες μειωθηκε. Να την ξαναπαω για αναλυσεις? Η κρεατινινη ηταν 15mg/dL. Απο οσα διαβασα στο αρχικο ποστ στο θεμα αυτο θεωρειται δηλαδη νεφρικη ανεπαρκεια σε αρχικο σταδιο? Η ειναι και αναλογα με την ηλικια που πανε αυτα? γιατι ειναι πανω απο 13 χρονων. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:18, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Η γατα μου πριν περιπου 3 μηνες ειχε μειωθει πολυ η ορεξη της και την πηγα και της εκανα αναλυσεις. Απ'οτι μου ειπε ο κτηνιατρος ηταν αρκετα καλες. Η ορεξη της ειχε επανελθει αλλα τωρα παλι τις τελευταιες μερες μειωθηκε. Να την ξαναπαω για αναλυσεις? Η κρεατινινη ηταν 15mg/dL. Απο οσα διαβασα στο αρχικο ποστ στο θεμα αυτο θεωρειται δηλαδη νεφρικη ανεπαρκεια σε αρχικο σταδιο? Η ειναι και αναλογα με την ηλικια που πανε αυτα? γιατι ειναι πανω απο 13 χρονων. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει
Ανάλογα πόσο πάνω από 13 χρονών είναι. Αν είναι 17 τότε ίσως και να είναι λόγω ηλικίας, παρ' όλο που δεν παθαίνουν όλα τα ηλικιωμένα γατιά νεφρική ανεπάρκεια.
Αν όμως απλώς είναι ελαφρώς πάνω από 13, τότε δεν είναι καθόλου γριά η γατούλα σου και δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει τέτοιο πρόβλημα.
΄Οπως και νά 'χει πιο σωστές απαντήσεις θα σου δώσει κάποιος καλός κτηνίατρος που θα δει τις εξετάσεις της και ίσως της κάνει και καινούργιες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 07:12, 11-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ανάλογα πόσο πάνω από 13 χρονών είναι. Αν είναι 17 τότε ίσως και να είναι λόγω ηλικίας, παρ' όλο που δεν παθαίνουν όλα τα ηλικιωμένα γατιά νεφρική ανεπάρκεια.
Αν όμως απλώς είναι ελαφρώς πάνω από 13, τότε δεν είναι καθόλου γριά η γατούλα σου και δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει τέτοιο πρόβλημα.
΄Οπως και νά 'χει πιο σωστές απαντήσεις θα σου δώσει κάποιος καλός κτηνίατρος που θα δει τις εξετάσεις της και ίσως της κάνει και καινούργιες.
Ακριβως ποσο ειναι δεν ξερω. Γείτονες μου λενε πως ειναι τουλαχιστον 13. Οταν θελει ομως μπορει και να τρέξει, οχι βεβαια τοσο γρήγορα. Τρωει δεν ειναι οτι δεν τρωει καθολου. Πιο πολυ πιστευω οτι κανει πείσματα και ιδιοτροπίες τις πιο πολλες φορες. Μπορει να της ανοίξω δυο κονσερβες να μην φαει την πρωτη και να φαει μισή απο τη δευτερη. Η να ηθελε κοτοπουλο συγκεκριμενα. Καθε βραδυ την παρακαλάω να φαει μπουκιά μπουκιά. Ψες που της εκανα κοτοπουλο αμέσως εφαγε. Θα την ξαναπάω σε αλλο κτηνιατρο αν και δεν θα της αρεσει καθολου οσο δεν ακούγεται η φωνούλα της καθε μερα ακούγεται οταν μπει στο κλουβακι να παει. Μου ειπε την αλλη φορα ο κτηνιατρος για ανάλυση ούρων. Τωρα ενω μενει εξω πως να μάζεψω ουρά ομως. Πρεπει να την παω σπιτι και οποτε την παω κανει απεργεια πείνας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:42, 11-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Ακριβως ποσο ειναι δεν ξερω. Γείτονες μου λενε πως ειναι τουλαχιστον 13. Οταν θελει ομως μπορει και να τρέξει, οχι βεβαια τοσο γρήγορα. Τρωει δεν ειναι οτι δεν τρωει καθολου. Πιο πολυ πιστευω οτι κανει πείσματα και ιδιοτροπίες τις πιο πολλες φορες. Μπορει να της ανοίξω δυο κονσερβες να μην φαει την πρωτη και να φαει μισή απο τη δευτερη. Η να ηθελε κοτοπουλο συγκεκριμενα. Καθε βραδυ την παρακαλάω να φαει μπουκιά μπουκιά. Ψες που της εκανα κοτοπουλο αμέσως εφαγε. Θα την ξαναπάω σε αλλο κτηνιατρο αν και δεν θα της αρεσει καθολου οσο δεν ακούγεται η φωνούλα της καθε μερα ακούγεται οταν μπει στο κλουβακι να παει. Μου ειπε την αλλη φορα ο κτηνιατρος για ανάλυση ούρων. Τωρα ενω μενει εξω πως να μάζεψω ουρά ομως. Πρεπει να την παω σπιτι και οποτε την παω κανει απεργεια πείνας.
Ανάλυση ούρων γιατί θέλει να της κάνει; Συνήθως κάνουν εξέταση αίματος. Πρώτα να σου πω πως όλα τα γατιά δυσανασχετούν όταν τα βάζουμε στη γατοφόρο για να πάμε κτηνίατρο, παλιά το έκανε και ο Κόναν μου, χθές όμως δεν έβγαλε κιχ το πουλάκι μου.
Το συνηθισμένο είναι το εξής, την πας στον κτηνίατρο και αφού της κάνει μια εξέταση με ψηλάφιση, μέτρηση θερμοκρασίας, κοίταγμα των δοντιών και των αυτιών της, μετά πρέπει λογικά να προτείνει να της πάρει αίμα για να δει τις τιμές της για διάφορα θέματα.
Ακόμα και αν είναι αγρίμι η γατούλα υπάρχει τρόπος. Στα κτηνιατρεία έχουν ένα κλουβάκι που αφού μπει μέσα το γατί, το μικραίνουν μέχρι που δεν μπορεί να κινηθεί και τότε του κοτσάρουν μια αναισθητική ένεση. 13 χρονών δεν είναι τόσο μεγάλη για να την πειράξει η αναισθητική, έχω κάνει αναισθησία σε πολύ μεγαλύτερα γατιά.
Αφού λοιπόν την κοιμήσει, θα της πάρει αίμα και αφού την ξαναβάλετε στην γατοφόρο της και συνέλθει από την νάρκωση θα την πάρεις σπίτι.
Με αυτό τον τρόπο θα μάθεις ένα σωρό πράγματα, την κατάσταση των νεφρών της, του συκωτιού της αλλά και τιμές για σάκχαρο και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι απ' έξω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:50, 11-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ανάλυση ούρων γιατί θέλει να της κάνει; Συνήθως κάνουν εξέταση αίματος. Πρώτα να σου πω πως όλα τα γατιά δυσανασχετούν όταν τα βάζουμε στη γατοφόρο για να πάμε κτηνίατρο, παλιά το έκανε και ο Κόναν μου, χθές όμως δεν έβγαλε κιχ το πουλάκι μου.
Το συνηθισμένο είναι το εξής, την πας στον κτηνίατρο και αφού της κάνει μια εξέταση με ψηλάφιση, μέτρηση θερμοκρασίας, κοίταγμα των δοντιών και των αυτιών της, μετά πρέπει λογικά να προτείνει να της πάρει αίμα για να δει τις τιμές της για διάφορα θέματα.
Ακόμα και αν είναι αγρίμι η γατούλα υπάρχει τρόπος. Στα κτηνιατρεία έχουν ένα κλουβάκι που αφού μπει μέσα το γατί, το μικραίνουν μέχρι που δεν μπορεί να κινηθεί και τότε του κοτσάρουν μια αναισθητική ένεση. 13 χρονών δεν είναι τόσο μεγάλη για να την πειράξει η αναισθητική, έχω κάνει αναισθησία σε πολύ μεγαλύτερα γατιά.
Αφού λοιπόν την κοιμήσει, θα της πάρει αίμα και αφού την ξαναβάλετε στην γατοφόρο της και συνέλθει από την νάρκωση θα την πάρεις σπίτι.
Με αυτό τον τρόπο θα μάθεις ένα σωρό πράγματα, την κατάσταση των νεφρών της, του συκωτιού της αλλά και τιμές για σάκχαρο και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι απ' έξω.
Μα αναλύσεις τις ειχε κανει την αλλη φορα πριν 3 μηνες περιπου. Δεν ειναι αγρίμι το μωρο μου. Εγω την κρατούσα και της πηρε αιμα. Πιο ήρεμη γατα δεν υπαρχει. Αυτο που εννοώ ειναι οτι στρεσαρεται πολυ οταν την βαζω στη γατοφορο.Σε σημειο που η καιμενη μπαινει μονη της μεσα μετα για να παει πισως ΟΣο για αναιΣθηΣια εχει κανει αλλη φορα που της έβγαλε 2 δόντια και αΣε πως ηταν την μερα εκείνη, δεν καταλάβαινες αν αναπνέει μεχρι να συνέλθει. οι αναλύσεις τις ηταν καλές. Δεν θυμαμαι αλλα μου ειπε πως αν συνεχίσει να μην τρωει κανονικά θα χρειαζεται ανάλυση ούρων. Το ιδιο μ ειπε και ο κτηνιατρος του σάιτ. Τοτε που την ειχα παει το φαγητο της ειχε μειωθεί στο μισο αλλα μετα ειχε επανέλθει. Και τωρα δεν ειναι οτι δεν τρωει απλα πολλες φορες χρειαζεται να την πιέσω ή ισως να κανει πείσματα επειδη θελει κατι συγκεκριμένο να φαει. Για να καταλάβεις τρωει μεσα στο αυτοκινητο γιατι δεν μπορω να ταιζω και τα αδεσποτα ολα το ιδιο φαγητο. Αν παει κανενας αλλος γάτος να μπει μεσα της κακοφαίνεται και δεν τρωει στο τελος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 11-06-14 στις 09:55.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:59, 11-06-14:

Μήπως φταίει που έχει πιάσει και ζέστη; Τα περισσότερα γατιά τρώνε λιγώτερο το καλοκαίρι, τουλάχιστον τα δικά μου αλλά και πολλών φίλων.
Πάντως αφού το είπε και ο γιατρός ο δικός μας εδώ, έτσι θα είναι. Εμείς ότι λέμε το λέμε από την εμπειρία μας που άλλοτε είναι μεγαλύτερη και άλλοτε μικρότερη. Δεν είμαστε όμως γιατροί, εκείνοι ξέρουν καλύτερα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:03, 11-06-14:

Ναι αυτο μου το εχουν πει κι άλλοι. Η ζέστη και μας πολλες φορες μας μειώνει την όρεξη. Βεβαια οταν την ειχα παει πριν 3 μηνες για τις αναλύσεις και τοτε ηταν μειωμένη η όρεξη της και δεν εκανε ζέστη. Προς το παρόν την βλεπω και τρωει. Θα την παρακολουθήσω και τις επόμενες μερες και αν ειναι την αλλη βδομαδα θα την παω

Παράθεση

kpps

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kpps
Ο kpps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kpps έγραψε στις 17:45, 26-06-14:

παιδιά γειά σας,
Έχω έναν γατούλη που κάνει συνέχεια εμετό από το Δεκέμβριο. Τον έχω πάει σε γιατρό πάνω από δέκα φορές, και έχει μείνει δύο φορές για νοσηλεία μίας εβδομάδας.Οι γιατροί του έκαναν ορούς με Ζαντάκ, και εμείς τον ταίζουμε κοτόπουλο βραστό μόνο αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Ο γατούλης δεν μπορεί να φάει και είναι τρομερά αδύνατος. Δεν είναι στειρωμένος και είναι σε ημιελεύθερη κατάσταση. Ενώ πεινάει και θέλει να φάει (όταν έχουμε κρέας κάνει σαν τρελό) δεν μπορεί να βάλει τίποτε στο στόμα του. Ότι βάζει το βγάζει σε διάστημα μίας ώρας. Όταν κάνει εμετό είναι σε άθλια κατάσταση. Με τα Ζαντάκ γίνεται κάπως καλύτερα αλλά μάλλον η κατάσταση είναι μή αναστρέψιμη... Κάποιες εξετάσεις που του κάναμε έδειξαν νεφρική ανεπάρκεια. Κάναμε εξετάσεις και για AIDS αλλά ήταν αρνητικό. Επειδή τον αγαπάμε πολύ και είμαστε δεμένοι μαζί του για πάνω από πέντε χρόνια μήπως μπορείτε να μας δώσετε κάποια έστω εξήγηση τί μπορεί να έχει και πώς να το αντιμετωπίσουμε; Από τους γιατρούς δεν βγάζω άκρη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:10, 26-06-14:

Κι όμως, αυτό που χρειάζεστε είναι ένας καλός κτηνίατρος να σας δώσει ίσως μια ισόβεια θεραπεία. Δεν γίνεται να κάνει εμμετό συνέχεια ότι τρώει και να μην βρίσκουν τι έχει.
Τι λένε δηλαδή οι γιατροί που τον έχουν δει, τι υποθέτουν πως έχει;
Είχα παλιά έναν γατούλη που είχε ευαισθησία στο στομάχι για χρόνια και έπρεπε αναγκαστικά μαζί με το φαγητό του κάθε πρωί να του δίνω και χάπια για το στομάχι. ΄Ομως ο δικός μου δεν είχε πρόβλημα με το συκώτι επομένως δεν ξέρω αν κάνει να πίνει και ο δικός σας. Γι' αυτό σας λέω πως χρειάζεστε έναν καλό κτηνίατρο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:16, 26-06-14:

Έτσι είναι. Πρέπει να βρείτε έναν καλό κτηνίατρο να φροντίσει το γατούλη. Βασανίζεται τόσο καιρό...
Αν θέλεις, ρίξε και μια ματιά εδώ.
Είναι κτηνίατροι που προτείνουν τα μέλη.

Εύχομαι σύντομα περαστικά στο ψυχουλάκι σου!

Παράθεση

kpps

Νεοφερμένος

O kpps έγραψε στις 18:41, 26-06-14:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είναι ο προτελευταίος μου (έχουν περάσει πάνω από 25) και δεν θα αντέξω την απώλειά του.
Οι γιατροί μου λένε ότι έχει γίνει κάποια μετακίνηση στο στομάχι του και δεν αντέχει. Υπάρχει περίπτωση να έχει δηλητηριαστεί όσο ήταν έξω; Ή να τον χτύπησε κάποιος;
Σας ευχαριστώ και πάλι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kpps : 26-06-14 στις 18:44.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:49, 26-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από kpps
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είναι ο προτελευταίος μου (έχουν περάσει πάνω από 25) και δεν θα αντέξω την απώλειά του.
Οι γιατροί μου λένε ότι έχει γίνει κάποια μετακίνηση στο στομάχι του και δεν αντέχει. Υπάρχει περίπτωση να έχει δηλητηριαστεί όσο ήταν έξω; Ή να τον χτύπησε κάποιος;
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Δεν έχει τύχει να ξανακούσω άλλη φορά για μετακίνηση στομαχιού, οπότε και δεν ξέρω να σου πω από τι μπορεί να προέρχεται. Οι γιατροί τι λένε, από τι πιθανολογούν πως προήλθε αυτό;
Και κυρίως τι προτείνουν πως πρέπει να γίνει για να ζήσει καλά ο γατούλης;

Παράθεση

Tsakoulinaki (Maria)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsakoulinaki
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Tsakoulinaki έγραψε στις 20:08, 26-06-14:

Τα συμπτώματα που περιγραφείς δείχνουν ότι ευθύνεται η νεφρικη ανεπαρκεια.
Ακριβώς τα ίδια (εμετοί, απώλεια βάρους) είχε και ο γατουλης μας (13 ετών). Τον πήγαμε στον γιατρό και αμέσως υποψιάστηκε τη νεφρικη ανεπαρκεια που επιβεβαιώθηκε και εργαστηριακά. Όλα αυτά τον περασμένο Απρίλη. Αμέσως ξεκινήσαμε καθημερινά Zantac και primperan καθώς και υποδοριο ορό. Ταυτόχρονα αρχίσαμε διατροφή αποκλειστικά με renal κονσέρβες. Ο γατουλης όμως αρνούνταν πεισματικά να τις φάει και μετά απο σχετική έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι η πλειονοτητα των γατιών με νεφρική ανεπαρκεια τις συχαινονται με αποτέλεσμα να καταλήγουν απο ασιτία. Τότε αποφάσισα να του δίνω εξαιρετικής ποιότητας κονσέρβα και βλέπουμε. Άρχισε να τρώει δυο κουταλιές την ημέρα, σιγά σιγα λίγο παραπάνω και τώρα πια τρώει τρεις την ημέρα και ´εχει πάρει και βάρος. Μη ξέχασω να αναφέρω ότι κάθε 2 εβδομάδες επισκεπτομαστε την κτηνίατρο για παρακολούθηση και βέβαια συνεχίζουμε τον όρο κάθε δεύτερη ημέρα πια (250ml).
Ο αγώνας που κάνουμε δεν ειναι εύκολος, αλλά απο τη στιγμή που επιλέξαμε να ειναι μέλος της οικογένειας μας θα το παμε όσο χρειαστεί.
Να σημείωσω ότι πια αν κάποιος δεν πει δεν καταλαβάινεις ότι ειναι άρρωστος. Έχει βρει τον παλιό καλό εαυτο του.
Αύριο έχουμε την καθιερωμένη επίσκεψη στη κτηνίατρο...
Για οποία απορία στη διαθεση σου, ελπίζω να βοήθησα ...

Παράθεση

kpps

Νεοφερμένος

O kpps έγραψε στις 23:56, 29-06-14:

@Tsakoulinaki, Claire Rentfield, Ειρήνη1234:

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας.
Προσπαθούμε να μη δίνουμε πολύ φαγητό στο γατούλη ακόμα και αν πεινάει και δύο φορές την ημέρα Primperan για τον εμετό.
Είναι κάπως καλύτερα τις τελευταίες μέρες και θέλει να ζήσει. Βέβαια μέχρι να γίνει πάλι ο γατούλης που ήταν μάλλον θα περάσει αρκετός καιρός.
Να είστε καλά.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:54, 18-07-14:

Η ανορεξία ξερω οτι μπορει να ειναι σύμπτωμα για τη νεφρική ανεπάρκεια..δηλαδη μια γατα που εχει μειωμένη όρεξη μπορει να εχει νεφρική ανεπάρκεια ή σταδιακα μειώνεται μειωνεται μεχρι που δν τρωει τιποτα; Επισης ειναι απαραίτητο σύμπτωμα οι εμετοι;

Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tzennie
H tzennie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H tzennie έγραψε στις 13:13, 18-07-14:

Καλησπέρα σε όλους ,

Αν και σας έχω ανακαλύψει αρκετό καιρό , είναι πρώτη φορά που γράφω.

Έχω μια γατούλα 5 χρονών θηλύκια, η οποία εμφανίζει μερικά από τα συμπτώματα που περιγράφετε παραπάνω και εσείς , συχνοουρία και αιματουρία δηλαδή.
Ζει αποκλειστικά στο σπίτι , αν και μένουμε σε νησί , διότι το σπίτι είναι σε κεντρικό πολυσύχναστο δρόμο.

Όλα άρχισαν πέρυσι , μετά την αναστολή του κύκλου της με ορμόνες ( πολύ κακό , δεν το γνώριζα τότε όμως ), οπότε το σύνδεσα με το αναπαραγωγικό της σύστημα .
Μετά από θεραπεία με ενέσεις synulox το ξεπέρασε γρήγορα.

Φέτος , τα ίδια συν αιματουρία . Οπότε αποφάσισα να την πάω Αθήνα καθώς εδώ δεν υπάρχει δυνατότητα για πιο περίπλοκες αναλύσεις η επεμβάσεις.
Μετά από τις πολύτιμες συμβουλές που διάβασα εδώ για το πολύωρο ακτοπλοϊκό ταξίδι για το οποίο είχα αγχωθεί πολύ , τα καταφέραμε .

Έγινε η στείρωση και νόμιζα πως όλα θα πάνε καλά και πως ησυχάσαμε.

Ο γιατρός μου είπε πως είχε αρχές πυομήτρας και ενδομητρίωση αλλά αφού όλα αφαιρέθηκαν , δεν κινδυνεύει πια.
Για το αίμα στα ούρα μου έδωσε baytril και δεν έδωσε μεγάλη σημασία.
Τώρα που το σκέφτομαι θυμώνω πως ούτε ένα υπέρηχο δεν έκανε ενώ τον παρακάλεσα να κάνει ότι κρίνει απαραίτητο και ούτε για τα χρήματα ρώτησα…
Σκέφτομαι όμως πως αφού την άνοιξε είχε μια αμεσότερη πρόσβαση παντού και ίσως δεν χρειάζονταν.
Τέλος πάντων είμαι πολύ μπερδεμένη ..και στεναχωρημένη.

Γυρίσαμε σπίτι μας λοιπόν , αλλά η αιματουρία συνεχίζεται μετά από 2 εβδομάδες από την επέμβαση ….

Την ταγίζω με urinary s/o της royal canin εδώ και 2 μέρες αλλά τρώει τη μισή ποσότητα που αναγράφεται στην συσκευασία .
Δεν ξέρω τι να κάνω πια .
Αν της δώσω κοτόπουλο που τρελαίνεται θα είναι κακό ;;
Η να την αφήσω , μπας και το συνηθίσει ;

Την ημέρα κοιμάται πολύ αλλά το βράδυ παίζει και φαίνεται χαρούμενη. Το τρίχωμα της είναι γυαλιστερό , δεν φαίνεται άρρωστη αν και δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.
Αν συνεχίζει έτσι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Είναι 3, 8 κιλά περίπου , ενώ πριν την επέμβαση ήταν λίγο παχουλούλα ( 4, 6 κιλά )

Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν πολύτιμη.
Έχω σκάσει από την στεναχώρια μου , όποτε πάει τουαλέτα τρέχω από πίσω της να δω αν κάνει αίμα …

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzennie : 18-07-14 στις 13:17.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:21, 18-07-14:

Δε νομίζω πως το κοτόπουλο θα της κάνει κακό. Γενικά τα καλοκαίρια δεν της κόβεται η όρεξη; Εμένα πάντα τους μειώνεται... Θα μπορούσες μήπως να συλλέξεις ούρα και να τα στείλεις για ανάλυση; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά εφόσον συνεχίζεται η αιματουρία δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι... Ρώτα και τον γιατρό του φόρουμ αν θέλεις με πμ ή στο αντίστοιχο θέμα, να σου πει μια άποψη... Πολλά περαστικά εύχομαι και να μην είναι τίποτα...

Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

H tzennie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H tzennie έγραψε στις 13:31, 18-07-14:

ευχαριστώ Aba για την άμεση απάντηση

Φοβάμαι πως αν της δώσω κοτόπουλο δεν θα θέλει την urinary και ναι , το καλοκαίρι δεν τρώει όσο το χειμώνα αλλά στην συσκευασία αναγράφονται 50 γραμμάρια την ημέρα , ενώ η δική μου άντε να τρώει 25 -30 ...
Θα κάνω την ανάλυση ούρων , έχω σκεφτεί τρόπο να της πάρω ούρα , αλλά παίρνει baytril , θα δείξει κάτι ;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:53, 18-07-14:

Δυστυχώς καλή μου, δεν ξέρω... Θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι, να σου δώσει ακριβείς οδηγίες.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:23, 19-07-14:

Μήπως είναι εφικτό να πάρεις τις εξετάσεις της και να επισκεφτείτε και άλλο κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη?
Να κάνει και το υπερηχογράφημα να δουν την κατάστασή της μετεγχειριτικά.
Υπάρχει πιθανότητα (χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός, από την πενιχρή μου εμπειρία παίρνω το θάρρος), αυτή η αιματουρία σε συνδυασμό μάλιστα με τη συχνότητα , να οφείλεται σε ουρολοίμωξη .. Πιθανόν η φαρμακευτική αγωγή που της δόθηκε να μην ήταν η κατάλληλη και να χρειαστεί ένα αντιβιόγραμμα, ώστε να καθοριστεί κάποιο συγκεκριμένο αντιβιοτικό...
Βέβαια, όπως καταλαβαίνεις, αυτά είναι πιθανότητες και εικασίες, αυτό που προέχει είναι να τη δει το συντομώτερο κτηνίατρος. Δεν έχει σημασία αν θα είναι αυτός που την παρακολουθεί ή κάποιος άλλος, κάτι πρέπει να κάνεις
Για ό,τι κι αν πρόκειται, καλό είναι να αντιμετωπιστεί έγκαιρα ώστε η θεραπεία να είναι πιο σύντομη και εύκολη, μη το αφήσεις να χρονίζει.
Περαστικά της εύχομαι

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 01:06, 19-07-14:

Ακούγεται περίεργη η κατάστασή της και με δεδομένο το επιβαρυμένο ιστορικό της, θα πρότεινα οπωσδήποτε επίσκεψη σε κτηνίατρο, έστω αυτόν που έχετε στο νησί αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα. Αλλά ειδικά το βάρος της με ανησυχεί, να μην είναι ούτε 4 κιλά; Και να ουρεί ακόμα αίμα; Ουφ δεν ξέρω. Αν έχετε άλλη εξέλιξη ενημέρωσέ μας μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε, αλλά όπως το ακούω εγώ θα την έτρεχα άμεσα σε κτηνίατρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

H tzennie έγραψε στις 09:58, 19-07-14:

σας ευχαριστώ πολύ Alcyone και Koykimaster για τις απαντήσεις σας

Το υπερηχογράφημα δεν μπορεί να γίνει εδώ . Όσο για την καλλιέργεια και τη γενική ούρων , έχω συνεννοηθεί με μικροβιολόγο για τη δευτέρα. Να δούμε τώρα πως θα τα καταφέρω να της πάρω ούρα αν και κάτι έχω σκεφτεί. Μιας και πάει στο νεροχύτη του μπάνιου αν δεν έχει την λεκάνη της και στοχεύει ακριβώς την τρυπούλα ίσως να βγάλω το σιφόνι μια νύχτα και δέσω από κάτω το ποτηράκι .

Koukimaster , εδώ που μένω δεν γίνονται πολλά πολλά ...Την πήγα Αθήνα πολύωρο ταξίδι με το πλοίο σε κτηνίατρο και έγινε μισή δουλειά.

Δεν είναι μεγαλόσωμη γατούλα , όταν είναι 4, 5 κιλά είναι πολύ παχουλή. Προς το παρόν για τα κιλά της δεν ανησυχώ και τελικά χθες έφαγε σχεδόν όλη την ποσότητα της urinary , νομίζω πως αρχίζει να τη συνηθίσει. Δεν ενέδωσα και δεν της έδωσα κοτόπουλο αν και δυσκολεύομαι να μην της κάνω τα χατίρια

Απόψε δεν έκλεισα μάτι ( ευτυχώς είμαστε διακοπές ). Έπαιζε "ποδόσφαιρο" πάνω και κάτω από το κρεβάτι όλη τη νύχτα σχεδόν . Δεν φαινόταν πως πονάει η αισθάνεται δυσάρεστα. Τώρα φυσικά το έχει ρίξει στον ύπνο ...

Γενικά δεν κοιμόμαστε μαζί είναι ανεξάρτητη γατούλα αλλά από τότε που κάναμε το ταξίδι στην Αθήνα θέλει συνέχεια να είναι στον ίδιο χώρο με μένα. Και λένε πως οι γάτες δένονται με το χώρο όχι με τους ανθρώπους....

Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

H tzennie έγραψε στις 10:42, 22-07-14:

Τελικά δεν έκανα τις αναλύσεις ούρων .. και σταμάτησα και το baytril . Διάβασα κάπου πως προκαλεί διάφορα προβλήματα στα γατάκια όταν χορηγείται για μεγάλο διάστημα.
Εδώ και λίγες μέρες είναι καθαρά τα τσίσα της και δεν πάει στην λεκάνη κάθε λίγο. Φαίνεται καλά και χαρούμενη αν και νομίζω πως δεν τρώει ακόμα αρκετά την ειδική τροφή που της δίνω. Την ζύγισα σε μια άλλη ζυγαριά ( που είναι σίγουρα σωστή ) και είναι τελικά 4, 5 κιλά . Πριν την επέμβαση ήταν πάνω κάτω το ίδιο. Δεν φαίνεται να χάνει οπότε ίσως της είναι αρκετή η τροφή που τρώει.

Δεν της αρέσει αλλά δεν έχει άλλη λύση αφού από τότε που τρώει το urinary έπαψε να έχει αιματουρία και ενοχλήσεις και την ταγίζω αποκλειστικά με αυτό προς το παρόν .
Έχει πλάκα γιατί όταν της ανανεώνω την τροφή , πάει γύρω γύρω και κάνει όπως κάνει στην λεκάνη όταν σκεπάζει τα "προϊόντα " της και με κοιτάζει κάπως. Σαν να μου λέει τι ......είναι αυτά που μου δίνεις ;;;

Για να πίνει πολύ νερό την αφήνω να παίζει λιγάκι με το νερό της ανοιχτής βρύσης που κάνει σαν τρελή και τα πιτσιλάει όλα γύρω γύρω. Καμιά φορά βάζει και το κεφάλι της από κάτω ( μάλλον από λάθος ) και έχει μεγάλη πλάκα.

Αυτά τα νέα μας . Επιτέλους αισθάνομαι αισιόδοξη και χαλάρωσα και εγώ. Είμαστε 5 χρόνια μαζί ... και έχω δεθεί πολύ ...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:45, 22-07-14:

Χαίρομαι πολύ! Όλα να πηγαίνουν όλο και καλύτερα εύχομαι!

Παράθεση

tzennie

Νεοφερμένος

H tzennie έγραψε στις 11:57, 22-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Χαίρομαι πολύ! Όλα να πηγαίνουν όλο και καλύτερα εύχομαι!
Ευχαριστώ πολύ !
Να έχεις μια όμορφη μέρα

Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampce
H vampce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H vampce έγραψε στις 18:14, 22-11-16:

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum μετά από πολλά χρόνια από την εγγραφή μου.

Το Μάρτιο του 2004 άλλαξε η ζωή της οικογένειάς μου, όταν έφερα ένα νεογέννητο γατάκι σπίτι. Αντιμετώπισα τις αντιρρήσεις και τους ενδιασμούς της μαμάς και του μπαμπά, που ενώ λατρεύουν τα ζωάκια, δεν ήθελαν κάποιο στο σπίτι.. και όμως, απ το ίδιο κιόλας βράδυ τους έκλεψε την καρδιά.

Έτσι λοιπόν η μικρή Μπουμπου έγινε το τέταρτο μέλος της οικογένειάς μας. Είδαμε και πάθαμε να την μεγαλώσουμε, γιατί σαν νεογέννητο και παρατημένο σε κτηνιατρείο για ευθανασία (απ' όπου και την πήρα), σίγουρα αντιμετώπιζε πολλούς κινδύνους. Ούτε ο ίδιος ο κτηνίατρος απ τον οποίο την πήρα δεν πίστευε οτι θα μπορούσε να επιβιώσει τόσο μικρό, μόνο του χωρίς να έχει θυλάσει απ τη μανούλα του, και όμως, η Μπουμπού όχι απλά τα κατάφερε, αλλά έγινε μια υπέροχη και υγιέστατη γατούλα. Ο κτηνίατρος απ τον οποίο την πήρα, έγινε και ο προσωπικός της κτηνίατρος... μέχρι που η μοίρα μας έπαιξε άσχημο παιχνίδι.

Η Μπουμπούκα μας δεν είχε παρουσιάσει ποτέ μα ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας και είχε πάντα πολύ καλές εξετάσεις. Όντας μακρύτριχη, το μόνο "θεματάκι" που είχαμε ήταν πως ένα διάστημα έκανε πολλούς εμετούς με τρυχόμπαλες, οπότε και ο κτηνίατρός μας συνέστησε κάποια αλοιφούλα για τριχόμπαλες, όπως επίσης και ειδική τροφή.

Αυτό τον Αύγουστο λοιπόν, και μέχρι τον Σεπτέμβριο, η Μπουμπού ξεκίνησε να κάνει πάλι εμετούς χωρίς όμως να βγάζει τρίχες, παρα μόνο υγρά. Το θέμα άρχισε να κλιμακώνεται και οι εμετοί ήταν συχνοί. Ενοχλήσαμε τον κτηνίατρό μας λοιπόν ο οποίος είπε πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας και πως "τα γατάκια κάνουν εμετό". Όταν οι εμετοί όμως έγιναν καθημερινοί, ξαναπήραμε τηλέφωνο και μας είπε οτι δεν χρειάζεται να τον "ενοχλούμε" (!!!) για κάτι τέτοιο και δεν είναι κάτι παράξενο... οκ... μέχρι που η Μπουμπού μας σταμάτησε να τρώει. Για 2 μέρες δεν είχε αγγίξει την τροφή της. Τρώει μόνο ξηρά, έτσι είχε μάθει απο μικρό, σπανίως έτρογε κονσερβούλα. Δοκιμάσαμε λοιπόν να της ανοίξουμε κονσέρβα. Έφαγε όντως μια δυο μπουκίτσες, αλλά σχεδόν αμέσως μετά έκανε πάλι εμετό.. ακόμα και το νεράκι που ήπιε. Οπότε ξανατηλεφωνήσαμε στον κτηνίατρό μας, εξηγώντας του ακριβώς τι γίνεται και αυτή τη φορά μας είπε να την πάμε στο ιατρείο του για να τη δει.. Της έκανε ακτινογραφία και βρήκε οτι το εντεράκι της ήταν γεμάτο και προφανώς λόγω ηλικίας (12 1/2 χρονών είναι το αστεράκι μας) έχει δυσκοιλιότητα και δεν χρειάζεται εξετάαεις αίματος, θα της έκανε κλυσματάκι και όλα καλά. Εδώ να πω οτι η Μπουμπού γενικά δεν είναι και το πιο ήσυχο γατί, και ο κτηνίατρος για αίμα και ακτινογραφίες πάντα της έκανε αναισθησία, όπως και για το κλύσμα. Με το κλυσματάκι όντως το εντεράκι της καθάρισε και την πήραμε σπίτι. Μας είπε να της δίνουμε μια ειδικη τροφή για λίγες μέρες πριν γυρίσει στην ξηρά. Όλα καλά μέχρι εδώ... Έτσι νομίζαμε. Η Μπουμπού μόλις γυρίσαμε σπίτι ήταν ένα άλλο γατί. Υποτονική, δεν έτρωγε πάλι, σταμάτησε να γλύφεται.. και ξαφνικά δεν μπορούσε ούτε να πάρει τα πίσω ποδαράκια της. Το λέμε στον κτηνίατρο και μας είπε "Ε μεγάλη είναι, θα έπεσε και θα χτύπησε το ποδαράκι της". Μάλιστα... Γι αυτόν το βασικό ήταν να φάει και να ενεργηθεί σύντομα. Πήραμε δεκάδες τροφές και τελικά, σε μία όντως βρήκε ενδιαφέρον και άρχισε να τρώει κάπως. Αλλά μέρες πέρασαν και δεν είχε ενεργηθεί και πάλι... Κατά τον κτηνίατρό μας η κατάσταση ήταν σοβαρή, μας είπε πως ίσως να παρουσίασε και μεγάκολο λόγω του ότι είχε αδρανήσει το έντερο. Μας έδωσε αγωγή με φάρμακα.. αλλά και πάλι χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μια βδομάδα μετά την πρώτη επίσκεψη λοιπόν την ξαναπήγαμε στο ιατρείο όπου αυτή την φορά της πήρε και αίμα για εξετάσεις. Την ζύγισε κίολας και από 3,3 που ήταν πάντα, έπεσε στα 2,4.. Τρελλαθήκαμε οικογενειακώς... Γυρνώντας σπίτι και ψάχνωντας βάσει συμπτωμάτων πήρε το μάτι μας την νεφρική ανεπάρκεια, αλλά ο κτηνίατρός μας επέμενε οτι έχει αδρανήσει το εντερο.
Μέχρι που ήρθαν τα απιτελέσματα των εξετάσεων

"Το γατί είναι στα τελευταία του" μας είπε μεσα στην ψύχρα ο κατά 12 χρόνια κτηνίατρός της... "Έχει νεφρική ανεπάρκεια τελευταίου σταδίου" Οι λέξεις ήταν σαν απανωτές γροθιές. Η μαμά μου πάνιασε.. Ο μπαμπάς μου έχασε τη μιλιά του και εγώ κράταγα τα δάκρυά μου. Μας είπε πως πρέπει πλέον να τρώει ειδική τροφή για τα νεφρά, να παίρνει φάρμακο για την καρδιά και μέσα σε όλα μας είπε πως ήταν αυξημένη και η γλυκόζη οπότε πρέπει να παίρνει και φάρμακο για διαβήτη. Εναλλακτικά θα πρέπει να είναι σε ένα κλουβί κλινικής με ενδοφλέβιο ορό...

Μετά το πρώτο σοκ αποφασίσαμε να μην μείνουμε στα λεγόμενα μόνο του συγκεκριμένου κτηνιάτρου.
Μέσω του forum εδώ βρήκα μια κτηνίατρο μόνο για γάτες. Σίγουρα πολλοί ξέρετε για ποιό κτηνιατρείο λέω.
Κλείσαμε αμέσως ραντεβού, πηγαίνοντας μόνο εγώ και η μαμά μου με όλο το ιστορικό τα βιβλιάρια και τις εξετάσεις της γατούλας μας, εξηγώντας στην κοπέλα πόσο ταλαιπωρημένο και καταβεβλημένο είναι το γατάκι μας.

Η κτηνίατρος έιναι απίστευτα καλή, ομιλιτικότατη και παρά το νέο της ηλικίας της ήξερε τα πάντα πάνω απ το θέμα νεφρικής ανεπάρκειας και γενικά έχει απίστευτα πολλές γνώσεις. Μας είπε οτι δεν πρέπει να έχει διαβήτη η γατούλα μας, πιθανότατα η τιμή ήταν ανεβασμένη λόγω του στρες που είχε. Και εκτός απ την τροφή για τα νεφρά, να παίρνει 1 φάρμακο που κατεβάζει τις τιμές της πρωτεινουρίας όπως και ρυθμίζει την πίεση, οπότε δεν χρειάζεται φάρμακο για την καρδιά. Επίσης μας έδωσε και συμπλήρωμα διατροφής που βοηθάει πολύ. Το βασικότερο μας είπε είναι ο ορός. Και ναι, ο ενδοφλέβιος είναι καλός, αλλά και ο υποδόριος κάθε μέρα κάνει την δουλειά του. Αυτό η αλήθεια είναι μας τρόμαξε αρκετά. Πως να κάναμε ορό στο ζουζούνι μας; Δεν είναι και από τα πιο εύκολα γατιά. Η κτηνίατρος μας έδωσε κουράγιο, μας είπε οτι δεν είναι κάτι δύσκολο, μας εμψύχωσε, και φυσικά μας είπε να φέρουμε και την Μπουμπού μας μαζί για να της κάνει ορό και φυσικά να μας δείξει πως γίνεται. Έτσι κι έγινε.
Αρχικά αποτύχαμε μόνοι μας την πρώτη μέρα. Δοκιμάσαμε και οι τρεις με παταγώδη αποτυχία. Την δεύτερη μέρα ο μπαμπάς μου τα κατάφερε.. Οπότε έγινε και ο επίσημος οροθεραπευτής της Μπουμπούκας. Τις πρώτες μέρες είχαμε σίγουρα γρυλίσματα και τσαντίλες.. αλλά με λίγες ενυδατώσεις ήδη η Μπουμπού μας άρχισε να βρίσκει τον παλίο καλό εαυτό της. Καθαριζόταν, πήγαινε να ενεργηθεί κανονικά, έτρωγε με όρεξη την τροφούλα της και επιτέλους τα πίσω ποδαράκια της δυνάμωσαν και πήδαγε και πάλι σαν το ζουλάπι. Με τον καιρό έμαθα και εγώ να της κάνω τον ορό και τελικά σαν διαδικασία είναι πολύ πολύ εύκολη!

Κάναμε τις επαναλυπτικές εξετάσεις μας 2 βδομάδες μετά και η τιμή της κρεατινίνης της από 9,5 που ήταν είχε πέσει στο 4,5. Ο φώσφορος είχε βρεθεί εντός ορίων και το άζωτο ουρίας κοντά στα φυσιολογικά. Επίσης και ο αιματοκρίτης της ήταν αρκετά καλός.

Η Μπουμπού φαινόταν καλά και να ανταποκρίνεται στη θεραπεία. Οσπου 1 μήνα μετά οι εξετάσεις ήταν απογοητευτικές. Δυστυχώς η κρεατινίνη ανέβηκε στα 8, και το άζωτο ουρίας και ο φόσφωρος πάλι σε μεγάλα επίπεδα. Ο αιματοκρίτης της έπεσε σημαντικά και χρειάζεται 2 φορές την εβδομάδα ενεσούλα για να μπορέσουμε να τον ανεβάσουμε.. Παρ όλα αυτά η Μπουμπού εκτός απ την απώλεια σχεδόν 1 κιλού και τις τιμές που έχει δεν θυμίζει σε τίποτα γάτα που να μην είναι καλά, ακόμα και η κτηνίατρος δεν μπορούσε να πιστέψει τα αποτελέσματα βάσει και της συμπεριφοράς της και της εικόνας της. Είναι μαχητής η καρδούλα μας. Και όσο έχει ποιότητα ζωής και το σημαντικότερο, όσο δεν υποφέρει και είναι ο εαυτός της, θα το παλέψουμε όσο περισσότερο μπορούμε να της δώσουμε μια καλή ζωή χωρίς πόνο, γεμάτη αγάπη, περιποίηση και χάδια.

Κράτα γερά καρδούλα μας.. είμαστε δίπλα σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:31, 22-11-16:

Δεν μπορεσα να συγκρατησω τα δακρυα μου οσο διαβαζα αυτα που εγραψες. Απ'οτι καταλαβαινω θα μεινατε στη δευτερη κτηνιατρο γιατι ο πρωτος δεν φαινεται να νοιαστηκε ιδιαιτερα. Λογικα θα επαναλαβει τις αναλυσεις αιματος και θα δειτε πως ειναι. Το σημαντικο ειναι να τρωει και να μην κανει εμετους. Δεν εχω καποια προσωπικη πειρα αλλα μηπως οι τιμες αυτες εχουν να κανουν και λιγο με την ηλικια? Αφου σας εχει ολους να την φροντιζετε τοσο μια χαρα θα παει. Τρωει κανονικα οπως πριν η ακομα τρωει λιγοτερο απο παλια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H vampce έγραψε στις 19:11, 22-11-16:

Καλησπέρα Nicole1987

Φυσικά και μείναμε στη 2η κτηνίατρο, αφού και η ίδια το παλεύει μαζί μας και μας βοηθάει σε κάθε βήμα, και το κυριότερο, μας έχει πει για ότι μα ότι χρειαστούμε να την παίρνουμε τηλέφωνο. Ο παλιός μας κτηνίατρος αν τον παίρναμε τηλ. σε ώρες που ήταν κλειστό το ιατρείο του μας τα έψελνε κιόλας... Και αφού την ξέγραψε κανονικά και μας είπε "όσο αντέξει".. ε τον ξεγράψαμε και εμείς

Ευτυχώς τρώει κανονικά, και εφόσον της κάνουμε και ενυδάτωση με ορό (+το νεράκι που πίνει και από μόνη της) τρώει την ειδική της Hills για τα νεφρά σε ξηρή που της έχει και αδυναμία και γλύφει και κατιτις από φακελάκια σε σάλτσα της Purina Renal (της αρέσει περισσότερο από Hills και Royal Canin σε φακελάκι)

2 βδομάδες πριν είχαμε και ένα θεματάκι που είχε ερεθιστεί το στομαχάκι της από εμετό και έκανε συνέχεια οπότε και η κτηνίατρος της χορίγησε και αντιεμετικό όπως και γαστροπροστατευτικό για να ηρεμήσει και είχε όντως χάσει την όρεξή της, οπότε πήρα μια κονσερβούλα της Purina Renal και την μαλάκωσα με λίγο νεράκι και την τάιζα με σύριγγα (10-15 ml) κάθε 2-3 ώρες. Μετά από 2 μέρες ξαναβρήκε την όρεξή της από μόνη της.. μπορεί και να σκέφτηκε το γλυκούλι μου "Αν είναι να με μπουκώνετε με το έτσι θέλω, ας αρχίσω να τρώω μόνη μου για να μην με πρήζετε" και τρώει όπως πριν

Γενικά οι τιμές της όπως μας είπε η κτηνίατρος θα ήταν καλά να είναι κοντά στα φυσιολογικά, και με την συντήρηση που της κάνουμε θα μπορούσε να ζήσει καλά και για 3 χρόνια ή και παραπάνω.. Τώρα δεν μπορούμε να ξέρουμε.. ο χρόνος και οι επαναληπτικές εξετάσεις θα δείξουν...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:42, 22-11-16:

Η Μπουμπού, παρά τις ταλαιπωρίες που πέρασε, απέδειξε οτι είναι ηρωίδα. Έχει κερδίσει μάχες με τη δύναμή της και θα κερδίσει κι άλλες αν χρειαστεί, γιατί έχει δυο ισχυρούς συμμάχους: την επιστημονική φροντίδα από άξιους ανθρώπους, μα κυρίως και πάνω απ'όλα, την άπειρη αγάπη σας που την περιβάλλει.
Εύχομαι από καρδιάς όλα καλά να πάνε και να τη χαίρεσθε τη γλυκούλα για πολλά χρόνια ακόμα

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 00:09, 23-11-16:

Είναι δυνατή μαχήτρια η μπουμπού και θα τα καταφέρει!

Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce έγραψε στις 16:44, 23-11-16:

alcyone και pepper σας υπερευχαριστώ και εγώ και η Μπουμπού για το κουράγιο που μας δίνετε με τα πολύ καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια
Το πόσο ένοχοι νιώθουμε που δεν πήγαμε την ζουζούνα μας κατευθείαν σε άλλο κτηνίατρο από την αρχή.. ίσως να προλαβαίναμε την επιδείνωση... ίσως... ίσως.. πολλά ίσως...
Σε 20 μέρες περίπου θα έχουμε τις επόμενες εξετάσεις αίματος.. μέχρι τότε, την είχαμε που την είχαμε στα πούπουλα την Μπουμπου μας, τώρα ακόμα περισσότερο. Αχ πλασματάκι μας.. γιατί να το πάθεις αυτό...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:45, 23-11-16:

Το πόσο ένοχοι νιώθουμε που δεν πήγαμε την ζουζούνα μας κατευθείαν σε άλλο κτηνίατρο από την αρχή.. ίσως να προλαβαίναμε την επιδείνωση... ίσως... ίσως.. πολλά ίσως...
Να μη νιώθετε ένοχοι, γιατί λογικό είναι να είχατε κάποιας μορφής συναισθηματικό δέσιμο με τον άνθρωπο που σας τη χάρισε. Έτυχε να ήταν ο κτηνίατρος και, τι πιο φυσικό. από το να υποθέσετε οτι κι εκείνος την αγαπούσε σχεδόν όπως κι εσείς...
Ίσως πάλι, χωρίς εκείνον, να μην την είχατε γνωρίσει ποτέ και να μην είχε καν επιβιώσει.
Τα "ίσως"είναι ατέλειωτα και το παρελθόν, καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να επιστρέψουμε για να το αλλάξουμε.
Χαρείτε λοιπόν το παρόν με την πολύτιμη Μπουμπού που δίνει μαθήματα θάρρους.
Και είθε η αγάπη σας για κείνη να της δίνει ακόμα περισσότερη δύναμη κι ένα μέλλον αισιόδοξο.

Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce έγραψε στις 11:25, 25-11-16:

Έχεις απόλυτο δίκιο alcyone.. Οι τύψεις παραμένουν όμως.. Παρ όλα αυτά είμαστε δυνατοί όλοι στην οικογένεια για να της χαρίζουμε απλόχερα όση φροντίδα και στοργή μπορούμε.
Παρακάτω και μια φωτογραφία της φατσούλας μας όταν ήταν στα καλύτερά της (σε ένα απ τα αγαπημένα της σημεία, πάνω στο μαξιλάρι μου)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:51, 25-11-16:

Είναι όμορφη σα ζωγραφιά. Εύχομαι από καρδιάς η υγεία της να βελτιωθεί και η αγάπη σας να της χαρίζει χρόνια

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:02, 26-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από vampce
alcyone και pepper σας υπερευχαριστώ και εγώ και η Μπουμπού για το κουράγιο που μας δίνετε με τα πολύ καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια
Σε 20 μέρες περίπου θα έχουμε τις επόμενες εξετάσεις αίματος.. μέχρι τότε, την είχαμε που την είχαμε στα πούπουλα την Μπουμπου μας, τώρα ακόμα περισσότερο. Αχ πλασματάκι μας.. γιατί να το πάθεις αυτό...
Βασικα οι γατες με νεφρικη ανεπαρκεια τεινουν να εχουν πολυδιψια και πολυουρια και θα μπορουσατε να το καταλαβετε απο τις επισκεψεις στην λεκανη, αλλα ακομα και τοτε δεν θα προλαβαινατε σχεδον τιποτα, ισως την δυσκοιλιοτητα και τους εμετους, αφου οταν εμφανιστουν τα συμπτωματα εχει χαθει το 95% της λειτουργιας των νεφρων. Οποτε μη σκεφτεσαι τα ισως και μη νιωθετε ενοχοι γιατι πραγματικα δεν θα μπορουσατε να σωσετε την κατασταση. Συνεχιστε να την εχετε στα πουπουλα και να δημιουργειτε ευχαριστες αναμνησεις. Ο χρονος ειναι ενας αριθμος. Ζηστε το τωρα και οτι ερθει. Προσωπικα ευχομαι να την εχετε για πολλαααααα χρονια ακομα

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:13, 26-11-16:

Κάντε κουράγιο,η γατούλα σας είναι σε καλά χέρια και αυτό της δίνει δύναμη.Εύχομαι τα καλύτερα!

Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

H vampce έγραψε στις 18:07, 27-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Είναι όμορφη σα ζωγραφιά. Εύχομαι από καρδιάς η υγεία της να βελτιωθεί και η αγάπη σας να της χαρίζει χρόνια

Τι όμορφο edit
Ευχαριστώ πολύ. Και πάνω απ'όλα την δύναμη που παίρνω με αυτά που διαβάζω

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Βασικα οι γατες με νεφρικη ανεπαρκεια τεινουν να εχουν πολυδιψια και πολυουρια και θα μπορουσατε να το καταλαβετε απο τις επισκεψεις στην λεκανη, αλλα ακομα και τοτε δεν θα προλαβαινατε σχεδον τιποτα, ισως την δυσκοιλιοτητα και τους εμετους, αφου οταν εμφανιστουν τα συμπτωματα εχει χαθει το 95% της λειτουργιας των νεφρων. Οποτε μη σκεφτεσαι τα ισως και μη νιωθετε ενοχοι γιατι πραγματικα δεν θα μπορουσατε να σωσετε την κατασταση. Συνεχιστε να την εχετε στα πουπουλα και να δημιουργειτε ευχαριστες αναμνησεις. Ο χρονος ειναι ενας αριθμος. Ζηστε το τωρα και οτι ερθει. Προσωπικα ευχομαι να την εχετε για πολλαααααα χρονια ακομα

Πολυδιψία και πολυουρία δεν εμφάνισε, παρα μόνο μετά την 2η επίσκεψη στον παλιό μας κτηνίατρο, όταν περιμέναμε και τα αποτελέσματα των εξετάσεων (που του το αναφέραμε αυτό και συνέχισε να νομίζει οτί το έντερό της έχει αδρανήσει). Αλλά ναι σίγουρα, μετά από την καταστροφή του ιστού σε πολύ μεγάλο ποσοστό αρχίζουν τα συμπτώματα... Κάνουμε ότι μπορούμε για την ποιότητα της ζωής της

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Κάντε κουράγιο,η γατούλα σας είναι σε καλά χέρια και αυτό της δίνει δύναμη.Εύχομαι τα καλύτερα!

Ευχαριστώ πολύ! Προσπαθούμε..

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 13:30, 20-01-17:

καλησπέρα σε όλους,
δυστυχώς και ο δικός μου γάτος εμφάνισε ξαφνική νεφρική ανεπάρκεια και η πρόγνωση είναι πολύ κακή, ουσιαστικά δεν μας δίνουν καμία ελπίδα καθώς δεν πέφτει η κρεατινίνη..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:00, 20-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΑΤΗ15585
καλησπέρα σε όλους,
δυστυχώς και ο δικός μου γάτος εμφάνισε ξαφνική νεφρική ανεπάρκεια και η πρόγνωση είναι πολύ κακή, ουσιαστικά δεν μας δίνουν καμία ελπίδα καθώς δεν πέφτει η κρεατινίνη..
Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη ΧΙΟΝΑΤΗ, έχω χάσει γατούλα από νεφρική ανεπάρκεια και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γνωρίζεις πως δεν έχει ελπίδα το αγαπημένο σου πλασματάκι. ΄Οσο ακόμα είναι κοντά σας, κοιτάξτε να τον κακομάθετε και να του κάνετε όλα τα χατήρια.
Ενημέρωνέ μας πως τα πάει πάντως γιατί ποτέ δεν ξέρεις, υπάρχουν γατιά που έχουν διαψεύσει κτηνίατρους και κτηνίατρους.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:00, 20-01-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.Ποσο πολυ λυπαμαι...ποσο χρονων ειναι ο γατουλης σου;

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 15:32, 20-01-17:

είναι 8 χρονών...

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 15:34, 20-01-17:

μας είπαν να του βάζουμε ορούς πρωι και βράδυ σπίτι αλλά οσο καιρο το κάνουμε δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και μας ειπαν οτι ειναι στα τελευταία του δυστυχώς. Διαβασα σε διάφορα φορουμ οτι δεν έχει και πολύ νόημα το ορος 2 φορές την ημέρα και ότι πρέπει να το πάς σε κάποια κλινικη να του κάνουν ολη μερα για κάποιο διάστημα.. δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:32, 20-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΑΤΗ15585
μας είπαν να του βάζουμε ορούς πρωι και βράδυ σπίτι αλλά οσο καιρο το κάνουμε δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και μας ειπαν οτι ειναι στα τελευταία του δυστυχώς. Διαβασα σε διάφορα φορουμ οτι δεν έχει και πολύ νόημα το ορος 2 φορές την ημέρα και ότι πρέπει να το πάς σε κάποια κλινικη να του κάνουν ολη μερα για κάποιο διάστημα.. δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση
Μια και ο γατούλης σου, όπως είπαν οι γιατροί που τον παρακολουθούν, είναι στα τελευταία του, εγώ θα σου έλεγα να τον κρατήσεις σπίτι.
Την στιγμή που είναι σε τόσο τελικό στάδιο η ασθένειά του, το να μείνει στο κτηνιατρείο το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει, είναι να στρεσσάρει έναν γάτο ήδη άρρωστο σοβαρά. ΄Ασε που αν έρθει η ώρα του να φύγει κι αυτό γίνει στο κτηνιατρείο και όχι κοντά σας στο σπίτι του, θα έχεις τύψεις μετά. Στα λέω αυτά, γιατί τα έχω περάσει δυστυχώς.
Κράτα το πλασματάκι σου στο σπίτι που έζησε και νοιώθει οικεία και άνετα, κάνε ότι σου λένε οι γιατροί για να τον ανακουφίσεις και απλά αγάπα τον αυτό το διάστημα, λίγο παραπάνω.
΄Εχετε την συμπάθεια όλων μας και να ξέρετε πως συμπάσχουμε, να του κάνεις μια γλυκειά αγκαλίτσα από όλους εμάς.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:47, 20-01-17:

Δυστυχως ειναι μικρος γμτ...καια υτο το κανει χειροτερο.
Θα σου πω την προσφατη εμπειρια μου,επειδη και εγω αυτο το διαστημα ετεεχα σε κτηνιατρους.Ηταν μια γατουλα με νφρικη ανεπαρκεια.Την ειχαν σε ορο.Ετσι ηθελε η ιδιοκτητρια της.Να ζησει δεν υπηρχε περιπτωση.Την εβλεπα..πιυ ψυχοραγουσε,τελικα επεσε σε κωμα.Κια η γιατρος μου καλεσε την ιδιοκτητρια της,για να ειναι κοντα της στην ευθανασια.
Απο εκει και περα,εσυ αποφασιζεις.Αλλα εμενα,δεν μου αρεσει να πεθαινουν οι ψυχουλες αμς σε ενα ψυχρο κτηνιατρειο.
Να εισαι δυνατη καρδια μου.Και εγω,την κυριακη που μας περασε,εχασα ρ=τη πολυαγαημενη μου πουπυ.Και ειμαι χαλια τωρα που σου γραφω /
Κουραγιο καλη μου.Μακαρι να γινει ενα θαυμα και να επανελθει,αλλα εγω δεν πιστευω στα θαυματα..δεν μου εχει συμβει και κανενα.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 11:46, 21-01-17:

Ευχαριστώ για τις ευχές. Μέχρι την πρωτοχρονιά έπαιζε όλη μέρα και λίγες μέρες μετά μας είπαν ότι έχει νεφρική ανεπάρκεια και πεθαίνει. Στην αρχή ελπίζαμε για οξεία κατάσταση αλλά δυστυχώς η κρεατινίνη δεν πέφτει... Ακόμα μας είπαν πως δεν πονάει καθόλου αλλά σιγά σιγά θα αρχίσει να πέφτει

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 13:07, 21-01-17:

επίσης ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση αν ξέρετε. Ο ιατρός μας είπε να του δίνουμε semintra ένα φάρμακο για γάτες όσο ζει, αυτό όμως βγαίνει πάνω από 200ε το μήνα και μου είναι απίθανο να το πληρώσω. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο?

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 11:41, 22-01-17:

Eύχομαι τα καλύτερα για τον γατούλη σου και να μείνει κοντα σας πολύ καιρό. Σίγουρα η αγάπη και το δέσιμο θα μείνουν για πάντα όπως σε όλους μας. Τηλειατρική δε μπορώ και δεν ξέρω να κάνω. Δε σε μέμφομαι που ρωτάς. Σε καταλαβαίνω. Και σε θαυμάζω που νοιάζεσαι τη μικρή ψυχούλα. Το ποσό ειναι δυσβάστακτο... ασήκωτο. Μακάρι κάποιος πιο έμπειρος να σε βοηθήσει κάπως. Μακάρι και η Μπουμπού[Vampce] που μας έγραφε το Νοέμβριο, να το παλεύει ακόμα. Και κυρίως να μη πονάνε. Ούτε και εσείς που τα αγαπάτε. Αυτά ένιωσα, αυτά έγραψα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 12:44, 22-01-17:

εντάξει μου απάντησε ο κτηνιατρος ότι υπάρχει και άλλο φάρμακο με την ίδια ουσία ανθρώπινο που δίνουν στα γατάκια. Συμφωνώ πως το βασικό είναι ναμην πονάνε. Για την ώρα ο δικός μου δεν φαίνεται να πονάει καθόλου αλλά μειώνεται ολοένα η ορεξή του για φαγητό. Όταν υιοθετούμε ένα ζωάκι τρέμουμε όλοι αυτή την στιγμή που θα το χάσουμε δυστυχώς όμως δεν μπορεί να γίνει τίποτα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους