Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,278 εγγεγραμμένα μέλη και 718,825 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 14:03, 31-08-08:

Γάτες - Γατάκια: Εμβολιασμοί και Αποπαρασιτώσεις
2 ημερών - 7 εβδομάδων
Αποπαρασίτωση: συνιστάται εξωπαρασιτοκτόνος αγωγή με παρασιτοκτόνο κατάλληλο για τη νεαρή ηλικία.
Το γατάκι εξακολουθεί να πίνει γάλα από τη μαμά του.
6 εβδομάδων
Ενδοπαρασιτοκτόνος αγωγή.
Ξεκινά η εκπαίδευση σε άμμο υγιεινής.
Το γατάκι μπορεί να ξεκινήσει να τρώει μαλακές κονσέρβες και κροκέτες ειδικά σχεδιασμένες για γατάκια κάτω των 4 μηνών.
7-8 εβδομάδων
Εξωπαρασιτοκτόνος αγωγή, μηνιαία από την 8η εβδομάδα.
1ος εμβολιασμός για: Παλλευκοπενία, Ιογενή ρινοτραχείτιδα, καλυκοΐωση , χλαμυδίωση και λευχαιμία.
Μπορείτε να ξεκινήσετε να βουρτσίζετε το γατάκι σας εβδομαδιαία.
10 εβδομάδων
Ενδοπαραρασιτοκτόνος αγωγή, επανάληψη κάθε 4-6 μήνες.
12 εβδομάδων
Αναμνηστική δόση πρώτου εμβολίου.
14 εβδομάδων
Εμβολιασμός για λύσσα.
16 εβδομάδων
Εμβολιασμός για λοιμώδη περιτονίτιδα.
20 εβδομάδων
Αναμνηστική δόση εμβολίου περιτονίτιδας.
15 μηνών
2η αναμνηστική δόση πρώτου εμβολίου (για παλλευκοπενία κ.τ.λ.)
16 μηνών
Ολοκλήρωση του εμβολιαστικού προγράμματος. Ο εμβολιασμός πλέον είναι ετήσιος.

Πηγή: Royal Canin Vet Team

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:13, 31-08-08:

πολύ χρήσιμο, Αβάνα, ευχαριστούμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:21, 31-08-08:

Ερώτηση:Δύο ημερών εξωτερική αποπαρασίτωση;Δεν πρέπει να είναι τουλάχιστον τριών εβδομάδων έστω και για σπρει;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 14:39, 31-08-08:

οχι υπαρχει σπρει πολυ ηπιο για νεογνα,,,,ειδικα αν ειναι νεογνα τιγκα στα παρασιτα....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:49, 31-08-08:

Α οκ δεν το ηξερα οτι υπαρχει τετοιο σπρει.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:03, 31-08-08:

Εμένα, γιατί δεν μου είπε ο κτηνίατρος τίποτα για εμβόλιο λύσσας και περιτονίτιδας; Ούτε με ενημέρωσε για περαιτέρω αποπαρασιτώσεις. Σκεφτόμουν να τον ρωτήσω, γιατί είχα προβληματιστεί. Και σήμερα διάβαζα κάτι βιβλία που έχω, να δω ποιά εμβόλια κάνουν και πότε, αλλά, δεν είχαν λεπτομέρειες. Έχω σκάσει τώρα και , συγχρόνως, έχω νευριάσει, μπας και παραλείψαμε τα απαραίτητα. Βέβαια, με ρώτησε, αν η γάτα βγαίνει εκτός σπιτιού. Είπα όχι, αλλά, μετά σκεφτόμουν, ότι αυτό είναι χαζομάρα. Εγώ, θέλω να τα κάνει όλα τα εμβόλια και να ενημερωθώ πλήρως για το πρόγραμμα αποπαρασίτωσης. Το θέμα αυτό , τώρα βρήκα ότι έχει ξανασυζητηθεί : http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23216&highlight=%C5%EC%E2%FC%EB%E9%E1

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:15, 01-09-08:

Ψυχραιμία, δεν είναι όλα τα εμβόλια εξίσου απαραίτητα!

Αν το ζώο δεν βγαίνει καθόλου έξω δεν ειναι αναγκαία η περιτονίτιδα και η λευχαιμία ας πούμε. Δικαίως σε ρώτησε ο γιατρός κατά την άποψή μου, και εμένα με έχουν ρωτήσει όλοι όσοι έχω περάσει για την λευχαιμια για τον λόγο αυτο.

Της λύσας και πάλι τυπικά γίνεται αφού στην χώρα μας έχει εξαληφθεί η ασθένεια. Απαιτείται για ταξίδια αλλά συστήνεται και σε περιπτώσεις που το ζώο ειναι επιθετικό, ώστε να είναι κανείς καλυμένος σε περίπτωση που δαγκώσει κάποιον άσχετο.

Εγώ ας πούμε το τετραπλό κάνω ετήσια και όχι κάτι άλλο.

Αποπαρασίτωση από το στόμα καλό είναι να παίρνει συστηματικά γιατί τα ενδοπαράσιτα είναι επικίνδυνα.

Τονίζω, το θέμα αυτό είναι ενδεικτικό και περιλαμβάνει το φουλ πρόγραμμα εμβολιασμών και αποπαρασιτώσεων. Ο κτηνίατρός μας είναι αυτός που θα έχει τον τελευταίο λόγο για το θέμα αυτο.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 07:44, 01-09-08:

Το εμβόλιο της λύσσας ο κτηνίατρος είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Στη χώρα μας η λύσσα έχει εξαλειφθεί επειδή εμβολιάζουμε, αν σταματήσουμε να εμβολιάζουμε ποιος ξέρει αν θα εξακολουθήσει να μην υφίσταται η λύσσα;
Κατ' εμέ, η ερώτηση αν βγαίνει έξω το γατί ως προϋπόθεση για εμβολιασμό είναι αν μη τι άλλο επιπόλαιη. Μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή να έρθει σε επαφή με άλλο ζώο, μπορεί να χρειαστεί να βγει έξω (ή να μη χρειαστεί, απλώς να την κάνει και να κολλήσει ένα σωρό ασθένειες). Καλό είναι να τα εμβολιάζουμε τα ζώα μας και να ενημερωνόμαστε σχετικά με τη χρησιμότητα των εμβολίων.

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 09:18, 01-09-08:

Τη δική μου γάτα την πήρα ενήλικη αδεσποτούλα, περίπου 11 μηνών, και της έκανε ένα μόνο εμβόλιο το οποίο θα επαναλαμβάνουμε κάθε χρόνο. Τί είναι όλα αυτά τα εμβόλια? Μήπως τα κάνουν μόνο στα μικρά ή έπρεπε να τα κάνει και η δική μου?

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 10:25, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Το εμβόλιο της λύσσας ο κτηνίατρος είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Στη χώρα μας η λύσσα έχει εξαλειφθεί επειδή εμβολιάζουμε, αν σταματήσουμε να εμβολιάζουμε ποιος ξέρει αν θα εξακολουθήσει να μην υφίσταται η λύσσα;
Κατ' εμέ, η ερώτηση αν βγαίνει έξω το γατί ως προϋπόθεση για εμβολιασμό είναι αν μη τι άλλο επιπόλαιη. Μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή να έρθει σε επαφή με άλλο ζώο, μπορεί να χρειαστεί να βγει έξω (ή να μη χρειαστεί, απλώς να την κάνει και να κολλήσει ένα σωρό ασθένειες). Καλό είναι να τα εμβολιάζουμε τα ζώα μας και να ενημερωνόμαστε σχετικά με τη χρησιμότητα των εμβολίων.
Αυτές τις σκέψεις κάνω εδώ και καιρό, ενόψει και διακοπών, που μπορεί και άθελά μας το γατί να είχε βρεθεί με άλλες γάτες, το αντιλυσσικό με προβλημάτιζε, η αποπαρασίτωση ,όλα τέλος πάντων.

Παράθεση

MARKOS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MARKOS
H MARKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (+++++++!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H MARKOS έγραψε στις 11:25, 01-09-08:

Αβάνα φοβερές συμβουλές
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τα εξής:
-Το πρώτο εμβόλιο 7-8 βδομάδων (πανλευκοπενια,ρινοτραχιτιδα κλπ) είναι ενα ή περισσότερα μαζί?
-Οι αναμνηστικές δόσεις είναι το ίδιο ακριβώς εμβόλιο σε επανάληψη?
-Μετά τις 16 εβδομάδες το ετήσιο εμβόλιο είναι ενα και το αυτό κάθε χρόνο?
Αν κάποιος μάλιστα γνώριζε και τις ονομασίες των φαρμάκων, θα ήταν το ιδανικό.. Θέλω να γνωρίζω για να μπορώ να ελέγχω τον γιατρό. Πολλοί απο αυτούς, θεωρούν κάποια εμβόλια εντελως περιττά ενώ εγω οχι..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:34, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από MARKOS
-Το πρώτο εμβόλιο 7-8 βδομάδων (πανλευκοπενια,ρινοτραχιτιδα κλπ) είναι ενα ή περισσότερα μαζί?
Είναι ένα εμβόλιο, τριπλό ή τετραπλό (ανάλογα με το πόσες ασθένειες καλύπτει).
-Οι αναμνηστικές δόσεις είναι το ίδιο ακριβώς εμβόλιο σε επανάληψη?
Ναι.
-Μετά τις 16 εβδομάδες το ετήσιο εμβόλιο είναι ενα και το αυτό κάθε χρόνο?
Ετήσια αναμνηστική δόση χρειάζονται όλα τα εμβόλια, για να συνεχίσουν να καλύπτουν τον οργανισμό. Χρειάζεται δηλαδή επανάληψη του τριπλού (ή τετραπλού), του αντιλυσσικού και όποιων άλλων έχει κάνει το γατάκι.
Αν κάποιος μάλιστα γνώριζε και τις ονομασίες των φαρμάκων, θα ήταν το ιδανικό..
Εμβόλια παρασκευάζουν πολλές εταιρείες, με διαφορετικές εμπορικές ονομασίες. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία από την ονομασία, είναι οι ασθένειες που καλύπτονται (αναγράφονται στη συσκευασία του εμβολίου και στο απόκομμα που κολλάει ο κτηνίατρος στο βιβλιάριο της γάτας).

Παράθεση

MARKOS

Νεοφερμένος

H MARKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (+++++++!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H MARKOS έγραψε στις 11:47, 01-09-08:

Aretha σε ευχαριστώ παρα πολύ. Και μιας και μου δίνεται η ευκαιρία με την ευγενική σου απάντηση, θελω να σου πω πως ακόμα κλαίω διαβάζοντας τον τελευταίο χαιρετισμό που μοιράστηκες μαζί μας για την "πολύτιμή" σου. Το εχω αντιγράψει στον υπολογιστή μου και το διαβάζω συχνά.. Μεγαλείο ψυχής...

Παράθεση

MARKOS

Νεοφερμένος

H MARKOS έγραψε στις 12:21, 01-09-08:

Επίσης, μια ενήλικη ανεμβολίαστη γάτα, μπορεί να εμβολιαστεί ή δεν υπάρχει πια λόγος??

Οσο για την αποπαρασίτωση, αρκεί αυτή η κίτρινη κρέμα σε σωληνάριο που δίνουμε στα γατάκια (της οποίας το όνομα μου διαφεύγει) για όλες τις γάτες? Όταν είχα βρεί τον Μάρκο, λόγω της σοβαρής του κατάστασης του την έδινα μια γραμμούλα καθε 2 μέρες για 10 μέρες περίπου. Μια μικρή δόση φτάνει για ενα φαινομενικά υγειές γατί?

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:25, 01-09-08:

Επίσης, μια ενήλικη ανεμβολίαστη γάτα, μπορεί να εμβολιαστεί ή δεν υπάρχει πια λόγος??

Οσο για την αποπαρασίτωση, αρκεί αυτή η κίτρινη κρέμα σε σωληνάριο που δίνουμε στα γατάκια (της οποίας το όνομα μου διαφεύγει) για όλες τις γάτες? Όταν είχα βρεί τον Μάρκο, λόγω της σοβαρής του κατάστασης του την έδινα μια γραμμούλα καθε 2 μέρες για 10 μέρες περίπου. Μια μικρή δόση φτάνει για ενα φαινομενικά υγειές γατί?
ακομη και ενηλικη η γατουλα πρεπει να εμβολιαστει...
και μετα απο ενα μηνα ξακανει επαναληπτικο και υστερα παλι ετησιο εμβολιασμο...

στις μεγαλυτερες ηλικιες (8 μηνων και πνω) η κρεμα αντικαθιστατε με χαπι (αναλογα με τα κιλα του ζωου) για ενδο-αποπαρασιτοση...
ακομη και υγιυης προλαμβανει τη δημειουργεια οργανιμσων στο εντερο του....

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 13:12, 01-09-08:

Η κίτρινη κρέμα αποπαρσίτωσης (λογικα το banmith εννοεις) καλύπτει πολύ λίγα από τα υπάρχοντα παράσιτα και είναι κατάλληλη για μικρά γατάκια κυριως. Για μεγαλύτερες γάτες, καλύτερα κάποιο άλλο προιον.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 16:28, 01-09-08:

Θα πρέπει να πούμε εδώ ότι η ενδο-αποπαρασίτωση μπορεί να γίνεται και με αμπούλα που τοποθετείται όπως ακριβώς η αμπούλα για τα εξωτερικά παράσιτα. Η profender είναι μια πολύ καλή περίπτωση, μιας και καλύπτει ευρύ φάσμα ενδοπαρασίτων.

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula
H maroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H maroula έγραψε στις 19:15, 03-09-08:

Την καλησπέρα μου σε ολα τα μέλη του φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Πριν λίγο πήρα τον μικρό φοίνιξ αγκαλια και είδα οτι εχει πάλι ψύλλους συγκεκριμένα εγω ειδα εναν.
Στον πρώτο γιατρο που τον πήγα την πρώτη φορά τον έβαλε αμπούλα, και ο δικός μου γιατρος που τον εξέτασε μετέπειτα δεν τον βρήκε τίποτα.
Την κυριακή που μας πέρασε ειδα οτι ειχε πάλι και τον ψέκασα με σπρει νομιζα πως δεν θα είχε απο εδω και πέρα οπως δεν βρήκε τίποτα και ο γιατρός μου την Δευτέρα που τον πήγα..

Απο που στο καλο βρίσκονται αυτοι οι ψύλλοι; Το σπρει που τον εβαλα δεν του εκανε τίποτα, μήπως πρέπει να το επαναλάβω;
Επειδή ειναι πολυ μικρούλης ακόμη φοβαμαι μηπως κάνω κατι λάθος..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:25, 03-09-08:

Ψύλλους μπορει να κολλάει ακομα κι απο το χωμα...Επισης θα πρεπει να πλύνεις με καυτο νερο τα κουβερτακια και το μαξιλάρι του,αφού τα ψεκάσεις με fronline.Μπορει επισης να ειχε αυγα πάνω του.Η αμπουλα που του έβαλε ήταν και για τα αυγά;

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maroula έγραψε στις 19:37, 03-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ψύλλους μπορει να κολλάει ακομα κι απο το χωμα...Επισης θα πρεπει να πλύνεις με καυτο νερο τα κουβερτακια και το μαξιλάρι του,αφού τα ψεκάσεις με fronline.Μπορει επισης να ειχε αυγα πάνω του.Η αμπουλα που του έβαλε ήταν και για τα αυγά;
Δεν το ξέρω moukelis γιατι δεν τον πήγα στον δικο μου κτηνιατρο την πρώτη φορα που τον πήγα, ήταν ενας ξινιάρης δύστροπος το εγραψα και στο θέμα μου για την συμπεριφορά του. Ο γατούλης κοιμάται στο δωματιο μου μόνο και δεν τον βγάζω εξω. Με το σπρει που πήρα ψέκασα και στο δωμάτιο, είναι λάθος να τον ξαναβάλω σπρει πάλι, εννοείτε οτι θα πάρω και τον γιατρο τηλέφωνο αλλα σήμερα ειναι κλειστο το ιατρειο.
Θα πλύνω τις κουβέρτες του και θα βάλω τώρα καθαρές συν οτι θα καθαρίσω και ολο το δωμάτιο με τον μικρούλη ομως δεν ξέρω τι να κάνω σήμερα..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:46, 03-09-08:

Μην ανησυχεις δεν πάνε στον άνθρωπο συνηθως γιατι η γάτα εχει υψηλοτερη θερμοκρασια σωματος και δεν μας...προτιμουν.Δεν εχει γράψει στο βιβλιάριό του τι του έβαλε;Τα γραφουν στις τελευταιες σελιδες,μετα τα εμβολια.

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maroula έγραψε στις 19:55, 03-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μην ανησυχεις δεν πάνε στον άνθρωπο συνηθως γιατι η γάτα εχει υψηλοτερη θερμοκρασια σωματος και δεν μας...προτιμουν.Δεν εχει γράψει στο βιβλιάριό του τι του έβαλε;Τα γραφουν στις τελευταιες σελιδες,μετα τα εμβολια.

Δεν ρώτησα για αυτο ειλικρινά, τον παίρνω αγκαλίτσα χωρίς δισταγμο.
Ξέρω πως οι ψύλλοι δεν πάνε στον άνθρωπο. Βιβλιαριο δεν εχει ακομη θα κάνει το πρώτο του εμβόλιο αρχες οκτωβριου ειναι μόλις 4 βδομάδων. Απλα δεν ξέρω αν είναι λάθος αν τον ξαναψεκάσω γιατι απο την μια εβαλε ο γιατρος αμπουλα, τον ψέκασα και εγω την κυριακή πάλι μήπως δεν κάνει να του ξαναβάλω και τώρα;
Για την καθαριοτητα το ειπα για τον μικρουλη μηπως τους μεταφέρω εγω απ'έξω αθελα μου, δεν ξέρω απο που μπορει να είναι...δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο με τόσα γατάκια που ειχα κατα καιρους σπίτι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:06, 03-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από maroula
Δεν ρώτησα για αυτο ειλικρινά, τον παίρνω αγκαλίτσα χωρίς δισταγμο.
Ξέρω πως οι ψύλλοι δεν πάνε στον άνθρωπο. Βιβλιαριο δεν εχει ακομη θα κάνει το πρώτο του εμβόλιο αρχες οκτωβριου ειναι μόλις 4 βδομάδων. Απλα δεν ξέρω αν είναι λάθος αν τον ξαναψεκάσω γιατι απο την μια εβαλε ο γιατρος αμπουλα, τον ψέκασα και εγω την κυριακή πάλι μήπως δεν κάνει να του ξαναβάλω και τώρα;
Για την καθαριοτητα το ειπα για τον μικρουλη μηπως τους μεταφέρω εγω απ'έξω αθελα μου, δεν ξέρω απο που μπορει να είναι...δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο με τόσα γατάκια που ειχα κατα καιρους σπίτι.
Μην τον ξαναψεκασεις άμα έγιναν τόσο κοντα οι αποπαρασιτωσεις...Μάλλον είχαν μεινει αυγα σε καποιο ρουχαλακι του ή πάνω του.Την επομενη φορα που θα του βαλεις αμπουλα,ζητα να ειναι combo,εχουν οι περισσοτερες εταιριες,πιανει και τα ζωυφια και τα αυγα.Ποτε θα τον πας σε αλλο γιατρο;

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maroula έγραψε στις 20:29, 03-09-08:

Τον πηγαίνω ήδη στον δικό μου απο τις 21/8, απλα πήγα εκτακτως σε εναν που ήταν Τεταρτη ανοιχτα το ιατρειο του οταν τον πρωτοπήρα.
Θα τον ξαναπάω πάλι στον δικό μου σε δεκα μερες για να τον ξαναδει επειδή ειναι σε αγωγή ακόμη με αντιβίωση συν το κολλύριο.
Να είναι καλα ο κτηνίατρος μου περα απο πολυ καλός γιατρος ειναι και πολυ καλος άνθρωπος τόσες μέρες που τον παρακολουθεί δεν μου παιρνει χρήματα παρόλο που εγώ επιμένω, το εχει αγαπήσει πολυ αυτο το ζωάκι.

Θα του πω και για αυτην την μάρκα, δεν του βάζω σήμερα τίποτα, θα μάλλον ειναι η περίπτωση αυτη που αναφέρεις, οτι μπορει να ειχε επάνω του αυγα.
Σε ευχαριστώ πολυ moukelis για τις πληροφορίες

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:34, 03-09-08:

Δεν είναι μαρκα,ειναι τυπος αμπουλας,υπαρχει σε όλες τις μαρκες.Δεν κάνει τίποτα ό,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 22:42, 05-09-08:

Λοιπόν έχω πολλές πολλές απορίες..

Πρώτον έχω κάνει όλα τα γνωστά εμβόλια εκτός λευχαιμιας..Πειράζει να το κανω αργότερα???
Δεύτερον ο γάτος του φίλου μου έχει κάνει 309875239 εμβόλια και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, έχει κάνει τα παντα συν ένα για το έντερο και ένα για τα νεφρά και ένα άλλο που δεν θυμάμαι τι είναι ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????
Τρίτον..Τι γίνεται με το τξόπλασμα??
Τέταρτον...Την εωπαρασιτοκρονα αμπούλα πρέπει ντε και καλά καθε μήνα να την κάνω?????

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 06:56, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Πρώτον έχω κάνει όλα τα γνωστά εμβόλια εκτός λευχαιμιας..Πειράζει να το κανω αργότερα???
Εξαρτάται από τον κτηνίατρο. Κάποιοι είναι της άποψης ότι εφόσον το γατί δεν βγαίνει έξω και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα γατιά, δεν διατρέχει κίνδυνο και άρα δεν υπάρχει λόγος να κάνει το εμβόλιο. Άλλοι προτιμούν να εμβολιάζουν, για το ενδεχόμενο να το σκάσει το γατί και να εκτεθεί στον ιό. Συζήτησε τα υπέρ και τα κατά με το γιατρό σου και μαζί θα αποφασίσετε.
Δεύτερον ο γάτος του φίλου μου έχει κάνει 309875239 εμβόλια και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, έχει κάνει τα παντα συν ένα για το έντερο και ένα για τα νεφρά και ένα άλλο που δεν θυμάμαι τι είναι ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????
Ισχύει ό,τι και παραπάνω. Οι ανάγκες διαφέρουν ανάλογα με τις συνθήκες ζωής του κάθε γατιού. Σε συνεργασία με το γιατρό, που θα σου εξηγήσει τα οφέλη και τις πιθανές παρενέργειες του κάθε εμβολίου, θα αποφασίσετε τι είναι καλύτερο για τα δικά σου γατιά.
Τρίτον..Τι γίνεται με το τξόπλασμα??
Η πρόληψη για το τοξόπλασμα είναι απλούστατη και πανεύκολη: 1) αγωγή για τα ενδοπαράσιτα κάθε τρίμηνο και 2) ΟΧΙ ωμό ή μισοψημένο κρέας στα γατιά.
Τέταρτον...Την εωπαρασιτοκρονα αμπούλα πρέπει ντε και καλά καθε μήνα να την κάνω?????
Για γάτες που μένουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, οι περισσότεροι γιατροί συνιστούν η αμπούλα για τα εξωπαράσιτα να μπαίνει κάθε τρεις μήνες. Η επανάληψη κάθε μήνα νομίζω πως είναι υπερβολική για γατιά που ζουν στο σπίτι.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 07:04, 06-09-08:

εμένα την αμπούλα την κάνουμε κάθε μήνα (ίσως γιατί είμαι και γώ υπερβολική ή ίσως γιατί τον βγάζω βόλτα αν και δεν έρχεται ακόμα σε επαφή με άλλα ζώα). στο γάτο του φίλου μου ο κτηνίατρος του την κάνει κάθε δύο μήνες. Ο ίδιος κτηνίατρος... τι να πώ; μάλλον είμαι υπερβολική

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 08:25, 06-09-08:

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι η μηνιαία εξωπαρασιτοκτόνος αγωγή είναι υπερβολική για ένα γατί που ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, αλλά από τότε που βρήκα ψύλλο πάνω στον Πρέστο δεν το ρισκάρω...

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 18:16, 06-09-08:

Κι όμως το stronghold που είναι για εξω-αποπαρασίτωση είναι απαραίτητο να γίνεται αδιάλειπτα κάθε μήνα, κι αυτό μου το έχουν τονίσει σχεδόν όλοι οι κτηνίατροι που είχα, γιατί τα αυγά από τους ψύλλους αναπτύσσονται και σε χώρους του σπιτιού, ιδίως αν δεν καθαρίζει κάποιος συχνά με ηλεκτρική σκούπα. Αν διαβάσει κανείς τις οδηγίες του stronghold θα δει πως δε σκοτώνει μόνο τα εξωπαράσιτα πάνω στο ζωάκι, αλλά και αυτές τις "φωλιές" που τυχόν δημιουργούνται.
Κι εμείς επειδή δεν τα βγάζουμε ποτέ εκτός σπιτιού, πολλές φορές λέγαμε "δε βαριέσαι, το κάνουμε τον άλλον μήνα". Αλλά τελικά δεν αξίζει να το διακινδυνεύεις! Αντιθέτως το drontal, που είναι για ενδοπαράσιτα, μπορείς να το κάνεις πιο αραιά, κάθε 2-3 μήνες.
Desdemona, το profender δεν είναι για σκύλους; Μπορείς να το εφαρμόσεις αναλογικά και σε γάτες;

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 18:39, 06-09-08:

Το profender είναι και για γάτες, κυκλοφορεί σε ποσότητες ανάλογες με το βάρος της γάτας και προορίζεται για ενδοπαράσιτα. Η γιατρός μου λέει ότι είναι από τα καλύτερα κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:11, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
εμένα την αμπούλα την κάνουμε κάθε μήνα (ίσως γιατί είμαι και γώ υπερβολική ή ίσως γιατί τον βγάζω βόλτα αν και δεν έρχεται ακόμα σε επαφή με άλλα ζώα). στο γάτο του φίλου μου ο κτηνίατρος του την κάνει κάθε δύο μήνες. Ο ίδιος κτηνίατρος... τι να πώ; μάλλον είμαι υπερβολική
δεν εχει σημασια αν δεν ερχεται σε επαφη με ζωα ερχεται σε απφη μετον αερα και το εδαφος που κυκλοφορουν τα σωματιδια που μεταφερουν τον υιο..
και επιτελους prince 8 ετων γατος αστειρωτος δεν τον λυπασαι να τον ταλαιπωρεις γιατι δεν τον στειρωνεις???

Παράθεση

nikitas15698

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikitas15698
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O nikitas15698 έγραψε στις 13:34, 08-09-08:

Γεια σας κι από μένα και συγχαρητήρια για το πολύ ενημερωτικό σας forum. Θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με τις αποπαρασιτώσεις. Η ιστορία μου (ή μάλλον της αδερφής μου εν συντομία). Πήγε η αδερφή μου για να δει τον παππού και τη γιαγιά στο νησί και μαζί με αυτούς ανακάλυψε στην αποθήκη και μια γάτα με τρία γατάκια! Η γάτα λέει η γιαγιά μου είναι από τις αδέσποτες που τις ταΐζει η γειτονιά. Τα γατάκια πρέπει τώρα να είναι περίπου 7-8 εβδομάδων και φαίνονται υγιέστατα.

Εγώ όπως καταλαβαίνετε παίζω το ρόλο του αγγελιοφόρου και του ταχυδρόμου, επειδή στη Σαμοθράκη δε μπορεί να έχει πρόσβαση στο Internet και βέβαια ούτε λόγος για κτηνίατρο ή pet shop. Αφού λοιπόν διάβασα αρκετά στο forum και συμβουλεύτηκα έναν κτηνίατρο της έστειλα με δέμα ξηρά τροφή, δύο χαπάκια Drontal και δυο Frontline spray των 100 ml (μη γελάτε για το delivery, το έχει πάρει πολύ προσωπικά το θέμα με τα γατάκια).

Με το ένα χαπάκι Drontal όλα καλά, σύμφωνα με τις οδηγίες. Το κονιορτοποίησε σε γουδί, το ανακάτεψε με βούτυρο και το επάλειψε αναλογικά στα ποδαράκια τους (και της γάτας, επειδή το ένα χάπι είναι για 4 κιλά).

Το πρόβλημα είναι τώρα με το Frontline spray. Εκτός από το προφανές (άντε να κάτσουν 3 ημι-άγρια γατάκια να τους βάλεις spray) το πιο σημαντικό είναι άλλο. Γράφει λέει στις "προφυλάξεις και προειδοποιήσεις κατά τη χρήση" ότι "είναι σημαντικό τα ζώα να μη γλύφουν το ένα το άλλο μετά τη θεραπεία"! Και ρωτάει πως είναι δυνατό να γίνει αυτό αφού συνεχώς γλύφουν το ένα το άλλο αλλά τα γλύφει συνέχεια και η μάνα τους.

Έχει κάποιος εμπειρία με το Frontline σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν έχουμε 1 αλλά 3 γατάκια; Μήπως είναι επικίνδυνο και να το αφήσει; Διάβασα και σε ένα αντίστοιχο νήμα για μια περίπτωση που πέθαναν γατάκια με το Frontline και δε θα ήθελε να το διακινδυνέψει.

Θα εκτιμούσα όποιες απαντήσεις, ευχαριστώ.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:11, 08-09-08:

Καλως ήρθες και να χαιρετισματα στην γατο-οικογένεια στην Σαμοθράκη!
Κοίταξε, αν δεν υπάρχει άμεσος λόγος για αποπαρασίτωση ας το αφήσει να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά. Με την εσωτερική που ήταν και η πιο επέιγουσα τα καταφέρατε και αυτο μετράει.

Εγώ θα πρότεινα να τα ψεκάσει σε κανέναν μήνα ή δύο να μην θηλάζουν κιόλας πλέον.
Υπάρχουν και αμπούλες για τα εξωπαράσιτα που ειναι και αυτες καλές λυσεις για την μαμά σε πρώτη φάση.

Τωρα αν κάποια κοπέλα έχει κάποια καλύτερη άποψη ας μας την πει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:59, 08-09-08:

Συμπάσχουσα... εδω.

Εγώ παράτησα το fronline.. και πείρα τα ειδικά λουράκια, που κρατάνε και 4 μήνες. Δεν ξέρω κατα πόσο βέβαια άγρια είναι τα δικά σου. Θα πρέπει να ηρεμήσουν σιγά σιγά.. και όταν γίνει αυτό θα είναι ασφαλές να τους βάλεις και το λουράκι!.(Βέβαια θα πρέπει να μεγαλώσουν λίγο.)

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με την drusilia. Οι ψύλλοι είναι συνηθισμένοι και αφού ζούνε και έξω τα γατάκια... είναι αναγκαίο κακό. Περίμενε πρώτα να μεγαλώσουν, έτσι και αλλιώς όντας έξω και να τα καθαρίσεις, κάποια στιγμή θα ξανακολλήσουν.

Και αφού μεγαλώσουν, και ηρεμήσουν τους παίρνεις τα λουράκια.!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:01, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Συμπάσχουσα... εδω.

Εγώ παράτησα το fronline.. και πείρα τα ειδικά λουράκια, που κρατάνε και 4 μήνες. Δεν ξέρω κατα πόσο βέβαια άγρια είναι τα δικά σου. Θα πρέπει να ηρεμήσουν σιγά σιγά.. και όταν γίνει αυτό θα είναι ασφαλές να τους βάλεις και το λουράκι!.(Βέβαια θα πρέπει να μεγαλώσουν λίγο.)

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με την drusilia. Οι ψύλλοι είναι συνηθισμένοι και αφού ζούνε και έξω τα γατάκια... είναι αναγκαίο κακό. Περίμενε πρώτα να μεγαλώσουν, έτσι και αλλιώς όντας έξω και να τα καθαρίσεις, κάποια στιγμή θα ξανακολλήσουν.

Και αφού μεγαλώσουν, και ηρεμήσουν τους παίρνεις τα λουράκια.!
Julia τα λουρακια κανουν και για γατακια που ζουν μεσα στο σπιτι;Ειμαι λιγο διαστακτικη,γιατι του σκυλου μας μοιαζει πασπαλισμενο με σκονη,και δε θα ηθελα κατι τετοιο στο κρεβατι μου.Μυριζουν εντονα;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:14, 08-09-08:

Ότι μυρίζει, μυρίζει.. (αλλά αυτό είναι το θέμα..).

Έχει μια σκόνη που μετά απο λίγο χάνεται.
Εγώ Έβαλα στο παιδί μου (πιάνει ΚΑΙ για τα τσιμπούρια...). Απο την στιγμή που μια γάτα βγαίνει ΚΑΙ έξω ή έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες που βγαίνουν έξω, τους ψύλλους ΔΕΝ τους γλιτώνει.

Τώρα να είναι επικίνδυνο.. δεν το νομίζω.. από την στιγμή που δεν είναι για την γάτα.. δεν νομίζω ότι είναι και για μας... ΕΓΩ ακόμα είμαι καλά!!!:cool: (Δεν θα το γλύφω κιόλας!!)

Γνώμη μου: είναι λίγο υπερβολικό να μπει σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ γάτα.... αλλά ΔΕΝ κάνει κακό.

Παράθεση

nikitas15698

Νεοφερμένος

O nikitas15698 έγραψε στις 17:41, 08-09-08:

Ευχαριστώ πολύ drusilia και julia για τις απαντήσεις σας. Θα το πω στην αδερφή μου καλύτερα να μη βάλει. Σε λίγο καιρό βέβαια τελειώνουν οι διακοπές της οπότε δε νομίζω η γιαγιά να έχει την υπομονή να τους βάλει εξω-αντιπαρασιτικό. Ας τους συνεχίσει μόνο την αγωγή με το Drontal που από ότι κατάλαβα είναι πιο σημαντικό και ειδικά για γατάκια που ζουν έξω.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 18:10, 08-09-08:

Βρε παιδιά, το drontal είναι σίγουρα ασφαλές για τόσο μωρά γατάκια; Ακόμα και σε μικρή δοσολογία, δεν μπορεί, κάποιος λόγος θα υπάρχει που δίνουμε πάστα και όχι drontal στα μωρά...

Παράθεση

nikitas15698

Νεοφερμένος

O nikitas15698 έγραψε στις 18:47, 08-09-08:

Τι να σου πω, ο κτηνίατρος αφού του είπα ότι είναι 7-8 εβδομάδων, μου είπε να πάρουν Drontal. Και επειδή πάντα ζητάω και μια δεύτερη γνώμη, στο pet shop που αγόρασα δύο χαπάκια Drontal, ρώτησα για εναλλακτική λύση και μου είπαν ότι την πάστα τη δίνουν για μικρότερα γατάκια.

Επιπλέον επειδή λόγω φύσης και επαγγέλματος συνέχιζα να είμαι καχύποπτος με οτιδήποτε χημικό, ζήτησα μαζί με τα χάπια να μου δώσει και το φυλλάδιο οδηγιών.

Εκεί γράφει ότι δε συνίσταται η χρήση του πριν τιν 3η εβδομάδα, όχι επειδή είναι επικίνδυνο αλλά επειδή το τέλος της 3ης εβδομάδας είναι το νωρίτερο που μπορεί να μολυνθεί η γάτα.

Τους έδωσε χτες ένα χάπι σε αναλογικές δόσεις στη μαμά και στα 3 γατάκια (χρειάζεται 5mg ανά kg σωματικού βάρους) με τη μέθοδο της κονιορτοποίησης > βούτυρου > επάλειψης και μέχρι τώρα δεν υπήρξε καμιά ανεπιθύμητη ενέργεια ευτυχώς.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 18:54, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Βρε παιδιά, το drontal είναι σίγουρα ασφαλές για τόσο μωρά γατάκια; Ακόμα και σε μικρή δοσολογία, δεν μπορεί, κάποιος λόγος θα υπάρχει που δίνουμε πάστα και όχι drontal στα μωρά...
το stronghold βγαινει για μπεμπακια....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:35, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikitas
Τι να σου πω, ο κτηνίατρος αφού του είπα ότι είναι 7-8 εβδομάδων, μου είπε να πάρουν Drontal. Και επειδή πάντα ζητάω και μια δεύτερη γνώμη, στο pet shop που αγόρασα δύο χαπάκια Drontal, ρώτησα για εναλλακτική λύση και μου είπαν ότι την πάστα τη δίνουν για μικρότερα γατάκια.

Επιπλέον επειδή λόγω φύσης και επαγγέλματος συνέχιζα να είμαι καχύποπτος με οτιδήποτε χημικό, ζήτησα μαζί με τα χάπια να μου δώσει και το φυλλάδιο οδηγιών.

Εκεί γράφει ότι δε συνίσταται η χρήση του πριν τιν 3η εβδομάδα, όχι επειδή είναι επικίνδυνο αλλά επειδή το τέλος της 3ης εβδομάδας είναι το νωρίτερο που μπορεί να μολυνθεί η γάτα.

Τους έδωσε χτες ένα χάπι σε αναλογικές δόσεις στη μαμά και στα 3 γατάκια (χρειάζεται 5mg ανά kg σωματικού βάρους) με τη μέθοδο της κονιορτοποίησης > βούτυρου > επάλειψης και μέχρι τώρα δεν υπήρξε καμιά ανεπιθύμητη ενέργεια ευτυχώς.
Αααα, εσύ το έχεις ψάξει πολύ!! Μπράβο!
Και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, εγώ δεν τα ήξερα όλα αυτά...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 17:00, 21-10-08:

Μέχρι σήμερα έδινα χάπι για τα ενδοπαράσιτα, drontal ή milbemax. Μετά όμως από την τελευταία επική μάχη που δώσαμε με τον Πορδίτσο προκειμένου να πάρει το χάπι, αποφάσισα πως είναι κρίμα να τον ταλαιπωρώ και να τον στρεσάρω τόσο πολύ κάθε τρίμηνο και είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά το Porfender, που είναι σε αμπούλα.

Η απορία μου είναι πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται να αφήσω μεταξύ της αμπούλας για τα ενδοπαράσιτα (Profender) και αυτής για τα εξωπαράσιτα (Stronghold); Σίγουρα δεν κάνει να τους βάλω και τις δύο αμπούλες κοντά-κοντά...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:20, 21-10-08:

Εμας του εβαζε του Εκτορα και τις δυο,απλα οχι στο ιδιο σημειο,ή με μια μερα διαφορα...

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 17:24, 21-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Το profender είναι και για γάτες, κυκλοφορεί σε ποσότητες ανάλογες με το βάρος της γάτας και προορίζεται για ενδοπαράσιτα. Η γιατρός μου λέει ότι είναι από τα καλύτερα κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ωπ, για πείτε βρε παιδιά... Δηλαδή, το profender κάνει ακριβώς ό,τι και το Drontal αλλά η χρήση του είναι εξωτερική όπως του Frontline και του Stronghold? Διότι σε μερικά δυσκολεύομαι να δώσω το Drontal και εσχάτως τους τα βάζω στα Greenies...

Και μία άλλη ερώτηση: Εγώ σε όλα, και στα 15, κάνω τα εμβόλια τετραπλό, λευχαιμίας και περιτονίτιδας ευθύς εξ' αρχής... Και ας είναι τα 14 οικόσιτα... Αλλά της λύσσας, δεν μου το έχει επιβάλλει κανένας γιατρός, εκτός από τα 2 πρώτα που τα είχα πάρει μαζί μου στο εξωτερικό αρκετές φορές και ήταν υποχρεωτικό... Να τους κάνω και το αντιλυσσικό;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 17:28, 21-10-08:

Δες κι εδώ για λεπτομέρειες.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 17:41, 21-10-08:

Μέχρι σήμερα έδινα χάπι για τα ενδοπαράσιτα, drontal ή milbemax. Μετά όμως από την τελευταία επική μάχη που δώσαμε με τον Πορδίτσο προκειμένου να πάρει το χάπι, αποφάσισα πως είναι κρίμα να τον ταλαιπωρώ και να τον στρεσάρω τόσο πολύ κάθε τρίμηνο και είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά το Porfender, που είναι σε αμπούλα.

Η απορία μου είναι πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται να αφήσω μεταξύ της αμπούλας για τα ενδοπαράσιτα (Profender) και αυτής για τα εξωπαράσιτα (Stronghold); Σίγουρα δεν κάνει να τους βάλω και τις δύο αμπούλες κοντά-κοντά...

όχι δεν κάνει να τα βάζεις μαζί...τουλάχιστον 2 μέρες θα πρέπει να ειναι το μεσοδιάστημαετσι κι αλλιως η περιοχή του αυχένα είναι τόσο μικρή που δεν θα μπορεις να βάλεις τις 2 αμπούλες...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 17:43, 21-10-08:

κατα τη γνώμη πολλών κτηνιάτρων καλό είναι να μην επιβαρύνουμε τις γάτες μας με το εμβόλιο της λοιμώδους περιτονίτιδας και λευχαιμίας , εφόσον αυτές δεν βγαίνουν έξω, δηλαδη δεν είναι δυνατον να έρθουν σε επαφή με μολυσμένα ζώα...αυτά τα 2 εμβόλια δεν θεωρειται οτί είναι και τόσο "αθώα"...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 18:25, 21-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσια
όχι δεν κάνει να τα βάζεις μαζί...τουλάχιστον 2 μέρες θα πρέπει να ειναι το μεσοδιάστημαετσι κι αλλιως η περιοχή του αυχένα είναι τόσο μικρή που δεν θα μπορεις να βάλεις τις 2 αμπούλες...
Ευχαριστώ! Οπότε, αν αφήσω καμιά βδομάδα μεταξύ της μιας αμπούλας και της άλλης, θα είμαστε εντάξει, ε;

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 19:07, 21-10-08:

Ευχαριστώ! Οπότε, αν αφήσω καμιά βδομάδα μεταξύ της μιας αμπούλας και της άλλης, θα είμαστε εντάξει, ε;

ναι μια χαρά ειναι η βδομάδα....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, AndreasA, issallos, mtasos73

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους