Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 373 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:16, 21-10-08:

Βάσια, εγώ κάνω το 5πλό στον δικό μου, βγαίνει έξω και έρχεται σε επαφή ... με διάφορα ζωντανά και όχι μόνο. Τί εννοείς οτι δεν είναι "αθώο "??

Μιλάω για το κομμάτι της Λευχαιμίας όχι την περιτονίτιδας, που ΔΕΝ με ενδιαφέρει, προς το παρόν τουλάχιστον.

Τηνκς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 22:30, 21-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Βάσια, εγώ κάνω το 5πλό στον δικό μου, βγαίνει έξω και έρχεται σε επαφή ... με διάφορα ζωντανά και όχι μόνο. Τί εννοείς οτι δεν είναι "αθώο "??

Μιλάω για το κομμάτι της Λευχαιμίας όχι την περιτονίτιδας, που ΔΕΝ με ενδιαφέρει, προς το παρόν τουλάχιστον.

Τηνκς.
Υποτίθεται, αν και το ποσοστό είναι σχετικά πολύ μικρό, ότι της λευχαιμίας ενδέχεται να δημιουργήσει όγκους (δεν είναι απαραίτητο ούτε σίγουρο, απλά έχουν καταγραφεί περιπτώσεις), γι' αυτό ο γιατρός επιλέγει να το κάνει συνήθως στο πόδι... Προσωπικά, ευθύς εξ' αρχής έχω συζητήσει για το θέμα των εμβολίων τρεις κτηνιάτρους, τον παλιό μου και τους δύο που έχω τώρα και οι απόψεις τους συγκλίνουν (διότι εγώ έχω και πολυμελή γατοοικογένεια) - μολονότι η επιλογή είναι εν τέλει δική μου - ότι είναι καλό να γίνονται σίγουρα το τριπλό, της λευχαιμίας και της περιτονίτιδας... Αν είχα μόνο ένα γατούλι και χωρίς πιθανότητα επαφής με άλλο γατί ποτέ, ίσως να έμενα μόνο στο τριπλό... Επειδή, όμως, έχουν δει πολλά τα μάτια μου, προτιμώ να είμαι ενημερωμένη και να τους κάνω αυτά τα τρία .... Ιδίως της περιτονίτιδας, δεν το συζητώ... Υποχρεωτικό για μένα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:56, 22-10-08:

mandeson, ευχαριστώ για την αποψή σου.
Αλλα εχω μια ερώτηση... έχεις πολλές γάτες, και δεν κάνεις 4πλό??? Δηλαδή τα χλαμύδια?? Το 5πλό περιέχει ότι το 3πλό + χλαμύδια+ λευχαιμία. Είναι τα νέας γενιάς και τα έχει όλα μαζί.

Θεωρώ το 4πλό τουλάχιστον αναγκαίο στην περίπτωσή σου. Αν θές δες το και εσύ.
--------------------------------------------
Οι εμβολιασμοί σε μικρά γατάκια πρέπει να ξεκινάνε στον τρίτο μήνα με το τριπλό, το οποίο καλύπτει την πανλευκοπενία, τον καλυκοϊό και την ρινοτραχειίτιδα.
Αν για οποιοδήποτε λόγο καθυστερήσει ο εμβολιασμός, και τα εμβολια γίνουν στους 6-7 μήνες, μπορεί να ξεκινήσει με το τετραπλό, που καλύπτει: την πανελευκοπενία, τον καλυκοϊό και την ρινοτραχειίτιδα και τα χλαμύδια. Η επανάληψη είναι ετήσια.
Το πενταπλό καλύπτει: την πανελευκοπενία, τον καλυκοϊό και την ρινοτραχειίτιδα, τα χλαμύδια και την λευχαιμία (FIL). Η επανάληψη είναι ετήσια.
Υπάρχει επίσης το εμβόλιο της λύσας, που αν και δεν θεωρείται απαραίτητο ιατρικά, καθώς η ασθένεια έχει σχεδόν εκλείψει στην χώρα μας, ζητείται από τον νόμο. Η επανάληψη είναι ετήσια.
Τέλος υπάρχει το εμβόλιο της περιτονίτιδας, το οποίο προσφέρει μερική κάλυψη μόνο από αυτόν τον πολύ επικίνδυνο ιό. έχει μορφή αμπούλας και χορηγείται από την μύτη.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:13, 22-10-08:

εγω συστήνω για ζώα που είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι το τετραπλό κια λύσσα για να μετακινείται το ζώο όπου θέλουμε...η χλαμυδίωση είναι πολύ σημαντική, ειδικά αν το ζώο έρχεται μέσω μπαλκονιού σε επαγή με περιττώματα ή ΄φτερά περιστεριων....τώρα για τη λευχαιμία και την περιτονίτιδα, ότι θέλει κάνει καποιος στο ζώο του...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:14, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσια
εγω συστήνω για ζώα που είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι το τετραπλό κια λύσσα για να μετακινείται το ζώο όπου θέλουμε...η χλαμυδίωση είναι πολύ σημαντική, ειδικά αν το ζώο έρχεται μέσω μπαλκονιού σε επαγή με περιττώματα ή ΄φτερά περιστεριων....τώρα για τη λευχαιμία και την περιτονίτιδα, ότι θέλει κάνει καποιος στο ζώο του...
Ευχαριστώ.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 12:27, 22-10-08:

Καλέ, συγγνώμη! Το τετραπλό τους κάνω! Απλά όταν είναι μωρά τους κάνω το τριπλό, και επειδή τώρα θα πάω τη Μπελίσα μου έχει κολλήσει το τριπλό! Σε ορισμένα κάνω και εγώ το πενταπλό, Julia αλλά από πέρυσι αποφάσισα να το χωρίζω σε τετραπλό και λευχαιμίας...

Τα γατιά μου δεν βγαίνουν σε μπαλκόνια και κήπους, να το κάνω τελικά το αντιλυσσικό; Έχω ειλικρινά μπερδευτεί και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να αποφασίσω!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:27, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από mandeson
Υποτίθεται, αν και το ποσοστό είναι σχετικά πολύ μικρό, ότι της λευχαιμίας ενδέχεται να δημιουργήσει όγκους (δεν είναι απαραίτητο ούτε σίγουρο, απλά έχουν καταγραφεί περιπτώσεις)
Όντως, τα εμβόλια της λύσσας και της λευχαιμίας έχουν συνδεθεί με την εμφάνιση σαρκώματος. Στην Αμερική έγινε τόσος ντόρος για το θέμα που η Αμερικανική Κτηνιατρική Ένωση δημιούργησε ειδική ομάδα έρευνας για το θέμα. Λέγεται Vaccine-Associated Feline Sarcoma Task Force και στο site της υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με τα οφέλη και τους πιθανούς κινδύνους των εμβολίων.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:29, 22-10-08:

..... καλέ πάρε μια ανάσα!!!!!

Θα μιλήσεις με τον γιατρό σου... Απλά αφού κανεις το 4πλο και ξερχριστά της λευχιμίας πέρα απο το οικονομικό, και την ταλαιπωρία του πήγαινε έλα στον γιατρό δεν βλέπω καμία ουσιαστική διαφορά.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:30, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Όντως, τα εμβόλια της λύσσας και της λευχαιμίας έχουν συνδεθεί με την εμφάνιση σαρκώματος. Στην Αμερική έγινε τόσος ντόρος για το θέμα που η Αμερικανική Κτηνιατρική Ένωση δημιούργησε ειδική ομάδα έρευνας για το θέμα. Λέγεται Vaccine-Associated Feline Sarcoma Task Force και στο site της υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με τα οφέλη και τους πιθανούς κινδύνους των εμβολίων.
Ευχαριστώ, ξεκινάω μελέτη.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson έγραψε στις 12:37, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ευχαριστούμε πολύ, aretha! Μόνο ένα ερώτημα: αν κατάλαβα καλά, υπάρχει η δυνατότητα το εμβόλιο της λύσσας να γίνεται κάθε τρία χρόνια ή δεν ισχύει για την Ελλάδα η συγκεκριμένη σύσταση; Διότι οι κτηνίατροί μου μου είπαν κάθε χρόνο....

Julia, είναι να μην μου μπαίνουν διλήμματα...Δεν μπορώ να τα χειριστώ με τίποτα...Ιδίως όταν και οι δύο πλευρές έχουν τα σοβαρά υπέρ και τα σοβαρά κατά τους...Γκρρρρρρρρρ....

Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 18:15, 05-11-08:

Παιδιά λίγο προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν profender αμπούλα για απόπαρασίτωση .Τώρα έβγαλε ανακοίνωση ότι δεν κρατάει 3 μήνες αλλά 1

και ειναι και ακριβη η ατιμη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:17, 05-11-08:

H profender ειναι για ενδοπαρασιτα;Ελεγα να τη βαζω κι εγω στον Σειριο επειδη αντεδρασε ασχημα την τελευταια φορα στο drontal αλλα η γιατρος μου ειπε οτι δεν παρεχει πληρη προστασια...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:47, 05-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
Παιδιά λίγο προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν profender αμπούλα για απόπαρασίτωση .Τώρα έβγαλε ανακοίνωση ότι δεν κρατάει 3 μήνες αλλά 1

και ειναι και ακριβη η ατιμη
Αμαλία, πού ακριβώς την έβγαλε την ανακοίνωση; Μήπως έχεις το κείμενο ή το link (αν την έχουν κάπου online);

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 20:22, 05-11-08:

Μου το έδειξε σήμερα ο κτηνίατρος γιατί ο Μυρτος δεν παίρνει χάπια και του βάζω αυτό . Που θα πάω πάλι αύριο για απαντήσεις αίματος του σκύλου μου θα του ζητήσω αν είναι προσπεκτους να μου δώσει ενα

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H myrtos έγραψε στις 21:25, 05-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
H profender ειναι για ενδοπαρασιτα;Ελεγα να τη βαζω κι εγω στον Σειριο επειδη αντεδρασε ασχημα την τελευταια φορα στο drontal αλλα η γιατρος μου ειπε οτι δεν παρεχει πληρη προστασια...
για ενδοπαρασιτα ειναι.Αν δεν τρωει χαπι με τιποτα δεν εχεις και πολλες επιλογες

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:18, 05-11-08:

Οχι το τρωει αλλα του διαταραξε παρα παρα πολυ το εντερο και ελεγα να μην το ξαναδοκιμασω.Αλλα μου ειπε η γιατρος οτι η αμπουλα δεν τα πιανει ολα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 08:18, 06-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
Μου το έδειξε σήμερα ο κτηνίατρος γιατί ο Μυρτος δεν παίρνει χάπια και του βάζω αυτό . Που θα πάω πάλι αύριο για απαντήσεις αίματος του σκύλου μου θα του ζητήσω αν είναι προσπεκτους να μου δώσει ενα
Σ' ευχαριστώ πολύ Αμαλία μου!!

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:02, 06-11-08:

να ρωτησω αν ειναι επίσημο αυτο που γράφει η κοπέλα παραπάνω για το Profender?κανένα απο τα ενδοπαρασιτοκτόνα δεν έχουν υπολειμματική δράση για 3 μήνες, το ίδιο ισχύει και για το drontal, απλά δεν μολύνονται συχνά τα ζώα που είναι σπίτι, και γι αυτο τα δίνουμε πιο αραια...καλό θα ήταν να υπήρχε κάτι επισημο πριν σταματήσουμε να δίνουμε κάποιο σκεύασμα...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:10, 06-11-08:

για να είμαι πιο αναλυτική, ούτε το drontal, ουτε το Milbemax, και γενικως κανένα φάρμακο δεν δρα για 3 μήνες, απλα δραμε προληπτικα-θεραπευτικα σε τυχούσες μολύνσεις, απλά τα ζώα που είναι σπίτι δεν μολύνονται, ή τουλάχιστον δε μολύνονται τόσο συχνά όσο αυτά που είναι έξωοπότε το 3 μηνο που έχει εφαρμοσθεί για τα αντιπαρασιτικά των ενδοπαρασίτων είναι ένας μέσος όρος που πιστευουν οι ερευνητές οτι το ζώο μπορει να έχει μολυνθει οποτε με τη χορηγηση προλαμβάνουμε καταστασεις...εν αντιθέσει με τα εξωπαρασιτοκτόνα που δίδονται κάθε μήνα, γιατι τα ζώα μολύνονται πιο συχνά και εύκολα απο τους ψύλλους απ' ότι τα ενδοπαράσιτα και γι αυτο έχει καθοριστει σε μηνιαια χορήγηση όπου σταματάει και η δράση του φαρμάκου...ελπιζω να έγινα κατανοητη..οποτε μην θορυβήστε και συνεχίστε να εφαρμόζετε τις θεραπειες που σας έχει δώσει ο κτηνίατρός σας...

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:18, 06-11-08:

Δηλαδή, Βάσια, τα γατάκια μας είναι καλυμμένα με χορήγηση Profender ανά τρίμηνο, ακόμα κι αν έχει τύχει να φάνε ένα μυγάκι ή ένα ζωύφιο μέσα στο σπίτι;

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 09:29, 06-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσια
για να είμαι πιο αναλυτική, ούτε το drontal, ουτε το Milbemax, και γενικως κανένα φάρμακο δεν δρα για 3 μήνες, απλα δραμε προληπτικα-θεραπευτικα σε τυχούσες μολύνσεις, απλά τα ζώα που είναι σπίτι δεν μολύνονται, ή τουλάχιστον δε μολύνονται τόσο συχνά όσο αυτά που είναι έξωοπότε το 3 μηνο που έχει εφαρμοσθεί για τα αντιπαρασιτικά των ενδοπαρασίτων είναι ένας μέσος όρος που πιστευουν οι ερευνητές οτι το ζώο μπορει να έχει μολυνθει οποτε με τη χορηγηση προλαμβάνουμε καταστασεις...εν αντιθέσει με τα εξωπαρασιτοκτόνα που δίδονται κάθε μήνα, γιατι τα ζώα μολύνονται πιο συχνά και εύκολα απο τους ψύλλους απ' ότι τα ενδοπαράσιτα και γι αυτο έχει καθοριστει σε μηνιαια χορήγηση όπου σταματάει και η δράση του φαρμάκου...ελπιζω να έγινα κατανοητη..οποτε μην θορυβήστε και συνεχίστε να εφαρμόζετε τις θεραπειες που σας έχει δώσει ο κτηνίατρός σας...
Καλημερα Βάσια και σ΄ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!!:up:
Να σε ρωτήσω κάτι όσον αφορά το φάρμακο για τα εσωτερικά παράσιτα: Τελικά πρέπει να δίδεται ανά 3 μηνο? Γιατί εγώ ως τώρα το δίνω 2 φορές το χρόνο μόνο.
Και επίσης ποιο είναι το καλλίτερο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο?
Επίσης για τα εξωπαράσιτα το frontline είναι καλό? Και πρέπει να μπαίνει κάθε 1 μισυ μήνα? Εγώ το βάζω το μεν καλοκαίρι κάθε 1μισυ μήνα και τον χειμώνα κάθε 3 μήνες. Μήπως κάνω λάθος?

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:42, 06-11-08:

κατ΄αρχην δεν θα σου πω ένα φαρμακο, είναι πολλά τα καλά...για εσωτερικά παράσιτα υπάρχει το drontal plus και το Milbemax τα οποία είναι χάπια και το Profender σε αμπούλα, και τα 3 χορηγούνται κάθε 3 με 4 μηνες, όχι πιο αραιά ειδικά εσύ που έχεις πολλά ζώα...4 μηνες ειναι μια χαρά...όλα πάντως δρουν με τον ίδιο τρόπο και για τον ίδιο χρόνο, απλά αλλαζει η οδος χορήγησης, εμενα η Αθηνα αν παρει χαπι κάνει εμετό ή διαρροια, με την αμπουλα νευριάζει λογω της λιπαρότητας της γούνας, αλλα είναι το λιγοτερο απο τον εμετό και τη διάρροια..τέλος για τα εξωπαρασιτοκτόνα, η εφαρμογή ειναι κάθε μήνα, έτσι ώστε να ειναι πληρως καλυμμένα τα ζώα μας καθοτι οι ψύλλοι μπορει να υπάρχουν μεσα στο χώμα της γλάστρας, στα λουλούδια και τέλος πιθανον να μεταφερουμε εμεις οι ανθρωποι μέσω άλλων ζώων, αυτό ισχυει περισσότερο για εμας τους κτηνιατρους που είμαστε σε επαφη με ζωα..αν η θερμοκρασία είναι πάνω απο 20 βαθμούς οι ψύλλοι ειναι δραστήριοι και αρα ειναι αναγκαιο να βαζουμε εξωπαρασιτοκτόνο, με καλυτερο το frontline και το stronghold το οποιο (το δεύτερο ) πιανει την ψώρα των αυτιων και κάποια ενδοπαρασιτα μαζι με τους ψύλλους...προσοχη μπορει να σας συστησουν να βαζετε stronghold που πιανει οπως θα σας πουν και τα ενδο και τα εξωπαράσιτα...δεν τα πιανει ολα οποτε το drontal ή ολα τα υπολοιπα πάλι πρεπει να συγχορηγούνται κάθε 4 μηνες...μεγάλο το κοστος, οποτε το stronghold το αφηνουμε για περιπτωσεις ψώρας...παλια που δεν υπηρχε το profender σε γατες πολυ δύσκολες που δεν παιρναν χαπι δίναμε stronghold γιατι απο το τιποτα καλο ηταν και το λιγο...ελπιζω να μην σας κούρασα και να με καταλαβατε...

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H myrtos έγραψε στις 09:47, 06-11-08:

Ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις. Ο γιατρός όπως και η εταιρία είπαν αυτά που μας εξήγησες. Το πρόβλημα είναι στα κεστώδη τα οποία η πρόληψη ή αντιμετώπιση μπορεί να γίνει μονό για 1 μήνα. Από εκεί και πέρα εξαρτάτε από τις συνθήκες που ζει το ζωάκι και την ευαισθησία . Δυστυχώς δεν έχω κάτι έντυπο. Οποίος θέλει μπορεί να τηλεφωνήσει στην εταιρία στο 2105575770 ή κυρία που μου μίλησε ήταν πολύ ευγενική Σε ευχαριστουμε παρα πολυ Βασια

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:58, 06-11-08:

τιποτα, χαρα μου...ξερω ποσο ευκολα μπορεις να χαθεις με τόσα σκευάσματα

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:09, 06-11-08:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ Βάσια, ήσουν κατατοπιστικότατη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:17, 06-11-08:

Ευχαριστουμε Βασια,ηταν πολυ διαφωτιστικες οι επεξηγησεις σου.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 23:49, 18-12-08:

Παιδιά σε λίγο καιρό θα κάνω στην μικρή μου το εμβόλιο για την λευχαιμία. Πόσο περίπου κοστίζει ξέρετε;; Μιας κι έρχονται Χριστούγεννα, θέλω λίγο να τακτοποιήσω τα οικονομικά μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:57, 19-12-08:

Θα το κάνεις σκέτο ή ενσωματωμένο στο 5πλο?

Αν το κάνεις σκέτο είναι το λιγότερο στα 25 και πανω ... ανάλογα με τον γιατρό...

Αν είναι στο 5πλό είναι νομίζω 50 και πανω... με επιφύλαξη.

Παράθεση

mata_n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mata_n
H mata_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H mata_n έγραψε στις 19:25, 22-12-08:

καλησπερα σε ολους! αυριο θα παρω τη Μπουμπου μου για εξεταση αιματος για λευχαιμια και aids και για το ακολουθο εμβολιο αν δεν εχει. ηθελα να πωτησω το εξης: η γατα μου ειναι στειρωμενη δεν εχει ζευγαρωσει, και ζει στην αυλη μου. δεν εχει επαφες με αλλους γατους εκτος απο την αλλη γατα μου που ειναι πιο αλανιαρα. τι πιθανοτητες εχει να ειναι ηδη αρρωστη? εμαθα λιγο αργα για το εμβολιο..
και επισης αν μη κακο εχει κατι απο τα δυο πως θα εκδηλωθει και ποτε?
και τελος επειδη με εχει φαει η μανα μου, εμεις κινδυνευουμε να κολλησουμε κατι? γιατι μας γρατζουναει που κ που..
ευχαριστω πολυ!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:44, 22-12-08:

Εσείς ΔΕΝ κινδυνεύεται..

Τώρα αν έχει κάτι... δεν μπορούμε να στο πούμε μιάς και η λευχαιμία κ το aids, μεταδίδεται και απο την μάνα στο παιδί.. δεν έχει δηλ μόνο σχέση.. η επαφή με άλλες γάτες.

Αν έχει τελικά κάτι... μπορεί και να ΜΗΝ νοσήσει ποτέ. Κάνε εσύ τα τέστ.. και ξαναμιλάμε.

Εμβόλιο για aids δεν υπάρχει. Για λευχαιμία ναι.

Παράθεση

stellamaria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stellamaria
H stellamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H stellamaria kalispera! έγραψε στις 22:08, 04-01-09:

οταν ειναι εγκυος η γατα κανει να της δινω χαπακια για τα σκουληκακια και αμπουλες για τους ψυλλους αραγε?????

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 22:17, 04-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellamaria
οταν ειναι εγκυος η γατα κανει να της δινω χαπακια για τα σκουληκακια και αμπουλες για τους ψυλλους αραγε?????
Μήπως πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου για νάσαι σίγουρη?Εγώ δεν ξέρω να σου πω...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 01:28, 05-01-09:

Όχι,όσο εγκυμονει δεν κανει να παιρνει καθολου φαρμακα,γι'αυτο αλλωστε γινεται μια πολυ καλη αποπαρασιτωση πριν το ζευγαρωμα.

Παράθεση

Βάσια_12487

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάσια_12487
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Βάσια_12487 έγραψε στις 02:53, 09-01-09:

γεια σας!
εχω μια γατουλα 5 μηνων, την βρηκα στο δρομο οταν ηταν πολυ μικρη και επειδη τη λυπηθηκα την πηρα σπιτι. της εχω κανει 2 εμβολια μεχρι στιγμης. προβληματιζομαι γιατι εχω παει σε 2 κτηνιατρους και ο ενας μου ελεγε να της κανω 2 εμβολια και ο αλλος 3. τι να κανω;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:53, 23-01-09:

στον δικο μου του εχω κανει το 5πλο (FVR, FCV, FPV, FelV, Chlamydia) και του εχει μεινει αυτο για την λυσσα. Θα του το εκανα νωριτερα, αλλα φοβηθηκα επειδη οταν του εκανα το επαναληπτικο 5πλο του εμφανιστηκε ενα μικροσκοπικο μπαλακι και τα ειχα παιξει επειδη νομιζα οτι ηταν sarcoma αλλα τελικα με καθησυχασε ο κτηνιατρος οτι δεν ειναι τιποτα (αντιδραση στο εμβολιο) και οντως δεν ηταν αφου μετα απο λιγο καιρο του περασε. Αυτο που φοβαμαι με τα εμβολια ειναι η εμφανιση ενος ειδους καρκινου - vaccine associated sarcoma (πολυ θανατηφορο). Κυριως εμφανιζεται απο τα εμβολια για την λυσσα και την λευχαιμια. O κτηνιατρος μου ειπε να μην του κανω αλλα εμβολια αφου τον εχω μεσα στο σπιτι. Τι αλλα εμβολια πιστευετε πως θα ηταν καλο να του τα εκανα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:00, 01-02-09:

εχω μερικες αποριες...
  • καθε ποτε πρεπει να κανουμε εξωτερικη αποπαρασιτωση (σε γατουλη που ζει μονιμα μεσα και βγαινει με λουρι εξω σχεδον καθημερινα); Δεν του εχω κανει καμμια αποπαρασιτωση ως τωρα γιατι δεν εχει ψυλλους και το θεωρω λιγο χαζο να τον αποπαρασιτωνω χωρις να υπαρχει λογος. Ειδα κατι σχετικα θεματα στο φορουμ και μου εκανε εντυπωση η εξωτερικη αποπαρασιτωση καθε λιγους μηνες. Τελικα μηπως πρεπει να του βαζω advantage ακομα και αν δεν συντρεχει κανενας λογος;
  • καθε ποτε κανουμε εσωτερικη αποπαρασιτωση (αναφερομαι στην περιπτωση που ζει μονιμα μεσα); Τον κανω καθε 3 μηνες αλλα η κτηνιατρος μου μου ειπε πως απο 1 ετους και μετα να τον κανω καθε 6 μηνες. Οταν ρωτησα εναν φιλο μου κτηνιατρο (απο ελλαδα αυτος) μου ειπε καθε 3 μηνες. Τελικα τι να κανω; Του εχω κανει 2 fecal exams και δεν ειχε παρασιτα, μηπως ειναι καπως υπερβολικο το καθε 3 μηνες;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:24, 01-02-09:

Αυτές είναι οι οδηγίες απο τα σκευάσματα, και απο τους Κτηνιάτρους.

Σίγουρα υπάρχει και θέμα πωλήσεων, marketing κλπ κλπ

Ειδικά σε γάτες που βγαίνουν και έξω είναι πολύ πιο εύκολο να κολλήσουν και ψύλλους και σκουλήκια.

Εγώ έχω υιοθετήσει το σύστημα ΒΛΕΠΩ. Αν δώ ψύλλο ή σκουλήκια/διάρροια δίνω την σχετική θεραπεία. Έχω και πολλές γάτες και είναι αδύνατο, και να δίνω κάθε 3 μήνες, και να είναι όλα τέλεια. Εδώ κολλάνε ψύλλους και σκουλήκια και οι γάτες που δεν βγαίνουν καθόλου έξω, απο τα παπούτσια μας....

Μάλλον δεν είμαι "καλή πελάτισσα" και τόσο υστερική.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:29, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
στον δικο μου του εχω κανει το 5πλο (FVR, FCV, FPV, FelV, Chlamydia) και του εχει μεινει αυτο για την λυσσα. Θα του το εκανα νωριτερα, αλλα φοβηθηκα επειδη οταν του εκανα το επαναληπτικο 5πλο του εμφανιστηκε ενα μικροσκοπικο μπαλακι και τα ειχα παιξει επειδη νομιζα οτι ηταν sarcoma αλλα τελικα με καθησυχασε ο κτηνιατρος οτι δεν ειναι τιποτα (αντιδραση στο εμβολιο) και οντως δεν ηταν αφου μετα απο λιγο καιρο του περασε. Αυτο που φοβαμαι με τα εμβολια ειναι η εμφανιση ενος ειδους καρκινου - vaccine associated sarcoma (πολυ θανατηφορο). Κυριως εμφανιζεται απο τα εμβολια για την λυσσα και την λευχαιμια. O κτηνιατρος μου ειπε να μην του κανω αλλα εμβολια αφου τον εχω μεσα στο σπιτι. Τι αλλα εμβολια πιστευετε πως θα ηταν καλο να του τα εκανα;
Νομίζω με το 5πλο είσαι υπερ καλυμμένος.
Δεν ξέρω την νομοθεσία του Καναδά... αλλά εδώ είναι υποχρεωτικό της λύσσας μόνο αν ταξιδέψει εξωτερικό η γάτα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:39, 01-02-09:

δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο απο τον νομο ή οχι, καλο ειναι να γινει παντως γιατι ειναι επικινδυνη ασθενεια και γι'αυτα και για μας. Για να τον παρω εξωτερικο πρεπει να εχει κανει προσφατο εμβολιο κατα της λυσσας, οποτε δεν γινεται να το αποφυγω. Απλα φοβαμαι μην του εμφανιστει τιποτα στο μελλον γιατι την προηγουμενη φορα του εμφανιστηκε ενα μπαλακι μεταξυ ποδιου και στηθους και τα ειχα παιξει ασχημα. Του το εκανα πριν λιγο καιρο και προς το παρον δεν εχει εμφανιστει τιποτα. Ευτυχως το επομενο ειναι μετα απο 1 χρονο και μετα καθε 3.
Για τα παρασιτα δεν μπορω να βασιστω να βλεπω τα κακακια του γιατι ειναι μερικοι τυποι που δεν φαινονται με γυμνο ματι. Μαλλον θα παρω τηλεφωνο την κτηνιατρο να με διαφωτισει (και να αρχισει να μου φωναζει γιατι την εχω πρηξει την αμοιρη -"hello" / "oh it's you again" )

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:47, 01-02-09:

Στην Ελλάδα δέν έχει παρατηρηθεί λύσσα στις γάτες εδώ και χρόνια....

Το μπαλάκι μετά την ένεση, δέν είναι τίποτα. Απλά είναι το υγρό, που αργά αργά το απορροφά ο οργανισμός.
Τώρα για τις επιπτώσεις κλπ σαρκώματα.. δεν είμαι ειδική.

Αν μιλάμε για μια δύο τρείς γάτες είναι εύκολα τα πράγματα, με τις αποπαρασιτώσεις.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 08:57, 23-03-09:

να ρωτησω αποπαρασιτωση με αμπουλα μπορω να κανω σε μικρα 2,5-3 εβδομαδων? θελω να τους δωσω και παστα για τα ενδοπαρασιτα. ειναι πολυ μικρα για αποπαρασιτωση?

Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρίνα16704
H Μαρίνα16704 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 20:33, 26-03-09:

Καλησπέρα σε όλους,
Πριν 10 μέρες περίπου πήρα στο σπίτι ενα πανέμορφο γάτο 10 μηνών. Πρώτη φορά έχω γατάκι και φυσικά δεν γνωρίζω όλα τα απαραίτητα για την προάσπιση της υγείας του. Διαβάζοντας λοιπόν για τα εμβόλια έχω μπερδευτεί μιας και η κυρία από το Σωματείο αδεσπότων που τον πήρα μου είπε πως έχει κάνει όλα τα εμβόλια και θα χρειαστεί ένα επαναληπτικό σε 2 μήνες περίπου. Ποιό όμως απ' όλα δεν μου ανέφερε.. Τώρα θα μου πείτε "πάρε τηλέφωνο και ρώτα" αλλά η απορία μου είναι ποιό ακριβώς εμβόλιο είναι αυτό που γίνεται κάθε χρόνο? Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο, ο γιατρός που τον είδε, μου είπε οτι έχει ένα ελαφρύ φύσημα στην καρδιά, αυτό πόσο σοβαρό είναι? Ο ίδιος μου είπε οτι ένα μεγάλο ποσοστό των γάτων έχει αυτό το πρόβλημα και ενδέχεται ποτέ να μην εκδηλωθεί κάποιο σύμπτωμα. Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία να με διαφωτήσει? Έπειτα, επειδή ήταν λίγο "συναχωμένος" (φτερνιζόταν συνέχεια) μου σύστησε μια αγωγή με αντιβιωτικά χάπια. Όμως έχω παρατηρήσει οτι τις τελευταίες μέρες (μία ή δύο φορές τη μέρα) ο γάτος μου συμπεριφέρεται κάπως περίεργα, δηλαδή αν το συγκρίνω με τον άνθρωπο κάνει κάτι σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό και δεν μπορεί, ή σα να βήχει. Υπάρχει περίπτωση να καταπίνει τρίχες και να προσπαθεί να τις αποβάλει? Μήπως φταίνε τα χάπια που παίρνει? Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να το περιγράψω στο γιατρό. Το συνάχι του έφυγε πάντως. Και τέλος, μήπως υπάρχει κάποιο φάρμακο το οποίο να βοηθάει στην αποβολή των τριχών από το στομαχάκι του?
Να σημειώσω τέλος οτι είνια αρκετά κινητικός, παίζει πολύ, χουζουρεύει, κάθεται αρκετή ώρα στην αγκαλιά μου για χάδια και παιχνίδια και γενικά είναι πολύ χαρούμενος, οπότε αποκλείω το γεγονός να είναι τα συμπτώματα αυτά ψυχολογικά. Αυτά βασικά είχα να σας ρωτήσω, όποιος γατόφιλος έχει όρεξη ας μου απαντήσει παρακαλώ.

(Τώρα που τα βλέπω και γραπτώς αγχώθηκα περισσότερο...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρίνα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:27, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρίνα
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν 10 μέρες περίπου πήρα στο σπίτι ενα πανέμορφο γάτο 10 μηνών. Πρώτη φορά έχω γατάκι και φυσικά δεν γνωρίζω όλα τα απαραίτητα για την προάσπιση της υγείας του. Διαβάζοντας λοιπόν για τα εμβόλια έχω μπερδευτεί μιας και η κυρία από το Σωματείο αδεσπότων που τον πήρα μου είπε πως έχει κάνει όλα τα εμβόλια και θα χρειαστεί ένα επαναληπτικό σε 2 μήνες περίπου. Ποιό όμως απ' όλα δεν μου ανέφερε.. Τώρα θα μου πείτε "πάρε τηλέφωνο και ρώτα" αλλά η απορία μου είναι ποιό ακριβώς εμβόλιο είναι αυτό που γίνεται κάθε χρόνο? Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο, ο γιατρός που τον είδε, μου είπε οτι έχει ένα ελαφρύ φύσημα στην καρδιά, αυτό πόσο σοβαρό είναι? Ο ίδιος μου είπε οτι ένα μεγάλο ποσοστό των γάτων έχει αυτό το πρόβλημα και ενδέχεται ποτέ να μην εκδηλωθεί κάποιο σύμπτωμα. Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία να με διαφωτήσει? Έπειτα, επειδή ήταν λίγο "συναχωμένος" (φτερνιζόταν συνέχεια) μου σύστησε μια αγωγή με αντιβιωτικά χάπια. Όμως έχω παρατηρήσει οτι τις τελευταίες μέρες (μία ή δύο φορές τη μέρα) ο γάτος μου συμπεριφέρεται κάπως περίεργα, δηλαδή αν το συγκρίνω με τον άνθρωπο κάνει κάτι σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό και δεν μπορεί, ή σα να βήχει. Υπάρχει περίπτωση να καταπίνει τρίχες και να προσπαθεί να τις αποβάλει? Μήπως φταίνε τα χάπια που παίρνει? Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να το περιγράψω στο γιατρό. Το συνάχι του έφυγε πάντως. Και τέλος, μήπως υπάρχει κάποιο φάρμακο το οποίο να βοηθάει στην αποβολή των τριχών από το στομαχάκι του?
Να σημειώσω τέλος οτι είνια αρκετά κινητικός, παίζει πολύ, χουζουρεύει, κάθεται αρκετή ώρα στην αγκαλιά μου για χάδια και παιχνίδια και γενικά είναι πολύ χαρούμενος, οπότε αποκλείω το γεγονός να είναι τα συμπτώματα αυτά ψυχολογικά. Αυτά βασικά είχα να σας ρωτήσω, όποιος γατόφιλος έχει όρεξη ας μου απαντήσει παρακαλώ.

(Τώρα που τα βλέπω και γραπτώς αγχώθηκα περισσότερο...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρίνα
Καλησπερα και καλωσηρθατε!
Ολα τα εμβολια θελουν επαναληψη καθε χρονο,αλλα αφου θελει επαναληψη σε δυο μηνες μαλλον ειναι το τριπο ή τετραπλο.Θα το δειτε στο βιβλιαριο του.Μην ξεχνατε επισης την τακτικη ενδο και εξωπαρασιτωση του.Για το φυσημα δε γνωριζω,αλλα ισως κατι διαφωτιστικο σας πει ο γιατρος του φορουμ,δοκιμαστε να γραψετε στη στηλη "γιατρε αρρωστησε;".Ο βηχας ισως ειναι συμπτωμα της ιωσης,συνηθως πανε πακετο με το φτερνισμα και ενδεχομενως δακρυα στα ματακια.Υπαρχει ειδικη παστουλα για τις τριχομπαλες,μπορειτε να βρειτε σε οποιοδηποτε πετ σοπ και κτηνιατρειο και να του δινετε καθε εβδομαδα αν ειναι μακρυτριχος.Οποιαδηποτε απορια σας μη δισταζετε να την αναφερετε στο γιατρο που τον παρακολουθει,γιατι ειναι και ο πιο ερμοδιος,μονο συμβουλες απο την πειρα μας μπορουμε να σας δωσουμε.Περαστικα του!

Παράθεση

marikaity (Μαρικαιτη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marikaity
H Μαρικαιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H marikaity έγραψε στις 16:38, 14-04-09:

χτες εκανε ο πεπιτο τα ετησια εμβολια.
απο χθες αλλα και σημερα παρατηρω οτι δεν ειναι τοσο ζωηρος.. ρωτησα τον κτηνιατρο κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο μετα απο τα εμβολια.
αλλα πριν λιγο παρατηρησα οτι ειναι πολυ ζεστα τα αυτακια του κ αγχωθηκα μηπως εχει ανεβασει θερμοκρασια...
μηπως ειναι κ αυτο απο τα χθεσινα εμβολια?ντρεπομαι να τον ξαναπαρω να τον ρωτησω.θα περιμενω και αυριο.
παντως εχει ορεξη για φαγητο αλλα οπως ειπαμε του δινω λιγο λογω διαιτας.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:38, 14-04-09:

Ναι, μπορεί να κάνει και πυρετό. Θα περάσει μόνος του.

Παράθεση

Ιωάννα Τζανή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιωάννα Τζανή
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Ιωάννα Τζανή έγραψε στις 13:34, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Ψυχραιμία, δεν είναι όλα τα εμβόλια εξίσου απαραίτητα!

Αν το ζώο δεν βγαίνει καθόλου έξω δεν ειναι αναγκαία η περιτονίτιδα και η λευχαιμία ας πούμε. Δικαίως σε ρώτησε ο γιατρός κατά την άποψή μου, και εμένα με έχουν ρωτήσει όλοι όσοι έχω περάσει για την λευχαιμια για τον λόγο αυτο.

Της λύσας και πάλι τυπικά γίνεται αφού στην χώρα μας έχει εξαληφθεί η ασθένεια. Απαιτείται για ταξίδια αλλά συστήνεται και σε περιπτώσεις που το ζώο ειναι επιθετικό, ώστε να είναι κανείς καλυμένος σε περίπτωση που δαγκώσει κάποιον άσχετο.

Εγώ ας πούμε το τετραπλό κάνω ετήσια και όχι κάτι άλλο.

Αποπαρασίτωση από το στόμα καλό είναι να παίρνει συστηματικά γιατί τα ενδοπαράσιτα είναι επικίνδυνα.

Τονίζω, το θέμα αυτό είναι ενδεικτικό και περιλαμβάνει το φουλ πρόγραμμα εμβολιασμών και αποπαρασιτώσεων. Ο κτηνίατρός μας είναι αυτός που θα έχει τον τελευταίο λόγο για το θέμα αυτο.
Ο κτηνίατρος μου μου έχει προτείνει μια αμπούλα που την βάζεις στο τρίχωμα της/του γάτας/του και καλύπτει και τα παράσιτα της τρίχας και του εντέρου.Τα δικά μου γατάκια δεν δέχονταν την παρασίτωση απο το στόμα.Έβαζα το χάπι της παρασίτωσης στο στόμα ξέρετε με τον τρόπο που σου δείχνει ο κτηνίατρος,και αύτα έβρισκαν τρόπο και το έφτυναν και αν δεν κατάφερναν να το φτύσουν αυτό έλιωνε στο στόμα τους και γέμιζαν σάλια.Το συζήτησα με τον κτηνίατρο και μου είπε να το βάλω σε ένα κομματάκι κρέας απο την κονσέρβα τους.Το απίστευτο ήταν οτι έτρωγαν το κρέας και άφηναν το χάπι παρόλο που το είχα κρύψει μέσα στο κομάτι του κρέατος.έτσι βρίκαμε αυτή την αμπούλα που σου καλύπτει και την τρίχα και το έντερο και σταμάτησε ο πόλεμος του χαπιού.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:42, 21-04-09:

Το χάπι είναι απαραίτητο, είναι για άλλα παράσιτα απο αυτά της αμπούλας, και έχει και καλύτερα αποτελέσματα.

Ναι, στο κρέας το μυρίζουν και το ξεχωρίζουν, υπάρχουν διάφορα κόλπα, ανάλογα με την γάτα και με μας, πρέπει να βρούμε αυτό που μας κάνει.

Εγώ τα δίνω στο στόμα, το βάζω πίσω απο την γλώσσα, και ή πιέζω λίγο, ή απλά κρατάω λίγο το στόμα κλειστό. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι.

Για σένα, θα σου έλεγα να θρυμματίσεις το χάπι, και ή να το βάλεις σε ζουμί απο κονσέρβα, και να το δώσεις, ή αν πάλι δεν πιάνει μπορείς σε ένα κομματάκι βούτυρο, ή και σε ζουμάκι και σε μια σύριγγα.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 15:47, 21-04-09:

Julia γνωρίζεις κάτι για το εμβόλιο για λοιμώδη περιτονίτιδα?
Κυκλοφορεί στην Ελλάδα?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:30, 21-04-09:

Ναι. Είναι λίγο βάρβαρο (το κάνουν στην μύτη)... και δεν ξέρω πραγματικά ΑΝ αξίζει, και άν προστατεύει... (γνώμη μου καθαρά)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:17, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ναι. Είναι λίγο βάρβαρο (το κάνουν στην μύτη)... και δεν ξέρω πραγματικά ΑΝ αξίζει, και άν προστατεύει... (γνώμη μου καθαρά)
Ευχαριστώ πολύ Julia μου.
Ξέρω οτι πολλοί θα με πείτε υπερβολική, αλλά από τώρα μέχρι τον Οκτώβριο ,τα δικά μου θα βγαίνουν στο οικόπεδο στο κτήμα(είναι αδύνατον να τα κρατήσω), κάθε Σ/Κ.
Και επειδή κάθε βράδυ αφήνω κροκέτες και νερό για τα αδέσποτα που έρχονται την νύχτα να φάνε, φοβάμαι μήπως κάποιο αρσενικό επιτεθεί στον Αρη.Για αυτό το ψάχνω με τα εμβόλια, να προλάβω οτι είναι δυνατό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Gigi2310

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους