Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 393 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας

Zizel1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zizel1986
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Zizel1986 έγραψε στις 18:34, 22-11-08:

Σ'ευχαριστούμε και οι δύο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zizel1986

Νεοφερμένος

O Zizel1986 έγραψε στις 18:40, 22-11-08:

Της βγάλαμε το υγρό από τον πνεύμονα και τώρα είναι "τρελό" όπως στην αρχή!Τρώει συνέχεια,παίζει όλη μερα και φέρεται απολύτως φυσιολογικά!
Εννοείται ότι θα παρατείνω τη ζωή της όσο μπορώ,χωρίς βέβαια να την ταλαιπωρήσω αν κάποια στιγμή αρρωστήσει πάρα πολύ..Δεν θέλω να επιλέξω εγώ τη μέρα που θα φύγει όμως..Αυτό δεν το κάνουμε ούτε σε ανθρώπους,δεν υπάρχει λόγος να το κάνω στη Ζιζέλ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:03, 22-11-08:

Zizel ευχομαι περαστικα στο μικρουλι σου, μακαρι να μην ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα για το γατουλι σου.
Να καταχρηστω στην καλοσυνη σου για ενα οφφ-τοπικ.
Να καλωσορισω την Ανθη στην μεγαλη γατοπαρεα μας.
Και να την ευχαριστησω για την πολυ αναλυτικη και σαφη παρουσιαση της νοσου και των τροπων αντιμετωπισης των συμπτωματων της.
Χαιρομαι ιδιαιτερα που εχουμε μια ακομη κτηνιατρο(παρα το πολυ νεαρο της ηλικιας) στο φορουμ μας ,προθυμη να δωσει τις κατατοπιστικες και πολυτιμες της συμβουλες γυρω απο τα αγαπημενα μας μικρα αιλουροειδη.
Ευχαριστουμε.

Παράθεση

Zizel1986

Νεοφερμένος

O Zizel1986 έγραψε στις 19:06, 22-11-08:

Σ'ευχαριστώ πολύ!Και την Ανθή που μου το ανέλυσε!

Παράθεση

ΑΝΘΗ16627

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΝΘΗ16627
H ΑΝΘΗ16627 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΑΝΘΗ16627 έγραψε στις 19:17, 22-11-08:

Ευχαριστώ πολύ για το καλώσορισμα.Και για το κοπλιμέντο(οτι είμαι πολύ νέα).Η αλήθεια είναι πως τελείωσα στα 5 χρόνια ακριβώς και μάλιστα ορκίζομαι την Παρασκευή.

Παράθεση

Zizel1986

Νεοφερμένος

O Zizel1986 έγραψε στις 19:19, 22-11-08:

Κρίμα που είσαι Θεσσαλονίκη..Θα ερχόμασταν με τη Ζιζέλ αν ήσουν Αθήνα!

Παράθεση

ΑΝΘΗ16627

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΝΘΗ16627
H ΑΝΘΗ16627 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΑΝΘΗ16627 έγραψε στις 19:29, 22-11-08:

Δεν πειράζει!Με την αγάπη την δικία σου και την πείρα του κτηνιάτρου σου θα τα πάτε μια χαρά!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:34, 22-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΘΗ
Ευχαριστώ πολύ για το καλώσορισμα.Και για το κοπλιμέντο(οτι είμαι πολύ νέα).Η αλήθεια είναι πως τελείωσα στα 5 χρόνια ακριβώς και μάλιστα ορκίζομαι την Παρασκευή.
Θερμα συγχαρητηρια για την εγκαιρη διεκπεραιωση των προπτυχιακων σπουδων(κατι μαλλον απιθανο στην Ελλαδα)
Και φυσικα, να ευχηθω ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ .
Ευχομαι με την επιστημονικη καταρτηση που φαινεται οτι εχεις, να κανεις πολλα,πολλα ζωακια υγιη και ευτυχισμενα.
Και χαιρομαι που ειμαστε στην ιδια πολη.
Συγχαρητηρια και παλι
Νικη
Υ.Γ Συγνωμη ξανα για το οφφ-τοπικ Zizel.

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aristocat
H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 23:15, 22-11-08:

Έχω προσωπική εμπειρία από την λοιμώδη περιτονίτιδα και όντως είναι πολύ ύπουλη νόσος. "Χτυπάει" τα μικρά γατάκια έως και 3 ετών και τα πιο ηλικιωμένα μάκιστα όταν συντρέχουν και άλλοι λόγοι, όπως στρεσογόνο περιβάλλον κ.λπ. Αυτό που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πάντα, ανεξάρτητα αν το γατόνι σου έχει κάτι ή όχι, είναι να μην ξεχνάς να του δείχνεις την αγάπη σου κάθε μέρα. Εύχομαι πεπραστικούλια στην μικρούλα σου

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 18:02, 23-03-09:

Καλησπέρα,

Ο Φρίξος διαγνώστηκε με λοιμώδη περιτονίτιδα μετά από αιματολογικές εξετάσεις. Τα συμπτώματα του ήταν πως έχανε σταδιακά βάρος, ήταν πολύ άκεφος και είχε επιλεκτική προτίμηση σε τροφές. Τη περασμένη πέμπτη που τον πήγα για να πάρουμε αίμα είδαμε πως είχε και πυρετό.
3 μήνες ζωής τώρα...έχει τη ξηρή μορφή οπότε τουλάχιστον δεν πονάει. Τα όργανα του προς το παρόν δεν έχουν επηρεαστεί.
Το αστείο είναι πως φοβόμουν τον καλυκοϊο, αλλά τελικά αυτόν μπόρεσα να τον ελέγξω και με βρήκε από αλλού.

Το άλλο τραγικό είναι πως φοβόμαστε για τη Μαριλού. Είναι μεταδοτικός ο ιός. Ο κος πάνος μου είπε πως αν είναι να κολλήσει θα έχει κολλήσει ήδη. Την πήγα αμέσως το σάββατο και της πήραμε αίμα και θα ξέρω αύριο το βράδυ. Αν δεν έχει κολλήσει θα της κάνω το εμβόλιο.
Αν έχει κολλήσει...θα τρελαθώ εντελώς.

Θέλω να ρωτήσω όσους άτυχους το έχουν περάσει, αν είχαν και άλλες γάτες, αν είχαν κολλήσει...

Ο Φρίξος με τα χιλιάδες προβλήματα δεν μπορεί να γλυφτεί, οπότε δεν γλύφει και τίποτα άλλο. Πράγμα καλό για την τρέχουσα κατασταση. Απλά κοιμάται, ξυπνάει να φάει, και ξανακοιμάται. Δεν παίζει μαζί της, όσο και αν εκείνη το προκαλεί. Γενικώς δεν έχουν σχέσεις, πέρα του ότι κοιμούνται στο ίδιο κρεββάτι.

Ο γιατρός δίνει λίγες πιθανότητες να έχει κολλήσει η Μαριλού.Εμένα όμως με προβληματίζει που και η Μαριλού είχε λίγα δέκατα όταν την πήγαμε (39,4. Ο Φρίξος είχε 39.9). Αλλά με καθήσυχασε, μου είπε πως, αφενός μπορεί να ήταν απο τον δρόμο και το άγχος της και αφετέρου ο πυρετός δε σημαίνει πάντα FIP.

Η Μαριλού δεν μου δείχνει κανένα σημάδι, την στειρώσαμε πριν μια εβδομάδα και είναι πιο ζωηρή απο ποτέ. Αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι αγωνία περνάω...

Προσπαθώ με νύχια και δόντια να προσαρμοστώ στην ιδέα του να χάσω το ένα. Αλλά το να τα χάσω και τα δυο είναι εξαιρετικά βαρύ για να το δεχτώ.
Όποια εμπειρία καλοδεχούμενη.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 18:14, 23-03-09:

Λυπάμαι για τον Φριξάκο...να είσαι αισιοδοξη, δυστυχως δεν έχω εμπειρία..αλλα το να ξέρεις οτι θα χάσεις ενα γάτακι σου πονάει πολύ..
κουραγιο και αισιοδοξία.
Φιλια και στις δύο μουριτσες

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 19:22, 23-03-09:

Πολύ λυπάμαι για το Φριξάκο. Δυστυχώς, δεν ξέρω πολλά γι' αυτή την ασθένεια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη Μαριλού.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 21:05, 23-03-09:

Κι εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μικρούλα σας... Καλή δύναμη και να είστε αισιόδοξοι

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 22:01, 23-03-09:

Sof, αρχικά μην πανικοβάλλεσαι. Ξέρω ότι ακούγεται τρομακτικό, αλλά άκου την δικιά μου εμπειρία.

Πριν από 5 χρόνια περίπου η γιατρός που είχα τότε διέγνωσε λοιμώδη περιτονίτιδα στον ένα γάτο της μαμάς μου (δεν θυμάμαι καθόλου τύπο). Μέχρι τότε δεν ήξερα τίποτα για την ασθένεια αυτή.

Μου εξήγησε την κατάσταση, θεώρησε σίγουρο ότι οποιοσδήποτε άλλος γάτος τρώει ή πίνει νερό από τα ίδια μπωλ μπορεί να κολλήσει αλλά ξεκαθάρισε το εξής.
Η λόιμώδης περιτονίτιδα στα ζώα είναι κάτι ανάλογο όπως η ηπατίτιδα στους ανθρώπους. Μπορεί κάποιος να είναι φορέας αλλά να μην ασθενήσει ποτέ.
Τα ζώα που έχουν σε σπίτι, έχουν αγάπη, φροντίδα και δεν ζουν σε στρεσογόνες καταστάσεις (π.χ. αδέσποτα) πράγμα που κάνει την ποιότητα της ζωής τους πολύ καλύτερη.

Επομένως σκέφτεσαι ΘΕΤΙΚΑ και μόνο. Όλα θα πάνε καλά, θα δεις.

Sof, ότι χρειαστείς, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου.

Υ.Γ. Ο γάτος της μαμάς μου είναι 6 ετών σήμερα.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:11, 23-03-09:

Κουράγιο! Κοίτα να τον παραχαϊδεύεις τον Φριξάκο σου όσο μπορείς γιατί οι στιγμές που περνάτε τώρα μαζί είναι διπλά πολύτιμες. Όσο για μας στο φόρουμ, όλοι και όλες θα σε παραστεκόμαστε.
Σου εύχομαι τα καλύτερα για τη Μαριλού. Ελπίζω σύντομα να μπεις και να μας πεις τα ευχάριστα...

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 22:11, 23-03-09:

Voula, μακάρι να ήταν έτσι αλλά ο Φρίξος έχει ήδη ασθενήσει.
Έχει πυρετο, έχει χάσει από τον Γενάρη σχεδόν 800 γραμμάρια και γενικά έχει καταπέσει.
Το δυστύχημα είναι πως νομίζαμε πως οφείλονταν όλα στον καλυκοϊο, γι'αυτό δεν είχαμε ανησυχήσει αρκετά.
Δεν μου έχει αφήσει κανένα περιθώριο να ελπίζω ο γιατρός.
Όταν η αγάπη μου αρχίσει να πονάει πια θα μου προτείνει ο γιατρός να δώσουμε τη λύση εμείς...μου το είπε τώρα που θεωρούμαι πιο "ψύχραιμη" για να το δουλέψω μέσα μου...
Αύριο απλά θα ξέρω αν θα τραβήξω αυτό το μαρτύριο εις διπλούν...

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:28, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sof
Μην το σκέφτεσαι έτσι. Αύριο απλώς θα μάθεις αν η Μαριλού είναι φορέας. Ακόμα κι αν είναι όμως, μπορεί να μην ασθενήσει ποτέ. Μη χάνεις την ελπίδα σου ακόμα.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 22:32, 23-03-09:

Δεν μπορώ να το πιστέψω Sof, ειλικρινά...

Εύχομαι το καλύτερο, για όλους σας. Να θυμάσαι ότι είμαστε δίπλα σου.

Παράθεση

Βαβελόψαρο

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βαβελόψαρο
H Βαβελόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Βαβελόψαρο έγραψε στις 22:35, 23-03-09:

Voula, μακάρι να ήταν έτσι αλλά ο Φρίξος έχει ήδη ασθενήσει.
Έχει πυρετο, έχει χάσει από τον Γενάρη σχεδόν 800 γραμμάρια και γενικά έχει καταπέσει.
Το δυστύχημα είναι πως νομίζαμε πως οφείλονταν όλα στον καλυκοϊο, γι'αυτό δεν είχαμε ανησυχήσει αρκετά.
Δεν μου έχει αφήσει κανένα περιθώριο να ελπίζω ο γιατρός.
Όταν η αγάπη μου αρχίσει να πονάει πια θα μου προτείνει ο γιατρός να δώσουμε τη λύση εμείς...μου το είπε τώρα που θεωρούμαι πιο "ψύχραιμη" για να το δουλέψω μέσα μου...
Λυπάμαι πάρα πολύ για τον Φριξούλη σου κ σου εύχομαι να είναι τουλάχιστον καλά τα άλλα σου γατάκια. Ο Μόργκαν μου είναι φορέας, αλλά το πήραμε χαμπάρι από την αρχή της υιοθεσίας του, τον στειρώσαμε κ τον απομονώσαμε από τις άλλες γάτες κ είναι καθ'όλα τα άλλα υγιέστατος κ πολύ δραστήριος. Ακόμα κ αν έχει μεταδοθεί, μην απελπίζεσαι...Αν δεν στρεσαριστούν κ δεν καταπέσουν τα ανοσοποιητικά τους λόγω τρόπου διαβίωσης, δε θα νοσήσουν κ θα ζήσουν μια μακρά κ ευτυχισμένη γατοζωή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μήπως θα ήθελες κ μια 2η γνώμη από κτηνίατρο να σου συστήσω κ τη δική μου;

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 11:25, 24-03-09:

Ευχαριστώ για τις ευχές σας, ελπίζω να εισακουστούν.
Ο Φρίξος μου είχε γεννητική προδιάθεση, σύμφωνα με τον γιατρό το κληρονόμησε και τελικά εκδηλώθηκε.
Δεν είμαι πολύ βέβαιη πως έχει να κάνει με τον τρόπο διαβίωσης.
Είναι το πιο καλομαθημένο γατί του κόσμου.
Λόγω του καλυκοϊού τον άφηνα πάντα να κάνει ό,τι θέλει. Να τρώει ό,τι θέλει, να κοιμάται, να ανεβαίνει όπου θέλει. Από μικρός είναι μέσα στα φιλιά και τις αγκαλιές και ποτέ δεν έχει ακούσει "οχι", δεν τον έχουμε μαλώσει ποτέ...

Βαβελόψαρο, έχω πολύ εμπιστοσύνη στον αίλουρο. Ξέρει καλά όλο το ιστορικό του Φρίξου, οπότε δεν θα ήθελα να πάω αλλού για 2η γνώμη. Ευχαριστώ πολύ όμως για την προσφορά.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:03, 24-03-09:

Λυπάμαι πολύ, Σοφία...

Παράθεση

Βαβελόψαρο

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βαβελόψαρο
H Βαβελόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Βαβελόψαρο έγραψε στις 22:15, 24-03-09:

Ευχαριστώ για τις ευχές σας, ελπίζω να εισακουστούν.
Ο Φρίξος μου είχε γεννητική προδιάθεση, σύμφωνα με τον γιατρό το κληρονόμησε και τελικά εκδηλώθηκε.
Δεν είμαι πολύ βέβαιη πως έχει να κάνει με τον τρόπο διαβίωσης.
Είναι το πιο καλομαθημένο γατί του κόσμου.
Λόγω του καλυκοϊού τον άφηνα πάντα να κάνει ό,τι θέλει. Να τρώει ό,τι θέλει, να κοιμάται, να ανεβαίνει όπου θέλει. Από μικρός είναι μέσα στα φιλιά και τις αγκαλιές και ποτέ δεν έχει ακούσει "οχι", δεν τον έχουμε μαλώσει ποτέ...

Βαβελόψαρο, έχω πολύ εμπιστοσύνη στον αίλουρο. Ξέρει καλά όλο το ιστορικό του Φρίξου, οπότε δεν θα ήθελα να πάω αλλού για 2η γνώμη. Ευχαριστώ πολύ όμως για την προσφορά.
Α, δεν ήξερα οτι πάτε στον Αίλουρο.Έχω ακούσει τα καλύτερα.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 00:18, 25-03-09:

τι γινεται με τα γατουλια σου, εχουμε κανενα νεο ?

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 00:24, 25-03-09:

Απο κάποιες πρώτες εξετάσεις φαίνεται πως η Μαριλού δεν κόλλησε.
Περιμένουμε με σιγουριά να δούμε τα αποτελέσματα του ΦΙΠ Πέμπτη/Παρασκευη.
Οι αντίστοιχες πρώτες εξετάσεις του φριξου ήταν κακές, της Μαριλού ειναι μια χαρά, οπότε συμπεραίνουμε πως το γλύτωσε. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...τέλος εβδομάδας πια θα είμαστε σίγουροι.
Να φύγει αυτη η αγωνία για να μπορώ να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον φριξούλη που το έχει τόσο ανάγκη...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 00:28, 25-03-09:

Απο κάποιες πρώτες εξετάσεις φαίνεται πως η Μαριλού δεν κόλλησε.
Περιμένουμε με σιγουριά να δούμε τα αποτελέσματα του ΦΙΠ Πέμπτη/Παρασκευη.
Οι αντίστοιχες πρώτες εξετάσεις του φριξου ήταν κακές, της Μαριλού ειναι μια χαρά, οπότε συμπεραίνουμε πως το γλύτωσε. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...τέλος εβδομάδας πια θα είμαστε σίγουροι.
Να φύγει αυτη η αγωνία για να μπορώ να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον φριξούλη που το έχει τόσο ανάγκη...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
σαν πρωτη ειδηση το οτι η μαριλου ειναι καλα, ειναι παρα πολυ ευχαριστο. σου ευχομαι να ερθει και η παρασκευη και να σιγουρευτεις παντελως
οσο για τον φριξο, ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου θα σε ξαναρωτησω απο ενδιαφερον εννοειται

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:54, 25-03-09:

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον Φριξάκο σου. Ξέροντας ότι έχεις περάσει και άλλη απώλεια αγαπημένης σου γατούλας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο Φριξάκος αύριο να γίνει το θαύμα και να ξυπνήσει χαρούμενος και υγιής.. Δείξτου την αγάπη σου τώρα που το έχει ανάγκη ο μικρούλης.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:59, 25-03-09:

Sof σε τι κατασταση ειναι γενικοτερα;Ειναι ατονος;Τρωει,παιζει;

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 11:30, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Sof σε τι κατασταση ειναι γενικοτερα;Ειναι ατονος;Τρωει,παιζει;
O Φρίξος δεν ήταν ποτέ πολύ δραστήριος, μετά τους εφτα πρωτους μηνες της ζωής του είχε καταπέσει πολύ από τον καλυκοϊό.
Τώρα έχει γίνει σαφώς χειρότερα.
Κοιμάται σχεδόν 20 ώρες, ξυπνάει όταν πεινάσει αλλά δεν τρώει αυτά που έτρωγε. Η επιλεκτική γεύση είναι ένα σύμπτωμα της περιτονίτιδας. Πετάω τουλάχιστον 4 διαφορετικές κονσέρβες μέχρι να βρει αυτή που του αρέσει τη στιγμή εκείνη. Την επόμενη μέρα δεν θα του αρέσει η ίδια, του αρέσει μια άλλη....οπότε όταν είναι να φάει μας παίρνει καμιά ώρα μέχρι να καταλήξει.
Μετά το φαϊ θα μου κάνει λίγα ζυμαράκια και θα πάει να ξανακοιμηθεί.
Δεν παίζει, έχει ατονήσει και αδυνατίζει μέρα με τη μέρα.
Η Μαριλού ανεβαίνει ολόκληρη πάνω του και του γλύφει το κεφαλάκι, εκείνος κάθεται και την "ανέχεται" για λίγο και μετά φεύγει. Δεν αντιδρά καθόλου στα παιχνίδια της.
Το μόνο σίγουρο είναι πως δείχνει πόσο ανάγκη έχει από αγάπη. Μου μιλάει με τις μπλε ματάρες του και με λιώνει.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:32, 25-03-09:

Μωρε τον καημενο...Δεν υπαρχει κατι να τον τονωσει;Ασχετα με την ασθενεια του,νομιζω πως ειναι προτιμοτερο να εχει μια καλη ποιοητητα ζωης.

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 11:44, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μωρε τον καημενο...Δεν υπαρχει κατι να τον τονωσει;Ασχετα με την ασθενεια του,νομιζω πως ειναι προτιμοτερο να εχει μια καλη ποιοητητα ζωης.
Όχι, τίποτα Δώρα.
Αυτό που προσπαθώ είναι να νιώθει "ζεστά" και ασφαλής, να τρώει ότι θέλει, να πηγαίνω με τα νερά του, να τον παίρνω αγκαλιές πολλές, να περάσει καλά όσο αυτό διαρκέσει...
Αυτή είναι και η μόνη συμβουλή που πήρα από τον γιατρό.
Το να προσπαθήσω με κορτιζόνες να του παρατείνω τη ζωή είναι ματαίο. Μπορεί να ζήσει μια-δυο εβδομάδες παραπάνω, αλλά τέτοια ποιότητα ζωής δεν του την επιβάλλω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:52, 25-03-09:

Οχι εννοουσα τιποτα βιταμινες κτλ...Τι να πω,ειναι κριμα,τετοιος φατσας...Ξερεις,του εχω και μια αδυναμια του Φριξακου.Ελπιζω ολα να πανε καλυτερα και να μην ταλαιπωρειται.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:54, 25-03-09:

καμια αντιβιωση, καμια θεραπεια δε μπορει να τον βοηθησει ?

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 12:06, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
καμια αντιβιωση, καμια θεραπεια δε μπορει να τον βοηθησει ?
Όχι καλή μου.
Όπως μου είπε ο Αιλουρος, είναι ότι χειρότερο από άποψη ασθένειας που μπορεί να συμβεί στις γάτες.
Καμία θεράπεια, κανένα φάρμακο.
Απλά σβήνουν μέρα με τη μέρα.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:09, 25-03-09:

Όχι καλή μου.
Όπως μου είπε ο Αιλουρος, είναι ότι χειρότερο από άποψη ασθένειας που μπορεί να συμβεί στις γάτες.
Καμία θεράπεια, κανένα φάρμακο.
Απλά σβήνουν μέρα με τη μέρα.
τι να πω τωρα..δακρυζω τωρα που τα γραφω αυτα γιατι ειχα παθει παρομοια περιπτωση με τη σκυλιτσα μου πριν χρονια και καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ πως ειναι να βλεπεις το ζωακι σου να αργοσβηνει, αλλα κατι να σου πω να σε βοηθησω δεν εχω... τι να πω..μονο να ειναι καλα η γατουλα σου τουλαχιστον...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:15, 25-03-09:

Κρίμα...
Πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο απ' το να φροντίσεις να έχει όσο καλύτερη ποιότητα ζωής γίνεται. Να 'σαι σίγουρη πως ο Φριξάκος το καταλαβαίνει και σε αγαπάει πολύ.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 18:35, 25-03-09:

To έχω περάσει και εγώ αυτό Sof μου με μια γατούλα που είχα παλιότερα.
Αλλά αυτό που έχω να πω είναι ο τύπος που στον πούλησε στο pet shop δεν θέλει ένα χοντρό χ.....ο για όλη αυτή την ψυχολογική ταλαιπωρία που τραβάς? Γιατί τον μικρούλη στον έδωσε με το πρόβλημα

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 22:05, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
To έχω περάσει και εγώ αυτό Sof μου με μια γατούλα που είχα παλιότερα.
Αλλά αυτό που έχω να πω είναι ο τύπος που στον πούλησε στο pet shop δεν θέλει ένα χοντρό χ.....ο για όλη αυτή την ψυχολογική ταλαιπωρία που τραβάς? Γιατί τον μικρούλη στον έδωσε με το πρόβλημα
Δεν τον πήρα από πετ σοπ Ουρανία μου.
Αλλά από όπου και αν τον έπαιρνα δεν το μετανιώνω λεπτό.
Αν δεν τον έπαιρνα τότε δεν ξέρω αν θα είχε ζήσει όσο έζησε. Ούτε όσο καλά έζησε και ζει ακόμα.
Το βρισιμο το θέλει γιατί ζευγαρώνει προφανώς άρρωστα γατιά και φέρνει στον κόσμο μωρά με παθήσεις...τεσπα, αυτό δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή να είμαι ειλικρινής.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:05, 26-03-09:

Δεν τον πήρα από πετ σοπ Ουρανία μου.
Αλλά από όπου και αν τον έπαιρνα δεν το μετανιώνω λεπτό.
Αν δεν τον έπαιρνα τότε δεν ξέρω αν θα είχε ζήσει όσο έζησε. Ούτε όσο καλά έζησε και ζει ακόμα.
Το βρισιμο το θέλει γιατί ζευγαρώνει προφανώς άρρωστα γατιά και φέρνει στον κόσμο μωρά με παθήσεις...τεσπα, αυτό δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή να είμαι ειλικρινής.
Μωρέ έχεις δίκιο τι σου λέω κι εγώ. Απλά με εκνευρίζει που κάποιοι τέτοιοι τύποι συμπεριφέρονται έτσι. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο μικρούλης σου πραγματικά να γίνει ένα θαύμα και να το ξεπεράσει κι αν αυτό δεν γίνεται να νιώσει γεμάτος αγάπη και να μην πονάει

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 17:27, 27-03-09:

πως ειναι ο γατουλης ? δωστου ενα μεγαλο φιλι απο μενα

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 05:11, 28-03-09:

Τωρα ειδα το θεμα με το αρρωστο γατακι,ειναι τραγικο να μην μπορεις να κανεις κατι!Καλο κουραγιο Sof,να του κανεις πολλες αγκαλιτσες

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 10:48, 30-03-09:

πως ειναι ο γατουλης ? δωστου ενα μεγαλο φιλι απο μενα
O Φρίξος μου δε δείχνει να επιδεινώνεται ευτυχώς. Δεν ξέρω αν πρέπει, αλλά έχω αρχίσει να έχω ελπίδες μήπως γίνει κάποιο θαύμα.
Μου είπε ο γιατρός πως έχει τύχει να γλυτώσει ένα γατί που είχε το ίδιο κάποτε. Αν κάποιος θυμάται/γνωρίζει κάτι ας μου στείλει ένα pm please. Αν θυμάμαι καλά είπαν πως το γατάκι εκείνο λεγόταν Κλουζώ.
Θα ήθελα να μάθω πως ακριβώς είχε αντιδράσει.
Συνεχίζει βέβαια να έχει επιλεκτική γεύση, αλλά δείχνει να θέλει να φάει.
Επίσης δεν έχω εντοπίσει κάνενα πρόβλημα με την αναπνοή του (είναι από τα πρώτα σημάδια της ^%&*αρρωστιας αυτής).

Τα καλά νέα είναι πως η μαριλού είναι μεν φορέας, αλλά δεν νοσεί. Οι περισσότερες γάτες εχουν έρθει κάποια στιγμή στη ζωή τους σε επαφή με την οικογένεια του κωρονοιού (αν το λέω σωστά), οπότε συμφωνα με τον γιατρό δεν είναι καθόλου ανησυχητικό. ¨Εχει έρθει σε επαφή, οπότε έχει αναπτύξει αντισώματα.
Δυστυχώς δεν έχει νόημα να της κάνουμε εμβόλιο (θα της κάναμε αν ήταν εντελώς αρνητική). Οπότε συνεχίζεται η αγωνία του να μην έρχεται σε συχνή επαφή με τον Φρίξο.
Τους αλλάζω τα νερά και την άμμο 10 φορές την ημέρα...Παρ'οτι τους έχω τρια και τέσσερα δοχεία αυτά συνεχίζουν να πίνουν από το ίδιο νερό και να πηγαίνουν στην ίδια αμμολεκάνη...

Θα δείξει....οι επόμενες εβδομάδες είναι ζόρικες από κάθε άποψη. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταια, ελπίζω σε ένα θαύμα.

Ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:01, 30-03-09:

Θα πανε ολα καλα,θα δεις Sof, δε γινεται να μην πανε καλα για ενα τετοιο μουτρο!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:12, 30-03-09:

Αν η Μαριλού είναι φορέας έχει αντισώματα υπάρχει κίνδυνος αν πίνουν από το ίδιο νερό ή χρησιμοποιούν την ίδια τουαλέτα?

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 13:16, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Αν η Μαριλού είναι φορέας έχει αντισώματα υπάρχει κίνδυνος αν πίνουν από το ίδιο νερό ή χρησιμοποιούν την ίδια τουαλέτα?
Απ'ότι φαίνεται ναι, θα πρέπει να μειωθεί κατά το δυνατό η έκθεση της στον ιό. Έχει μεν αντισώματα, αλλά αν έρχεται σε συνεχή επαφή τότε μπορεί να υπερισχύσει ο ιός.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:28, 30-03-09:

O Φρίξος μου δε δείχνει να επιδεινώνεται ευτυχώς. Δεν ξέρω αν πρέπει, αλλά έχω αρχίσει να έχω ελπίδες μήπως γίνει κάποιο θαύμα.
μακαρι, στο ευχομαι ειλικρινα. αφου δεν επιδεινωνεται, και εχει ορεξη να φαει, ειστε σε καλο δρομο να πανε ολα καλα

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:30, 30-03-09:

Απ'ότι φαίνεται ναι, θα πρέπει να μειωθεί κατά το δυνατό η έκθεση της στον ιό. Έχει μεν αντισώματα, αλλά αν έρχεται σε συνεχή επαφή τότε μπορεί να υπερισχύσει ο ιός.
΄

Οχ αυτή είναι δύσκολη κατάσταση. Μήπως αν τους χώριζες σε ξεχωριστά δωμάτια? Υπάρχει κίνδυνος να πέσουν σε κατάθλιψη που δεν θα βλέπονται?

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 20:39, 30-03-09:

Μου είπε ο γιατρός πως έχει τύχει να γλυτώσει ένα γατί που είχε το ίδιο κάποτε. Αν κάποιος θυμάται/γνωρίζει κάτι ας μου στείλει ένα pm please. Αν θυμάμαι καλά είπαν πως το γατάκι εκείνο λεγόταν Κλουζώ.
Θα ήθελα να μάθω πως ακριβώς είχε αντιδράσει.
Συνεχίζει βέβαια να έχει επιλεκτική γεύση, αλλά δείχνει να θέλει να φάει.
Επίσης δεν έχω εντοπίσει κάνενα πρόβλημα με την αναπνοή του (είναι από τα πρώτα σημάδια της ^%&*αρρωστιας αυτής).

Τα καλά νέα είναι πως η μαριλού είναι μεν φορέας, αλλά δεν νοσεί. Οι περισσότερες γάτες εχουν έρθει κάποια στιγμή στη ζωή τους σε επαφή με την οικογένεια του κωρονοιού (αν το λέω σωστά), οπότε συμφωνα με τον γιατρό δεν είναι καθόλου ανησυχητικό. ¨Εχει έρθει σε επαφή, οπότε έχει αναπτύξει αντισώματα.
Δυστυχώς δεν έχει νόημα να της κάνουμε εμβόλιο (θα της κάναμε αν ήταν εντελώς αρνητική). Οπότε συνεχίζεται η αγωνία του να μην έρχεται σε συχνή επαφή με τον Φρίξο.
Τους αλλάζω τα νερά και την άμμο 10 φορές την ημέρα...Παρ'οτι τους έχω τρια και τέσσερα δοχεία αυτά συνεχίζουν να πίνουν από το ίδιο νερό και να πηγαίνουν στην ίδια αμμολεκάνη...

Θα δείξει....οι επόμενες εβδομάδες είναι ζόρικες από κάθε άποψη. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταια, ελπίζω σε ένα θαύμα.

Ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.

Μην εγκαταλείψεις ούτε στιγμή την ελπίδα για το καλύτερο.Να δείς που θα τα καταφέρει.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:23, 31-03-09:

εβλεπα την εκπομπη παρα τριχα στο σκαι, ειχε αφιερωμα στα γατακια με λοιμωδη περιτονιτιδα..ελεγε οτι θεραπεια δεν υπαρχει οντως, αλλα μπορουν να συντηρουνται με ενεσεις ιντερφερονης... τι λες γι'αυτο ?

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 15:25, 31-03-09:

εβλεπα την εκπομπη παρα τριχα στο σκαι, ειχε αφιερωμα στα γατακια με λοιμωδη περιτονιτιδα..ελεγε οτι θεραπεια δεν υπαρχει οντως, αλλα μπορουν να συντηρουνται με ενεσεις ιντερφερονης... τι λες γι'αυτο ?
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Ιβάνα. Το ξέρω αυτό, μου το ειπε ο γιατρός. Αλλά στην ουσία παρατείνει την ζωή τους για κάποιους μήνες χωρίς να βελτιώνει την ποιότητα της. Δεν το προτείνει με τίποτα ο Κος Πάνος.
Άλλωστε Ιντερφερόνη του έδινα, από μηνών ακόμα, λόγω του καλυκοϊού, ίσως γι'αυτό να μην έχει παρουσίασει ακόμα συμπτώματα. Αλλά το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο.
Τον ζύγισα πάλι χθες και απογοητεύτηκα πολύ. Από 3300 περσι τέτοια εποχή, 2400 χθες. Τον είχα ζυγίσει πριν δυο εβδομάδες και ήταν 2600. Χάνει με ταχύτατους ρυθμούς. Πάνω που είχα αρχίσει να ελπίζω ρε γμτ...

Ουρανία, δεν μπορώ να το χωρίσω. Το σπίτι είναι ενιαίο με τρια δωμάτια. Αν κλείσω ένα από τα δυο στα δωμάτια θα φρικάρουν εντελώς. Έχουν συνηθίσει να έχουν όλο το σπίτι δικό τους και να είναι μαζί. Ο γιατρός μου είπε πως αυτό θα τα στρεσάρει και πιθανόν φέρει χειρότερα αποτελέσματα.
Οπότε "απλά" αλλάζω συνέχεια νερά, φαγητά, άμμο. Όταν είμαι σπίτι βέβαια....
Το δράμα είναι η μαριλου που πάει και του γλύφει το κεφαλάκι και τα αυτιά συνέχεια ή του κάνει ναζάκια για να τον "ξυπνήσει". Ξαπλώνει ανάσκελα και του απλώνει τα ποδαρακια της, του μυρίζει τα μουστάκια και δυστυχώς την τραβάω μακριά του. Με κοιτάνε και τα δυο με δυο μάτια.....

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 15:33, 31-03-09:

Το δράμα είναι η μαριλου που πάει και του γλύφει το κεφαλάκι και τα αυτιά συνέχεια ή του κάνει ναζάκια για να τον "ξυπνήσει". Ξαπλώνει ανάσκελα και του απλώνει τα ποδαρακια της, του μυρίζει τα μουστάκια και δυστυχώς την τραβάω μακριά του. Με κοιτάνε και τα δυο με δυο μάτια.....
:cry::cry::cry:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους