Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 394 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάνει πολύ τρίχωμα,τι φταίει;

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 13:17, 21-03-13:

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Έχει προγραμματιστεί η επίσκεψη στον κτηνίατρο, οπότε θα ρωτήσουμε και αυτό. Υπάρχει περίπτωση να είναι μεταδωτική ασθένεια? Πρέπει ωστόσο να προσέξω κάτι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:25, 21-03-13:

Οι μηκητες δυστυχως μεταδιδονται και στον ανθρωπο. Να προσεχετε οταν την πιανετε να πλενετε τα χερια σας και γενικα μεχρι να την δει κτηνιατρος και να κανει θεραπεια να ειστε καπως προσεκτικοι. Παντως και να σας μεταδοθει η θεραπεια ειναι απλουστατη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:26, 21-03-13:

Απ' όσο γνωρίζω, οι ασθένειες της γάτας δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο και το αντίστροφο.
Από εκεί και πέρα, μπορεί να υπάρχουν κάποια είδη μύκητα (όπως τα δερματόφυτα) που μπορούν να μεταδοθούν και στον άνθρωπο.
Πιστεύω ότι όταν τη δει η κτηνίατρος τη γατούλα και σου πει αν έχει κάτι και τι είναι αυτό, θα σου πει εάν πρέπει να προσέξεις κάτι ή όχι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 18:44, 21-03-13:

ο μυκητας μεταδιδεται και στον ανθρωπο. οποτε προσοχη πλυσιμο καλα χερια. ειχε και ο δικος μου το καλοκαιρι δεν ειναι κατι σοβαρο απλα καποιες φορες αργει να περασει. αν οντως ειναι αυτο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 01:09, 04-04-13:

Παιδιά, πρόσεξα ότι η γατούλα μου άρχισε να μαδάει, αλλά βγάζει ολόκληρες τουφίτσες :S Όπως το βλέπω, είναι σαν να βγαίνει μάζι με κομματάκι δέρματος που είναι κολημένες. Στην αρχή το πρόσεξα να γίνετε αφού είχε ξυστεί και θεώρησα ότι απλά έβαλε περισσότερη δύναμη, αλλά τις βλέπω αυτές τις τουφίτσες όλο και πιο συχνά και τις λείπει και μια από το κεφαλάκι της πάνω, που δεν ξύνεται εκεί… Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να το δείτε από την φωτογραφία, αυτές είναι οι τουφίτσες που λέω (και κάτω κάτω είναι ξεραμένο δερματάκι υποθέτω.) Να ανησυχήσω; Μπορεί να είναι από ασθένεια;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 08:59, 04-04-13:

Θα ελεγα να την δει κτηνιατρος, οι γατες βεβαια χανουν πολλες τριχες και τωρα εχει αρχισει και η εποχη της τριχοπτωσης, αλλα ετσι τουφακια δεν μου πολυαρεσει.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 05:39, 05-04-13:

Είναι όντως η εποχή της τριχόπτωσης κι εμένα αρχίζει να επικρατεί ένας μικρός πανικός στο σπίτι.
Εάν όμως βλέπεις ότι μαδάει πέραν του φυσιολογικού και του αναμενόμενου, θα συνέστηνα κι εγώ να τη δει ένας κτηνίατρος ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάποιος δερματικός παράγοντας που είναι η αιτία.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:10, 05-04-13:

Κι εγώ πιστεύω πως το κομμάτι δέρματος που λες δεν είναι τόσο φυσιολογικό, ίσως πρόκειται για κάποια δερματική πάθηση. Τουλάχιστον κάνε μια τηλεφωνική ερώτηση στον γιατρό σας για να σε κατευθύνει, αν και υποψιάζομαι πως θα πρέπει να το δει το μικράκι σου από κοντά...

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 13:59, 05-04-13:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Μου είπαν και γνωστοί μου οτι αυτή την εποχή μαδάνε πολύ οπότε λογικά θα είναι φυσιολογικό... Επίσεις χτες δεν έβγαλε καθόλου τουφίτσες, μόνο τις αναμενόμενες μεμονομένες τρυχες. Θα τον πάρω τον γιατρό όμως για καλό και για κακό, και αν μου πει οτι καλύτερα να την δεί και απο κοντά θα του την πάω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 13:13, 26-02-14:

Όταν ο γάτος χάνει τρίχωμα κυρίως ή μόνο περιμετρικά των αυτιών,τι μπορεί να σημαίνει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 18:28, 26-02-14:

Θα μπορουσε να ειναι ενα δερματολογικο προβλημα αλλα καλυτερα να τον πας στον κτηνιατρο του να τον δει. Εκεινος μονο μπορει να σου πει με σιγουρια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

crazy_catmom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazy_catmom
H crazy_catmom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H crazy_catmom έγραψε στις 11:00, 17-01-17:

Καλησπέρα σας!
Έχω έναν γατούλη 10 μηνών, και το τελευταίο διάστημα μαδάει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε φορά που τον έχω αγκαλιά γεμίζω από πάνω μέχρι κάτω και όλο το σπίτι είναι μέσα στην τρίχα. Τελευταία άλλαξα διαμέρισμα οπότε δεν ξέρω αν οφείλεται και σε αυτό λόγω της μετακόμισης ή της ψυχολογίας του. Του δίνω ξηρά τροφή της royal canin αλλά δεν νομίζω να οφείλεται σε αυτή, γιατί δεν την έχω αλλάξει τελευταία για να έλεγα ότι επηρεάστηκε!Όποια σκέψη θα με βοηθούσε!Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:19, 17-01-17:

Συνήθως μαδάνε το καλοκαίρι,ίσως η αλλαγή περιβάλλοντος να το στρεσάρισε το ζωάκι.Μπορείς να του δώσεις πάλι της Royal Canin τροφή με πιο πολλά έλαια όπως ας πούμε για τις γάτες με μακρύ τρίχωμα.Συνήθως βοηθά και υπάρχουν και κάψουλες για τρίχωμα ,ρώτα τον γιατρό σου.Αυτός θα σου πει τι θα κάνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:20, 17-01-17:

Και το λάδι σολομού βοηθά το τρίχωμα. Αλλά κυρίως η μεγάλη αλλαγή φταίει, θα συνηθίσει και θα ηρεμήσει. Από την εμπειρία μου λοιπόν να σας πω ότι κατάλαβα πως έχει μεγάλη σημασία τον πως θα κάτσει η κάθε τροφή στο γατί. Έχω δοκιμάσει πολλές ολιστικές grain free, άλλες καλές ακριβές και φθηνές και πάντα μαδούσε αρκετά. Τώρα κατέληξα σε μια που δεν την είχα σε εκτίμηση αλλά του ταίριαξε πολύ καλά και δεν μαδάει καθόλου.

Παράθεση

ElChris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ElChris
H ElChris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ElChris έγραψε στις 23:34, 29-12-18:

Ο γάτος μου είναι 7 ετών,στειρωμένος κι αυτή τη στιγμή πάσχει από ουρολοίμωξη,για την οποία παίρνει αντιβίωση. Ταυτόχρονα όμως παρατήρησα μεγάλη απώλεια τριχώματος,σχεδόν σαν να ξεριζώνει το τρίχωμά του,ψηλά στα πίσω πόδια του.
Αναρωτιέμαι,αν θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα του μικροβίου που υπάρχει στον οργανισμό του.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:57, 29-12-18:

Είναι πιθανό η θεραπεία με την αντιβίωση που πήρε για να καταπολεμηθεί το μικρόβιο που δημιούργησε την ουρολοίμωξη, να του δημιούργησε δερματικούς μύκητες.

Θα πρέπει να επισκεφτείτε εν νέου τον κτηνίατρο, να πάρει δείγμα των τριχών για καλλιέργεια και να σας συστήσει κάποια αλοιφή ή/και παράλληλη θεραπεία.
Παράθεση

ElChris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ElChris
H ElChris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ElChris έγραψε στις 00:03, 30-12-18:

Ανησύχησα γιατί δεν το έχει ξαναπάθει.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Gigi2310, stefanosf

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους