Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,511 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 410 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου έπεσε από το μπαλκόνι!

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:23, 28-05-10:

ωραια...πολυ χαιρομαι...το σημαντικο ομως τωρα ειναι..να μην ξανασυμβει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 19:35, 28-05-10:

δεν θα την ξαναφησω ποτε απ τα ματια μου!ποτε ποτε ποτε!οταν ειδα ναρκωμενο το κοριτσακι μου εκλαψα δεν την ειχα ξαναδει ετσι...ολα καλα παντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 21:02, 29-05-10:

Χαιρομαι με τα νέα σας. Ευχομαι πολύ γρήγορα να δέσει ο ουρανίσκος της και ΠΟΤΕ πια να μην έχετε προβλήματα. Χαρά κι ευτυχία σας εύχομαι και πολλάαα χρονια με χουρχουρητά και αγκαλίτσες.

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 22:13, 29-05-10:

σ ευχαριστουμε πολυ αναστασια!αντε να σηκωθει και απ το κρεβατακι της και να αρχισει το τρεξιμο γιατι ο φοιβος δεν εχει με ποιον να παιξει!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:52, 29-05-10:

Αχ παιδιά και η Πουπίνα τα ίδια είναι σήμερα βγήκε το πρωϊ στο μπαλκόνι και πήγε στο διπλανό δωμάτιο. Με κοίταζε από το μπαλκόνι τους και νιαούριζε και έκανε κοιλίτσες. Την έφερα πίσω με κονσερβάκι. Από αύριο θα φορέσει το σαμαράκι της. Αλλά και πάλι δεν θέλει να την αφήνεις μόνη της γιατί βγαίνουν. Απλά θα την έχω όπως τα σκυλάκια. Εμένα στο παρελθόν μου έχει σκοτωθεί ο γατούλης μου από τον πέμπτο όροφο και απο τότε προσέχω. Ο Λίλος μου αντίθετα είναι τόσο καλό και συνεργάσιμο ζώο. Μάλιστα την μαλώνει όταν βλέπει και κάνει βλακείες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:11, 29-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Αχ παιδιά και η Πουπίνα τα ίδια είναι σήμερα βγήκε το πρωϊ στο μπαλκόνι και πήγε στο διπλανό δωμάτιο. Με κοίταζε από το μπαλκόνι τους και νιαούριζε και έκανε κοιλίτσες. Την έφερα πίσω με κονσερβάκι. Από αύριο θα φορέσει το σαμαράκι της. Αλλά και πάλι δεν θέλει να την αφήνεις μόνη της γιατί βγαίνουν. Απλά θα την έχω όπως τα σκυλάκια. Εμένα στο παρελθόν μου έχει σκοτωθεί ο γατούλης μου από τον πέμπτο όροφο και απο τότε προσέχω. Ο Λίλος μου αντίθετα είναι τόσο καλό και συνεργάσιμο ζώο. Μάλιστα την μαλώνει όταν βλέπει και κάνει βλακείες.
αχ παναγιτσα μου.....για αυτο λεω εγω..καλλιο γαιδουροδενε..παρα γαιδουρογυρευε..γατακια που δειχνουν οτι δεν καταλαβαινουν απο περιφραξεις και λοιπα....μεσα..ή με σαμαρακι τελος παντων...

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 21:35, 07-06-11:

Πριν 2 ώρες περίπου η γατούλα μου έπεσε από την ταράτσα. Ανέβηκε γρήγορα τισ σκάλες και πριν προλάβουμε να δούμε που είναι, εκείνη βρέθηκε από κάτω. Ψιλοκουτσενει απ'ότι ειδα. Πονάει το ενα τησ πόδι αλλά δεν νομιζω να ειναι σπασμενο γιατι το παταει εστω και λιγο, χτυπησε την μουσουδιτσα της και ειχε λιγο αιμα.Όταν βγήκαν οι δικοί μου και την βρηκαν κατω εκεινη ηταν κουλουριασμενη και ακινητη. Την πηραμε πανω τησ εβαλαν λιγο πανακι νερο στο σβερκο και ψιλοσυνυνηλθε. Μετά της ετριψε τα ποδια η μητερα μου και εδειξε να ποναει το μπροστινο αριστερο τησ ποδι. Από εκεινη την στιγμη δεν μετακινειται και πολυ. Καθεται στο καλαθι τησ και κλεινει τα ματακια της και κοιμαται. Πριν λιγο βγηκε περπατησε λιγακι καθησε και μετα ξαναπερπατησε. Της καθαρισα λιγακι την μουσουδα με βαμβακι αλλα δεν καθοταν. Πιστευω οτι εχει ζαλιστει και εχει σοκαριστει. Αυριο θα την παω στον κτηνιατρο γιατι σημερα δεν ειναι αλλο ανοιχτα. Μεχρι αυριο τι να κανω, κινδυνευει η ζωη της?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Angelica16775 (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angelica16775
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H Angelica16775 έγραψε στις 22:00, 07-06-11:

Μα τι έχουν πάθει όλες τελευταία και κάνουν σάλτο μορτάλε? Ψάξε μήπως υπάρχει κάποια κλινική ζώων που διανυκτερεύει. Σίγουρα είναι σοκαρισμένη τώρα αλλά αύριο μην το καθυστερήσεις καθόλου, πήγαινέ την πρωί-πρωί στο γιατρό. Περαστικά της!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 07-06-11:

Χιος βλεπω στο προφιλ..οποτε δεν νομιζω να υπαρχει κατι που να διανυκτερευει.Ομως..πολλοι κτηνιατροι,εχουν το κινητο τους στις καρτες..και δεχονται τηλεφωνα για εκτακτες περιπτωσεις..και αυτη..ειναι μια.Εγω..οπωσδηποτε θα επαιρνα τον γιατρο μου τηλεφωνο...Δυστυχως δεν μπορουμε να σου πουμε εμεις το ποσο σοβαρο ειναι.Το ότι δεν μετακινηται πολυ..σιγουρα δεν ειναιν καλο σημαδι..μακαρι να πανε ολα καλα..

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ
H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:09, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από hellcat
Πριν 2 ώρες περίπου η γατούλα μου έπεσε από την ταράτσα. Ανέβηκε γρήγορα τισ σκάλες και πριν προλάβουμε να δούμε που είναι, εκείνη βρέθηκε από κάτω. Ψιλοκουτσενει απ'ότι ειδα. Πονάει το ενα τησ πόδι αλλά δεν νομιζω να ειναι σπασμενο γιατι το παταει εστω και λιγο, χτυπησε την μουσουδιτσα της και ειχε λιγο αιμα.Όταν βγήκαν οι δικοί μου και την βρηκαν κατω εκεινη ηταν κουλουριασμενη και ακινητη. Την πηραμε πανω τησ εβαλαν λιγο πανακι νερο στο σβερκο και ψιλοσυνυνηλθε. Μετά της ετριψε τα ποδια η μητερα μου και εδειξε να ποναει το μπροστινο αριστερο τησ ποδι. Από εκεινη την στιγμη δεν μετακινειται και πολυ. Καθεται στο καλαθι τησ και κλεινει τα ματακια της και κοιμαται. Πριν λιγο βγηκε περπατησε λιγακι καθησε και μετα ξαναπερπατησε. Της καθαρισα λιγακι την μουσουδα με βαμβακι αλλα δεν καθοταν. Πιστευω οτι εχει ζαλιστει και εχει σοκαριστει. Αυριο θα την παω στον κτηνιατρο γιατι σημερα δεν ειναι αλλο ανοιχτα. Μεχρι αυριο τι να κανω, κινδυνευει η ζωη της?
Η ζωή της δεν κινδυνεύει έτσι όπως τα περιγράφεις.Οι γάτες έχουν έμφυτα αντανακλαστικά επαναφοράς στη σωστή θέση και έτσι, μπορούν να επιβιώσουν από πέσιμο μέχρι και από τέσσερις ορόφους. Πέφτοντας μιά γάτα προλαβαίνει να στρίψει στον αέρα και να προσγειωθεί με ασφάλεια στα πόδια της. Βέβαια δεν είναι και απόλυτα σίγουρο ότι δεν θα πάθει και κάτι. Το σίγουρο είναι ότι έχει σοκαριστεί και πονάει κιόλας από το τράνταγμα του πεσίματος. Θα σου πρότεινα να μην επιχειρήσεις άλλο γιά σήμερα να της καθαρίσεις τη μουσουδίτσα γιατί αφού δεν καθόταν σίγουρα πονούσε. Αστην ήρεμη , μην σε ανησυχήσει αν δεν φάει ή αν δεν πιεί νεράκι και με την πρώτη ευκαιρία αύριο στο γιατρό.
Εύχομαι να είναι μόνο λίγο τρομαγμένη και τρανταγμένη!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:21, 07-06-11:

Το να κάνουμε διάγνωση ότι η ζωή της δεν κινδυνεύει..είναι λίγο ανεύθυνο..και αυθαίρετο νομίζω.Δυστυχώς έχουμε δει γατιά να πέφτουν απο χαμηλούς ορόφους και να μην τα καταφέρνουν...όπως επίσης και απο πιο ψηλούς,που θεωρείται πιο ασφαλές για την γάτα.Το έχουμε δει..και το έχουμε ζήσει εδώ..Ναι..όντως η γάτα εχει μια ευλυγησία..και ένα σύστημα αντανακλαστικών ..αλλά σημασία έχουν και άλλοι παράγοντες,όπως το που θα πέσει,σε τσιμέντο πχ,σε χώμα,σε κλάδια κλπ.Επίσης αν θα προλάβει να πάρει την σωστή στάση.
Τεσπα..αν δεν βρεις σημερα τον γιατρό σου..ιοπωσδήποτε αύριο πρωι πρωι..γιατί υ[πάρχει πάντα ο κίνδυνος της εσωτερικής αιμοραγίας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 22:26, 07-06-11:

Αποκλειεται να διανυκτερευει καποιο κτηνιατρειο.. Το γαΤουνι εχει αρχισει να συνερχεται ανοιγει τα ματια της στριφογυριζει στο καλαθι και τεντωνει τα αυτακια της σε καθε ηχο Αυριο μετα τς εξετασεις θα την παμε στο κτηνιατρειο...ειναι σιγουρο οτι κατι εχει το ποδαρακι της...ελπιζω αυριο να εχει πιο πολυ ορεξη και να φαει τιποτα το ζουζουνακι μου. Ευχαριστω πολυ για τς συμβουλες και τα περαστικα

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 22:33, 07-06-11:

Για εσωτερικη αιμοραγια και γω φοβαμαι...υπαρχουν καποιες ενδειξεις για εσωτερικη αιμοραγια?

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:36, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Το να κάνουμε διάγνωση ότι η ζωή της δεν κινδυνεύει..είναι λίγο ανεύθυνο..και αυθαίρετο νομίζω.Δυστυχώς έχουμε δει γατιά να πέφτουν απο χαμηλούς ορόφους και να μην τα καταφέρνουν...όπως επίσης και απο πιο ψηλούς,που θεωρείται πιο ασφαλές για την γάτα.Το έχουμε δει..και το έχουμε ζήσει εδώ..Ναι..όντως η γάτα εχει μια ευλυγησία..και ένα σύστημα αντανακλαστικών ..αλλά σημασία έχουν και άλλοι παράγοντες,όπως το που θα πέσει,σε τσιμέντο πχ,σε χώμα,σε κλάδια κλπ.Επίσης αν θα προλάβει να πάρει την σωστή στάση.
Τεσπα..αν δεν βρεις σημερα τον γιατρό σου..ιοπωσδήποτε αύριο πρωι πρωι..γιατί υ[πάρχει πάντα ο κίνδυνος της εσωτερικής αιμοραγίας.
Δεν ήθελα να κάνω διάγνωση και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε αυτά που λες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 23:15, 07-06-11:

Μπορει καποιος να με καθησυχασει λεγοντας μου για το πως καταλαβαινουμε για εσωτερικη αιμοραγια για να προσπαθησω να καταλαβω αν κινδυνευει η ζωη της μεχρι αυριο που θα παμε στον κτηνιατρο.? Απο την κατασταση που περιγραφω τι συμπερασματα θα μπορουσα να βγαλω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:31, 07-06-11:

Πολύ δύσκολο αυτό που ζητάς.Πως μπορούμε να σου πούμε αν κινδυνεύει απο εσωτερική αιμοραγία;
Εσύ...απλά ηρεμισε..σε καταλαβάινουμε απόλυτα..αλλά,εγω ,τουλάχιστον..δεν ξέρω κάτι που να μπορείς να ΄κανεις αυτή τη στγμή.Σου είπα...θα έπαιρνα τον γιατρό μου στο κινητό..ακόμα και τώρα.Τέτοια κατάσταση δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ....Απο εκεί και πέρα..μόνο να περιμένεις μπορείς νομίζω,μέχρι αύριο που θα το πας στον γιατρό.

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 23:31, 07-06-11:

Μόνο αυτό βρήκα : εμφανίζονται στο σώμα ή τα ούλα κηλίδες κόκκινες, μοβ ή σκούρες μπλε, σημάδι εσωτερικής αιμορραγίας.
από εδώ .

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη monica-ektoras
H monica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H monica-ektoras έγραψε στις 06:36, 08-06-11:

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!! το καλύτερο θα ήταν να πας κατευθείαν στον κτηνίατρο..

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:44, 08-06-11:

Παλιά, μια πολυαγαπημένη μου γατούλα πέθανε από εσωτερική αιμορραγία. Φαντάσου ότι την είχα πάει σε κτηνίατρο και μου είχε πει ότι θα γίνει καλά
Θυμάμαι, ότι έκανε εμετούς, ήθελε να κρύβετε και προς το τέλος της ζωούλας της είχε πρηστεί. Οπωσδήποτε πάρε τηλέφωνο κάποιο κτηνίατρο και περιεγραψέ του την συμπεριφορά της. Αν σε καθησυχάσει περίμενε μέχρι αύριο. Αν δε σου απαντήσει πάρε τηλέφωνο σε κάποιο από τα εφημερεύοντα κτηνιατρεία ή μίλα με τον κτηνίατρο κάποιας γνωστής σου. Πες και το ύψος που πήδηξε η γάτα μέχρι το έδαφος.
Περαστικά της.

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 10:22, 08-06-11:

Τι έκανες? πήγες την μικρούλα στον γιατρό?

Παράθεση

monica-ektoras (monica)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη monica-ektoras
H monica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H monica-ektoras έγραψε στις 17:29, 08-06-11:

μακάρι να είναι καλά...

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 09:55, 10-06-11:

Το μικρο ζουζουνακι ειναι μια χαρα..απο την πρωτη μερα μετα την πτωση επαιζε οπως και πριν αλλα ετρωγε μονο υγρη τροφη γιατι δεν μπορουσε να μασισει κροκετουλες επειδη ειχε πριστει λιγο το μουσουδακι της απο την μια πλευρα...ειχε δυο πολυ μικρα χτυπηματα ενα στο πιγουνακι και ενα στην μυτουλα. Τωρα ειναι οκ.Το μουσουδακι της ειναι ενταξει χθες εφαγε ολο το πιατο με τις κροκετες της...Το μονο προβληματακι ειναι ενα μικρο στραμπουλιγμα στο ενα της ποδαρακι που βελτιωνεται μεραα με την μερα κανει και αλματακι και τρεχει σημερα!Το Κιτουνι μου ειναι οπως και πριν παιχνιδιαρικο και ναζιαρικο διαβολικο γατακι

*Δεν εγραψα νωριτερα γιατι εχει προβλημα to pc και μπαινω απο κινητο και δεν διευκολυνει καθολου

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 10:11, 10-06-11:

Πω πω τι καλά που γλυτώσατε από τα σοβαρότερα!!!!

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 10:20, 10-06-11:

Ναι! Ευτυχως για τριων μηνων γατακι και πτωση 8 μετρων λιγα επαθε...εμεις φοβηθηκαμε πως θα ξυπνησουμε και θα την βρουμε ..... Αλλα αυτη ξυπνησε εμας 6 το πρωι για να φαει και να παιξει

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:23, 10-06-11:

Μπραβο!! Πολύν καλά τα νεα σας.Περαστικά σας!
Πάντως προσέχτε πολύ μην το ξαναπάθει,διότι δεν είναι πάντα τόσο τυχερά.Πολύ προσοχή στυην ταράτσα..και στα μπαλκόνια γενικότερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 21:48, 10-06-11:

Ναι οντως...Βεβαια τωρα πια το μεγαλυτερο μερος της ημερας το περναει μεσα και στην εσωτερικη σκαλα στο μπαλκονι βγαινει τα μεσημερια και κοιμαται στην σκια γιατι τωρα με την ζεστη ουτε στο καλαθι της δεν μπαινει

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazaα
H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 16:50, 14-08-11:

γεια σας πριν απο κανα 20λεπτο η γατουλα μου επεσε απο το μπαλκονι κοιταξα κατω και δεν προλαβα να δω τιποτα κατεβηκα και δεν τη βρηκα τι να κανω?εαν τρομαξε και εχει κρυφτει καπου πως να την κανω εστω να κουνηθει λιγο για να ακουσω το κουδουνακι της? βοηθηστε με...

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 17:04, 14-08-11:

δεν την βρίσκεις πουθενά; ψάξε λίγο καλύτερα... μπορεί να εμφανιστεί

μήπως αν κουνούσες λίγο τη σακούλα με το φαΐ της θα εμφανιζόταν;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:41, 14-08-11:

Παρε οτιδηποτε κανει θορυβο,και το εκανες και εσυ...πχ,το μπωλακι του φαγητου,χτυπωντας το με κουταλι,τις κροκετες της κλπ.Επισης μην κοιτας μονο κατω απο εκεινο το σημειο..θελει καλο ψαξιμο μια μεγαλυτερη περιοχη.
Αν δεν την εχεις βρει μεχρι το βραδυ,κατεβα οπωσδηποτε.Το βραδυ εχει περισσοτερη ησυχια..και ξεθαρευουν βγαινοντας απο την κρυψωνα τους.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 18:36, 14-08-11:

Το πιθανότερο είναι να φοβήθηκε από την πτώση και να κρύφτηκε κάπου εκεί κοντά.
Μπορεί να είναι κρυμμένη στο πιο απίθανο σημείο για έναν άνθρωπο αλλά που σε εκείνη θα παρέχει μια "ασφάλεια".
Καλύτερα να βγεις το βράδυ με την τροφή της ή κουνώντας ένα αντικείμενο που κάνει κάποιον θόρυβο κι εκείνη αγαπούσε.

Ειλικρινά εύχομαι να την βρεις το συντομότερο δυνατόν και το επόμενο μήνυμα σου να είναι για αυτό το λόγο.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:55, 14-08-11:

Εχουμε τιποτα νεοτερο? Απο τι οροφο επεσε?

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 13:42, 15-08-11:

ευτυχως βρεθηκε τα ξημερωματα...ειναι λιγακι χτυπημενη στις αρθρωσεις των ποδιων πιθανοτατα απο τη πτωση αλλα κατα τ'αλλα ειναι καλα εφαγε και κοιμηθηκε...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:53, 15-08-11:

Χαίρομαι πολύ που την βρήκες!

Εάν ανησυχείς για τον πόνο στις αρθρώσεις της ίσως να την πήγαινες σε έναν κτηνίατρο.
Εύχομαι να μην ξανατύχει ποτέ να χαθεί.

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα έγραψε στις 15:05, 15-08-11:

μακαρι να μη τυχει ποτε και σε κανεναν γατογονιο...τοσο αγχος που τραβηξα...αλλα αφου ειναι καλα δεν πειραζει....οσο για τις αρθρωσεις της θα περιμενω μεχρι αυριο να δω πως θα παει...

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 15:38, 15-08-11:

Αφου βρεθηκε ολα καλα. Φανταζομαι τη φρικη που περασες κι εσυ και η γατουλα σου. Εαν κινειται χωρις να κουτσαινει δεν πρεπει λογικα να εχει προβλημα. Αν εχει γδαρσιματα , μπορεις να της βαλεις betadine. Πολυ καλο ειναι που ειχε ορεξη και εφαγε. Αυτο δειχνει οτι και εσωτερικα δεν εχει καποιο προβλημα ή αιμοραγια. Ευχομαι περαστικα της και να προσεχεται τα υψη.
Αληθεια, απο τη οροφο επεσε?

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα έγραψε στις 16:18, 15-08-11:

απο το 4ο!!! αυτο που με ανησυχει λιγακι ειναι οτι συνεχως ξαπλωνει και δεν ερχεται οταν τη φωναζω...ενω πριν δεν μ'αφηνε λεπτο...

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 16:29, 15-08-11:

Πω πω, ειναι αρκετα ψηλα. Βεβαια καποιοι λενε (και νομιζω οτι και στατιστικα εχει καταγραφει) οτι ειναι καλυτερα μια γατα να πεσει απο τον 4ο παρα απο τον 2ο ή 3ο οροφο. Σιγουρα η γατουλα σου, περα απο το σοκ ισως να ποναει. Καλυτερα αστη καπου ησυχα, μονη της και αυριο καλυτερα να τη δει κι ενας γιατρος. Το οτι περασε ενα 24ωρο απο τοτε που επεσε, μαλλον ειναι υπερ μας

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα έγραψε στις 16:33, 15-08-11:

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και το ενδιαφερον σου...και ναι αυριο εννοειται πως θα παμε στο γιατρο...

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 18:23, 15-08-11:

αύριο να την πας πρωί πρωί στον κτηνίατρο...
καλη ανάρωση εύχομαι στο ζουζουνι σου

Παράθεση

angelwitch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelwitch
H angelwitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H angelwitch έγραψε στις 19:03, 11-06-12:

Δυστυχως και ο δικος μου γατος ειχε ατυχημα. Ειναι 3 ετων και επεσε απο τον 5ο.
Αμεσως τον πηγαμε στον κτηνιατρο. Περπαταει κανονικα και τρεχει επισης. Δε φαινεται να χει σπασει/ραγισει τιποτα. Η γιατρος τον ζουληξε παντου και δεν φανηκε να ποναει. Εχει εμφανες τραυμα στο ματι (εχει μαυρισει και ματωσει) και μια κοκινιλα στο μετωπο. Επισης ειχε λιγο αιμα στα ουρα. Του δινουμε αντιβιωση και παυσιπονα. Δεν τρωει, δεν πινει και εχει υποστει σοκ. Ανταποκρινεται αλλα σιγα σιγα στα διαφορα ερεθισματα. Φοβαμαι για εσωτερικη αιμορραγια. Καποιος με γνωσεις/εμπειρια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 21:10, 11-06-12:

Είχε πέσει και εμένα απο τον τρίτο, πριν του κάνω τη στείρωση. Εξωτερικά δεν είχε παθει τίποτα, για αυτό και τότε δεν τον πήγα στον κτηνίατρο (κακώς μάλλον), τον πήγα όμως μετά απο 1-2 μήνες για τη στείρωση και το ανέφερα. Μου είπε λοιπόν πως μπορει να έχει παθει διαφραγματοκοίλη (αν θυμαμαι καλα τον όρο) δλδ να εχει γίνει μετακίνηση στο στομαχι και κατι να εχει σπασει και με τη ναρκωση για την στείρωση να μας μεινει στο χειρουργείο. Οπότε για να είμαστε σίγουροι μου είπε να κάνω μια ακτινογραφία. Τελικά η ακτινογραφία έδειξε πως όλα καλά ήταν εσωτερικά και τέλος καλό όλα καλά.
Οπότε μάλλον θα πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο για κάθε ενδεχόμεονο. Ο κτηνίατρος τι σου είπε για το αίμα στα ούρα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:16, 12-06-12:

Ο μόνος που μπορεί να σου πει πιο σίγουρα κάτι είναι ο κτηνίατρος. Σου είπε αν υπάρχουν πιθανότητες να υπάρχει εσωτερική αιμορραγία; (αν και μεταξύ μας δεν το νομίζω). Το αίμα στα ούρα από τι προέρχεται; Σίγουρα ο γατούλης είναι τρομαγμένος και έχει υποστεί δυνατό σοκ. Πιστεύω ότι θα αρχίσει σιγά σιγά να συνέρχεται.
Πως είναι σήμερα;

Παράθεση

angelwitch

Νεοφερμένος

H angelwitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H angelwitch έγραψε στις 15:28, 14-06-12:

καλυτερα παει, στις αιματολογικες φανξκαν αυξημενοι οι ηπατικοι δεικτες και γι αυτο θα γινει υπερηχος σημερα
Παει καλυτερα, το πιο εμφανες προβλημα ειναι στο ματι του...ακομα τρεχει αιμα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:54, 14-06-12:

Αν είναι μόνο εξωτερικό το τραύμα θα φτιάξει, μην στενοχωριέσαι

Παράθεση

angelwitch

Νεοφερμένος

H angelwitch έγραψε στις 09:30, 15-06-12:

Εγινε και ο υπερηχος χτες. Εχει χτυπισει ασχημα την σπληνα και λιγο το συκωτι και το μεσεντεριο. Στο ματι εχει μετακινηθει ο φακος, δε θα φτιαξει ποτε 100% η οραση του. Μου ειπαν πως φαινεται πολυ κακοποιημενο, η κρουση ηταν σφοδρη και απορουν πως επαθε τοσο μικρη ζημια. Εγινε ενα μικρο θαυμα με λιγα λογια και απο τις 7 ζωες ηδη εχασε 5-6
Θα παιρνει πολλα φαρμακα για πολυ καιρο και θα αργησει να αναρρωσει μου ειπαν αλλα εγω ηδη βλεπω να πηγαινει πολυ καλυτερα, πιστευω θα σπασει ρεκορ αναρρωσης! Τον περιποιουμαι πολυ και εχει και γερη κραση και καλη υγεια γενικως. Αντε παλι καλα!
Σημερα βγηκε και στο μπαλκονι για πρωτη φορα και κοιτουσε το σημειο οπου επεσε! Ουτε να το σκεφτεται ομως!
Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thant
Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 19:26, 02-10-12:

Καλησπέρα και περαστικά σε όλες τις γάτες.
Πριν 2μιση χρόνια περίπου είχα ανοίξει αυτό το θέμα για την τότε 5 μηνών γάτα μου (Ζωή) που είχε πέσει από τον 5 όροφο. Με έκπληξη βλέπω ότι το θέμα έχει συνεχιστεί με πολλούς-πολλες που είχαν παρόμοιο πρόβλημα.
Δεν θέλω κάτι, ένα γεια πέρασα να πω.

Η Ζωή τώρα είναι 3 χρονών και έχει γίνει πολύ καλό και ήσυχο κορίτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:32, 02-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από thant
Καλησπέρα και περαστικά σε όλες τις γάτες.
Πριν 2μιση χρόνια περίπου είχα ανοίξει αυτό το θέμα για την τότε 5 μηνών γάτα μου (Ζωή) που είχε πέσει από τον 5 όροφο. Με έκπληξη βλέπω ότι το θέμα έχει συνεχιστεί με πολλούς-πολλες που είχαν παρόμοιο πρόβλημα.
Δεν θέλω κάτι, ένα γεια πέρασα να πω.

Η Ζωή τώρα είναι 3 χρονών και έχει γίνει πολύ καλό και ήσυχο κορίτσι.

Καλησπερα.Είμαι πολυ χαρούμενη που η γατούλα σου είναι μια χαρά.Και είναι και μια κούκλα!!Πολλά φιλάκια να της δώσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:55, 02-10-12:

Ειναι πολυ - πολυ γλυκουλα. Μοιαζει πολυ με τον δικο μου τον μικρο ( ο οποιος δεν ειναι και τοσο μικρος, κοντευει να κλεισει τα 5 ). Να την προσεχεις σαν τα ματια σου και να της δωσεις ενα φιλακι και απο μενα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 23:45, 02-10-12:

Όντως, έχει εξελιχθεί σε πολύ όμορφη γάτα, thant!
Να την προσέχεις σαν κόρη οφθαλμού κι εύχομαι να ζήσετε μαζί για πολλά χρόνια!

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thant
Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 12:57, 03-10-12:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Ελπίζω να τα λέμε πιο συχνά. Καλή συνέχεια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους