Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου έπεσε από το μπαλκόνι!

niaoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niaoula
H niaoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H niaoula έγραψε στις 11:23, 25-10-12:

Παιδια καλημερα! μου συνεβει και εμενα με τον γατο μου κατι παρομοιο με εσας και θελω τη βοηθεια σας. επεσε ο γατος μου απο υψος 7 με 8 μετρων περιπου,τον βρηκαμε να καθεται κουλουριασμενος στο γκαραζ . Περπατουσε ,καθησε κουλουριαμενος σε μια καρεκλα και ετρεμε ολοκληρος.αφου περασαν καποιες ωρες ετρεμε αλλα οχι τοσο οσο στην αρχη και μπορουσε να περπατησει,δεν εκλαιγε παρολα αυτα. Την επομενη μερα,σημερα δηλαδη ξυπνησα το πρωι και ηταν καθισμενος ακομη,πηγε τουαλετα ,του πηρα κονσερβα και εφαγε και νερακι ηπιε. τον ψιλαφησα στα ποδαρακια δεν εκλαψε,αλλα σε καποιο σημειο σαν να ειχε μια ενοχληση.αλλα περπαταει κανονικα. Να ανησυχω? εχω τρομαξει αρκετα! Επισης,χθες εκανε και εμετουλη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:28, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από niaoula
Παιδια καλημερα! μου συνεβει και εμενα με τον γατο μου κατι παρομοιο με εσας και θελω τη βοηθεια σας. επεσε ο γατος μου απο υψος 7 με 8 μετρων περιπου,τον βρηκαμε να καθεται κουλουριασμενος στο γκαραζ . Περπατουσε ,καθησε κουλουριαμενος σε μια καρεκλα και ετρεμε ολοκληρος.αφου περασαν καποιες ωρες ετρεμε αλλα οχι τοσο οσο στην αρχη και μπορουσε να περπατησει,δεν εκλαιγε παρολα αυτα. Την επομενη μερα,σημερα δηλαδη ξυπνησα το πρωι και ηταν καθισμενος ακομη,πηγε τουαλετα ,του πηρα κονσερβα και εφαγε και νερακι ηπιε. τον ψιλαφησα στα ποδαρακια δεν εκλαψε,αλλα σε καποιο σημειο σαν να ειχε μια ενοχληση.αλλα περπαταει κανονικα. Να ανησυχω? εχω τρομαξει αρκετα! Επισης,χθες εκανε και εμετουλη.
Φιλη niaoula, πρεπει να το πας στον κτηνιατρο το γατι, αν δεν ειχε παθει τιποτα, θα ειχε φυσιολογικη συμπεριφορα, δεν μπορει η τρομαρα του που επεσε να κραταει απο χθες. Πηγαινε τον για να εισαι σιγουρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 11:31, 25-10-12:

Ευχαριστω πολυ !

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 12:09, 25-10-12:

Τωρα πηρα τον κτηνιατρο και θα παω το απογευμα να τον δω,μου ειπε πως αφου πηγε τουαλετα για αρχη ειναι καλο γιατι σημαινει πως δεν εχει καποιο προβλημα με εντερο κλτ. Βεβαια τωρα που τον ψαχουλεψα καλυτερα παρατηρησα πως στα γεννητικα του οργανα,το ενα σακουλακι ειναι λιγο σαν σκισμενο απο την μια πλευρα.τωρα το ειδα αυτο και δεν προλαβα να του το πω στο τηλεφωνο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:51, 25-10-12:

Ξαναπαρτον και πες του αυτο που παρατηρησες. Και να ξερεις, μπορει καποιος να φαινεται οτι δεν εχει καποιο τραυμα, μετα απο χτυπημα, η πτωση, αλλα να υπαρχει εσωτερικη αιμοραγια. Αυτο θελουμε να αποκλεισουμε, τα αλλα βολευονται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 13:19, 03-11-12:

Τελικως ολα ειναι μια χαρα,δεν ειχε τιποτα σοβαρο,την γλυτωσε μου ειπε. Αρχικα οταν του ανεφερα οτι επεσε απο το μπαλκονι μου ειπε πως δεν επεσε αλλα πηδηξε με την θεληση του επειδη ειναι σε περιοδο οιστρου-δεν του εχω κανει ακομα στειρωση γτ ειναι 7 μηνων-. επειδη πηδηξε λοιπον απο μεγαλο υψος μου ανεφερε οτι συνηθως χτυπανε στο σαγονι και το σπανε αλλα ο δικος μου επεσε με τον πισινο και τρανταχτηκε στα πισω ποδια πολυ αλλα δεν χτυπησε παλι καλα . μετα απο λιγες μερες ηταν οπως παλια!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:25, 03-11-12:

Αντε μπραβο, κι αλλο κακο να μην τυχει. Κοιτα να τον στειρωσεις συντομα, για να μην ξαναεχεις προβλημα.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:49, 03-11-12:

Και επειδή μέχρι να στειρωθούν κάνουν διάφορα περίεργα, καλό θα ήταν αν δεν τον στειρώσεις ακόμη, επειδή είναι μικρούλης, μέχρι να φτάσει η ώρα του, να μην έχει καμία πρόσβαση σε εξωτερικούς χώρους. Για την ασφάλεια του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelwitch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelwitch
H angelwitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H angelwitch έγραψε στις 13:24, 18-02-13:

Update απο τον γατο μου.
Ηδη εχουν περασει 8 μηνες απο την μερα που επεσε απο τον 5ο!!!
Ειναι σαν μην επεσε ποτε, χαιρει ακρας υγειας αλλα δυστυχως αρχισε παλι τα ακροβατικα!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:02, 18-02-13:

ωραία

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 14:09, 18-02-13:

εχεις περιφραξει το μπαλκονι?
γιατι κι εμενα επεσε απο τον 5ο αλλα δεν θα αφηνα να ξανασυμβει κατι τετοιο..το οτι γλυτωσαμε μια φορα δεν σημαινει οτι και τη 2η θα εναι το ιδιο τυχερα!!εμενα ας πουμε προσγειωθηκε πανω σε μια τεντα και του κοψε καπως τη φορα αλλιως τα ποδια του θα χαν γινει κιμας! προσεχε παρα πολυ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pavlina katapod (Παυλίνα καταποδη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlina katapod
H Παυλίνα καταποδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 μεσα στο Σπιτι και 2 εκτός γιατι δεν χωράμε μεσα. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Pavlina katapod έγραψε στις 20:56, 13-03-13:

Το μπαλκόνι ειναι α π α γ ο ρ ε υ τ ι κ ο!!!!Ο πρώτος μου γατουλης έπεσε παρόλο που το έχω περιφραξει όλο με 2 μέτρα καλαμωτη!
Κατάφερε κ σκαρφάλωσε!ευτυχως δεν σκοτώθηκε γιατι του έκοψαν την φορα τα δέντρα που έχουμε στο πίσω μέρος του σπιτιού!
Απο τότε κανένα απο τα 5 που έχω δεν βγαίνουν στο μπαλκόνι!τα λατρευω για να ρισκαρω να μου σκοτωθεί κάποιο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:15, 13-03-13:

εγω δεν τα αφηνω να βγαινουν καθολου σε μπαλκονι! μονο σε ενα απο τα μπαλκονια που εχω σπιτι το οποιο ειναι σαν φυλακη (περιφραγμενο με συρμα μεχρι πανω. ακομψο μεν αλλα βολικο για τα γατακια μου δε). προσοχη με τα μπαλκονια, τα τρεμω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aggeliki86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki86
H Aggeliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Aggeliki86 έγραψε στις 01:02, 27-11-13:

Γεια σας ειμαι πολυ στεναχωρημενη επεσε σημερα η γατουλα μου απο τον 4ο οροφο και μπαμ κατω. Την πηγα στον γιατρο και την κρατησε εκει για αποψε...μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι σοβαρο και η εξετασεις της ηταν οκ....ανησυχω ομως..θα γινει καλα? Αραγες????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:12, 27-11-13:

Εφόσον σε καθησύχασε ο γιατρός δεν βρίσκω τον λόγο να μη γίνει καλά! Στο εξής προσπάθησε να την κρατάς περισσότερο μέσα και να μη βγαίνει στο μπαλκόνι χωρίς επίβλεψη προς αποφυγή άλλων ατυχημάτων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:18, 27-11-13:

Γιατι να μην ειναι καλα? δεν σημαινει πως επαθε κατι. Μηπως κατι ειδε? Γιατι και μια γατα που μενει στο διπλανο διαμερισμα εκανε το ιδιο. Ενω την εχουνε χρονια απο μικρη στο διαμερισμα, εβγαινε και τριγυρνουσε στο μπαλκονι μια μερα μπροστα στα ματια μου πηδηξε και ηταν και 3 η ωρα το πρωι και ξυπνησα την κοπελα και κατεβηκε και την πηρε. Δεν ηταν απο τον τεταρτο απο το δευτερο ηταν αλλα δεν επαθε τιποτα. Μην ανησυχεις

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:20, 27-11-13:

Ο γιατρός προληπτικά την κράτησε για παρακολούθηση για να είναι σίγουρος 100% οτι διέφυγε τον κίνδυνο και καλά έκανε.
Μην ανησυχείς, θα γίνει καλά, είναι καλά εφ'όσον οι εξετάσεις της βγήκαν καθαρές.
Να ανησυχείς όμως για την ασφάλεια του μπαλκονιού σου και, αν δεν είναι ήδη περιφραγμένο, να το περιφράξεις επαρκώς
ή, αν είναι, να ενισχύσεις την περίφραξη, γιατί την επόμενη φορά ίσως να μη σταθεί τόσο τυχερή η γατούλα σου

Παράθεση

Aggeliki86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki86
H Aggeliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Aggeliki86 έγραψε στις 22:19, 01-12-13:

Γεια σας παιδια τελικα η γατουλα επανηλθε αν και 4 μερες δεν ετρωγε παρα την αντιβιωση... ξαφνικα ανεβασε 40 πυρετο μαλλον απο το χτυπημα....οι γιατροι ξαναεκαναν εξετασεις και ηταν πολυ καλες... τελικα την πεμτη μερα εφαγε... τρελαθηκα απο την χαρα μου....σημερα ειναι πολυ καλητερα....δεν θα την ξαναβγαλω μπαλκονι μεχρι να βαλουμε την τζαμαρια...ειναι περιφραγμενο με πλεγμα...αλλα την επαθε ο καημενος..σας ευχαριστώ για την υποστηρηξη

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:43, 01-12-13:

Περαστικά σας λοιπόν! Χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 23:27, 18-07-14:

Έπεσε ο γάτος μου χθες από το μπαλκόνι. Το ύψος είναι κάτι χαμηλότερο από πρώτο όροφο, αλλά δεν είδα που έπεσε, στο γρασίδι ή στο μάρμαρο. Η κτηνίατρος είπε να το παρακολουθήσω, και η αλήθεια είναι πως δεν πρήστηκε πουθενά ούτε άλλαξε η συμπεριφορά του, δεν φάνηκε να πονάει κάπου και πηδούσε από χθες αβίαστα πάνω στο ψυγείο π.χ. ή τρέχει να κυνηγήσει το παιχνίδι του. Σήμερα που τον πήγα τον ψηλάφισε και είπε πως αν είχε κάτι θα είχε παρουσιαστεί μέσα στις 24 ώρες που πέρασαν, αλλά με εμένα με έχει φάει η αγωνία. Μου φαίνεται σήμερα πιο "τεμπέλης" να το πω, πιο χαδιάρης? Σκέφτομαι μήπως έχει κάτι που δεν το βλέπουμε και χρειάζεται εξετάσεις.
Καμιά συμβουλή? Μήπως είναι στο μυαλό μου? Αν είχε κάποια εσωτερική αιμορραγία δεν θα είχε εμφανιστεί μέχρι τώρα?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:59, 18-07-14:

Ας έχεις το νου σου καλού-κακού , αλλά και παράλληλα εμπιστοσύνη στο γιατρό εφ'όσον έκρινε οτι ο γατούλης διέφυγε τον κίνδυνο
Το οτι ήταν περισσότερο χαδιάρης ή λίγο νωθρός, μπορεί κάλλιστα να αποδοθεί στη ζέστη ή και στην ανακούφισή του τώρα που χαλάρωσε και μετά την ταραχή που πέρασε από την πτώση του. Αν δεν είναι υποτονικός, αν τρώει και γενικά αν κατά τα άλλα λειτουργεί καλά, δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Το μόνο που θα σου συνιστούσα, να αρχίσεις να σκέφτεσαι με τι τρόπο άμεσα θα οχυρώσεις το μπαλκόνι, ώστε να αποφύγεις την επανάληψη της λαχτάρας που πέρασες και που εύχομαι να ήταν η τελευταία. Σιδερένιος να είναι και να τον χαίρεσαι

Παράθεση

ron1989

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ron1989
Ο ron1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ron1989 έγραψε στις 22:45, 28-07-14:

παιδιά ο γάτος μου έπεσε από τον 3 και σέρνει τα πίσω ποδιά τον πήγα στον κτηνίατρο κάναμε ακτινογραφία δεν έχει τίποτα σπασμένο είδε τα νεύρα λέει δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση μετά όμως από 3 μέρες τις πτώσης ο γάτος άρχισε να τα κουνάει τα πόδια του αλλα ακόμη σέρνεται τον τσιμπάω στα πόδια του τα τραβάει γρήγορα αλλα ακόμη δεν περπατάει με αυτά δεν ξέρω τι να κάνω ελπίζω να ξαναπερπατήσει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gate4 : 28-07-14 στις 22:58. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 23:46, 28-07-14:

Είναι πολύ πιθανό, έχω ακούσει για γατες που ξαναπερπατησαν! Απλά ελαχιστοποιήστε πλέον τον κίνδυνο πτώσης... Μην τον αφήνετε στο μπαλκόνι χωρίς επίβλεψη εφόσον επιχειρεί άλματα.... Είναι στειρωμένος αλήθεια;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:05, 29-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ron1989
παιδιά ο γάτος μου έπεσε από τον 3 και σέρνει τα πίσω ποδιά τον πήγα στον κτηνίατρο κάναμε ακτινογραφία δεν έχει τίποτα σπασμένο είδε τα νεύρα λέει δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση μετά όμως από 3 μέρες τις πτώσης ο γάτος άρχισε να τα κουνάει τα πόδια του αλλα ακόμη σέρνεται τον τσιμπάω στα πόδια του τα τραβάει γρήγορα αλλα ακόμη δεν περπατάει με αυτά δεν ξέρω τι να κάνω ελπίζω να ξαναπερπατήσει
ο κτηνιατρος τι ειπε οτι εχει δλδ? μηπως εχει πειραχτει ο νωτιαιος μυελος? τις αναγκες του τις κανει κανονικα μονος του?

ειναι πολυ θετικο οτι νιωθει τα ποδια του και τα κουναει, αλλα θα πρεπει να τον βοηθησεις αμεσα προκειμενου να επανελθει αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. καλο ειναι να τον δει καποιος κτηνιατρος που να εχει εμπειρια σε τετοια περιστατικα και να σε καθοδηγησει. ειναι πολυ κρισιμο σε αυτο το σταδιο να του κανεις ασκησεις στα ποδια του για να μην ατροφησουν οι μυες. και το κολυμπι σε νερο (πχ στην μπανιερα) βοηθαει πολυ. πρεπει να τα ψαξεις ολα αυτα αν θελεις να τον βοηθησεις.

εννοειται αυτο που λεει η φωτεινη, προσεχε το μπαλκονι δεν ειναι παιχνιδι για τις γατες, ειναι παρα πολυ επικινδυνο φροντισε ειτε να το περιφραξεις ειτε να μην ειναι ελευθερος εκει. εμεις ειμαστε υπευθυνοι για την ασφαλεια του γατιου μας, δε γινεται αλλιως!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:36, 29-07-14:

Αν δεν ειναι στειρωμενος σιγουρα έψαχνε θηλυκιά να ζευγαρωσει. Παντως καλο ειναι να τον δει και καποιος αλλος κτηνιατρος. Αν γράψεις την περιοχή σου καποιος θα σου πει σε ποιο κτηνιατρο μπορεις να πας.

Παράθεση

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 11:09, 19-08-18:

Καλημέρα...κακή ψυχρή και ανάποδη η δική μου, διότι τo 4 μηνών γατάκι μου έπεσε από το μπαλκόνι του 1ου, σχετικά ψηλός.
Τον βρήκα κρυμμένο στη γειτονιά μετά από 3 ώρες ψάξιμο... εκτός από τρομαγμένος, εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει ούτε γρατζουνιά, φαίνεται να περπατάει σωστά, έφαγε λίγο ξηρά, ήπιε λίγο νεράκι και ενεργήθηκε χωρίς δείγματα πόνου. Εκνευρίζεται όταν τον ζουλάω σε σημεία για να δω αν πονάει κάπου, αλλά αυτό το έχει γενικώς οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα...τώρα κοιμάται.

Αλλά φοβάμαι μήπως έχει τίποτα εσωτερικά και έχουμε καμιά υποτροπή στη συνέχεια (δεν το είδα να γίνεται για να ξέρω και πως προσγειώθηκε...) Γιατρό δεν έχουμε ακόμη στάνταρ, μια πρώτη επίσκεψη έχουμε προλάβει να κάνουμε και δεν νοιώθω καθόλου 'θάρρος' να τον πάρω αυτόν Κυριακή...τι εναλλακτική έχω μέρα που είναι; για Θεσσαλονίκη.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:56, 19-08-18:

Καλημέρα.... Περαστικά στο μικρό σου... Ψάξε σε παρακαλώ να το πας άμεσα σε μια 24ωρη κλινική που σίγουρα υπάρχει στη Θεσσαλονίκη να τον εξετάσουν μήπως και έχει τίποτα εσωτερικά και δε φαίνεται με το μάτι.... Εύχομαι ολόψυχα να μην έχει τίποτα...

Περιφράξε το μπαλκόνι σου αν θέλεις να βγαίνει έξω - αλλα και πάλι θα το επιτηρεις γιατί είναι παμπόνηρα και βρίσκουν τρόπους!!!!! - αλλιώς μη τον αφήνεις να βγαίνει... Είδες πόσο γρήγορα και αστραπιαία γίνονται όλα.... Και πάλι περαστικά...
Να μας ενημερώσεις για την υγεία του
Παράθεση

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 17:10, 19-08-18:

Σ' ευχαριστώ. Δεν τον άφηνα να βγει έξω ακόμα, ακριβώς επειδή δεν είχα ακόμη περιφράξει και έτρεμα γι' αυτό που όντως έγινε με το καλημέρα. Στην αγκαλιά μου μόνο τον έβγαζα να πάρει λίγο αέρα και να δω αντιδράσεις...που απλά επιβεβαίωναν τον φόβο μου, διότι δεν φαινόταν να έχει φόβο του ύψους- κι οπότε συνέχιζα να μην τον αφήνω μέχρι να το φτιάξω κι ας είχε λυσσάξει στην κυριολεξία. Στα μουλωχτά και σε ανύποπτο χρόνο το κατάφερε και χαμπάρι δεν το πήρα... αφού κατέληξα πως προφανώς αυτό πρέπει να έχει γίνει αφού ξεσήκωσα το σπίτι και δεν τον έβρισκα πουθενά.

Τέλος πάντων, μίλησα τηλεφωνικά με γιατρό... για την ώρα, από τη στιγμή που δεν φαίνεται να έχι κατάγματα, περιμένουμε και προσέχουμε αν εμφανίσει κάποια συμπτώματα στο 48ωρο. Αν και δεν ξέρω αν αντέξω, αύριο -αν συνεχίσει καλά μέχρι τότε- θα πάρω κι άλλη γνώμη. Για την ώρα συνεχίζει να φαίνεται μια χαρά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CelpYR : 19-08-18 στις 17:15.
Παράθεση

peiraiwths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peiraiwths
Ο peiraiwths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O peiraiwths έγραψε στις 08:55, 07-05-19:

Γεια σας.

Την προηγούμενη Πέμπτη τον βράδυ έπεσε η Ήρα η γατούλα μας 4,5 ετών από τον 6ο όροφο.

Μετά από πολύ αγωνία και 9 ώρες και εφόσον ξημέρωσε την βρήκαμε κρυμμένη μέσα σε χόρτα του κήπου.

Την παρακολουθήσαμε με εξετάσεις και αντί στρες θεραπεία για 2 ημέρες και τώρα μπορώ να πω πως έχει σχεδόν επανέλθει από το σοκ και έχει μάλλον διαφύγει τον όποιο κίνδυνο εσωτερικής αιμορραγίας. Τρώει, πίνει και θέλει να παίξει.

Αλλά! Το δεξί μπροστινό ποδαράκι της έχει εξαρθρωθεί στον καρπό και πρέπει να αποκατασταθεί. Στην πρώτη επικοινωνία μου με χειρουργό κτηνίατρο μου πρότεινε αρθρόδεση που σημαίνει κατάργηση της κινητικότητας του καρπού ενώ θα κινούνται τα νύχια και τα δάκτυλα. Το κόστος επίσης θα είναι 700 ευρώ + φπα.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία για να μου προτείνει κάποιον έμπιστο ορθοπεδικό και να μου πει αν είναι λογικό το κόστος αυτό.

Ευχαριστώ για κάθε γνώμη και βοήθεια.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:06, 07-05-19:

Καλησπέρα peiraiwths.
Για ορθοπεδικό που ζητάς, μπορείς να δεις κάποιους που κατά καιρούς έχουν προτείνει τα μέλη μας εδώ και με τους οποίους κατόπιν επικοινωνίας θα έχεις τη δυνατότητα να συγκρίνεις τιμές.

Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις πως, παρά το (δικαιολογημένα) μεγάλο σοκ που έπαθε, η γατούλα σου είναι πολύ-πολύ τυχερή που γλύτωσε τη ζωή της με μια εξάρθρωση κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η υγεία της να αποκατασταθεί πλήρως.
Είναι όμως ανάγκη να πάρεις μέτρα ώστε να αποτρέψεις με κάθε τρόπο την επανάληψη αυτού του συμβάντος, για τούτο και θα σου πρότεινα να δεις παράλληλα και τρόπους περίφραξης του μπαλκονιού.

Και πάλι, περαστικά στη γατούλα σου.
Παράθεση

peiraiwths

Νεοφερμένος

O peiraiwths έγραψε στις 16:44, 08-05-19:

Aleksa σε ευχαριστώ. θα το φροντίσω να ξανά περιφράξω την βεράντα την οποία την είχα περιφραγμένη μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι με καλαμωτή την οποία έβγαλα γιατί σάπισε με τις βροχές και θα την αντικαθιστούσα τώρα την άνοιξη. Δεν πρόλαβα. θα πρέπει να κάνω κάτι ειδικό γιατί στα κάγκελα κοντά υπάρχουν γλάστρες με ψηλά κλαδιά και φοβάμαι μην σκαρφαλώσει εκεί για να πάει πάνω από την περίφραξη. Θα πάρω ιδέες από την παραπομπή σου.

Μία βοήθεια ακόμα. Μήπως υπάρχει κάποιο κάπως άνετο κολάρο για να της βάλω στον λαιμό μετά το χειρουργείο που θα κάνει? γιατί το πλάστικό που της έβαλαν δοκιμαστικά είναι γενικής χρήσης επάνω λέει dog και την φρικάρει.

Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σου
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:38, 08-05-19:

Kαλησπέρα και πάλι.
Λογικό και αναμενόμενο να την ζορίζει το κολάρο, πόσο μάλλον αν προορίζεται για σκύλους. Εδώ στη δική μου είχαν βάλει, μετά την επέμβαση της στείρωσης, το ίδιο (διαφανές από σκληρό πλαστικό)για γάτες και αναγκάστηκα να το ψαλιδίσω γύρω-γύρω για να την ανακουφίσω λίγο, γιατί της ήταν άβολο και εκνευριστικό.
Δες αν θέλεις δυο προτάσεις που ξεφεύγουν από το κλασικό:

https://www.skroutz.gr/c/2161/Perila...s.html?page=10

https://www.skroutz.gr/c/2161/Perila...s.html?page=11
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-05-19 στις 13:42.
Παράθεση

peiraiwths

Νεοφερμένος

O peiraiwths έγραψε στις 06:37, 10-05-19:

Χίλια ευχαριστώ θα παραγγείλω ένα από αυτά τα δύο. Η κακομοίρα είχε φρικάρει με το πλαστικό, μετά έπεσε σε απάθεια και δεν αντιδρούσε καθόλου ήταν εξαντλημένη γιατί δεν μπορούσε καν να κοιμηθεί. Τώρα της το έχω βγάλει και δεν πειράζει ούτε στο ελάχιστο τον Νάρθηκα.

Από Τρίτη θα γίνει το χειρουργείο.

Να είσαι καλά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:37, 10-05-19:

Καλό χειρουργείο στη γατούλα σου... Να πάνε όλα καλά και να αναρρωσει γρήγορα εύχομαι..

Οταν με το καλό τελειώσει η περιπέτεια της βάλε μια περίφραξη στο μπαλκόνι σου για να μη ξανασυμβεί κανένα ατύχημα.. Τώρα ήταν τυχερή ευτυχώς αλλά μια φορά θα συμβεί δυστυχώς το κακό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους