Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,603 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 394 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμετός!

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:32, 23-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Εχθές το βράδυ λίγο μετά που τελείωσε το φαγητό του ο μικρός μπήκε στην αμμολεκανη και έκανε εμετο. Είχε κίτρινο χρώμα και τις καφέ κροκετες που έφαγε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά έπαιζε και έτρεχε με την αδερφούλα του σας να μη συνέβη τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;

Πρώτη φορά έχω γατάκια και δε γνωρίζω πολλά. Διάβαζα π.χ. κάτι για τριχομπαλες. Σήμερα όλα καλα.
Καμμιά φορά τα νεαρά γατιά τρώνε βιαστικά, αρπαχτά ή περισσότερο απ' όσο χρειάζονται και φυσικά μετά τα βγάζουν...
Αφού λες πως κατά τα άλλα είναι καλά, θα έλεγα να μην ανησυχείς. Αν δεις βέβαια πως ο εμετός συνεχίζεται και τις επόμενες φορές που θα φάει, καλό θα ήταν να τον έβλεπε κτηνίατρος.
Για την ώρα όμως δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς, απλά παρακολούθησέ τον λίγο.
Υ.Γ. Είναι πολύ μικρούλης για να έχει πρόβλημα με τριχόμπαλες, αν ήταν πάνω από ενός έτους και είχε αρχίσει η πρώτη του τριχόπτωση, ή αν ήταν μακρύτριχος, τότε ίσως να υπήρχε κάποιο θέμα με τις τρίχες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 20:46, 23-05-15:

Τρώνε πολύ γρήγορα, ειδικά το αγόρι. Ο εμετός είχε πάντως τις κροκετες αμασιτες.

Επειδή όμως πριν λίγες μέρες αλλάξαμε σε άμμο λεπτή (White Snow) από μια με χαλίκι του jumbo, υπάρχει περίπτωση να έφαγε άμμο και να ανακατευτηκε; Σαν κάτι τέτοιο μου φάνηκε πως έκανε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:53, 23-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Τρώνε πολύ γρήγορα, ειδικά το αγόρι. Ο εμετός είχε πάντως τις κροκετες αμασιτες.

Επειδή όμως πριν λίγες μέρες αλλάξαμε σε άμμο λεπτή (White Snow) από μια με χαλίκι του jumbo, υπάρχει περίπτωση να έφαγε άμμο και να ανακατευτηκε; Σαν κάτι τέτοιο μου φάνηκε πως έκανε.
Τα μικρά καμμιά φορά από παλουκιά, όπως έλεγε και η μάνα μου, μασουλάνε λίγη από την άμμο τους. Αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση.
΄Οπως περιέγραψες τον εμετό μου θύμισε καθαρά φορές που τα γατιά μου τρώνε αρπαχτά ή παραπάνω απ' ότι χρειάζονται πραγματικά και τα βγάζουν. Πίστεψέ με, είναι πολύ συχνό φαινόμενο σ' αυτούς που έχουν γάτες...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 20:56, 23-05-15:

OK. Τα παρακολουθώ και βλέπω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:39, 24-05-15:

Αποπαρασιτωση του εχεις κανει;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 09:34, 24-05-15:

Πριν δύο μήνες περίπου που τα βρήκα πήραν πάστα για τα σκουλήκια και ψεκαστηκαν με Frontline γιατί είχαν ψυλους. Πριν λίγες μέρες τα ψεκασα πάλι.

Πρέπει να παίρνουν πάστα για σκουλήκια και στο μέλλον;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:17, 24-05-15:

Νίκο τι ηλικία έχουν? Άμα είναι πάνω από δύο μηνών μπορούν να παίρνουν αμπούλα που είναι και για έξω και για ένδο παράσιτα.
Εμένα μια φορά έβγαλε ολόκληρες κροκέτες γιατί μόλις είχε φάει τον πίεσαν για παιχνίδι. Αλλά συμφωνώ με την Κλαίρ, παρακολούθησε τον για λίγες μέρες.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 12:53, 24-05-15:

Πρέπει να είναι περίπου 3 μηνών. Πάντα τρώνε βιαστικά - γρήγορα και αμέσως μετά το βραδυ τρέχουν και παιζουν (μάλλον γιατί δε με βλέπουν συνεχεια αλλά συνήθως τις ώρες που είναι να φάνε και μετά να τους κάνω λίγη παρέα.)

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:12, 10-10-15:

Καλησπερα.
Πριν λιγες μερες ο γατουλης μας,7 μηνων εκανε μια κινηση σαν να ηθελε να βγαλει κατι απο το στομα. Σαν να τον ενοχλουσε κατι στο λαιμο.
Πριν μια μιση ωρα λοιπον ενω κοιμοταν διπλα μου στο κρεβατι σηκωθηκε πηγε στην κουζινα και νιαουρισε πολυ περιεργα και δυνατα. Αμεσως ρκανε εμετο που εμοιαζε σαν να ηταν απο φαγητο. Μετα για δεκα λεπτα ηταν χαλια σαν να ειχε κρυαδες και να πονουσε στο στομαχι. Ειπα να περασει λιγη ωρα πριν παρω τη γιατρο. Και μετα απο λιγο σαν να συνηλθε. Απο τοτε ειναι καλυτερα. Εχει ξαπλωσει οπως καθε μερα τετοια ωρα μαζι μου αλλα η αναπνοη του ειναι κανονικη πλεον,δεν γουργουριζει περιεργα οπως νωριτερα και σε καποια φαση που πηρα το αγαπημενο τπυ παιχνιδι και το εφερα στο δωματιο σηκωθηκε χαρουμενος κι ετρεχε να το πιασει.
Υπαρχει περιπτωση να εχει τριχομπαλες απο τωρα;
Θα τον παρακολοθω αλλα καθε συμβουλη σας μας ειναι απαραιτητη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rouli726 : 10-10-15 στις 20:15.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:13, 10-10-15:

Είτε τριχόμπαλες, είτε ευαίσθητο στομαχάκι Έφη μου. Κι η δική μου έχει τέτοιο θέμα από μικρή (πριν τους 6 μήνες που στειρώθηκε), και πάντα ξέρω οτι όταν αρχίζει και νιαουρίζει μ'ένα χαρακτηριστικό τρόπο, επέρχεται εμετός..
Αν είναι 1-2 μεμονωμένοι κι αν λίγο αργότερα επανέρχεται στις φυσιολογικές του δραστηριότητες και δεν δείχνει ατονία, έλλειψη όρεξης ή διάθεσης για παιχνίδι, νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Θα έλεγα (κι επειδή αναφέρθηκες σε "κρυάδες")οτι στην προκειμένη περίπτωση κάτι που έφαγε του έπεσε "βαρύ", και γι αυτό έσπευσε να απαλλαχτεί από το "φορτίο", όπως όλα τα αιλουροειδή φυσιολογικά κάνουν. Μήπως του άλλαξες κάτι στο φαγητό ή "έκλεψε"κάτι τη στιγμή που δεν τον είδες?
Παρακολούθησέ τον για κανα 24ωρο, αν και δεν νομίζω να υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:30, 11-10-15:

ευτυχως δεν εχει ξανακανει απο εκεινη την ωρα και γενικα συμπεριφερεται φυσιολογικα.
υποθετω παραφαγε(ειναι και λαιμαργος) ή εφαγε αποτομα, καθως αυτο που...εβγαλε ηταν σαν κροκετες πολτοποιημενες.
δεν τους εχω αλλαξει φαγητο, και μαλιστα τρωνε το ιδιο πλεον με τη σαντι. και δεν ειχα κατι εκτεθειμενο που μπορει να βουτηξε, εκτος αν εφαγε κανενα μυγακι και τον πειραξε.
θα προσπαθησω να βρω στα κοντινα πετ σοπ παστα για τις τριχομπαλες να τους δωσω γτ ειχα ξεχαστει και δεν τους εχω δωσει καναδυο μηνες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:12, 11-10-15:

εκτος αν εφαγε κανενα μυγακι και τον πειραξε
Δεν είναι τόσο το μυγάκι, η Τέρψη συχνά-πυκνά τα καταβροχθίζει. Αυτό που κατ'εξοχήν προκαλεί εμετό στις γάτες, είναι η βρωμούσες. Ειδικά άνοιξη και φθινόπωρο κάνω συχνές εφόδους στο μπαλκόνι και τις απομακρύνω, αν και χθες βράδυ βρήκα και μια, μέσα στο σπίτι που είχε εισβάλει από την ανοιχτή μπαλκονόπορτα.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 10:01, 30-04-16:

καλημερα, σημερα το πρωι ο Τομ εκανε εμετο μετα ομως επαιζε κανονικα οπως καθε πρωι, του βαλαμε λιγες κροκετες εφαγε κανονικα και συνεχιζε να παιζει ομως μετα απο μια ωριτσα το πολυ ξαναεκανε, η αδερφη μου αργοτερα του ξαναεδωσε φαγητο (κροκετες) με αποτελεσμα να κανει 3η φορα εμετο. η συμπεριφορα του ειναι σχεδον ιδια με αλλες φορες παιζει περπαταει στο σπιτι κανονικα, η κτηνιατρος θα ειναι κλειστη αυτες τις μερες οποτε δεν ξερω αμα βρω κανεναν αλλον γιατρο. οι γονεις μου επισης ειναι αυστηροι σε αυτο το θεμα λενε να παριμενουμε μηπως περασει μην τρεχουμε στην κτηνιατρο αμεσως και πληρωνουμε ποσα... ξερετε τι μπορω να κανω εγω να τον βοηθησω; αρχικα δεν θα του δωσω να φαει για ωρες να ηρεμησει λιγο το στομαχακι του αλλα αμα αρχισει να πειναει τι να του δωσ;

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 16:16, 25-01-17:

Μετά από αλλαγή τροφής.. του έδινα για 1 χρόνο arden grange και είπα να του αλλάξω όπως θεωρώ σε ποιο καλη τροφηχωρίς σιτηρά τηςN and D.. έκανε εμετό... τι μπορώ να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:35, 25-01-17:

Υποθέτω ότι η μετάβαση στη νέα τροφή δεν έγινε σταδιακά.Ανακάτεψε λίγη νέα με λίγη από την παλιά αν έχεις και παρακολούθα.Ίσως να ήταν και εντελώς άσχετο με την τροφή.Πως είναι μετά τον εμετό,ζωηρό ή κουρασμένο?και ο εμετός περιείχε εμφανείς κροκέτες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nata5682

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nata5682
H nata5682 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nata5682 έγραψε στις 02:24, 21-03-17:

Καλησπέρα!!!!
Η γάτα μου πριν λίγο έκανε κάτι σαν σπασμούς στο στομάχι και προσπαθούσε να βγάλει κάτι από μέσα της. Τελικά έβγαλε 2 φορές, μια κίτρινη βλεννα, λίγη ποσότητα, όσο ένα κουταλάκι του γλυκού κάθε φορά ( σορυ για τις λεπτομέρειες). Έχω φρικάρει. Της έβαλα να φάει να δω αν έχει όρεξη και έφαγε και από διάθεση είναι καλά!!! Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;;;

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 03:28, 21-03-17:

Κάθε πότε τρώει;
Κατά τα άλλα πώς είναι; Παίζει, τρέχει κλπ;
Και, είναι μόνιμα εντός σπιτιού; Ακόμα κι αν ναι, υπάρχει πιθανότητα να έφαγε κάτι που δεν έπρεπε;

Γιατί ρωτάω:
Πριν κάποιο διάστημα το ίδιο έκανε και η Σεσίλια, η δικιά μου. Ανησύχησα, αλλά τελικά έκανε εμετό γιατί εκείνες τις μέρες έτρωγε μία φορά την ημέρα, το άλλαξα σε 3 και όλα καλά (τα λεγόμενα "hunger pukes", τον ακριβή ελληνικό όρο δεν τον ξέρω).
Παρόλα αυτά κάποια άλλη στιγμή το ξανάκανε, επέμενε μάλιστα να πάει βόλτα κατά την οποία βοσκούσε επίμονα. Τελικά έβγαλε ένα κομματάκι πλαστικό.

Η μία περίπτωση δεν είχε σχέση με την άλλη, η πρώτη ήταν ακίνδυνη, η δεύτερη θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα.
Αν με συχνό τάισμα εξακολουθεί να κάνει, πήγαινε από τον γιατρό. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, αλλά μπορεί να είναι σοβαρότερο, οπότε καλού κακού κάντε ένα check up.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:25, 21-03-17:

Αγαπητή nata, εφ'όσον η γατούλα είναι γενικά καλά και εξακολουθεί να τρώει, υπάρχει το ενδεχόμενο να πρόκειται για κακο-χωνεμένες τριχόμπαλες.
Ο εμετός στην γάτα δεν είναι κάτι σπάνιο εξ αιτίας αυτού κι όχι ανησυχητικός- εκτός κι αν συνεχίζει απανωτές φορές, σταματάει να τρώει, δείχνει υποτονικότητα ή υπνηλία κλπ. οπότε πρέπει να τη δει επειγόντως κτηνίατρος.
Κι επειδή είναι η εποχή που ήδη έχουν αρχίσει και ξεφορτώνονται το ..."χειμωνιάτικο" τρίχωμα τους και λόγω του οτι τα στομαχάκια τους δεν μπορούν πάντα να διαχειριστούν το "βαρύ" φορτίο των συσσωρευμένων τριχών, θα σου συνιστούσα να προμηθευτείς μια καλή "παστούλα" ειδικά γι αυτό το σκοπό (όπως π.χ. η Defur-Um που δίνω εγώ στη δική μου που έχει παρόμοιο πρόβλημα) που θα της δίνεις προληπτικά σε δόση 1/4 του κουταλιού του γλυκού περίπου μια φορά την εβδομάδα.
Μια γλαστρούλα με γατόχορτο στη διάθεσή της να μασουλάει όποτε το χρειαστεί, επίσης θα μπορούσε να βοηθήσει.

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη secretsoul
H secretsoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 20:45, 07-04-17:

η γατονα μου ειναι ειναι 9 χρονων τωρα τελευταια οτι τρωει το βγαζει ξεκινησα να της δινω φαρμακο για εμετους. Γιατι συμβαινει αυτο? που οφειλεται ? τι μπορω να κανω να την βοηθησω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:05, 07-04-17:

Αν δεν της έχεις αλλάξει την τροφή, μήπως έχει καποιο πρόβλημα στο στομαχάκι της; Την έχει εξετάσει κτηνίατρος;

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

H secretsoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 21:11, 07-04-17:

δεν εχεται ευκολα αλλα ατομα να την ακουμπανε μονο εμενα οχι δεν την εχω παει ακομη σε κτηνιατρο απο σημερα το πρωι συνεβειι αυτο οχι δεν της εχω αλλαξει τροφη καθολου...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:16, 07-04-17:

Έχει όρεξη, πάντως τρώει; Αν ναι, πιθανόν κάποια ιωσούλα.
Δες πώς θα είναι και αύριο, κι αν συνεχίσει τους εμετούς τότε θα πρέπει να επισκεφτείτε τον γιατρό. Το φάρμακο για τους εμετούς δεν βοηθάει, γιατί καλύπτει το πρόβλημα προσωρινά και θα πρέπει να βρεθεί η αιτία.

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 22:09, 07-04-17:

ναι εχει ορεξη ευτυχως και ορεξη για παιχνιδι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:40, 07-04-17:

Περαστικά να είναι και σύντομα, εύχομαι

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 22:49, 07-04-17:

Αμην και σε ευχαριστω θερμα

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 16:47, 08-04-17:

Την γατα πρεπει να την δει κτηνιατρος. Δεν δινουμε φαρμακα χωρις να εχει προηγηθει εξεταση απο ειδικο.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 16:26, 13-08-17:

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ τις ανησυχίες μου στο θέμα των εμετών, καθώς η γάτα μου τελευταία κάνει εμετό περίπου κάθε 2-3 μέρες. Είναι μακρύτριχη και προσπαθώ να τη χτενίζω τακτικά και να της βγάζω όσο το δυνατόν περισσότερη τρίχα (μέχρι που να διαπιστώσω ότι πλέον μαδάει ελάχιστα), δίνω την πάστα Deffur-Um σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιάτρου, όμως επειδή πλένεται τακτικά, αναπόφευκτα καταπίνει συνεχώς τρίχες και κατα πάσα πιθανότητα αυτό της δημιουργεί το πρόβλημα. Ένα διάστημα έδινα την ειδική τροφή Royal Canin για τριχόμπαλες και οι εμετοί έγιναν σπάνιοι, όμως δυστυχώς λόγω εμφάνισης αλλεργιών, αναγκάστηκα ν'αλλάξω σε υποαλλεργική κλινική τροφή της Royal και από τότε οι αλλεργίες σταμάτησαν όμως οι εμετοί έγιναν πιο συχνοί.
Στον εμετό που κάνει, βγάζει συνήθως το φαγητό της σε μορφή χυλού και δε διακρίνω τρίχες, οπότε σκέφτομαι πως ίσως βγάζει το φαγητό επειδή δεν μπορεί να βγάλει τις τρίχες ή στο χειρότερο σενάριο οι τρίχες της έχουν μπλοκάρει το έντερο και δεν μπορεί να απορροφηθεί η τροφή. Την είχα πάει στο γιατρό και το είχαμε συζητήσει, όμως δε φάνηκε ν'ανησυχεί ιδιαίτερα και μου είπε είναι φυσιολογικό να κάνει εμετό τώρα το καλοκαίρι που μαδάει και να δίνω την παστα 2 φορές τη βδομάδα αντί μια. Μου είπε εάν κάνει πάνω από μια φορά τη μέρα ή αρχίσει να βγάζει υγρά και όχι το φαγητό της να την πάω για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις ώστε να διαπιστώσουμε εάν υπάρχει άλλο πρόβλημα στο στομάχι ή το έντερο.
Αυτή την περίοδο, έλειπα σε ταξίδι για λίγες μέρες και οταν γύρισα βρήκα 2 εμετούς στο σπίτι (συνηθισμένα πράγματα) κ έκανε αλλον ένα τη μέρα που γύρισα. Γενικά, έχει όρεξη να φάει και η συμπεριφορά της είναι κανονική, εκτός από τις φορές που θέλει να κάνει εμετό και είναι λίγο πεσμένη (την έχω μάθει). Μετά τον εμετό, συνήθως δείχνει να νιώθει ανακούφιση όμως την αφήνω νηστική για περίπου 12 ώρες σύμφωνα με οδηγίες του γιατρού μέχρι να ηρεμίσει το στομάχι. Επίσης να σημειώσω πως δεν τρώει τίποτα άλλο πέρα από ξηρή τροφή, εκτός από καμια κονσέρβα που δίνω που και που για λιχουδιά και το σπίτι είναι πάντα καθαρό από χνούδια ή ύποπτα αντικείμενα που μπορεί να καταπιεί.
Εσείς τί πιστεύετε από τις δικές σας εμπειρίες; Είναι φυσιολογικό το να κάνει τέτοιους εμετούς τόσο συχνά ή πρέπει να ανησυχήσω και να ζητήσω από το γιατρό εξετάσεις το συντομότερο; Αν γνωρίζετε κάποια άλλη συμβουλή που να βοηθάει στην αποβολή των τριχομπαλων και την αποτροπή των εμετών, θα μου ήταν ιδιαίτερα βοηθητικό να τη μοιραστείτε μαζί μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:14, 13-08-17:

Είναι φανερό οτι η γατούλα σου, πέρα από το οτι καταπίνει πολλή τρίχα, έχει και ιδιαίτερη ευαισθησία στο στομάχι της.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε να της αλλάξεις τροφή και να δοκίμαζες αντί της royal, κάποια αντίστοιχη ειδική, της hills π.χ.

Επίσης υπάρχει κι άλλη παστούλα για τις τριχόμπαλες, η GimCat μήπως(με ιατρική συγκατάθεση πάντα) αποβεί πιο αποτελεσματική και αραιώσει η συχνότητα των εμετών.

Τέλος, ειδικά για τις μακρύτριχες γατούλες, οι γιατροί συνήθως συνιστούν πότε-πότε μέσα στην ξηρά τροφή να προσθέτουμε και λίγο ελαιόλαδο, έτσι ώστε να μπορεί πιο εύκολα να "γλιστράει" μέσα στο εντερικό τους σύστημα.
Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή στη συχνότητα και στην ποσότητα του ελαιόλαδου, γιατί σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να αποβεί τοξικό.
Ρώτα και τον δικό σας κτηνίατρο σχετικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 13-08-17 στις 20:27. Αιτία: διόρθωση συντακτικού
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 20:48, 13-08-17:

Ευχαριστώ για την απάντηση Alcyone, όντως έχει ευαίσθητο στομάχι αλλά η αλήθεια δε συμπαθώ πολύ τις τροφές της Hills, οπότε λόγω και των αλλεργιών λέω να μην πειραματιστώ. Είχα ρωτήσει κ εγώ το γιατρό αν υπάρχει κάποια άλλη πάστα πιο αποτελεσματική και επέμενε στην Deffur-Um, όμως θα ψάξω κι αυτή που αναφέρεις εσύ, καθώς αυτή που έχω δε φαίνεται να κάνει δουλειά.
Όσον αφορά το λάδι στην τροφή, της ρίχνω σταγονες από λάδι με ω3 ειδικό για γάτες. Ελπίζω να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση μετά το καλοκαίρι που σταματάνε να μαδάνε τόσο, γιατι πραγματικά την έχω σχεδόν ξεμαλλιάσει από το βούρτσισμα κι απορώ πως βρίσκει ακόμα τόση τρίχα και καταπίνει..Αλλά αιλουροειδή είναι αυτά, τον καλλωπισμό τον έχουν στο τσεπάκι τους.
Όπως και να'χει, εμένα μου μπήκαν υποψίες και καλού κακού θα την παω για καμιά πιο εξειδικευμένη εξέταση.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 13-08-17:

Είναι και στον οργανισμό της κάθε γάτας. Εδώ η δική μου που είναι κοντότριχη, έχει πρόβλημα με τις τριχόμπαλες.
Μικρότερη δε όταν ήταν, έκανε πολύ συχνά εμετούς και έτσι έμαθα κι εγώ το Defurr-Um κι ακόμα της δίνω μια φορά την εβδομάδα κάθε που αρχίζει η περίοδος που μαδάνε.
Όμως όσο μεγαλώνει έχουν αραιώσει αισθητά οι εμετοί εξ αιτίας τριχόμπαλλων, χωρίς βέβαια να πάψουν εντελώς.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 21:43, 13-08-17:

Πάλι καλά που μειώθηκαν σε κάποιο βαθμό στη δικιά σου. Εγώ ανησυχώ μήπως φράξουν το έντερο οι τρίχες, αν κ η τουαλέτα της είναι κανονική.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:22, 13-08-17:

Εμένα είχε και δυσκοιλιότητα, αλλά της βάζω καθημερινά μικρή ποσότητα κονσέρβας για έξτρα ενυδάτωση, που πιστεύω βοηθάει και στην περίπτωση των τριχόμπαλων (αφού μέρος αυτών αποβάλλεται με τα "κακά" της) και διαπίστωσα αρκετή βελτίωση.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 00:39, 14-08-17:

Σωστό, απλά εγώ έχω περιορίσει τις κονσέρβες καθώς ο γιατρός μου είπε να προσέχω πολύ τη διατροφή της λόγω των αλλεργιών. Αν βρω καμια υγρή τροφή υποαλλεργική θα το κάνω κ εγώ αυτό μήπως και βοηθήσει.

Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ollie
H Ollie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ollie έγραψε στις 14:11, 23-06-19:

Το γατί μου είναι ενός μηνός και κάτι και εκτός από το γάλα του, τού ξεκίνησα και κονσερβούλα πατέ για Kitten της Hills. Σήμερα το πρωί του έδωσα γάλα και μετά από κανα τρίωρο κονσέρβα. Λίγες ώρες αργότερα έκανε εμετό. Να σταματήσω το γάλα του ή την κονσέρβα; Μήπως βιάστηκα να του δώσω κονσέρβα και χρειάζεται μόνο γάλα; Αύριο θα πάμε στον κτηνίατρο...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:09, 23-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ollie
Το γατί μου είναι ενός μηνός και κάτι και εκτός από το γάλα του, τού ξεκίνησα και κονσερβούλα πατέ για Kitten της Hills. Σήμερα το πρωί του έδωσα γάλα και μετά από κανα τρίωρο κονσέρβα. Λίγες ώρες αργότερα έκανε εμετό. Να σταματήσω το γάλα του ή την κονσέρβα; Μήπως βιάστηκα να του δώσω κονσέρβα και χρειάζεται μόνο γάλα; Αύριο θα πάμε στον κτηνίατρο...
Καλό μεσημέρι ollie.... Μεχρι αύριο που θα το πας στον κτηνίατρο θα πρότεινα να του δίνεις μόνο γάλατακι... Αυτό που έτρωγε δηλ μέχρι τώρα... Πιθανόν η κονσέρβα να του έπεσε λίγο απότομα στο στομαχι του...
Σιγά σιγά και καλύτερα θα ήταν μικρά και τακτικά γεύματα...
Αύριο αφού το εξετάσει ο γιατρός να ζητήσεις οδηγίες για το πως θα συνεχίσεις...

Περαστικά στο μικράκι και ενημέρωσε μας όταν επιστρέψετε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alexandra83, stefanosf

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμετός με αίμα - Από ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-19 στις 19:15.
    • Εμετός και διάρροια! - Από chr1st1na1
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-18 στις 20:19.
    • Εμετός και διάρροια - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-11-12 στις 21:19.
    • Εμετός - Από dimangelid
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-09 στις 16:34.
    • Κίτρινος εμετός - Από gingin
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-08 στις 16:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους