Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,510 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 413 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μπορεί να έχει το γατί μου;

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:10, 18-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkinoow123
Τον πήγα στο γιατρό προ-ημερών και μου είπε ότι μάλλον έχει ιογενή αναιμία της γάτας...
΄Ετσι απλά, ή κατόπιν εξετάσεων αίματος; Έδωσε κάποια αγωγή;
Η ιογενής αναιμία δεν αστειεύεται, χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση με ισχυρή αντιβίωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkinoow123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkinoow123
Ο alkinoow123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alkinoow123 έγραψε στις 23:44, 18-01-17:

Δεν έκανε αιματολογικές εξετάσεις αλλά θα τον ξαναπαώ αύριο πρωί - πρωί γιατί χειροτέρεψε η δυσκολία του στην αναπνοή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkinoow123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkinoow123
Ο alkinoow123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alkinoow123 έγραψε στις 13:09, 25-01-17:

Ευτυχως, πηγαν ολα περιφιμα και ο γατουλης μου ειναι ξανα ζωντανος, τρωει και αναπνεει κανονικα. Ευχαριστω...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:29, 25-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkinoow123
Ευτυχως, πηγαν ολα περιφιμα και ο γατουλης μου ειναι ξανα ζωντανος, τρωει και αναπνεει κανονικα. Ευχαριστω...
Πολύ ευχάριστα νέα, σιδερένιος να είναι και να μην του ξανασυμβεί τίποτα τέτοιο εύχομαι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:14, 25-01-17:

Τέλος καλό ,όλα καλά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περλοή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Περλοή
H Περλοή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Περλοή έγραψε στις 15:59, 19-05-17:

Καλησπέρα!
Εχθές το γατάκι ήταν λίγο υποτονικό και νευρικό, δηλαδή κοιμόταν όλη την ώρα και όταν το χαϊδευα εδειχνε ενοχλημένο.
Σήμερα είναι χειρότερα. Το ένα του μάτι δεν το πολυανοιγει, κοιμάται συνέχεια, κάνει κάτι περίεργες κινήσεις με το κεφάλι, σαν να προσπαθει να αποφύγει κάποιο αόρατο αγγιγμα και κάποια στιγμή μετά το φαγητό παρουσίασε τρέμουλο. Έχω λίγο πανικοβληθεί. Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω Baytril. Aν δεν δω βελτίωση θα την πάω, απλά είναι 60 χλμ μακριά.
Αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ή έχει κάποια γνώση, θα το εκτιμούσα. Είμαι παρα πολύ ανήσυχη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:49, 19-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Περλοή
Καλησπέρα!
Εχθές το γατάκι ήταν λίγο υποτονικό και νευρικό, δηλαδή κοιμόταν όλη την ώρα και όταν το χαϊδευα εδειχνε ενοχλημένο.
Σήμερα είναι χειρότερα. Το ένα του μάτι δεν το πολυανοιγει, κοιμάται συνέχεια, κάνει κάτι περίεργες κινήσεις με το κεφάλι, σαν να προσπαθει να αποφύγει κάποιο αόρατο αγγιγμα και κάποια στιγμή μετά το φαγητό παρουσίασε τρέμουλο. Έχω λίγο πανικοβληθεί. Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω Baytril. Aν δεν δω βελτίωση θα την πάω, απλά είναι 60 χλμ μακριά.
Αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ή έχει κάποια γνώση, θα το εκτιμούσα. Είμαι παρα πολύ ανήσυχη.
Καλησπέρα φίλη Περλοή.
Μια και ο κτηνίατρός σου συνέστησε το συγκεκριμένο φάρμακο, θα έλεγα να του το δώσεις ακριβώς όπως σου είπε. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια πράγματα που κάνουμε ώστε τα μωράκια να έχουν περισσότερες ελπίδες για να τα καταφέρουν. Πρώτα πρώτα χρειάζεται ζεστασιά, οπότε χρειάζεσαι μια θερμοφόρα ή κάποια μπουκαλάκια από νερό γεμισμένα με ζεστό νεράκι, τυλιγμένα με κάποια πετσετούλα για να μην καεί κιόλας το μωρό.
Επίσης πρέπει να τρώει ανά κάποια συγκεκριμένα διαστήματα, ανάλογα με την ηλικία του. Επίσης κάθε φορά μετά το τάισμα πρέπει να τα βοηθάμε να κάνουνε τσισάκια και κακάκια. Τσισάκια κάνουν κάθε φορά σχεδόν, τα κακάκια αν δεν γίνονται κάθε φορά να μην σε ανησυχεί φτάνει να μην έχουν περάσει μέρες χωρίς.
Καθαρά πανάκια ή κάποιο υποσέντονο του εμπορίου για μεγαλύτερη ευκολία και για να μην πλένεις συνέχεια πανιά, εφ' όσον μπορείς φυσικά.
Από εκεί και πέρα, αν τα κάνεις όλα αυτά είναι και λίγο θέμα τύχης αν θα τα καταφέρει το γατάκι. Δυστυχώς δεν τα καταφέρνουν όλα, αρκετά πεθαίνουν για διάφορους λόγους. Είτε γιατί έχουν αρρωστήσει, είτε γιατί δεν πρόλαβαν να θηλάσουν καθόλου τη μανούλα τους (μια και το πρωτόγαλα είναι πολύ σημαντικό για τα μωράκια).
Γράψε μας πως πάει και κυρίως να μην νοιώθεις ενοχές αν δεν τα καταφέρει, εσύ κάνεις ότι μπορείς για να το σώσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περλοή

Νεοφερμένος

H Περλοή έγραψε στις 20:10, 19-05-17:

Δεν είναι μωρό το γατάκι. Είναι περιπου 1 χρόνου όπως το υπολογίζω. Το βρήκα το προηγούμενο καλοκαίρι. Λυπάμαι αν σας μπέρδεψα.
Έψαξα λίγο για ασθενειες γατών και διάβασα για την περιτονίτιδα, το οποίο με πανικόβαλε. Της έδωσα το πρώτο χαπάκι και από δω και πέρα περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί.
Ευχαριστώ για την απάντηση

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:18, 19-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Περλοή
Δεν είναι μωρό το γατάκι. Είναι περιπου 1 χρόνου όπως το υπολογίζω. Το βρήκα το προηγούμενο καλοκαίρι. Λυπάμαι αν σας μπέρδεψα.
Έψαξα λίγο για ασθενειες γατών και διάβασα για την περιτονίτιδα, το οποίο με πανικόβαλε. Της έδωσα το πρώτο χαπάκι και από δω και πέρα περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Αλλάζει το πράγμα τότε. Είναι μια γατούλα ενήλικη που είναι άρρωστη και χρειάζονται κάποιες μέρες για να δράσει η αντιβίωση. Δεν είναι απαραίτητο να έχει περιτονίτιδα η γατούλα σου, υπάρχουν ένα σωρό ιώσεις που κάνουν αυτά τα συμπτώματα, ειδικά αν η γατούλα έχει πυρετό.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις λοιπόν, να την έχεις στα ζεστά μια και ψύχρανε ο καιρός τις τελευταίες μέρες και να της δίνεις την θεραπεία της όπως ακριβώς σου συνέστησε ο κτηνίατρος. ΄Εχε της και φαγάκι πάντα στο μπωλάκι της μαζί με φρέσκο νεράκι και σιγά σιγά θα ανακάμψει πιστεύω.
Κάποτε είχαν αρρωστήσει όλα μου τα γατιά από μια ίωση, τα δύο την πέρασαν αρκετά ελαφριά και την ξεπέρασαν πολύ γρήγορα. Η μεγάλη μου όμως την πέρασε άσχημα και για αρκετές μέρες δεν έτρωγε και ήταν έτσι υποτονική. Τελικά με τα πολλά έδρασε η αντιβίωση και άρχισε να της περνάει κι όλα αυτά ενώ ήταν εμβολιασμένα όλα τα γατιά μου. Το μόνο extra που θα σε συμβούλευα, είναι να πάρεις φυσιολογικό ορό και με μια σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται και απαλά για να μην τραυματιστεί) να ρίχνεις μια μικρή ποσότητα στα ρουθούνια της για να ξεβουλώσει η μυτούλα της. Πολλές φορές δεν τρώνε γιατί δεν μπορούν να μυρίσουν την τροφή τους.

Παράθεση

Περλοή

Νεοφερμένος

H Περλοή έγραψε στις 20:30, 19-05-17:

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου!
Έχω μεγάλη αγωνία για το γατάκι. Ενήλικη ή όχι, τη βλέπω όπως την πρώτη μέρα που βρέθηκε, μωρό... Καταλαβαίνετε...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:31, 19-05-17:

Καταλαβαίνω πολύ καλά, έτσι ακριβώς έβλεπα την γατούλα που έχασα στα τέλη του Μάρτη στα 21 της χρόνια. Εγώ βλέπεις την είχα από μωράκι...

Παράθεση

integral266

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη integral266
Ο integral266 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O integral266 έγραψε στις 17:17, 04-06-17:

δωστε τα φωτα σας οσοι γνωριζετε γιατι εχουμε αγχωθει πολυ με τον γατουλη μας ο οποιος ειναι περιπου 1 ετους... πριν απο κανα μηνα αρχισε να κανει εμετους και αν φτερνιζεται τον πηγαμε στον κτηνιατρο αλλα δεν μας ειπε κατι... τις τελευταιες 10 μερες ο γατουλης δεν τρωει τοσο και θεωρησαμε οτι απλα επειδη μπηκε το καλοκαιρι του κοπηκε λιγο η ορεξη αλλα πριν 7 μερες παρατηρησαμε πιανοντας τον οτι ανεβαζε υψηλη θερμοκρασια οποτε ρωτησαμε τον κτηνιατρο τι να κανουμε... αυτος μας προτεινε μια αντιβιωση την οποια ο γατουλης δεν δεχοταν να παρει μαζι με τροφη πηρε δηλ ελαχιστες φορες οποτε τον πηγαμε στον κτηνιατρο του εδωσε ενδοφλεβια αντιβιωση και καπως ο πυρετος επεσε... σημερα ομως παρατηρουμε ενα επωδυνο εξογκωμα στην κοιλια του και συγκεκριμενα στο δεξιο μερος 5 ποντους περιπου απο το ποδι του οπου εχει και στομιο... φαινεται δλδ σαν αποστημα αλλα δεν εχουμε ιδεα τι να κανουμε ο γατουλης τρωει αλλα οχι οσο παλια και ειναι παλι καπως ζεστος... μπορει να εχει να κανει μη εσωτερικο σπαλγνχο πχ ηπαρ η χολυδοχο κυστη? παρακαλω οποιος γνωριζει εστω κατι να μου πει ευχαριστω προκαταβολικα

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:16, 04-06-17:

Κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από το ίντερνετ σε μια τέτοια σοβαρή κατάσταση. Σίγουρα πρέπει να ξαναπάτε στον γιατρό και μάλιστα η γνώμη μου είναι να πάτε και σε κάποιον άλλον για δεύτερη γνώμη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:10, 04-06-17:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την pepper, χρειάζεται οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο.
Μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε αλλά δεν είμααστε γιατροί και έχουμε μόνο τις εμπειρίες μας, οι δικές που είναι αρκετές, δεν έχουν τα στοιχεία που χρειάζεστε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:21, 04-06-17:

Αυτό το εξόγκωμα, μήπως προϋπήρχε πριν τον πάτε στον γιατρό και απλώς δεν εντοπίστηκε εγκαίρως (ίσως κι επειδή ήταν μικρότερων διαστάσεων);
Και μήπως αυτό είναι η αιτία που ανέβασε πυρετό και η θεραπεία με αντιβίωση δεν αντιμετωπίζει την αιτία, παρά μόνο το σύμπτωμα;
Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες, οτι είναι καιρός να δείτε και κάποιον άλλον κτηνίατρο και μάλιστα το συντομότερο, προκειμένου να αρχίσει η θεραπεία στη "ρίζα" του προβλήματος.

Περαστικά στο γατούλη εύχομαι και περιμένουμε νέα σας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 04-06-17:

Γενικα με εξογκωμα..τρεχουμε.Δεν θελω να σε ανησυχισω..αλλα ειναι γεγονος.Ο γατουλης αμεσα πρεπει να παει κτηνιατρο.

Παράθεση

ViaSerpentis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ViaSerpentis
H ViaSerpentis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ViaSerpentis έγραψε στις 22:05, 04-07-17:

Καλησπέρα κι από εμένα, η Misty μου είναι 12 χρονών και έχει περάσει όλη της τη ζωή μέσα στο σπίτι.. Είναι στειρωμένη, τον τελευταίο χρόνο (μετά από πολύ κόπο) τρώει μόνο ξηρά τροφή, έχει κάνει όλα της τα εμβόλια και έχει δυναμική προσωπικότητα! Την προηγούμενη εβδομάδα κάτι άλλαξε στη συμπεριφορά της.. Πήγαινε να κοιμηθεί σε σημεία του σπιτιού που δεν συνήθιζε,σταμάτησε να ξύνει τα νύχια της με αποτέλεσμα να πιάνονται και γενικά ήταν πεσμένη.. Της άρχισα πάλι κονσέρβα γιατί με άγχωσε η συμπεριφορά της.. Άρχισε να τρώει πάλι και να ξύνει νύχια όμως εξακολουθεί να είναι διαφορετική.. Για παράδειγμα δεν ανεβαίνει στο κρεββάτι, θέλει να την ανεβάσω εγώ.. Κοιμάται αρκετές ώρες και έχω την εντύπωση πως όταν σηκώνεται για λίγο είναι σαν να μην έχει καλή ισορροπία στα πίσω ποδαράκια.. Παλιά την πήγαινα στον Αίλουρο, τελευταία φορά που είχα πάει είχε αναλάβει το κτηνιατρείο μια άλλη κοπέλα.. Σκέφτομαι μήπως βρω κάπου κοντά στην περιοχή μου (Κορυδαλλό) κάποιον καλό.. Μήπως όμως είχε κάποιος από εσάς κάποια αντίστοιχη εμπειρία για να μου πει μια γνώμη;; Πέμπτη που το επιτρέπει το πρόγραμμα της εργασίας μου θα την πάω να τη δει γιατρός! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:11, 04-07-17:

Καλησπέρα φίλε χρήστη. Η γατούλα σου έχει κάτι παθολογικό σίγουρα, ίσως λόγω ηλικίας να έχει πάθει αρθριτικά και την δυσκολεύουν, αλλά υπάρχουν κι άλλες παθήσεις, πιο σοβαρές, που έχουν τέτοια συμπτώματα.
Η συμβουλή μου είναι όσο πιο γρήγορα γίνεται κτηνίατρος για να πάρεις μια σωστή εκτίμηση. Για γιατρούς κοντά στην περιοχή σου, μπορείς να δεις το θέμα μας αυτό, που χρήστες μας συστήνουν κτηνίατρους καθώς και τη λίστα κτηνιάτρων που έχουμε στο MyCat.
Επίσης μένω κι εγώ Κορυδαλλό και θα χαρώ να σε βοηθήσω στέλοντάς σου πμ με κτηνίατρους που πηγαίνω τα γατιά μου εδώ και χρόνια.

Παράθεση

ViaSerpentis

Νεοφερμένος

H ViaSerpentis έγραψε στις 22:19, 04-07-17:

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου προτείνατε κάποιον γιατρό που εμπιστεύεστε! Άλλαξε πολύ απότομα η συμπεριφορά της και στην αρχή να πω την αλήθεια θεώρησα πως οφείλετε στο γεγονός πως τον τελευταίο καιρό έρχονται τα ανήψια μου στο σπίτι κι επειδή δεν συμπαθεί τους μικρούς ανθρώπους εξαφανίζεται..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:22, 04-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από ViaSerpentis
Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου προτείνατε κάποιον γιατρό που εμπιστεύεστε! Άλλαξε πολύ απότομα η συμπεριφορά της και στην αρχή να πω την αλήθεια θεώρησα πως οφείλετε στο γεγονός πως τον τελευταίο καιρό έρχονται τα ανήψια μου στο σπίτι κι επειδή δεν συμπαθεί τους μικρούς ανθρώπους εξαφανίζεται..
Υπάρχει περίπτωση να έχει παίξει κι αυτό το ρόλο του, κάποιες γατούλες είναι κάπως έτσι. Είχα κι εγώ μια που δεν ήθελε να βλέπει άλλον άνθρωπο εκτός από μας και κυρίως παιδιά.
Σου στέλνω και πμ.

Παράθεση

ViaSerpentis

Νεοφερμένος

H ViaSerpentis έγραψε στις 22:30, 04-07-17:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση!! (Ακόμα ψάχνω να βρω που είναι τα μηνύματα, χεχεεχ)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:35, 04-07-17:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση!! (Ακόμα ψάχνω να βρω που είναι τα μηνύματα, χεχεεχ)
Αν δεν σου βγάλει άμεση ειδοποίηση θα τα δεις πάνω δεξιά δίπλα στο νικ σου, θα γράφει 1 για παράδειγμα αν έχεις ένα νέο μήνυμα.

Παράθεση

ViaSerpentis

Νεοφερμένος

H ViaSerpentis έγραψε στις 18:07, 09-07-17:

Καλησπέρα και πάλι!
Την Πέμπτη πήγα τη γατούλα μου στο γιατρό και της έκαναν εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία. Δεν βρήκαμε κάτι ανησυχητικό παρά μόνο ένα ακροφύσιο κοντά στην ουρά το οποίο ίσως να της ακούμπαγε κάποιο νεύρο και να την ενοχλούσε. Προληπτικά της έκαναν ένεση κορτιζόνης, αντιβιωτική και αντιφλεγμονώδη. Την πήγα και την Παρασκευή και της έκαναν το ίδιο αλλά με ισχύ τριών εικοσιτετραώρων. Προς το παρόν είναι σχεδόν εντελός καλά. Αν συνεχίσει να είναι έτσι από αύριο μου είπαν πως δεν χρειάζεται να την ξαναπάω.. Αν όμως καταπέσει πάλι θα κάνουμε και άλλες εξετάσεις μέχρι να δούμε τι της φταίει.. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κυρία Βάσω για τη συμβουλή και το ενδιαφέρον της!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:20, 09-07-17:

Καλησπέρα και πάλι!
Την Πέμπτη πήγα τη γατούλα μου στο γιατρό και της έκαναν εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία. Δεν βρήκαμε κάτι ανησυχητικό παρά μόνο ένα ακροφύσιο κοντά στην ουρά το οποίο ίσως να της ακούμπαγε κάποιο νεύρο και να την ενοχλούσε. Προληπτικά της έκαναν ένεση κορτιζόνης, αντιβιωτική και αντιφλεγμονώδη. Την πήγα και την Παρασκευή και της έκαναν το ίδιο αλλά με ισχύ τριών εικοσιτετραώρων. Προς το παρόν είναι σχεδόν εντελός καλά. Αν συνεχίσει να είναι έτσι από αύριο μου είπαν πως δεν χρειάζεται να την ξαναπάω.. Αν όμως καταπέσει πάλι θα κάνουμε και άλλες εξετάσεις μέχρι να δούμε τι της φταίει.. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κυρία Βάσω για τη συμβουλή και το ενδιαφέρον της!!!
Το ευχαριστώ μου φίλε μου, θα είναι να είναι εντελώς καλά η γατούλα σου.
Κράτα μας ενήμερους πάντως πως πάει.

Παράθεση

ViaSerpentis

Νεοφερμένος

H ViaSerpentis έγραψε στις 18:47, 09-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Το ευχαριστώ μου φίλε μου, θα είναι να είναι εντελώς καλά η γατούλα σου.
Κράτα μας ενήμερους πάντως πως πάει.
Ανεξάρτητα από το πως θα πάει ! Διότι μέσα στον πανικό μου χρειαζόμουν μια καλή γνώμη και την πήρα από εσάς!! Εύχομαι το επόμενο μήνυμά μου να λέει πόσο καλά πάει η Misty!!!!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:17, 10-07-17:

Αυτές τις ημέρες βρίσκομαι συνεχεια στο σπίτι .Ο γάτος μου, περιβόητος φαγάνας που εδω και ενάμισυ χρόνο που συμβιώνουμε τρώει σταθερά 2 γεύματα την ημέρα και τα εξαφανίζει στο λεπτό εδώ και 2 ημέρες τρώει ελάχιστα , το φαγητό μένει στο παιτο του , παρόλα αυτά δεν φαινεται αρρωστος. Πηγαίνει στο ντουλακπι με το φαγητό , ζηταει φρέσκο αλλά και παλι δεν το τρώει , δεν κοιμαται τις ωρες που κοιμοτανε , ειναι καπως νευρικος , σαν να βαριεται , ξυνει τα τζαμια να βγει και οταν ειναι αυτα που οδηγουν στο μπαλκονι και οχι στο δρομο του τα ανοιγω αλλά τις περισσοτερες φορες θελει να μεινει μεσα να μου νιαουρίζει κατά πρόσωπο και αναρωτιεμαι ...φταιει η ζέστη ? Φταίει που του μπαστακώθηκα όλες τις ώρες στο σπίτι εκει που έμενε και αρκετα μόνος?ή έχει κατι άλλο η υγεία του . Καμία ιδέα ???

Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leoplusma
H leoplusma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H leoplusma έγραψε στις 18:59, 10-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Αυτές τις ημέρες βρίσκομαι συνεχεια στο σπίτι .Ο γάτος μου, περιβόητος φαγάνας που εδω και ενάμισυ χρόνο που συμβιώνουμε τρώει σταθερά 2 γεύματα την ημέρα και τα εξαφανίζει στο λεπτό εδώ και 2 ημέρες τρώει ελάχιστα , το φαγητό μένει στο παιτο του , παρόλα αυτά δεν φαινεται αρρωστος.
Ως εδώ, θα μπορούσε κάποιος να πει πως ίσως η γάτα έχει κάποιο θέμα υγείας, όταν χάνει την όρεξή της και δεν είναι σε οίστρο, μπορεί να σημαίνει ασθένεια. Αλλά μετά περιγράφεις :

Πηγαίνει στο ντουλακπι με το φαγητό , ζηταει φρέσκο αλλά και παλι δεν το τρώει , δεν κοιμαται τις ωρες που κοιμοτανε , ειναι καπως νευρικος , σαν να βαριεται , ξυνει τα τζαμια να βγει και οταν ειναι αυτα που οδηγουν στο μπαλκονι και οχι στο δρομο του τα ανοιγω αλλά τις περισσοτερες φορες θελει να μεινει μεσα να μου νιαουρίζει κατά πρόσωπο και αναρωτιεμαι ...φταιει η ζέστη ? Φταίει που του μπαστακώθηκα όλες τις ώρες στο σπίτι εκει που έμενε και αρκετα μόνος?ή έχει κατι άλλο η υγεία του . Καμία ιδέα ???
Άλλαξαν δύο πράγματα στην καθημερινότητά του, η ζέστη και οι ώρες που είσαι σπίτι και αυτά είναι αρκετά για να συμπεριφέρεται έτσι, κατ' εμέ. Σε κάθε περίπτωση, μία επίσκεψη στον κτηνίατρο δεν θα κοστίσει και δεν θα βλάψει, ο γιατρός με την εμπειρία του, το κοίταγμα στα αυτιά, την πίεση στη κοιλιά και φυσικά το λατρεμένο θερμόμετρο θα σου πει με μεγαλύτερη σιγουριά αν έχει κάτι η γάτα.

leo

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:12, 10-07-17:

Αν τον έχει δει πρόσφατα γιατρός και είναι όλα εντάξει, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις υπόλοιπες φυσιολογικές του λειτουργίες, δεν μένει παρά να αποδώσουμε αυτόν τον εκνευρισμό στη ζέστη που, με την ευκαιρία της παραμονής σου στο σπίτι, βρήκε ευκαιρία να σου εκφράσει.

Σε περίπτωση που παραταύτα ανησυχείς και τον βλέπεις να χάνει βάρος, το μόνο που μπορεί να σε καθησυχάσει είναι μια εκ νέου επίσκεψη στον κτηνίατρο.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:37, 10-07-17:

Αυτές τις ημέρες βρίσκομαι συνεχεια στο σπίτι .Ο γάτος μου, περιβόητος φαγάνας που εδω και ενάμισυ χρόνο που συμβιώνουμε τρώει σταθερά 2 γεύματα την ημέρα και τα εξαφανίζει στο λεπτό εδώ και 2 ημέρες τρώει ελάχιστα , το φαγητό μένει στο παιτο του , παρόλα αυτά δεν φαινεται αρρωστος. Πηγαίνει στο ντουλακπι με το φαγητό , ζηταει φρέσκο αλλά και παλι δεν το τρώει , δεν κοιμαται τις ωρες που κοιμοτανε , ειναι καπως νευρικος , σαν να βαριεται , ξυνει τα τζαμια να βγει και οταν ειναι αυτα που οδηγουν στο μπαλκονι και οχι στο δρομο του τα ανοιγω αλλά τις περισσοτερες φορες θελει να μεινει μεσα να μου νιαουρίζει κατά πρόσωπο και αναρωτιεμαι ...φταιει η ζέστη ? Φταίει που του μπαστακώθηκα όλες τις ώρες στο σπίτι εκει που έμενε και αρκετα μόνος?ή έχει κατι άλλο η υγεία του . Καμία ιδέα ???
Ποσων χρονων ειναι ο γατος; Επισης οταν λες δεν αδειαζει το πιατο του;; Τρωει το μισο απ´οτι ετρωγε; δεν τρωει τιποτα;

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:26, 10-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από leoplusma
Ως εδώ, θα μπορούσε κάποιος να πει πως ίσως η γάτα έχει κάποιο θέμα υγείας, όταν χάνει την όρεξή της και δεν είναι σε οίστρο, μπορεί να σημαίνει ασθένεια. Αλλά μετά περιγράφεις :

Άλλαξαν δύο πράγματα στην καθημερινότητά του, η ζέστη και οι ώρες που είσαι σπίτι και αυτά είναι αρκετά για να συμπεριφέρεται έτσι, κατ' εμέ. Σε κάθε περίπτωση, μία επίσκεψη στον κτηνίατρο δεν θα κοστίσει και δεν θα βλάψει, ο γιατρός με την εμπειρία του, το κοίταγμα στα αυτιά, την πίεση στη κοιλιά και φυσικά το λατρεμένο θερμόμετρο θα σου πει με μεγαλύτερη σιγουριά αν έχει κάτι η γάτα.

leo
Δεν έκανε ιδιαίτερη ζέστη τις τελευταίες ημέρες, ειδικά σε σύγκριση με τον καύσωνα που περάσαμε πριν 10 μέρες. Εγώ θα τον πήγαινα στο γιατρό για εξέταση.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:40, 10-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinoylhs
Δεν έκανε ιδιαίτερη ζέστη τις τελευταίες ημέρες, ειδικά σε σύγκριση με τον καύσωνα που περάσαμε πριν 10 μέρες. Εγώ θα τον πήγαινα στο γιατρό για εξέταση.

Τότε τον είχα αναγκαστικά μόνο με air condition συνεχεια και τον επισκεπτοντουσαν 2 φορες ημερησίως για φαγητο και καθαριότητα .
Τώρα είμαι συνέχεια σπίτι οπότε τώρα που το σκεφτομαι πολλές οι αλλαγές το τελευταίο δεκαήμερο .
Ομως τα καινουργια κόλπα μου τα παρουσίασε τις τελευταίες 2 ημέρες . Θα έλεγα ότι τρώει τουλάχιστον τα 2/3 του φαγητού του αλλά το βασανίζει όλο το εικοσιτετράωρο.
Ισως τον επηρρεάζει και η δική μου κατάσταση . Είμαι σε στάδιο ανάρρωσης , δεν μπορώ να παίξω μαζί του όπως συνήθιζα και αποφάσισε και αυτός να γίνει κάτι μεταξύ σκύλου και ποντικιού . Το καινούργιο που κάνει και δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ είναι όταν είμαι ξαπλωμένη στο καναπέ πηδάει στη ράχη του μου νιαουρίζει και ομολογώ οτι δεν τον εμπιστεύομαι γιατί έχω την εντύπωση ότι θέλει να βουτήξει πάνω μου και δεν ξέρω με τί διαθέσεις.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. .

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:50, 10-07-17:

Ας ελπίσουμε λοιπόν να είναι προσωρινή αυτή η περίεργη συμπεριφορά του, όσο διαρκεί αυτή η μεταβατική περίοδος των αλλαγών.
Καλή ανάρρωση να σου ευχηθώ και στο εξής... "σιδερένια"!

Παράθεση

iokasti_21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iokasti_21
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O iokasti_21 έγραψε στις 13:48, 30-07-17:

Καλησπέρα,θα ήθελα τα φώτα αν κάποιος είχε παρόμοιο περιστατικό ή γνωρίζει κάτι παραπάνω.Σας παραθέτω το μνμ όπως το έγραψα σε ένα μέλος της ομάδας που όπως είδα είναι κτηνίατρος μπας και βγάλω άκρη.

Έχω μια θηλυκή γατούλα 5 χρονών που την πήρα στειρωμένη από καταφύγιο ζώων σε ηλικία 3 ετών.Το τελευταίο διάστημα παρατήρησα ότι σταμάτησε να τρώει την τροφή της (naturea) και να χάνει βάρος.Της την άλλαξα και πήρα Ηills για στειρωμένες γάτες αλλά και πάλι ενώ την πρώτη φορά έφαγε λίγο φαί τις επόμενες μέρες δεν το ξαναπλησίασε. ¨Εκλεισα ραντεβού στον κτηνίατρο την ψηλάφισε και τα βρήκε όλα φυσιολογικά,παρομοίως δόντια και ούλα.Την βρήκε όμως αφυδατωμένη.Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις και οι τιμές που δεν συμφωνούν με τις φυσιολογικές είναι τα λευκά αιμοσφαίρια 5.0 με φ.τ 5.5-19.00,μέση συγκέντρωση Ηgb 32.9 με φ.τ 28.1-32.0 και κατανομή ερυθρών 23,6 με φ.τ. 14.2-17.6.
Η τρανσαμινάση είναι 211 με τιμές αναφοράς 8-52 και η φωσφατάση αλκαλική 197 ενώ τα όρια είναι 25-63. Μας καθοδήγησε στο να κάνουμε υπέρηχο τον οποίο κάναμε την επόμενη μέρα και έδειξε λιπίδωση στο συκώτι.
Της πήρα την HEPATIC της RC και LD κονσέρβα από HILLS,επίσης μου πρότεινε να της προσθέτω χολίνη σε σκόνη στο φαγητό.
Έχουν περάσει 4 μέρες και η γατούλα συνεχίζει να μην πλησιάζει το φαγητό της.Την ταίζω το πατέ σιγά σιγά στο στόμα και της δίνω νερό με σύριγγα.Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω,είναι υποτονική και συνέχεια κρύβεται.Μας έχει διαφύγει κάτι,γιατί είναι τόσο ανόρεχτη;Μπορώ να την βοηθήσω με κάποιο τρόπο να βρει την όρεξη της και να τρώει πάλι μόνη της;
Συγγνώμη και πάλι για το κατεβάτο αλλά είμαι πολύ στεναχωρημένη και δεν βλέπω κάποια βελτίωση.
Αν έχετε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:39, 30-07-17:

Καλησπέρα φίλη μου και λυπάμαι που η γατούλα σου είναι άρρωστη.
Το θέμα είναι πως μας δίνεις κυρίως κάποιες εργαστηριακές αναλύσεις, εμείς όμως δεν είμαστε γιατροί για να μπορούμε να τις ερμηνεύσουμε. Προσωπικά μόνο στο πρώτο κατάλαβα πως έχει κάπως χαμηλά λευκά, αν και λίγο από το όριο, πράγμα που ίσως να δείχνει κάτι σε κάποιον που να ξέρει. Αλήθεια, η γατούλα σου πριν την υιοθετήσεις, ή ακόμα και μετά, έχει κάνει εξετάσεις για λοιμώδη;
Δεν έχω ιδέα τι είναι η λιπίδωση στο συκώτι, ξέρω όμως πως υπάρχουν αρκετά σοβαρά προβλήματα που κάνουν τις γατούλες μας να μην τρώνε. Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να καλυτερεύσουν με κάποιο τρόπο, έστω και λίγο, για να ξαναφάνε.
Επίσης δεν βλέπω άλλη λύση από το να την δει ξανά κτηνίατρος, ή να τον συμβουλευτείς εσύ λέγοντάς του αυτά που μας έγραψες. Αν είναι κι ο ίδιος που την είδε την πρώτη φορά, ακόμα καλύτερα γιατί θα έχει καλύτερη εικόνα.
΄Ομως μόνο αυτές τις εξετάσεις της έκανε; Ούτε για σάκχαρο ούτε για νεφρά ή κάτι άλλο;

Παράθεση

iokasti_21

Νεοφερμένος

O iokasti_21 έγραψε στις 15:10, 30-07-17:

Ηπατική λιπίδωση
Η συχνότερη ηπατοπάθεια. Αν κάποια γάτα σταματήσει να τρώει κινητοποιούνται τα λίπη των λιπαποθηκών και διοχετεύονται στο αίμα. Το αποτέλεσμα είναι να γεμίσει το ήπαρ με λίπος και να προκληθούν ζημιές και δυσλειτουργίες.
Όταν την πήραμε μας ενημέρωσαν ότι έχει εξεταστεί για aids και λευχαιμία.
Δυο κτηνιάτρους έχω συμβουλευτεί,σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση η έλλειψη όρεξης πιστεύουν ότι θα επανέλθει μόνη της.Σάκχαρο και νεφρά φυσιολογικά,μόνο αυτά που είχαν απόκλιση από το φυσιολογικό έγραψα στο post.Δεν βλέπω βελτίωση και πελαγώνω.Το έγραψα εδώ μπας και υπάρχει κάποιος τρόπος από κάποιον που έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο να με βοηθήσει να της τραβήξω το ενδιαφέρον για να κάνει κίνηση να φάει κάτι μόνη της.Κονσέρβες δεν πλησιάζει, μόνο καναδυο κροκέτες τσιμπάει όταν είμαι από πάνω της και την χαιδεύω μάλλον για να μου κάνει το χατήρι και μετά φεύγει.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:34, 30-07-17:

Αφου οπως λες εχει ηπατικη λιπιδωση οι τιμες για το συκωτι δεν ειναι υψηλες; Ειχαμε και μεις προβλημα με το συκωτι και ειχαμε διαφορα θεματα και δεν ετρωγε κτλ αλλα εμενα ειναι μεγαλη σε ηλικια και λογω κορτιζονης που πηρε ειχε ανεβει πολυ το ALT που ειναι για το συκωτι. Οταν καναμε υπερηχο ομως δεν θυμαμαι να μπορει να διαγνωσει τη λιπιδωση απο αυτο γιατι δεν ηταν σιγουρος. Αυτο που της εδινα εγω ηταν το nutri gel το οποιο βοηθα να ανοιξει η ορεξη. Θα ελεγα απο προσωπικη πειρα να της δωσεις να φαει ο,τι θελει τωρα που δεν θελει να τρωει τπτ γιατι ισως να μην θελει την ειδικη τροφη. Αν δεν εισαι σιγουρη για τον κτηνιατρο θα μπορουσες να πας με τις αναλυσεις σε ενα δευτερο να σου πει την γνωμη του. Τα εχουμε περασει και μεις και ξερω πως νιωθεις. Ομως αναφερεις για αναλυσεις τιμες μη φυσιολογικες αλλα καμια απο αυτες δεν ειναι για το συκωτι. Αν ειναι λοιπον φυσιολογικες πως διεγνωσε ηπατικη λιπιδωση; Η γατουλα σου ειναι παχουλη; Τωρα διαβασα οτι πηγες και σε δευτερο κτηνιατρο. Οσο δεν τρωνε ομως τα ενζυμα για το συκωτι ανεβαινουν. Νερο πινει; Δωσε της καμια κονσερβα gourmet που ειναι πατε

Παράθεση

iokasti_21

Νεοφερμένος

O iokasti_21 έγραψε στις 16:00, 30-07-17:

Την Τετάρτη με τις αιματολογικές εξετάσεις είδε τις τιμές που αφορούν το συκώτι και με έστειλε για υπέρηχο για να δούμε τι συμβαίνει.(Δεν ξέρω να διαβάσω τις εξετάσεις υπέθεσα ότι η τρανσαμινάση και η φωσφατάση αφορούν το συκώτι.)
Την Παρασκευή ο άλλος κτηνίατρος που έκανε τον υπέρηχο είπε ότι δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό πέρα από την λιπίδωση που ανέφερα.
Αν την αφήσω μόνη της να φάει φοβάμαι οτι θα μείνει νηστική και της κάνει περισσότερο κακό.Δεν πλησιάζει κονσέρβα καθόλου.Με ανησυχεί που είναι τόσο κακοδιάθετη και κάθεται συνέχεια μόνη της. Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να κάνω,δεν μου κολλάνε όλα αυτά τα συμπτώματα μαζί.Αύριο θα πάω και σε τρίτο κτηνίατρο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:15, 30-07-17:

Μαλλον θα ειναι με διαφορετικες ονομασιες. Εγω ξερω πως η μια τιμη για το συκωτι ειναι το ALT. Εμας αυτη ηταν πανω απο 1000 και ηταν λογω κορτιζονης. Μετα επεσε στο 300. Πρεπει εστω και με το ζορι να την ταιζεις αλλα η γνωμη μου ειναι οτι πρωτα πρεπει να επανελθει και μετα η ειδιξη τροφη. Δωσε της κατι που της αρεσει και τρωει. Ισως λιγο κοτοπουλο ή καμια κονσερβα σε πατε που να ειναι πιο δελεαστικη απο αυτες τις ειδικες που της δινεις. Και το τζελ αυτο που ειναι βιταμινες θα βοηθησει να ανοιξει η ορεξη της. Ρωτησε τον κτηνιατρο. Εμενα ηθελαν να με πεισουν να κανει βιοψια στο συκωτι αλλα ευτυχως δεν δεχτηκα. Επανηλθε μονη της και δυστυχως ενω πηγαμε σε 3-4 κτηνιατρους δεν καταλαβα ποτε τι εφταιγε ουτε τι βοηθησε να επανελθει. Αρχικα ανεβηκε η τιμη αυτη λογω κορτιζονης που της εβαλαν για στοματιτιδα. Αλλα και την κορτιζονη της την εδωσαν επειδη δεν ετρωγε. Θελει πολλη υπομονη γιατι δυστυχως ειναι γενικα η διαθεση πεσμενη και οχι μονο η ορεξη για φαγητο. Φροντισε μονο να πινει νερο. Αν δεις πως δεν θελει πρεπει να της δωσεις με συριγγα για να μην αφυδατωθει μεχρι να λυθει το θεμα με το φαγητο

Επισης εμας λογω του οτι δεν ετρωγε της εβαζε βιταμινες σε ενεση. Οταν ξαναπας στον κτηνιατρο ρωτησε τον αυτο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-07-17 στις 21:43. Αιτία: merge.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:06, 30-07-17:

Ιοκάστη, το οτι η γατούλα εξακολουθεί και δεν τρώει, συν το οτι απομονώνεται και κρύβεται, τα θεωρώ "καλές" αιτίες για να επισκεφτείτε και κάποιον άλλον κτηνίατρο, για να διευρευνήσει μήπως μαζί με το πρόβλημα του συκωτιού συνυπάρχει και άλλη υποκείμενη νόσος.
Δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, όμως όσο νωρίτερα το φροντίσεις, τόσο οι πιθανότητες επιτυχούς αντιμετώπισης αυξάνονται.

Εύχομαι περαστικά.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 07:15, 04-08-17:

Τι εγινε τελικα; πως ειναι η γατουλα;

Παράθεση

Sophie49

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sophie49
H Sophie49 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sophie49 έγραψε στις 13:42, 05-08-17:

Καλησπέρα! Η γάτα μου σήμερα εμφάνισε ένα πρήξιμο στο μάγουλο! Όταν το ακουμπάω δεν δείχνει να πονάει. Το βγάζει για πρώτη φορά.Τι μπορεί να είναι;;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:01, 05-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Sophie49
Καλησπέρα! Η γάτα μου σήμερα εμφάνισε ένα πρήξιμο στο μάγουλο! Όταν το ακουμπάω δεν δείχνει να πονάει. Το βγάζει για πρώτη φορά.Τι μπορεί να είναι;;
Μήπως την τσίμπησε κανένα έντομο, βγαίνει έξω αλήθεια;

Παράθεση

Sophie49

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sophie49
H Sophie49 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sophie49 έγραψε στις 14:03, 05-08-17:

ναι,ειναι συνεχεια εξω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:52, 05-08-17:

Μηπως ειναι δοντι;Κοιταξες το στοματακι της;Καλο θα ηταν να την πας να την δει ο γιατρος παντως.

Παράθεση

feifairy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη feifairy
H feifairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H feifairy έγραψε στις 11:17, 18-10-17:

Καλημέρα σας,θα ήθελα να πάρω την γνώμη σας παρακαλώ.Η Μίου μου είναι 2 ετών και επειδή ζούμε επαρχία έχει μάθει να ζει έξω και στο σπίτι έρχεται για φαγητό και ύπνο.Τα γατιά στην γειτονιά γενικώς είναι καλοθρεμμένα επειδή όλοι τα φροντίζουμε δηλαδή δεν φαίνονται αρρωστιάρικα(για ιογενή νοσήματα δεν έχουμε κρούσματα).Πριν ένα μήνα αποφάσισα να της κάνω εξετάσεις αίματος και το πρώτο τετραπλό εμβόλιο.Μια εβδομάδα πριν έρθει η γιατρός στο σπίτι για τις εξετάσεις η Μίου έκανε εμετό και διάρροια αλλά της έδωσα φάρμακα και της πέρασε(δυστυχώς έχουμε ακάθαρτα νερά να τρέχουν στην γειτονιά και υπάρχει περίπτωση να πίνουν απο εκεί κάποιες φορές)Ήρθε η γιατρός η οποία μένει στην Αθήνα αλλά έρχεται στο χωριό λόγω καταγωγής και πελατών και της έκανε ενεσούλα- μέθη και αντίδοτο,της πήρε αίμα και το εμβόλιο.Εκείνη την ημέρα απο το πρωί ως το βράδυ η Μίου κοιμόταν,το άλλο πρωί βγήκε έξω και γύρισε το βράδυ και έπεσε για ύπνο αμέσως(όταν το κάνει αυτό κάτι δεν πάει καλά)οι εξετάσεις το επόμενο πρωί βγήκαν και έδειξαν κάποια χαμηλά ερυθρά,λευκά και λίγο πεσμένο αιματοκρίτη η γιατρός μου είπε δεν είναι κάτι ανηυχητικό ίσως χαμηλό ανοσοποιητικό επίσης για λευχαιμία και έιτζ αρνητική.Την δεύτερη μέρα απο το εμβόλιο η Μίου πόναγε στο πλευρό(όλοι υποθέσαμε οτι κάποιος την κλώτησε ακόμα και η γιατρός το υπέθεσε),την τρίτη μέρα πόνος στο πλευρό,αδυναμία στα πόδια και πολύ ελαφριά τινάγματα στο ύπνο,τέταρτη μέρα τα ίδια μόνο που τα πόδια είχαν περισσότερη αδυναμία..για να μην πολυλογώ μέσα σε έξι μέρες το γατί είχε φοβερά νευρολογικά προβλήματα(δεν μπορούσε πλέον να σταθεί καλά στα πόδια της,είχε νυσταγμό δηλαδή τα μάτια πηγαίναν πέρα δώθε,το κεφάλι πάνω κάτω,έτρεμε το σώμα της,άκουγε υπερβολικά τους ήχους και δεν μπορούσε να μασήσει την τροφή καλά) απο την δεύτερη κιόλας μέρα είπα στην γιατρό να κάνει το εμβόλιο της λοιμώδους περιτονίτιδας στο οποίο βγήκε θετική 1/800.Την έφερα Αθήνα γρήγορα την έκτη μέρα σε έναν γιατρό που μου σύστησαν (γιατί εκείνη την ημέρα η γιατρός της ήταν εκτός)είδε οτι είχε και πυρετό και μου είπε είναι λοιμώδης περιτονίτιδα πας για ευθανασία.Την μεθεπόμενη μέρα την είδε η γιατρός η οποία μου είπε βλέπουμε γιατί μπορεί να είναι ο ιός(αν και της έκανε εντύπωση πως απο την επόμενη αμέσως μέρα ξεκινήσαν τα συμπτώματα),μπορεί τοξίκωση απο το εμβόλιο ή την μέθη,της έκανε αιματολογικές οπου τα λευκά ήταν εντάξει αλλά είχε ακόμη χαμηλα ερυθρά,ακόμα πιο πεσμένο αιματοκρίτη και ίκτερο(έκανε αιμόλυση)αλλά το συκώτι της ήταν εντάξει,νοηλεύτηκε 5 ημέρες και της χορηγήθηκε κορτιζόνη και πήρε τα πάνω της επίσης όλο το διάστημα κακά τσίσα κανονικά και πολύ όρεξη..Τώρα βρίσκεται στη μέση της θεραπείας στο σπίτι με κορτιζόνη,της έχουν φύγει τα νευρολογικά με ένα μικρό υπόλλειμα(το αριστερό ποδαράκι λίγο αδύναμο και στον ύπνο τινάγματα)και ξεκιτρινίζουν τα αυτάκια.Απο εχτές δεν θέλει την ξηρά τροφή ούτε κονσέρβα θέλει μόνο το ζουμί της κονσέρβας.Σκέφτηκα μήπως την έχει πειράξει στο στομαχάκι της το χάπι κορτιζόνης ή το πατέ που της έδωσα(γιατί μου κάνει κάτι δυσανεξίες)ή ξεκινάει την αδυναμία στη μάσηση(αν και λίγες κροκέτες που έφαγε τις μάσησε κανονικά,τις πρώτες μέρες όταν ήταν χάλια της έβαζε στο στόμα και τις ξανα άφηνε κάτω και τις έτρωγε μετά πο λίγο ουσιαστικά τις μαλάκωνε με το σάλιο) η γιατρός λείπει εξωτερικό και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της ,την άλλη εβδομάδα μόλις τελειώσει η θεραπεία θα κάνουμε αιματολογικές ξανά.Απλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου που του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο......Ευχαριστώ.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:24, 18-10-17:

Δεν ξέρω τίποτα για όλα αυτά.Το μόνο που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν που ενώ η γατούλα ήταν άρρωστη ήρθε και της έκανε το εμβόλιο.Όλοι γνωρίζουμε πως όταν υπάρχει νόσος ,εμβόλια δεν γίνονται.Βάσει αυτού ψάξε για τα υπόλοιπα.
Περαστικά με όλη μου την ψυχή.
Παράθεση

feifairy

Νεοφερμένος

H feifairy έγραψε στις 18:43, 18-10-17:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και εγώ το σκέφτηκα μήπως έπρεπε πρώτα να δούμε τις εξετάσεις και μετά να κάνουμε το εμβόλιο,αφου έδειχνε λίγη αναιμία μήπως δεν ήταν σωστό...Μία γιατρός μου είπε μήπως έχει αιμομπαρτωνέλλωση τώρα σκέφτομαι μήπως της δίνουμε λάθος αγωγή...Δεν έπρεπε να έχει κάνει για αυτή την ασθένεια εξέταση αφού δίχνει αναιμική?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:15, 18-10-17:

Τώρα ότι έγινε, έγινε και σημασία έχει η γατούλα να αναρρώσει, αφού πρώτα γίνει μια σωστή και ολοκληρωμένη διάγνωση.
Για το σκοπό αυτό, ίσως από μόνη της η επανάληψη των αιματολογικών δεν αρκεί. Μήπως να ζητήσεις και έναν υπέρηχο, προκειμένου να
διαπιστωθεί και η κατάσταση των εσωτερικών της οργάνων;
Αυτό που εμένα μου κάνει εντύπωση είναι η αστάθεια/αλλαγή των συμπτωμάτων που μάλλον μπερδεύει: πρώτα εμετός και διάρροια, μετά
αιματολογικές διαταραχές, ύστερα τα νευρολογικά και κατόπιν πάλι το στομάχι της (μπορεί και δόντι, αφού αποφεύγει τη μάσηση ξηρής τροφής και κονσέρβας; )
...απο την δεύτερη κιόλας μέρα είπα στην γιατρό να κάνει το εμβόλιο της λοιμώδους περιτονίτιδας στο οποίο βγήκε θετική 1/800.
Δεν κατάλαβα, πώς έκανε εμβόλιο για περιτονίτιδα, και βγήκε και θετική 1/800 (λίγο υψηλός ο δείκτης). Μήπως εννοείς εξέταση (αίματος);
Διότι εμβόλιο έναντι αυτού του ιού, δεν κάνουν όταν οι εξέταση βγει θετική.
Και ασφαλώς δεν έπρεπε να κάνει και το τετραπλό εμβόλιο, εφ'όσον η φυσική της κατάσταση ήδη δεν ήταν καλή.

Όπως και να'χει, ευτυχώς η γατούλα δείχνει σημάδια βελτίωσης. Έχει ξεπεράσει σχεδόν το νευρολογικό και δείχνει μόνο κάποια δυσκολία στην πρόσληψη τροφής - που κι αυτή δείχνει να είναι πρόσκαιρη.
Μπορεί να είναι φορέας το ιού της λοιμώδους περιτονίτιδας, ωστόσο δεν νομίζω να νοσεί από αυτήν γιατί δεν δείχνει να έχει τα χαρακτηριστικά συμπτώματα.
Το οτι πάει καλύτερα, είναι θετικό σημάδι. Υπομονή μέχρι τα αποτελέσματα των νέων αιματολογικών που εύχομαι να είναι τα πλέον αισιόδοξα και περαστικά της!
Παράθεση

feifairy

Νεοφερμένος

H feifairy έγραψε στις 21:06, 18-10-17:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα ενθαρρυντικά λόγια!έχεις δίκιο εξέταση για τον ιό εννοούσα,αύριο θα πάω τις εξετάσεις σε μια γιατρό να τις δει να μου πει μια δεύτερη γνώμη,επειδή έχει αρκετά χαμηλό αιματοκρίτη μου μπήκε η ιδέα της αιμομπαρτωνέλλωσης που μου είπανε και σκέφτομαι μην μου πεθάνει απο καμία αναιμία.Σας ευχαριστώ πολύ,θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 18-10-17:

Και πολύ σωστά θα κάνεις. Και δεύτερη και τρίτη (μπορεί), αν χρειαστεί, ιατρική γνώμη.
Ευτυχώς που ήδη ξέρεις πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος σε αυτές τις περιπτώσεις και δεν περιμένεις. Ειδικά αν πρόκειται για αιμομπαρτωνέλωση, όσο νωρίτερα πάρει τη θεραπεία, τόσο ταχύτερη και ασφαλέστερη η ανάρρωση.
Εν αναμονή νέας ενημέρωσης, εύχομαι όλα να πάνε καλά και η υγεία της γατούλας σου σύντομα να επανέλθει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους