Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,511 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μπορεί να έχει το γατί μου;

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:13, 25-08-18:

Το πιο πιθανο, με βαση το οτι τα αλλα γατακια πεθαναν, ειναι το γατακι να πασχει απο ιογενης λοιμωξη του αναπνευστικου. Θελει κτηνιατρο και πιθανοτατα θα χρειαστει φαρμακευτικη αγωγη.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elenieleftherak

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Elenieleftherak
H Elenieleftherak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Elenieleftherak έγραψε στις 17:00, 25-12-18:

Χρόνια Πολλά καλά Χριστούγεννα! Η γατούλα μου εδώ και 2 με 3 ημέρες όταν αναπνέει η αναπνοή της είναι έντονη δηλαδή την ακούω ενώ φυσιολογικά δεν πρέπει να ακούγεται και έτσι απευθύνθηκα στην κτηνίατρο μας η οποία με το στηθοσκόπειο την άκουσε και μου είπε ότι είναι μικρά τα ακούσματα τις και δεν μου είπε τι μπορεί να είναι.Το μόνο που έδωσε μια αντιβίωση Clavudale ξέρετε σε ποιες περιπτώσεις το δίνουν;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:37, 25-12-18:

Καλησπέρα φίλη μου και Χρόνια Πολλά!
Το αντιβιοτικό που συνέστησε η κτηνίατρος, είναι για την αντιμετώπιση των λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος.
Δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις οδηγίες της σχετικά με τη χορήγησή του (προσοχή στις δόσεις) και...
περαστικά και γρήγορα στη γατούλα σου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lena31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lena31
H lena31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lena31 Έχω 1 γατούλα,Ξάνθη! !! έγραψε στις 16:27, 26-12-18:

Από τι θα μπορούσε να το πάθει αυτό όμως;;
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 22:57, 21-04-19:

Καλησπέρα, έχω την γάτα μου 1 βδομάδα είναι 1μιση μηνών και έχει ρινοτραχειτιδα. Της έχουμε κάνει 1μ
Μικρή αντιβίωση μετά από 4 μέρες την ξαναπήγα γτ φτερνιζοταν πιο έντονα και είχε μυξουλες και τις έκανε άλλες 2 ενέσεις. Σήμερα όλη μέρα δεν έχει όρεξη δε τρώει δε πίνει και δε μπορει να αναπνεύσει καλά.. Ίσως χρειαστεί vibramicyn μου πε η κτηνίατρος την τελευταία φορά. Θα την πάρω αύριο... Ωστόσο βρίσκω και στο κρεβάτι κάτι μικρά μπεζ καφέ σαν σποράκια σε μεγάλες ποσότητες.. Ξέρει κάποιος τι είναι;; σκουληκάκια;; γτ έχει και στα κακά της σκουλήκια απλά δεν μπορώ να της δώσω χάπι ακομα γτι είναι άρρωστη!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 21-04-19:

Καλησπέρα και σε σένα και καλωσήρθες.
Πιθανολογώ οτι πρόκειται για κάποιου είδους εξωπαράσιτο, αλλά πολύ καλά κάνεις και δεν της δίνεις οποιοδήποτε χάπι, πριν συμβουλευτείς την κτηνίατρο που την παρακολουθεί, γιατί στην κατάσταση του οργανισμού της που είναι ήδη εξασθενημένος από την ρινοτραχείτιδα και την αντιβίωση, χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μην επιβαρυνθεί.
Αύριο όμως θα πρέπει να την πας να την ξαναδεί για να επανεκτιμήσει την κατάστασή της και να δώσει την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή.
Περαστικά στη γατούλα σου και γρήγορα εύχομαι.
Παράθεση

loulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη loulis
Ο loulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O loulis έγραψε στις 12:36, 05-06-19:

καλημερα. εδω και μια εβδομαδα ο γατος μου δεν τρωει, εχει αδυνατισει παρα πολυ και κανει εμετο. τις τελευταιες δυο μερες εχει παραλυσει περπαταει και πεφτει, δεν μπορει να σταθεροποιησει ουτε το κεφαλι του. το πηγα σε κτηνιατρο και ειπε οτι μοιαζει με δηλητηριαση. του εδωσε μονο αντιεμετικο ουτε εξετασεις του εκανε ουτε τπτ και μου ειπε να του δωσω ζουμι απο κοτοπουλο. εχει συμβει κατι παροιμοιο σε αλλον?αν ναι τι εκανε? επισης υπαρχει τροπος να το ενυδατωσω στο σπιτι, νερο δεν πινει
ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:57, 05-06-19:

Καλησπέρα loulis
Απ'όσα περιγράφεις, η κατάσταση του γατούλη σου δείχνει αρκετά σοβαρή και το καλύτερο που έχεις να κάνεις, δεδομένου οτι η πρόχειρη διάγνωση που έκανε ο κτηνίατρος που τον είδε κάθε άλλο παρά έλυσε το πρόβλημα, είναι και μάλιστα άμεσα, να αναζητήσεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη. Κι αφού σταμάτησε να πίνει και νερό, θα έλεγα επειγόντως να τον πας, πριν στα ήδη υπάρχοντα και ανησυχητικά συμπτώματα που έχει, προστεθεί και η αφυδάτωση.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να το ξεπεράσει.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:53, 05-06-19:

Καλησπέρα loulis...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αλεξάνδρα.... ΆΜΕΣΑ σε άλλον γιατρο..Επειγόντως...
Τι σημαίνει μάλλον δηλητηρίαση και αυτό ειναι όλο? Του έκανε αντί εμετικό και τέλος??

Φαντάζομαι πως η παραλυση ξεκίνησε ξαφνικά? Μήπως χτύπησε κάπου? Μήπως βγαίνει εκτός σπιτιού και κάνει βόλτες και έπαθε κάτι?
Ήταν κακά και ξαφνικά σταμάτησε να τρώει και άρχισε τους εμετούς? Μετά από ποσό διάστημα άρχισε να παραλύει??

ΟΛΕΣ αυτές τις ερωτήσεις στις κάνω όχι φυσικά για να βγάλουμε διάγνωση αλλά για να ξέρεις να καθοδηγήσει ακριβώς το γιατρό (ποτέ άρχισαν τα συμπτώματα κλπ) και να γίνουν οι ανάλογες εξετάσεις..

Πήγαινε άμεσα σε άλλον.. Περαστικά και εύχομαι να μην είναι τίποτα το σοβαρό
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Garte
H Garte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Garte έγραψε στις 06:08, 16-06-19:

Καλή σας ημέρα! Εύχομαι όλοι Να είστε καλά! Εγώ πάλι δεν είμαι καθόλου. Το γατάκι μου την Πέμπτη Όταν γύρισα από τη δουλειά το παρατήρησα να γέρνει το κεφαλάκι του προς τη δεξιά πλευρά και να έχει μία αστάθεια. Τις προηγούμενες ημέρες δεν είχε κάποιο σύμπτωμα μόνο ότι ήτανε λίγο πιο γκρινιάρης από το κανονικό. Τον πήγα κατευθείαν Λοιπόν μετά τη δουλειά στο γιατρό ο οποίος μου είπε ότι έχει 40 πυρετό και ηπια ωτίτιδα η οποία όμως δεν ευθύνεται για την κατάσταση του. Είπε να του δώσουμε αντιβιωση vibramycin και να πάμε για επανεξέταση την τεταρτη. Του εκανε και 2 ενέσεις για τον πυρετο. Παρόλα αυτά το γατάκι μου αντί να γίνεται καλύτερα επεφτε όλο και πιο πολύ. Εχθές δεν εφαγε τίποτα και κοιμόταν όλη μερα. Ούτε νερό έπινε και του έδωσα λίγο με συριγγα στο στομα. Σηκώθηκε μόνο για να παει τουαλέτα και η ατονία του ήταν εμφανής. Δεν μπορούσε να κουνηθεί. Το γατάκι μου δεν βγαίνει έξω, μόνο στο μπαλκόνι.. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?Είμαι να σκάσω....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garte : 16-06-19 στις 06:17.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:03, 16-06-19:

Καλημερα Φιλη μου.Καταρχήν να σου πω πόσο πολύ σε νιώθω που είσαι τόσο στεναχωρημένη.Ελπίζω να είναι κάτι περαστικό.
Οσον αφορά τα συμπτωμα α και κυρίως αυτά
Όταν γύρισα από τη δουλειά το παρατήρησα να γέρνει το κεφαλάκι του προς τη δεξιά πλευρά και να έχει μία αστάθεια.
,εννοειται χωρίς να είμαι γιατρός,απλά επειδή τα είχε και ο μπουκάκος μου αυτά τα συμπτώματα,συν άλλα βέβαια,ίσως να υπάρχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.Η αστάθεια κάτι τέτοιο δείχνει.
όσον αφορά το ότι γερνει το κεφαλάκι του,θα μπορούσε να είναι και απο την ωτίτιδα,του δικού μου ομως ήταν διότι τελικα το νευρολογικό πρόβλημα που έιχε,τον είχε τυφλώσει απο το ένα μάτι και για να δει καλύτερα έγερνε το κεφαλάκι του.Δυστυχως ο δικός μου είχε πάθει είτε μικρό εγκεφαλικο,είτε είχε όγκο στον εγκεφαλο.
Μην τρομάζεις.Δεν σημαίνει οτι και ο δικός σου θα έχει κατι τέτοιο.Απλά σου λέω το είχε ο δικός μου με παρόμοια συμπτωματα.
Απο εκεί και πέρα,πόσο χρονών είναι ο γάτος σου;
Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ναείναι περαστικά και αγύριστα.Αν θες ενημέρωνε μας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 08:07, 16-06-19:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Σημερα η γιατρος θα τον ξαναδει εκτακτως εφοσον δεν εχει καμια βελτιωση...Ειναι 3 χρονων... Δεν ξερω....ευχομαι να μην εχει κατι σοβαρο... να ναι κατι π γιατρευεται.... θα σας ενημερωνω
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 08:19, 16-06-19:

Ετσι ειναι τωρα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG-91f4bdc8fcb0f10630d975d3f97f1a43-V.jpg
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  186,2 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:21, 16-06-19:

Ψυχη μου! Μικρουλης ειναι μωρε!
Επειδη βγαινει μπαλκονι,για ρωτα την κτηνιατρο σου μηπως υπαρχει ενδεχομενο να εχει αιμομπαρτωνελωση.Μαλιστα η αντιβιωση που του εκανε για τηνμπαρτονελα ειναι,αν θυμαμαι καλα/Εμενα η δικια μου ειχε,χωρις καν να βγαινει μπαλκονι.Και ετσι εχιε πολυ πυρετο και αυτη την εικονα.Για να το διαπιστωσει θα πρεπεΙ να κανει εξετασεις αιματολογικες κοιτωντας τα αιμοπεταλια αν θυμαμαι καλα.
Τον γλυκο μου,ολα καλα να πανε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:02, 16-06-19:

Ωχου ψυχή μου γλυκιά!!!! Εύχομαι να μην είναι τίποτα το σοβαρό!!!!

Περαστικά του κσι ενημέρωσε μας για την υγεία του...
Αιματολογικες εξετάσεις καλό θα ήταν να του γίνουν...

Ερώτηση.... Εινσι στειρωμενος??? Μήπως έχει ουροποιητικο?
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΧ73
Ο ΝΙΚΟΣΧ73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 18:51, 17-06-19:

Καλησπέρα , κάντε του αιματολογικές...επείδη είμαι παθών απο την ανευθυνότητα των γιατρών , πάρτε και 2η και 3η γνώμη.Δείτε άμεσα και το ζάκχαρο του.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 19:10, 17-06-19:

Καλησπερα σας...Σημερα η γιατρος του πηρε αιμα. Ναι μεν εφαγε ,ηπιε και επαιξε αλλα το κεφαλακι ακομα γερνει. Κι ο πυρετος 40...Αυριο βραδυ θα βγουν τα αποτελεσματα..Δεν ξερω αληθεια. Αρχιζω και φρικαρω αληθεια ...
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 19:12, 17-06-19:

Ναι τον εχω στειρωσει
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:18, 17-06-19:

Κουράγιο και καλά αποτελέσματα. Μακάρι να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:21, 17-06-19:

Τις καλύτερες ευχές μου για τον γατούλη,μέσα απο την καρδιά μου! Να μας κρατάς ενήμερους αν θες.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 16:10, 19-06-19:

Καλησπερα σας. Βγηκαν οι βιοχημικες και οι αιματολογικες καθαρες... Μου ειπε η γιατρος οτι σημερα θα μου δωσει πωσιμη αντιβιωση γιατι χθες ο πυρετος του ηταν 39.6... παρολα αυτα το αγορακι μ ακομα γερνει το κεφαλακι του και οταν το τιναζει παραταει ενω βρηκε την ορεξη του για φαι και παιχνιδι... Αφου ειναι καλυτερα γιατι συνεχιζει να γερνει?Τι μου προτεινετε να κανω?Επισης οταν μου τον εδωσαν ειχε τσιπ. Αυτο εχει κατεβει σχεδον στο ποδι του. Υπαρχει πιθανοτητα αυτο να του χτυπαει κανενα νευρο?Θα το αναφερω σημερα στη γιατρο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garte : 19-06-19 στις 17:17.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:44, 19-06-19:

Καλησπέρα, Garte.Έχω διαβάσει από την πρώτη μέρα τα μηνύματα σου που αποτυπώνουν την αγωνία σου. Τώρα που οι εξετάσεις είναι καθαρές είμαι πολύ αισιόδοξος. Χωρίς να παίρνω τη θέση του γιατρού, θα σου πω τη γνώμη μου.Θεωρώ ότι υπεύθυνη είναι η ωτίτιδα και μάλιστα φλεγμονή του μέσου αυτιού.Δηλαδή στο λαβύρινθο. Εκεί είναι το όργανο ευστάθειας. Και αυτά τα λιοντάρια τσέπης έχουν τρομερό σύστημα ευστάθειας και ισορροπίας. Όλοι μας το γνωρίζουμε. Η φλεγμονή λοιπόν το κάνει να χάνονται οι λεπτές ισορροπίες του οργάνου και γέρνει το κεφαλάκι κι όταν το τινάζει αποπροσανατολίζεται. Μέχρι να γίνει καλά να είσαι σε επαγρύπνηση αλλά δικαιούσαι να είσαι αισιόδοξη...Πολύ αισιόδοξη.Περαστικά σας!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:09, 19-06-19:

Το οτι οι εξετάσεις αίματος βγήκαν καθαρές είναι κάτι βασικό και πολύ ενθαρρυντικό, με την έννοια οτι ο γατούλης δεν έχει κάτι σοβαρό ώστε να κινδυνεύει άμεσα η ζωή του. Κατά τα λοιπά, ο προλαλήσας Ορέστης με κάλυψε.
Όμως και το θέμα με το μικροτσίπ που έχει μετακινηθεί(!) μη το αμελήσεις, να το αναφέρεις στη γιατρό, αφού δεν ξέρουμε τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει.
Καλή ανάρρωση εύχομαι και σύντομα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:31, 19-06-19:

Ναι η ωτιτιδα ανετα μπορει να ευθυνεται για το οτι γερνει το κεφαλακι του.Αλλα,γιατι βρε δεν ρωτας τον γιατρο ακριβως αυτο,για να εισαι σιγουρη;Μωρε εγω τους τρελαινω στις ερωτησεις! Να μην φοβαστε να τους ρωτατε,δεν παμε τσαμπα,πληρωνουμε και ειναι υποχρεωμενοι να μας απαντανε.
Παρα πολυ θετικα αυτα περι εξετασεων!
Κια θα σου πω και εγω το ιδιο,ρωτα για το τσιπακι,Καλα πρωτη φορα ακουω για μετακινηση τσιπ!
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 19:50, 19-06-19:

Μολις γυρισαμε απο τη γιατρο. Μου ειπε πως το τσιπακι αποκλειεται να εχει προκαλεσει κατι και δεν εχει καποια φλεγμονη και το πιεσε.Παρολα αυτα και σήμερα ο Garfield είχε πυρετό 39.9 και του άλλαξε αντιβίωση και του έδωσε ενεση ταιλαν. Θα πρέπει να πάμε και αύριο για μέτρηση του πυρετού. Πάλι του είδε τα αυτάκια και επιμένει πως δεν υπάρχει περίπτωση η ωτίτιδα να οφείλεται για αυτό.... Το θέμα είναι ότι δεν υποχωρεί και ο πυρετός εντελώς ώστε να δούμε αν θα φύγει και η το γυρσιμο προς τα αριστερα. Κατά τα άλλα ο γατούλης μου και τρώει και παίζει και πίνει νεράκι.... λέτε να περιμένω και να ακολουθήσω ρητά αυτά που μου λέει η γιατρός ή να πάω και για 2η γνώμη για το αυτί του?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:05, 19-06-19:

Καταλαβαίνω οτι ανησυχείς- και με το δίκιο σου- δεδομένου οτι ο πυρετός επιμένει.
Στη θέση σου θα αναζητούσα άμεσα και δεύτερη ιατρική γνώμη- όχι τιποτ'άλλο, αλλά για επιβεβαίωση οτι δεν διέφυγε κάτι της προσοχής της γιατρού που τον παρακολουθεί.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 20:15, 19-06-19:

Ουφ θα τον αφησω 1 μερα ακομα μηπως τον πιασει η νεα αντιβιωση και αν δεν θα τον παω σε εναν στην αργυρουπολη που διαβασα οτι ειναι καλος....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:06, 19-06-19:

Καλησπέρα και από μένα...
Με την ενέσιμη αντιβίωση λογικά θα πρέπει να δείτε βελτίωση μετά τις 24 ώρες... Τότε θα αρχίσει να δρα...
Από την στιγμή που οι εξετάσεις ήταν καλές, είμαι αισιόδοξη πως δεν θα είναι κάτι το σοβαρό, αφού και τρώει και πίνει και παίζει...
Το τσιπ δεν νομίζω πως προκαλεί κάτι σε περίπτωση που μετακινηθεί... Παλιότερα είχα μια συζήτηση με τον κτηνίατρο που πηγαίνω τις γάτες μου και μου είχε πει πως δεν πονάει το ζώο απλά είναι πολύ δύσκολο να το βρει ο γιατρός αν έχει φύγει από τη θέση του... Βέβαια το ότι κινήθηκε σημαίνει πως αυτός που το τσιπαρισε δεν το έκανε σωστά!!!
Θα πω κάτι τρελό τώρα!!! Μήπως λόγω της ωτίτιδα δεν ακούει καλά και γιαυτό γέρνει το κεφάλι του??? (επειδή ο Ραμόν μου που είναι κουφός συχνά πυκνά γέρνει το κεφάλι του)... Θα μπορούσε ίσως ο γιατρός με κάποιον τρόπο να τσεκάρει την ακοή του???

Καλό θα ήταν πάντως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...

Περαστικά εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:22, 19-06-19:

Εμενα παντως δεν μου αρεσει ολο αυτο με τον γιατρο.
Οποτε ναι,θα συμφωνησω μαζι της....για δευτερη γνωμη οπωσδηποτε .Οπως και μαζι σας.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 21:23, 19-06-19:

Καλησπερα σας...σας ευχαριστω ολους πολυ για το ενδιαφερον. Απο το αγχος μου ξεχασα και να σας ευχαριστησω... και τις προηγουμενες ημερες εκανε ενεσιμες... αλλα σημερα μαλλον του εδωσε πιο δυνατη γιατι δεν υποχωρησε ο πυρετος... Δεν ξερω... η γιατρος δεν πιστευει πως ειναι η ωτιτιδα... οσο για το αν ειναι κουφος... δεν ξερω.. θα της υο πω και αυτο. Μου ειπε πως ισως το συμπτωμα υποχωρησει με τον πυρετο. Αν οχι πιθανοτατα να ειναι κατι νευρολογικο .....
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 21:30, 19-06-19:

Γατοκαρδε μηπως γνωριζεις αν υπαρχουν ειδικες εξετασεις για το μεσα του αυτιου? Η το βλεπει η γιατρος απλα με εκεινο το μηχανηματακι που κοιταει το αυτι?
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:06, 19-06-19:

Καλησπέρα. Από τα λίγα που ξέρω ο γιατρός με το ωτοσκόπιο βλέπει μέχρι το το τύμπανο. Αν υπάρχει φλεγμονή στο μέσω αυτί είναι ερεθισμένο και το τύμπανο. Αυτό το αξιολογεί ο γιατρός. Εγώ δεν έχω ιατρικές γνώσεις και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν δε νιώθεις σίγουρη με τον γιατρό τότε ζήτα και δεύτερη γνώμη. Εγώ με ρίσκο, που δεν δικαιούμαι, σου είπα ότι μου μοιάζει με μέση ωτίτιδα η εικόνα του αρρωστούλη. Αφού ο γιατρός πιστεύει πως το γερμένο κεφάλι δεν οφείλεται στην ωτίτιδα, δεν μπορώ να έχω άποψη. Όμως η όλη εικόνα με κάνει να αισιοδοξώ πως όλα θα πάνε καλά. Και σου το εύχομαι από καρδιάς.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 15:16, 21-06-19:

Καλησπέρα σας! Εχθές ο γατούλης μου δεν είχε πυρετό! Μάλλον δούλεψε η νέα αντιβίωση.... Μου φαίνεται σαν κάπως να έχει ισιώσει το κεφαλάκι του και το οτι μπατάρει όχι όμως εντελώς! και σήμερα θα παμε επίσκεψη να δούμε τι θα δούμε!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:32, 21-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Garte
Καλησπέρα σας! Εχθές ο γατούλης μου δεν είχε πυρετό! Μάλλον δούλεψε η νέα αντιβίωση.... Μου φαίνεται σαν κάπως να έχει ισιώσει το κεφαλάκι του και το οτι μπατάρει όχι όμως εντελώς! και σήμερα θα παμε επίσκεψη να δούμε τι θα δούμε!
Καλησπέρα... Πολύ ευχάριστα τα νέα σας... Να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε μια χαρά καθώς φαίνεται πως δεν ήταν κάτι το σοβαρό...
Ενημέρωσε μας μετά την επίσκεψη.

Καλή ανάρρωση
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:09, 21-06-19:

Μπράβο!
Εύχομαι αίσια νέα κι από την επίσκεψη και καλή αποθεραπεία.
Παράθεση

Garte

Νεοφερμένος

H Garte έγραψε στις 20:40, 21-06-19:

Καλησπερα σας... σημερα παλι 39.8 και στη δευτερη μετρηση 40.1.... του εκανε taylen και αντιπυρετικη... με το που γυρισαμε σπιτι(δεν ξερω αν ευθυνεται το περπατημα που το ειχα μεσα στο κλουβακι μεταφορας και ζαλιστηκε) το γατακι αρχισε να ζαλιζεται,να βαριανασαινει με ανοιχτο το στομα και να νιαουριζει σαν να ποναει.... τωρα συνηλθε... δεν ξερω εχω αρχισει να τρελαινομαι....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:23, 21-06-19:

Καλησπερα σας... σημερα παλι 39.8 και στη δευτερη μετρηση 40.1.... του εκανε taylen και αντιπυρετικη... με το που γυρισαμε σπιτι(δεν ξερω αν ευθυνεται το περπατημα που το ειχα μεσα στο κλουβακι μεταφορας και ζαλιστηκε) το γατακι αρχισε να ζαλιζεται,να βαριανασαινει με ανοιχτο το στομα και να νιαουριζει σαν να ποναει.... τωρα συνηλθε... δεν ξερω εχω αρχισει να τρελαινομαι....
Αρα ο πυρετός εκεί που έδειχνε να υποχωρεί ξαναεμφανιστηκε....
Οι αιματολογικες και βιοχημικες ήταν καλές.... Για λοιμωδη νοσήματα ελεξγατε?????

Υπάρχει περίπτωση στο μπαλκόνι να χτύπησε πουθενά στο κεφάλι χωρίς να το πάρεις χαμπάρι???

Οταν τον αγγίζεις δείχνει να πονάει κάπου????

Ίσως θα ήταν καλό, από την στιγμή που η θεραπεία δε δείχνει να τον πιάνει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...

Η taylen τι ενέση είναι??? Ψάχνω να βρω στο Google πληροφορίες αλλά δεν μπορώ....

Περαστικά και εύχομαι αύριο να είναι καλύτερα...
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:36, 21-06-19:

Αχ...Θα με κάνεις να πάρω θέση....Πήγες σε άλλο γιατρό; Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον όχι...Επίσης ΠΟΙΑ είναι η διάγνωση;ΠΟΙΑ; Το φάρμακο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω.Δεν έχω γνώσεις φαρμακολογίας...Ξέρω όμως το Tylan που στο χωριό μου το δίνουν στις κότες με βρογχίτιδα...Φαντάζομαι πως δεν είναι αυτό...Η πτώση του πυρετού με αντιπυρετικά δεν σημαίνει τίποτε για μένα. Και πάλι εύχομαι γρήγορα σιδερένιος.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:47, 21-06-19:

Βιαστήκαμε να χαρούμε...
Απαραιτήτως και δεύτερη γνώμη, αφού ως τώρα αντιμετωπίζονταν απλώς τα συμπτώματα, ενώ χρειάζεται πάση θυσία να βρεθεί η αιτία.
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΧ73
Ο ΝΙΚΟΣΧ73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 19:45, 22-06-19:

Ακούστε με προσεκτικά!!!!!Εχασα την γατούλα μου απο ανεύθυνους γιατρους.Δεύτερη και τρίτη γνώμη έχθες κι όλας!!!Εμένα κάτι δεν μου πάει καλά!!!Τις εξετάσεις τις έχετε? τις είδατε? ψάξατε στο διαδύκτιο να δείτε τιμές αναφοράς και να της συγκρίνετε???Και εμένα είχε κάνει εξέτασεις και πήραμε αποτελέσματα αφού πέθανε...και ένω ο γιατρός μου έλεγε πώς ήταν καλές είδα κάτι δείκτες με περίεργα νούμερα.Είχε και διαβήτη και μου έλεγαν όλα καλά.Πηγαίνετε και σε άλλον μην τον αφήνετε...
Παράθεση

Menios1871

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Menios1871
H Menios1871 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Menios1871 έγραψε στις 05:51, 03-08-19:

Καλημέρα σας. Εδω και δύο εβδομάδες βρήκα ένα γατάκι περίπου 2 - 3 μηνών, το οποίο ήταν σκελετωμένο και με τσίμπλες στα μάτια πετρωμένες. Ύστερα απο πολύ κόπο κατάφερα να το πιάσω γιατί ήταν άγριο και τις καθάρισα με χαμομήλι και την επόμενη μέρα το πήγα σε κτηνίατρο. Μου είπε πως ήταν πολύ άρρωστο και πως έπρεπε να του δώσω αμέσως αντιβίωση (augmentin 25 ml πρωί και βραδυ) και tobrex σταγόνες για τα μάτια. Το έκανα όπως μου είπε. Του έδινα τροφή ad με σύριγγα γιατί δεν έτρωγε μόνο του. Από την Δευτέρα άρχισε να τρώει μόνο του. Κι έδειχνε πολύ καλύτερα. Το ξαναπήγα στην κτηνίατρο και μου έδωσε επιπλέον ένα αντιπαρασιτικό το οποίο και ξεκίνησα και θα του το δώσω αλλες 2 φορες κάθε 10 μέρες. Αυτό όμως που με κάνει και ανησυχώ είναι οτι δεν έχει καθόλου όρεξη για τίποτα. Κοιμάται συνέχεια, τρώει βέβαια αλλά τίποτε άλλο. Τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει και να νιαουρίζει. Μερικές φορές ανοίγει το στόμα του σα να θέλει να νιαουρίσει αλλά δεν το κάνει. Λες και δεν του βγαίνει η φωνή. Ξέχασα να σας πω πως μετά από το αντιπαρασιτικό βρήκα στα κακάκια του 2 σκουλήκια παχιά σαν την βελόνα και μακριά γύρω στα 4 εκατοστά. Παρόλο που έχει αρχίσει να παίρνει βάρος φαίνεται ακομα πολύ άρρωστο. Σχεδόν όπως την πρώτη μέρα που το βρήκα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φυσιολογικό αυτο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:24, 03-08-19:

Καλή σου μέρα Menios
Αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο που περιμάζεψες και φρόντισες το μικρό από τους δρόμους όπου όλοι ξέρουμε οτι δεν θα είχε καμιά τύχη.
Μου κάνει εντύπωση το οτι από τη μια παρουσιάζει μια ληθαργικότητα (που συνήθως παραπέμπει σε κάποια αδιαθεσία), από την αλλη όμως, συνηθίζει να τρώει κανονικά. Μήπως να έκανες ακόμα έναν κόπο να το πας πάλι στον κτηνίατρο για τυχόν π.χ. παρενέργεια που ενδέχεται να προήλθε από τη θεραπεία με τα αντιπαρασιτικά και χρειάζεται κάποια αλλαγή του φαρμάκου; Πάντως το αντιπαρασιτικό είναι αποτελεσματικό, αφού βρήκες και τις "ζωντανές αποδείξεις"- ωστόσο το συγκεκριμένο μήπως είναι και "βαρύ" για το γατάκι; Πάντως το οτι παίρνει βάρος είναι θετικό σημάδι.
Μη ξεχνάς οτι είναι και η ζέστη αυτή την εποχή και όλα τους λίγο-πολύ παρουσιάζουν ραθυμία και κοιμούνται σχεδόν όλη μέρα.
Εύχομαι γρήγορη αποθεραπεία, περαστικά και να το χαίρεσαι κοντά σου δυνατό και υγιές για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους