Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,164 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 285 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ωμή διατροφή (Barf)

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:13, 06-10-15:

Κατι αλλο που δεν θιξαμε ειναι οτι η καταναλωση ωμου κρεατος απο τις γατες ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο λογω του κινδυνου μολυνσης απο παρασιτα.Ολοι ξερουμε οτι η τοξοπλασμωση στη γατα οφειλεται στη καταναλωση μολυσμενου απο το παρασιτο ωμου κρεατος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 22:33, 06-10-15:

Όντως! Καθώς η δική μου έχει διαγνωστεί FIV+ παρέα με λοιμώδη περιτονίτιδα, ήταν από τα πρώτα που μου είπε η κτηνίατρος. Όχι ωμά μεζεδάκια απ'το χασάπη! Υποτίθεται πάντως, οτι ο οργανισμός μιας υγιούς γάτας μπορεί να καταπολεμήσει τα τυχόν βακτήρια που υπάρχουν στην τροφή της - δε νομίζω πχ οτι τα ποντικάκια και τα πουλάκια που στραμπουλάνε κατά καιρούς είναι όλα καθαρά. Απλώς, εγώ προτιμάω να μην δοκιμάσω το άθλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:53, 06-10-15:

Μα καμμια γατα δεν τρωει ποντικακια απλως τα σκοτωνει γιατι απο τη φυση της ειναι κυνηγος και τα πουλακια τα κυνηγαει για να τα κανει παιχνιδι της, η μια μαμα -γατα να δειξει στα μωρακια της πως κυνηγανε.Εγω που χρονια παραθεριζω στο Καλαμο, εκει υπαρχουν αδεσποτες αγριες γατες ολες κυνηγουν ποντικια ολο το βραδυ γιατι εκει υπαρχουν και το πρωι τα βρισκουμε σκοτωμενα.Δεν τα τρωνε ειναι εσφαλμενη εντυπωση για τη γατα οτι τρωει ποντικια,απλως τα σκοτωνει με τα νυχια της και τα παιζει σαν μπαλα.Παντα πηγαινουν στα γυρω εξοχικα και περιμενουν καποιον να τις δωσει φαγητο.Αλλο ειναι τα βακτηρια και αλλο τα παρασιτα.Βακτηριο ειναι η σαλμονελλα,λιστερια,σταφυλοκοκκος κ.α . Παρασιτο ειναι ο εχινοκοκκος που προσβαλονται οι σκυλοι ,τοξοπλασμα που προσβαλονται οι γατες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 06-10-15 στις 23:13.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:20, 07-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Μα καμμια γατα δεν τρωει ποντικακια απλως τα σκοτωνει γιατι απο τη φυση της ειναι κυνηγος και τα πουλακια τα κυνηγαει για να τα κανει παιχνιδι της, η μια μαμα -γατα να δειξει στα μωρακια της πως κυνηγανε.Εγω που χρονια παραθεριζω στο Καλαμο, εκει υπαρχουν αδεσποτες αγριες γατες ολες κυνηγουν ποντικια ολο το βραδυ γιατι εκει υπαρχουν και το πρωι τα βρισκουμε σκοτωμενα.Δεν τα τρωνε ειναι εσφαλμενη εντυπωση για τη γατα οτι τρωει ποντικια,απλως τα σκοτωνει με τα νυχια της και τα παιζει σαν μπαλα.Παντα πηγαινουν στα γυρω εξοχικα και περιμενουν καποιον να τις δωσει φαγητο.Αλλο ειναι τα βακτηρια και αλλο τα παρασιτα.Βακτηριο ειναι η σαλμονελλα,λιστερια,σταφυλοκοκκος κ.α . Παρασιτο ειναι ο εχινοκοκκος που προσβαλονται οι σκυλοι ,τοξοπλασμα που προσβαλονται οι γατες.
Συγγνωμη, θελω να πιστευω οτι τρολλαρεις, αλλα με τι τρεφονται ολες αυτες οι γατες στην υπαιθρο; Με κοπανιστο αερα ή βρεχει κροκετες και δεν το ξερουμε;

To τοξοπλασμα πιστευω ειναι αστειο να το συζηταμε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:05, 07-10-15:

Οι γατες στην υπαιθρο πλησιαζουν οπου υπαρχουν κατοικημενα σπιτια και τρωνε. Το τοξοπλασμα πιστευω οτι δεν ειναι καθολου αστειο να το συζηταμε,οταν πολλες εγκυες γυναικες φοβουνται να μην κολλησουν η αλλες εχουν κολλησει .Οταν η γατα καταναλωνει ωμο η μισοψημενο κρεας(ειδικα βοδινο ,χοιρινο και αρνισιο)μεταδιδετε το παρασιτο του τοξοπλασματος,και μεταφερετε με τις ακαθαρσιες της παντου.Αυτα δεν τα λεω εγω τα λενε οι γιατροι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:40, 07-10-15:

Για το τοξόπλασμα, η κύρια πηγή μετάδοσης είναι τα ωμά/μισοψημένα κρεάτα ή τα κακοπλυμένα λαχανικά που τρώει ο άνθρωπος - η γάτα δεν είναι η κύρια πηγή μετάδοσης. Όταν η γυναίκα δεν είναι έγκυος και νοσήσει με τοξοπλάσμωση, συνήθως δεν το καταλαβαίνει καν και περνάει μόνο του. Η γυναικολόγος μου έχει πει ότι ένα 30% των εγκύων που εξετάζει είναι φορείς τοξοπλάσματος, χωρίς να το ξέρουν, το οποίο διαγιγνώσκεται νωρίς, παίρνουν την αντιβίωση που πρέπει και είναι μια χαρά και αυτές και το έμβρυο. Μου είπε ότι επειδή οι έγκυες κάνουν πολλές εξετάσεις και από νωρίς, η εξέταση για τοξόπλασμα είναι πάντα στο πακέτο των εξετάσεων που κάνουν, οπότε το βρίσκουν και το θεραπεύουν. Τέλος μου είπε ότι από αυτές που νοσούν με τοξόπλασμα, συνήθως καμία δεν έχει κατοικίδιο ή ζήτημα είναι να έχουν η μία 1 στις 20.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:37, 07-10-15:

Κάπως έτσι. Το τοξόπλασμα μεταδίδεται κυρίως από στόματος , οπότε από γάτα μόνο από ώριμα κακάκια (χρειάζεται 2-3 μέρες για να γίνουν επικίνδυνα). Είναι πολύ μικρής πιθανότητας κίνδυνος, δηλαδή πόσο γκουρμεδιάρης να είσαι για να σε αρέσουν "τέτοια γεύματα".. Από γάτα Εμείς το περνάμε ασυμπτωματικά΄ή με συμπτώματα κρυολογήματος και δημιουργούμε και αντισώματα. Καλύτερα να το έχεις περάσει από πριν δηλαδή αμα θες να μείνεις έγκυος. Τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ, γιατί θεωρώ ότι ο κίνδυνος από κρέατα και λαχανικά είναι πιο άμεσος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:54, 07-10-15:

Οι γατες στην υπαιθρο πλησιαζουν οπου υπαρχουν κατοικημενα σπιτια και τρωνε. Το τοξοπλασμα πιστευω οτι δεν ειναι καθολου αστειο να το συζηταμε,οταν πολλες εγκυες γυναικες φοβουνται να μην κολλησουν η αλλες εχουν κολλησει .Οταν η γατα καταναλωνει ωμο η μισοψημενο κρεας(ειδικα βοδινο ,χοιρινο και αρνισιο)μεταδιδετε το παρασιτο του τοξοπλασματος,και μεταφερετε με τις ακαθαρσιες της παντου.Αυτα δεν τα λεω εγω τα λενε οι γιατροι.

Το τοξόπλασμα δεν μεταφέρεται παντού και το ωμό κρέας που θα φάει η υποτιθέμενη γάτα, πρέπει να είναι ήδη μολυσμένο με τοξόπλασμα. Από εκεί και πέρα το βρίσκουμε μόνο στα κόπρανα της γάτας και μπορούμε να κολλήσουμε μόνο αν τα φάμε, ή τα πιάσουμε με γυμνά χέρια και μετά τα βάλουμε στο στόμα μας.
Δεν είναι καθόλου εύκολο να κολλήσεις τοξοπλάσμωση από γάτα, είναι όμως πανεύκολο να το αρπάξεις αν σου αρέσουν τα μισοψημένα κρέατα ή δεν πλένεις καλά τα λαχανικά που είναι και η συνηθέστερη αιτία.

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Για το τοξόπλασμα, η κύρια πηγή μετάδοσης είναι τα ωμά/μισοψημένα κρεάτα ή τα κακοπλυμένα λαχανικά που τρώει ο άνθρωπος - η γάτα δεν είναι η κύρια πηγή μετάδοσης. Όταν η γυναίκα δεν είναι έγκυος και νοσήσει με τοξοπλάσμωση, συνήθως δεν το καταλαβαίνει καν και περνάει μόνο του. Η γυναικολόγος μου έχει πει ότι ένα 30% των εγκύων που εξετάζει είναι φορείς τοξοπλάσματος, χωρίς να το ξέρουν, το οποίο διαγιγνώσκεται νωρίς, παίρνουν την αντιβίωση που πρέπει και είναι μια χαρά και αυτές και το έμβρυο. Μου είπε ότι επειδή οι έγκυες κάνουν πολλές εξετάσεις και από νωρίς, η εξέταση για τοξόπλασμα είναι πάντα στο πακέτο των εξετάσεων που κάνουν, οπότε το βρίσκουν και το θεραπεύουν. Τέλος μου είπε ότι από αυτές που νοσούν με τοξόπλασμα, συνήθως καμία δεν έχει κατοικίδιο ή ζήτημα είναι να έχουν η μία 1 στις 20.
Πράγματι έτσι είναι, κάποτε πιτσιρίκα εξέταζαν εμένα επειδή είχα γάτα και τελικά αποδείχτηκε πως δεν είχα τίποτα, ενώ εγώ η ίδια έκανα ενέσεις σε μια παλιά μου συμμαθήτρια που ανακάλυψε πως νοσούσε από τοξόπλασμα όταν έμεινε έγκυος. Η συγκεκριμένη δεν είχε ποτέ της κανένα ζώο μια και αυτή και η μάνα της είχαν ψύχωση πως τα ζώα φέρνουν αρρώστειες...
Ειρωνία; Νομίζω ναι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:08, 07-10-15:

Αν ρωτησετε γιατρο θα σας πει οτι το τοξοπλασμα ειναι παρασιτο που μεταφερει η γατα στο εντερο της και μεταδιδεται σε αυτην και σε αλλα αιλουροειδη απο τα ωμα (να εχει δαγκωσει ποντικι η πουλι ) η μισοψημενα κρεατα(βοδινο,χοιρινο,αρνι).Εφοσον κολλησει το παρασιτο και κανει ακαθαρσιες(κακα) στο χωμα οπου μπορει να υπαρχουν φυτεμενα χορτα,λαχανικα ,φρουτα κ.α μεταφερετε και αυτο.Μπορει να το μεταδοσει επισης και σε αλλα θηλαστικα.Εαν φαει ο ανθρωπος αυτα τα χορτα η λαχανικα απλυτα που εχουν το παρασιτο κολλαει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 07-10-15 στις 22:35.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 02:32, 08-10-15:

Χθες εφαγα ενα μισοψημενο μπιφτεκι, θα πεθανω;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:51, 08-10-15:

Φλώρα έτσι είναι, γι'αυτό πρέπει οι έγκυες να πλένουν τα λαχανικά με νερό και ξύδι.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:53, 08-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Φλώρα έτσι είναι, γι'αυτό πρέπει οι έγκυες να πλένουν τα λαχανικά με νερό και ξύδι.
Ακριβως, αυτα που λεμε για το τοξοπλασμα αφορα μονο τις εγκυες γυναικες και πρεπει να προσεχουν να πλενουν καλα τα λαχανικα ,τα χορτα,τα φρουτα.

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Χθες εφαγα ενα μισοψημενο μπιφτεκι, θα πεθανω;
Δεν νομιζω να παθεις τιποτα,ετσι και αλλιως η γκουρμε κουζινα επιβαλλει το μπιφτεκι μισοψημενο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 08-10-15 στις 10:04. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
Παράθεση

Mystic Melody (Γιουλη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mystic Melody
H Γιουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mystic Melody έγραψε στις 16:13, 02-11-15:

Καλησπερα! Μπορει καποιος παρακαλω να μου πει, πως κανω σταδιακη προσαρμογη απο κροκετα σε Barf?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 17:35, 02-11-15:

Ανακατευεις κροκετα με κονσερβα μεχρι να αρχισει να τρωει αποκλειστικα κονσερβα και επειτα ανακατευεις barf με κονσερβα μεχρι να τρωει μονο barf. Προτεινω να μην αφηνεις μονιμα τροφη εξω, αλλα να καθοριζεις 3-4 γευματα ημερησιως. Στην αναγκη αφησε το γατι να πεινασει, αλλα οχι για πανω απο 24 ωρες.

Παράθεση

Mystic Melody (Γιουλη)

Νεοφερμένος

H Γιουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mystic Melody έγραψε στις 08:53, 03-11-15:

Χιλια ευχαριστω! Την κονσερβα την εχει ανετα! Θα ξεκινησω με κονσερβα και Barf! Επειδη ειναι φαγανη η μια (7 μηνων) θα το πιασει αμεσως.... η 7 αχρονη και πιο μιζερη, μαλλον θα χρειαστει παραπανω χρονο!

Υπαρχει περιπτωση να δω αρχικα καποια σημαδια μεχρι την απολυτη προσαρμογη που δεν θα πρεπει να με ανησυχησουν? πχ διαφορετικα κακα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mystic Melody : 03-11-15 στις 09:02.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 09:23, 03-11-15:

Εξαρταται απο τον οργανισμο καθε γατιου. Τα περισσοτερα κανουν ομαλη μεταβαση, ακομα και οταν αλλαζει η διατροφη τους απο την μια στιγμη στην αλλη. Εχω ακουσει ομως και περιπτωσεις (πολυ σπανιες ευτυχως) που το γατι εκανε διαρροια ή μαλακα περιττωματα για 5-6 ημερες μεχρι να συνελθει το εντερο του. Στα δικα μου οχι μονο τους εκατσε καλα, αλλα απο το πρωτο λεπτο σταματησαν ολα τα προβληματα που ειχαν. Ευχομαι να κατσει καλα και στα δικα σου και να μη ζοριστεις στην μεταβαση!

Παράθεση

Mystic Melody (Γιουλη)

Νεοφερμένος

H Mystic Melody έγραψε στις 09:27, 03-11-15:

η Σεμελη, η Φριντα κι εγω σε ευχαριστουμε και παλι

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:05, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εξαρταται απο τον οργανισμο καθε γατιου. Τα περισσοτερα κανουν ομαλη μεταβαση, ακομα και οταν αλλαζει η διατροφη τους απο την μια στιγμη στην αλλη. Εχω ακουσει ομως και περιπτωσεις (πολυ σπανιες ευτυχως) που το γατι εκανε διαρροια ή μαλακα περιττωματα για 5-6 ημερες μεχρι να συνελθει το εντερο του. Στα δικα μου οχι μονο τους εκατσε καλα, αλλα απο το πρωτο λεπτο σταματησαν ολα τα προβληματα που ειχαν. Ευχομαι να κατσει καλα και στα δικα σου και να μη ζοριστεις στην μεταβαση!

Τι προβληματα ειχαν και σταματησαν απο το πρωτο λεπτο που εφαγαν ωμη τροφη Nelliel;

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:41, 03-11-15:

Τι προβληματα ειχαν και σταματησαν απο το πρωτο λεπτο που εφαγαν ωμη τροφη Nelliel;
διαρροιες και εμετους

Παράθεση

Mystic Melody (Γιουλη)

Νεοφερμένος

H Mystic Melody έγραψε στις 09:37, 04-11-15:

Nelliel μηπως γνωριζεις για γατα με ανεβασμένες τιμές σε ουρία κρεατινινη και καποια στιγμή πέτρες στην κύστη, και στα νεφρα αν μπορει να φαει barf? Δεν προκειται για δικη μου γατα, αλλα μιας φιλης!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mystic Melody : 04-11-15 στις 09:42.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:52, 04-11-15:

Δυστυχως δεν γνωριζω για περιπτωσεις με ανεβασμενες τιμες σε ουρια και κρεατινινη (νεφρικη ανεπαρκεια; ). Γνωριζω ομως οτι βοηθαει πολυ σε περιπτωσεις με πετρες στην κυστη. Εχει διαλυσει πετρες σε αρκετα γατια που ειχαν προβλημα.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 09:33, 07-11-15:

Mπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποιάς εταιρείας πιστοποιημένη τροφή barf παίρνετε ; Θα με ενδιέφερε να την δοκιμάσω στον δικό μου.

Παράθεση

Souzie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Souzie
H Souzie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Souzie έγραψε στις 09:19, 18-09-16:

καλημερα! παντα με ενοχες εδινα της γατα μου τις τροφες των πετ σοπ... ποσο μπορει να ζησει οποιδηποτε εμβιο ον με κονσερβα και επεξεργασμενα????προσπαθησα πολλες φορες να της δωσω απλα βρασμενα κρεατα χωρις τιποτα αλατι κλπ και ουτε να τα φτυσει... η γατουλα μου τωρα ειναι 5 ετων και παρουσιασε προβλημα στα νεφρα της... της δινω απο χθες ωμη μαριδα και θελω να της κανω 100% ωμοφαγια... αλλα δεν ξερω τι αλλο να της δινω και με ποιο τροπο..η barf εχει υποστει καποια επεξεργασια για να μην κινδυνευει απο παρασιτα η ειναι το ιδιο με το να τα αγοραζω απο το κρεοπωλειο? κοκαλακια να της δινω?τα αλεθει ο κρεοπωλης?και για την αλεσμενη φλουδα αυγου που διαβασα την ψηνω η ωμη? απο λαχανικα δεν χρειαζεται τιποτα?αν γνωριζει καποιος περισσοτερα ας μου απαντησει!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:37, 18-09-16:

Καλησπερα φιλη μου.Το προβλημα στα νεφρα της δεν σημαινει οτι ειναι απο την τροφη,η εστω απο ξηρα τροφη και υγρη.Ο γιατρος τι λεει;
Επισης δεν ειναι ολες οι ξηρες τροφες το ιδιο,ουτε ολες οι υγρες.
Τροφες απ σουπερμαρκετ σαφως ειναι απαραδεχτες.
Επισης να σου πω οτι ουτε τα πετ σοπ εχουν παντα καλη τροφη.Οι χυμα για παραδειγμα ειναια μφιβολου ποιοτητας;.Τι τροφη τις εδινες;
Για την barf δεν ξερω να σου πω,αλλα δεν ειμαι και καθολου σιγουρη οτι ειναι οκ,προσωπικη δικια μου αποψη.
Πριν πας σε τοσο δραστικη αλλαγη,εξετασε μηπως τις εδινες κακης ποιοτητας τροφες.
Για αυτο σε ρωταω τι τροφη τις εδινες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

delagrazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη delagrazia
H delagrazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H delagrazia έγραψε στις 15:16, 26-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Κι ομως,στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενη και η χρηση ωμου κρεατος στο καθημερινο διαιτολογιο της γατας.Στα νορβηγακια μου εδινε η εκτροφεας τους,εγω εδω δεν τους δινω,αλλα θα το συζητησω με τον κτηνιατρο και ισως το σκεφτω σαν ιδεα.Επισης σε συνδυασμο με καλης ποιοτητας κροκετες τους εδινε τουλαχιστον 2-3 φορες την εβδομαδα βρασμενο ψαρι,και αλλες τοσες βραστο κοτοπουλο.
ωμη καρδια μοσχαρισια 3ευρω , κοτοπουλο το δινω ψητο για σαλμονελα κ γιατι δε το θεωρω τοσο καλο κρεασ απο 1ευρω φτερα ως 2,5 ολο η ψητο σουβλασ 5 ευρω που τρωω κ γω (μια γατουλα ποσο να φαει) εξισου κ συκωτι χοιρινο μοσχαρισιο ψητο για λογους διαροιασ
Οι κροκετεσ περιεχουν σιτηρα κ μονο οι πολυ ακριβεσ ειναι καταλληλες αλλα ακομα κ αυτεσ εχουν υποστει επεξεργασια κ ποτε δεν ειναι εκατο τα εκατο ισσοροπημενες αν κ οι ακριβεσ πλησιαζουν πολυ
μπορει να γινει κ κιμασ κ νανακατευτει με λιγα λαχανικα στο μικρο μουλτιμιξερ Τα κατεψυγμενα βολευουν γιατι τα ζεματιζεις μονο κ γινανε
Αν κοιταξεις μια τροφη ΜΠΑΡΦ βλεπεισ κ τα ποσοστα ειναι ως 20 τα 100 λαχανικα λιγο λινελαιο κ 3 %γιαουρτι Την Μπαρφ κτηνιατροι την δημιουργησαν απλα δεν τη συνιστω ετοιμη γιατι δεν εχει τοσο καλο κρεασ νομιζω μαλιστα οτι βαζουν μεσα κ λιπη πολλα πετσεσ κλπ κ ουτε τα ζωα τρελαινονταν Δηλ το ιδανικο ειναι να κανει κανεις πακετα με αυτα (κρεασ εντοσθια δηλ συκωτι νεφρα λιγα λαχανικα 1 κ λαδι κ 1κ γιαουρτι) συν ελαχιστο κοκαλλο πουδρα σε πακετα στην καταψυξη για ευκολια

προσωπικα το κοβω απλως σε κομματια κ πασπαλιζω λαδι λεμονι λιγο κ ενιοτε φρυγανια τριμμενη λιγο κανει καλο στη χωνεψη αλλα συνηθως δε βαζω
Ολες οι γατες προτιμουν το κρεασ κ μαλιστα το μοσχαρι/χοιρινο περισσοτερο απ το κοτοπουλο, πιο πολυ απ ολα τρωνε την ωμη καρδια ολες σχεδον εκτος απο ελαχιστες λιγοτερο απο 1 στισ 10 που ειναι ηδη μεγαλες δε τους αρεσει το ωμο κ προτιμουν ψημενο ισως απο συνηθεια Ακομα κ τα μικρα προτιμουν το ωμο
Εγω τα εδινα γιατι ερχοντουσαν διαφορεσ γατεσ κρυωμενεσ αρρωστες μωρα με προβλματα στα ματια (προσθετα κ μηλοξυδο η λεμονι κ ελαιολαδο κ βιτ β )κλπ κ ολες πανε καλα Οι γατες του σπιτιου εθιζονται στις κροκετεσ κ συχνα δεν τρωνε τιποτ αλλο μετα Επισης κ στον τονο αν κανεις τις συνηθισε ετσι διαφορετικα οι αδεσποτες ουτε που τις αγγιζουν

οσο για τα παρασιτα ,,, οι γιατροι λενε δε κανει αλλα δεν εξηγουν Ολη η γειτονια δινει κροκετες κ οτι γατια ανεβασα σπιτι ειχαν διαροια κ παρασιτα κ θελαν επαναληπτικη αποπαρασιτωση ιδιως η πρωτη πηρε και αλλα φαρμακα ειδικες κονσερβεσ για το στομαχι κλπ κ εγινε καλα με προβιοτικα κ ζεολιθο (οχι οτι δεν θα κανα καθολου αποπαρασιτωση αλλα οταν μετα το 4ο χαπι μετα απο 5 μερες ξανα τα ιδια , ποσα να δωσω)

θα το προσεχα το ωμο που ειναι η φυσικη τους τροφη μονο αν εχει προβλημα στα νεφρα επειδη οι μισοι λενε δε κανει πρωτεινη κ οι αλλοι οτι αντιθετως θελει καλη ποιοτητα πρωτεινης δηλ καθαρο (οχι λιπη) καλο ωμο κρεασ, φυσικα στην Ελλαδα σχεδον ολοι ανηκουν στην πρωτη κατηγορια που ειναι η παλια σχολη/αποψη

επισης οι κροκετες δημιουργουν προβλημα στ αρσενικα στο ουροποιητικο με τα χρονια γι αυτο υπαρχουν οι κροκετες τυπου ουρινερι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 14-01-18:

Καλο και χρησιμο,οσοι ταιζουν τις γατες τους με ωμα κρεατα,να το εχουν και αυτο στα υποψην τους
Μην ταϊζετε ωμό κρέας τα κατοικίδια,προειδοποιούν οι επιστήμονες

Η κατανάλωση ωμού κρέατος αποτελεί κίνδυνο όχι μόνο για την υγεία των ανθρώπων, αλλά και των κατοικίδιων ζώων, όπως οι σκύλοι και οι γάτες, προειδοποιεί μια νέα ολλανδική επιστημονική έρευνα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στα παράσιτα και στα μικρόβια, όπως η σαλμονέλα και το κολοβακτηρίδιο E.coli, που συχνά βρίσκονται στο άψητο κρέας, το οποίο περιέχουν ορισμένες κατεψυγμένες ζωοτροφές (raw-meat based diets-RMBDs), αντίθετα με τις πιο συμβατικές ξηρές ή κονσερβαρισμένες τροφές για σκύλους και γάτες.
Οι ερευνητές του Πανεπιστημίου της Ουτρέχτης, με επικεφαλής τον Πάουλ Οβεργκάου, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό «Vet Record» της Βρετανικής Κτηνιατρικής Ένωσης, ανέλυσαν 35 κατεψυγμένες τροφές που περιέχουν ωμό κρέας (RMBDs) από οκτώ διαφορετικές εταιρείες.
Το βακτήριο E.coli εντοπίσθηκε σε οκτώ προϊόντα (23%), το βακτήριο λιστέρια σε 15 προϊόντα (43%) και η σαλμονέλα σε επτά (20%). Όλα αυτά τα βακτήρια έχουν συσχετισθεί με επικίνδυνες λοιμώξεις στους ανθρώπους.
Τέσσερα προϊόντα (11%) περιείχαν ένα είδος του παράσιτου σαρκοκύστη και άλλα τέσσερα ένα άλλο είδος του ίδιου παράσιτου. Σε δύο προϊόντα (6%) βρέθηκε τοξόπλασμα. Τα κατεψυγμένα σκευάσματα ζωοτροφών με κρέας, που διατίθενται μέσω καταστημάτων για κατοικίδια και σούπερ-μάρκετ, έχουν γίνει δημοφιλή τα τελευταία χρόνια σε όλο τον κόσμο.
«Είναι ξεκάθαρο ότι τα εμπορικά τρόφιμα RMΒDs μπορεί να είναι μολυσμένα με διάφορα παθογόνα βακτήρια και παράσιτα, πράγμα που μπορεί να αποτελέσει την πηγή βακτηριακών λοιμώξεων στα κατοικίδια ζώα, οι οποίες επίσης, αν μεταδοθούν στους ανθρώπους, θα τους θέσουν σε κίνδυνο» τόνισαν οι ερευνητές.
Προσέθεσαν ότι «οι γάτες και οι σκύλοι που τρώνε ωμό κρέας, είναι επίσης πιθανότερο να μολυνθούν με βακτήρια ανθεκτικά στα αντιβιοτικά, από ό,τι τα ζώα που κάνουν πιο συμβατική διατροφή, με συνέπεια να υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τόσο για την υγεία των ζώων όσο και γενικότερα για τη δημόσια υγεία».
Οι άνθρωποι μπορούν να μολυνθούν ερχόμενοι είτε σε άμεση επαφή με την τροφή με το μολυσμένο ωμό κρέας είτε με το μολυσμένο ζώο είτε με μια μολυσμένη επιφάνεια του σπιτιού.
Όπως αναφέρει το Αθηναϊκό Πρακτορείο, οι ερευνητές τονίζουν ότι είναι ανάγκη οι ζωοτροφές με ωμό κρέας να περιέχουν στη συσκευασία τους την κατάλληλη σήμανση και τις αναγκαίες οδηγίες προφύλαξης. Επεσήμαναν επίσης ότι κίνδυνος μόλυνσης υπάρχει και από το μη κατεψυγμένο ωμό κρέας.
Πηγή
Που να δουν και απο το χασαπικο τι βακτηρια υπαρχουν.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:58, 14-01-18:

Ευχαριστούμε Έφη γιαα το πολύ κατατοπιστικό άρθρο.Ανέκαθεν στην οικογένειά μου αποφεύγαμε να δίνουμε ωμό κρέας στις γάτες μας.Εκ των υστέρων απεδείχθει σωστή η τακτική μας.
Θέλω όμως αφελώς να ρωτήσω αν το ίδιο ισχύει και για τα ψάρια.Μερικές φορές ενδίδω στα κλάματα και δίνω ωμό γαύρο αφού τον πλύνω καλά και αφαιρέσω κεφάλι και εντόσθια.Αυτό βέβαια γίνεται σπάνια .Με το σκεπτικό ότι οι άνθρωποι τρώνε σούσι και δεν ξέρω τι επιφέρει μελλοντικά είπα πως σίγουρα οι γάτες θα είναι πιο ανθεκτικές ή όχι?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:21, 14-01-18:

Και το σουσι ενεχει κινδυνους στους ανθρωπους παντως.Στα ωμα ψαρια πολλες φορες υπαρχουν παρασιτα και βακτηρια,ακομα και αμοιβαδες.Δεν βρισκω γιατι να εξαιρουνται οι γατες
πχ δες εδω
Το ιδιο νομιζω αρθρο και εδω.
Τωρα αν στον γαβρο μπορει να βρεθουν παρασιτα δεν το γνωριζω.
Εγω παντως ,επειδη η μαγια μου δεν ειναι αλλεργικη στο ψαρακι και το τρωει,απλα το κανω νεροβραστο.Σαρδελιτσα της δινω.Το ξεκοκαλιζω κιολας,και ολα καλα.
Θυμαμαι στην ζακυνθο παλια,ειχα δωσει παντως ωμο ψαρι σε αυτα που ηταν εξω απο το σπιτι,ε..ξερναγαν παντου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-01-18 στις 21:45.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:36, 14-01-18:

Ευχαριστώ Έφη ,καλά τα φοβάμαι όλα αυτά τα ωμά,απορώ πως τα τρώνε κιόλας.Νερόβραστο ο σκασμένος ο δικός μου δεν τρώει .Άμα μυρίσει ωμό κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι κάνει σαν τρελός.Δεν του δίνω ποτέ μα ποτέ.Βέβαια στο εξοχικό ,όταν αλητεύει ποιός ξέρει τι τρώει.Τον είδα να τρώει σαμιαμίδια και πεταλούδες ,αηδίασα.
Όσο για τα ωμά ψάρια στα αδέσποτα ,έχω παρατηρήσει πως κάνουν εμετό όταν τρώνε τα σπάραχνα με τα αίματα.Αν είναι καθαρά και πλυμένα τα αφομοιώνουν.Τουλάχιστον αυτό παρατήρησα με τα δικά μου.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 20:59, 25-02-18:

Σπορια Ασπεργιλλου υπαρχουν σε αφθονια στον αερα, τα οποια μπορει να οδηγησουν γατες και ανθρωπους με καταπονημενο ανοσοποιητικο σε ασπεργιλλωση και βαρια πνευμονια. Ενδεχομενως και στον θανατο. Προτεινω να κυκλοφορουμε με μασκες οξυγονου ή ακομα καλυτερα να σταματησουμε να αναπνεουμε.
Παράθεση

Xara.LN

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xara.LN
H Xara.LN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Xara.LN έγραψε στις 00:27, 21-06-18:

Καλησπέρα Παιδιά....σκέφτομαι να ξεκινήσω. να δίνω στα γατάκια μ barf ...όμως μ φαίνεται λίγο δύσκολο να το φτιάξω εγώ γτ δεν μπορω να ειμαι σίγουρη αν θα παρέχω όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται..τι γνώμη έχετε για την έτοιμη barf ?έχω ψάξει και έχω δει ότι της voldog είναι καλή...☺
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:11, 23-06-18:

Και μένα θα με ενδιέφερε η έτοιμη barf! Δεν είχα ανακαλύψει τη voldog, είχα βρει μόνο την a&d natural foods, υπάρχουν και άλλες? Έχει δοκιμάσει κανείς και ξέρει ποιά είναι καλή?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δίαιτα σε γάτα που τρώει BARF - Από Loukia
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-11 στις 20:45.
    • Διατροφή - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-09 στις 16:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους