Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,610 εγγεγραμμένα μέλη και 713,018 μηνύματα σε 21,975 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 270 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

raisie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raisie
H raisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H raisie έγραψε στις 20:49, 03-05-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,027 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:24, 03-05-16:

Γεια σας, από μέρα σε μέρα περιμένω κι εγώ τη μικρή μου, η οποία είναι περίπου 40 ημερών. Όμως, έχω τρομάξει κάπως διαβάζοντας για το θέμα της στείρωσης και του οίστρου. Αρχικά από ο,τι έχω καταλάβει οι θηλυκές γατούλες έχουν οίστρο στην ηλικία των 6 μηνών (μπορεί και νωρίτερα, μπορεί και λίγο αργότερα). Καλό θα ήταν να τη στειρώσω πριν από τον πρώτο οίστρο ή μετά; Θα πρέπει να την ταϊζω με ειδική τροφή από εκεί και πέρα; Επιπλέον, είμαι ανήλικη και έχω συμφωνήσει με τους γονείς μου να αναλάβω εγώ τα περισσότερα έξοδα της μικρής, αλλά η στείρωση είναι πιο ακριβή στις θηλυκές γάτες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον καλό και φθηνό κτηνίατρο (δύσκολος συνδυασμός) στη Λάρισα; Τέλος, μένω σε διαμέρισμα με αρκετά περίεργους γείτονες, οπότε πόσο καιρό διαρκεί ένας οίστρος με αυτά τα νιαουρίσματα; Θα μπορούσα να κάνω κάτι για να την ηρεμήσω; Άκουσα για κάτι ενέσεις, αλλά από ότι ξέρω δεν είναι ο,τι καλύτερο για την υγεία της γάτας. Ξέρω ότι είναι νωρίς για να ανησυχώ τόσο αλλά δε θέλω να πιαστώ απροετοίμαστη σε αυτό το θέμα.
Καλησπέρα raisie και καλωσήρθες στην παρέα μας
Για το θέμα του οίστρου και της στείρωσης, αφού συμφωνήσω με την απάντηση της φίλης μας Φλώρας, θα συμπληρώσω οτι μετά τη στείρωση θα πρέπει η τροφή, από "πλήρης" που ήταν, να αντικατασταθεί με κάποια που θα έχει την ένδειξη οτι προορίζεται για στειρωμένα γατιά, έτσι ώστε να μην φορτώνεται με περιττό λίπος εφ'όσον είναι γνωστό οτι αλλάζει και ο μεταβολισμός τους.
Το αν η αντικατάσταστη θα γίνει άμεσα, εξαρτάται και από την ηλικία που θα γίνει η στείρωση: αν η γατούλα είναι κάτω του ενός χρόνου (όπως η δική μου που τη στείρωσα στους 6 μήνες ζωής της), συστήνεται από τους κτηνιάτρους η μετάβαση αυτή να γίνεται ένα μήνα μετά την επέμβαση.
Όσο για κτηνίατρο, ρίξε μια ματιά σ'εκείνους που προτείνουν τα μέλη μας εδώ και ανάλογα με την περιοχή που μένεις.

Προς το παρόν επικεντρώσου στο να γνωρίσεις το νέο μέλος της οικογένειας, να απολαύσεις τις νηπιακές της χάρες και καμώματα και ει δυνατόν να τις απαθανατίσεις και με το φακό της φωτογραφικής σου μηχανής ή του βίντεο, γιατί αυτή η περίοδος της ζωής της είναι μόνο για μια φορά και δεν επαναλαμβάνεται.
Με το καλό να την υποδεχτείς και για ότι άλλη απορία, εδώ είμαστε εμείς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 01:01, 14-05-16:

Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορέσει κάποιος που είχε παρόμοια εμπειρία να με κατατοπίσει.Πρόσφατα μετακόμισα σε καινούριο σπίτι,σε γειτονιά πολύ φιλόζωη με πολλές γατούλες.Οι γείτονες φροντίζουν και ταϊζουν όσες μπορούν αν και είναι ουσιαστικά αδέσποτες και βολτάρουν. Μετά από περίπου 1 μήνα, 4 γατούλες (μάλλον μαμά και τα 3 γατάκια της-σχεδόν 1 έτους) ξεθάρρεψαν και ανεβαίνουν πλέον στο μπαλκόνι γ να τις ταϊσουμε και να κοιμηθούν στις καρέκλες και σε ένα μικρό σπιτάκι που έχουμε φτιάξει.Ειδικά 2 από τα παιδάκια,ένα θηλυκό και ένα αρσενικό έρχονται για χάδια αρκετά συχνά και ενίοτε μπαίνουν και μέσα στο σπίτι για να παίξουν και να εξερευνήσουν. Η μαμά τους γέννησε ήδη δεύτερη φορά (τα μωρά είναι ακόμα με κλειστά τα ματάκια) αλλά ανησυχούμε για το μέλλον τους. Θα προσπαθήσουμε να τους βρούμε οικογένεια για υιοθεσία αλλά σκεφτόμαστε μήπως οι πιο μεγάλες θηλυκές χρειάζονται στείρωση.Πιστεύετε πως θα κάτσουν να μπουν σε κουτί μεταφοράς για τον κτηνίατρο και θα αντέξουν μετά την επέμβαση?Ανησυχώ μήπως από τον φόβο μετά φύγουν και πάθουν κάτι στο δρόμο.Εννοείται ότι θα τις προσέχουμε αλλά από τη στιγμή που είναι πολλά γατιά μαζί ίσως υπάρξει κάποια σύγχυση.Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο?
Επίσης γνωρίζω πως κανονικά θα έπρεπε να γίνουν στειρώσεις σε όλα,αλλά και εμβόλια και αποπαρασιτώσεις με αμπούλες κάθε μήνα,ειδικά σε αυτά που κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι.Τα έξοδα όμως είναι πολλά για όλες τις γάτες και ανησυχώ πως ότι και να κάνω,θα κολλάνε το ένα από το άλλο.Μπορεί κάποιος στην ίδια κατάσταση να με συμβουλέψει?Ευχαριστώ πολύ!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:33, 14-05-16:

Καλησπέρα Anna_241.
Ρωτάς στο μήνυμά σου.
Πιστεύετε πως θα κάτσουν να μπουν σε κουτί μεταφοράς για τον κτηνίατρο και θα αντέξουν μετά την επέμβαση?Ανησυχώ μήπως από τον φόβο μετά φύγουν και πάθουν κάτι στο δρόμο.Εννοείται ότι θα τις προσέχουμε αλλά από τη στιγμή που είναι πολλά γατιά μαζί ίσως υπάρξει κάποια σύγχυση.Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο?
Το έχω επιχειρήσει κι εγώ αλλά και πολλά άλλα άτομα. Το μυστικό είναι να κάνεις τις γατούλες να εξοικειωθούν μαζί σου, να σε μάθουν και να σε εμπιστευτούν. Θα πρέπει φυσικά να έχεις μια γατοφόρο για να τις βάλεις και να τις πας στο κτηνιατρείο για στείρωση. Αλλά ακόμα κι αν κάποιες είναι πιο διστακτικές, υπάρχει πάντα το κόλπο της τροφής. Βάζεις μέσα στην γατοφόρο μια τροφή με έντονο άρωμα που να τους αρέσει πολύ, για παράδειγμα τόννο που χρησιμοποιώ εγώ γιατί έχει πολύ έντονη μυρωδιά και όλες οι γάτες τρελλαίνονται γι' αυτόν. Μόλις μπει η γατούλα μέσα, κλείνεις με γρήγορες και αποφασιστικές κινήσεις το πορτάκι και είσαι έτοιμη.
Θα πρέπει να έχεις βρει πρώτα κάποιο κτηνιατρείο που να είναι σχετικά κοντά σου και να έχεις συννενοηθεί για τιμές, θα τους τονίσεις πως οι γατούλες είναι αδέσποτες και απλά φροντίζεις για την ευζωία τους, πολλά κτηνιατρεία κάνουν ειδικές τιμές για αδέσποτα.
΄Οσο για το να πάθουν κάτι στον δρόμο δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... Την ώρα που θα τις πηγαίνεις στο κτηνιατρείο εννοείς, ή αφού θα τελειώσει η στείρωση και τις αφήσεις πάλι έξω; Και στις δυό περιπτώσεις η απάντηση πάντως είναι όχι. Θα είναι ανήσυχες στην διαδρομή και θα φωνάζουν γιατί δεν έχουν μάθει να περιορίζονται, εδώ φωνάζουν τα δικά μας γιατί καταλαβαίνουν πως τις περισσότερες φορές, γατοφόρος σημαίνει κτηνιατρείο... Σε κανένα τους δεν αρέσει.
Τώρα αφού στειρωθούν υπάρχουν δυό πιθανότητες, είτε να τις κρατήσουν μέχρι να συνέλθουν τελείως από την νάρκωση, οπότε θα είναι μια χαρά αφού τις αφήσεις ελεύθερες, είτε να στις δώσουν ακόμα κάπως ζαλισμένες. Στην δεύτερη περίπτωση θα τις κρατήσεις εσύ κάπου περιορισμένες μέχρι να συνέλθουν εντελώς.
Ρωτάς επίσης.
Επίσης γνωρίζω πως κανονικά θα έπρεπε να γίνουν στειρώσεις σε όλα,αλλά και εμβόλια και αποπαρασιτώσεις με αμπούλες κάθε μήνα,ειδικά σε αυτά που κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι.Τα έξοδα όμως είναι πολλά για όλες τις γάτες και ανησυχώ πως ότι και να κάνω,θα κολλάνε το ένα από το άλλο.Μπορεί κάποιος στην ίδια κατάσταση να με συμβουλέψει?Ευχαριστώ πολύ!
Δεν γίνεται να κάνεις μαζικές στειρώσεις μονομιάς, δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό ακόμα και από οικονομική άποψη. Θα ξεκινήσεις σιγά σιγά, πρώτα μία μία τις θηλυκές για να σταματήσουν τα γεννητούρια γιατί θα γεμίσετε γατάκια... Μετά θα πιάσεις ένα ένα τα αρσενικά, αν έχεις πρόθεση να στειρώσεις κι αυτά για να είναι ασφαλή και να μην χάνονται, τραυματίζονται και όλα όσα παθαίνουν κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος.
Τώρα εμβόλια μπορείς να κάνεις σε κάθε ένα που θα πηγαίνει για στείρωση, ένα ένα κι αυτά. Αποπαρασιτώσεις μπορείς να κάνεις και μόνη σου, για να είναι αυτά εντάξει όμως και όχι επειδή μπαίνουν στο σπίτι. Εμείς δεν κινδυνεύουμε από τα παράσιτα της γάτας και ειδικά την στιγμή που δεν ζουν μέσα στο σπίτι σου αλλά μπαίνουν καμμιά φορά. Θα ρωτήσεις τον κτηνίατρό σου ποιες αμπούλες συνιστά για να τα αποπαρασιτώνεις εξωτερικά και ποιο χαπάκι για την εσωτερική αποπαρασίτωση. Μπορείς επίσης να ρίξεις μια ματιά σ΄αυτά τα θέματα που έχουμε για να μάθεις κάποια πράγματα και φυσικά τα αντιπαρασιτικά θα τα αγοράζεις από το πετ σοπ για να σου κοστίζουν φθηνώτερα.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=37653
http://forum.mycat.gr/showthread.p...12#post3961012
Ότι άλλη απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 11:38, 16-05-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Οι φόβοι μου προέρχονται από το γεγονός ότι είναι όλες αδέσποτες γατούλες και δε ζουν μέσα στο σπίτι, έτσι ώστε να μπορώ να τις ελέγξω και να τις προσεγγίσω όποτε θέλω. Θα οργανωθώ καλύτερα όμως και θα προσπαθήσω να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους με τον καιρό,για να κάνω τα παραπάνω σιγά σιγά!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:54, 16-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anna_241
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Οι φόβοι μου προέρχονται από το γεγονός ότι είναι όλες αδέσποτες γατούλες και δε ζουν μέσα στο σπίτι, έτσι ώστε να μπορώ να τις ελέγξω και να τις προσεγγίσω όποτε θέλω. Θα οργανωθώ καλύτερα όμως και θα προσπαθήσω να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους με τον καιρό,για να κάνω τα παραπάνω σιγά σιγά!
Ξεκίνα με όποια σου φαίνεται πιο φιλική, στο μεταξύ θα χτίζεις σχέση και με τις υπόλοιπες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Misa Misa
H Misa Misa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Misa Misa έγραψε στις 03:18, 13-01-18:

Καλημέρα. Είμαι σε απόγνωση. Η γάτα μου θυλυκια μάλλον 3 ετών από το Νοέμβριο έχει οίστρο. Σταματάει για 5 μέρες και ξανά έχει! Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο? Δεν μου έχει συμβεί άλλη φορά κάτι τέτοιο! Θέλω να την κάνω στείρωση αλλά δεν μπορώ γ αυτό το λόγο! Θέλω να προσθέσω ακόμα ότι από τότε με τους οίστρος έχει σταματήσει να τρώει και αναγκάζομαι να την κυνηγάω για να φάει και πολλές φορές να την ταΐζω με το ζόρι! Της έκανα εξετάσεις αίματος και ακτίνα το Νοέμβριο αλλά ήταν καλές και η γιατρός δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν τρώει! Παρακαλώ όποιος έχει παρόμοια εμπειρία απαντήσει!
ΥΓ. Μένω επαρχία και δυστυχώς μόνο σε αυτό το γιατρό μπορώ να πάω γιατί δεν έχει άλλο!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:10, 13-01-18:

Αγαπητή μου η γατούλα σου έχει κάνει μωράκια στο παρελθόν?
Έπρεπε να έχει στειρωθεί αλλά το ζητούμενο είναι τι κάνεις τώρα.Φυσικά όταν έχει οίστρο ,ο οποίος δεν κλείνει (με μία εγκυμοσύνη)αυτός επαναλαμβάνεται.Σε αυτή τη φάση τα ζώα δεν έχουν όρεξη και καίνε το ήδη αποθηκευμένο λίπος που συσσώρευσαν στην προηγούμενη ήρεμη φάση.Φυσικό είναι να μη τρώει το ζωάκι σου.
Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει ,θα σου απαντήσουν άλλα μέλη με την ανάλογη πείρα.
Πρέπει να επικοινωνήσεις τηλ με άλλο γιατρό,έμπειρο να σε κατευθύνει.Αν είναι μακριά θα κάνεις τη θυσία να την μεταφέρεις εκεί.
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Misa Misa έγραψε στις 14:06, 13-01-18:

Όχι δεν έχει κάνει ποτέ παιδιά. Ναι μακάρι να μπορούσα να την πάω κάπου αλλού αλλά δυστυχώς δεν είναι εφικτό γιατί δεν έχω αυτοκίνητο και η κοντινότερη μεγάλη πόλη είναι 150 χλμ μακριά από μένα. Το θέμα είναι ότι εκτός του ότι εδώ και 3 μήνες φωνάζει συνέχεια με παύση 5 με 7 μέρες (κάτι που δεν έχει ξανά γίνει ποτε) εκτός το ότι η όρεξη της έχει μειωθεί της δίνω λιχουδιές τουλάχιστον να παίρνει από κάπου θερμίδες και σε αυτές πάλι με το ζόρι τις τρώει και μου έχει αδυνατίσει κιόλας ενώ μια βδομάδα έτρωγε κανονικά την ποσότητα του φαγητού που έπρεπε!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:50, 13-01-18:

Η γιατρός σου εκεί τι σου είπε για το θέμα της στείρωσης?Μόνο για την αποχή από το φαγητό συζητήσατε?Το θέμα είναι να στειρωθεί το ζωάκι για να μην υποφέρει και αυτό αλλά και εσείς.
Ζητα να σου λύσει η γιατρός αυτό το πρόβλημα ,αυτή είναι η ειδικός.Ίσως ,δεν ξέρω κιόλας αν γίνεται,αλλά στις ενδιάμεσες παύσεις ίσως να γινόταν η στείρωση?Ρώτησέ την και επέμεινε να σου δωσει σαφή απάντηση.Αν δεν γνωρίζει τότε η μετακίνησή της σε μεγάλη πόλη είναι μονόδρομος αλλά πίστεψέ με αξίζει να τον διανύσεις.
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 20:14, 13-01-18:

Δυστυχώς δεν μου έδωσε ξεκάθαρες απαντήσεις. Μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι οίστρος και ότι πρέπει να κάνουμε στείρωση και μετά βλέπουμε. Το κακο είναι ότι για να πάω με κτελ δεν έχει κάποιο πρωινό δρομολόγιο που να επιτρέπει ζώα και είναι δύο ώρες δρόμος μετα δεν θα μπορώ να γυρίσω! Δυστυχώς δεν έχω αυτοκίνητο να μπορώ να φύγω ότι ώρα θελω και στο γιατρό που πάω εδώ είναι 20 χλμ μακριά. Το κακο είναι ότι δεν πρόλαβα να της κάνω τώρα την στείρωση. 2 Δεκεμβρίου της έκανα και αυτές τις εξετάσεις που κάνουν κάθε χρόνο και βγάλαμε ακτίνα ήταν όλα καλά. Ανησυχώ Μήπως είναι κάτι άλλο που ήθελε ποιό ειδικές εξετάσεις και δεν φάνηκαν σε αυτές! Φυσικά και μόλις σταματήσει να κάνει έτσι θα την κάνω στείρωση αλλά μου φάνηκε περίεργο που από το Νοέμβριο είναι έτσι γ αυτο έγραψα εδώ μήπως έχει και κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,256 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 13-01-18:

Καλησπερα φιλη μου.Και σε οιστρο μπορουν να στειρωθουν οι γατες.Και σαφως δενε χουν ορεξη για φαγητο,οταν εχουν οιστρο.
Ομως οπωσδηποτε πρεπει να την στειρωσεις,διοτι ηδη ειναι σε ηλικια που κινδυνευει απο πυομητρα.Πυομητρα παθαινουν τα θηλυκα γατια οταν εχουν οιστρο και ΔΕΝ ζευγαρωνουν,και αν δεν αντιμετωπιστει εκγαιρα μπορει και να πεθανει.
Μην περιμενεις καθολου.Συζητα με ενα αξιοπιστο γιατρο για την στειρωση της,και προσθεου οχι ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ,αλλα κανονικη στειρωση.
Ειναι παρα πολυ επικινδυνο να την αφηνεις ετσι.Σε καποια φαση θα παθει πυομητρα και τοτε ισως ειναι αργα.
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 07:25, 14-01-18:

Καλημέρα Πουπουλινα ευχαριστώ. Δυστυχώς ξέρω ότι έκανα βλακεία απλά δεν είχα ποτέ γάτα δεν ήξερα! Ο γιατρός που πήγαινα μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται η στείρωση και ότι μπορώ απλά να την κάνω κάτι για να μην έχει οίστρο! Ευτυχώς δεν έκανα κάτι τέτοιο γιατί έχω ακούσει ότι δεν είναι καλά τέλος άρχισα εδώ και και κάτι μήνες να πηγαίνω αλλού (δυστυχώς μένω πολύ μακριά από τον πολιτισμό και οι γιατροί εδώ σπανίζουν). απλά σε παρακαλώ πες μου τι είναι περιδεση ωοθηκών? Εγώ θέλω να κάνω κανονική στείρωση! Επίσης ανησύχησα επιδει από Νοέμβριο μέχρι τώρα μου φαίνεται περίεργο να έχει τόσο καιρό οίστρο με παύση περίπου 5 μέρες. Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο? Απλά διάβασα εδώ ότι Όταν είναι σε οίστρο έχει περισσότερη αιμορραγία επιδει είναι πρησμένα τα όργανα και φοβάμαι να την πάω!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,027 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:46, 14-01-18:

Καλή σου μέρα, Misa Misa

Περίδεση των σαλπίγγων είναι το "φράξιμο" κατά κάποιο τρόπο των ωαγωγών (σαλιπίγγων) που έχει σαν αποτέλεσμα το να μην μπορεί να γονιμοποιηθεί και να γεννήσει. Παραταύτα, οι ορμόνες συνεχίζουν να παράγονται κανονικότατα και -κατά συνέπεια- κι ο οίστρος.
Το ότι προτιμώτερο είναι η γάτα να στειρώνεται όταν δεν βρίσκεται σε οιστρική φάση είναι γεγονός, επειδή κατά τη διάρκειά του, οι αιμορραγίες σταματάνε πιό δύσκολα και οι ιστοί του γεννητικού συστήματος είναι πιό εύθρυπτοι με αποτέλεσμα να δυσχεραίνονται οι χειρισμοί και ενίοτε να απαιτείται μεγαλύτερη τομή στην κοιλιά.
Παραταύτα, αν η στείρωση επείγει, τα παραπάνω δεν αποτελούν απόλυτη αντένδειξη για τη διενέργειά της.

Στη θέση σου και δεδομένης της κατάστασης, θα προγραμμάτιζα την επέμβαση άμεσα και αν ήταν εφικτό, στο μεσοδιάστημα των 5 ημερών "ανάπαυλας", που αναφέρεις.

Όσο για τους φόβους σου, να σου υπενθυμίσω οτι σε κάθε επέμβαση υπάρχει κι ένα (ελάχιστο, έστω) ποσοστό κινδύνου. Σκοπός μας δεν είναι να τον μηδενίσουμε 100%, αφού τέτοιο θέμα δεν τίθεται, αλλά όσο το δυνατόν να ελαχιστοποιήσουμε το ρίσκο. Κι αυτό γίνεται με την επιλογή του σωστού γιατρού καθώς και του άρτια εξοπλισμένου ιατρείου του για την περίπτωση αναπάντεχων επιπλοκών.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη γατούλα σου, να έχει μια επιτυχημένη χειρουργική επέμβαση και να βγει υγιέστατη και απαλλαγμένη από αυτή τη χρόνια ταλαιπωρία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 14-01-18 στις 08:50.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:32, 14-01-18:

Την ταλαιπωρία της απολύνωσης των σαλπίγγων την υπέστη μια γατούλα μου στην κτηνιατρική της Θεσσαλονίκης και μη γνωρίζοντας ,ο καθηγητής την έκανε πειραματόζωο για εκπαίδευση των φοιτητών του.Το αποτέλεσμα η γατούλα μου έκανε πυομήτρα και δεν την προλάβαμε.Από τότε υποφέρω από τύψεις γιατί φέρθηκα τόσο ανόητα και δεν το έψαξα το θέμα.Αυτό συνέβη το 1982 και μάλιστα θεωρούσα πως ήμουν και αρκετά ενήμερη καθότι κανείς τότε δεν στείρωνε τα ζωάκια του.Βάζαν τα νεογνά στον κουβά και τα έπνιγαν,έτσι απλά και αθόρυβα.
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 23:02, 14-01-18:

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και προσπάθησαν να με σημβουλευσουν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το κοριτσάκι μου και με την στείρωση της! Φοβάμαι τόσο πολύ που νομίζω ότι θα πάθω έμφραγμα! Εγώ τι εξετάσεις με συμβουλεύεται να ζητήσω από το γιατρό να της κάνει πρίν την επέμβαση ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος επιπλοκών? Πχ.εξετάσεις για την καρδούλα πνευμονακια? Όποια συμβουλή θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:27, 15-01-18:

Σίγουρα καρδιακή και αναπνευστική λειτουργία. Τα υπόλοιπα, κατά την κρίση του γιατρού, αφού εκτιμήσει την κλινική της εικόνα.

Είναι η κουκλίτσα που βλέπω στο avatar σου; Πόσο μοιάζουν με τη δική μου στα χρώματα!
Γερή και τυχερή να είναι!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:42, 15-01-18:

Αν είναι αυτή στο avatar είναι κουκλίτσα !!!!!!Και τι ωραία που ξαπλώνει στο κρεβάτι,σαν κοριτσάκι
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 23:24, 15-01-18:

Nαι αυτη ειναι στο avatar!Καθε φορα που δεν ειμαι σπιτι παει στο μαξιλαρι μου η στις μπιζαμες μου και κοιματε η μονακριβη μου!συγγνώμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα ο προεγχειρητικός ελεγχος γινεται την ιδια μερα της στειρωσης η μερικεσ μερες νωριτερα? επισης Μεσοίστριο διάστημα ειναι αυτη η παυση που μου κανει για πεντε μερες?
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 09:01, 16-01-18:

Ο προεγχειριτικός έλεγχος (εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι ιδιαίτεροι λόγοι, το οποίο θα κρίνει ο γιατρός) συνήθως γίνεται την ίδια μέρα της στείρωσης.

Στη δεύτερη ερώτησή σου, η απάντηση είναι ναι: το "μεσοίστριο διάστημα", είναι μέρος ενός από τους οιστρικούς κύκλους της γάτας και είναι το χρονικό διάστημα που ακολουθεί τον οίστρο (στην περίπτωση που η γάτα δεν έχει ζευγαρώσει) και παρεμβάλλεται μεταξύ 2 διαδοχικών οίστρων, η διάρκεια δε του οποίου κυμαίνεται από 4 έως 22 μέρες.

Γενικά ο αναπαραγωγικός κύκλος της γάτας περιλαμβάνει τα εξής στάδια:

Προοίστρος-οίστρος-μεσοίστριο διάστημα (για ζώα που δεν έχουν ζευγαρώσει)
Προοίστρος-οίστρος-διοίστρος (για ζώα που έχουν ζευγαρώσει, αλλά δεν έχουν γονιμοποιηθεί)
Προοίστρος-οίστρος-κυοφορία-γαλουχία (για ζώα που έχουν γεννήσει)

Και μη διστάζεις να ρωτήσεις για ότι απορία έχεις. Θα χαιρόμαστε να σου απαντάμε, σε ότι είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε βέβαια.
Nαι αυτη ειναι στο avatar!Καθε φορα που δεν ειμαι σπιτι παει στο μαξιλαρι μου η στις μπιζαμες μου και κοιματε η μονακριβη μου!
Πόσο γλυκούλι!.... Νιώθει διαρκώς την ανάγκη της παρουσίας σου.
Και μετά λένε οτι οι σκύλοι δένονται με τους κατόχους τους, ενώ οι γάτες είναι πιο..."εγωίστριες"!
Όμως αυτά είναι μόνο λόγια εκείνων που προφανώς δεν έχουν "ζήσει" τις γάτες.
Παράθεση

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 16:14, 16-01-18:

Σε ευχαριστώ πολύ alcyone. Οπότε θα κοιτάξω να κλείσω ένα ραντεβού για στείρωση οταν θα είναι σε μεσοιστροιο διαστήματα για να μην είναι και πρησμένα τα όργανα της και ο Θεός να βάλει το χέρι του!
Ναι έτσι είναι δένονται και πάρα πολύ μάλιστα! Εδώ το καημένο μια φορά που έπαθα κάτι άρχισε να ουρλιάζει στην πόρτα για βοήθεια και επιδει φοβόταν να με αφήσει ερχόταν και στο κρεβάτι να δει αν είμαι καλά και ξανά στην πόρτα για βοήθεια! Είναι σπάνιο πλάσμα
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:16, 16-01-18:

Και βέβαια είναι σπάνιο πλάσμα και θα χαρούμε, όταν με το καλό αναρρώσει από την επέμβαση, να τη γνωρίσουμε περισσότερο στην κατηγορία Οι γάτες μου . Εκεί μπορείς να ανοίξεις ένα ολόδικό της θέμα, που θα περιέχει την ιστορία της, τα νέα της και βέβαια θα ανεβάζεις και φωτογραφίες ή/και βιντεάκια με το καμάρι σου, να το καμαρώνουμε κι εμείς.
Παράθεση

Ntenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntenia
H Ntenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntenia έγραψε στις 14:54, 24-01-18:

Γεια σας παιδια. Εχω ενα γατακι 7 μηνων θυληκο.ειχε καποια περιεργα νιουρισματα κ αφηνε πολλα υγρα το ειπα στην κτηνιατρο κ μ ειπε οτι ειναι οιστρος κ πρεπει να τις κανω στηρωση .εδω κ 10 μερες τις εκανα την στηρωση κ τις τελευταιες 3 μερες ξανακανει τα ιδια .ψεκαζει ουρα κ νιαουριζει συνεχως ετσι περιεργα.ειναι φυσιολογικο αφου εχει κανει την στηρωση ;γτ συνεχιζει κ κανει ετσι;
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:23, 24-01-18:

Παρακαλώ ,ρώτησε την κτηνίατρο ,τι είδους στείρωση έκανε στη γατούλα σου?Άφησε τις ωοθήκες?έκανε απολύνωση σαλπίγγων?Τα έβγαλε όλα?
Κανονικά πρέπει να αφαιρούνται όλα,αν έκανε κάτι από τα παραπάνω η γατούλα θα υποφέρει από οίστρους.Πρέπει ,είναι υποχρεωμένη να σε πληροφορίσει .
Παράθεση

Ntenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntenia
H Ntenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntenia έγραψε στις 23:02, 24-01-18:

Καλησπέρα. Ευχαριστω για την ενημερωση.την πηγα σημερα κ μ.ειπε οτι ειναι το σημειο τετοιο π αφησε ενα μικρο κομματακι το οποιο χαρη σε αυτο ωφηλετε ο οιστρος.τις εκανε μια ενεση με οιστρογονα κ μ ειπε αν συνεχισει να την πιανει ο οιστρος κ αυριο θα πρεπει να κανει ενα υπερηχο να δει π ακριβως ειναι αυτο το κομματακι για να της το αφαιρεσει.δυστυχως η ενεση την καθυησυχασε για 6 ωρες κ μετα παλι τα ιδια.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:54, 24-01-18:

Μην συνεχίσεις τις ενέσεις ,δημιουργούν πρόβλημα.Είναι ευθύνη της να τακτοποιήσει το ζήτημα .Τα ζώα πρέπει να τα αναλαμβάνουν ικανοί γιατροί για να μην ταλαιπωρούνται.Να κάνεις άμεσα τις εξετάσεις που προτείνει και στο μέλλον μπορείς να βρεις άλλο γιατρό.
Καλή συνέχεια και εύχομαι γρήγορα να ησυχάσει η μικρή σου.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:57, 24-01-18:

Ntenia, καλησπέρα.

Δηλαδή τζάμπα της έκανε την ένεση; Επίσης, αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί τη φόρτωσε με την ίδια ορμόνη (οιστρογόνα), αφού ακριβώς σε αυτήν οφείλεται ο οίστρος;
Όπως και να'χει, η αλήθεια είναι οτι της έκανε ατελή επέμβαση και τώρα θα πρέπει να την ξανανοίξει να της βγάλει το κοματάκι που άφησε. Όμως δεν υπάρχει, και μη δεχτείς άλλη λύση: όχι άλλες ενέσεις να καταστείλει τους οίστρους.
Χρειάζεται να αφαιρεθεί ο ιστός που έμεινε, κι εύχομαι επιτυχώς, ούτως ώστε να μη συνεχίζει να ταλαιπωρείται η γατούλα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:07, 25-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ntenia
Καλησπέρα. Ευχαριστω για την ενημερωση.την πηγα σημερα κ μ.ειπε οτι ειναι το σημειο τετοιο π αφησε ενα μικρο κομματακι το οποιο χαρη σε αυτο ωφηλετε ο οιστρος.τις εκανε μια ενεση με οιστρογονα κ μ ειπε αν συνεχισει να την πιανει ο οιστρος κ αυριο θα πρεπει να κανει ενα υπερηχο να δει π ακριβως ειναι αυτο το κομματακι για να της το αφαιρεσει.δυστυχως η ενεση την καθυησυχασε για 6 ωρες κ μετα παλι τα ιδια.

Σου είπε πως άφησε ένα μικρό κομματάκι επειδή είναι το σημείο τέτοιο.Δηλ δύσκολο,υποθέτω ...και μετά τον υπέρηχο θα το δει και θα το βγάλει ...και τότε θα είναι εύκολο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,256 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:51, 25-01-18:

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΕΝΕΣΗ.Ειναι ακρως καρκινογονες....εγω θα σε συμβουλευα γρηγορα σε αλλον κτηνιατρο,εξηγησε του τι εκανε..και πρεπει να της βγαλουν οτι εχει αφησει αυτος ο..να μην τονχαρακτηρισω.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 21:33, 04-03-18:

Kαλησπέρα. Όπως ξέρουμε, έχουν αρχίσει τα όργανα με τα ζευγαρώματα από Ιανουάριο και μετά. Στη γειτονιά υπάρχουν κάποια -σταθερά- γατιά και ήδη μία θηλυκιά είναι κοντά στη γέννα. Το συγκεκριμένο ερώτημα έχει να κάνει με το μωρό από την προηγούμενη γέννα της που τώρα είναι δεν είναι 5 μηνών... το θέμα είναι πως έχω δει αυτές τις μέρες το έχουν ζώσει όλα τα αρσενικά της 'κλίκας'. Το καημένο απ' ότι έχω δει το κυνηγάνε 4 μαντράχαλοι, σήμερα το είδα να προσπαθεί να το καβαλήσει ο ένας, πάτησε μια τσιρίδα το μικρό (και τώρα κατάλαβα τι ήταν οι άλλες τσιρίδες που άκουσα το τελευταίο διήμερο ) όταν πήγε να την πιάσει από το λαιμό και τον έδιωξε, μετά για πόση ώρα την κυνηγούσε και αυτή προσπαθούσε να κρυφτεί... Αυτά πριν κανένα δίωρο.. αυτή τη στιγμή είδα δύο από τους άλλους μαντράχαλους να προσπαθούν και αυτό να προσπαθεί να κρυφτεί... πφφ, πιάνεται η ψυχή μου και μόνο που τα γράφω, καταραμένη φύση...

Τέλος πάντων, έχω 2 απορίες:
1) την μικρή την έχω δει να κάνει βαρελάκια συχνά-πυκνά τον τελευταίο μήνα. Με δεδομένο πως σήμερα είδα πως η καημένη πάντα προσπαθεί να γλυτώσει από όλους τους μαντράχαλους, δηλαδή δεν νομιζω πως είναι απλά θέμα πως έχει επιλέξει κάποιον και απλά απορρίπτει τους υπόλοιπους, μήπως αυτά τα βαρελάκια που έβλεπα ήταν απλά παιχνίδι και όχι η αρχή του οίστρου; ή όντως έχει αρχίσει ο πρώτος της οίστρος και απλά επειδή δεν είναι στο φουλ, το μωρό δεν ξέρει τι τρέχει και με το που πάνε να την πιάσουν από τον λαιμό, τρομάζει (μιλάμε πάτησε τσιρίδα ) γιατί δεν συνειδητοποιεί τι συμβαινει και το παίρνει ως επιθετικότητα; (πάντως την είδα να προσπαθεί να γλυτώσει και από έναν που δεν ήταν επιθετικός, αλλά την πλησίαζε με 'σκοπό'. Ξαναλέω πως το μωρό είναι σίγουρα 4.5 μηνών, ίσως και 5.

2) Ένας από τους μαντράχαλους, είναι σίγουρα half αδελφός (όχι από την ίδια γέννα, αλλά ίδια μάνα). Ένας από τα υπόλοιπα, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να είναι πατέρας της. Καταραμένη φύση, again... ποιες είναι οι πιθανότητες -αν την καταφέρει κάποιος από αυτούς- να βγούν μωρά με γενετικά προβλήματα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 04-03-18 στις 21:37.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:44, 04-03-18:

Καλησπέρα ikati

Σε ότι αφορά την πρώτη απορία σου, ο πρώτος οίστρος στα θηλυκά συνήθως έρχεται γύρω στην ηλικία των 6 μηνών ή και λίγο αργότερα. Όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που, μπορεί να συμβεί αρκετά νωρίτερα και, ναι, στους 4,5 μήνες.

Σχετικά με την "αιμομιξία", είναι συνηθέστατο φαινόμενο στις παροικίες των αδέσποτων, εντούτοις δεν δείχνει να συμβάλλει (σε αντίθεση με το ανθρώπινο είδος) περισσότερο από άλλες αιτίες, στην εμφάνιση γενετικών ανωμαλιών.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 06:04, 05-03-18:

Κι εγώ για 6μηνο+ ήξερα, γι' αυτό απόρρησα με τα βαρελάκια τόσο νωρίς. Συν ότι δεν θέλει κανέναν και προσπαθεί να γλυτώσει από όλους. Κρίμα...
Ευχαριστώ για την απάντηση, alcyone.
Παράθεση

konnaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konnaki
H konnaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H konnaki έγραψε στις 12:37, 12-04-18:

1
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konnaki : 12-04-18 στις 12:51.
Παράθεση

konnaki

Νεοφερμένος

H konnaki έγραψε στις 12:39, 12-04-18:

αφού διαβασα μεχρι την 11η σελιδα ειπα να ρωτησω απ ευθειας καθως μονο ενα παρομοιο μηνυμα βρηκα του οποιου οι απαντησεις δεν με καλυψαν ... (γενικα λοιπον ... η γατουλα μου που υπολογιζουμε οτι ειναι 6 με 7 μηνων εγινε γυναικα! επειδη ειχαμε κ ακομα παλευουμε την ωτοδεκτικη ψωρα καθυστερησαμε με τα εμβολια οποτε κ με την στειρωση. αφου καναμε τα εμβολια μας πηγαμε στον γιατρο μας οπου θα κανουμε κ την στειρωση για να μας τσεκαρει που βρισκομαστε με την ψωρα κ να δει το ματακι της που απο μκρη ανοιγοκλεινε.. η γατουλα μας υγιεστατη κατα τα αλλα ξεκινησαμε αντιβιωση κ κολιριο για το ματι (ειμαστε στην εκτη μερα κ ειναι πεντακαθαρο!) κ περιμενω κ το bravecto σποτ ον το οποιο θα χρησιμοποιησουμε για την καταπολεμηση της ψορας (ειναι για ψυλους αλλα καταπολεμα κ την ψωρα) κ κλεισαμε κ ημερομηνια στειρωσης μετα της 12 μαη...
και τωρα στο θεμα μας...
η ματσουλακο μου οντας στην τριτη μερα οιστρου μας εξεπληξε καθως μαρκαρει ολα τα χαλακια του σπιτιου . στην αρχη τρομαξα κ την μαλωσα γιατι περα απο το μαρκαρισμα δεν ειχε δειξει αλλα σημαδια κ λανθασμενα πιστευα οτι μονο τα αρσενικα μαρκαρουν... αφου ξεκινησαν κ τα καλεσματα κ τα τριψιματα τρεια τα ερωτηματα μου...
1ον. πως θα ξεμπερδεψω με τα μαρκαρισματα μεχρι τη στειρωση? ειναι αδυνατον να επεμβω καπως?
20ν. μηπως πρεπει να σταματησω τα χαδια? γιατι χτες την χαιδευα κ την χτενιζα κ συνειδητοποιησα οτι ειχε βγαλει διαφανο υγρο στο νουνακι της κ σκεφτηκα οτι ισως δεν πρεπει να την ξαναβω αν μπορω να το πω ετσι..μηπως δλδ της το κανω πιο δυσκολο να το διαχειρηστει...
3ον. μου δημιουργηθηκε μια απορια αλλα ισως ειμαι κ φαντασιοπληκτη... τον τελευταιο μηνα αρχισα να της δινω παραπανω λιχουδιτσες απο οτι μεχρι πριν κ σκεφτηκα μηηηηηπως την ταραξα ορμονολογικα κ για αυτο εμφανιστηκε ο οιστρος της... διαβασα οτι περιπου στον 7ο εμφανιζουν τον οιστρο κ οτι δεν εχει προειδοποιησεις αλλα συγκλονιστηκα με αυτην την ξαφνικη αλλαγη της (δεν νοιαουριζε ποτε)...
Παράθεση

konnaki

Νεοφερμένος

H konnaki έγραψε στις 12:43, 12-04-18:

υγ. θα θελα να αναφερθω κ στα μηνυματα που διαβασα για τους γιατρους κ την εμπιστοσυνη... το πρωτο μου γατακι το εχασα απο λαθος οδηγιες περιθαλψης του γιατρου(γραμμενες απο τα χερια του) τις οποιες μεχρι κ τελευτεα στιγμη δεν δεχτηκε οτι μου τις εδωσε κ οταν τον επερνα με το γατι στα χερια μου να πεθαινει τελικα απο υπογλικαιμια λογικα μου ειπε οτι ανοιγει 10 το πρωι κ οτι αμα δεν εχει καταληξει να το παω αλλα οτι ειναι χαμενη υποθεση .. μετα απο μερες που εμαθε οτι τον θεωρω υπευθυνο μου ειπε οτι το γατι ειχε τελικα λυκοπενια η κατι τετοιο... το θεμα ειναι οτι δεν ειχε βαλει καν θερμομετρο στο γατι κ οταν εμφανισε διαροια ηθελε να του δωσω αυτο που δινουν στα μωρα ,αφου ρωτησα κ δω εγω πηρα τηλ στον αιλουρο κ μου προτεινε μια κονσερβα κ οντως τα κακακια του σφιξανε οποτε κ γω μπηκα στο προγραμμα που μου ειχε γραψει. εν τελει με εκραξε που εδωσα την κονσερβα χωρις να με συμβουλεψει αυτος κ ειπε χρακτηριστικα οτι ισως να φταιγε κ η κονσερβα..... τεσπα δυστιχως χασαμε την κουκλιτσα αδικα με μενα να νιωθω υπευθυνη για τον χαμο της... εννοειτε η ματσουλακο μας εκανε να αναπταιρωσουμε το ηθικο μας αλλα δεν την ξεχασαμε ποτε την πρωτη μας αγαπη.. τωρα εχω δυο κτηνιατρους. στον ενα που ειναι κοντα στο χωριο καναμε τα εμβολια αλλα ειναι λιγο ..παλαιας κοπης κ οχι τοσο προσεκτικος για αλλα πραγματα κ ο δευτερος που ειναι κανα 40λεπτο τον οποιο εμπιστευομαι απολυτα ηταν ο πρωτος που αναγνωρισε την ψορα οταν ο πρωτος μου λεγε μυκητες, κ γενικα ειναι παθιασμενος με αυτο που κανει. μου ηταν πολυ δυσκολο να εμπιστευτω καποιον γιατρο κ μπορω να πω οτι με βοηθηθησε αρκετα η ερευνα που εκανα με αλλους γατογονεις της περιοχης..καταληγοντας γιατι πολυ μιλαω θελω να πω οτι μονο ο γιατρος ξερει τι συμβαινει στην γατα μας κ οχι εμεις αλλα εμεις εχουμε υποχρεωση να βρουμε τον σωστο γιατρο στην αρχη απο διασταυρωσεις κ υστεραα απλα ακολουθωντας το ενστικτο μας. σημαντικο επισεις ειναι να ανφερουμε την κακη μας εμπειρια για να προστατεψουμε αλλες γατουλες αλλα συμφωνα με την λογικη κ οχι με το συναισθημα του εκνευρισμου.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:24, 12-04-18:

Για το μαρκάρισμα δεν υπάρχει λύση εκτός του να την απομονώσεις σε κάποιο χώρο μόνη της ,ίσως κάποια αποθήκη με όλα της τα παραγματάκια μέσα και να πηγαίνεις συχνά για χαδάκια.Το πρόβλημα θα λυθεί μετά τη στείρωση.
Καλή συνέχεια και κατανόηση.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:20, 12-04-18:

Καλησπερα φιλη μου.
1ον. πως θα ξεμπερδεψω με τα μαρκαρισματα μεχρι τη στειρωση? ειναι αδυνατον να επεμβω καπως?
20ν. μηπως πρεπει να σταματησω τα χαδια? γιατι χτες την χαιδευα κ την χτενιζα κ συνειδητοποιησα οτι ειχε βγαλει διαφανο υγρο στο νουνακι της κ σκεφτηκα οτι ισως δεν πρεπει να την ξαναβω αν μπορω να το πω ετσι..μηπως δλδ της το κανω πιο δυσκολο να το διαχειρηστει...
3ον. μου δημιουργηθηκε μια απορια αλλα ισως ειμαι κ φαντασιοπληκτη... τον τελευταιο μηνα αρχισα να της δινω παραπανω λιχουδιτσες απο οτι μεχρι πριν κ σκεφτηκα μηηηηηπως την ταραξα ορμονολογικα κ για αυτο εμφανιστηκε ο οιστρος της... διαβασα οτι περιπου στον 7ο εμφανιζουν τον οιστρο κ οτι δεν εχει προειδοποιησεις αλλα συγκλονιστηκα με αυτην την ξαφνικη αλλαγη της (δεν νοιαουριζε ποτε).
-Για το πρωτο,ότι σου ειπε παραπανω η ολυμπια.Θα φυγει με την στειρωση,ΑΠΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.Οι περισσοτεροι το εχουμε επρασει,δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου.
-Για το δευτερο,απλα μην την χαιδευεις χαμηλα...,κατα τα αλλα το ζωντανο γιατι να μην απολαμβανει την στοργη σου;Κριμα ειναι.
-Στο τριτο ουτε κατα διαννοια.Σε πληροφορω οτι εχουν παρουσιασει οιστρο γατια 5 μηνων!
Κια ναι,ετσι αποτομα το παρουσιαζουν πολλα.Οχι ολα,γενικα το καθενα εχει διαφορετικη αντιδραση.Εμενα η τωρινη γατουλα που εχω,κανονικο οιστρο ποτε δνε εμφανισε βασικα και περασε πανω απο ενας χρονος.Βασικα εν καταλαβαινς οτι παιρνει οιστρο.Απλα μειωθηκε η ορεξη της.Αντιθετα η προηγουμενη που ειχα,ξαφνικα και 7 μηνων....τα ειδε ολα!,τι νιαουρισματα σαν να την σφαζεις,τι τουρλωματα του πωπου,τι βαρελακια,τι χαδια...αστα να πανε λεμε!
ΥΠΟΜΟΝΗ,θα περασει με την στειρωση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους