Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,164 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:37, 22-01-17:

Χαίρομαι που βρέθηκε άλλο, πιο οικονομικό φάρμακο.
Όταν υιοθετούμε ένα ζωάκι τρέμουμε όλοι αυτή την στιγμή που θα το χάσουμε δυστυχώς όμως δεν μπορεί να γίνει τίποτα...
Δυστυχώς έτσι είναι, όταν έρθει η ώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να σταθούμε δυνατοί για χάρη του και να μείνουμε δίπλα του ως το τέλος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:26, 10-04-17:

Αγαπητοί φίλοι σας είχα γράψει πριν κάποιο διάστημα για τον γατουλη με την νεφρικη ανεπαρκεια. Μετα από 2 μήνες που του κάναμε υποδόριο ορο σπίτι μόνοι μας (με τις οδηγίες του ιατρού εννοείται ) η κρεατινίνη έπεσε στο 2,20 (από το 14). Τρώει και πάλι με όρεξη πήρε και το χαμένο βάρος. Σας το γράφω για να ελπίζετε πάντα! Μην τα παρατάτε ποτέ! Τα πλασματάκια μας το αξίζουν
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:47, 10-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΑΤΗ15585
Αγαπητοί φίλοι σας είχα γράψει πριν κάποιο διάστημα για τον γατουλη με την νεφρικη ανεπαρκεια. Μετα από 2 μήνες που του κάναμε υποδόριο ορο σπίτι μόνοι μας (με τις οδηγίες του ιατρού εννοείται ) η κρεατινίνη έπεσε στο 2,20 (από το 14). Τρώει και πάλι με όρεξη πήρε και το χαμένο βάρος. Σας το γράφω για να ελπίζετε πάντα! Μην τα παρατάτε ποτέ! Τα πλασματάκια μας το αξίζουν
Δεν έχεις ιδέα πόσο χαίρομαι που ο γατοήλης σου είναι καλά πια.
Ελπίδα βρε παιδί μου, αυτό είναι το παν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 01:28, 19-11-17:

Καλησπέρα. Δυστυχώς ο μεγάλος μου γατούλης, ο Ρόκο (για όσους ξέρουν), στα 12 πλέον, διαγνώστηκε με νεφρική ανεπάρκεια πρώτου σταδίου και ξεκινήσαμε ειδική τροφή προς το παρόν. Ελπίζω να πάει καλά, θα προσπαθήσω να το ψάξω όσο γίνεται περισσότερο για να τον βοηθήσω, επειδή δεν είχα ποτέ και ανάλογη εμπειρία, αν και όπως διαπιστώνω σε αυτό το στάδιο η αλλαγή τροφής είναι αυτή που μπορεί μόνο να βελτιώσει την κατάσταση και έπειτα βλέποντας και κάνοντας...Αν ωστόσο κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλοδεχούμενο θα ήταν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 02:30, 19-11-17:

Μαρία μη χάνεις το κουράγιο σου. Η κατάσταση βέβαια είναι δύσκολη, αλλά το οτι βρίσκεται σε αρχικό στάδιο, σας δίνει πίστωση χρόνου κι ευκαιρία να κάνετε ότι είναι δυνατόν να τη σταθεροποιήσετε, αποτρέποντας την επιδείνωση.

Δεν έχω ιδίαν εμπειρία, αλλά από τα λίγα που ξέρω είναι οτι μεγάλο ρόλο παίζει η διατροφή και η ειδική που χρειάζεται θα ήταν προτιμότερο να είναι σε μορφή κονσέρβας, αποφεύγοντας όσο γίνεται τις κροκέτες. Επίσης να είναι χαμηλή σε φώσφορο.
Ρώτησε και τον κτηνίατρο που τον παρακολουθεί, σχετικά με αυτά.

Ένα φιλάκι από μένα να του δώσεις, μαζί με τις θερμότερές μου ευχές να πάνε καλά για τον Ροκούλη που πιστεύω οτι είναι μαχητής και θα τα καταφέρει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:24, 19-11-17:

Αγαπημενη μου Μαρια,ειναι παρα πολυ θετικο οτι ειναι στο αρχικο σταδιο.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου τα καλυτερα!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:35, 19-11-17:

Σας ευχαριστώ πολύ φίλες μου για τα καλά σας λόγια . Όντως ότι το προλάβαμε σε αρχικό στάδιο μας δίνει αρκετές ελπίδες για μία καλή εξέλιξη. Έχασε λίγο βάρος ο καημενούλης και άρχισε να πίνει πολύ νερό κι έτσι ευτυχώς το καταλάβαμε και το ψάξαμε..άντε να δούμε λοιπόν! Στην αρχή φρίκαρα λίγο, αλλά τώρα είμαι πιο αισιόδοξη ότι θα το παλέψουμε..
alkyone δεν το ήξερα ότι συστήνεται κυρίως υγρή τροφή, θα το συζητήσω με την κτηνίατρο οπωσδήποτε για να μου πει τη γνώμη της. Λογικό μου φαίνεται, από τη στιγμή που χρειάζεται πολύ καλή ενυδάτωση..Αναρωτιέμαι βέβαια αν θα παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία από κονσέρβα μόνο, αλλά από τη στιγμή που είναι κλινική, θα τα παίρνει μάλλον, θα το δω. Τουλάχιστον προς το παρόν τη δέχτηκε καλά την αλλαγή κροκέτας ..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑγγελίναΕ
H ΑγγελίναΕ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 14:05, 19-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Σας ευχαριστώ πολύ φίλες μου για τα καλά σας λόγια . Όντως ότι το προλάβαμε σε αρχικό στάδιο μας δίνει αρκετές ελπίδες για μία καλή εξέλιξη. Έχασε λίγο βάρος ο καημενούλης και άρχισε να πίνει πολύ νερό κι έτσι ευτυχώς το καταλάβαμε και το ψάξαμε..άντε να δούμε λοιπόν! Στην αρχή φρίκαρα λίγο, αλλά τώρα είμαι πιο αισιόδοξη ότι θα το παλέψουμε..
alkyone δεν το ήξερα ότι συστήνεται κυρίως υγρή τροφή, θα το συζητήσω με την κτηνίατρο οπωσδήποτε για να μου πει τη γνώμη της. Λογικό μου φαίνεται, από τη στιγμή που χρειάζεται πολύ καλή ενυδάτωση..Αναρωτιέμαι βέβαια αν θα παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία από κονσέρβα μόνο, αλλά από τη στιγμή που είναι κλινική, θα τα παίρνει μάλλον, θα το δω. Τουλάχιστον προς το παρόν τη δέχτηκε καλά την αλλαγή κροκέτας ..
Aγαπητή Μαρία, μετά από 3 χρόνια σχεδόν ξαναβρέθηκα σε αυτό το φόρουμ. Δεν έχω ξεχάσει την υποστήριξη, την ευγένεια και τα καλά σου λόγια, όταν γράφτηκα εδώ λόγω του θέματος με τη γάτα της μακαρίτισσας συγγενούς μας. Είδα το πρόβλημά σου με τον γατούλη σου και λυπήθηκα πολύ. Επίτρεψέ μου να σου ευχηθώ, μέσα από την καρδιά μου, καλή ανάρρωση σε εκείνον και καλή δύναμη σε εσένα.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 17:16, 19-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΑγγελίναΕ
Aγαπητή Μαρία, μετά από 3 χρόνια σχεδόν ξαναβρέθηκα σε αυτό το φόρουμ. Δεν έχω ξεχάσει την υποστήριξη, την ευγένεια και τα καλά σου λόγια, όταν γράφτηκα εδώ λόγω του θέματος με τη γάτα της μακαρίτισσας συγγενούς μας. Είδα το πρόβλημά σου με τον γατούλη σου και λυπήθηκα πολύ. Επίτρεψέ μου να σου ευχηθώ, μέσα από την καρδιά μου, καλή ανάρρωση σε εκείνον και καλή δύναμη σε εσένα.
ΑγγελίναΕ χαίρομαι πολύ που ξαναβρισκόμαστε εδώ λοιπόν, πέρασαν κιόλας 3 χρόνια από εκείνη την περιπέτειά σας ε; Με είχε συγκινήσει τότε η υπευθυνότητα με την οποία είχατε αντιμετωπίσει το ζήτημα, η οποία δυστυχώς -αν και θα έπρεπε- δεν είναι καθόλου δεδομένη σε ανάλογες περιπτώσεις
Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ, αλλά και ο Ρόκο βεβαίως για τις ευχές σου (είναι βλέπεις και ο πρώτος γατούλης που είχα ποτέ και του έχω μία ξεχωριστή αδυναμία ομολογώ ).
Να είσαι καλά
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 19-11-17:

Το οτι παρατηρήσατε την αλλαγή στη συμπεριφορά του και δράσατε άμεσα, μη χάνοντας καθόλου χρόνο, το οτι η μετάβαση στην ειδική τροφή έγινε ομαλά και ο ζουζούνος είναι συνεργάσιμος, αποτελούν ενδείξεις που εμπνέουν αισιοδοξία οτι και στη συνέχεια όλα θα έχουν την καλύτερη εξέλιξη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 19-11-17:

Ολα καλα θα πανε Μαρακι μου...δεν ειναι κατι φοβερο..δεν ειναι καρκινος,ανταπερξεχονται σε αυτο οι γατες...ειδικα που το προλαβατε....πολλα,παρα πολλα φιλακια στο ζουζουνακι σου!
Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 01:14, 21-11-17:

Καλησπέρα και από μένα. Έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που έγινε η διάγνωση νεφρικής ανεπάρκειας. Εμείς του δίνουμε κι ένα φάρμακο καθημερινά που βοηθάει την κατάσταση και ακόμα φαίνεται αρκετά καλά. Κουράγιο
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChristosK92
Ο ChristosK92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ChristosK92 έγραψε στις 12:57, 02-03-18:

Παιδια βοηθεια εχω τον ασπρουλη μου 4,5 χρονων και τις τελευταιες δυο μερες πηγαινε στην αμμο του και καθοταν περισσοτερη ωρα απο οτι συνηθιζε. Πηραμε τηλεφωνο τον κτηνιατρο και μας ειπε να του κανουμε μαλαξεις αναμεσα στα πισω ποδια του.ξαφνικα τον βλεπουμε να κανει κυλιδες ουρων με αιμα τον πηγαμε κατευθειαν στον καλυτερο κτηνιατρο της περιοχης. Του εβαλαν καθετηρα και ειπε η γιατρος οτι ουτε με καθετηρα μπορεσε να ξεβουλωσει. Εν τέλει τον ξεβουλωσε και μας ειπε οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. Ειπε οτι θα τον κρατησει το ελαχιστο 4 μερες αλλα ειπε οτι η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. Σας παρακαλω υπαρχει ελπιδα να γινει καλα; ο γατουλης μου ειναι η ζωη μου ολη και δε θα μπορουσα να φανταστω το σπιτι χωρις την παρουσια του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:11, 02-03-18:

Δεν έχω εμπειρία επί του θέματος δυστυχώς...
Εύχομαι όμως όλα να εξελιχτούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Μην απογοητεύεσαι έτσι εύκολα ακόμη τίποτα δεν είναι σίγουρο ,όλα θα πάνε καλά
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:38, 02-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από ChristosK92
Παιδια βοηθεια εχω τον ασπρουλη μου 4,5 χρονων και τις τελευταιες δυο μερες πηγαινε στην αμμο του και καθοταν περισσοτερη ωρα απο οτι συνηθιζε. Πηραμε τηλεφωνο τον κτηνιατρο και μας ειπε να του κανουμε μαλαξεις αναμεσα στα πισω ποδια του.ξαφνικα τον βλεπουμε να κανει κυλιδες ουρων με αιμα τον πηγαμε κατευθειαν στον καλυτερο κτηνιατρο της περιοχης. Του εβαλαν καθετηρα και ειπε η γιατρος οτι ουτε με καθετηρα μπορεσε να ξεβουλωσει. Εν τέλει τον ξεβουλωσε και μας ειπε οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. Ειπε οτι θα τον κρατησει το ελαχιστο 4 μερες αλλα ειπε οτι η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. Σας παρακαλω υπαρχει ελπιδα να γινει καλα; ο γατουλης μου ειναι η ζωη μου ολη και δε θα μπορουσα να φανταστω το σπιτι χωρις την παρουσια του.
Καλησπέρα Χρήστο, φυσικά και υπάρχει ελπίδα να γίνει καλά. Φαντάζομαι για να διαγνώστηκε η νεφρική ανεπάρκεια θα του έκανε αιματολογικές εξετάσεις ο κτηνίατρος, διαφορετικά δεν είναι δυνατόν να το πει κανείς με σιγουριά, όσο καλός γιατρός κι αν είναι. Από την εμπειρία μου, τα συμπτώματα που περιγράφεις με παραπέμπουν σε προχωρημένη ουρολιθίαση, αλλά ξαναλέω ότι δεδομένου ότι έγιναν αιματολογικές δεν αμφισβητώ τον γιατρό σας.
Η νεφρική ανεπάρκεια είναι μεν σοβαρή πάθηση, εξαρτάται βέβαια και από τον βαθμό που υπάρχει και αντιμετωπίζεται με ειδική τροφή και κάποια φαρμακευτική αγωγή, αν το κρίνει ο κτηνίατρος πάντα. Έτσι ο γατούλης σου μπορεί να ζήσει για πολλά χρόνια ακόμη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά, και όπως είπε και η φίλη Ολυμπία, μην απογοητεύεσαι!
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 13:44, 02-03-18:

Σας ευχαριστω πολυ για τις ελπιδες που μου δινετε παιδια. Προσευχομαι και γω να πανε ολα καλα
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 23:46, 02-03-18:

Σας ευχαριστω πολυ για τις ελπιδες που μου δινετε παιδια. Προσευχομαι και γω να πανε ολα καλα
Δεν έχω προσωπική παρόμοια εμπειρία στο θέμα εγώ αλλά έχω εμπειρία από τον γατούλη του γιου μου. Βλέποντας τα επίπεδα της κρεατινίνης στο αίμα ο κτηνίατρος θα σου πει σε τι βαθμό δυσλειτουργούν τα νεφρά του. Επειδή όμως το γατάκι σου είναι μικρό ακόμα σε ηλικία και αν δεν έχουν πειραχτεί πολύ τα νεφράκια του , με την κατάλληλη διατροφή θα τον έχεις πολλά χρόνια.
Ο δικός μας το έπαθε σε ηλικία 13 ετών και ήταν και προχωρημένο , με την κατάλληλη διατροφή έζησε 2,5 χρόνια. Ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει , απλά σου λέω πως αν σου πει για ορό κάθε λίγες μέρες πρέπει να το σκεφτείς καλά ή να επισκεφθείς και δεύτερο γιατρό. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και πλήρη ανάρρωση αν είναι δυνατόν για τον γατούλη σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 03-03-18 στις 01:03.
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 01:58, 03-03-18:

Ευχαριστω για την ψυχολογικη στηριξη Νικωνα το εκτιμω αφανταστα. Τα αποτελεσματα της πρωτης αιματολογικης εδειξαν κρεατινινη στο 90, του εβαλαν ορο και μας ειπε η γιατρος οτι θα του ξανακανει εξετάσεις. Αμεσως μολις τον πηγαμε στη γιατρο εκανε εμμετο και μας ειπε οτι δεν ειναι καλο σημαδι παρολα αυτα απο τοτε δεν ξαναεκανε
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 10:50, 03-03-18:

Ευχαριστω για την ψυχολογικη στηριξη Νικωνα το εκτιμω αφανταστα. Τα αποτελεσματα της πρωτης αιματολογικης εδειξαν κρεατινινη στο 90, του εβαλαν ορο και μας ειπε η γιατρος οτι θα του ξανακανει εξετάσεις. Αμεσως μολις τον πηγαμε στη γιατρο εκανε εμμετο και μας ειπε οτι δεν ειναι καλο σημαδι παρολα αυτα απο τοτε δεν ξαναεκανε
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς Χρήστο μου ( φαντάζομαι έτσι είναι όνομα σου), όλους εδώ μέσα μας δένει η αγάπη μας για τα ζώα και αν έχουμε παρόμοια εμπειρία είναι χρέος μας και να στηρίξουμε ψυχολογικά και να βοηθήσουμε με τις γνώσεις μας αν μπορούμε. Λίγο πολύ ο καθένας ξέρει τον πόνο όταν χάνουμε το αγαπημένο μας τετράποδο. Κι εγώ νεοφερμένος είμαι στο φόρουμ και με άγνοια σε ότι αφορά τις ασθένειες των γατιών και με υποδέχθηκαν κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι που με στήριξαν ψυχολογικά και με συμβουλές, όταν τις πρώτες μέρες η ψυχολογία μου είχε πέσει στο ναδίρ.
Στο θέμα μας τώρα. Το 0,90 μάλλον αυτό εννοείς, πρέπει να είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά στις φυσιολογικές τιμές αυτό θα στο πει βέβαια ο γιατρός καθώς και την κατάλληλη διατροφή. Όντως ο εμετός είναι κακό σημάδι που αν συνεχιστεί θα μεταφραστεί και σε απώλεια βάρους. Εγώ θα ήμουν της γνώμης αν τον γιατρό δεν τον γνωρίζεις καλά να πάρεις τις εξετάσεις και τον γατούλη και να επισκεφθείς και κάποιον άλλο γιατρό. Εγώ μένω στην Ανάβυσσο 25 χρόνια και πριν κατασταλάξω στον γιατρό που έχω τώρα πέρασαν από το σπίτι μου άλλοι 2 που δεν με ικανοποίησαν.
Αυτό με τον ορό συνεχόμενα όμως (κάθε 3 μέρες) πρέπει να το σκεφθείς καλά αν σου προταθεί .
Εύχομαι ο γατούλης να γίνει σιδερένιος, αλλά πάντα θα προχωράς κάτω από τις οδηγίες του γιατρού, εμείς απλώς καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες , που κάθε μια μπορεί να διαφέρει από την άλλη.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:54, 03-03-18:

Στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος υπάρχει ένα φύλλο πληροφοριών από κτηνίατρο.Εκεί αναγράφονται οι τιμές της κρεατινίνης και τα όποια επίπεδα της.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 12:51, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς Χρήστο μου ( φαντάζομαι έτσι είναι όνομα σου), όλους εδώ μέσα μας δένει η αγάπη μας για τα ζώα και αν έχουμε παρόμοια εμπειρία είναι χρέος μας και να στηρίξουμε ψυχολογικά και να βοηθήσουμε με τις γνώσεις μας αν μπορούμε. Λίγο πολύ ο καθένας ξέρει τον πόνο όταν χάνουμε το αγαπημένο μας τετράποδο. Κι εγώ νεοφερμένος είμαι στο φόρουμ και με άγνοια σε ότι αφορά τις ασθένειες των γατιών και με υποδέχθηκαν κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι που με στήριξαν ψυχολογικά και με συμβουλές, όταν τις πρώτες μέρες η ψυχολογία μου είχε πέσει στο ναδίρ.
Στο θέμα μας τώρα. Το 0,90 μάλλον αυτό εννοείς, πρέπει να είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά στις φυσιολογικές τιμές αυτό θα στο πει βέβαια ο γιατρός καθώς και την κατάλληλη διατροφή. Όντως ο εμετός είναι κακό σημάδι που αν συνεχιστεί θα μεταφραστεί και σε απώλεια βάρους. Εγώ θα ήμουν της γνώμης αν τον γιατρό δεν τον γνωρίζεις καλά να πάρεις τις εξετάσεις και τον γατούλη και να επισκεφθείς και κάποιον άλλο γιατρό. Εγώ μένω στην Ανάβυσσο 25 χρόνια και πριν κατασταλάξω στον γιατρό που έχω τώρα πέρασαν από το σπίτι μου άλλοι 2 που δεν με ικανοποίησαν.
Αυτό με τον ορό συνεχόμενα όμως (κάθε 3 μέρες) πρέπει να το σκεφθείς καλά αν σου προταθεί .
Εύχομαι ο γατούλης να γίνει σιδερένιος, αλλά πάντα θα προχωράς κάτω από τις οδηγίες του γιατρού, εμείς απλώς καταθέτουμε τις δικές μας εμπειρίες , που κάθε μια μπορεί να διαφέρει από την άλλη.
Νίκωνα, έχεις δίκιο για την κρεατινίνη, είναι πολύ φυσιολογική τιμή το 0,90, εκτός αν ο Χρήστος αναφερόταν στην τιμή της ουρίας για 90, που είναι όντως πολύ αυξημένη. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αφού ο μεγάλος μου γάτος διαγνώστηκε πρόσφατα με νεφρική ανεπάρκεια, στα 12 του περίπου, Θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω για τον ορό που αναφέρεις, είσαι αρνητικός λόγω της ταλαιπωρίας που υφίσταται το γατί έτσι, ή για κάποιον άλλο λόγο; Σε εμάς δεν προτάθηκε κάτι τέτοιο, μιας που το παλεύουμε με τροφή και χάπια και ανταποκρίνεται καλά για την ώρα, αλλά λέω αν o μη γένοιτο χρειαστεί στο μέλλον..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 13:48, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Νίκωνα, έχεις δίκιο για την κρεατινίνη, είναι πολύ φυσιολογική τιμή το 0,90, εκτός αν ο Χρήστος αναφερόταν στην τιμή της ουρίας για 90, που είναι όντως πολύ αυξημένη. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αφού ο μεγάλος μου γάτος διαγνώστηκε πρόσφατα με νεφρική ανεπάρκεια, στα 12 του περίπου, Θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω για τον ορό που αναφέρεις, είσαι αρνητικός λόγω της ταλαιπωρίας που υφίσταται το γατί έτσι, ή για κάποιον άλλο λόγο; Σε εμάς δεν προτάθηκε κάτι τέτοιο, μιας που το παλεύουμε με τροφή και χάπια και ανταποκρίνεται καλά για την ώρα, αλλά λέω αν o μη γένοιτο χρειαστεί στο μέλλον..
Είμαι αρνητικός γιατί το γατάκι υφίσταται μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά αν το γατάκι δεν είναι συνεργάσιμο θα πρέπει να υποστεί και την ταλαιπωρία της μέθης , όπως ο γατούλης του γιου που δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμος. Ο ίδιος ο γιατρός είπε στον γιό μου , να μην το ταλαιπωρήσει συνέχεια με μέθη και να το παλέψει όσο μπορούσε με ειδική διατροφή και έζησε 2,5 χρόνια. Δηλαδή πέθανε 15,5 χρονών πέρυσι τον Σεπτέμβριο στην Σαντορίνη.
Όμως στην περίπτωση του Χρήστου το γατάκι είναι μικρό και αν είναι και ήρεμο και συνεργάσιμο θα μπορεί να του κάνει ορό. Αυτό βέβαια συνεπάγεται περίπου 10 φορές στον μήνα.
Απλά επειδή πολλές φορές οι γιατροί εκμεταλλεύονται την αγάπη μας για το ζωάκι, του λέω να πάρει και μια δεύτερη γνώμη αν τον γιατρό του δεν τον ξέρει καλά.
Έχω δικό μου ζώο σχεδόν 40 χρόνια και έχω δει γιατρούς και γιατρούς .Βέβαια και τα 63 μου χρόνια είχα ζώο που όταν ξυπνούσα μου έλεγε "καλημέρα" , αλλά δεν ήταν εντελώς δικό μου αλλά του σπιτιού. Υπήρξε πριν πολλά χρόνια γιατρός στην Βάρκιζα που μου τον είχαν συστήσει για καλό, που λίγο ακόμα θα έπαιζα ξύλο όταν πήγα μια σκυλίτσα μου για να την στειρώσει. Το ζώο υπέφερε και τσίριζε δεν ξέρω τι αναισθησία του έκανε αλλά το καημένο πέρασε φοβερούς πόνους.
Εύχομαι και στο δικό σου γατουλίνι καλή συνέχεια και καλή ανάρρωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 03-03-18 στις 13:51.
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 14:04, 03-03-18:

Καταρχας θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για ευνοητους λογους. Νικωνα ναι ειναι συνεργασιμος και ηρεμος, βεβαια νιωθει και λιγο αμηχανα και αυτα τον αναγκαζουν να μην ουρει μονος του αλλα με τη βοηθεια της γιατρου και να μην τρωει την απαραιτητη ποσοτητα φαγητου. Και γω ειμαι καθετος αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης το αφησα επανω στη γιατρο. Ζητησαμε σημερα και μια δευτερη γνωμη ειδικου και μας εδωσε πολλες ελπιδες. Διαβαζοντας τις ιστοριες σας παιρνω ακομη πιο πολυ θαρρος ετσι ωστε να παλεψουμε οσο μπορουμε. Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα σας ενημερωνω για την προοδο του.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 14:19, 03-03-18:

Καταρχας θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για ευνοητους λογους. Νικωνα ναι ειναι συνεργασιμος και ηρεμος, βεβαια νιωθει και λιγο αμηχανα και αυτα τον αναγκαζουν να μην ουρει μονος του αλλα με τη βοηθεια της γιατρου και να μην τρωει την απαραιτητη ποσοτητα φαγητου. Και γω ειμαι καθετος αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης το αφησα επανω στη γιατρο. Ζητησαμε σημερα και μια δευτερη γνωμη ειδικου και μας εδωσε πολλες ελπιδες. Διαβαζοντας τις ιστοριες σας παιρνω ακομη πιο πολυ θαρρος ετσι ωστε να παλεψουμε οσο μπορουμε. Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα σας ενημερωνω για την προοδο του.
Καλή σας επιτυχία και να ξέρεις πως ότι κάνεις για οποιοδήποτε ζωάκι , θα το εισπράξεις υπερπολλαπλάσιο σε αγάπη.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 14:48, 03-03-18:

Είμαι αρνητικός γιατί το γατάκι υφίσταται μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά αν το γατάκι δεν είναι συνεργάσιμο θα πρέπει να υποστεί και την ταλαιπωρία της μέθης , όπως ο γατούλης του γιου που δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμος. Ο ίδιος ο γιατρός είπε στον γιό μου , να μην το ταλαιπωρήσει συνέχεια με μέθη και να το παλέψει όσο μπορούσε με ειδική διατροφή και έζησε 2,5 χρόνια. Δηλαδή πέθανε 15,5 χρονών πέρυσι τον Σεπτέμβριο στην Σαντορίνη.
Όμως στην περίπτωση του Χρήστου το γατάκι είναι μικρό και αν είναι και ήρεμο και συνεργάσιμο θα μπορεί να του κάνει ορό. Αυτό βέβαια συνεπάγεται περίπου 10 φορές στον μήνα.
Απλά επειδή πολλές φορές οι γιατροί εκμεταλλεύονται την αγάπη μας για το ζωάκι, του λέω να πάρει και μια δεύτερη γνώμη αν τον γιατρό του δεν τον ξέρει καλά.
Έχω δικό μου ζώο σχεδόν 40 χρόνια και έχω δει γιατρούς και γιατρούς .Βέβαια και τα 63 μου χρόνια είχα ζώο που όταν ξυπνούσα μου έλεγε "καλημέρα" , αλλά δεν ήταν εντελώς δικό μου αλλά του σπιτιού. Υπήρξε πριν πολλά χρόνια γιατρός στην Βάρκιζα που μου τον είχαν συστήσει για καλό, που λίγο ακόμα θα έπαιζα ξύλο όταν πήγα μια σκυλίτσα μου για να την στειρώσει. Το ζώο υπέφερε και τσίριζε δεν ξέρω τι αναισθησία του έκανε αλλά το καημένο πέρασε φοβερούς πόνους.
Εύχομαι και στο δικό σου γατουλίνι καλή συνέχεια και καλή ανάρρωση.
Σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ και ο Ρόκο βεβαίως Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και συμφωνώ απόλυτα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 03-03-18:

Καλησπεραφιλε χρηστο.Ευχομαι να πανε ολα καλα,ομως δεν μπορω και εγω να μην σου πω,οπως και παραπανω η μαρια καπως το εθιξε...οτι τα συμπτωματα που λες,μοιαζουν με ουρολιθιαση.
Εισαι σιγουρος για τον κτηνιατρο που πας;
Δεν ξερω..αλλα το αιμα και ολα τα αλλα που λες σε ουρολιθιαση με πανε.
Σαφως δεν ειμαστε γιατροι,επειδη ομως εχουν δει πολλα τα ματια μας απο λαθος κτηνιατρων,εγω στην θεση σου θα συμβουλευομουνα και δευτερο κτηνιατρο.
Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 20:53, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπεραφιλε χρηστο.Ευχομαι να πανε ολα καλα,ομως δεν μπορω και εγω να μην σου πω,οπως και παραπανω η μαρια καπως το εθιξε...οτι τα συμπτωματα που λες,μοιαζουν με ουρολιθιαση.
Εισαι σιγουρος για τον κτηνιατρο που πας;
Δεν ξερω..αλλα το αιμα και ολα τα αλλα που λες σε ουρολιθιαση με πανε.
Σαφως δεν ειμαστε γιατροι,επειδη ομως εχουν δει πολλα τα ματια μας απο λαθος κτηνιατρων,εγω στην θεση σου θα συμβουλευομουνα και δευτερο κτηνιατρο.
Περαστικα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Έφη μου απ΄ό,τι καταλαβαίνω εγώ εν τέλει η ουρολιθίαση είναι δεδομένη μάλλον με βάση τα συμπτώματα που μας περιέγραψε ο Χρήστος για τον γάτο του, και φαίνεται ότι είναι ίσως και η αιτία που προκάλεσε τη νεφρική ανεπάρκεια στην περίπτωση αυτή, αν όντως υπάρχει. Πάντως φίλε Χρήστο θα επιμείνω κι εγώ για δεύτερη γνώμη, διά ζώσης αν είναι δυνατόν, να εξετάσει δηλ. τον γατούλη σου από κοντά! Σε σοβαρά περιστατικά επιβάλλεται αυτό...Περαστικά σας και πάλι!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:55, 03-03-18:

Πάντως φίλε Χρήστο θα επιμείνω κι εγώ για δεύτερη γνώμη, διά ζώσης αν είναι δυνατόν, να εξετάσει δηλ. τον γατούλη σου από κοντά! Σε σοβαρά περιστατικά επιβάλλεται αυτό...
Συμφωνω απολυτα! Σκαστα βεβαια διαβαζω το θεμα,αλλα οπως το βλεπω...πουθενα δεν ειδα για ουρολιθιαση απο τον γιατρο να λεει.ΟΚ μπορει να εχει προκληθει νεφρικη ανεπαρκεια,οπως λες και εσυ...ομως η ουρολιθιαση ειναι ακρως επειγουσα κατασταση.Και θελει καθετηρα κλπ...,δεν ξερω...αλλα αν δεν εχει παει στο μυαλο του γιατρου η αποφραξη ουρηθρας...ειναι παρα πολυ επικινδυνο.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:59, 03-03-18:

Βασικα τωρα που ξαναβλεπω τα μηνυματα,καπου λεει για καθετηρα και ξεβουλωμα....ομως αν εχει ουρολιθιαση...απαιτηται καταρχην ειδικη διατροφη και κατα δευτερον οταν λεει οτι δεν ξεβουλωνει..τοτε παει σε εχγειρηση.Μα τι στο καλο;
Μπας και δεν θελει να αναλαβει τηνε γχιερηση και μιλαει απλα για νεφρικη ανεπαρκεια;Αυτα μου φαινονται παρα πολυ περιεργα.
Ομως ξαναλεω,εμεις γιατροι δεν ειμαστε,απλα εχουμε ομως μια εμπειρια.
Οποτε για μενα,πρεπει οπωσδηποτε να τον δει τον γατουλη και δευτερος κτηνιατρος.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:23, 03-03-18:

Βασικα τωρα που ξαναβλεπω τα μηνυματα,καπου λεει για καθετηρα και ξεβουλωμα....ομως αν εχει ουρολιθιαση...απαιτηται καταρχην ειδικη διατροφη και κατα δευτερον οταν λεει οτι δεν ξεβουλωνει..τοτε παει σε εχγειρηση.Μα τι στο καλο;
Μπας και δεν θελει να αναλαβει τηνε γχιερηση και μιλαει απλα για νεφρικη ανεπαρκεια;Αυτα μου φαινονται παρα πολυ περιεργα.
Ομως ξαναλεω,εμεις γιατροι δεν ειμαστε,απλα εχουμε ομως μια εμπειρια.
Οποτε για μενα,πρεπει οπωσδηποτε να τον δει τον γατουλη και δευτερος κτηνιατρος.
Συμφωνώ και πάλι..Η επέμβαση είναι απαραίτητη σε σοβαρή ουρολιθίαση, άσχετα με το θέμα της νεφρικής ανεπάρκειας, που θα πρέπει να αντιμετωπισθεί σε δεύτερο στάδιο όπως και να 'χει...
Παράθεση

ChristosK92

Νεοφερμένος

O ChristosK92 έγραψε στις 11:35, 05-03-18:

Καλημερα και παλι παιδια. Για ουρολιθιαση δεν ανεφερε τιποτα η γιατρος και αυτο μου δημιούργησε και εμενα αμφιβολιες. Οι πρωτες εξετασεις αιματος εδειξαν αναλυτικα ουρια 53 και κρεατινινη 5,8 δεδομενου οτι δεν τον ειχαν ξεβουλωσει ακομα. Εν τελει μου ειπε η γιατρος να τον παρω σπιτι και να τον παρακολουθω και ετσι εκανα. Του δινω την Urinary care της hills αλλα απο αγχωνομαι μερα με τη μερα γιατι ουτε τρωει ουτε νερο πινει και αναγκαζομαι να του δινω εστω νερο εγω με το ζορι και δεν πολυαντιδραει. Συμπτωματα αλλα οπως εμμετους διαρροια κλπ δεν εχει. Σημερα θα τον παω ξανα για εξετασεις αφου συμβουλευτικα και δεύτερο ειδικο ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειναι σοβαρα τα αιτια που δεν τρωει ( μου μιλησε συγκεκριμενα οτι η τροφη ειναι ανοστη, τον ενοχλει ο καθετηρας κλπ) μου ειπε επισης οτι αφου δεν εμφανίζει πλεον συμπτωματα ενδεχεται να είναι μια χαρα. Τι να πω θα παω και θα περιμενω τις εξετασεις. Σας ευχαριστω ολους βαθια!!!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:14, 05-03-18:

Και οι άνθρωποι όταν έχουν τέτοιου είδους προβλήματα χάνουν την όρεξη τους.Κάνε λίγο υπομονή και εμπιστεύσου τον γιατρό.Αν μπορείς βρες κάποιο πελάτη του και ζήτα τη γνώμη του ,πως ενήργησε και τι αποτέλεσμα υπήρξε σε παρόμοια περίπτωση.
Εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς.
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαοθ
H Μαοθ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Μαοθ έγραψε στις 08:29, 07-03-18:

Καλημέρα σε όλους!Γραφω για πρώτη φορά εδώ,αν και το φόρουμ το διαβάζω τακτικά.Χθες εφυγέ ο γατούλης μου και ο πόνος μου είναι απερίγραπτος.Είχε την πολυκυστική νόσο των νεφρών.Ο λόγος που γράφω ειναι επειδή μου έχει μείνει σχεδόν ολόκληρη συσκευασία Vet Life RENAL και 6 χαπάκια fortekor. Αν τα χρειάζεται κάποιος,θα ήθελα να τα δωσω,μένω Αθηνα.Έυχομαι σε όλους κουράγιο και νίκη σε αυτόν τον δύσκολο αγωνα..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:39, 07-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μαοθ
Καλημέρα σε όλους!Γραφω για πρώτη φορά εδώ,αν και το φόρουμ το διαβάζω τακτικά.Χθες εφυγέ ο γατούλης μου και ο πόνος μου είναι απερίγραπτος.Είχε την πολυκυστική νόσο των νεφρών.Ο λόγος που γράφω ειναι επειδή μου έχει μείνει σχεδόν ολόκληρη συσκευασία Vet Life RENAL και 6 χαπάκια fortekor. Αν τα χρειάζεται κάποιος,θα ήθελα να τα δωσω,μένω Αθηνα.Έυχομαι σε όλους κουράγιο και νίκη σε αυτόν τον δύσκολο αγωνα..
Λυπαμαι παρα πολυ καλη μου φιλη,πραγματικα .
Ξερω οτι τα λογια ειναι φτωχα,να ξερεις ομως οτι σε νιωθουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Να εισαι καλα και κουραγιο φιλη μου.
ΥΓ.Να υποθεσω οτι η Vet Life Renal ειναι ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια ναι;Απλα το ρωταω για να ειναι διευκρινισμενο.
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 09:11, 07-03-18:

Λυπαμαι παρα πολυ καλη μου φιλη,πραγματικα .
Ξερω οτι τα λογια ειναι φτωχα,να ξερεις ομως οτι σε νιωθουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Να εισαι καλα και κουραγιο φιλη μου.
ΥΓ.Να υποθεσω οτι η Vet Life Renal ειναι ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια ναι;Απλα το ρωταω για να ειναι διευκρινισμενο.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!Το παλεψαμε όσο μπορούσαμε..Μακάρι να είχα έστω και μια ακόμη μέρα μαζί του.Αυτό που με τρελλαίνει είναι κατι γνωστοί μου ,που λενε, ε εντάξει πάρτε αλλο γατάκι τώρα...Λες και μπορεί να αντικάτασταθει ένα μέλος της οικογένειας,λες και αν πάρω άλλο γατάκι θα ξέχασω τον άγαπημένο μου πρίγκηπα.Συγνώμη για το ξέσπασμα.

Ναι είναι ειδική για τα νεφρά.Ειναι η μόνη που ετρωγε απο τις ειδικές τροφές.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:27, 07-03-18:

Καλή σου μέρα Μαοθ (όσο μπορεί να είναι)...
Αυτό που με τρελλαίνει είναι κατι γνωστοί μου ,που λενε, ε εντάξει πάρτε αλλο γατάκι τώρα...Λες και μπορεί να αντικάτασταθει ένα μέλος της οικογένειας,λες και αν πάρω άλλο γατάκι θα ξέχασω τον άγαπημένο μου πρίγκηπα
Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο, συνεπώς αδυνατούν να νιώσουν το κλάμα της ψυχής σου, από την τόσο "ηχηρή" απουσία του...

Καλό ταξίδι στο γατούλη και καλή δύναμη σε σένα, που παρά τον πόνο σου βρήκες το κουράγιο να κάνεις αυτή την ευγενική προσφορά τροφής και φαρμάκων, προκειμένου να παρατείνεις τη ζωή και σε άλλα πλάσματα που τα έχουν ανάγκη.
Ας σε παρηγορούν οι όμορφες ημέρες που ζήσατε μαζί και η αγάπη που πήρε κι έδωσε όσο ήταν πάνω στη γη.
Θα ζει για πάντα μέσα σου και θα τον βλέπεις στα όνειρά σου, κι ίσως κάποτε σε κάποια άλλη διάσταση, σε κάποιο άλλο σημείο του σύμπαντος συναντηθείτε και πάλι...
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 10:52, 07-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλή σου μέρα Μαοθ (όσο μπορεί να είναι)...
Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο, συνεπώς αδυνατούν να νιώσουν το κλάμα της ψυχής σου, από την τόσο "ηχηρή" απουσία του...

Καλό ταξίδι στο γατούλη και καλή δύναμη σε σένα, που παρά τον πόνο σου βρήκες το κουράγιο να κάνεις αυτή την ευγενική προσφορά τροφής και φαρμάκων, προκειμένου να παρατείνεις τη ζωή και σε άλλα πλάσματα που τα έχουν ανάγκη.
Ας σε παρηγορούν οι όμορφες ημέρες που ζήσατε μαζί και η αγάπη που πήρε κι έδωσε όσο ήταν πάνω στη γη.
Θα ζει για πάντα μέσα σου και θα τον βλέπεις στα όνειρά σου, κι ίσως κάποτε σε κάποια άλλη διάσταση, σε κάποιο άλλο σημείο του σύμπαντος συναντηθείτε και πάλι...
Δεν ειναι καλή,καθολου..Σ'ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχως όλα έγιναν πάρα πολύ γρηγορα..και ενώ αρχικά ανταποκρινόταν στη θεραπεία και ήταν σε σταθερά καλή κατασταση,κατι που μας έδωσε πολλές ελπίδες ,ξαφνικά χειροτέρεψε και έσβησε μέσα σε τρεις μερες ,χωρις να προλάβουμε να τον αποχαιρέτησουμε καλα καλα..Το μονο που με παρηγορεί ειναι πως το αγγελούδι μου δεν ποναει κ δεν βασανίζεται πια.Νομίζω πως ειναι ακομα στο σπιτι,απλα κρυβεται καπου..Και πραγματικά ελπιζω πως θα ξανασυναντηθουμε και θα το σφηξω στη αγκαλια μου.Σας ευχαριστω όλους για τη στηριξη σας.

Το λυπηρο είναι, πως εκεινοι οι γνωστοι που το λένε εχουν κατοικιδια και απλα δεν τους καταλαβαίνω
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:35, 07-03-18:

Λυπάμαι ειλικρινά για την απώλεια...μη δίνεις σημασία σε ό,τι λέει ο καθένας.Ακολούθα την καρδιά σου και ο δρόμος σου κρύβει κι άλλες χαρές.Όλα στην ώρα τους...η πληγές δεν κλείνουν εύκολα,άλλες μένουν και αιμορραγούν για πάντα.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:49, 07-03-18:

Καλό σου βράδυ Μαοθ
Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σου πως πως λυπάμαι πολύ για την απώλεια του γατούλη σου και την ωραία πράξη σου να χαρίσεις την τροφή και τα φάρμακα του σε κάποιο άλλο άρρωστο ζωάκι που τα χρειάζεται.
Όπως λέει και η alcyone "Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο" . Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάθε ζώο είναι μοναδικό , έχει την δική του προσωπικότητα χαράσσει με το χαρακτήρα του την ψυχή σου και όλα αυτά πηγάζουν από την μεγάλη αγάπη που μόνο τα ζώα γνωρίζουν να δίνουν χωρίς να ζητάνε ανταλλάγματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 07-03-18 στις 21:38.
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 00:25, 08-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Λυπάμαι ειλικρινά για την απώλεια...μη δίνεις σημασία σε ό,τι λέει ο καθένας.Ακολούθα την καρδιά σου και ο δρόμος σου κρύβει κι άλλες χαρές.Όλα στην ώρα τους...η πληγές δεν κλείνουν εύκολα,άλλες μένουν και αιμορραγούν για πάντα.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!
Σ'ευχαριστώ!!Δεν είναι οτι δίνω σημασια,απλά είναι σαν να υπότιμανε το πόσο σημαντικός είναι για μένα,σαν να μου λένε βρες αλλον αδελφο..Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ και θα με πονάει για πάντα.
Παράθεση

Μαοθ

Νεοφερμένος

H Μαοθ έγραψε στις 00:36, 08-03-18:

Καλό σου βράδυ Μαοθ
Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σου πως πως λυπάμαι πολύ για την απώλεια του γατούλη σου και την ωραία πράξη σου να χαρίσεις την τροφή και τα φάρμακα του σε κάποιο άλλο άρρωστο ζωάκι που τα χρειάζεται.
Όπως λέει και η alcyone "Αυτά τα λένε εκείνοι που δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου, τη ζωή σου με ένα κατοικίδιο" . Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάθε ζώο είναι μοναδικό , έχει την δική του προσωπικότητα χαράσσει με το χαρακτήρα του την ψυχή σου και όλα αυτά πηγάζουν από την μεγάλη αγάπη που μόνο τα ζώα γνωρίζουν να δίνουν χωρίς να ζητάνε ανταλλάγματα.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν θα μπορουσα αλλιως,και το αγγελούδι μου θα ήθελε καποιο αλλο γατακι να παρει την τροφή του και τα φαρμακα του.

Πραγματικά δεν ξέρω πως να απαλυνω τον πονο που νιωθω...Ολα μεσα στο σπιτί ειναι συνδεδεμενα μαζι του και η ζωη μου.Μου εδωσε τοση πολυ αγαπη,περασαμε πολλα μαζι και εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου,εχω φρικαρει.Αλλα δεν με νοιαζει που ποναω αρκει εκεινος να ειναι καλα εκει που βρισκεται.Σας ευχαριστω ολους και συγνωμη
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 07:43, 08-03-18:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Δεν θα μπορουσα αλλιως,και το αγγελούδι μου θα ήθελε καποιο αλλο γατακι να παρει την τροφή του και τα φαρμακα του.

Πραγματικά δεν ξέρω πως να απαλυνω τον πονο που νιωθω...Ολα μεσα στο σπιτί ειναι συνδεδεμενα μαζι του και η ζωη μου.Μου εδωσε τοση πολυ αγαπη,περασαμε πολλα μαζι και εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου,εχω φρικαρει.Αλλα δεν με νοιαζει που ποναω αρκει εκεινος να ειναι καλα εκει που βρισκεται.Σας ευχαριστω ολους και συγνωμη
Καταλαβαίνω εν μέρει πως νιώθεις , είναι μια κατάσταση που την έχουμε περάσει πολλές φορές. Δεν νομίζω πως θα τον ξεχάσεις τον γατούλη ποτέ, γιατί ήταν απ΄ότι καταλαβαίνω ήταν για σένα μοναδικός και του είχες μεγάλη αδυναμία και αγάπη. Απλά σιγά σιγά το πέρασμα του χρόνου θα σου απαλύνει τα τόσο έντονα άσχημα συναισθήματα αυτής της στιγμής. Πάντα όμως θα θυμάσαι τις όμορφες στιγμές που έζησες μαζί του.
Η γυναίκα μου που ήταν ερωτευμένη με ένα σκυλάκο που ανέφερα σε άλλο θέμα , ακόμα και τώρα την πιάνω να πηγαίνει εκεί που είναι θαμμένος και να κουβεντιάζει ας πούμε μαζί του. Έχουν περάσει από τότε που πέθανε 8,5 χρόνια.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:20, 09-03-18:

Όταν πέθανε ο Μπίλης μας ,17 ετών,καλοκαίρι του 2015 ,τον θάψαμε στην αυλή του εξοχικού.Κλαίγαμε ασταμάτητα ο γιος μου κι εγώ.Την επόμενη μέρα ο διπλανός με βλέπει και μου λέει...αχ αχ αχ άνθρωπο χάσαμε και όχι γάτο.Το μεσημέρι τα ίδια ,το βράδυ τα ίδια.Την επομένη μου λέει,τι θα γίνει δεν θα κάνεις μνημόσυνο να κεράσεις καφέ?Αυτό έγινε τρεις μέρες συνεχόμεναΜιά μέρα του λέω ,μη με κολλάς γιατί θα τ'ακούσεις.Αυτός το χαβά του.
Αφού πέρασαν λίγες μέρες και συνέχιζε το βιολί της γελοιότητας,είναι και δάσκαλος τρομάρα του,είμασταν στη θάλασσα κι άρχισε τα ίδια μεταξύ των γνωστών.Πάω και του παραγγέλνω ένα καφέ φαρμακι και του τον σερβίρουν.Του κάνω νόημα,πως είναι για τον γάτο μου.Πάει να τον πιεί και φαρμακώνεται.Αυτός μου λέει είναι φαρμάκι και τον φτύνει.Του απαντώ πως στα μνημόσυνα πικρό καφέ σερβίρουν και στα γεννητούρια πάστες και γλυκά.Το χρέος μου του λέω το έκανα ,κάνε κι εσύ το δικό σου,που όταν γεννηθηκε ο εγγονός σου του έκανα δώρο βαρβάτο κι εσύ ούτε λουκούμι στην οδοντογλυφίδα δεν με κέρασες.Τα μάζαψε και το βούλωσε και εγώ το κατευχαριστήθηκα και δεν το μετανιώνω.
Μερικές φορές πρέπει να μιλάμε όταν μας πονάνε.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:01, 09-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Όταν πέθανε ο Μπίλης μας ,17 ετών,καλοκαίρι του 2015 ,τον θάψαμε στην αυλή του εξοχικού.Κλαίγαμε ασταμάτητα ο γιος μου κι εγώ.Την επόμενη μέρα ο διπλανός με βλέπει και μου λέει...αχ αχ αχ άνθρωπο χάσαμε και όχι γάτο.Το μεσημέρι τα ίδια ,το βράδυ τα ίδια.Την επομένη μου λέει,τι θα γίνει δεν θα κάνεις μνημόσυνο να κεράσεις καφέ?Αυτό έγινε τρεις μέρες συνεχόμεναΜιά μέρα του λέω ,μη με κολλάς γιατί θα τ'ακούσεις.Αυτός το χαβά του.
Αφού πέρασαν λίγες μέρες και συνέχιζε το βιολί της γελοιότητας,είναι και δάσκαλος τρομάρα του,είμασταν στη θάλασσα κι άρχισε τα ίδια μεταξύ των γνωστών.Πάω και του παραγγέλνω ένα καφέ φαρμακι και του τον σερβίρουν.Του κάνω νόημα,πως είναι για τον γάτο μου.Πάει να τον πιεί και φαρμακώνεται.Αυτός μου λέει είναι φαρμάκι και τον φτύνει.Του απαντώ πως στα μνημόσυνα πικρό καφέ σερβίρουν και στα γεννητούρια πάστες και γλυκά.Το χρέος μου του λέω το έκανα ,κάνε κι εσύ το δικό σου,που όταν γεννηθηκε ο εγγονός σου του έκανα δώρο βαρβάτο κι εσύ ούτε λουκούμι στην οδοντογλυφίδα δεν με κέρασες.Τα μάζαψε και το βούλωσε και εγώ το κατευχαριστήθηκα και δεν το μετανιώνω.
Μερικές φορές πρέπει να μιλάμε όταν μας πονάνε.
Χαχαχα Μπράβο Ολυμπία καλά του έκανες , μήπως να του έβαζες και λίγη στρυχνίνη στον καφέ?????
Φυσικά αστειεύομαι κάθε ζωή έχει αξία , αλλά μην δίνεις και ιδιαίτερη σημασία σε ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει με ζώα. Μην περιμένεις την κατανόηση που θα βρεις εδώ μέσα. Ζώα βέβαια έχουν και οι κυνηγοί που τα έχουν και ψήνονται μέσα σε κλουβιά και το χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν άλλα ζώα , εννοώ αυτούς που σέβονται τα ζώα τα αγαπούν και τα κάνουν στην κυριολεξία μέλη της οικογένειας τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Γατόκαρδος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους