Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,611 εγγεγραμμένα μέλη και 713,041 μηνύματα σε 21,979 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 182 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλοζωικά σωματεία και Δήμοι: Μύθοι και αλήθειες

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 00:07, 09-06-17:

Εχει ελέγξει κανείς αν τα ζώα που στέλνονται έξω υιοθετούνται; Επίσης, καταγράφονται επισήμως πριν φύγουν με όλη τη νόμιμη διαδικασία; Γίνεται επίσης να γνωρίζεται τι κάνουν όλες οι φιλοζωικές;
Αν δεν είστε σίγουρες τότε...δεν μπορείτε να είστε σίγουρες για τίποτα!

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕΗΛ ΜΕ ΦΩΤΟ...που ακριβως ζουν..πως ζουν..μεσα απο τα σπιτια τους δηλαδη..και ολα ειναι με συμβολαια υιοθεσιας και μικροτσιπ.Λοιπον..οταν δεν ξερουμε κατι και απλα διαβαζουμε ηλιθιοτητες στο ιντερετ απο ανεγκεφαλους..εκει πρεπει να βαζουμε το μυαλουδακι μας να δουλεψει..η εστω να ακουμε αυτους που γνωριζουν περισσοτερα πραγματα.Το σιγουρο ειναι οτι το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ να διαδιδουμε κατι,που δεν εχουμε καμια αποδειξη για αυτο,απλα το διαβασαμε στο ιντερνετ.Διοτι εγω ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ειδα τα μεηλ με τις φωτο απο αυτα τα γατακια που η γιατρος μου τα στελνει στην φιλοζωικη..και αυτοι τα δινουν εξωτερικο.και σε πληροφορω οτι ζουν σε υπεροχα σπιτακια.
Μην είμαστε και αφελείς τώρα! Τι μπορεί να καταλάβει κανείς από μια φωτογραφία; Ούτε πότε τραβήχθηκε ούτε πού είναι αυτό το μέρος με τους αναπαυτικούς καναπέδες κτλ...
Συμβόλαια υιοθεσίας; Κουρελόχαρτα θες να πεις. Μη-εφαρμόσιμα. Τσιπ λες; Εχει καταχωρηθεί το ζώο πρώτα στην Ελλάδα; Το όνομα του νέου ιδιοκτήτη πείτε το μας να πάμε να ελέγξουμε επι τόπου, γίνεται; Αν όχι, δεν αναρωτιέστε γιατί;
Διότι αυτά που κάνετε όλες τώρα διαδόσεις είναι και αυτές, ανυπόστατες. Οπότε αφήστε μας να αμφισβητούμε...

Αναλογιστείτε και το εξής: Παντού, εκτός από εδώ, τις αδέσποτες γάτες τις θανατώνει το κράτος...με συνοπτικές διαδικασίες...Γιατί επομένως να προτιμήσουν τις δικές μας που του λάχιστον δεν κινδυνεύουν άμεσα και να μη σώσουν καμιά «ετοιμοθάνατη»; Ή μόνο τις «εξωτικές» π.χ. τις τρίποδες ή τις τυφλές παίρνουν; Γιατί εκεί δεν έχει; Το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 09-06-17 στις 00:48.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,266 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:19, 09-06-17:

Αγαπητη φιλη ολα αυτα που λες συγνωμην..αλλα ειναι μπουρδολογιες και πραγματα που δεν τεκμηριωνεις με κανενα τροπο.Εγω σου εξηγω παραπανω οτι η δικια μου κτηνιατρος τα γατακια που Η ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΘΑΛΠΤΕΙ και σου ξαναλεω για προβληματικα γατακια,,δηλαδη τριποδακια η τυφλα,αναπηρα δηλαδη..ΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΜΕΙΣ ΟΙ ΑΚΡΩΣ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕς ΔΕΝ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.τα στελνει σε μια φιλοζωικη οργανωση ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,οι οποιοι με την σειρα τους τα δινουν για υιοθεσια στο εξωτερικο..με ολες τις νομιμες διαδικασες,με τσιπ που η ΙΔΙΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ..πριν τα δωσει....με συμβολαια υιοθεσιας κανονικα..και μετα οι ιδιοκτητες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕ ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΚΛΠ.Σου εξηγω οτι εχω δει αυτες τις φωτο με το που ζουν τα γατακια..και συενχιζεις να λες τα ιδια.
Τωρα.αν δεν μπορεις να χωνεψεις οτι εμεις δεν ειμαστε τοσο φιλοζωοι ΟΣΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ..ΠΟΥ ΝΑΙ..ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΑ ΖΩΑΚΙΑ..ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Ακριβως για αυτο στελνονται εξωτικο.Διοτι εκει η ανταποκριση ειναι πολυ μεγαλη....εδω..ΠΑΠΑΛΑ.ΕΔΩ ΑΝΑΠΗΡΑ ΖΩΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΕΜΕ.

Αναλογιστείτε και το εξής: Παντού, εκτός από εδώ, τις αδέσποτες γάτες τις θανατώνει το κράτος...με συνοπτικές διαδικασίες...Γιατί επομένως να προτιμήσουν τις δικές μας που του λάχιστον δεν κινδυνεύουν άμεσα και να μη σώσουν καμιά «ετοιμοθάνατη»; Ή μόνο τις «εξωτικές» π.χ. τις τρίποδες ή τις τυφλές παίρνουν; Γιατί εκεί δεν έχει; Το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους.
Διοτι εκει που λες..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ.... ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΑΤΗ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΙΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ.Η ΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ..ΚΑΘΩς ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΖΩΑΚΙΑ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ..Η ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.Και επισης ειναι πιο συνειδητοποιημενοι και δεν αγοραζουν απο πετ σοπ .Τοσο απλο.Απλα δεν μπορεις να χωνεψεις οτι ΕΜΕΙΣ εδω ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ.Οταν το συνειδητοποιησουμε..ισως γινουμε και καλυτεροι.

Δεν ξερω αν ολες οι φιλοζωικες κανουν σωστη δουλεια...οπως και δεν ξερεις καιε συ αν ολοι οι γιατροι κανουν σωστα την δουλεια τους,ολοι οι δικηγοροι..,ολοι οι εμποροι η ολοι οι καθηγητες...η αν εσυ...αν δουλευεις ,κανεις σωστα την δουλεια σου.Βεβαια εδω δεν μιλαμε καν για δουλεια..ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ.Λασπη ο καθενας μπορει να πεταει στον καθενα.Εγω ομως με τα ιδια μου τα ματια εχω δει αυτην την διαδικασια.Εγω δεν διαδιδω φημες..εγω την εχω ζησεια υτην την διαδικασια και την εχω δει με τα ιδια μου τα ματια.ΕΣΥ;
Μπορω να ''κατηγορισω'' καποιες φιλοζωικες..επειδη γινονται πολυ φορτικες σε καποιους που τους πηγαινουν ζωα,επειδη ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ Η ΜΕΣΑ για να περιθαλψουν αλλα ζωακια,σε αυτους που τους τα πηγαινουν..αυτο ναι.Αλλα εχουν δικιο.Μην μου το παιζεις φιλοζωος..οταν βρισκεις ζωο και προσπαθεις να το πεταξεις σ εμια φιλοζωικη.ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟ.ΠΟΣΑ ΜΕΣΑ,ΠΟΣΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ;Ο καθενας να αναλαβει τις ευθυνες του..αλλιως να μην το παιζει φιλοζωος.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ.Οι φιλοζωικες ειναι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ.Και εχουν σωσει και σωζουν απειρο αριθμο ζωων.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΖΩΑ ΕΧΕΙΣ ΣΩΣΕΙ;
Απο εκει και περα,εχει την οποιαδηποτε αποψη θες..ομως χωρις στοιχεια να πετας λασπη δεν μπορεις.
ΚΑΙ ΝΑΙ...ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ εφεραν σκυλακι στην κτηνιατρο μου....το κοιταξε για τσιπ...ΕΙΧΕ..ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.Ειπες κατι;
Επισης ειμαστε εκτος θεματος,οποτε θα σε παρακαλουσα πολυ να σταματησει εδω αυτη η κουβεντα.Αν θες ψαξε για αναλογο θεμα η ανοιξε ενα καινουργιο.Οχι ομως εδω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-06-17 στις 21:51.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 23:01, 09-06-17:

Με κατηγορείτε ότι πετάω λάσπη επειδή αμφισβητώ ότι γίνονται σωστά οι υιοθεσίες γενικως - ενώ εσείς είστε εκπρόσωποι όλων των οργανώσεων που με κατηγορείτε ότι πετάω λάσπη; Χμμμμ...τέτοια αντικειμενικότητα. Για πες μας, καταχώρησες το τσιπ εσύ η ίδια; Με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη στο εξωτερικό; Δεν μας το διευκρίνισες αυτό. Επίσης οι Δήμοι είναι υπεύθυνοι όπως λες αλλά δεν βλέπω να τους πιέζει κανείς να αναλάβουν τη διαχείρηση των ζώων. Γιατί άραγε; Αλλά χάνω το σάλιο μου, δεν μπαίνει πολύς κόσμος εδωμέσα πια για να με διαβάσει. Σωστα ειναι εκτός θέματος αλλά άλλοι το επεκτείνανε όχι εγώ!

Χώρια το ότι με προσβάλλεις θεωρώντας με απολίτιστη (δεν είμαστε φιλόζωοι σαν λαός που λες). Ποιός σου τό'πε αυτό; Και αυτά που λες για το εξωτερικό, γιατί έχω ζήσει, είναι ψέματα. Τα θανατώνουν τα ανεπιθύμητα. Πολλές μεγάλες κουβέντες λες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 09-06-17 στις 23:08.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,266 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:30, 10-06-17:

Καταρχην να ενημερωσω οτι τα μηνυματα μεταφερθηκαν σε αναλογο θεμα,οποτε τωρα ειμαστε το σωστο θεμα.
ενώ εσείς είστε εκπρόσωποι όλων των οργανώσεων που με κατηγορείτε ότι πετάω λάσπη; Χμμμμ...τέτοια αντικειμενικότητα.
Κοκκινουλης...ποσες φορες πρεπει να τονισω οτι εγω δεν εχω σχεση με καμια φιλοζωικη οργανωση;Αρα ναι..μιλαω αντικειμενικα.
Παμε παρακατω.

Επίσης οι Δήμοι είναι υπεύθυνοι όπως λες αλλά δεν βλέπω να τους πιέζει κανείς να αναλάβουν τη διαχείρηση των ζώων. Γιατί άραγε;
Συγνωμην,.σε εχω σπιτι μου και δεν το ξερω;Η μηπως εισαι στα σπιτια ολων και ξερεις τι κανουν;Πιεσεις καθημερινα γινονται στους δημνους απο πολιτες ΚΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΚΕΣ.Και αυτα τα βλεπω απο δρασεις...καταγγελιες στους δημους κλπ.Αν εσυ δεν τα βλεπεις..ειτε ζεις σε ενα παραλληλο συμπαν ειτε απλα δεν ενδιαφερεσαι να ψαξεις.Ειτε απλα πετας λογια ετσι.

Χώρια το ότι με προσβάλλεις θεωρώντας με απολίτιστη (δεν είμαστε φιλόζωοι σαν λαός που λες). Ποιός σου τό'πε αυτό;
Εχμ..αν πιστευεις οτι εθιξα εσενα προσωπικα,μαλλον πιστευεις οτι μονο εσυ εχεις το δικαιωμα να εισαι ελληνιδα..και οχι ολοι εμεις οι υπολοιπο.Γιατι;;Εγω κογκολεζα ειμαι;Απο εκει και περα,αν εσυ πιστευεις οτι ειμαστε πολυ φιλοζωιος λαος..δικαιωμα σου,αλλα μαλλον δεν βλεπεις την πραγνατικοτητα.Ουτε τα χιλιαδες αδεσποτα,ουτε τις τοσες κακοποησεις ζωων,ουτε τις συνθηκες διαβιωσεις σκυλιων σε αυλες ,βλεπε βαρελοσπιτα κυριως στην επαρχια.
Ασε με εμενα να πιστευω οτι δεν ειμαστε,οπως η πραγματικοτητα ακριβως αυτο δειχνει.

Για πες μας, καταχώρησες το τσιπ εσύ η ίδια; Με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη στο εξωτερικό; Δεν μας το διευκρίνισες αυτό.
Πλακα μου κανεις τωρα ναι;Δηλαδη μονο αν το καταχωρισω εγω το τσιπ...θα ειμαι σιγουρη οτι εχει;Μα εγω ειμαι μια πελατισσα..δεν ειμαι κτηνιατρος.ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ;ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΩ ΤΣΙΠ ΣΕ ΖΩΟ;ΑΑΑΑΑ...αφου εγω δεν εχω καταχωρισει τα τσιπακια σ αυτα τα ζωα..ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΑ;

Εγω εχω δει μπροστα στα ματια μου να φερνουν σκυλακι στην κτηνιατρο,που τ βρηκαν να περιφερεται,η κτηνιατρος να κοιταζει με το ειδικο μηχανημα αν εχει τσιπ,το σκυλακι ειχε..και στη συνεχεια οταν μπηκε στην τραπεζα,ειδαν τα στοιχεια του ιδιοκτητη καταχωρημενα,επικοινωνησαν μαζι του και το σκυλακι επεστρεψε σπιτι του.
Τσιπ εγω σε αυτα που στελνει η κτηνιατρος..δεν μπορω να βαλω..εγω πελατισα ειμαι,ομως η κτηνατρος τους βαζει πριν τα στειλει και στην συνεχεια οταν γινει η υιοθεσια,καταχωρουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη στην ειδικη τραπεζα.
Εγω εχω δει τα μεηλ απο πολλους απο αυτους που εχυν υιοθετησει ζωακια αναπηρα ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ,μεσω αυτης της φιλοζωικης.Διοτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ της στελνουν τις διευθυνσεις τους,τα στοιχεια τους και φωτο με τα ιδια τα ζωα και στον χωρο που ζουν.Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι κανουν κανενα μονταζ και στελνουν και ψευτικα στοιχεια,και εγω μπορω να θεωρησω οτι η πλανητης Διας δεν υπαρχει,αφου δενε χω παει εκει..αλλα μου το λενε αλλοι.
Ετσι η κουβεντα δεν μπορει να γινει.
Αληθεια εσυ εχεις κανει πειραματα με την πενικυλινη και ξερεις Η ΙΔΙΑ οτι σωζει ζωες;ΟΧΙ.ΑΡΑ Η ΠΕΝΙΚΥΛΙΝΗ ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ ΑΦΟΥ ΕΣΥ δεν εχεις κανει η ιδια τις ερευνες σωστα;
Λοιπον καλη μου φιλη,το να παπαγαλιζεις μια ιδεα που ειτε την ειδες απο καπου ειτε σου καρφωθηκε....χωρις κανενα πραγματικο στοιχειο,απλα επειδη εσυ το πιστευεις αυτο ,απλα αποτελει παραπληροφοριση και λασπη.
Δεν μπορεις να διαννοηθεις πως θα ηταν η κατασταση με τα αδεσποτα αν δεν υπηρχαν και αυτες οι φιλοζωικες.
Τοτε να δεις ποσα αδεσποτα θα ''εξαφανιζονταν'' απο τους δρομους,οπως και τωρα συμβαινει...βλεπε δημο Βολου,βλεπε και ζακυνθο...οταν παλιος δημαρχος πιαστηκε στα πρασα με ενα τσιρακι του να πετανε φολες στην πολη της ζακυνθου...και υπηρξαν μαρτυρες σε αυτο,με εκατονταδες σκυλια και γατια νεκρα.Αλλα αν δεν υπηρχαν και αυτες οι φιλοζωικες ...αυτα τα φαινομενα θα ηταν καθημερινα.Να μην μιλησουμε για τις καταγγελιες που κανουν φιλοζωικες ακριβως για αυτες τις δολοφονιες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-06-17 στις 08:41.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariakal
H mariakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H mariakal έγραψε στις 22:14, 21-06-17:

καλησπερα ,
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα για το θεμα που θελω να θιξω αλλα θα ρισκαρω
υπαρχει ενα γατακι εδω στην γειτονια που μενω το οποιο φαινεται παρα πολυ αρρωστο,τα ματακια του ειναι καλυμμένα με ουτε μπορω να καταλαβω τι ακριβως..γενικα ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.
νιαουριζει συνεχεια απο χθες το βραδυ και σημερα το πρωι προσπαθησα να το πιασω αλλα σταθηκε αδυνατο..ειναι πολυ φοβισμενο..
που θα μπορουσα να απευθυνθω αν τελικα δεν καταφερω εγω να το πιασω??ειναι πολυ μικρο και πολυ αρρωστο οπως δειχνει..
θα τηλεφωνησω στο Δημο αυριο αλλα εχω τοσο απογοητευτει απο αυτα που διαβασα στο θεμα που αφορα τις φιλοζωικες και τουσ δημους που φανταζομαι δεν θα πετυχω πολλα..το προβλημα μου ειναι πως δεν μπορω να το πιασω..επισης αν και τα οικονομικα μου δεν ειναι στην καλυτερη τουσ φαση ειμαι διατεθημενη να αναλαβω τα εξοδα του κτηνιατρου αλλα μετα δυστιχως δεν μπορω να το φιλοξενησω διοτι εχω ηδη τρια μικρα..δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου και φοβαμαι πως αν δεν το πιασω συντομα δεν θα τα καταφερει..τι εχετε κανει σε αναλογες περιπτωσεις??υπαρχει πιθανοτητα καποια φιλοζωικη να αναλαβει να το πιασει??
μενω αθηνα ..
ευχαριστω για την προσοχη..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:46, 28-06-17:

Καλησπερα φιλη μου.Αν και καθυστερημενα σου απαντω..ναι,υπαρχει η πιθανοτητα να το αναλαβουν φιλοζωικες...εξαρταται την φιλοζωικη.Εδω που ειμαι κανουν δουλεια,αν δεν το προσπαθησεις ομως θα μεινει στο δρομο το μικρο.Υπαρχουν τα ειδικα κλουβια και ξερουν αυτοι πως να το πιασουν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:07, 11-03-18:

Βρήκα αρκετά κατατοπιστικό το άρθρο αυτό αναφορικά με τις φιλοζωικές και το παραθέτω...

https://www.dogsvoice.gr/?width=100%...5&detail5611=1
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:55, 11-03-18:

Ωραίο άρθρο και μπράβο που το ανέβασες.
Ακούω πολλές φορές να κατηγορούν τους εθελοντές.Πέρυσι το καλοκαίρι ,μπροστά στην πόρτα μας στο εξοχικό κάποια παιδιά με το αυτοκίνητο χτύπησαν άσχημα ένα κουτάβι 5-6 μηνών.Έγινε ο χαμός.Δεν μου επέτρεψε ο άντρας μου ναβγω από το σπίτι.Τα παιδιά έκλαιγαν και κατάφεραν να βρουν μιά φιλοζωικη και ήρθε αυτοκίνητο του Δήμου να το παραλάβει.πριν όμως ήρθε μία εθελόντρια με την κλούβα και η καημένη έφριξε όταν το είδε.Είχε συντριπτικά κατάγματα και στα δύο πόδια.Ήταν και Κυριακή,χαμός.Την πλησίασα και προθυμοποιήθηκα να συνδράμω στα έξοδα και δεν τα έπαιρνε.Τελικά με τα χίλια ζόρια πήρε κάτι για τη βενζίνη της.Το σκυλάκι χειρουργήθηκε από 2 γιατρούς της Θεσσαλονίκης και έψαχναν για υιοθεσία.Μετά τον Αύγουστο έσπασα το πόδι μου ,μπήκα σε άλλα τρεχάματα,μπήκε κι άντρας μου στην εντατική και έχασα την επαφή.όμως πάντα την θυμάμαι και πρέπει να πω πως δεν έχω τόση δύναμη ψυχής για να κάνω αυτό που έκανε.Κλαίω ασταμάτητα όταν δω πληγωμένο ζώο και καταρρέω.
Αξίζουν έπαινο σε αυτούς τους αλτρουιστές!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    xtor

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους