Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,706 εγγεγραμμένα μέλη και 714,176 μηνύματα σε 22,082 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:28, 18-03-07:

Ημερομηνία δημοσίευσης: 12 Μαϊου 2006
Γράφει: Κουπατσιάρης Χρ. Γιώργος, D.V.M. - Κτηνίατρος

Η χρόνια νεφρική ανεπάρκεια (ΧΝΑ) παρατηρείται σε ποσοστό 10-30 % του συνολικού αριθμού ασθενών ζώων που προσκομίζονται στα Ιατρεία Μικρών Ζώων.
Η νεφρική ανεπάρκεια χαρακτηρίζεται
από αύξηση στο αίμα αζωτούχων ουσιών και από ηλεκτρολυτικές διαταραχές.

Αιτιολογία
Οποιαδήποτε νεφρική βλάβη μπορεί εν δυνάμει να είναι η αρχή νεφρικής νόσου. Για παράδειγμα η πυελονεφρίτιδα (βακτηριακής προέλευσης), η υπέρταση, κληρονομικές νεφροπάθειες, καθως και νεοπλασματικές καταστάσεις των νεφρών.

Στάδια της ΧΝΑ της γάτας:
Η σταδιοποίηση της ΧΝΝ γίνεται με βάση το επίπεδο της Αζώτου στο αίμα. Στην πράξη ο καταλληλότερος δείκτης είναι η κρεατινίνη ορού αίματος.

1ο στάδιο (κρεατινίνη έως 1,6mg/dl)

Είναι δυνατόν το ζώο να μην εμφανίζει συμπτώματα λόγω της αντισταθμιστικής λειτουργίας των νεφρών. Είναι γνωστό πως ακόμη και με 75% των νεφρών εκτός λειτουργίας , τα ζώα δεν εμφανίζουν συμπτώματα. Συχνά βρίσκουμε τυχαία τα αίτια που ξεκινώντας σε αυτό το στάδιο , θα εξελίξουν την ανεπάρκεια στα επόμενα στάδια.
Αυτά μπορεί να βρεθούν σε μια γενική ανάλυση και καλλιέργεια ούρου (πρωτεινουρία, βακτηριουρία, γλυκοζουρία). Επίσης σε ακτινογραφία, υπερηχογράφημα ή βιοψία νεφρών ,όπως και σε αυξημένη αρτηριακή πίεση.
Σε αυτό το στάδιο μπορούμε θεραπεύοντας το πρωτογενές αίτιο(εάν αυτό είναι δυνατόν) , να εμποδίσουμε την εξέλιξη της νόσου.

2ο στάδιο (κρεατινίνη 1,6 έως 2,8 mg/dl)

Ελαφρά νεφρική αζωθαιμία (νεφρική ανεπάρκεια).
Θεραπευτικά χορηγούμε προστατευτικές ουσίες για τους νεφρούς- μειώνουμε τον φωσφόρο της τροφής, δίνουμε αντυπερτασικά κ.α. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η μετάβαση στο επόμενο στάδιο διαφέρει για τις γάτες (μήνες ή και χρόνια) και για τους σκύλους(εβδομάδες ή μήνες).

3ο στάδιο (κρεατινίνη 2,9 έως 5 mg/dl)

Μέσης βαρύτητας νεφρική αζωθαιμία (νεφρική ανεπάρκεια).
Είναι πολύ σημαντικό να γίνει θεραπευτική προσπάθεια εδώ πριν προχωρήσει η ανεπάρκεια στο ουραιμικό συνδρομο. Απαιτειται συχνή εργαστηριακή διερεύνηση του ζώου και κατάλληλη αντιμετώπιση των συμπτωμάτων.

4ο στάδιο (κρεατινίνη > 5 mg/dl)

Σοβαρή νεφρική αζωθαιμία. Υπάρχουν ηλεκτρολυτικές διαταραχές (υποκαλιαιμία), μεταβολική οξέωση, εξασθένηση αμυντικών μηχανισμών και αναιμία. Ακόμη έχουμε αφυδάτωση, ανορεξία, εμετούς, στοματικά έλκη, ληθαργικότητα (ουραιμικό σύνδρομο).

Το αλάτι και ο ρόλος του στην Χρόνια Νεφρική Ανεπάρκεια

Οι γάτες με Χρόνια Νεφρική Ανεπάρκεια πάσχουν συχνότερα από Συστηματική Υπέρταση. Σε αντίθεση με τους περισσότερους ανθρώπους , η λήψη αλατιού δεν επηρεάζει την αρτηριακή πίεση στην γατα. Επομένως ένα ισορροπημένο γεύμα ως προς το αλάτι (NaCl)είναι επιβεβλημένο.

Συμπέρασμα

Η σωστή αντιμετώπιση του άρρωστου ζώου προϋποθέτει καλή συνεργασία με τον κτηνιατρο, συχνο εργαστηριακό έλεγχο, τήρηση των τροφικών και φαρμακευτικών οδηγιών και συνειδητοποιήσει πως πρόκειται για μια χρόνια και δύσκολα αναστρέψιμη νόσο.
Στο μέλλον ίσως δούμε τέτοια ζώα σε αιμοκάθαρση ή ακόμη και να μεταμοσχευονται. Ως τότε όμως η φροντίδα μας τους εξασφαλίζει μια καλή ποιότητα της ζωής τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

regina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη regina
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O regina έγραψε στις 17:50, 27-07-08:

Η γατούλα μου -ακαθορίστου ηλικίας γιατί ήταν αδέσποτη και της λείπουν δόντια- ενώ τον τελευταίο χρόνο είχε παχύνει,είχε εμφανώς βελτιωθεί η ποιότητα της τρίχας της και ήταν ζωηρότατη,ξαφνικά εμφάνισε αισθητή απώλεια βάρους.Της κάναμε εξετάσεις και οι γιατρίνες διέγνωσαν νεφρική ανεπάρκεια.Έκτοτε είναι αδύναμη,της έχει κοπεί η όρεξη και παρά τους ορούς που της κάνουμε αδυνατίζει καθε μερα και περισσότερο.Οι γιατρίνες είπαν ότι δεν υπάρχει καμία θεραπεία.Μήπως κανείς/μια γνωρίζει κάποια "εναλλακτική" θεραπεία,εστω και για να της παρατείνουμε λίγο ή να της κάνουμε λίγο καλύτερη την ποιότητα ζωής της;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:59, 27-07-08:

Για αυτό θα έπρεπε να πάρεις μια δεύτερη άποψη από κάποιο κτηνίατρο. Μπορείς να δεις εδώ
Αλλά συμνήθως σε τέτοιου τύπου προβλήματα πέρα από την ειδική διατροφή και τους ορούς, και άμα και το ζώο είναι αρκετά ηλικιωμένο δεν υπάρχουν πάρα πολλά να κάνεις.
Όπως και στους ανθρώπους φανάζομαι...

Ίσως οι κτηνίατροι που διαβάζουν το φόρουμ να έχουν κάποια ιδέα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 19:31, 27-07-08:

καλησπερα,θεραπεια,δυστυχως δεν υπαρχει,μονο ειδικη ξηρη τροφη και κονσερβα για γατες με νεφρικη ανεπαρκεια,που επιβραδυνει,οσο γινεται την εξεληξη της ασθενειας...

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolis36
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O apostolis36 έγραψε στις 00:21, 06-08-08:

Εχω έναν γατούλη στο σπίτι, 14 ετών και την "σύζυγό" του 11 ετών.

Το περιστατικό σου μου θύμισε πριν 2 χρόνια που από υπερβολική δόση απροσεξίας έφερα στο σπίτι (και άφησα σε προσιτό μέρος) δύο μεγάλα παυσίπονα που θα έδινα σε μια στειρωμένη σκυλίτσα.

Το φοβερό είναι ότι τα παυσίπονα αυτά είναι για τις γάτες απλά λαχταριστές κροκέτες.

Το πρωί που ξύπνησα βρήκα το σακουλάκι άδειο, τα είχαν φάει μια και δεν τα είχα βρει πουθενά στο σπίτι. Χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο. Εκλαιγα.

Τέτοιου είδους παυσίπονο δίνουν οι κτηνίατροι και στις γάτες, όχι όμως σε δόση 800%, που αντιστοιχεί στην ποσότητα των κροκετών αυτών που υπήρχαν στο σακουλάκι.

Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ και από την ίδια την κτηνίατρο, η κατάληξη θα έπρεπε να ήταν θάνατος από νεφρική ανεπάρκεια.

Εχουν περάσει 2 χρόνια και τα γατουλίνια μου δεν έχουν εκδηλώσει κανένα απολύτως σύμπτωμα, είναι και σε μεγάλη ηλικία. Ελπίζω η κίνηση του να ξεχάσω τα χάπια να μην μου στερήσει από το να δω τα μωράκια που μεγάλωσα μόνος μου να φτάνουν ίσως και τα 20 χρόνια. Η γιατρός μου είχε πει τότε ότι ίσως και να μην εκδηλώσουν τίποτα μια και οι οργανισμοί τους είναι γεροί ως το κόκκαλο καθώς γεννήθηκαν μέσα στο σπίτι και ζουν από τότε μέσα σ'αυτό χωρίς να είναι εκτεθειμένα στις κακουχίες που αντιμετωπίζουν τα αδέσποτα υπόλοιπα ματάκια.

Από ότι διάβασα η νεφρική ανεπάρκεια είναι σχεδόν δεδομένη στις γάτες, ακόμη και στις υγιείς. Από την άλλη ο οργανισμός τους είναι έτσι φτιαγμένος που τους επιτρέπει να ζουν φυσιολογικά ακόμη και αν τα νεφρά λειτουργούν στο 25% (αν θυμάμαι καλά το ποσοστό).

Ελπίζω την στιγμή που γράφω το μήνυμα αυτό το μικρούλι σου (πάντα μικρούλια είναι όταν τα έχουμε πολλά πολλά χρόνια και ξοδεύουμε την ζωή μας πλάι τους) να είναι καλά.

Παράθεση

Vaso kitten

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Vaso kitten
H Vaso kitten αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Vaso kitten έγραψε στις 21:56, 12-08-08:

Ξέρω ότι αυτό που θα γράψω μόλις τώρα δεν θα σε γεμίσει με πίστη, αλλά πρέπει, για να ξέρεις τι γίνεται.Λοιπόν, λίγο πριν το Πάσχα, ο σκύλος του θείου μου δεν είχε όρεξη, δεν έτρωγε.Έτρωγε πάρα πολύ λίγο και ούτε σε κτηνίατρο δεν τον πήγανε να μάθουμε τι έχει!Και λίγο μετά το Πάσχα, ψόφησε...Και όλοι είχαμε μείνει με την απορία τι είχε πάθει και δεν έτρωγε.Και τώρα που διάβασα τι συμπτώματα έχει η γάτα σου, κατάλαβα τι ασθένεια είχε ο σκύλος!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 21:59, 12-08-08:

Βασω βλεπω τα ζωα σας τα φροντίζετε οπως πρεπει.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:09, 12-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vaso kitten
Ξέρω ότι αυτό που θα γράψω μόλις τώρα δεν θα σε γεμίσει με πίστη, αλλά πρέπει, για να ξέρεις τι γίνεται.Λοιπόν, λίγο πριν το Πάσχα, ο σκύλος του θείου μου δεν είχε όρεξη, δεν έτρωγε.Έτρωγε πάρα πολύ λίγο και ούτε σε κτηνίατρο δεν τον πήγανε να μάθουμε τι έχει!Και λίγο μετά το Πάσχα, ψόφησε...Και όλοι είχαμε μείνει με την απορία τι είχε πάθει και δεν έτρωγε.Και τώρα που διάβασα τι συμπτώματα έχει η γάτα σου, κατάλαβα τι ασθένεια είχε ο σκύλος!
Μπράβο σας...

Παράθεση

eirini-vasiliki kitty

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirini-vasiliki kitty
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O eirini-vasiliki kitty έγραψε στις 11:43, 13-08-08:

Η νεφρική ανεπάρκεια στις γάτες είναι πολύ δύσκολη αρρώστια για να ξεπεραστεί...

Παράθεση

daifuku

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daifuku
H daifuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H daifuku έγραψε στις 17:19, 19-08-08:

γειά σε όλους

ένας απ'τους γάτους μου κόντεψε να πεθάνει πριν 1 μήνα λόγω νεφρικής ανεπάρκειας. το γεγονός ήταν αναπάντεχο κ έτσι είπα να γράψω εδώ την ιστορία για να έχετε κ εσείς υπ' όψιν ορισμένα πράγματα που ίσως σας γλιτώσουν από μια παρόμοια περιπέτεια..

λοιπόν πριν 2 χρόνια περίπου παρατηρήσαμε αίμα στα τσίσα του Μπίρμπα και τον πήγαμε στον κτηνίατρο. είχε κυστίτιδα και χρειάστηκε θεραπεία 2 εβδομάδες περίπου. μετά ήταν απολύτως καλά. του δίναμε για πολύ καιρό (περίπου 1 χρόνο) την ξηρά τροφή weight & stones της royal canin που είναι για την πρόληψη της δημιουργίας πετρών στην κύστη. γενικά δεν του άρεσε πολύ αυτή η τροφή και μετά από μια φάση με το ζόρι την έτρωγε. θεωρούσαμε κ εμείς ότι πλέον δεν έχει κανένα πρόβλημα και του δίναμε μια άλλη απλή τροφή για στειρωμένους γάτους.
πριν 1 μήνα λοιπόν, ένα βράδυ τον άκουσα να αναπνέει πολύ περίεργα. σκέφτηκα ότι ήταν απ'τη ζέστη (είναι και περσικός οπότε φαντάζεστε..). τον έβγαλα στο μπαλκόνι κ αμέσως σταμάτησε να κάνει αυτό τον περίεργο θόρυβο. την επόμενη μέρα το μεσημέρι τον ακούμε πάλι να κάνει έτσι. εκείνη τη στιγμή έκανε και εμετό (μόνο υγρά - όχι τροφή) και φαινόταν χάλια. πήγαμε κατευθείαν στον κτηνίατρο. μας είπε οτι είχε φράξει η ουρήθρα του και είχε παρα πολλά τσίσα μέσα και ότι ο περίεργος ήχος που έκανε όταν ανέπνεε ήταν βογγητό...... του έβαλε καθετήρα και βγήκαν τα άπειρα τσίσα, τα οποία ήταν κόκκινα απ'το αίμα. κάναμε όλες τις εξετάσεις αυθημερόν (ακτινογραφία, καρδιογράφημα, εξέταση αίματος, εξέταση ούρων). μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα απ'την εξέταση ούρων ο γιατρός θεωρούσε ότι απλώς είχε φοβερή κυστίτιδα, γιατί και οι εξετάσεις αίματος ήταν καλές, αλλά είπε για να είμαστε σίγουροι να κάνουμε και ούρων γιατί κάποια πράγματα φαίνονται μόνο από αυτή την εξέταση. βρήκε κρεατινίνη 14 - μας είπε ότι πρώτη φορά βλέπει τέτοιο νούμερο (το φυσιολογικό είναι μέχρι 1,5) και ουρία 140 (επίσης τραγικό νούμερο). αυτές οι ουσίες έχουν να κάνουν με τα νεφρά (δεν είμαι ειδικός για να σας εξηγήσω καλύτερα). μας είπε ότι τα πράγματα είναι παρα παρα πολύ άσχημα. εκείνη την ώρα θεώρησα ότι το θέμα ήταν καταδικασμένο. ο κτηνίατρος τότε βλέποντάς με να κλαίω απαρηγόρητη μου είπε εντάξει μην απελπίζεσαι μπορεί και να γίνει κάτι, είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση αλλά γίνονται και θαύματα μερικές φορές.

δεν μπορούσα να πιστέψω ότι είχε συμβεί κάτι τέτοιο και δεν είχαμε πάρει χαμπάρι. διάβασα ότι τα συμπτώματα της νεφρικής ανεπάρκειας είναι απώλεια όρεξης, αλλαγή συμπεριφοράς, ατονία, κακή ποιότητα τριχώματος, συχνές ανεπιτυχείς επισκέψεις στην αμμολεκάνη, σημαντική αύξηση στην ποσότητα νερού που πίνει. από αυτά τίποτα δεν είχαμε δει. έτρωγε κανονικά, έτρεχε, κυνηγούσε έντομα, το τρίχωμά του ήταν μια χαρά. προφανώς πήγαινε συχνά στην άμμο αλλά λόγω καλοκαιριού η αμμολεκάνη είναι στο μπαλκόνι και έτσι δεν είχαμε πάρει είδηση..

τέλος πάντων, εκείνη τη μέρα μείναμε στο κτηνιατρείο μέχρι τις 2 το βράδυ. πήρε ορό ενδοφλέβια (όχι υποδόρια), όπως όταν είμαστε στο νοσοκομείο δηλαδή.. ο κτηνίατρος είπε ότι η ενδοφλέβια χορήγηση ορού είναι παρα πολύ βοηθητική (πολύ περισσότερο από την υποδόρια) και πράγματι ήταν. ο γιατρός είπε ότι πάλι θα του έβαζε ορό την επόμενη μέρα κ έτσι μπορούσαμε αν θέλουμε να τον πάρουμε σπίτι. τον φέραμε σπίτι λοιπόν, τον βάλαμε στο αγαπημένο του μέρος κ.λπ.
το επόμενο πρωί τον πήγαμε πάλι για να πάρει ορό. το ότι ζούσε ακόμα ήταν ελπιδοφόρο. εντωμεταξύ τα ξημερώματα που σηκώθηκα για να του κλείσω το πατζούρι είδα ότι είχε μετακινηθεί, ενώ όλη την προηγούμενη μέρα ήταν πολύ χάλια - δεν κουνιόταν καθόλου.
για να μην τα πολυλογώ, όσο περνούσαν οι ώρες/μέρες ο Μπίρμπας ζωήρευε. πηγαίναμε κάθε πρωί/βράδυ στο κτηνιατρείο, ο γιατρός του έκανε τα απαραίτητα, τον ταΐζαμε με σύριγγα κ.λπ.
μετά από 6 μέρες νομίζω, άρχισε να τρώει μόνος του ήμασταν πολύ χαρούμενοι, καθώς ο κτηνίατρος είχε πει πως αν αρχίσει να τρώει μόνος του θα είναι ένα πάρα πολύ καλό σημάδι.
συνεχίσαμε την θεραπεία για 3 εβδομάδες συνολικά. έχει βγάλει πλέον τον καθετήρα και κάνει τσίσα του κανονικά, είναι ζωηρός, παίζει κυνηγητό με τον άλλο γάτο και τρώει με όρεξη! φυσικά πλέον ΜΟΝΟ την τροφή renal που είναι για γάτες με νεφρική ανεπάρκεια και την urinary για τις πέτρες στην κύστη.
είναι απίστευτο που τα πάει τόσο καλά
ο κτηνίατρος μας είπε ότι τον βοήθησε και το νεαρό της ηλικίας του (είναι 6 χρονών) αλλά ότι και αυτός δεν περίμενε να δει τόσο καλή εξέλιξη!
γενικά βέβαια διάβασα ότι οι γατούλες με νεφρική ανεπάρκεια δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα ζήσουν.. αλλά είμαι αισιόδοξη με τον Μπίρμπα, κυρίως λόγω του ότι δέχεται να φάει αυτή την τροφή και είναι ζωηρός.

για να κλείσω.. δεν έστειλα αυτή την ιστορία για να σας πανικοβάλλω (γιατί κ εγώ στην αρχή είχα πανικοβληθεί και ψηλάφιζα τις κοιλιές απ'τις 10 συνολικά γάτες μου, για να δω αν έχουν γεμίσει εσωτερικά με τσίσα ).
απλά θα ήταν καλό να παρατηρείτε κάθε τόσο (π.χ. 1 φορά την εβδομάδα) τι κάνει ο γάτος/η γάτα σας όταν πάει στην αμμολεκάνη. το πρόβλημα κυρίως είναι όταν έχεις πάνω από μια γάτα γιατί είναι πιο δύσκολο να καταλάβεις τι γίνεται, απλώς σκάβοντας/καθαρίζοντας την άμμο τους.
όταν έχουν πρόβλημα τέτοιου τύπου μπαίνουν συχνά και κάθονται εκεί προσπαθώντας να κατουρήσουν αλλά βγαίνουν 2 σταγόνες ή τίποτα.
εγώ απλώς τώρα με τους άλλους γάτους, τους παρακολουθώ 1-2 φορές την εβδομάδα την ώρα που κάνουν τσίσα για να δω αν όντως έχει βγει πράμα..

επίσης, πιο επιρρεπείς σε τέτοια προβλήματα είναι οι στειρωμένες αρσενικές και ιδιαίτερα οι περσικές (χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι οι άλλες γάτες δεν κινδυνεύουν).

λοιπόν ξαναλέω, μην πανικοβάλλεστε! απλά έχετε το υπ' όψιν σας και όλα θα πάνε καλά

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 18:14, 19-08-08:

Γεια σου !
Επειδή και ο δικός μου γατούλης είχε ( & ξαναέχει ) παρόμοιο πρόβλημα ( αίμα στα τσισάκια του ) μπορώ να σε ρωτήσω τι ακριβώς θεραπεία κάνατε την πρώτη φορά ?
Εμένα ο κτηνίατριος μου έδωσε αντιβίωση (εεε στον γάτο δλδ :pP ) vibramicyn η οποία φαίνεται να είναι αποτελεσματική αλλά με ανησύχησε το γεγονός πως το πρόβλημα επανήλθε μέσα σε 2 εβδομάδες....
Ευχαριστώ !

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:35, 19-08-08:

Μακάρι να συνεχίσει να πηγαίνει καλά ο Μπίρμπας, κι ακόμα καλύτερα!! Μπράβο του και μπράβο και σ' εσάς που το παλέψατε!

Παράθεση

daifuku

Νεοφερμένος

H daifuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H daifuku έγραψε στις 19:02, 19-08-08:

kikiriki δε θυμάμαι τι φάρμακο είχε πάρει τότε.. αλλά θα ρωτήσω τον κτηνίατρο όταν ξαναπάω.

πάντως αυτή τη φορά πήρε για αντιβίωση το Orbax το οποίο είναι συγκεκριμένα για την κυστίτιδα (το έκοβα σε 3 κομματάκια το χάπι, γιατί το κάθε χάπι είναι για ζωάκι 10 κιλών).

τώρα σχετικά με αυτό που λες ότι επανεμφανίστηκε το πρόβλημα μετά από 2 εβδομάδες δεν ξέρω... ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι ο Μπίρμπας θα βγάζει αίμα με τα τσίσα για ένα διάστημα λόγω του ότι η φλεγμονή είναι μεγάλη (μου'χε πει να μην περιμένω ότι ξαφνικά θα καθαρίσουν εντελώς τα τσίσα), αλλά ταυτόχρονα θα γίνεται και θεραπεία. και ότι επειδή δεν γίνεται να παίρνει αντιβίωση πολύ καιρό συνεχόμενα, θα διακόπτεται και μετά θα ξαναρχίζει, κάπως έτσι (αναλόγως βέβαια και το πως πάει).

του δίνεις ειδική τροφή?

θα σου πω μες στις επόμενες μέρες για την τότε θεραπεία, αλλά και τότε η κατάστασή του ήταν αρκετά σοβαρή (αν και τότε δεν υπήρχε ακόμα πρόβλημα με τα νεφρά, ήταν μόνο με την κύστη) και είχε νοσηλευτεί στο κτηνιατρείο 3-4 μέρες.

aretha ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 19:22, 19-08-08:

Περαστικούλια στο Μπίρμπα, να πάνε όλα καλά! Και ένα μεγάλο μπράβο σε σας που τον φροντίσατε με τόση αγάπη και στο γιατρό για την επιτυχημένη διάγνωση και περίθαλψη

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:52, 20-08-08:

Περαστικα και απο εμας στον Μπιρμπακο σου, μακαρι να πανε ολα καλα για αυτον, απο δω και εξης
Ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτην την εμπειρια μαζι μας, γιατι η νεφρικη ανεπαρκεια ειναι πολυ σοβαρο θεμα και η οσο το δυνατο γρηγοροτεη διαγνωση της, ειναι πραγματικα πολυτιμη.

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 13:16, 20-08-08:

Περαστικά στο γατούνι σου!
To ίδιο είχε πάθει και η δική μου στα 17 της. Απώλεια βάρους, ατονία και πήγαινε η καημένη ανά 5λεπτο στην άμμο της χωρίς αποτέλεσμα.
Μετά από εξετάσεις βρέθηκε οτι είχε κυστίτιδα και ήταν στα πρόθυρα νεφρικής ανεπάρκειας. Επιπλέον, η κατάστασή της είχε επιδεινωθεί από τη μεγάλη της ηλικία. Ο κτηνίατρος της έδωσε αγωγή, την έβαλε σε ορό για 5 ημέρες και μας απαγόρευσε δια ροπάλου τις κροκέττες - όλες ανεξαιρέτως! Είπε οτι η τέφρα που περιέχουν ευθυνόταν για την κυστίτιδα.
Από τότε, της μαγειρεύαμε εναλλάξ κοτόπουλο, ψάρι και κρέας, πότε με ρυζάκι, πότε με πατατούλα (η Λωξάντρα ήταν gourme γατί και τα συνοδευτικά τα αγνοούσε/ξεχώριζε επιδεικτικά). Στο τέλος προσθέταμε και λίγο ελαιόλαδο για το τρίχωμά της. Α! και ρίγανη!
Πού και πού έτρωγε και κανένα δικό μας μεζεδάκι. Επίσης, της αγοράσαμε κάτι ταμπλετίτσες με μαγιά και ταυρίνη, που πραγματικά θα έκαναν το Red Bull να χλωμιάσει... Φτερά το γατί!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:24, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από 3lbereth
Περαστικά στο γατούνι σου!
To ίδιο είχε πάθει και η δική μου στα 17 της. Απώλεια βάρους, ατονία και πήγαινε η καημένη ανά 5λεπτο στην άμμο της χωρίς αποτέλεσμα.
Μετά από εξετάσεις βρέθηκε οτι είχε κυστίτιδα και ήταν στα πρόθυρα νεφρικής ανεπάρκειας. Επιπλέον, η κατάστασή της είχε επιδεινωθεί από τη μεγάλη της ηλικία. Ο κτηνίατρος της έδωσε αγωγή, την έβαλε σε ορό για 5 ημέρες και μας απαγόρευσε δια ροπάλου τις κροκέττες - όλες ανεξαιρέτως! Είπε οτι η τέφρα που περιέχουν ευθυνόταν για την κυστίτιδα.
Από τότε, της μαγειρεύαμε εναλλάξ κοτόπουλο, ψάρι και κρέας, πότε με ρυζάκι, πότε με πατατούλα (η Λωξάντρα ήταν gourme γατί και τα συνοδευτικά τα αγνοούσε/ξεχώριζε επιδεικτικά). Στο τέλος προσθέταμε και λίγο ελαιόλαδο για το τρίχωμά της. Α! και ρίγανη!
Πού και πού έτρωγε και κανένα δικό μας μεζεδάκι. Επίσης, της αγοράσαμε κάτι ταμπλετίτσες με μαγιά και ταυρίνη, που πραγματικά θα έκαναν το Red Bull να χλωμιάσει... Φτερά το γατί!
Είναι η γατούλα που έχεις στην υπογραφή σου;

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 13:38, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Είναι η γατούλα που έχεις στην υπογραφή σου;
Ναι, το τσαμένο μου...

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:44, 20-08-08:

Ναι, το τσαμένο μου...
Έζησε πολύ μετά τη διάγνωση του προβλήματος;

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth έγραψε στις 10:22, 21-08-08:

Καλημέρα Φωτεινή! Τώρα είδα το post σου.

Ναι, η Λωξάντρα συνήλθε πλήρως και γρήγορα. Στα 18 της ήταν υγιέστατη, τα είχε τετρακόσια, άκουγε περίφημα και είχε όλα της τα δοντάκια. Πού και πού έτρωγε κάτι φλασιές και έτρεχε σαν παλαβή πάνω κάτω στο σαλόνι ή κυνήγαγε ζουζούνια. Στην τελευταία μας επίσκεψη, ο κτηνίατρος είπε οτι αφού ξεπέρασε το πρόβλημα θα έφτανε άνετα τα 20.
[Οff-topic mode on] Πέντε μήνες μετά, χάραμα Μ.Παρασκευής του 2004, την κατεβάσαμε στον κήπο για το χορταράκι της. Είχε χαλάσει η γκαραζόπορτα και όρμησε μέσα μια αγέλη σκύλων. Άκουσα από πάνω τη φασαρία και τα αλυχτίσματα, πετάχτηκα στο μπαλκόνι, βάζω τις φωνές και αμέσως τη βούτηξαν μπροστά στα μάτια μου και εξαφανίστηκαν.
Δεν τη βρήκαμε ποτέ...
Να'χει ζήσει μιά ζωή μέσα στην αγάπη και την περιποίηση και να πεθάνει μόνη και τρομαγμένη στα δόντια ενός σκύλου.
Άστα... πικρή ιστορία... [Off-topic mode off]

Sorry για το off-topic, αλλά δεν υπάρχουν spoiler tags.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:28, 21-08-08:

Ναι, η Λωξάντρα συνήλθε πλήρως και γρήγορα. Στα 18 της ήταν υγιέστατη, τα είχε τετρακόσια, άκουγε περίφημα και είχε όλα της τα δοντάκια. Πού και πού έτρωγε κάτι φλασιές και έτρεχε σαν παλαβή πάνω κάτω στο σαλόνι ή κυνήγαγε ζουζούνια. Στην τελευταία μας επίσκεψη, ο κτηνίατρος είπε οτι αφού ξεπέρασε το πρόβλημα θα έφτανε άνετα τα 20.
[Οff-topic mode on] Πέντε μήνες μετά, χάραμα Μ.Παρασκευής του 2004, την κατεβάσαμε στον κήπο για το χορταράκι της. Είχε χαλάσει η γκαραζόπορτα και όρμησε μέσα μια αγέλη σκύλων. Άκουσα από πάνω τη φασαρία και τα αλυχτίσματα, πετάχτηκα στο μπαλκόνι, βάζω τις φωνές και αμέσως τη βούτηξαν μπροστά στα μάτια μου και εξαφανίστηκαν.
Δεν τη βρήκαμε ποτέ...
Να'χει ζήσει μιά ζωή μέσα στην αγάπη και την περιποίηση και να πεθάνει μόνη και τρομαγμένη στα δόντια ενός σκύλου.

Τι λες τώρα;;;; Πω πω, κρίμα στη γατούλα! Και είχε ζωή μπροστά της...Κρίμα

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth έγραψε στις 10:37, 21-08-08:

Ξέρεις πόσες φορές ζαχαρώνω τα γατούνια που χαρίζονται? Το σπίτι μου φαίνεται άδειο. Απλά δε νομίζω οτι θα αντέξω να ξαναπεράσω τέτοιο λούκι...
Να'τη και η αγάπη μου: Γεννηθείσα τον Απρίλιο του 1986. Αυτή η φωτό είναι από την πρωτοχρονιά του '04. Λίγους μήνες πριν την χάσω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Loxandra .jpg
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  113,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Loxandra  .jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  146,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Lox.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  140,4 KB  

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:54, 21-08-08:

Ξέρεις πόσες φορές ζαχαρώνω τα γατούνια που χαρίζονται? Το σπίτι μου φαίνεται άδειο. Απλά δε νομίζω οτι θα αντέξω να ξαναπεράσω τέτοιο λούκι...
Να'τη και η αγάπη μου: Γεννηθείσα τον Απρίλιο του 1986. Αυτή η φωτό είναι από την πρωτοχρονιά του '04. Λίγους μήνες πριν την χάσω.
Τι όμορφη! Μανάρι μου...

Είσαι αρκετά χρόνια χωρίς γάτα..φοβάσαι την απώλεια; Είναι πολύ δύσκολη φάση αυτή και καταλαβαίνω τι πρέπει να ένιωσες με τη Λωξάντρα. Αλλά κάποια στιγμή όλοι φεύγουμε, δεν γίνεται αλλιώς... Σκέψου να έχεις ένα ζουζούνι ξανά στο σπίτι Οι γάτες είναι ευτυχία.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:58, 21-08-08:

To ίδιο έλεγα και εγώ όταν πέθανε η Νίνα μου λίγο πριν τα Χριστούγεννα ξαφνικά μετά από 9 χρόνια κολλητής παρέας Όλοι προσπαθούσαν να με παρηγορήσουν εδώ προτείνοντας μου γατάκια αλλά δεν αισθανόμουν έτοιμη. Ώσπου μια μέρα μετά τα γενέθλειά μου 17 Μαρτίου ένα μωρό φώναζε απελπισμένα στην Φιλολάου. Πέρασα μια είπα θα το βρει η Μαμά του. Ξαναπέρασα το ίδιο. Πήγα έφαγα περάσαν κάποιες ώρες αλλά το μυαλό μου εκεί. Ώσπου ξαναπήγα. Το μωρό συνέχιζε να φωνάζει και είχε διασχίσει όλη την πολυσύχναστη αυτή οδό και είχε χωθεί στην μηχανή άλλου αυτοκινήτου. Εκεί είπα ότι δεν μπορώ να το αγνοήσω. Από εκείνη την στιγμή που κατάφερα να το βγάλω από την μηχανή ο μαμάκιας μου ζει μαζί μου και δεν το μετανιώνω. Η Νίνα μου είναι κάτι άλλο. Ποτέ δεν την ξεχνώ. Πάντα την επισκέπτομαι εκεί που την έχω βάλει. Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει. Αλλά μια ζωούλα κέρδισε την ζωή τώρα που σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα τα κατάφερνε. Άλλωστε θεωρώ ότι αν σκεφτόμαστε ότι δεν θέλουμε να ξαναπεράσουμε πόνο δεν θα πρέπει να ερωτευόμαστε να ζούμε να κάνουμε παιδιά να αγαπάμε τους γονείς μας. Ίσως πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τις απώλειες.
Συγνώμμη για το εκτός θέματος παιδιά και για το μεγάλο μήνυμα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 3lbereth έγραψε στις 11:18, 21-08-08:

daifuku και Μπίρμπα, συγχωρήστε με που σας χάλασα το νήμα.

Ευχαριστώ όλους σας. Είναι μεγάλη παρηγοριά & ανακούφιση να βρίσκεις ανθρώπους που σε κατανοούν χωρίς να νιώθεις γραφικός.
Τον βίαιο χαμό της Λωξάντρας δεν κατάφερα να τον ξεπεράσω. Ξέρω όμως, οτι δε θα μπορέσω να αντέξω πολύ ακόμα χωρίς την απαλή αίσθηση μιας γατίσιας ουράς που τρίβεται στη γάμπα μου και μιας τραχιάς γλωσσίτσας που γλύφει το δάχτυλό μου!
Μόλις λοιπόν μου 'τύχει' κι εμένα, σίγουρα θα δείτε νέο αισιόδοξο post στο "Χαρίζονται" και μετά στο "Οι Γάτες Μου"!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:50, 21-08-08:

Ευχαριστώ όλους σας. Είναι μεγάλη παρηγοριά & ανακούφιση να βρίσκεις ανθρώπους που σε κατανοούν χωρίς να νιώθεις γραφικός.
Τον βίαιο χαμό της Λωξάντρας δεν κατάφερα να τον ξεπεράσω. Ξέρω όμως, οτι δε θα μπορέσω να αντέξω πολύ ακόμα χωρίς την απαλή αίσθηση μιας γατίσιας ουράς που τρίβεται στη γάμπα μου και μιας τραχιάς γλωσσίτσας που γλύφει το δάχτυλό μου!
Μόλις λοιπόν μου 'τύχει' κι εμένα, σίγουρα θα δείτε νέο αισιόδοξο post στο "Χαρίζονται" και μετά στο "Οι Γάτες Μου"!
Θα χαρουμε πολυ να διαβασουμε κατι τετοιο.Ξερω τι θα πει τραγικη απωλεια ζωου.Ο πονος δεν περναει ποτε, απλα μαλακωνει με τον χρονο.Σκεψου οτι στον κυκλο της ζωης διπλα σε ενα θλιβερο τελος, ξεκιναει μια αισιοδοξη και ελπιδοφορα αρχη.

Παράθεση

daifuku

Νεοφερμένος

H daifuku έγραψε στις 16:45, 22-08-08:

3lbereth τι συγνώμη ρε συ καμία σχέση.. σοκαρίστηκα κ εγώ με την ιστορία της Λωξάντρας. έζησε πολλά πολλά χρόνια μεσα σε πολλή αγάπη, αυτό προσπάθησε να σκέφτεσαι...

ΟΥΡΑΝΙΑ, πολύ σωστά αυτά που έγραψες.. η απώλεια είναι μες στη ζωή δυστυχώς. κ εγώ πέρυσι έχασα 2 από τα 4 γατάκια που είχα βρει νεογέννητα παρατημένα. το 1 ήταν πολύ άρρωστο εξ αρχής και μετά από 3 κύκλους ασθένειας- μερικής ανάρρωσης δεν τα κατάφερε τελικά.. πέθανε 1 μηνός. και το άλλο βγήκε από την αυλή και προσπάθησε να περάσει το δρόμο, όταν ήταν 3,5 μηνών περίπου. δεν είχα πάρει είδηση ότι έβγαινε απ'την αυλή στο δρόμο. μετά από 1-2 ώρες ψαξίματος σε όλη τη γειτονιά, το βρήκα στο μόνο σημείο/πλευρά που δεν είχα κοιτάξει -50 μέτρα απ'το σπίτι μου να έχει γίνει σχεδόν ένα με την άσφαλτο........ το θέαμα και η διαδικασία περισυλλογής του ήταν τόσο μακάβρια που δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω αυτό που είχε γίνει. τέλος πάντων μετά από αυτά τα 2 περιστατικά είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι δεν αντέχω άλλο να έχω γάτες γιατί κάποια στιγμή θα τις χάσω, και ίσως και αναπάντεχα.
σίγουρα είναι πολύ πιο δύσκολο να χάνεις μια γάτα που έχεις ζήσει μαζί 15 χρόνια απ'ο,τι 3 μήνες αλλά όπως και να΄χει πρόκειται για απώλεια.
μετά όμως βρήκα και άλλα πεταμένα νεογέννητα, γέννησε και μία απ'τις δικές μου (πάνω που ετοιμαζόμουν να τη στειρώσω σε ηλικία 6 μηνών έμεινε έγκυος) και απλά προσπαθώ να προσέξω πράγματα που δεν γνώριζα προηγουμένως (μετά από 3 μήνες αγωνιώδους προσπάθειας να βρω σπίτια για τα 7 μωρά, υιοθετήθηκαν τα 3 και στη συνέχεια έπρεπε να βρω μια λύση για τα υπόλοιπα. τελικά αφού έγινα μαλλιά κουβάρια με τους πάντες, περιφράξαμε την αυλή και τα γατάκια κυκλοφορούν στον κήπο και σε ένα μεγάλο δωμάτιο που έχει παράθυρο και επικοινωνεί με τον κήπο). θα γράψω σ'ένα άλλο ποστ για αυτή την ιστορία.

εύχομαι σε όποια/ον έχει χάσει κάποια γατούλα του να καταφέρει να το ξεπεράσει σύντομα και να είναι σε θέση να πάρει και να δώσει αγάπη σε άλλα αβοήθητα γατάκια.
άλλωστε όσοι αγαπήσαμε πάντα ζουν μες στις καρδιές μας..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:19, 22-08-08:

Περαστικά στον γατούλη,μπράβο του που τα πήγε τόσο καλά,και μπράβο σε σας που τον φροντίσατε τόσο καλα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:30, 22-08-08:

Δεν τη βρήκαμε ποτέ...

Ψυχούλα μου...Θα χαρούμε πολύ να δούμε το νέο σου γατάκι όταν το αποφασίσεις.Κι εγώ ήμουν διστακτική γιατί ο προηγούμενος γατούλης μου πέθανε στην αγκαλιά μου και ήταν μεγάλο σοκ,αλλά από τη μέρα που μπήκε ο Σειριος στη ζωή μου,νιώθω πως πηρα τη σωστή αποφαση.Και τώρα που θα έρθει και η μικρη μου Μόιρα,πιστευω πως το μόνο που αποκόμισα απο την όλη εμπειρία είναι ότι η χαρα που σου δίνουν κάνει τη λύπη για το χαμό τους να ωχριά...

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:13, 22-08-08:

Χαίρομαι κι εγώ που έγινε καλά ο γατούλης ο Μπίρμπας!

Σκέψου και το άλλο: το νέο σου γατί θα σε κάνει να νιώθεις πιο κοντά στο παλιό γιατί θα πάρει και όση αγάπη δεν πρόλαβες να δώσεις στη χαμένη σου ψιψίνα!

Παράθεση

DESPOINA12742

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DESPOINA12742
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O DESPOINA12742 έγραψε στις 20:35, 22-08-08:

Φανταζομαι πως νιωθεις.Ειχα βρει αδεσποτη μια γατα χτυπημενη απο αμαξι,ματαια ομως δεν καταφερε να ζησει αν κ το παλεψε τρεις μερες.Μου αλλαξε την ζωη απο κεινη την μερα.Εχω δυο γατουλες που λατρευω και τρεμω αν μου παθουν κατι.Ομως δυστυχως κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε κ πρεπει να ειμαστε οσο μπορουμε προετοιμασμενοι.
Οταν αισθανθεις ετοιμη απο μονη σου θα παρεις γατακι (σου προτεινω 2 μαζι ειναι καλυτερα απο 1).Καποιο θα σου κανει το κλικ κ τοτε θα κανεις το επομενο βημα.

Παράθεση

daifuku

Νεοφερμένος

H daifuku έγραψε στις 21:57, 27-08-08:

kikiriki

ρώτησα τον κτηνίατρό μου για την περίπτωση της γάτας σου. μου είπε ότι για κυστίτιδα είναι το orbax όπως σου είχα αναφέρει κ σε άλλο μήνυμα και ότι το γεγονός ότι επανεμφανίστηκε αίμα στα ούρα μετά από 2 εβδομάδες είναι ανησυχητικό - όχι ότι βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο, αλλά ότι θα πρέπει να κάνει ακτινογραφία (και εξέταση ούρων νομίζω) για να δείτε αν έχει πέτρες στην κύστη, ώστε να προλάβετε χειρότερες καταστάσεις όπως το να φρακάρει η ουρήθρα ή να επηρεαστεί το νεφρό.

αν δεν έχετε κάνει τις παραπάνω εξετάσεις, να πας την γατούλα στον κτηνίατρο να κάνεις τα απαραίτητα. επίσης μου είπε ότι θα πρέπει να της δίνεις ειδική τροφή για να προλάβεις τα χειρότερα.

σου στέλνω το μήνυμα και σε προσωπικό μνμ για να το δεις σίγουρα.

περαστικά σας!

Παράθεση

kwstantina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstantina
H kwstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Απο παιδι μεχρι σημερα 8 . έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H kwstantina έγραψε στις 22:44, 27-08-08:

Πριν 'ενα χρονο έχασα τη 'χιονουλα' μου απο λοιμωδη περιτονιτιδα. εκλαιγα συνεχως για 'εξι μηνες.Εκανα του κ'οσμου τα τηλέφωνα σε διαφορους κτηνιάτρους ανα την Ελλάδα για το τι έφτεξε τι δεν έκανα καλα. Ειχα μια γιατρο η οποια μας επισκεπτόταν δυο φορές τουλάχιστον στο σπιτι ('Εχω και δυο σκυλους στον κηπο )Γιατι ηταν δυσκολη η μεταφορά.Μου την χαρισαν 5εβδομαδων.Ηταν το μωρουλινι του σπιτιου.Η Πριγγηπησα μου.Δε πατησε το πατουσακι της ποτε χωμα και χορτάρι.Την προσεχα σαν τα ματια μου, κι 'ομως την 'εχασα.Τωρα κοιμαται στον κηπο.Εκει που ποτε δεν την αφηνα να παει οσο ζουσε,για να μη παρει μικροβια.
Πριν 'εξι μηνες είχα την τυχη να γνωρισω την Νεκταρια η οποια με βοηθησε πολυ. Μου εδωσε ενα αξιαγαπητο πλασμα το Lovely ονομα και πλασμα!Ετσι οι μερες μου εγιναν ξανα χαρουμενες αισιόδοξες και φωτεινες! Δε ξεχνω αλλα πρεπει να συνεχισω να δινω αγαπη γιατι μεσα απο αυτο γινομαι καλυτερος ανθρωπος.

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 09:13, 28-08-08:

Daifuku
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !
Τώρα με την αντιβίωση που του ( ξανα) έδωσα το πρόβλημα με το αίμα στα ούρα φαίνεται να ξεπεράστηκε αλλά ούτως ή άλλως θα τον πάω σύντομα στο γιατρό για να δούμε τι συμβαίνει.
Ο δικός σου γάτος είναι καλά τώρα ? Σιδερένιος εύχομαι !

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 09:25, 28-08-08:

Χάρηκα πολύ για τα νέα του Μπιρμπα..Μπράβο στον γατούλι, σε σένα και στον κτηνίατρο..:up::up:
Περαστικά σας!

Παράθεση

kwstantina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstantina
H kwstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Απο παιδι μεχρι σημερα 8 . έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H kwstantina έγραψε στις 19:20, 28-08-08:

Παιδια γεια σας! Ε'ιμαι καινουργια στο sait και χοντρο'ασχετη με τον υπολογιστη. Η αγαπη για τα πλασματακια αυτα με κανει να προσπαθω. Συγνωμη αν κανω λαθη και ισως να απαντω ασχετα.Καποια στιγμη θα τα καταφερω! Αγαπημενη μου Aristocat η δικη μου γατουλα πεθανε ένα μηνα μετα την εκδηλωση των συμπτωματων. Είχα μια πολυ ανευθυνη γιατρο, την οποια δυστυχως την καταλαβα πολυ αργα.Ερχοταν δυο φορες το χρονο στο σπιτι για τα εμβολια.Παρακολουθουσε τα πλασματακια μου για δυο χρονια περιπου.Η Γκρεης μου πεθανε 3 χρονων. Τον περασμενο Σεπτεμβρη αρισε να κανει εμετους, συχνους αλλα λιγους.Ετρωγε κανονικα, επαιζε. Μου ειπε να μην ανισυχω,καμιά δηλητηριοσουλα ελαφρια θα ε'ιναι. Περασαν 15 μερες και η κατασταση αρχισε να γινετε τραγικη. Αρχισε να αφυδατωνεται να μην μπορει να φαει. Νοσηλευτηκε για 5 μ'ερες στο ιατρειο της.Η κατασταση εδειχνε καπως καλυτερη.Δεν πιστεψα ποτε οτι θα μπορουσε να πεθανει,Αν και οι εξετασεις της ηταν πολυ χαλια(το διαπιστωσα εκ των υστερων).Μετα απο 5 μερες επεσε σε κωμα.Αλαφιασμενη την πηγαινω σε αλλη γιατρο. Μπαινει κατευθιαν ξανα σε ορο και μενει για νοσηλια.Βλεποντας τισς προηγουμενες εξετασεις και τη διαγνωση που ειχε κανει η προηγουμενη ακατανομαστη, γουρλωσε τα ματια και μου ειπε , θα σου πω περισσοτερα αυριο πρωι (ηταν απογευμα αργα που την πηγα). Ξεχασα να γραψω πως η διαγνωση της ακατανομαστης ηταν ''πιθανη δηλητηριαση''.Χτυπαει το τηλεφωνο το πρωι, ηταν η γιατρος. Ακομα ηχουν οι λεξεις στ' αυτια μου.''καλημερα κοριτσακι μου. Η Ειρηνη ειμαι. Λυπαμαι αλλα ειναι πολυ ασχημα, οι πιθανοτητες να ζησει ειναι 4%. Της απαντω ειμεις ειμαστε στο 4%. Δυστυχως εφυγε την επομενη μέρα. Ακομα δεν εχω συμβιβαστει με τη φυγη της. Τρεμω στο ακουσμα της λοιμωδης περιτονιτιδας.

Παράθεση

Gerasimos Petritis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gerasimos Petritis
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Gerasimos Petritis έγραψε στις 11:03, 31-10-08:

Η γάτα μου (11 χρονών) διαγνώσθηκε με νεφρική ανεπάρκεια (στάδιο ΙΙ). Κρεατινίνη 2.28, ουρία 103 και ελαφριά αναιμία. Μετά από ενυδάτωση με ορούς, με λήψη βιταμίνών και ειδικής διατροφής για 15 μέρες οι τιμές δεν έχουν πέσει. Μήπως ξέρει κανείς από δική του εμπειρία πόσο μπορεί να ζήσει μια γάτα με νεφρική ανεπάρκεια αυτού του βαθμού? Προς το παρόν δείχνει υγιής αν και έχει χάσει αρκετό από το βάρος της και συνεχίζει να χάνει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:08, 31-10-08:

Γεράσιμε, καλωσήρθες.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά ξέρω ότι με προσοχή και με ειδική διατροφή οι γατούλες που έχουν αυτή τη νόσο μπορούν να ζήσουν αρκετά χρόνια. Παίζουν βέβαια ρόλο πολλά πράγματα, η γενικότερη υγεία της γάτας, η ηλικία της, το πόσο γρήγορα διαγνώστηκε η νόσος κ.λπ. Ο κτηνίατρός της, που έχει ολοκληρωμένη εικόνα, θα μπορεί σίγουρα να κάνει κάποια εκτίμηση.
Εύχομαι το καλύτερο για τη γατούλα σου

Παράθεση

Gerasimos Petritis

Νεοφερμένος

O Gerasimos Petritis έγραψε στις 11:20, 31-10-08:

Σε ευχαριστώ Aretha. θα κάνω ότι είναι δυνατόν για την γάτα μου. Έχω διαβάσει στο internet (σε ξένες σελίδες) αρκετές ιστορίες γατιών με νεφρική ανεπάρκεια - άλλες είναι ελπιδοφόρες και άλλων η εξέλιξη είναι εξαιρετικά γρήγορη.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:29, 31-10-08:

Μπορείς να δεις κι εδώ αρκετές τέτοιες ιστορίες, χρησιμοποιώντας την Αναζήτηση. Ενδεικτικά:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 11:31, 31-10-08:

Επειδη μου έχουν τύχει περιπτώσεις νεφρικής ανεπάρκειας σε αρκετά αδέσποτα, οι τιμέ αυτές δεν είναι σοβαρές, μην ανησυχεις.
Με ειδικη διατροφή πάνω στο μήνα λογικά θα πέσουν.
Επίσης καλά αποτελέσματα έχω δει και με ένα φάρμακο που νομιζω λέγεται sodiazot ή κάπως έτσι που καθαρίζει την αμωνία απο το αίμα και χορηγείται μια φορά το μήνα.
ΑΛΛΑ, για ολα αυτά καλύτερα να μιλάς με τον γιατρό σου που παρακολουθεί το γατάκι.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:33, 31-10-08:

ειδικα η νεφρικη ανεπαρκεια στις γατες προχωραει με πολυ πιο αργους ρυθμους απο οτι στα σκυλια,με καταλληλη φροντιδα μπορει να ζησει και χρονια.

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 11:41, 31-10-08:

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το site
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=987
Σύμφωνα με αυτό το στάδιο 2 μπορεί να κρατήσει μήνες ή χρόνια!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Θα μας ενημερώνεις ε;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:13, 31-10-08:

δεν υπαρχουν συγκεκριμμενα χρονικα ορια για ζωα με νεφρικη ανεπαρκεια. ολα εξαρτωνται απο τον οργανισμο του ζωου και ποσο μπορει να κρατησει το νεφρο. Το μονο συγουρο ειναι οτι θελει πλεον ειδικη διατροφη και φαρμακευτικη αγωγη και τουλαχιστον κθε 6μηνο εξετασεις αιματος για να παρακολουθηται η εξελιξη της νοσσου.

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 12:33, 31-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
δεν υπαρχουν συγκεκριμμενα χρονικα ορια για ζωα με νεφρικη ανεπαρκεια. ολα εξαρτωνται απο τον οργανισμο του ζωου και ποσο μπορει να κρατησει το νεφρο. Το μονο συγουρο ειναι οτι θελει πλεον ειδικη διατροφη και φαρμακευτικη αγωγη και τουλαχιστον κθε 6μηνο εξετασεις αιματος για να παρακολουθηται η εξελιξη της νοσσου.
Γιατρέ από ότι έχω δει, όταν η νόσος είναι στην αρχή δεν υπάρχουν συμπτώματα...Είναι αλήθεια αυτό;
Η διάγνωση γίνεται με εξέταση αίματος;

Παράθεση

Gerasimos Petritis

Νεοφερμένος

O Gerasimos Petritis έγραψε στις 12:45, 31-10-08:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ, με έχετε γεμίσει ελπίδα! Δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση. σας ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

Gerasimos Petritis

Νεοφερμένος

O Gerasimos Petritis έγραψε στις 13:19, 31-10-08:

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τον κτηνίατρο John DVM μια και είμαστε τυχεροί να τον έχουμε στο forum το εξής. Η γάτα μου (με την νεφρική ανεπάρκεια) πίνει μεγάλες ποσότητες νερού και ουρεί σχεδόν την ίδια ποσότητα (άχρωμα ούρα). Δεν έχει διαβήτη (καναμε εξετάσεις). Τα νεφρά στην ψιλάφιση ήταν ελαφρώς διογκωμένα και σκληρά. Όταν της χορηγήσαμε ορρό και βιταμίνες, τον ορρό ήταν σαν να μην μπορούσε να το απορροφήσει. Ουρούσε σχεδόν την ίδια ποσότητα. Ποιά είναι η εξήγησή σας για το τι συμβαίνει στο νεφρό, δηλαδή ποιό τμήμα του να έχει χαλάσει? Και ποια θα είναι η συντήρηση της γάτας - ο ορρός ουσιαστικά δεν την ενυδατώνει. Μιλήστε μου ελεύθερα όσο δυσοίωνα και να είναι τα πράγματα. Απλά θέλω να ξέρω τι συμβαίνει( είμαι βιολόγος) κι ο κτηνίατρος μου απλά μου λέει θα δούμε.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 13:31, 31-10-08:

Γεια σου και από μένα εύχομαι το καλύτερο για τη γατούλα σου.
Επειδή είδα ότι ανέφερες διογκωμένους νεφρούς, και άχρωμα ούρα, ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει κάποιο υπέρηχο στην γάτα σου. Το ρωτάω αυτό γιατί και ο δικός μας ο γατούλης που έχει τα ίδια συμπτώματα και αρχικά νομίσαμε νεφρική ανεπάρκεια, μόλις κάναμε τον υπέρηχο διαπιστώσαμε ότι έχει πολυκυστικούς νεφρούς. Επίσης επειδή είχα άλη γάτα που έπασχε από νεφρική ανεπάρκεια δεν είχαμε διαπιστώσει σε αυτήν να είναι διογκωμένοι οι νεφροί της, όπως στην περίπτωση του τωρινού.

Παράθεση

Gerasimos Petritis

Νεοφερμένος

O Gerasimos Petritis έγραψε στις 13:36, 31-10-08:

'Εχω κάνει. Μου είπε ο γιατρός ότι δεν παρουσιάζει κάποιο μόρφωμα ο νεφρός. Ούτε είναι πολυκυστικός. Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην περίπτωση της δικής μου γάτας σε σχέση με τις ιστορίες που έχω διαβάσει στο ίντερνετ, είναι ότι η δικιά μου απλά δεν μπορεί να συγκρατήσει το νερό - οπότε και δεν ενυδατώνεται, η ουρία παραμένει υψηλή και τα νεφρά δουλεύουν ακόμα πιο πολύ. Επίσης δεν κάνει εμετούς.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 13:52, 31-10-08:

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και με τον δικό μας.
Γι' αυτό ρώτησα για πολυκυστικούς. Αν και μας έχει κρεατινίνη 7.
Τι να σου πω καλή τύχη και στα δυο και κουράγιο σε μας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    korinacat, vasilist

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους