Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,272 εγγεγραμμένα μέλη και 718,699 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 453 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Από ποια ηλικία και μετά είναι απογορευτική η νάρκωση;

fidelakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fidelakos
H fidelakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H fidelakos έγραψε στις 01:38, 03-03-14:

Καλησπέρα. Έχω έναν γάτο 11 ετών ακριβώς, ο οποίος είναι θετικός σε FIV K FIP(1/100). Είχε σπάσει πριν χρόνια τους 2 πάνω κυνόδοντες στο όριο με το ούλο, τότε ο γιατρός μου χε πει να μην τους βγάλουμε. Την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα ότι τα ούλα του γύρω από αυτά τα δόντια ήταν φουσκωμένα, τα δόντια τα σπασμένα είναι σάπια-καφέ και γενικά τα ούλα παντού ερεθισμένα. Πήγαμε κτηνίατρο κ μου πε ότι έχει πιθανώς ουλίτιδα, λογικά σχετίζετε και με τις ασθένειές του, και παίρνει αντιβίωση(Antirope) κ κορτιζόνη(Prezolene) και μου πε ότι πρέπει να βγουν τα δόντια και να γίνει καθαρισμός. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πολύ να του κάνουμε νάρκωση και δυστυχώς επειδή ο γάτος δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος και πολύ αγριεμένος, δεν μπορούμε να του κάνουμε και εξετάσεις αίματος για να δούμε πως ακριβώς είναι ο οργανισμός του. οι τελευταίες που έχουμε κάνει είναι τον Μάιο του '12 και ήταν καλές. Τι μου προτείνετε? Να τον βάλω στην διαδικασία της νάρκωσης ή όχι? Τι κίνδυνοι υπάρχουν άμα μείνουν τα σάπια δόντια στο στόμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:32, 04-03-14:

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή!
Πιστεύω πως είναι παρακινδυνευμένο να σου προτείνουμε αν θα τον βάλεις στη διαδικασία της νάρκωσης ή όχι. Ο γατούλης δεν είναι και μικρός, αλλά γνωρίζουμε γατιά που έχουν ναρκωθεί και σε μεγαλύτερη ηλικία και δεν υπήρξε κάποια επιπλοκή. Ίσως ο κτηνίατρος καταφέρει με ηρέμηση να του πάρει αίμα για να δει πού βρίσκεστε, αν το κρίνει σκόπιμο. Αλλά πιστεύω πως εκείνος είναι που θα έχει τον τελικό λόγο. Αν φοβάσαι πολύ πάρε και δεύτερη (και τρίτη) γνώμη, αν χρειαστεί. Εύχομαι ό,τι καλύτερο και εύκολη και γρήγορη ανάρρωση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 02:06, 08-03-14:

Οπως σου εγραψε και η aba την αποφαση θα την παρει ο κτηνιατρος που τον παρακολουθει. Δεν υπαρχει οριο ηλικιας αν υπαρχει αναγκη για να γινει καποια επεμβαση. Εχω κανει σε δικα μου γατια σε ηλικιες 16 και 17 ετων, ο δικος σου ομως εχει και καποια θεματα υγειας οπως γραφεις και πρεπει να ληφθουν και αυτα υπ' οψιν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αιμιλιος_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αιμιλιος_
Ο Αιμιλιος_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Αιμιλιος_ έγραψε στις 04:49, 08-03-14:

Δεν υπαρχει ακριβες οριο ηλικιας. Εχει να κανει με το μεγεθος του γατιου και της ρατσας και βεβαιως λαμβανοντας υποψιν το ιστορικο υγειας του γατιου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους