Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,147 εγγεγραμμένα μέλη και 718,670 μηνύματα σε 22,691 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 562 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η πρώην κτηνίατρός μας

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 19:56, 08-09-06:

Με αφορμή το θέμα της πρώτης επίσκεψης του Ποκίτο στον κτηνίατρο θέλω να παραθέσω κι εγώ μία ιστορία που είχε συμβεί πριν 2 και κάτι χρόνια. Ξαφνικά ο Σάκης μου έδειξε αδιαθεσία και κατάλαβα ότι μάλλον είχε πυρετό. Αποφάσισα λοιπόν να τον πάω στην κτηνίατρο του. Μέχρι τότε η συμπεριφορά της ίσως κάποιες φορές χαρακτηριζόταν διεκπεραιωτική. Τον τελευταίο καιρό όμως είχε αλλάξει ιατρείο (είχε πάει σε καινούργιο, είχε συνεταιριστεί και με έναν άλλο κτηνίατρο, είχε κάνει και παιδί) και ζητούσε γενικά ό,τι ήθελε. Έκανε και τις γνωστές προτάσεις για τα προϊόντα του ιατρείου της αλλά τις περνούσα στο ντούκου.
Αφού λοιπόν τον εξέτασε μου είπε ότι έχει λίγο πυρετό, του μέτρησε το ζάχαρο (ήταν ΟΚ) και μου είπε ότι θα έπρεπε να του πάρει αίμα για εξετάσεις. Για τα παραπάνω και για μία ένεση με αντιβίωση μου ζήτησε 200?. Συν κάτι 30αρια ? για 2-3 φορές που τον πήγαινα για αντιβίωση (κάθε φορά). Και μου ζήτησε πολλά (κατά τη γνώμη μου) χρήματα, και ταλαιπώρησε τον Σάκη άδικα και εγώ ανυσήχησα απίστευτα γιατί φοβήθηκα ότι ήταν κάτι σοβαρό! Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα μου είπε ότι οι εξετάσεις ήταν καθαρές και ότι δεν έχει κάτι. Μέχρι όμως τότε εγώ βρισκόμουν σε κατάσταση σοκ! Δεν έμαθα τι ακριβώς είχε ο Σάκης πιθανόν να κρύωσε δεν ξέρω! Φυσικά ήταν και η τελευταία φορά που πάτησα στο ιατρείο της.
Eννοείται ότι όλοι οι κτηνίατροι δεν είναι 'χασάπηδες'. Όπως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τη δουλειά τους και άλλοι που την κάνουν μόνο για τα χρήματα. Πιστεύω ότι οφείλουμε να επιβραβεύουμε τους καλούς και να αποφεύγουμε τους κακούς επαγγελματίες σε κάθε κλάδο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 20:01, 08-09-06:

Σε εγδησε κανονικα 200 ευρο με τοσα κανεισ στειρωση σε διο ζωνατανα οχι μια αντιβιωση και μια εξεταση αιματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:05, 08-09-06:

'Οπως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν "καλοί" και "κακοί"...
Ειδικά στην ιατρική έχουμε δεί πολλά περιστατικά σε σχέση με τους γιατρούς "επαγγελματίες" και γιατρούς ανθρώπους.

Στην κτηνιατρική υπάρχουν και εκεί διάφοροι που θέλουν να λέγονται "κτηνίατροι", αλλά μόνο αυτό δεν είναι.. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλοί που να κάνουν κάτι για να μην υπάρχει αυτό το φαινόμενο... οπότε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι αν κάτι δεν μας πάει καλά στον κτηνίατρο που ξέρουμε, να αλλάξουμε γιατρό..
Ευτυχώς υπάρχουν πληθώρα κτηνιάτρων, οπότε μένει να βρούμε αυτόν που όντως νοιάζεται για τα ζώα και δεν είναι κτηνίατρος μόνο για να τα "αρπάξει"..
Δυστυχώς αρκετοί το βλέπουν σαν κερδοφόρο επάγγελμα και ζητάνε όσο θέλουν για μια απλή επίσκεψη...
αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί που πραγματικά νοιάζονται και το μόνο που μένει είναι να βρούμε ποιοί είναι αυτοί...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 20:08, 08-09-06:

Μα δεν είναι μόνο αυτό απ'ότι κατάλαβα μετά (που έγινε καλά ο Σάκης και ηρέμησα) αυτό δεν ήταν απαραίτητο. Ο καημένος είχε πανικοβληθεί (εντάξει δεν θέλει και πολύ εδώ που τα λέμε). Εγώ αν αρρωστήσω και πάω στον γιατρό με πυρετό θα μου δώσει αντιβίωση δεν θα με στείλει για γενικό τσεκ-απ ούτε για στεφανιογράφημα!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:17, 09-09-06:

καλε σε εγδυσε εμενα για της εξετασεις του γρινιαρη περσυ μαζι με τησ επισκεψης μου πηρε μονο 50 ευρω γιατι ηταν βιοχημικες ακου εκει 200

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 11:16, 09-09-06:

Το θέμα είναι ότι πάτησε πάνω στην αγωνία μου και με εκμεταλλεύτηκε. Άσε που ήξερε ότι ήμουν φοιτήτρια και τα χρήματα δεν μου περίσσευαν, σε όποιον το έχω πει έχει βρει την συμπεριφορά της αισχρή.

Εκείνη την ώρα δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ ότι πρέπει να πάρω τον Σάκη και να πάμε σε άλλο κτηνίατρο. Έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνης γιατί είχα ακούσει και από αλλού διάφορα... Την είχε πάρει μία κοπέλα τηλέφωνο (πελάτισσά της χρόνια) βράδυ γιατί το χάσκυ της ούρλιαζε σαν τρελό και δεν ήξερε τι να κάνει και δεν ήθελε να έρθει και μάλιστα της την είπε επειδή της τηλεφώνησε τόσο αργά. Μαζί με κάτι ακτιγνογραφίες και εξετάσεις της πήρε 500 ? και όταν της είπε η κοπέλα ότι της φάνηκαν πολλά της απάντησε ότι εκείνη άφησε το παιδί της για να πάει στο σκυλάκι της! Αλλά μέσα στον πανικό μου κι εγώ εκεί πήγα... όταν το θυμάμαι αισθάνομαι ηλίθια και συγχίζομαι κιολας! Ευτυχώς τουλάχιστον που ο Σάκης δεν είχε κάτι σοβαρο!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 11:19, 09-09-06:

Πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε......

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:13, 09-09-06:

Δυστυχώς

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AdHoul
Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 12:19, 09-09-06:

εντάξει άμα πέσεις σε κάφρο και αντι-επαγγελματία άνθρωπο κοίτα τι παθαίνεις.

άκου εκεί 500 ευρώ για τον σκύλο και 200 ευρώ για την αντιβίωση και τις εξετάσεις στη γάτα.

αμφιβάλλω αν αυτά τα εισοδήματα τα δηλώνουν. φανταστείτε δηλαδή αθροιστικά με όλους τους κάφρους που κυκλοφορούν τι φοροδιαφυγή θα γίνεται.

κλέψιμο που πέφτει.. ειδικά άμα είσαι στην ανάγκη..

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 12:34, 09-09-06:

Η λογική της εν λόγω κτηνιάτρου είναι χαρακτηριστική πολλών ελεύθερων επαγγελματιών. Λέει έκανα ένα παιδί, δεν θέλω να δουλέυω όλη μέρα, άρα θα αυξήσω τις τιμές και θα μου μείνουν μόνο αυτοί που τα έχουν και μπορούν να τα δώσουν. Έτσι θα δουλέυω λιγότερο και θα βγάζω τα ίδια. Βέβαια αυτό δείχνει πόσο νοιάζεται για τα ζωάκια

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 12:41, 09-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
θα μου μείνουν μόνο αυτοί που τα έχουν και μπορούν να τα δώσουν.
συμπληρώνοντας, θα μου ρχονται και μερικοί πρώτη φορά που δεν ξέρουν πως δαγκώνω.. οπότε θα βγάζω και τα έκτακτα.

σοβαρά τώρα, ίσως είναι και παράνομο, δηλαδή αποκλείεται να μην υπάρχει κάποια κατεύθυνση από τον Κτηνιατρικό Σύλλογο για τις τιμολογήσεις.

απόδειξη σου είχε κόψει αλήθεια?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 12:47, 09-09-06:

Αμφιβάλλω για την απόδειξη.
Αμφιβάλλω επίσης για το αν ο Κτηνιατρικός Σύλλογος θα έκανε κάτι...
Η μόνη λύση είναι να τους κόβουμε και να τους κράζουμε κάτι τέτοιους, ενημερώνοντας όσο μπορούμε...
Μη στενοχωριέσαι anabou, όλοι την πατάμε. Το θέμα είναι τι κάνουμε μετά!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 12:50, 09-09-06:

Δεν θυμάμαι καθόλου αν μου είχε κόψει απόδειξη και αν ναι τι ποσό... έχουν περάσει και 2 χρόνια ήμουν και σε κατάσταση πανικού. Όπως και να'χει όποιος με έχει ρωτήσει που να πάει το ζωάκι του (και μένει στην περιοχή) τον έχω αποτρέψει να πάει εκεί (κοινώς την έχω θάψει) και είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω!

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 12:58, 09-09-06:

κοίτα, από τη στιγμή που είναι πανάκριβη και έχει αντιεπαγγελματική συμπεριφορά, πολύ καλά κάνεις.

και πολύ καλά κάνεις και στο ίντερνετ που το γράφεις, γιατί έτσι αναδεικνύονται οι καλοί και αποφεύγονται οι κακοί !

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:34, 09-09-06:

Η λογική της εν λόγω κτηνιάτρου είναι χαρακτηριστική πολλών ελεύθερων επαγγελματιών. Λέει έκανα ένα παιδί, δεν θέλω να δουλέυω όλη μέρα, άρα θα αυξήσω τις τιμές και θα μου μείνουν μόνο αυτοί που τα έχουν και μπορούν να τα δώσουν. Έτσι θα δουλέυω λιγότερο και θα βγάζω τα ίδια. Βέβαια αυτό δείχνει πόσο νοιάζεται για τα ζωάκια
Προσοχή: Στα παρακάτω ΔΕΝ αναφέρομαι σε κτηνιάτρους! Αυτοί είναι άλλη περίπτωση και συμφωνώ με τις προλαλήσασες.
Γιατί στην ελλάδα για να κρίνουμε έναν επαγγελματία κοιτάμε μόνο την τιμή; Το ίδιο θα χρεώνει ο πανάσχετος νέοπας, το ίδιο και ο έμπειρος και ταλαντούχος;
Επίσης, καλό είναι να μην βάζουμε όλους μέσα στο τσουβάλι. Εσύ καλή μου Κατερίνα, όχι απλά τσουβάλιασες εξαιτίας της περίπτωσης που αναφέρθηκε όλους τους κτηνιάτρους αλλά και όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες!! Αν είναι δυνατόν!
Στην τελική, όταν δεν πρόκειται για δουλειές που αποτελούν και λειτούργημα (γιατρός, κτηνίατρος κλπ), ας χρεώνει όσο πιστευει οτι αξίζει ο καθένας. Δικό του το μαχαίρι, δικό του και το καρπούζι. Αν δεί δηλαδή οτι με τη διπλάσια τιμή χάνει λιγότερους απο τους μισούς πελάτες (άρα έχει συνολικά περισσότερα κέρδη), γιατί να μην το κάνει; Ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας υποτίθεται οτι έχει το μυαλό και την κρίση να διαλέξει τον επαγγελματία που έχει ανάλογες τιμές με το δικό του budget, παίρνοντας και την ανάλογη ποιότητα (ή έλλειψη αυτής) υπηρεσιών.
Τονίζω ξανά, οτι δεν αναφέρομαι σε γιατρούς (είτε ανθρώπων είτε ζώων) αλλά γενικά σε ελευθερους επαγγελματίες μιας και διαπίστωσα στο άνωθεν μήνυμα μια μομφή εναντίον τους (μας).

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 20:04, 09-09-06:

Αγαπητή μου Michrelle, δεν τους τσουβάλιασα όλους. Μίλησα για ΠΟΛΛΟΥΣ όχι ΟΛΟΥΣ. Καταλαβαίνω το λόγο που παρεξηγήθηκες μιας και είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά μάλλον παρεξήγησες αυτάπου είπα, τα οποία είχαν άμεση σχέση με τα γραφόμενα της Αθανασίας. Ο καθένας προφανώς είναι ελεύθερος να χρεώνει ότι θέλει (ακόμα κι αν είναι γιατρός κατά τη γνώμη μου) και εμείς θα κρίνουμε αν μας κάνει ή όχι. Αναφέρθηκα σε αυτούς που εκ των υστέρων ανεβάζουν τις τιμές τους και δεν τους ενδιαφέρει για τους πελάτες τους και σκέφτονται "ε, ας φύγει, θα μου μείνουν οι άλλοι που τα χουν". Προσωπικά όταν συνεργάζομαι με κάποιον ενοχλούμαι να με βλέπει σαν πορτοφόλι. οκ είναι επαγγελματική η σχέση, αλλά από κάποιο σημείο και μετά αυτού του είδους οι σχέσεις παίρνουν και πιο προσωπικό χαρακτήρα. Και με ενοχλεί ο γιατρός μου, ο κτηνίατρός μου, ο λογιστής μου, η κομμώτριά μου και οποιοσδήποτε άλλος με τον οποίο συνεργάζομαι ξαφνικά να με πετσοκόβει γιατί θέλει να πιάσει την καλή.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 20:06, 09-09-06:

υπαρχει παντα ενα οριο ομως . κοιτα ειδικα σε γιατρους ,οταν βλεπεις οτι πρωτα κοιταει την τσεπη σου να φευγης μακρυα. Ελευθερο με ελευθερο επαγγελμα εχει διαφορα ειδικα οταν εχει να κανει με ζωες.Ο σωστος γιατρος θα σε χρεωσει παντα οσο πρεπει ,και για οτι πρεπει, και δεν θα βγαζη με μια επισκεψη το βδομαδιατικο του.Τωρα για αλλα επαγγελματα εκει σιγουρα ισχυει ο νομος της προσφορας και της ζητησης και ενεργει ο καθενας αναλογα

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 20:20, 09-09-06:

'Οπως είπε και η Michelle ελεύθερη αγορά έχουμε.. οπότε ο καθένας βάζει τις τιμές που νομίζει και απο εκεί και πέρα οι υπόλοιποι διαλέγουμε που θα πάμε..
εγώ παράδειγμα στο μαγαζί έχω πολύ χαμηλότερες τιμές απο τους δίπλα που είναι καφετέρια, αλλά λίγο ακριβότερες απο άλλο κυλικείο (η επίσημη ιδιότητα του μαγαζιού).. οπότε οι πελάτες που έρχονται σε μένα έχουν επιλέξει να έρχονται για διάφορους δικούς τους λόγους..
'Οσον αφορά γιατρούς είτε είναι για ανθρώπους, είτε για ζώα το σκεπτικό πρέπει να είναι το ίδιο. Να σώζουν μια ζωή..
βέβαια δεν είναι για αρκετούς.. Εκεί λοιπόν μπαίνουμε εμείς στη μέση και σνομπάρουμε αυτούς που το βλέπουν επάγγελμα για να βγάλουν χρήματα και πάμε εκεί που όντως ενδιαφέρονται για να κάνουν λειτούργημα.
Είναι απλό... Νομίζω...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 20:31, 09-09-06:

Υπάρχει μία βασική διαφορά μεταξύ ενός γιατρού και ενός άλλου επαγγελματία ότι ο γιατρός ασχολείται με ζωές. Αν για παράδειγμα θες να αγοράσεις ένα παντελόνι θα πας σε μερικά μαγαζιά, θα δοκιμάσεις μερικά και θα πάρεις αυτό που σου ταιριάζει ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Όταν όμως είσαι άρρωστος και έχεις πυρετό δεν θα πας σε 3 διαφορετικούς γιατρούς μέχρι να καταλήξεις σε αυτόν που σου ταιριάζει και του οποίου την αγωγή θα ακολουθήσεις. Θα πας σε εναν και θα έχεις την απαίτηση να κάνει τη σωστή διάγνωση και να σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία. Απλά αν κάποιος σου πουλήσει ένα παντελόνι μάρκα μ'έκαψες για diesel το πολύ πολύ να σου χαλάσει γρηγορότερα, αν όμως ο γιατρός σου δώσει λάθος θεραπεία τότε τι γίνεται;
Όσο αφορά τώρα την εν λόγω κτηνίατρο δεν με πήραξε τόσο η ταρίφα που μου έκοψε αλλά η συμπεριφορά της και η αδιαφορία της όσο αφορά το αν ο γατούλης θα ταλαιπωρηθεί ή όχι. Ο λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα είναι το λάθος που έκανα εγώ θεωρώντας ότι 'έλα μωρε ένα εμβόλιο το χρόνο είναι πού να ψάχνω για άλλη κτηνίατρο' να μην το κάνουν κι άλλοι. Γιατί αν (μη κακό) το ζωάκι μας πάθει κάτι αυτός είναι ο κτηνίατρος που θα το τρέξουμε. Γι' αυτό να διαλέγετε προσεκτικά τον κτηνίατρό σας ώστε πρώτα να είναι άνθρωπος και μετά ελεύθερος επαγγελματίας!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 21:13, 09-09-06:

Κατ΄ αρχή συμφωνώ με τη Michelle (με εκπλήσσω) στο θέμα του πως κάποιος κοστολογεί τη δουλειά του. Το αν θα τον προτιμήσουμε ή όχι είναι θέμα δικό μας. Ο πρώτος άντρας μου ήταν οδοντίατρος και θυμάμαι ακόμα γνωστό μεγαλοχασάπη της περιοχής να τον ρωτάει "γιατί ρε γιατρέ τόσα λεφτά το σφράγισμα, τι πληρώνεις νερό ή ρεύμα;". Τώρα επί της ουσίας, για σκεφτείτε το αντίστροφο: Να συνέβαινε κάτι με την υγεία του Σάκη (αν δεν κάνω λάθος) και ο γιατρός να μην του έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις. Δεν υπάρχει παράλειψη του γιατρού στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως υπερβάλλων ζήλος. Όσο για το βαθμό ανθρωπιάς του κτηνίατρου δεν νομίζω ότι αποτελεί τον καταλληλότερο δείκτη για να κρίνουμε τις ικανότητες του. Όπως και για την ικανότητα του κριτήριο δεν μπορεί να είναι το ποσό που πληρώνεται είτε ανάλογο είτε αντιστρόφως ανάλογο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 21:20, 09-09-06:

Απλά όταν εμείς πηγαίνουμε στον γιατρό πρώτα μας δίνει αντιβίωση και μετά αν δει ότι κάτι δεν πάει καλά προχωρά σε εξετάσεις. Δεν πας στον γιατρό με ίωση και σε στέλνει κατευθείαν για αξονική!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 21:50, 09-09-06:

**τα οποία είχαν άμεση σχέση με τα γραφόμενα της Αθανασίας. **
Κατερίνα, τι έγραψα επ'αυτού; Δεν κατάλαβα...
Μήπως το "να κόβουμε και να κράζουμε κάτι τέτοιους";
Γνώμη μου είναι ότι η υπερχρέωση δεν είναι καλό στοιχείο ενός επαγγελματία. Εννοείται ότι έχουμε ελεύθερη οικονομία και ανταγωνισμό κ.λ.π. αλλά αυτό προϋποθέτει και ανάλογη καταναλωτική συνείδηση. Αλλιώς πώς;

Κανένας δεν μπορεί να κάνει σωστά μια δουλειά αν δεν είναι πρώτα άνθρωπος!
Σήμερα πήγαμε στην έκθεση "Ο Μεγάλος Περίπατος" κάτω στο Θησείο και αλλού. Στην Τεχνόπολη στο Γκάζι όπου εκτίθενται μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα έργα, ένας φύλακας σηκώθηκε από το πόστο του και μας ρώτησε αν είδαμε τη διπλανή κλειστή αίθουσα, μας οδήγησε ο ίδιος και μας έβαλε μέσα. Ήταν πολύ ωραίο! Όλα τα εκθέματα (εξωτερικού χώρου ή σε μουσεία/κτήρια) έχουν κι από έναν φύλακα για το καθένα! Όλοι βαριεστημένοι και νωθροί (δεν τους κατηγορώ, βαρετό πρέπει να'ναι) κι ένας βρέθηκε με χαμόγελο και ενδιαφέρον.
Ε, αυτό λέω! Σε όλες τις δουλειές! Ποιότητα και τιμές. Τότε θα δουλέψεις σίγουρα, αλλιώς γιατί; Γιατί να πάω στον ψυχρό ακριβό κτηνίατρο; Είχα τη διάθεση και έψαξα 2-3 πριν καταλήξω. Δικαίωμά μου ήταν! Δε ρώτησα για όλα τιμές ούτε με ένοιαξε αν ο δικός μου χρεώνει 30 το εμβόλιο και άλλος 25. Δε μιλάω για ψιλολόγια. Αλλά όταν άκουσα από άλλον 70 για τη στείρωση και από άλλον 90 ή και 200 είπε κάποιος εδώ μέσα, φυσικά και με ένοιαξε!
Με ενδιέφερε πιο πολύ ότι ο δικός μας π.χ. είναι πολύ έμπειρος και καταρτισμένος (να δείτε τοσοδούλα τομή που έκανε στη Νιάρα, πράγμα που σημαίνει λιγότερο πόνο και ταχύτερο κλείσιμο, τώρα χοροπηδάει σαν το κατσίκι το χρυσό μου:up.
Και το πρωί που ψάχναμε για ξύλα για το τζάκι και ποιος τα φέρνει σπίτι και τα κουβαλάει στο υπόγειο με τις καλύτερες τιμές, ψάξαμε 3 πριν κλείσουμε. Έτσι είναι η καταναλωτική συνείδηση! Γιατί χωρίς αυτήν έφτασε η Ελλάδα σε τέτοια ακρίβεια!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:08, 09-09-06:

Βρε παιδιά, το τόνισα αρκετά νομίζω οτι δεν αναφερόμουν σε γιατρούς, ανθρώπων ή μη. Μίλησα γενικά για τους ελεύθερους επαγγελματίες μιας και για αυτούς μίλησε και η Κατερίνα. Οι γιατροί πάσης φύσεως εξαιρούνται, όπως και κάθε δουλειά που θεωρείται και λειτούργημα.

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 22:22, 09-09-06:

καλά πάντως μην είμαστε και υπερβολικοί.

Michelle λειτούργημα και ξε-λειτούργημα, ελεύθερη οικονομία και ανοιχτή αγορά και ανταγωνισμός και υπεύθυνοι καταναλωτές και μεγιστοποίηση της χρησιμότητας μας και άλλα τέτοια ωραία,

αλλά μην το ξεφτιλίζουμε μερικές φορές π.χ πας να κάνεις εξετάσεις τυπικές (γιατί γουάτ δε φακ 2006 εξετάσεις αίματος είναι ρουτίνα όπως και η στείρωση ΛΟΛ) και άλλα απλά πράγματα και σε χρεώνει 200άρες και 500άρες.

εντάξει μην τρελαθούμε, δεν έχει να κάνει με το είδος του επαγγέλματος. μερικά πράγματα κράζουν από μόνα τους.

Η υπερβολή είναι υπερβολή, όπως και να το δεις.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 01:52, 10-09-06:

Η γνώμη μου για το επάγγελμα και λειτούργημα

Λειτούργημα: το ένα άκρο, το όμορφο. Ελεύθερη αγορά και παίρνω όσα θέλω: το άλλο άκρο.

Λειτούργημα σημαίνει κάνω κάτι χωρίς λεφτά, άρα δεν μπορεί κανείς να κάνει λειτούργημα αλλά μόνο επάγγελμα γιατί αλλιώς δεν θα ζήσει. Αν μπορεί παράλληλα με ότι κάνει για επάγγελμα να κάνει κάποια πράγματα χωρίς αμοιβή, τότε κάνει και λειτούργημα.
Από κει και πέρα, μπορεί κάποιος να είναι καλός στη δουλειά του αλλά να είναι σκάρτος άνθρωπος και με κακή συμπεριφορά απέναντι στον πελάτη του, ή μπορεί να είναι καλός άνθρωπος αλλά να μην ξέρει τη δουλειά του. Στη δεύτερη περίπτωση, εκτιμάται ο άνθρωπος, αλλά δυστυχώς σε κάποια πράγματα δεν μπορεί να βοηθήσει το ομορφο αυτο στοιχείο. Στην πρώτη περίπτωση, μας δυσανασχετεί η σκαρτοσυνη του αλλά δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να την υποστούμε για να γίνει δουλειά.

Πιστεύω, ότι το πρώτο δεν θα πρέπει να αποκλείει το δεύτερο, και να μην συμβιβαζόμαστε μέσα μας με τη σκαρτοσυνη του ανθρώπου εν ονόματι του οτι ξέρει τη δουλειά του, εννοώ δηλαδή, να μην τον κάνουμε παράδειγμα προς μίμηση. μια που κάποιες φορές δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο.

Υ.Γ. Ο γιατρός που δέχεται ή επισκέπτεται ασθενή οποιαδήποτε ώρα ανάγκης, δεν τελεί λειτούργημα, επάγγελμα ασκεί γιατί πληρώνεται κι αν αρνηθεί είναι κακός επαγγελματίας. Την ιατρική δεν είναι η φύση της που την κάνει λειτούργημα, όλα είναι λειτουργήματα αλλά αναγκαστικά τα κάνουμε επαγγέλματα.
Η ιατρική είναι επάγγελμα με ιδιαιτερότητες.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 08:30, 10-09-06:

Στην περιπτωση των γιατρων κρινεις και την ανθρωπια και τη σωστη δουλεια. Θα συμφωνησω οτι απο μονη της η ανθρωπια δεν ειναι κριτηριο αλλα τις περισοτερες φορες συμβαδιζουν,με την ενοια οτι εφ οσον ειναι ανθρωπος ενδιαφερεται να κανει και σωστα την δουλεια του. Λειτουργημα ειναι κατα μια ενοια γιατι απο αυτο ζει ο γιατρος οποτε απο την στιγμη που υπαρχει αμοιβη δεν ειναι ιεραποστολη. Δεν θελουμε ιεραποστολους ομως ανθρωπους θελουμε να μην σε βλεπουν σαν πεντοχιλιαρο οπως θα λεγαμε παλια.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 10:05, 10-09-06:

Θα συμφωνήσω με τη προλαλήσασα. Εγώ την είχα ‘πατήσει’ με μια κτηνίατρος που είναι συγγενής μας και ο πατέρας της ήταν μεγάλος παιδίατρος στην Πάτρα. Είχα πάει την Toy(την σκύλα μου) εκεί η οποία είχε χρόνια ωτίτιδα, έτρεχε πύον από το αφτί της και ήθελε καθημερινό καθάρισμα, την πήγαμε εκεί για να το καθαρίσει και μας είπε ότι θα του κάνει και καυτηρίαση. Σκεφτείτε ότι την καυτηρίαση την έκανε χωρίς αναισθησία, να μην μπορούμε να κρατήσουμε 3 άνθρωποι ( εγώ 60 κιλά, ο πατέρας μου 85 κιλά και αυτή 70 κιλά) ένα σκυλί 50 κιλών κάτω και να σκούζει από τον πόνο, γιατί κάτω στο πάτωμα την έκανε. Βέβαια δεν την ξαναπήγα εκεί. Στον επόμενο κτηνίατρο που την πήγα για το εμβόλιο, αυτός φοβόταν να το κάνει για να μην τον δαγκώσει, κάναμε το εμβόλιο και βέβαια ούτε εκεί πάτησα το πόδι μου πάλι. Ένα βράδυ που είχα πάει για καφέ με κάτι φίλους και είχα πάρει και την Toy μαζί μας, γνώρισα εκεί την αδελφή ενός από τα παιδιά η οποία δούλευε βοηθός σ’ ένα κτηνιατρείο και με προέτρεψε να το επισκεφτώ για να δούνε το αφτί της που δεν ήταν στην καλύτερη τον καταστάσεων, της είπα ότι θα πάω αλλά με την προϋπόθεση ότι έτσι και το σκυλί το πονέσει έστω και λίγο θα την πάρω και θα φύγω. Πήγα και αυτό που είδα ήταν υπέροχο, ναι μεν η Toy πόνεσε λίγο αλλά μόνο λίγο και το αφτί της ήταν καθαρό. Την ευθανασία της την έκανε αυτή η κτηνίατρος, σε όλη την κοινή τους πορεία ο πόνος που είχε από αυτή τη γυναίκα ήταν πολύ μικρός. Τα χρήματα που μου έπαιρνε δεν ήταν ποτέ υπερβολικά. Μετά όμως είχα το συμβάν με το Νινί μου και είδα ότι δεν επέμενε στην αγωγή, το γατί μου θα έχανε το πόδι του αν δεν τον πήγαινε και σε άλλο κτηνίατρο που είναι ένας ΑΓΓΕΛΟΣ που είναι όνομα και πράγμα! Είναι απλός υπέροχος με τα γατάκια μου, δεν κοπανάει στις τιμές και είναι γιατρός που θα κάτσει και θα σου εξηγήσει τα πάντα. Δεν τον αλλάζω με τίποτα!

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 11:37, 10-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ψωρόγατο
Την ευθανασία της την έκανε αυτή η κτηνίατρος, σε όλη την κοινή τους πορεία ο πόνος που είχε από αυτή τη γυναίκα ήταν πολύ μικρός.

τελικά πέθανε η Τoy? Από τι?

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 11:18, 11-09-06:

Έπαθε εγκεφαλικό μετά από 13 χρόνια ζωής. Ήταν μια γλυκιά γίγαντας! Ήταν υπέροχη!

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 11:46, 11-09-06:

πωπω.. εγκεφαλικό ε?

να σε ρωτήσω, το κατάλαβες όταν το έπαθε? φαινόταν π.χ από κινήσεις της? ή έτρεχε αίμα ή κάτι τέτοιο?

και δεν μπορεί να σωθεί γάτα με εγκεφαλικό?

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 11:58, 11-09-06:

Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας! Τόσες πολλές απόψεις και οι περισσότερες σωστές, αφού εντοπίζουν ένα πρόβλημα από πολλές οπτικές.

Καταρχάς θα πρέπει να διαχωρίσουμε τρεις βασικές έννοιες: επιστήμονας, επαγγελματίας, άνθρωπος (χαρακτήρας).

Στο πανεπιστήμιο καταρτίζουμε επιστήμονες. Αυτό σημαίνει ότι εφοδιάζουμε νέους ανθρώπους με γνώσεις και δεξιότητες για να ασκήσουν μια επιστήμη. Σε καμιά σχολή του κόσμου, οι κτηνίατροι δεν διδάσκονται (και δεν πρέπει να διδάσκονται) marketing ή public relations. Αυτό σημαίνει ότι ένας κτηνίατρος μπορεί να είναι άριστος επιστήμονας, αλλά δεν μπορεί να σταυρώσει πελάτη, είτε επειδή δεν ξέρει τον τρόπο, είτε επειδή είναι κακός χαρακτήρας. Από την άλλη, ένας κακός επιστήμονας, μπορεί να έχει ταλέντο στο να πουλάει ένα προϊόν (στην συγκεκριμένη περίπτωση μια ιατρική υπηρεσία) και να βγάζει πολλά χρήματα.

Εμείς, ως καταναλωτές, πρέπει να ελέγχουμε τους πωλητές μας (βλ. κτηνιάτρους) και τα προϊόντα που μας πουλάνε (βλ. ιατρικές υπηρεσίες). Άλλωστε, νομίζω ότι αυτό στις μέρες μας είναι πολύ εύκολο. Μια απτή απόδειξη είναι αυτό εδώ το site.

ΥΓ1. Κανένα επάγγελμα από μόνο του δεν απαιτεί τον χαρακτηρισμό του ως λειτουργήματος. Η ευσυνειδησία και η εντιμότητα του επαγγελματία τού προσδίδει τον χαρακτηρισμό «λειτουργός».

ΥΓ2. Τα ζώα δεν παθαίνουν «εγκεφαλικό».

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 12:17, 11-09-06:

Δεν εχω παρα να συμφωνησω με τα παραπανω. Ενδιαφερουσα πολυ η ιστοσελιδα σας επισης και πολυ κατατοπιστικο το Video για την αναισθησια της γατας

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 12:54, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas

ΥΓ1. Κανένα επάγγελμα από μόνο του δεν απαιτεί τον χαρακτηρισμό του ως λειτουργήματος. Η ευσυνειδησία και η εντιμότητα του επαγγελματία τού προσδίδει τον χαρακτηρισμό «λειτουργός».

ΥΓ2. Τα ζώα δεν παθαίνουν «εγκεφαλικό».
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Παραδοσιακά, ιερείς, γιατροί, δάσκαλοι κ.ά. θεωρείται ότι ασκούν λειτούργημα και όχι επάγγελμα. Στις μέρες μας αποδεικνύεται ότι όλα είναι επαγγέλματα. Και ο άνθρωπος μόνο μπορεί να κάνει τη διαφορά!
Δεν είναι όλοι ίδιοι, ευτυχώς, κι έτσι μπορούμε -υπό προϋποθέσεις- να επιλέγουμε. Τουλάχιστον οι κτηνίατροι που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα και δεν είναι διορισμένοι από το κράτος, υπόκεινται σ'αυτή την "ελευθερία επιλογής", με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό και για τις δυο πλευρές.
Εσείς στο Πανεπιστήμιο συνεχίστε να βγάζετε καταρτισμένους επιστήμονες () και εμείς ως καταναλωτές θα ασχοληθούμε και με την καλή ή κακή επαγγελματική συμπεριφορά τους!

* στο ΥΓ2: δε γνώριζα αν παθαίνουν εγκεφαλικό τα ζώα...

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 13:03, 11-09-06:

Τα ζώα δεν παθαίνουν «εγκεφαλικό».
Μάλιστα. και εμένα μου έκανε εντύπωση για αυτό ρώτησα διευκρινιστικά περισσότερες πληροφορίες.

να ρωτήσω κάτι "άσχετο". Η χειρουργική στην Κτηνιατρική, και ειδικά για τις γάτες, πόσο έχει προχωρήσει?

Δεν αναφέρομαι σε ορθοπεδικές χειρουργικές επεμβάσεις τόσο, όσο σε ζωτικών οργάνων επεμβάσεις.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 13:45, 11-09-06:

Το έβαλα αλλού. Πως διαγράφεται ένα post;

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 15:14, 11-09-06:

Μπραβο θαναση ευχομαι να μην ειναι τπτ σοβαρο και ο σκιλος να αναρωσει πληρως.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

H ψωρόγατο έγραψε στις 10:13, 12-09-06:

Το κακό είναι ότι τα ζώα, τουλάχιστο τα σκυλιά από την εμπειρία μου, παθαίνουν εγκεφαλικό και μάλλον δεν είχατε την εμπειρία αυτή, που σας την απεύχομαι! Η Toyήταν σκυλί του αδελφού μου και την βρήκε στο Άλσος της Αθήνας όταν ήταν τόσο μικρή που χωρούσε στη παλάμη του, εγώ την έβλεπα τα καλοκαίρια που ανέβαινα επάνω ή όταν ο Κώστας κατέβαινε Πάτρα για Πάσχα κ.τ.λ. Όταν χρειάστηκε να φύγει για το εξωτερικό την κρατήσαμε εμείς με τη προϋπόθεση ότι θα την πάρει κάποια στιγμή, το σπίτι μας είναι μικρό και δεν έχει αυλή. Ο Κώστας έλειψε 3 χρόνια και όταν ήρθε στη Ελλάδα παντρεύτηκε την Αμερικανίδα φίλη του. Η Toyκάθε φορά που τον έβλεπε χεζόταν από τη χαρά της, μπορεί να έμενε στο σπίτι μας ,μπορεί εμείς να την προσέχαμε αλλά θα είναι πάντα το σκυλί του Κώστα. Νομίζαμε και εμείς τότε που παντρεύτηκε και θα είναι σταθερός σε ένα μέρος ότι θα έπαιρνε και το σκυλί μαζί τους, κάναμε λάθος. Η νύφη μας είπε ότι το σκυλί δεν καταλαβαίνει την γλώσσα και ότι θα τρελαινόταν αν το έπαιρναν μαζί τους! Το χάψατε; Ούτε και εμείς! Την κρατήσαμε γιατί την αγαπούσαμε και είχε πια γίνει ένα κομμάτι της οικογένεια μας. Όταν πια η Toy είχε φτάσει 13 χρονών, υπεραιωνόβια γιαγιά την χαρακτήρισε η κτηνίατρος για το μέγεθος της, είχε πάθει κάτι σαν γεροντική ανία, έτρωγε και έκανε κακά της, δεν άκουγε, κοιμόταν μέσα σε μια λίμνη από τσίσα, δεν την βάσταγαν τα πόδια της όταν την βγάζαμε έξω για να κάνει την ανάγκη της και έπεφτε κάτω. Θυμηθείτε ότι η Toyήταν μεταξύ μπούλ μαστίφ και μολλώσου και ήταν 80cmαπό τον ώμο της και 50 κιλά. Εκείνο το καλοκαίρι θα ερχόταν ο Κώστας μαζί με την οικογένεια του, του είπα ότι η Toyδεν θα τον έβγαζε το χειμώνα και ότι μου θύμιζε τον Οδυσσέα και τον Άργο. Κάπως έτσι έγινε. Ήρθε ο Κώστας, καμία σημασία στην Toy γιατί και πάλι η νύφη μου δεν ήθελε το παιδί κοντά στο σκυλί, έφυγε ο Κώστας χωρίς καν να την χαιρετήσει. Μετά από 2 εβδομάδες και ενώ καθόμασταν στο καναπέ μαζί με την μητέρα μου και την Toy στα πόδια μας ξαφνικά τεντώθηκε όπως κοιμόταν και τα μάτια της πήγαιναν πέρα-δώθε όπως στα καρτούν και να βγάζει έναν ήχο όπως χχχμμμμμμ σαν να την πονάς. Πεταχτήκαμε επάνω με τη μητέρα μου και την κουνάγαμε και της μιλάγαμε αλλά τίποτα τα μάτια δεν σταμάταγαν και το τέντωμα παρέμεινε. Πήρα τηλέφωνο τη κτηνίατρο στο σπίτι της και μου είπε ότι θα είναι στο κτηνιατρείο σε 3 τέταρτα και να είμαι εκεί. Την πήγα και την έβαλε σε ορό και μου είπε ότι μόνο ο χρόνος θα δείξει και να περάσω πάλι σε κανά τριάρι ώρες. Οι 3 ώρες πέρασαν και πήγα να δω τι γίνετε, τίποτα δεν γινόταν, η ζημιά είχε γίνει. Την πήρα στο σπίτι και την ξάπλωσα στην κουβέρτα της στο πάτωμα, κάθε 2 ώρες την γύρναγα και από την άλλη μεριά και της έδινα νερό με τη σύριγγα. Είχε παραμείνει στην ίδια στάση, τεντωμένα τα πόδια της και γυρισμένο το κεφάλι, την είχες από τη δεξιά μεριά κάτω και ήταν καλά και την γυρνούσες από την αριστερή για να ξεπιαστεί και ήταν το κεφάλι της πλακωμένο, μιλιά πια δεν είχε μόνο κάποια χμμμμ έκανε. Έχετε δει άνθρωπο που έχει στραβώσει μετά από εγκεφαλικό, κάπως έτσι. Της έβαλα και μπεΐμπι-λίνο και αν δεν της πίεζα την κοιλίτσα της δεν έκανε τα τσίσα της για να μην λερώσει και φαγητό που της έδωσα πατέ με σύριγγα τα έκανε εμετό και δεν μίλησε καθόλου, μόνο νερό έπινε. Αυτή η ΚΥΡΙΑ δεν έπρεπε να πεθάνει από ασιτία. Καταλάβαινε τα πάντα αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει. Μίλησα με τη κτηνίατρο και αφού δεν είχε συνέλθει στο ελάχιστο θα ήταν καλύτερο γι’ αυτήν να γίνει ευθανασία. Και έτσι έγινε. Να μη σας τύχη ποτέ.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 10:32, 12-09-06:

Το κακομοιρο κρημα ας ειναι καλα εκει που ειναι.

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 21:23, 12-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ψωρόγατο
Το κακό είναι ότι τα ζώα, τουλάχιστο τα σκυλιά από την εμπειρία μου, παθαίνουν εγκεφαλικό και μάλλον δεν είχατε την εμπειρία αυτή, που σας την απεύχομαι!
Το αν οι σκύλοι παθαίνουν ή δεν παθαίνουν «εγκεφαλικό» δεν είναι θέμα εμπειρίας. Δεν δουλεύει έτσι η επιστήμη...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:36, 12-09-06:

Το αν οι σκύλοι παθαίνουν ή δεν παθαίνουν «εγκεφαλικό» δεν είναι θέμα εμπειρίας. Δεν δουλεύει έτσι η επιστήμη...
κ μια ερωτηση κρισεως αν κ νομιζω οτι ειναι σωστη ενας γιατρος πρεπει να ενημερωνετε συνεχεια κ να ειναι παντα νημερωμενος για ολα τα προβληματα υγειας ενως ζωου ο πισσας ειχε το συνδρο του horner η γιατρος μας ειχε να δει κατι τετοιο απο το καιρο που ηταν φοιτητρια αλλα επειδη ειναι ενημερωμενη κ παντα διαβαζει το βρηκε αμεσως κ δεν ταλαιπωρησε αλλο το μωρο μου με εξετασεις κ κοντρα εξετασεις αρα πολυ κτηνιατροι γινονται κτηνιατροι μονο κ μονο γιατι δεν καταφεραν να περασουν στην ιατρικη δεν αγαπαν τα ζωα οσο σαν αυτους που το ειχαν δηλωσει σαν πρωτη προτιμισει μηπως τελικα πρεπει να αλλαξει το συστημα της ενταξης μας στο πανεπιστιμιο???????????????

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:38, 12-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
κ μια ερωτηση κρισεως αν κ νομιζω οτι ειναι σωστη ενας γιατρος πρεπει να ενημερωνετε συνεχεια κ να ειναι παντα νημερωμενος για ολα τα προβληματα υγειας ενως ζωου ο πισσας ειχε το συνδρο του horner η γιατρος μας ειχε να δει κατι τετοιο απο το καιρο που ηταν φοιτητρια αλλα επειδη ειναι ενημερωμενη κ παντα διαβαζει το βρηκε αμεσως κ δεν ταλαιπωρησε αλλο το μωρο μου με εξετασεις κ κοντρα εξετασεις αρα πολυ κτηνιατροι γινονται κτηνιατροι μονο κ μονο γιατι δεν καταφεραν να περασουν στην ιατρικη δεν αγαπαν τα ζωα οσο σαν αυτους που το ειχαν δηλωσει σαν πρωτη προτιμισει μηπως τελικα πρεπει να αλλαξει το συστημα της ενταξης μας στο πανεπιστιμιο???????????????
Τι σχέση έχει αυτό με τον τρόπο που δουλευει η επιστήμη;

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:44, 12-09-06:

εχει γιατι ενας επιστημονας πρεπει να αγαπαει αυτο που κανει κ οχι να το κανει σαν αγγαρεια γιατι δεν εχει αλλη επιλογη

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

H ψωρόγατο έγραψε στις 12:01, 13-09-06:

Μπορεί ο ιατρικός όρος να μην είναι σωστός, όμως εμένα έτσι μου φάνηκε. Το μυαλό να λειτουργεί θαυμάσια και το σώμα να μην μπορεί να ανταποκριθεί λόγω της ακαμψίας του. Πάντως η κτηνίατρος ήταν υπέροχη μαζί της και παραμένει καλή κτηνίατρος, για εμένα είναι δεύτερη καλύτερη στη Πάτρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Piaggio,o πρώην μηχανόβιος. - Από konstans
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-09-12 στις 21:34.
    • Λάρα (πρώην Τίλυ) - Από karamela_org
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-12 στις 16:48.
    • Χαρίζεται ο (πρώην) Ψείρας - Από konstans
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-12 στις 09:16.
    • Πρώην κεραμιδόγατος, νυν σπιτόγατος - Από pappous_soulis
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-12-09 στις 19:17.
    • Η πρώην αδεσποτούλα Μαυρούλα - Από avrilio
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-08 στις 11:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους