Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,737 εγγεγραμμένα μέλη και 714,549 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By Bhaal on 17-07-12, 14:13
Αρχική Δημοσίευση από Τιμόν
Ρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση? Εγώ δεν ήξερα για τη στείρωση στις γάτες, εννοώ γιατί πρέπει να γίνεται. Προσπάθησα όμως να κρατήσω την Chikie τη γατούλα μου μέσα για να μην ζευγαρώσει, αλλά τελικά έμεινε έγκυος. Τα γατάκια γεννήθηκαν κανονικά, εκτός από δύο που ήταν στον ίδιο "σάκο" που γεννήθηκαν με τσαλακωμένη ουρά. Η αλήθεια είναι πως ανησυχώ για τη γάτα μου αν έχει κολλήσει τίποτα
Στην παρούσα φάση θα πρέπει να σε ανησυχήσει η έλλειψη ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων που χρειάζεται η γάτα κατά τη διάρκεια, αλλά και αμέσως μετά μια εγκυμοσύνη. Πες στον/στην κτηνίατρό σου να προτείνει ένα σκεύασμα προς το παρόν, και τις αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις τις κάνεις αργότερα. Τώρα που έγινε μαμά χρειάζεταιι ιδιαίτερη φροντίδα.
By φρι on 14-09-12, 23:21
Απάντηση: Στείρωση στις γάτες

κατα καποιο τροπο ειμαι υπερ της στειρωσης για πολλους λογους.
By Boom on 14-09-12, 23:30
εγω παλι ειμαι κατα.
γτ να της στιρονουμε;
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 15-09-12 στις 00:08. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
By φρι on 14-09-12, 23:31

πολλοι οι λογοι αγαπητη.
By bulukitsa on 30-09-12, 20:13

Ο γείτονας μου που είχε την μπουλουκίτσα πριν απο εμένα της έκανε στείρωση. Είχε μείνει έγκυος αλλα τα κακόμοιρα γατάκια πέθαναν κατευθείαν μόλις γεννήθηκαν απο μια μυστηριώδη ασθένεια. Για να μην ξανασυμβεί αυτο της έκανε στείρωση και πιστεύω οτι έκανε καλά.
By Artevelde on 01-11-12, 21:41

Παιδιά καλησπέρα! Ξέρει κανεις κανένα καλο κτηνίατρο εδώ στη γλυφάδα και γύρω που δεν θα με γδάρει στο οικονομικό (κρίση έχουμε) για να πάω το μεγάλο για στείρωση? Ευχαριστώ!
By Claire Rentfield on 01-11-12, 21:44
Ριξε μια ματια εδω. http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491
By Artevelde on 01-11-12, 21:56

Σε ευχαριστώ πολύ...θα πάρωνα μάθω τιμές γιατί πρέπει να γίνει k αυτό!
By Poly on 02-11-12, 20:35

Μια απορία για τον "γατούλι'' μου:
Είναι περίπου 6 μηνών -τον μάζεψα από τον δρόμο και δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι, φαίνεται πιτσιρίκος. Επίσης, φαίνεται να έχει μόνο 1 όρχι.
Διάβασα ότι θα πρέπει να του κάνουν επέμβαση για να δουν αν υπάρχει εσωτερικά ο 2ος, γιατί διαφορετικά δεν θα εξαλειφθούν τα "αρσενικά" συμπτώματα με την στείρωση.
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά; Είναι πολύπλοκη διαδικασία; Είναι επικίνδυνο για το ζωάκι;

Ευχαριστώ
By Πουπουλίνα on 02-11-12, 21:48

Δεν ειμαι σιγουρη αν χρειαζεται επεμβαση για να δουν αν υπαρχει δευτερος κρυμμενος,αλλα νομιζω οτι η επεμβαση δεν ειναι επικινδυνη.Σαφεστατα ολες οι επεμβασςεις εχουν μια επικινδυνοτητα,ακομα και οι πιο απλες,αλλα δεν νομιζω οτι αυτη ενεχει παραπανω κινδυνο απο οποιαδηποτε αλλη.Για πιο σιγουρια ρωτα τον κτηνιατρο σου.
By Pops on 14-03-13, 13:55
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι καινούρια στο σάιτ γιατί είμαι καινούρια και στο να έχω γατάκι, καινούρια αλλά ενθουσιασμένη! Αγαπώ πολύ την "μπουμπού " μου που τη βρήκα 10 ημερών σε ένα πεζοδρόμιο τής Νίκαιας να φωνάζει και να κλαίει, σε άσχημη κατάσταση (πολύ αδύνατη, με ψίλους κλπ). Ήταν τυφλό τότε το γατάκι μου ακόμα! Τώρα είναι κοντά 7 μηνών και έπαθε πριν 2 μέρες τον πρώτο της οίστρο. Με είχαν συμβουλέψει να την αφήσω να περάσει έναν πριν τη στειρώσω. Εγώ δεν ήθελα να την στειρώσω γιατί νιώθω ότι είναι άδικο για το ζώο να του αφαιρέσεις κάτι τόσο βασικό σε όλη τη ζωή, την αναπαραγωγή και ό,τι σωματικές και ψυχολογικές πλευρές έχει αυτή (καλές και κακές). Έχει εδώ στη γειτονιά αρκετές γάτες, της ταίζει σχεδόν όλες μια καλή γριούλα που μένει στον πρώτο όροφο. Ταίζω κι εγώ έναν μικρό γάτο που έρχεται έξω απ' την πόρτα μου στον 3ο όροφο και φωνάζει! Η μπουμπού μου τον φοβάται, αλλά πού και πού παίζουν "μαζί" (με απόσταση..). Έχει κάνει εμβόλια κλπ... Σκεφτόμουν λοιπόν να τα ζευγαρώσω. Η κτηνίατρός μου είπε ότι μπορεί να πάρει τα μικρά γατάκια στην αυλή της. Πρόσθεσε όμως "θα τα στειρώσω όμως αυτά". Εκεί είναι που άρχισε να με χτυπά η πραγματικότητα.... Δεν με πείθουν εντελώς τα επιχειρήματα υπέρ της στείρωσης, γιατί τι να πω ενστικτωδώς την αντιπαθώ όσο δεν πάει. Αλλά μετά σκέφτηκα τι νόημα έχει να κάνει η δικιά μου μωράκια αν είναι μετά να στειρωθούν αυτά, που θα 'ναι και περισσότερα; Δε νομίζω να μπορέσω να βρω κανέναν άλλο να πάρει τα γατάκια, γιατί δεν είναι ράτσα και δεν έχω φίλους που να είναι φιλόζωοι και να μην έχουν ήδη ζώα. Πάλι δηλαδή καταλήγουμε στο ότι ναι μεν δεν είναι το καλύτερο ιδεολογικά, αλλά πρακτικά ... μήπως είναι; ¨Ολες οι απαντήσεις και οι σκέψεις ευπρόσδεκτες...
By ofilia on 14-03-13, 15:28

λίγα λόγια και απλά.είμαι ΥΠΕΡ των στειρώσεων.ΝΑΙ συμφωνω επεμβαίνουμε στη φύση τους, ναι ''αφαιρούμε''κάτι βασικό για αυτά..............αλλά πλέον είμαστε υποχρεωμένοι να τα προστατέψουμε(εννοώ αυτα που θα γεννήθουν αν δεν στειρωθούν και τα δικά μας και τα αδέσποτα και τελος πάντων όσα μπορούμε) είμαστε υποχρεωμένοι γιατί ,φτάνει πια όλη αυτή η υποκρισία περί επέμβασης στη φύση
Ας το παραδεχτούμε ΟΛΟΙ στην φύση ΤΟΥΣ έχουμε επενέβη εδώ και πάααααααααααααρα πολύ καιρό....εδώ και αιώνες!!!! Το μέγα είδος μας (τρομάρα μας)κατέστρεψε τα πάντα!!!!!
By spica on 14-03-13, 16:41

Η στείρωση ειναι σωτηρία για τα αδέσποτα .Μονο ετσι μπορει να ελεγχθεί αυτό το προβλημα.

Ακόμα και για τα δεσποζομενα που δεν έχουν την δυνατότητα να ζευγαρωσουν,ο οίστρος ειναι βασανιστικος για τα ζωα,τους προκαλεί άγχος ,

στρες και φοβερό εκνευρισμό .
By Pops on 15-03-13, 12:15
Το καταλαβαίνω αυτό, ίσως βασικά αυτό να είναι το επιχείρημα που θα με πείσει εντελώς να τη στειρώσω χωρίς να γεννήσει ούτε μια φορά (το οποίο, όσο κι αν είμαστε "κακό" είδος οι άνθρωποι κι όσο κι αν έχουμε επέμβει στη φύση (τους), είναι σκληρό), δεδομένου ότι κι εγώ τη δική μου την πήρα απ' το δρόμο 10 ημερών σε κακή κατάσταση και θα ήθελα κι άλλοι αυτό να κάνουν παρά να πάρουν από φίλο τους ή από pet shop συγκεκριμένο breed. Όμως όσο κι αν αυτό στέκει, ας παραδεχτούμε ότι 1)πολλοί άνθρωποι απλά θα συνεχίζουν να μην ενδιαφέρονται για (ή να αντιπαθούν) τα αδέσποτα 2)πολλοί θα συνεχίσουν να παίρνουν breed από pet shop γιατί το προτιμούν 3)πολλοί θα πάρουν από φίλους τους αντί να υιοθετήσουν αδέσποτο γιατί απλά είναι πιο ασφαλείς (ως προς τις ασθένειες). Και τολμώ να πω ότι το "πολλοί" που λέω μάλλον είναι "οι περισσότεροι". Γι αυτό και αυτό που κυρίως παρατηρώ είναι ανθρώπους να ταίζουν αδέσποτα χωρίς όμως να τα βάζουν σπίτια τους (πολύ καλό κι αυτό βέβαια, ίσως όχι τόσο από την οπτική των πουλιών..) και χωρίς να τα πηγαίνουν για στείρωση. Κοντολογίς, η ζωή μας και η ζωή των γατιών παίρνει δρόμους πολλούς και διάφορους, γιατί έτσι είναι η ζωή και φυσικά η ελληνική κοινωνία, χαοτική (αλλά και στην Αμερική που έχουν τόσα προγράμματα, έχουν μεγάλα προβλήματα με αδέσποτα, στειρώσεις, ευθανασίες, εμβολιασμούς κλπ...).
Συνοπτικά, δεν το θεωρώ τόσο εγκληματικό να θέλω το γατάκι μου να έχει μια γέννα πριν στειρωθεί, για να ωριμάσει ίσως σωματικά και ψυχολογικά, όσο κι αν καταλαβαίνω ότι υπάρχουν τόσα αδέσποτα που ζουν με πολλά προβλήματα. Δεν βλέπω τόσο κόσμο να οργίζεται με αυτούς που αγοράζουν από petshop γατάκια, όσο βλέπω να οργίζονται όλοι με αυτούς που δε θέλουν να στειρώσουν το ζώο τους 6-7 μηνών και τέλος. Δεν είναι κι αυτό λίγο μονόφθαλμο; Διερωτώμαι...
By Pops on 15-03-13, 12:28
Αν και το πιο βασικό που θα με κάνει τελικά να τη στειρώσω είναι ότι η κτηνίατρός μου ναι μεν θα πάρει τα γατάκια στην αυλή της, αλλά θα τα στειρώσει όλα (γιατί μου είπε δεν μπορεί να τα αφήσει να αναπαράγονται διαρκώς). Οπότε σκέφτομαι, τι είναι χειρότερο; Να μη γεννήσει ποτέ η δικιά μου και να στειρωθεί, ή να στειρωθούν μετά 4-5-6 (δεν ξέρω πόσα..) γατάκια της; Αν πάντως δεν ήταν αδέσποτη κεραμιδόγατα αλλά ράτσας, σίγουρα θα είχα πολύ περισσότερες εναλλακτικές λύσεις... Κι αυτό το βρίσκω λίγο άδικο, λίγο "αριστοκρατία" στον κόσμο των γατιών όπως τον διαμορφώσαμε οι άνθρωποι... Τελοσπάντων.... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αυτό το site είναι φοβερό!
By Elko on 15-03-13, 12:30

Pops, προσωπικά οργίζομαι και με τις αγορές από πετ σοπ, και γενικά με τις αγορές ζώων, και επίσης έχω και θέμα και με την εκτροφή ράτσας.
Το μόνο που θέλω να προσθέσω στην κουβέντα για τη στείρωση που τόσο μεγάλη έχει γίνει, είναι το εξής: (την άποψή μου υπέρ της στείρωσης σε αδέσποτα και μη, ειδικά στις πόλεις αλλά όχι μόνο και για χίλιους δυο λόγους την έχω ξαναγράψει)
Όσοι μιλούν για τη χαρά και την ολοκλήρωση μέσω της αναπαραγωγής (με την παραδοχή ότι η γατίσια ψυχολογία είναι ίδια (;!) με την ανθρώπινη) να μου εξηγήσουν παρακαλώ γιατί χρησιμοποιούν οι ίδιοι μέσα αντισύλληψης. Εκτός αν δε χρησιμοποιούν, κι επειδή είναι ενάντια στη φύση θα κάνουν ο καθένας από 30 παιδιά. Γιατί η ανθρώπινη λογική του "θα κάνω ένα παιδί όταν θα είμαι έτοιμος και θα μπορώ να του προσφέρω μια αξιοπρεπή ζωή", πού εφαρμόζεται στη γάτα;;; Υπάρχει σίγουρη "καλή" και "αξιοπρεπής" ζωή για τα καινούρια μωρά, αδέσποτα ή μη;
By Pops on 15-03-13, 12:57
Μα φυσικά θα ήθελα να μείνει έγκυος μια φορά, όχι 1000. Αυτό είναι λόγω ακριβώς τής (καλής) επέμβασής μας στη φύση τους, για να ζούνε αρμονικά μαζί μας και εμείς με αυτά. Όπως μια γυναίκα μπορεί να θέλει να κάνει μόνο 2 παιδιά και πριν και μετά από αυτά να παίρνει αντισύλληψη. Και ναι δε θέλω να μείνει έγκυος τώρα που είναι 7 μηνών, αλλά όταν φτάσει ενός χρόνου, ακριβώς για να είναι σε καλύτερη κατάσταση (πιο μεγάλη..).
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν το βρίσκεις και υποκριτικό εκ μέρους μας ότι θέλουμε να ελέγξουμε τους πληθυσμούς τους (που είναι τεράστιοι, πιο μεγάλοι απ' τις γεννήσεις παιδιών δεν το αρνούμαι) ενώ παράλληλα δεν κάνουμε και πολλά να ελέγξουμε ότι πλέον είμαστε 6 δις και ένας απ' τους κύριους λόγους είναι ότι πλέον ζούμε πάρα πάρα πολλά χρόνια σε σχέση με παλιά, λόγω ιατρικής κ τεχνολογίας; Θέλω να πω ότι η στείρωση δεν είναι ευχάριστη για μένα γιατί συνειδητοποιώ ότι ελέγχω το ζώο μέχρι τέτοιου σημείου έχοντας θέση εξουσίας. Δε μου αρέσει αυτή η θέση, τι να πω. Δε θα ήθελα να είμαι το pet μιας γάτας και να με στειρώσει λόγω υπερπληθυσμού ανθρώπων, όταν οι γάτες θα ζούσαν πολλά χρόνια και θα είχαν φτάσει τα 6 δις.... Τεσπα τι λέω τώρα, τα έχω χάσει λίγο...
Αν τη στειρώσω θα είναι κυρίως γι αυτό που είπα: 1)αδέσποτα in need of home 2)τα μικρά της θα στειρωθούν απ' ό,τι φαίνεται αναγκαστικά, οπότε είναι πολύ εγωιστικό να μη στειρώσω αυτήν και να στειρωθούν μετά 5 παραπάνω γάτες.... Αυτό όμως δε σημαίνει ότι χαίρομαι κιόλας!!!!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
By Pops on 15-03-13, 13:05
Κι όσον αφορά αυτό που λες περί αναπαραγωγής και γατίσιας ψυχολογίας... Φυσικά δεν είμαστε ίδιοι οι άνθρωποι και οι γάτες. Όμως αν τυχαίνει να είσαι από αυτούς που πιστεύουν στην ολότητα τής φύσης, όπως εγώ, τότε καταλαβαίνεις βλέποντας όλα τα θηλαστικά ζώα ότι το σεξ και η μητρότητα (για τα θηλυκά όπως το δικό μου) είναι ένα βασικό στοιχείο στον κύκλο τής ζωής τους. Μπορεί βέβαια μια γάτα να γεννηθεί στείρα, όπως και πολλά ζώα γεννιούνται έτσι, αλλά αν γεννηθεί κανονική τότε σίγουρα δεν είναι παράλογο αυτό που λέω... σίγουρα δεν είναι κακό γι αυτήν να γεννήσει, να γλείψει τα μικρά της, να νιώσει τη θαλπωρή και την ζεστασιά όταν είναι μαζί τους και τη βυζαίνουν, την προστασία που τους παρέχει, τα πρώτα τους παιχνιδίσματα στα οποία ανταποκρίνεται ως γάτα (δηλ. παίζει) και κυρίως ως μάνα (τα μαθαίνει)... Μπορεί αν τα χάσει τα μικρά της, μετά από 2-3 μέρες να μην τα θυμάται καν γιατί δεν αναγνωρίζει τη μυρωδιά τους, όμως αν είναι μαζί τους, και μόνο που της μοιάζουν, μυρίζουν σαν αυτή και τη βυζαίνουν φτάνει για να καταλάβεις ότι όσο ζώο κι αν είναι, όσο γάτα κι αν είναι, ε σίγουρα έχει συναισθήματα. Και συγχώρεσέ με που το λέω αλλά νομίζω πολλάκις τα ζώα έχουν πολλά και βαθιά συναισθήματα και τα δείχνουν, σε αντίθεση με τους ανθρώπους που τα καταπιέζουν ή τα έχουν αντικαταστήσει με τυπικότητες και ευπρέπειες και βλακείες.....
Αυτή είναι η γνώμη μου που μπορεί να είναι και λάθος. Πάντως ας πούμε ότι η στείρωση είναι δυσάρεστη αλλά απαραίτητη... Όχι όμως ότι είναι κι ευχάριστη....
By Elko on 15-03-13, 13:10

Pops μου,

καταλαβαίνω πως νιώθεις, όμως έχω κάποιες ενστάσεις.Τους πληθυσμούς και τα ζώα εν γένη τους ελέγχουμε ήδη εδώ και δεκάδες χιλιάδες χρόνια προς όφελός μας. Είτε για τροφή, είτε για άλλους λόγους. Υπάρχει κάτι που λέγεται εξέλιξη και πυραμίδα στη φύση, και καλώς ή κακώς ο άνθρωπος είναι εκεί πάνω πάνω. Το να προστατεύουμε τη φύση και τα ζώα δεν το κάνουμε μόνο για λόγους "χίπικους" (έτσι το λέω εγώ, μην παρεξηγηθώ) αλλά και για να ζούμε οι ίδιοι καλύτερα. Σαν άνθρωπος ελέγχεις τις ζωές και τις γέννες όλων των ζώων που τρως, των μελισσών, των εντόμων και έμμεσα μπορείς να ελέγξεις με τις δραστηριότητές σου τον πληθυσμό όλων των ζώων αλλά και των φυτών. Έχεις θέση εξουσίας απέναντι στα ζώα από τη φύση σου γιατί μπορείς. Το θέμα είναι πως τη διαχειρίζεσαι...
By Elko on 15-03-13, 13:11

Συγνώμη, δεν είχα δει το τελευταίο σου μήνυμα. Και θα συμφωνήσω σε αυτο που λές: " η στείρωση είναι δυσάρεστη αλλά απαραίτητη.."
By Pops on 15-03-13, 13:35
Έχεις δίκιο, έχεις θέση "ανώτερη" γιατί μπορείς αλλά τι να σου πω, ίσως επειδή είμαι γυναίκα, ίσως επειδή παραείμαι ευαίσθητη σε κάποια πράγματα, νιώθω άσχημα που πρέπει να πάρω τέτοια απόφαση. Ευτυχώς βρίσκω άλλοθι/δικαιολογίες/λόγους.. (αυτά που προανέφερα). Ίσως πράγματι να είναι πολύ πιο εγωιστικό να γεννήσει μια γάτα και μετά να στειρωθούν παραπάνω γατάκια απ' ό,τι να στειρωθεί μία. Μια γιαπωνέζα πετούσε τα γατάκια από ένα λόφο γιατί ήθελε η γάτα της να κάνει σεξ αλλά δεν ήθελε τα γατάκια. Κι αυτή ανώτερη θέση είχε, να πως τη διαχειρίστηκε (πολύ λάθος κατ΄εμέ). Το είχα συζητήσει με κάποιον το θέμα και μου είπε να κάνω αυτό, να τα σκοτώσω (ό,τι να 'ναι ο κόσμος..). Σκέφτομαι ότι ίσως ένα από αυτά να είναι τόσο γλυκό όμορφο κι έξυπνο και η κτηνίατρός μου να το αναπαράγει... Γιατί δηλαδή να αναπαράγονται μόνο οι ράτσες, wtf? Αν τα κάναμε όλα τέλεια, στο τέλος θα υπήρχαν μόνο ράτσες και καθόλου μιξ ζώα.. Ευτυχώς η φύση πάντα είναι ανώτερη (να βάλω εισαγωγικά εδώ;; από μας.
Στο θέμα της στείρωσης μάλλον ο άνθρωπος επεμβαίνει ορθώς. Σε άλλα θέματα μεταχείρισης ζώων, καλά.... ας μην το συζητήσουμε καν. Πλέον για να συντηρηθούμε, έχουμε γουρούνες να θηλάζουν τα γουρουνάκια τους ξαπλωμένες για όλη τους τη ζωή, χωρίς επαφή με αυτά, χωρίς καμιά κίνηση, χωρίς τίποτα... (πρόσφατα βγήκε ταινία που δείχνει διάφορα φρικ πράγματα). Πολλοί είναι κατά της γούνας γιατί υποφέρουν τα ζωάκια, αλλά τρώνε κρέας κάθε μέρα, μετά υπάρχουν και οι χορτοφάγοι, όμως κι αυτό δεν είναι υπερβολή; Υπάρχουν και οι vegan.... Κι υπάρχουν και οι χοντρότατοι αμερικανοί που τρώνε κάθε μέρα "maaac and cheeese".
Θέλω να πω, είμαστε πράγματι ανώτεροι ή απλά ισχυρότεροι; Και τι έχουμε καταλάβει για τα ζώα όταν έτσι τα μεταχειριζόμαστε;
Ξέφυγα παντελώς και συγνώμη. Για τη στείρωση, ίσως ο άνθρωπος να κάνει σωστή δουλειά (απ' τις ελάχιστες φορές πλέον).
By Pops on 15-03-13, 13:45
Και για να πω και κάτι να αποφύγω την κατάθλιψη: ανέφερες κάτι για έλεγχο των εντόμων. Πολύ θα ήθελα να ελέγξω τον πληθυσμό των κατσαρίδων!!!! Εκεί η θέση εξουσίας ίσως να με ικανοποιούσε, αν και τις προάλλες που μπήκε μια μέσα (απ' το μπαλκόνι, φαντάσου τι πρόβλημα θα έχουμε το καλοκαίρι...) τη σκότωσα μεν με χημικό πόλεμο, αφού τσίριξα και με άκουσε όλο το τρίγωνο (δβζ.: τετράγωνο χιχι..) και η γάτα μου έπαθε σοκ απ' τις φωνές (!!), αλλά μετά τη λυπόμουνα ... Πάντως επειδή οι κατσαρίδες είναι πάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολλές και πολλαπλασιάζονται συνέχεια και είναι κι απαίσιες (υποκειμενισμός φουλ...) και βρωμερές και τρισάθλιες, πολύ θα ήθελα να της στειρώναμε!!!!
Ερώτηση: γιατί οι γάτες κυνηγάνε και τρώνε μύγες, αλλά δεν ασχολούνται με κατσαρίδες....;;;;
By Pops on 15-03-13, 13:48

Να σε ρωτήσω κάτι: είδα τη φωτό σου με τα γατάκια, να τα χαίρεσαι Εσύ λοιπόν τις δικές σου γάτες τις έχεις στειρώσει; Θηλυκές είναι ή αρσενικές; Παρατήρησες καμιά διαφορά μετά στη συμπεριφορά τους; Σ'ευχαριστώ και συγνώμη αν ξέφυγα πριν εντελώς απ' το θέμα...
By Elko on 15-03-13, 13:49

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Demetra, kalypso50, Sophie_Perla

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους