Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,738 εγγεγραμμένα μέλη και 714,550 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 259 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By aiorasky on 26-05-07, 13:33
Οι λογοι που στηρωνει ο κοσμος τα ζωα ειναι πολλοι. ΚΑι οι πρακτικοι λογοι που σου ανεφερα
και πολλοι αλλοι λογοι.
οπως ο ελεγχος των γεννησεων και οι ασθενειες. Δεν ειναι μονο αυτος ο λογος και νομιζω αναφερθηκε.
Απλα ειναι και αυτος ενας λογος. Πολλοι που εχουν γατουλες τους αρρωστησαν και αναφερουν και αυτη τη περιπτωση.
ΚΑνενας δεν ειπε οτι στηρωνονται μονο για αυτο.
Απλα αν εχεις ενα γατακι ετσι το προφυλασεις και απο αυτο.
Η στηρωση οπως και πολλες δρασεις στο κοσμο προεκυψαν απο την αναγκη.
Πρακτικα θεματα. Η φιλοσοφηση ενως θεματος προκειπτει συνηθως μετα.

Τωρα εαν σου προκαλεσαι εντυπωση η θερμη με την οποια ο κοσμος υποστηριζει την στηρωση στο Mycat, απλα σκεψου οτι τα περισσοτερα παιδια παλευουν με τα αδεσπωτα καθε μερα.
Και γω δεν ειμαι απολυτη στο θεμα, ουτε ενοχλουμαι εαν καποιος θελει να αφησει τη γατουλα του να γεννησει, το καταλαβαινω.
Δειξε λιγο μια κατανοηση σε αυτους τους ανθρωπους που δουλευουν δουλευουν και βλεπουν αργα τα αποτελεσματα της δουλειας τους. Ξερεις γιατι γινεται αυτο; Γιατι πολλοι ανθρωποι που δεν τα στηρωνουν και τα αφηνουν να ζευγαρωνουν δεν περνουν την ευθυνη αυτης της πραξης και στο τελος αυτα τα αδεσπωτα καταληγουν σε αυτα τα παιδια απο τις φιλοζωικες που παιδευονται. Καταλαβαινεις τι γινεται σ αυτη τη χωρα;
Ειμαι σιγουρη πως εαν καποιος πολυ συνειδητα επιλεξει να αφησει τη γατουλα του να γεννησει δεν θα του πει κανεις τιποτα εδω.
Ισα ισα! Εχουμε δει πολλες χαρουμενες γεννες στο σαιτ.
Δυστυχως ομως ο κοσμος τα αφηνει να γεννανε και τα παραταει μεσα στους γκριζους δρομους της πολης!(μ αρεσε το τελευταιο...ειμαι μια ποιητρια! )
Στα λεω αυτα για να δεις περιπου πως σκεφτονται τα παιδια και περνω μια θεση λιγο πιο εξω γιατι εγω δεν υποστηριζω φανατικα την στηρωση αλλα ουτε και το αντιθετο. ΚΑτανοω την καθε επιλογη για τους λογους που εχει ο καθε ιδιοκτητης.
Αυτα!
Φιλακια!
By aiorasky on 26-05-07, 13:47
Εμενα ρε συ μια γνωστη μου, εφερε ενα γατακι απ την αλλη ακρη του κοσμου για να το παρατησει σε ενα δρομο 2 μηνες μετα. ΚΑι την ρωταω: Ρε συ γιατι δεν πηρες εν ατηλ σε μια φιλοζωικη να το παρουν και μου ειπε: Δεν το ηξερα οτι μπορω να κανω αυτο

ΚΑι σκεφτομαι εγω:Ενταξει δεν ξερει η κοπελα, το καταλαβαινω. Δεν γεννιομαστε να ξερουμε ολοκληρο καταστατικο φιλοζωικης, αλλα ειναι απλη λογικη:

Το πηρα, δεν μπορω να το κρατησω, πρεπει να βρω μια λυση.

Ποιος μας βρισκει λυσεις στα προβληματα που δεν τα καταφερνουμε; Η αποχη και η εγκαταλειψη; Αφου αν θες να καταφερεις κατι μπορεις!!!ΝΑ μην λεμε ψεμματα και τα πιστευουμε! Ενα σωρο πιο περιπλοκα ψεμματα κουβαλαμε,. να μην κοροιδευομαστε και για ενα γατακι. Ρωτας και μαθαινεις.

Το παραδειγμα το γραφω για να σου πω οτι κυκλοφορει πολυ τρελα, γενικα...το ξερεις αυτο
By aiorasky on 26-05-07, 13:52
Παιδια, γενικα ας εχει ο καθενας τη γνωμη του Χαλαρα!!!!

Ας πει τη γνωμη του ο καινουργιος της παρεας.

(ελπιζω να μην βρω εγω το μπελα μου ξανα! )
By neisseria on 26-05-07, 13:53
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πες μου, τι λόγο έχω να χρησιμοποιήσω 2 μέτρα και 2 σταθμά; Σε ξέρω κι απο χτες; Αυτό που βλέπω είναι οτι όσοι απάντησαν εριστικά, ήταν διότι εσύ απο τότε που μπήκες στο θέμα αυτό προσβάλλεις, ειρωνεύεσαι και υποτιμάς τους συνομιλητές σου. Σαφώς και δεν δικαιολογεί αυτό αντίστοιχη επίθεση απο τους άλλους, αλλά η ποσότητα των δικών σου ύβρεων σε σχέση με αυτές όοολων των άλλων μαζί είναι και πάλι μεγαλύτερη.
Όπως και να χει, παρακαλώ ΟΛΟΥΣ σας να σταματήσετε να ειρωνεύεστε το συνομιλητή σας. Και ειδικότερα εσένα neisseria.
Προφανώς έχεις αντίθετη γνώμη και σου είναι πιο εύκολο να δεις όλο αυτό το μοντέλο που περιγράφεις σε μένα. Οι απαντήσεις μου πήγαν σε συγκεκριμένα άτομα που μου απευθυνθηκαν στο ίδιο ύφος. Υπήρχε καλός διάλογος παρά τις αντίθετες απόψεις με πολλά άτομα.
Εγώ δε πρόκειται καν να ξαναπαντήσω σε ειρωνικά σχόλια αλλά και το δικό σου σχόλιο μόλις τώρα έχει σκοπό να με υποβιβάσει (όχι απαραίτητα ενσυνείδητα) αφού δεν το θεωρώ αντικειμενικό.
By aiorasky on 26-05-07, 13:57
Απαντησε βρε και σε μενα να συνεχισει η κουβεντα! ΠΕριμενω η δυστυχη!!!
By neisseria on 26-05-07, 14:05
aiorasky γενικά έχω την εντύπωση ότι πολύ εύκολα και εγώ και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα μπορούν να ισχυριστούν ότι παλεύουν κάθε μέρα με τα αδέσποτα και χίλια 2 άλλα πράγματα. Δεν θέλω να κρίνω το φιλοζωικό έργο κανενός αλλά όπως είπες και μόνο έτσι μπορώ να το δεχτώ, ότι είναι μία λύση ανάγκης και όχι έτσι όπως το διάβασα και φρίκαρα στην αρχή του άρθρου, δηλαδή ως μιας mainstream φιλοσοφίας και πρακτικής. Αν κάποιος θέλει να κάνει αγώνα δεν αφήνετε έτσι εύκολα σε βολικές πρακτικές που σε μεγαλύτερο βαθμό εξηπηρετούν τον ίδιο. Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω.
By aiorasky on 26-05-07, 14:18
ΚΑι τι να κανει καποιος ρε συ; Πως να το αντιμετωπισει αυτο; γεννες θελουν λεφτα.

Για εξηγησε μου λιγο, τι αισθηση δηλαδη πηρες; Για ποιους λογους πιστευεις υποστηριζουν καποιοι θερμα την στηρωση; Ειναι οπι λογοι περα απο τις αναγκες και τα προβληματα που υπαρχουν με τις πολλες γεννες;

Σε ρωταω γιατι νομιζω οτι κατα βαση αυτοι ειναι οι λογοι και που μιλαω με κοσμο τα ιδια πανω κατω ολοι αντιμετωπιζουν με τα αστειρωτα ζωακια τους
Με μπερδεψες λιγακι.
Τι ενοεις ακριβως;
By AGGELIKI on 26-05-07, 14:20
neisseria,οταν υπαρχουν ανθρωποι ανευθυνοι και αναισθητοι και περνουν ζωακια και μετα τα πετανε στους δρομους η στειρωση ειναι η μονη λυση.αν ο καθενας επερνε ενα ζωακι και το φροντιζε για ολη του την ζωη δεν θα υπηρχαν τοσα αδεσποτα να ζουνε ή να προσπαθησουν να ζουνε σε αθλιες συνθηκες στους δρομους,ουτε φολες απο αυτους που μισουν τα ζωα επειδη τα βλεπουν αδεσποτα.δυστυχως στη χωρα μας αλλα και αλλου υπαρχουν συνεχεια τετοια περιστατικα.
By AGGELIKI on 26-05-07, 14:22
αν παρεις μια γατα ή σκυλο και την βαζεις οποτε θελει να γενναει,τι θα κανεις τοσα γατακια?μπορει να γεννανε και 10 την φορα.αν παλι την περιοριζεις εκτος του οτι θα υποφερει και αυτη και εσυ,θα παθει καιπυομητρα και καρκινο.
By neisseria on 26-05-07, 14:33
Αρχική Δημοσίευση από aiorasky
ΚΑι τι να κανει καποιος ρε συ; Πως να το αντιμετωπισει αυτο; γεννες θελουν λεφτα.

Για εξηγησε μου λιγο, τι αισθηση δηλαδη πηρες; Για ποιους λογους πιστευεις υποστηριζουν καποιοι θερμα την στηρωση; Ειναι οπι λογοι περα απο τις αναγκες και τα προβληματα που υπαρχουν με τις πολλες γεννες;

Σε ρωταω γιατι νομιζω οτι κατα βαση αυτοι ειναι οι λογοι και που μιλαω με κοσμο τα ιδια πανω κατω ολοι αντιμετωπιζουν με τα αστειρωτα ζωακια τους
Με μπερδεψες λιγακι.
Τι ενοεις ακριβως;
Εννοώ ότι ένα στειρωμένο ζωάκι δημιουργεί πολύ λιγότερα προβλήματα στον ιδιοκτήτη του, και ο ίδιος έχει το κεφάλι του ήσυχο.Η περίοδος του οίστρου πάντα με ανησυχούσε και μ'εβγαζέ από τους ρυθμούς μου, έπρεπε να ανησυχώ συνεχώς για τους γατούλιδες. Νομίζω ότι όσο και αν το αρνούνται είναι πολύ βολικό για ότι αφορά την ησυχία τους.Χθες αργά στην έξοδο μιλούσα με μία φίλη που έχει σκύλο και είναι ειλικρινής πάντα μαζί μου. Μου είπε:"Φροντίζω το σκύλο μου,τον αγαπώ αλλά ο σκοπός ήταν να έχω παρέα και όχι να έχω ένα ζωάκι να φροντίζω.Δεν τον έχω στειρώση αλλά αν δε θα μπορούσα να τον ζευγαρώσω εύκολα θα το έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Δε καταλαβαίνω γιατί το κάνεις θέμα, οι περισσότεροι έτσι σκέφτονται!" Ακριβώς αυτό πιστεύα πριν τη ρωτήσω, και το φέρω ως παράδειγμα μόνο και όχι ότι αυτή είναι η εκπρόσωπος όλον των "κατόχων" ζώων.
By aiorasky on 26-05-07, 14:36
Εμενα δεν μου φαινεται παραλογη η φιλη σου. Οτι μπορει κανει.
By neisseria on 26-05-07, 14:41
Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
αν παρεις μια γατα ή σκυλο και την βαζεις οποτε θελει να γενναει,τι θα κανεις τοσα γατακια?μπορει να γεννανε και 10 την φορα.αν παλι την περιοριζεις εκτος του οτι θα υποφερει και αυτη και εσυ,θα παθει καιπυομητρα και καρκινο.
Είπα ότι μετά από 1-2 γέννες δε μπορώ να φέρω αντίλογο αλλά και δεν μπορώ να είμαι σύμφωνος, αλλά μόνο για τις θυλικές.Δε μου έχει τύχη θυλική γάτα να γεννήσει 10 γατάκια μαζί πότε,μέχρι 6 και μία φορά,συνήθως είχα 3-4 τη γέννα. Δε έχει σημασία αυτό.Είτε 1 είτε 10 πάλι αυξάνονται. Εγώ μιλώ με την ευκολία που αντιμετωπίζουν το θέμα και δίνουν περιθώρια να αγγίξουν μία φυσιολογική διαδηκασία τα ζωάκια.
Και το ότι στην Ελλάδα είμαστε πίσω φταίει η παιδεία,οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές οργανώσεις εξίσου.
By AGGELIKI on 26-05-07, 14:47
δεν ειναι ευκολια ειναι αναγκη.ξερεις ποσα αδεσποτα γατακια και σκυλακια εχουν μαζευτει εξω απο το σπιτι μου,εκ των οποιων πολλα θυληκα.τι να κανω? να αφησω να γεννησουν 3 σκυλια και να κανουν κουταβακια?ηδη ειχε γεννησειενα αδεσποτο 10 και ειδα και επαθα να τα δωσω.τι να κανω?ηδη εχουν μαζευτει5 σκυλια αν οι γειτονες δουν και καμια 20αρια κουταβια απο αυτα τι νομιζεις οτι θα γινει?θα τα φολιασουν σιγουρα.δεν υπαρχουν περιθωρια για γεννες!
By neisseria on 26-05-07, 14:49
Εμενα δεν μου φαινεται παραλογη η φιλη σου. Οτι μπορει κανει.
Ο τρόπος που το ανέφερε είναι πολύ κυνικός και έτσι το αντιμετωπίζουν όλοι.Για την ίδια προσωπικά έχω τις ενστάσεις μου ότι στο τέλος θα μπορούσε να το κάνει αλλά η κυνικότητα αυτή κάνει κάτι τόσο βάρβαρο να φαίνεται τόσο απλό.Επίσης δείχνει ότι οι περισσότεροι δε θέλουν να προσπαθήσουν να το παλέψουν όπως έκανες εσύ αλλά πέρνουν την απόφαση πριν δοκιμάσουν. Αυτό σημαίνει κάθομαι στη πολυθρόνα και αποφασίζω να μη μετακινηθώ.Η φιλοσοφία του καναπέους του κινήματος του "γιατηνπαρτημουκισμου".
By neisseria on 26-05-07, 14:54
δεν ειναι ευκολια ειναι αναγκη.ξερεις ποσα αδεσποτα γατακια και σκυλακια εχουν μαζευτει εξω απο το σπιτι μου,εκ των οποιων πολλα θυληκα.τι να κανω? να αφησω να γεννησουν 3 σκυλια και να κανουν κουταβακια?ηδη ειχε γεννησειενα αδεσποτο 10 και ειδα και επαθα να τα δωσω.τι να κανω?ηδη εχουν μαζευτει5 σκυλια αν οι γειτονες δουν και καμια 20αρια κουταβια απο αυτα τι νομιζεις οτι θα γινει?θα τα φολιασουν σιγουρα.δεν υπαρχουν περιθωρια για γεννες!
Στην αναγκη η στείρωση του θυλικού αρκεί ή στην έσχατη η αγγειεκτομή του αρσενικού. Τη μικρότερη δυνατή παρέμβαση. Αν κάτσουμε και το σκεφτούμαι υπάρχει τρόπος να λύσουμε το γόρδιο δεσμό χωρίς το σπαθί.
By AGGELIKI on 26-05-07, 14:56
και ποια ειναι αυτη η λυση που δεν στειρωνεις με το σπαθι αλλα δεν γεννανε κιολας?δεν μου την λες μπας και γλιτωσω απο τοσα εξοδα που εχω κανει να στειρωνω τα αδεσποτα που πετανε οι αλλοι στο δρομο??
By neisseria on 26-05-07, 14:59
και ποια ειναι αυτη η λυση που δεν στειρωνεις με το σπαθι αλλα δεν γεννανε κιολας?δεν μου την λες μπας και γλιτωσω απο τοσα εξοδα που εχω κανει να στειρωνω τα αδεσποτα που πετανε οι αλλοι στο δρομο??
Σου είπα παραπάνω,δε με προσέχεις.
By aiorasky on 26-05-07, 15:00
Σιγουρα αλλα αυτη η γυναικα μπορει να ξερει μεχρι που μπορει να φτασει. ΚΑι γιαυτο να επιλεγει εξ αρχης τι θα κανει. Το υφος της κανει τη διαφορα, κατι που το ειδες εσυ και μπορεις να κρινεις.Και μενα δεν μου αρεσει η αναισθησια αλλα ακομη και εαν προσπαθησεις και ακομη και εαν γεννησει η γατουλα σου, πολυ φοβαμαι οτι παλι στη στηρωση καταληγεις.

Ναι ο κυνισμος ειναι επικινδυνο πραγμα.
αλλα πολλοι ανθρωποι λογο μεγαλης εμπειριας και επαφης με τα ζωα το προτεινουν εξ αρχης γιατι η αλλες διαδικασιες ειναι δυσκολες.Δεν ειναι απο αναισθησια αλλα απο εμπειρια.
Πολλα παιδια που προτεινουν τη στηρωση τα γατακια τους γεννησαν, ειδαν τις δυσκολιες και γιαυτο το προτεινουν.
Εδω ειμαστε ολοι να το διαψευσουμε.
αλλα σου λεω εγω το παλευα μερα νυχτα να βρω μια λυση και αλλη λυση δεν υπηρχε.Δυστυχως.
Μονο εαν εφευγα απ το σπιτι, επιαρνα δανειο γι αβρω μια μονοκατοικια την οποια θα επρεπε να επιλεξω μακρυα απο τα αυτοκινητα , μακρυα απο δρομο, αρα θελω και αυτοκινητο....και..και...και...
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:00
μπορεις να μου δειξεις που,δεν καταλαβαινω.
By aiorasky on 26-05-07, 15:01
Τωρα εαν καποιος προτεινει στηρωση λογο κυνικης διαθεσης ή δεν ενδιαφερεται να εξεταζει σε καθε περιπτωση τους παραγοντες μιας επιλογης, προβλημα του.

Αυτος θα ζει με το κομπλεξ του, μην σκας εσυ. Ο καθενας μεσα του βαθεια ξερει ακριβως για ποιους λογους το επιλεγει και το προτεινει
By neisseria on 26-05-07, 15:05
Σιγουρα αλλα αυτη η γυναικα μπορει να ξερει μεχρι που μπορει να φτασει. ΚΑι γιαυτο να επιλεγει εξ αρχης τι θα κανει. Το υφος της κανει τη διαφορα, κατι που το ειδες εσυ και μπορεις να κρινεις.Και μενα δεν μου αρεσει η αναισθησια αλλα ακομη και εαν προσπαθησεις και ακομη και εαν γεννησει η γατουλα σου, πολυ φοβαμαι οτι παλι στη στηρωση καταληγεις.

Ναι ο κυνισμος ειναι επικινδυνο πραγμα.
αλλα πολλοι ανθρωποι λογο μεγαλης εμπειριας και επαφης με τα ζωα το προτεινουν εξ αρχης γιατι η αλλες διαδικασιες ειναι δυσκολες.Δεν ειναι απο αναισθησια αλλα απο εμπειρια.
Πολλα παιδια που προτεινουν τη στηρωση τα γατακια τους γεννησαν, ειδαν τις δυσκολιες και γιαυτο το προτεινουν.
Εδω ειμαστε ολοι να το διαψευσουμε.
αλλα σου λεω εγω το παλευα μερα νυχτα να βρω μια λυση και αλλη λυση δεν υπηρχε.Δυστυχως.
Μονο εαν εφευγα απ το σπιτι, επιαρνα δανειο γι αβρω μια μονοκατοικια την οποια θα επρεπε να επιλεξω μακρυα απο τα αυτοκινητα , μακρυα απο δρομο, αρα θελω και αυτοκινητο....και..και...και...
Είναι δύσκολο σε διαμέρισμα και το γνωρίζω αυτό από τα φοιτιτικά μου χρόνια. Δε μπορώ εσένα προσωπικά να σε κατηγορίσω, έκανες ότι μπορούσες. Αν έμενες σε μονοκατοικία όμως θα ήταν θλιβερό να φτάσεις σ'αυτη τη λύση
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:07
Αρχική Δημοσίευση από neisseria
. Μου είπε:"Φροντίζω το σκύλο μου,τον αγαπώ αλλά ο σκοπός ήταν να έχω παρέα και όχι να έχω ένα ζωάκι να φροντίζω.Δεν τον έχω στειρώση αλλά αν δε θα μπορούσα να τον ζευγαρώσω εύκολα θα το έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Δε καταλαβαίνω γιατί το κάνεις θέμα, οι περισσότεροι έτσι σκέφτονται!" Ακριβώς αυτό πιστεύα πριν τη ρωτήσω, και το φέρω ως παράδειγμα μόνο και όχι ότι αυτή είναι η εκπρόσωπος όλον των "κατόχων" ζώων.

εγω δεν συμφωνω με την φιλη σου,δεν ειναι αυτος ο λογος που πιστευω οτι πρεπει να στειρωνω τα ζωα.αν οι ιδιοκτητες σκυλων δεν τα ζευγαρωναν ξερεις ποσα περισσοτερα αδεσποτα θα εβρισκαν ενα σπιτι?
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:09
και δειξε μου σε παρακαλω ποια ειναι η λυση να μην γεννανε χωρις να στειρωνονται.
By aiorasky on 26-05-07, 15:12
Αν η φιλη σου το ολο θεμα το προσεγκισε μονο για να εχει το κεφαλι της υσυχο και γω δεν συμφωνω.

Αλλα εαν ειπε οτι δεν μπορει να τρεχει για να το ζευγαρωσει, τοτε το δεχομαι και δεν μου φαινεται παραλογο. Ετσι το καυταλαβα ααρχικα. Τωρα λιγο διαφορετικο μου φαινεται που το διαβαζω. Αλλα ναι, για πες πως γινεται να υπαρχει και αλλος τροπος;
By neisseria on 26-05-07, 15:12
μπορεις να μου δειξεις που,δεν καταλαβαινω.
Από την αρχή των δημοσιέυσεων, είπα ότι σε έσχατη περίπτωση χωρίς να το έκανα εγώ θα δεχόμουν μετά από 1-2 γέννες να στειρωθεί το θυλικό.Ποτέ το αρσενικό! Και η μόνη στείρωση που επιρεάζει στο ελάχιστο το αρσενικό είναι η αγγειεκτομή.
Από εκεί και πέρα για τα αδέσποτα και τις εγκαταλείψεις πρέπει να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία με την εφαρμογή των ήδη υπαρχών νόμων που δε γίνεται ποτέ αλλά και την θέσπιση πιο αυστηρών.
By aiorasky on 26-05-07, 15:14
Τι ειναι η αγγειεκτομή;

Α και κατι ακομα: Ρε συ, ποσοι ανθρωποι ζουν σε μονοκατοικιες, ποσοι σε πολυκατοικιες; Αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και πολλοι στις μονοκατοικιες...
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:15
συγνωμη αλλα η στειρωση στο θηλυκο δεν θα γινει με νυστερι? και γιατι τοσο αρνητικος στον ευνουχισμο του αρσενικου? ασε απανταω εγω.επειδη εισαι αντρας και νομιζεις οτι ο σκυλος θα καταλαβει και θα τον πειραξει που θα ευνουχηθει.
By neisseria on 26-05-07, 15:15
Αν η φιλη σου το ολο θεμα το προσεγκισε μονο για να εχει το κεφαλι της υσυχο και γω δεν συμφωνω.

Αλλα εαν ειπε οτι δεν μπορει να τρεχει για να το ζευγαρωσει, τοτε το δεχομαι και δεν μου φαινεται παραλογο. Ετσι το καυταλαβα ααρχικα. Τωρα λιγο διαφορετικο μου φαινεται που το διαβαζω. Αλλα ναι, για πες πως γινεται να υπαρχει και αλλος τροπος;
Απλά να προσπαθήσουμε λίγο ακόμη χωρίς να τα παρατάμε επειδή ξεβολευόμαστε.
By aiorasky on 26-05-07, 15:19
συγνωμη αλλα η στειρωση στο θηλυκο δεν θα γινει με νυστερι? και γιατι τοσο αρνητικος στον ευνουχισμο του αρσενικου? ασε απανταω εγω.επειδη εισαι αντρας και νομιζεις οτι ο σκυλος θα καταλαβει και θα τον πειραξει που θα ευνουχηθει.

ενταξει, οσο ναναι το δικο μας φυλο μας τρομαζει πιο πολυ γιατι ταυτιζομαστε.

εδω σε μενα στο σπιτι, ολοι οι αντρες κοιταζουν συνεχεια τον Φελιξ και τον λυπουνται και οι γυναικες την Οπρα!
By neisseria on 26-05-07, 15:20
Αλλάζει τη συμπεριφορά του, αυτό είναι σίγουρο. Ούτε με τη θυλικιά συμφωνώ αλλά στην έσχατη λύση δε μπορώ να διαφωνίσω κιόλας. Έστω αν δε θέλουμε να έχουμε ούτε μία θυλική στείρα να αρχίσουμε να κάνουμε αγγειεκτομές που δεν επιρεάζουν τις φυσικές ορμές των ζώων και κυρίως την συμπεριφορά τους. Έπίσης ανέφερα το χάπι αλλά για τον λόγο ότι ευθύνεται για την εμφάνηση καρκίνου σε κάποιες περιπτώσεις δε το χρησημοποιώ ούτε αυτό.
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:23
εχω στειρωσει πολλα ζωακια αρσενικα και θηλυκα,γατες και σκυλους αλλα πραγματικα δεν αλλαξε καθολου η συμπεριφορα τους,ισα ισα που δεν ερχοντουσαν γεματα αιματα και γραντζουνιες.

και πες τι ειναι η αγγειεκτομη?ειναι αυτο που μπορει να ζευγαρωσει αλλα οχι να μεινει εγκυος?νομιζω αυτο εχει καποιες παρενεργειες.
By neisseria on 26-05-07, 15:31
Τι ειναι η αγγειεκτομή;

Α και κατι ακομα: Ρε συ, ποσοι ανθρωποι ζουν σε μονοκατοικιες, ποσοι σε πολυκατοικιες; Αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και πολλοι στις μονοκατοικιες...
Έχω χάσει τη μπάλα και δε προλαβαίνω να απαντήσω. Το είπα χθες αφότου βγήκες,ορίστε το copy paste.

Η γνωστή αγγειεκτομή ή αλλιώς αφαίρεση του σπερματικού πόρου η οποία σε μεγάλο ποσοστό δεν είναι αναστρέψιμη αν θέλει να επανέλθει ο άνδρας στο μέλλον. Έχει εφαρμοστεί σε γάτες αλλά κοστίζει. Στον άνδρα δεν επιρεάζει την σεξουαλική του λειτουργεία και υπάρχει μία μόνο παρενέργεια κάτω του 0,1%... παραφροσύνη από την επίθεση των αντισωμάτων που καταστρέφουν τα σπερματοζωάρια στο αίμα (φθάνουν εκεί από την απορρόφιση τους αφού δεν φθάνουν ποτέ στο σπερματικό υγρό που ελευθερώνεται) στον εγκέφαλο. Δε ξέρω κατά πόσο υπάρχουν παρόμοιες παρενέργειες στις γάτες αλλά υπάρχουν σε πολλές χώρες γραφεία που κατέχουν τέτοιες γάτες και εξηπηρετούν κατόχους θυλικών γάτων που έχουν προβλήματα οίστρου.
By neisseria on 26-05-07, 15:39
εχω στειρωσει πολλα ζωακια αρσενικα και θηλυκα,γατες και σκυλους αλλα πραγματικα δεν αλλαξε καθολου η συμπεριφορα τους,ισα ισα που δεν ερχοντουσαν γεματα αιματα και γραντζουνιες.

και πες τι ειναι η αγγειεκτομη?ειναι αυτο που μπορει να ζευγαρωσει αλλα οχι να μεινει εγκυος?νομιζω αυτο εχει καποιες παρενεργειες.
Κοίτα και οι άνδρες για τις γυναίκες έρχονται με αίματα και γραντζουνιές πολλές φορές,υποφέρουν,χάνουν τη δουλειά τους,την ησυχία τους, γίνονται για λύπηση κτλ (το ίδιο συμβαίνει με άλλες μορφές και στις γυναίκες), θα ήταν συνετό να σκεφτούμαι το ίδιο πράγμα; Η βία δεν είναι προνόμιο των ζώων,εγώ όταν μαλώνουν οι γάτοι μου τους αφήνω ως ένα σημείο,όχι από ευχαρίστηση αλλά γιατί έξω στην αυλή (έξω στην κοινωνία όπως λένε οι δάσκαλοι στα παιδιά) τους περιμένει μια ζούγκλα και πρέπει να ξέρουν πως να προστατευτούν. Όταν ο Σαμτάκος ήταν πιο μικρός και μόνος πήγε να παίξει στη βόλτα του στην αυλή με μία γάτα η οποία του επιτέθηκε και εκείνος σοκαρίστηκε γιατί δεν είχε ξαναντιμετωπίση κάτι τέτοιο με τόση αγάπη γύρω του.Αυτά είναι άσχετα,τα αναφέρω ως "ότι θυμάμαι χαίρομαι"
Για την αγγειεκτομή είπα παραπάνω τι είναι και τι παρενέργεια έχει στον άνθρωπο.
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:39
ειναι δυνατον να το κανω αυτο σε τοσα αδεσποτα που στειρωνω και φροντιζω ηδη? τι μου λες τωρα και εκτος αυτου εφοσον εχει και παρενεργεια οσο μικρη και αν ειναι δεν θα ηθελα να το διακυνδινεψω.και αυτα ας τα κανει καποιος που εχει 1 δικο του και δεν ενδιαφερετε να βοηθησει και να φροντισει αλλα αδεσποτα.
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:42
Κοίτα και οι άνδρες για τις γυναίκες έρχονται με αίματα και γραντζουνιές πολλές φορές,υποφέρουν,χάνουν τη δουλειά τους,την ησυχία τους, γίνονται για λύπηση κτλ (το ίδιο συμβαίνει με άλλες μορφές και στις γυναίκες), θα ήταν συνετό να σκεφτούμαι το ίδιο πράγμα; Η βία δεν είναι προνόμιο των ζώων,εγώ όταν μαλώνουν οι γάτοι μου τους αφήνω ως ένα σημείο,όχι από ευχαρίστηση αλλά γιατί έξω στην αυλή (έξω στην κοινωνία όπως λένε οι δάσκαλοι στα παιδιά) τους περιμένει μια ζούγκλα και πρέπει να ξέρουν πως να προστατευτούν. Όταν ο Σαμτάκος ήταν πιο μικρός και μόνος πήγε να παίξει στη βόλτα του στην αυλή με μία γάτα η οποία του επιτέθηκε και εκείνος σοκαρίστηκε γιατί δεν είχε ξαναντιμετωπίση κάτι τέτοιο με τόση αγάπη γύρω του.Αυτά είναι άσχετα,τα αναφέρω ως "ότι θυμάμαι χαίρομαι"
Για την αγγειεκτομή είπα παραπάνω τι είναι και τι παρενέργεια έχει στον άνθρωπο.
το θεμα ειναι ομως οτι δεν αλλαζει η συμπεριφορα τους προς το χειροτερο,επειδη ειπες παραπανω οτι αλλαζει η συμπεριφορα τους.
By neisseria on 26-05-07, 15:43
ειναι δυνατον να το κανω αυτο σε τοσα αδεσποτα που στειρωνω και φροντιζω ηδη? τι μου λες τωρα και εκτος αυτου εφοσον εχει και παρενεργεια οσο μικρη και αν ειναι δεν θα ηθελα να το διακυνδινεψω.και αυτα ας τα κανει καποιος που εχει 1 δικο του και δεν ενδιαφερετε να βοηθησει και να φροντισει αλλα αδεσποτα.
δε το λέω προσπωπικά σε σένα,απλά λέω ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις γενικώς.
By neisseria on 26-05-07, 15:46
το θεμα ειναι ομως οτι δεν αλλαζει η συμπεριφορα τους προς το χειροτερο,επειδη ειπες παραπανω οτι αλλαζει η συμπεριφορα τους.
Έχω ακούσει πολλές ιστορίες και απόψεις πάνω σ'αυτό. Το θέμα είναι ότι αλλάζει η φύση του ζώου και δε είναι μόνο το θέμα της επιθετικότητας κατά το ζευγάρωμα. Επίσης σαν πράξη είναι βάρβαρη.
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:53
με την κατασταση που επικρατει στην χωρα μας δεν γινεται να μην στειρωσεις τα ζωα,πολλα αδεσποτα στους δρομους και λιγοι να τα φροντιζουν.απο το να γεννιουνται στο δρομο δεκαδες ζωακια και να τα σκοτωνουν τα αμαξια ή οι φολες χιλιες φορες η στειρωση.η λυση ειναι αυτη.εχει τις λιγοτερες για να μην πω μηδενικες παρενεργειες και βοηθαμε στο προβλημα με τα αδεσποτα ζωα.γιατι αν καθε ιδιοκτητης δεν αφηνε το ζωο του να γενναει πολλα απο τα ζωακια που περιμενουν στα κλουβια φιλοζωικων οργανωσεων ή στους δρομους θα βρισκαν σπιτι!
By AGGELIKI on 26-05-07, 15:58
Έχω ακούσει πολλές ιστορίες και απόψεις πάνω σ'αυτό. Το θέμα είναι ότι αλλάζει η φύση του ζώου και δε είναι μόνο το θέμα της επιθετικότητας κατά το ζευγάρωμα. Επίσης σαν πράξη είναι βάρβαρη.
ειναι βαρβαρη?και δεν ειναι βαρβαρο που πολλοι πετανε στα σκουπιδια νεογγενητα ζωακια επειδη δεν τα θελουν αλλα ουτε πανε να στειρωσουν το ζωο τους?και δεν ειναι βαρβαρο τοσες φολες που πετανε για να τα σκοτωσουν και δεν ειναι βαρβαρο που πολλοι τα πατανε στους δρομους επιτειδες?
By neisseria on 26-05-07, 16:02
ειναι βαρβαρη?και δεν ειναι βαρβαρο που πολλοι πετανε στα σκουπιδια νεογγενητα ζωακια επειδη δεν τα θελουν αλλα ουτε πανε να στειρωσουν το ζωο τους?και δεν ειναι βαρβαρο τοσες φολες που πετανε για να τα σκοτωσουν και δεν ειναι βαρβαρο που πολλοι τα πατανε στους δρομους επιτειδες?
Επείδη ακριβώς όλα αυτά που είπες είναι βάρβαρα δε θα απαντήσουμε με εξίσου βάρβαρο τρόπο. Νομίζω ότι έχουμε φτάσει στο σημείο που είτε ανακυκλώνουμε τις δημοσιεύσεις,είτε αρχίζω και βιώνω deja vu.
By AGGELIKI on 26-05-07, 16:06
Επείδη ακριβώς όλα αυτά που είπες είναι βάρβαρα δε θα απαντήσουμε με εξίσου βάρβαρο τρόπο. Νομίζω ότι έχουμε φτάσει στο σημείο που είτε ανακυκλώνουμε τις δημοσιεύσεις,είτε αρχίζω και βιώνω deja vu.
με αυτο θελω να πω οτι η στειρωση δεν ειναι βαρβαρη.ειναι μια επεμβαση που βοηθαει στο προβλημα των αδεσποτων ζωων.και επειδη δεν θα αλλαξεις γνωμη ουτε και εγω γιατι εχω πολλα αδεσποτα να φροντιζω απο αυτους που τα πετανε και ξερω πολυ καλα το προβλημα,σταματαω την συζητησει γιατι πρεπει να παω να τα ταισω,γεια.
By ladycat on 26-05-07, 18:39
Τι να πω εγω παλι δεν ειμαι τοσο πεπεισμενη οτι κανεις καλο στα ζωα σου με το να τα αφηνεις αστειρωτα α κ κατι ακομη εαν τους κανεις καμια εξεταση αιματος κ εχουν F.I.V να ξερεις οτι σε συντομο χρονικο διαστημα δεν θα υπαρχουν στο λεω εγω ατο γιατι καποτε ειχα τις δικες σου αποψεις κ οταν διαβασα κ εμαθα ηταν ηδη αργα ο γατος μου ειναι φορεας του F.I.V. κ πιστεψε με νιωθω απολυτα υπευθυνη εγω ια αυτο κ δεν ξερω πως μπορει να εξελιχθει τεσπα δεν θα σου αλλαξουμε εμεις τα μυαλα αλλα ελπιζω να μην σου συμβει κατι τοσο κακο
By ψωρόγατο on 26-05-07, 21:59
Ερώτηση: Αν λέω-αν ζούσαμε σε αυτόν τον κόσμο που εσύ λες,οι θηλυκές 1-2 γέννες και μετά στείρωση και οι αρσενικοί ‘ελευθέρας’ και πες οτι τα αρσενικά είναι περισσότερα απο τα θηλυκά (τα θηλυκά όταν στειρώνοντε δεν νοιώθουν την αναγκή να ζευγαρώσουν πια), τι θα κάνουν τα αρσενικά με τις ορμές τους; Αυτά κάποια στιγμή δεν θα υποφέρουν;
By Ismini on 27-05-07, 01:20
Επειδη κάποια πράγματα λέγονται καλύτερα ετσι

Το βιβλίο των γάτων
ΕΥΝΟΥΧΟΣ
Δε λέω τ'ονομά του, γιατί ντρέπομαι.
Ηταν ο πιο λεβέντης γάτος της γειτονιάς,
τον έφθειραν ο πόλεμος κι ο έρωτας.
Μήνες ολόκληρους, χωρίς φαΐ και ύπνο,
γύριζε κουρέλι απ'τις πληγές.
-Αν δεν τον κόψετε, δε θα ζήσει, είπε ο γιατρός.

Τώρα είναι άλλος. Απόμακρος, γαλήνιος,
μεγαλόπρεπος πάντα, ολύμπιος αλλά
θεατής. Βλέπει να σφάζονται
αδιάφορος. Τρώει, συλλογίζεται, κοιμάται.

Κι εγώ που πήρα, γι'αυτόν, την απόφαση
δέκα φορές τη μέρα χαίρομαι, και δέκα λυπάμαι.

Η συζητηση αυτη γινεται εχει ξαναγίνει εδώ.
By aretha on 27-05-07, 07:34
Να σε ποια ζωή είναι καταδικασμένα τα χιλιάδες γατάκια που γεννιούνται κάθε χρόνο, επειδή ορισμένοι είναι "πολύ άντρες" για να συναινέσουν στη στείρωση των ζώων τους, εθελοτυφλώντας στη σκληρή πραγματικότητα την οποία διαιωνίζουν
By ψωρόγατο on 29-05-07, 14:39
<<Την μόνη γάτα που έχω στειρώσει είναι μία γάτα αδέσποτη που την τάιζα, δικό μου γατί δεν έχω στειρώσει ποτέ. Η Μαρίκα μου παραμένει αστείρωτη γιατί θέλω πρώτα να κάνει μια γέννα και μετά. Την έχω φέρει σε επαφή με γάτο μέρες που ζήταγε (3 φορές) αλλά δεν έχει μείνει έγκυος. Έχω μιλήσει με τον κτηνίατρο μου και συμφωνεί μαζί μου, πιστεύω με το να γίνει μάνα ολοκληρώνετε ο χαρακτήρας της. Με τα αρσενικά έχω άλλη άποψη, πιστεύω ότι πρέπει να στειρώνονται λίγο πριν ζητήσουν και όταν πια έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη των γεννητικών τους οργάνων για να μην έχουν στο μέλλον προβλήματα με αυτά. >>

Αυτή ήταν η άποψη μου πριν γνωρίσω τον Πίπι. Ο Πίπις ήταν ένα αρσενικό γατάκι που το βρήκε ο γείτονας μου και το υιοθέτησε. Ήταν περίπου 1 ½ χρόνων, ήταν πολύ ήρεμος και φαινόταν ότι κάποιος σίγουρα τον έχει παρατήσει-διώξει από το σπίτι του. Όταν μια μέρα βρέθηκε χτυπημένος, ο γείτονας είπε «άστο κι όπου βγει», δηλαδή σίγουρο θάνατο. Το να βλέιπεις ένα γατί να σέρνεται γιατί το είχαν χτυπήσει στην πλάτη και το κεφάλι (δεν είχε εξωτερικά τραύματα, διάγνωση κτηνιάτρου) και να κάνει εμετό ακόμα και το νερό που πίνει δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο, και μάλιστα την ώρα που η μάνα μου ψυχορραγούσε στο νοσοκομείο. Πήγα τον Πίπι με δικά μου έξοδα στον κτηνίατρο (τον εφημερεύοντα, ο δικός μου έλειπε εκτός πόλης) γιατί νόμιζα οτι πεθαίνει, για να του κάνει ευθανασία να μην βασανίζεται. Η διάγνωση του γιατρού ήταν όμως ότι το γατί έχει πατηθεί στην πλάτη και ταυτόχρονα έχει φάει κλώτσια στο κεφάλι και γι’αυτό έκανε και επιληπτικές κρίσεις, και ότι με σωστή φαρμακευτική αγωγή έχει μεγάλες πιθανότητες να επανέλθει. Η απάντηση του γείτονα ήταν «ευθανασία». Ο κτηνίατρος προσπαθούσε να τον πείσει για το αντίθετο, αλλά ο γείτονας δεν είχε το χρόνο ούτε τα χρήματα για να σπαταλήσει, ήταν απλά ένα γατί. Δεν έχω ακόμα συγχωρήσει τον εαυτό μου που δεν είχα τη δύναμη να προσπαθήσω καν. Σε αυτόν τον κόσμο εγώ προσωπικά δεν θα αφήσω να έρθουν άλλα γατάκια στον κόσμο από τη δικιά μου γάτα, ξέροντας ότι μπορεί να υιοθετηθούν από ανθρώπους που όταν θα έρθουν τα δύσκολα δεν θα προσπαθήσουν καν. Γιατί, όπως προείπαμε, τα ζώα δεν είναι μπιμπελό, είναι ψυχούλες και μας έχουν εμπιστευτεί να τα προστατεύσουμε. Αυτό κάνω κι εγώ με τη στείρωση.
By rotonda on 29-05-07, 14:49
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Τώρα είναι άλλος. Απόμακρος, γαλήνιος,
μεγαλόπρεπος πάντα, ολύμπιος αλλά
θεατής. Βλέπει να σφάζονται
αδιάφορος. Τρώει, συλλογίζεται, κοιμάται.

Κι εγώ που πήρα, γι'αυτόν, την απόφαση
δέκα φορές τη μέρα χαίρομαι, και δέκα λυπάμαι.
Πολύ ποιητικό. Και απίστευτα ανθρωποκεντρικό. Ο "ποιητής" εκφράζει -επιτυχημένα, είναι η αλήθεια- τι θα ένιωθε ο ίδιος αν κάποιος τον στείρωνε.
By Ismini on 30-05-07, 09:29
Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Πολύ ποιητικό. Και απίστευτα ανθρωποκεντρικό. Ο "ποιητής" εκφράζει -επιτυχημένα, είναι η αλήθεια- τι θα ένιωθε ο ίδιος αν κάποιος τον στείρωνε.
Μα και η στείρωση για καλό σκοπό ανθρωποκεντρική δεν είναι?
Εμείς αποφασίζουμε όχι οι γάτες...
By chrisidor on 05-06-07, 00:31
Πω πω.... τώρα είδα αυτή τη συζήτηση και ομολογώ μου ήρθε κάπως
Αχ βρε παιδιά, ειλικρινά λυπάμαι,λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που ενώ δείχνουν ότι νοιάζονται για τα ζώα στην πραγματικότητα ευθύνονται κατά μεγάλο μέρος για όλη αυτή την αθλιότητα που επικρατεί στη χώρα μας. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να πω, τα επιχειρήματά σας με κάλυψαν και θα ήταν κουραστικό να τα επαναλάβω. Αν το πρόβλημα που απασχολεί μερικούς είναι η παρέμβαση του ανθρώπου στη φύση, τους προκαλώ να ανοίξουν τα μάτια τους και να κοιτάξουν γύρω τους. Η μη στείρωση είναι η λύση;
Τώρα καταλαβαίνω γιατί ποτέ δεν θα αλλάξει η κατάσταση με τα αδέσποτα στην Ελλάδα. Κρίμα!
By neisseria on 06-06-07, 16:13
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Να σε ποια ζωή είναι καταδικασμένα τα χιλιάδες γατάκια που γεννιούνται κάθε χρόνο, επειδή ορισμένοι είναι "πολύ άντρες" για να συναινέσουν στη στείρωση των ζώων τους, εθελοτυφλώντας στη σκληρή πραγματικότητα την οποία διαιωνίζουν
Μου αρέσει που θέτεις θέμα "ανδρισμού" σε άσχετα ζητήματα. Τσούκου τσούκου πετάς και καμιά προσβολή για να νιώθεις ότι είσαι ο Klark Kent της γατοκοινότητας, "δημοσιογραφός" του mycat.gr και Superman που κυνηγά τους Lex Luthor που κρύβουν τα "καημένα" αστείρωτα ζώα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Demetra, kalypso50, Sophie_Perla

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους