Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,573 εγγεγραμμένα μέλη και 712,075 μηνύματα σε 21,918 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By ladycat on 06-06-07, 23:05
[QUOTE=neisseria;55562]Μου αρέσει που θέτεις θέμα "ανδρισμού" σε άσχετα ζητήματα. Τσούκου τσούκου πετάς και καμιά προσβολή για να νιώθεις ότι είσαι ο Klark Kent της γατοκοινότητας, "δημοσιογραφός" του mycat.gr και Superman που κυνηγά τους Lex Luthor που κρύβουν τα "καημένα" αστείρωτα ζώα.[/QUOTEκοιτα να δεις το εχεις παρατραβηξει το θεμα με την στειρωση κ επειδη με εχεις ζαλισει με τα δικασου γατια μπορεις να κανεις οτι θελεις με αυτα που φροντιζουμε ολοι εδω αστο σαιτ δεν σου ζητηθηκε βοηθεια.Επομενως εγω λεω να στειρωσω την θυλικια μου που εχω απο εξω απο το σπιτι για να μην ταλαιπωρειτε με τις γεννες κ νιωθει την κακια του κοσμου οταν μερικοι απανθρωποι κ αηδιαστικοι τυποι της πατανε τα γατια στο καδο των σκου[πιδιων αυτα
By vicki v. on 06-06-07, 23:33
Αρχική Δημοσίευση από neisseria
Αν η φύση ήθελε τα ζώα μας να είναι στείρα θα το έκανε από μόνη της.
Χαίρεται. Θα ήθελα να σου υπενθυμίσω πως ούτως ή άλλως η κατάσταση των 'κατοικίδιων' σήμερα είναι αφύσικη. Δεν είναι η φύση της γάτας να εξαρτάται για το φαγητό της από τον άνθρωπο, ούτε να πηγαίνει για την ανάγκη της στην αρωματισμένη άμμο, ούτε να κοιμάται στα παπλώματα. Επίσης δεν είναι στη φύση, τα γατιά να σκοτώνονται από φόλες, ασυνείδητους οδηγούς, και κομπλεξικούς ανθρώπους.

Δεν μπορείς να μιλάς για 'φυσικό τρόπο ζωής' τη στιγμή που ο τρόπος που ζουν είναι αφύσικος γιατί εμείς φταίμε. Εμείς ευθυνόμαστε για τα αδέσποτα και τα εκατοντάδες θύματα στους δρόμους...

Αν ήμασταν σε μία απόλυτα φυσική συνύπαρξη με τα ζώα, τότε θα δεχόμουν αυτό που λες. Τότε θα ήμουν κι εγώ εντελώς αντίθετη στην επέμβαση με αυτόν τον τρόπο στη ζωή ενός ζώου.
By vicki v. on 06-06-07, 23:47
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Να σε ποια ζωή είναι καταδικασμένα τα χιλιάδες γατάκια που γεννιούνται κάθε χρόνο, επειδή ορισμένοι είναι "πολύ άντρες" για να συναινέσουν στη στείρωση των ζώων τους, εθελοτυφλώντας στη σκληρή πραγματικότητα την οποία διαιωνίζουν
Θα συμφωνήσω. Πάντα με εκπλήσσει το 'κόλλημα' που έχουν οι άνδρες με τη στείρωση των αρσενικών ζώων. Σε όλον τον πλανήτη, όχι μόνο στην Ελλάδα. Λες και είναι προέκταση του δικού τους ανδρισμού.
:cool:
By nena on 07-06-07, 08:12
Θα με αρχίσετε στις σφαλιάρες αλλά εγώ θα το πω. Και εγώ έχω πρόβλημα με τη στείρωση όλων των ζώων. Αναγνωρίζω την ανάγκη, αλλά η ιδέα δεν με ενθουσιάζει καθόλου....
By Κατερίνα on 07-06-07, 08:16
Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Θα με αρχίσετε στις σφαλιάρες αλλά εγώ θα το πω. Και εγώ έχω πρόβλημα με τη στείρωση όλων των ζώων. Αναγνωρίζω την ανάγκη, αλλά η ιδέα δεν με ενθουσιάζει καθόλου....
Nerina, νομίζω ότι οι περισσότεροι το ίδιο σκεφτόμαστε. Κανείς δεν ευνουχίζει τη γάτα/γάτο του από βίτσιο ή γιατί γουστάρει. Το κάνουμε όλοι γιατί αναγνωρίζουμε την ανάγκη να γίνει...
By anabou on 07-06-07, 09:15
Δεν νομίζω ότι κανένας από δω που έχει στειρώσει ζώο το έχει κάνει χωρίς τύψεις. Να ξύπνησε δηλαδή όλο χαρά και να είπε στον γάτο του ή στη γάτα του "Αχ τι ωραία, σήμερα θα πάμε να σου τα κόψουνε! Πόσο χαίρομαι!" ή "Σήμερα είναι μια καταπληκτική μέρα! Θα πάμε στον γιατρό θα σε εγχειρήσει και μετά θα σέρνεσαι και θα είσαι με ράμματα για κάποιες μέρες! Τέλεια!".

Ναι είναι για το καλό του αλλά κάτι φυσικό δεν είναι. Αλλά όπως είπε και η Βίκυ πολλά πράγματα στη ζωή τους όπως έχει διαμορφωθεί (είτε είναι αδέσποτα είτε κατοικίδια) είναι αφύσικα. Τα πράγματα που είναι για το καλό μας άλλωστε δεν είναι πάντα ευχάριστα για μας!

Αναγκαίο κακό θα την χαρακτήριζα τελικά !
By nena on 07-06-07, 10:19
Για να μην παρεξηγιόμαστε δεν υπονόησα ποτέ ότι την βρίσκει κανείς στειρώνοντας τα ζώα του. Είπα απλά ότι εμένα με μπλοκάρει αυτή η διαδικασία. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο και χωρίς κανένα στοιχείο κριτικής.
By ladycat on 07-06-07, 10:23
παντως εγω καθε φορα που πηγαινα καποιον απο τους γατους για στερωση ειχα παντα την λπιδα οτι θα μου τυχη κατι κ θα το αναβαλω ετσι περασαν 3 χρονια αλλα τελικα τους στειρωσα δεν εχει αλλαξει τιποτα στην συμπεριφορα τους κ εξεκολουθουν να θελον να βγαινουν εξω αυτα
By anabou on 07-06-07, 12:55
Για να μην παρεξηγιόμαστε δεν υπονόησα ποτέ ότι την βρίσκει κανείς στειρώνοντας τα ζώα του. Είπα απλά ότι εμένα με μπλοκάρει αυτή η διαδικασία. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο και χωρίς κανένα στοιχείο κριτικής.
Νερίνα ήθελα να πω ότι όλους τους μπλοκάρει η ιδέα. Κι ότι δεν είναι παράλογο αυτό που λες.
By neisseria on 07-06-07, 17:18
Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Θα συμφωνήσω. Πάντα με εκπλήσσει το 'κόλλημα' που έχουν οι άνδρες με τη στείρωση των αρσενικών ζώων. Σε όλον τον πλανήτη, όχι μόνο στην Ελλάδα. Λες και είναι προέκταση του δικού τους ανδρισμού.
:cool:
Επιτέλους ας μην κάνουμε τους ψυχολόγους εδώ μέσα και αν 1-2 άτομα έχουν ζητήματα με τους άνδρες ας μη τα φέρνουν στο forum. Στο τέλος θα ακούσουμε ότι οι άνδρες φταίνε για τα αδέσποτα... προς τα εκεί πάνε 1-2 άτομα με τις απαντήσεις τους. Είναι πολύ χαζό να προσπαθούν να αναλύσουν το θέμα με περιφερειακές συζητήσεις ψάχνοντας δικαιολογίες και επιχειρήματα προς άσχετες κατευθύνσεις.
By vicki v. on 07-06-07, 18:37
Επιτέλους ας μην κάνουμε τους ψυχολόγους εδώ μέσα και αν 1-2 άτομα έχουν ζητήματα με τους άνδρες ας μη τα φέρνουν στο forum. Στο τέλος θα ακούσουμε ότι οι άνδρες φταίνε για τα αδέσποτα... προς τα εκεί πάνε 1-2 άτομα με τις απαντήσεις τους. Είναι πολύ χαζό να προσπαθούν να αναλύσουν το θέμα με περιφερειακές συζητήσεις ψάχνοντας δικαιολογίες και επιχειρήματα προς άσχετες κατευθύνσεις.
Καταρχήν έκανα μία παρατήρηση περισσότερο γενική και όχι σε προσωπικό επίπεδο. Ελπίζω να μην έχεις τη μύγα. Και δεν κάνω τον ψυχολόγο -πως θα μπορούσα άλλωστε- . Η άποψη αυτή διαμορφώθηκε από την εμπειρία μου με ανθρώπους που δεν θέλουν να στειρώσουν τα ζώα τους...Οι άνδρες έχουν ιδιαίτερο κόλλημα. That's all.

Και σαφέστατα δεν είναι άσχετη κατεύθυνση το να αναζητείς τους λόγους που ένας άνθρωπος δεν θέλει να προχωρήσει στη στείρωση του αρσενικού γάτου...ενώ συμφωνεί με τη στείρωση των θηλυκών. Δυστυχώς έχω και στο περιβάλλον μου παραδείγματα. Γι' αυτό και επιλέγουν πάντα αρσενικά. Να είναι μεν αστείρωτα τα ζώα τους, αλλά να μην επωμίζονται τις ευθύνες των μικρών που γεννιούνται από αυτήν τους την επιλογή. Ανευθυνότητα.
By neisseria on 07-06-07, 19:03
Καταρχήν έκανα μία παρατήρηση περισσότερο γενική και όχι σε προσωπικό επίπεδο. Ελπίζω να μην έχεις τη μύγα. Και δεν κάνω τον ψυχολόγο -πως θα μπορούσα άλλωστε- . Η άποψη αυτή διαμορφώθηκε από την εμπειρία μου με ανθρώπους που δεν θέλουν να στειρώσουν τα ζώα τους...Οι άνδρες έχουν ιδιαίτερο κόλλημα. That's all.

Και σαφέστατα δεν είναι άσχετη κατεύθυνση το να αναζητείς τους λόγους που ένας άνθρωπος δεν θέλει να προχωρήσει στη στείρωση του αρσενικού γάτου...ενώ συμφωνεί με τη στείρωση των θηλυκών. Δυστυχώς έχω και στο περιβάλλον μου παραδείγματα. Γι' αυτό και επιλέγουν πάντα αρσενικά. Να είναι μεν αστείρωτα τα ζώα τους, αλλά να μην επωμίζονται τις ευθύνες των μικρών που γεννιούνται από αυτήν τους την επιλογή. Ανευθυνότητα.
Ίσως θα έπρεπε να αναλύσεις λίγο περισσότερο την περίοδο ζευγαρώματος στις γάτες για να καταλάβεις γιατί οι περισσότεροι μιλούν για τις θυλικές γάτες. Η μόνη στείρωση στην οποία συμφωνώ εγώ προσωπικά με τους λιγότερους ενδιασμούς είναι η αγγειεκτομή στους αρσενικούς γάτους.
By vicki v. on 07-06-07, 19:10
Όπως και να το δεις πάντως...ούτε αυτή η επιλογή είναι φυσική. Πάλι επιβάλλεις την επιλογή σου στο ζώο. Δεν νομίζεις πως έτσι καταρρίπτεται το επιχείρημά σου περί φυσικότητας στη ζωή του γάτου....;
By sardela on 07-06-07, 19:14
Ίσως θα έπρεπε να αναλύσεις λίγο περισσότερο την περίοδο ζευγαρώματος στις γάτες για να καταλάβεις γιατί οι περισσότεροι μιλούν για τις θυλικές γάτες. Η μόνη στείρωση στην οποία συμφωνώ εγώ προσωπικά με τους λιγότερους ενδιασμούς είναι η αγγειεκτομή στους αρσενικούς γάτους.

Τοτε μπορεις να μεινεις σε αυτα που πιστευεις(στον κοσμο σου δηλαδη), και να διαιωνιζεις το προβλημα.

Μπορεις να ερθεις σε παρακαλω στην γειτονια μου και να μαζεψεις τα πατημενα γατακια απο τους δρομους, γιατι καποιοι "ανθρωποι" τα αφηνουν ετσι?!

Μπορεις να ερθεις στο σπιτι μου και να φροντιζεις τα απειρα γατακια που μαζευτηκαν γιατι καποιοι αφηνουν τις γατες τους να γεννησουν και μετα τα πετανε?!

Μπορεις να δωσεις χρηματα σε ολους αυτους που ταιζουν αδεσποτα, γιατι τα στερουνται για να τα βοηθισουν???
Μπορεις....
Μπορεις...
Μπορεις...

Αν τα μπορεις ολα αυτα, ασε τα ζωα τους στη μοιρα τους και συνεχισε να ζεις στον κοσμο σου ανενοχλητος.
By neisseria on 07-06-07, 19:25
Όπως και να το δεις πάντως...ούτε αυτή η επιλογή είναι φυσική. Πάλι επιβάλλεις την επιλογή σου στο ζώο. Δεν νομίζεις πως έτσι καταρρίπτεται το επιχείρημά σου περί φυσικότητας στη ζωή του γάτου....;
¨
Είπα ότι πάλι έχω ενδιασμούς, σα λύση όμως είναι η λιγότερο παρεμβατική.
By neisseria on 07-06-07, 19:44
Αρχική Δημοσίευση από sardela
Τοτε μπορεις να μεινεις σε αυτα που πιστευεις(στον κοσμο σου δηλαδη), και να διαιωνιζεις το προβλημα.

Μπορεις να ερθεις σε παρακαλω στην γειτονια μου και να μαζεψεις τα πατημενα γατακια απο τους δρομους, γιατι καποιοι "ανθρωποι" τα αφηνουν ετσι?!

Μπορεις να ερθεις στο σπιτι μου και να φροντιζεις τα απειρα γατακια που μαζευτηκαν γιατι καποιοι αφηνουν τις γατες τους να γεννησουν και μετα τα πετανε?!

Μπορεις να δωσεις χρηματα σε ολους αυτους που ταιζουν αδεσποτα, γιατι τα στερουνται για να τα βοηθισουν???
Μπορεις....
Μπορεις...
Μπορεις...

Αν τα μπορεις ολα αυτα, ασε τα ζωα τους στη μοιρα τους και συνεχισε να ζεις στον κοσμο σου ανενοχλητος.
Στη πόλη μου έχει ένα προάστειο 1-2 λεπτά εκτός και κάθε καλοκαίρι επειδή έχει ποτιστικά,καλάμια και λιμνάζοντα νερά κάποιοι δρόμοι περιφεριακοί γεμίζουν με αμέτρητα πατημένα βατράχια. Μόνο αυτή την εικόνα μπορώ να φέρω στο μυαλό μου,δεν έχω δει πουθενά εντός και εκτός πόλης και ούτε πουθενά αλλού ούτε γατάκια ούτε σκυλάκια πατημένα σε αριθμούς. Όσο γι'αυτούς που τα πετούν ως νεογέννητα νομίζω ότι είτε είναι 10 γατάκια είτε 1 θα κάνουν ακριβώς γιατί δεν υπάρχει τιμωρία και ούτε δίνουν αξία στη ζωή αυτών των ζώων και αυτοί θα έπρεπε να συμμορφωθούν με την βοήθεια του νόμου.Ας μπούμε στο κόπο να πιέσουμε στην εφαρμογή των νόμων.Υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτες γάτες στους αγρούς και σε αγροτικές περιοχές που ο κύριως κίνδυνος τους είναι ο άνθρωπος και όχι η ασιτία.
Τέλος στο ΣΚΑΙ σήμερα γύρω στις 6 έδειξε ένα video από Γερμανία με μία οικογένεια κύκνων, όποιος το είδε καταλαβαίνει τι εννοώ όταν μιλώ για την Ελληνική πραγματικότητα.
By aiorasky on 07-06-07, 20:37
ΓΕια και απο μενα. Εχει περασει μαι βδομαδα και κατι απ τη στειρωση των δικων μου και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ειναι παλι αγαπημενα και αγκαλιαζοντται και φιλιουνται και παιζουν ολη την ωρα και ειναι πολυ χαρουμενα. Ηρεμησαν απο τα κλαματα και τα αιματα που ειχαμε πριν και ολα πηγαν πολυ καλα!!! Δεν το μετανιωσα που τα στηρωσα αν και ομολογω οτι τυψεις νιωθω και πιθανοτατα παντα θα νιωθω αλλα ηταν για το καλο ολων τελικα.
By FOFI on 07-06-07, 23:35
ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΓΑΤΟΥ= ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΑΤΟΥΛΗ 11 ΜΗΝΩΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΥ ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΤΕΙΡΩΣΗ. ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ -ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΤΩΝ- ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΗΔΗ 6 ΦΟΡΕΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙ ΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ. ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΟΒΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ?ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΓΙΑ 27 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ? ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟΝ ...
By AGGELIKI on 08-06-07, 07:04
το μονο σιγουρο ειναι οτι αν δεν τον στειρωσεις θα φυγει καποια στιγμη και σιγουρα θα ερθει (αν γυρισει) χτυπημενος απο αλλους γατους.εγω εχω στειρωσει ολα τα αρσενικα και τα εχω 7 χρονια τωρα,δεν απομακρυνονται απο την αυλη καθολου,αντε να πανε στο διπλανο οικοπεδο,μην ανησυχεις!
By aretha on 08-06-07, 08:23
Fofi, αν ο γάτος σου έχει μάθει στις περιπλανήσεις θα είναι δύσκολο να το κόψει... Ωστόσο, αν στειρωθεί σιγά σιγά θα μειώνεται η ακτίνα της περιοχής του, θα τριγυρίζει δηλαδή πιο κοντά στο σπίτι. Το καλό είναι ότι, όπως είπε και η Αγγελική, αν τον στειρώσεις δε θα μπλέκει σε καυγάδες με άλλους γάτους και δε θα κινδυνεύει τόσο πολύ από μεταδοτικές ασθένειες.
By FOFI on 08-06-07, 17:50
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ. ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΕΝΑΣ ΓΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ (ΠΡΩΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ), ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΗΣ... ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΕΤΑ?
By neisseria on 08-06-07, 20:10
Αρχική Δημοσίευση από FOFI
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ. ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΕΝΑΣ ΓΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ (ΠΡΩΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ), ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΗΣ... ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΕΤΑ?
Αυτός ο φόβος θα είναι μόνιμος εάν βγαίνει εκτός σπιτιού, νομίζω ότι περισσότερο θα εμποδίσει τον ίδιο να μπλέκει σε καυγάδες ζευγαρώματος και κατοχής περιοχής αφού θα πάψει να φέρεται ως αρσενικός. Γενικά στους αρσενικούς γάτους έχει παρατηρηθεί μετά τη στείρωση με αφαίρεση οργάνων το ίδιο φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί ιστορικά και στους ευνούχους ανθρώπους που υπήρχαν κυρίως στην ιστορική Περσία.
By popi on 08-06-07, 20:16
Δηλαδή της λες ότι ο γάτος της θα είναι ''Αμπτουλ'' από τη διαφήμιση,ή ότι θα αρχίσει να νιαουρίζει με ψιλή φωνή;Δεν είμαστε καλά
Κάνε μου και μια χάρη μάζεψε μερικά από τα ζωάκια που χαρίζοντε μια και είδα πως έχεις 30+γάτες
By neisseria on 08-06-07, 20:35
Αρχική Δημοσίευση από ποπι
Δηλαδή της λες ότι ο γάτος της θα είναι ''Αμπτουλ'' από τη διαφήμιση,ή ότι θα αρχίσει να νιαουρίζει με ψιλή φωνή;Δεν είμαστε καλά
Κάνε μου και μια χάρη μάζεψε μερικά από τα ζωάκια που χαρίζοντε μια και είδα πως έχεις 30+γάτες
Έλεος μη το βλέπεις κωμικά όπως τη διαφήμηση. Ο Άμπτουλ της διαφήμησης πέρα από το κωμικό ουσιαστικά ήταν φύλακας. Άλλοι ευνούχοι απλά γινόντουσαν "διασκεδαστές" των άλλων αρσενικών και άλλοι φύλακες. Δε ξέρω αν ήταν θέμα εκπαίδευσης ή σωματότυπου. Το χαρέμι του Δαρίου και πολλών άλλων Περσών βασιλέων είχαν ως φύλακες ευνούχους που συνήθως ήταν στα κυβικά του Άμπτουλ της διαφήμησης και βάλε!Ενώ άλλοι είχαν τη μοίρα του ευνούχου της ταινίας "Αλέξανδρος".
By popi on 08-06-07, 21:13
Κάνε μου και μια χάρη μάζεψε μερικά από τα ζωάκια που χαρίζοντε μια και είδα πως έχεις 30+γάτες[/quote]

Επι της ουσίας και χώρια απο τα αστεία δεν μου απαντας.Και κάτι ακόμα για μια γυναίκα πως το βλέπεις κάθε χρόνο και ένα παιδί;Μιλάς εκτου ασφαλούς για μείνε εγκυος και μετά μιλάμε!
By neisseria on 08-06-07, 21:26

Επι της ουσίας και χώρια απο τα αστεία δεν μου απαντας.Και κάτι ακόμα για μια γυναίκα πως το βλέπεις κάθε χρόνο και ένα παιδί;Μιλάς εκτου ασφαλούς για μείνε εγκυος και μετά μιλάμε![/quote]

Έχω αρκετές γάτες αδέσποτες που ταίζω,2 έχω που μπαίνουν μέσα στο σπίτι και λαμβάνουν την έξτρα φροντίδα.
Αφού κάνεις τη σύγκριση, τι θέλεις να πεις ότι εάν δεν υπήρχαν μέτρα αντισύλληψης εσύ προσωπικά θα στείρωνες τους άνδρες γύρω σου;
Επί της ουσίας μίλησα διεξοδικά σε προηγούμενα post,έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και να απαντώ στις ίδιες ερωτήσεις.
By popi on 08-06-07, 22:59
Φυσικά και θα το έκανα,όπως λαμβάνεις μέτρα προφύλαξης για τον εαυτό σου έτσι κι εγώ θα λαμβανα μέτρα προφύλαξης για μένα.Το πιο σημαντικό όμως είναι τις απόψεις μας να μην προσπαθούμε να τις επιβάλουμε στους άλλους πόσο μάλιστα με ψυχικό εκβιασμό,γιατί αυτό κάνεις.Για μένα είσαι ένας τυπικος άντρας που ευτυχώς στο χέρι των γυναικών είναι που σας ανατρέφουμε είναι να το αλλάξουμε
By FOFI on 09-06-07, 10:11
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ?
By popi on 09-06-07, 10:22
Φώφη μου στείρωσε τον κούκλα μου και όλα θα πάνε καλά
By FOFI on 09-06-07, 10:31
ΝΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ, ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΗΜΕΝΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? ΠΕΡΥΣΙ ΕΧΑΣΑ 2 ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΡΘΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 2 ΕΤΩΝ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΘΩ. ΑΠΛΩΣ ΕΠΙΔΗ ΜΕΝΩ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΑΛΙ ΦΕΥΓΕΙ...
By ruko on 09-06-07, 10:43
Όπως σου είπαν τα κορίτσια, κατά πάσα πιθανότητα θα περιορίσει τις τσάρκες του, αν και θα είναι δύσκολο να τις κόψει μαχαίρι, αφού έτσι είναι συνηθισμένος.
Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, κάνε του και εμβόλιο για AIDS/λευχαιμία, γιατί και στειρωμένος να είναι, πάλι κινδυνεύει να μπλέξει σε καβγάδες και να κολλήσει.

Επίσης, θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις με κεφαλαία, γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Άντε σου εύχομαι να σου ζήσει πολλά χρόνια και να τον δεις παππούλη (πώς λέμε να τον δεις γαμπρό
By sardela on 09-06-07, 10:53
Παντως εγω σημερα πηρα την πιθικινα μου απο τον γιατρο!
Επιτελους στειρωθηκε....
Αντε, και την αλλη εβδομαδα η αραπινα!
By aspasiapef on 09-06-07, 10:55
Αρχική Δημοσίευση από sardela
Παντως εγω σημερα πηρα την πιθικινα μου απο τον γιατρο!
Επιτελους στειρωθηκε....
Αντε, και την αλλη εβδομαδα η αραπινα!
Μπράβο βρε Ελενίτσα! Άντε με το καλό να στειρώσεις όλες τις γατούλες του κήπου! Αρκετά γατάκια έχεις για δόσιμο. Φτάνει...
By anabou on 09-06-07, 11:02
Πράγματι. Κι αν δεν στειρωνόντουσαν η κατάσταση θα γινόταν όλο και χειρότερη. Είναι δύσκολο να βρίσκεις σπίτια για τόσα γατάκια.
By sardela on 09-06-07, 11:03
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Μπράβο βρε Ελενίτσα! Άντε με το καλό να στειρώσεις όλες τις γατούλες του κήπου! Αρκετά γατάκια έχεις για δόσιμο. Φτάνει...
Να πω ενα ευχαριστω στη Μαρινα απο το stray γιατι πηγα στο γιατρο τους και θα τα στειρωθουν ολα με 40Ε το καθενα.
By anabou on 09-06-07, 11:04
FOFI στείρωσέ τον. Εμένα από τα 4 γατάκια (αδερφάκια και όλα αρσενικά) που είχα στην αυλή μόνο ο Σάκης έχει επιβιώσει που τελικά τον στείρωσα. Όλα τα άλλα σταδιακά χάθηκαν. Ακόμα έχω τύψεις γι'αυτά.
By FOFI on 09-06-07, 17:35
Κι εγώ κλίνω προς αυτή την κατεύθυνση τελικά μεθαύριο το απόγευμα λέω να τον πάω. Πόσες ώρες κάνει να ξυπνήσει από τη νάρκωση, η μαμά του έκανε έξι ώρες. Μετά παίρνει κι αυτός αντιβίωση? Για πόσο διάστημα αν ξέρετε? Εντάξει τελικά δεν είναι και τόσο γυριστρούλης, μια φορά το έκανε και έλειπε μια μέρα. Αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν είχε πάει μακριά. Μερικές φορές σ' ακούνε που τα φωνάζεις και απλά δεν θέλουν να έρθουν μέσα. Το θέμα είναι να μην πηγαίνει μακριά και χαθεί ή στο δρόμο και τον πατήσει κανένα αυτοκίνητο όπως το γάτο της θείας μου που τον είδα σκοτωμένο στο δρόμο έξω από το χωριό το πρωί που πήγαινα στη δουλειά. Κι αυτή σκεφτόταν να του κάνει στείρωση και τελικά δεν πρόλαβε.
By neisseria on 11-06-07, 14:14
Φυσικά και θα το έκανα,όπως λαμβάνεις μέτρα προφύλαξης για τον εαυτό σου έτσι κι εγώ θα λαμβανα μέτρα προφύλαξης για μένα.Το πιο σημαντικό όμως είναι τις απόψεις μας να μην προσπαθούμε να τις επιβάλουμε στους άλλους πόσο μάλιστα με ψυχικό εκβιασμό,γιατί αυτό κάνεις.Για μένα είσαι ένας τυπικος άντρας που ευτυχώς στο χέρι των γυναικών είναι που σας ανατρέφουμε είναι να το αλλάξουμε
Να μου κάνεις μύνηση τότε . Με τέτοια άποψη για τους άνδρες νομίζω ότι για σένα ο ιδανικός θα ήταν κάποιος με λοβοτομή. Το κακό είναι ότι δε λαμβάνεις σωστά τα μυνήματα μου και ερμηνεύεις σε στενό όριο τα λεγόμενα μου. Από την πλευρά σου μπορεί να έχεις δίκιο στα πλεονεκτήματα της στείρωσης αλλά ξεχνάς να αναφέρεις τα μειονεκτήματα. Αυτό σημαίνει ότι κάνεις πολιτική και όχι ενημέρωση.
By neisseria on 11-06-07, 14:46
Κι εγώ κλίνω προς αυτή την κατεύθυνση τελικά μεθαύριο το απόγευμα λέω να τον πάω. Πόσες ώρες κάνει να ξυπνήσει από τη νάρκωση, η μαμά του έκανε έξι ώρες. Μετά παίρνει κι αυτός αντιβίωση? Για πόσο διάστημα αν ξέρετε? Εντάξει τελικά δεν είναι και τόσο γυριστρούλης, μια φορά το έκανε και έλειπε μια μέρα. Αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν είχε πάει μακριά. Μερικές φορές σ' ακούνε που τα φωνάζεις και απλά δεν θέλουν να έρθουν μέσα. Το θέμα είναι να μην πηγαίνει μακριά και χαθεί ή στο δρόμο και τον πατήσει κανένα αυτοκίνητο όπως το γάτο της θείας μου που τον είδα σκοτωμένο στο δρόμο έξω από το χωριό το πρωί που πήγαινα στη δουλειά. Κι αυτή σκεφτόταν να του κάνει στείρωση και τελικά δεν πρόλαβε.
FOFI οι γάτοι έχουν τη προσωπική τους ζωτική περιοχή και συνήθως δε παραβιάζουν περιοχές άλλων γάτων. Σε αγροτικές και επαρχιακές περιοχές η περιοχή δράσης ενός γάτου μπορεί να φτάσει το 1/2 τετραγωνικό χιλιόμετρο. Αυτό εξαρτάται από τη πυκνότητα τις περιοχής σε γάτες. Αυτό για τους στειρωμένους γάτους και τα θυλικά περιορίζεται μέχρι τα 20.000 τετραγωνικά μέτρα. 0,02 τετραγωνικά χιλιόμετρα.Η γάτα λόγω της οξύτητας της ακοής της έχει τη δυνατότητα να δημιουργεί χάρτες μέσα στο μυαλό της τους οποίους χρησημοποιεί σε περίπτωση που βρεθεί σε άγνωστο τοπίο. Εώς και 5 χιλιόμετρα από την άκρη της ζωτικής της εστία χρειάζεται μόνο την ακοή της. Οι ήχοι από καμπάνες,ρυάκια,δρόμους μέχρι και από συγκεκριμένα δέντρα που τα διαπερνά ο άνεμος είναι ικανά να σχηματίσουν ένα χάρτη. Όταν βρίσκει έναν οικείο ήχο έστω και 1-2 χιλιόμετρα μακρυά πλησιάζει στην απόσταση του ήχου από την εστία της το αντικείμενο του ήχου (πχ ένα σχολείο στα 800 μέτρα από την εστία) και κινείται σε κύκλους ακριβείας στα 800 μέτρα μέχρι να ακούσει και να προσδιορίσει τους άλλους ήχων. Ένα τέλειο μηχάνημα εντοπισμου. Από εμπειρία γνωρίσα ενήλικη γάτα που επέστρεψε στην εστία της καλύπτοντας απόσταση 15 χιλιομέτρων σε 24 ώρες χωρίς να βλέπει που τη πηγαίναν. Από ιστορίες έχω ακούσει για γάτα στις ΗΠΑ που έκανε απόσταση 800κμ σε κάποιους μήνες για να επιστρέψει!!!
Επίσης οι γάτες που είναι περιορισμένες κινδυνεύουν περισσότερο όταν βγουν έξω από τα διερχόμενα αυτοκίνητα από ότι οι γάτες που μπαινοβγαίνουν στο σπίτι ή ζουν απλά στην αυλή. Αν ο γάτος σου ζει μέσα στο σπίτι όσο γνωρίζει τον έξω κόσμο θα ζητά και περισσότερο να βγαίνει έξω. Οι γάτες ράτσας προιόν εκτροφής μεταδίδουν στους απογόνους τους (ως μάθηση?ενστικτο?) την προσαρμοσιμότητα τους σε καταστάσεις εγκλεισμού και δε νιώθουν την ανάγκη τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό να γυρίσουν, οπότε αν έχεις τέτοια γάτα απλά δε τη μαθαίνεις έξω.
By FOFI on 11-06-07, 15:26
Αποφαση στείρωσης

Ο "μπέμπης" έτσι λέγεται ο γάτος μου, μεγάλωσε μέσα στο σπίτι τους πρώτους 4 μήνες, μετά μόνο το βράδυ έμπαινε μέσα για να κοιμηθεί. Εδώ και 1μιση μήνα όμως βγαίνει και το βράδυ έξω. Προχθές πάλι το' σκασε, ήταν όλη τη μέρα μέσα, βγήκε στις 9 το βράδυ και γύρισε σήμερα στις πέντε το πρωί. Στο παρελθόν έιχα γάτους - αστείρωτους που έκαναν να γυρίσουν από 3 μέρες έως και δυο εβδομάδες. Αυτοί όμως δεν έζησαν πάνω από 2 χρόνια. Δύο της αδελφής μου βρέθηκαν σκοτωμένοι στο δρόμο έξω από τον οικισμό και δύο δικοί μου εξαφανίστηκαν. Έχει μείνει ένας άλλος της αδελφής μου που είναι 6 ετών και παρόλο που είναι αστείρωτος δεν φεύγει μακριά από το σπίτι, πιστεύω γιατί είναι φοβητσιάρης. Ο δικός μου όμως φαίνεται ιδιαίτερα ζωηρός κι επειδή του έχω ιδιαίτερη αδυναμία, αφού γεννήθηκε μέσα στο σπίτι, σήμερα θα τον πάω για την επέμβαση αλλιώς είμαι σίγουρη ότι και αυτός δεν θα επιβιώσει. Εντωμεταξύ κάθε φορά που εξαφανίζεται εγώ ζω με την αγωνία αν θα γυρίσει, ο γιατρός λέει ότι έτσι μόνο θα ηρεμήσει.
By neisseria on 11-06-07, 16:35
Ο "μπέμπης" έτσι λέγεται ο γάτος μου, μεγάλωσε μέσα στο σπίτι τους πρώτους 4 μήνες, μετά μόνο το βράδυ έμπαινε μέσα για να κοιμηθεί. Εδώ και 1μιση μήνα όμως βγαίνει και το βράδυ έξω. Προχθές πάλι το' σκασε, ήταν όλη τη μέρα μέσα, βγήκε στις 9 το βράδυ και γύρισε σήμερα στις πέντε το πρωί. Στο παρελθόν έιχα γάτους - αστείρωτους που έκαναν να γυρίσουν από 3 μέρες έως και δυο εβδομάδες. Αυτοί όμως δεν έζησαν πάνω από 2 χρόνια. Δύο της αδελφής μου βρέθηκαν σκοτωμένοι στο δρόμο έξω από τον οικισμό και δύο δικοί μου εξαφανίστηκαν. Έχει μείνει ένας άλλος της αδελφής μου που είναι 6 ετών και παρόλο που είναι αστείρωτος δεν φεύγει μακριά από το σπίτι, πιστεύω γιατί είναι φοβητσιάρης. Ο δικός μου όμως φαίνεται ιδιαίτερα ζωηρός κι επειδή του έχω ιδιαίτερη αδυναμία, αφού γεννήθηκε μέσα στο σπίτι, σήμερα θα τον πάω για την επέμβαση αλλιώς είμαι σίγουρη ότι και αυτός δεν θα επιβιώσει. Εντωμεταξύ κάθε φορά που εξαφανίζεται εγώ ζω με την αγωνία αν θα γυρίσει, ο γιατρός λέει ότι έτσι μόνο θα ηρεμήσει.
Προσωπικά είμαι ενάντια στη στείρωση αλλά δεν έχω σκοπό να σε μεταπείσω εφόσον το έχεις αποφασίσει.Υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες που οι γάτοι μένουν έξω τα βράδυα αλλά μπορείς να τους εκπαιδεύσεις βάζοντας τους ένα πρόγραμμα.
1. Καλό είναι ο γατούλης να βγαίνει έξω την ημέρα εφόσον υπάρχει κήπος,να ακολουθεί πάντα ένα μέλος του σπιτιού στις εξωτερικές δραστηριότητες του κήπου.
2. 2 γατούλες είναι πάντα καλύτερες από μία γιατί έχουν παρέα και δεν έχουν τόσο την ανάγκη να τρέχουν πίσω από τις άλλες γάτες όταν βγαίνουν έξω για παιχνίδι. Έστω και 2 γατούλες του ιδίου φύλου οι οποίες σκοτώνονται συνέχεια πάνω στο παιχνίδι, βασική προυπόθεση είναι η μία γάτα να είναι μικρότερη από την άλλη για να μην υπάρχουν μάχες κυριαρχίας και το θέμα αυτό να λυθεί άμεσα.
3. Μία ιδιότροπη στο φαγητό και καλοταϊσμένη γάτα πάντα γυρνά σπίτι. Δε πρέπει να έχει πάνω από 1 ή 2 "γωνίες" σίτισης η οποίες να μένουν σταθερές. Να μη δίνουμε στη γάτα σνακ όταν καθόμαστε στη βεράντα και να πηγαίνει πάντα στο πιατάκι της για να φάει. Οι αγοραστές τροφές σε αφθονία εξασφαλίζουν κατά το 1/3 τη σιγουριά ότι η γάτα δε θα τρώει έξω εφόσον συνηθήσει από μικρή έτσι.
4. Εφόσον μένεις σε κοινότητα και υπάρχει κάποιο ημιυπόγειο,μεγάλο γκαράζ ή αποθήκη στο σπίτι μπορείς να δημιουργήσεις ένα πλούσιο σημείο σίτισης εκεί που θα χρησημοποιείται τα βράδυα και τη νύχτα με άφθονη ξηρά τροφή (τα κρέατα ιδίως το καλοκαίρι χαλάν και σκουλικιάζουν εύκολα αν κάτσει μία μύγα) και όσο πιο φρέσκο γίνεται νερό (σε μεγάλο κατσαρόλι), ένα κρεββάτι/καλάθι σε υψηλό σημείο (50cm<) με μαλακό υλικό όπως πχ παλά καλύματα από καλοκαιρινές καρέκλες (δροσερά το καλοκαίρι και ζεστά το χειμώνα) και φυσικά τη προσωπική του τουαλέτα με αφθονή φυσική άμμο η οποία μπορεί να καθαριστεί με ένα κόσκινο σε τακτά καθορισμένα χρονικά διαστήματα. Ο γάτος σου θα ζητά κάθε βράδυ να μπει εκεί και εφόσον έχει και παρέα δε θα βαριέται. Επίσης αυτά τα σημεία είναι εστίες ποντικών και γεμάτα σε νυχτοπεταλούδες τα οποία θα κρατούν τη γάτα σε δράση τη νύχτα.

Τέλος, όταν ο γάτος έρθει σε επαφή με το είδος του, ξεκινά μία διαδηκασία μη αναστρέψιμη. Παρότι μοναχικό ζώο, η γάτα, νιώθει την ανάγκη της βόλτας και της επαφής με τις άλλες γάτες. Οι διαθέσεις της είναι θέμα χαρακτήρα και διαφέρουν από γάτα σε γάτα αλλά εκτός από τη περίοδο του οίστρου οι γάτες έστω και αν μαλώνουν δεν έχουν σκοπό να πληγώσουν η μία την άλλη και οι συνατήσεις στις καθορισμένες βόλτες τους με άλλους γάτους έχουν μία καχύποπτη προσέγγιση μεν αλλά μία φιλειρηνική διάθεση δε.:up:
By FOFI on 11-06-07, 18:59
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Είναι πολύ ωραία και χρήσιμα αυτά που γράφεις και σ' ευχαριστώ πολύ, κι εγώ έχω αντικρουόμενα συναισθήματα. Μόλις τώρα γυρίσαμε από το γιατρό. Η επέμβαση έγινε τελικά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για τον μπέμπη. Ο γιατρός είπε ότι οι ορμόνες δεν φεύγουν αμέσως αλλά μετά από δυο- τρεις μήνες, τότε θα κόψει τελείως τις κακές συνήθειες. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι στα καλύτερα μου τώρα, αλλά πιστεύω ότι έκανα το καλύτερο για την υγεία του. Μόνο να ζήσει περισσότερα χρόνια θέλω... Μην τον χάσω κι αυτόν όπως το Μουσταφά, το Μινού, το Λουκουμάκι, το Μούργο, τον Ορφέα και πρόσφατα τον Χαϊδούλη μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
By chrisidor on 11-06-07, 22:13
Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Ο Ζαχαρίας σε λίγο καιρό γίνεται 8 μηνών και ακόμα δεν έχει δείξει διάθεση για ζευγάρωμα. Επίσης δεν φαίνεται ακόμα να είναι πλήρως αναπτυγμένος γιατί είναι πολύ μικρόσωμος για την ηλικία του. Πιο μικρός και από θηλυκή γάτα. Ξέρω ότι το καλύτερο είναι η στείρωση να γίνεται όσο το δυνατόν το αργότερο αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνει λίγο πριν φύγω για διακοπές (τον Αύγουστο) για να μπορώ να είμαι σίγουρη ότι όλα πήγαν καλά. Τι να κάνω; Λέτε να περιμένω μέχρι τον Ιούλιο; Και αν ως τότε δεν του έχει έρθει η όρεξη για ζευγάρωμα; Υπάρχει περίπτωση να μην έχει αναπτυχθεί πλήρως και να του δημιουργηθεί μετά πρόβλημα με την ουρήθρα; Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
By FOFI on 11-06-07, 22:59
Chrisidor, ο μπέμπης είναι 11 μηνών και πριν κάνα μήνα άρχισε να έχει ορμές και είναι μεγάλος γατούλης για την ηλικία του. Σχετικά με τη στείρωση διάβασα ότι όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα δηλαδή μετά από 5-6 μηνών.
By Ismini on 11-06-07, 23:07
Σχετικά με την κατάλληλη ηλικία στείρωσης εδω κι εδω
By chrisidor on 11-06-07, 23:11
Ευχαριστώ!
By LIFE on 12-06-07, 14:42
Είναι πολύ ωραία και χρήσιμα αυτά που γράφεις και σ' ευχαριστώ πολύ, κι εγώ έχω αντικρουόμενα συναισθήματα. Μόλις τώρα γυρίσαμε από το γιατρό. Η επέμβαση έγινε τελικά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για τον μπέμπη. Ο γιατρός είπε ότι οι ορμόνες δεν φεύγουν αμέσως αλλά μετά από δυο- τρεις μήνες, τότε θα κόψει τελείως τις κακές συνήθειες. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι στα καλύτερα μου τώρα, αλλά πιστεύω ότι έκανα το καλύτερο για την υγεία του. Μόνο να ζήσει περισσότερα χρόνια θέλω... Μην τον χάσω κι αυτόν όπως το Μουσταφά, το Μινού, το Λουκουμάκι, το Μούργο, τον Ορφέα και πρόσφατα τον Χαϊδούλη μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
ευχομαι να πανε ολα καλα-μη φοβασαι -εκανες κατι που μπορει να σου φαινεται ''καπως''τωρα αλλα θα ηρεμησει ο μικρος και δεν θα φευγει αναζητωντας γατουλες για να καλυψει τις αναγκες του και φυσικα να γεμιζει ο κοσμος αδεσποτα..φιλια
By FOFI on 13-06-07, 09:36
Ευχαριστώ πολύ Life για τα καλά σου λόγια. Ήδη από χθες ο Μπέμπης, μου φαίνεται ότι ηρέμησε, δεν κάνει σαν τρελός να βγει έξω και πεινάει συνεχώς... Μόνο που σήμερα το πρωί βγήκε έξω και έχει χτυπήσει λίγο το πίσω ποδαράκι του κάπου σε κάτι χωράφι πήγε(ήταν γεμάτος χορτάρια) και το τράβηξε. Φοβήθηκα μήπως ήταν από την επέμβαση αλλά ο γιατρός είπε όχι, σε δυο μέρες θα του περάσει. Φιλάκια.
By LIFE on 13-06-07, 10:55
Ευχαριστώ πολύ Life για τα καλά σου λόγια. Ήδη από χθες ο Μπέμπης, μου φαίνεται ότι ηρέμησε, δεν κάνει σαν τρελός να βγει έξω και πεινάει συνεχώς... Μόνο που σήμερα το πρωί βγήκε έξω και έχει χτυπήσει λίγο το πίσω ποδαράκι του κάπου σε κάτι χωράφι πήγε(ήταν γεμάτος χορτάρια) και το τράβηξε. Φοβήθηκα μήπως ήταν από την επέμβαση αλλά ο γιατρός είπε όχι, σε δυο μέρες θα του περάσει. Φιλάκια.
αντε μπραβο,θα περασει...και εγω την δικια μου οταν θα ερθει η ωρα θα την παω να τη στειρωσω-αισθανομαι πολυ ασχημα απο την μια που θα το υποστει ολο αυτο αλλα δεν εχω την δυνατοτητα να φιλοξενησω ολα τα μωρα της και φυσικα δεν ειναι λυση να τα αφησω εξω-οποτε θα στειρωθουμε και εμεις σε κανα 7μηνο
By FOFI on 13-06-07, 14:39
Αρχική Δημοσίευση από LIFE
αντε μπραβο,θα περασει...και εγω την δικια μου οταν θα ερθει η ωρα θα την παω να τη στειρωσω-αισθανομαι πολυ ασχημα απο την μια που θα το υποστει ολο αυτο αλλα δεν εχω την δυνατοτητα να φιλοξενησω ολα τα μωρα της και φυσικα δεν ειναι λυση να τα αφησω εξω-οποτε θα στειρωθουμε και εμεις σε κανα 7μηνο
Εχεις δίκιο Life, είναι το καλύτερο αυτό. Τη Μορφούλα, τη μαμά του Μπέμπη, τη στείρωσα πριν 15 μέρες. Στις 15 Απριλίου γέννησε για έκτη φορά 4 μικρά. Ήταν ευκαιρία να τη στειρώσω τώρα γιατί επειδή αυτή είναι στριμμένη- φαντάσου πέρυσι που της έκανα πρώτη φορά εμβόλιο εξαφανίστηκε για 2 μέρες- ενώ τώρα τώρα τα παιδιά της δεν θα τα άφηνε με τίποτε.. Πραγματικά όλα πήγαν μια χαρά και για ένα μήνα ακόμα θα συνεχίσει να τα θηλάζει. Θα κρατήσουμε τα δύο , τ' άλλα δυο θα τα δώσουμε. Ήδη η πληγή έχει κλείσει και όταν βγάλει και μαλλί δεν θα φαίνεται τίποτε.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους