Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,538 εγγεγραμμένα μέλη και 710,644 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 170 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς

pippilangstrump

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pippilangstrump
H pippilangstrump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H pippilangstrump έγραψε στις 19:05, 10-09-15:

Πολύ πιθανό,αν και όποτε χαιδευω άλλη γάτα πλένω τα χέρια μου κυρίως γιατί φοβάμαι μην της μεταφέρω καμια αρρώστια(έχει κάνει μονο το πρώτο εμβόλιο)Μωρέ μου κάνει χάδια αλλά όποτε θέλει αυτή πλέον. Ισως δεν την έχω μάθει ακόμα και ούτε αυτή εμένα και απτον πολυ τον ενθουσιασμό μου την πρήζω όλη την ωρα ενω αυτή μπορεί να θέλει την ησυχία της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:39, 10-09-15:

Αχ και μενα σου λεω ετσι ειναι η Μινι μου,παω τη χαιδευω και σηκωνεται και φευγει,δε τωρα με τα μικρουλικα ειναι ακομα χειροτερη.Αλλα απο ανεκαθεν δεν ηθελε πολλα χαδια,μονο με την Νταιζουλα μου καθοταν μαζι,η Νταιζουλα ηταν η χαδιαρα μου,δεν προλαβαινες να την αγγιξεις αρχιζε το γουργουρητο!!Η Μινι μου ερχεται οποτε θελει αυτη,ειναι οι χαρακτηρες τους ετσι τι να κανουμε,ομως εμεις τις αγαπαμε και ετσι!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,534 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:52, 10-09-15:

Κατ'αρχήν μπράβο σου που αποφάσισες να υιοθετήσεις ένα γατάκι με ιδιαιτερότητα και να το περιβάλλεις με περισσή αγάπη.

Για το θέμα που σε απασχολεί, οι δυο εβδομάδες θεωρώ είναι πολύ λίγο διάστημα (ανεξάρτητα αν στην αρχή έδειχνε χαδιάρα η μικρούλα) για να βγάλουμε συμπέρασμα οτι άλλαξε ο χαρακτήρας της κι αυτό γιατί, επιπλέον, είναι αρκετά μικρή για να έχει αυτός διαμορφωθεί οριστικά.
Μέχρι να φτάσει την ηλικία της στείρωσης ή να συμπληρώσει τον ένα χρόνο ζωής της, πιθανότατα να έχει αλλάξει πολλές συμπεριφορές και προτιμήσεις. Το οτι δαγκώνει, κατά πάσα πιθανότητα θέλει να παίξει (αυτό που θα έκανε ένα γατάκι της ηλικίας της σε στιγμές χαλάρωσης με τα αδερφάκια του)
Όπως και να'ναι νομίζω οτι ακόμα βρίσκεται σε φάση "γνωριμίας" μαζί σου και παράλληλα, (άσχετα αν γνωρίζει το σπίτι), βαθύτερης εξοικείωσης με το περιβάλλον.
Εύχομαι να εξελιχτεί σ'ένα υπέροχο , τρυφερό πλάσμα και να χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια τη συντροφιά της

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,192 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:48, 10-09-15:

Ειναι και λιγο στη φύση της γατας να αναζητά τα χάδια οποτε θελει. Ενταξει καποια γατια μπορει να ειναι παντα χαδιαρικα αλλα το καθε γατι εξελίσσεται και εχει το δικο του χαρακτηρα. Ασε την να θέτει αυτη τα όρια και χάιδευε την οσο αυτη θελει. Σιγα σιγα θα τη συνηθίσεις οπως και αυτη εσενα. Οταν χειμωνιάσει και αρχίσουν τα κρύα θα αναζητά απο μονη της πιο πολλα χάδια. Επισης να ξερεις οτι δεν τους αρεσει να τα χαϊδεύεις παντου. Συνηθως στο κεφαλι, στο λαιμό, στην κοιλια. Εμενα τουλαχιστον η δικια μου θυμώνει οταν την χαϊδεύω πισω οσο πλησιάζει κοντα στην ουρά της

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:05, 10-09-15:

Ναι εχεις δικιο Νικολ,στο κεφαλακι και στο λαιμο τους αρεσει.Μπορει σε αλλα σημεια να γαργαλιουνται κιολας.Μιλαω για τη Μινι γιατι τα μικρα τωρα τα κανω οτι θελω δεν προβαλουν αντισταση .

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,192 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:09, 10-09-15:

Ναι οντως πιο μικρα δεν τα πειραζει. Η Αγγέλισσα μου οταν την χαϊδεύω κοντα στην ουρά νιαουριζει προειδοποιητικά και αν συνεχίσω βγαζει τα νύχια της, ο Ντιντης παλι δαγγωνει το καθενα εχει το χαρακτηρα του και θέτει τα όρια του

Παράθεση

pippilangstrump

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pippilangstrump
H pippilangstrump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H pippilangstrump έγραψε στις 22:12, 10-09-15:

Ναι κι εγω στο κεφαλακι τη χαιδευω πισω απτα αυτια και κάτω απτη μουσούδα!Μακάρι να είναι το ότι δεν εχει εξοικειωθεί πλήρως. Απλά αυτή τη συνήθεια όταν την κουράζει το χάδι να δαγκώνει την ξεκίνησε χτες το βράδυ και προβληματίστηκα.Δεν δαγκώνει δυνατά βέβαια αλλά και πάλι δείχνει να είναι δάγκωμα ενόχλησης και όχι love bite.Προσπαθώ να μην γίνομαι εμμονική και να την αφήνω στην ησυχία της Αλλά είναι τοσο γλυκό το άτιμο που θέλω να το ταράξω στα χάδια και στα φιλιά και δε μ αφήνει

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:31, 10-09-15:

Ναι, ειδες πως μας πιανει μια λυσσα να τα ζουπαμε!Οταν τα χαιδευεις κατω απο τη μουσουδα στο λαιμουδακι παραδινονται!Την εχεις λιγο καιρο σιγα σιγα θα σε συνηθισει και οσο πιο πολυ τη χαιδευεις,θα μαθει στα χαδια και θα τα αναζητα και απο μονη της! Και σιγα σιγα θα νιαουριζει και μενα εναμιση μηνων που εφερα τα μικρα σπιτι τη φωνουλα τους δεν την ειχα ακουσει ,τωρα εχουν αρχισει να ναουριζουν μονο οταν ειναι να τους βαλω φαγητο.Πιστευω μια χαρα θα τα πατε και λογω της ιδιαιτεροτητας της σε συγχαιρω για την αποφαση που πηρες να βαλεις στη ζωη σου αυτη τη γατουλα.Βρηκε σπιτακι και ζεστη αγκαλιτσα σε σενα!Εισαι αξιεπαινη και πολυ ευαισθητη ψυχουλα!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 10:39, 04-11-15:

Καλημέρα !Θα ήθελα τη γνώμη σας από την εμπειρία σας από τη συμβιωση με γάτες .Εχω ένα 21/2 χρονο γάτο που πριν 20 ημερες τον στείρωσα . Ενω ήταν ένας σοβαρός ήρεμος νεαρός γάτος τώρα έχει μετατραπεί σε ένα πολύ παιχνιδιάρικο γατί σαν να είναι μηνων και όχι χρονών .Αναρωτιέμαι αν αυτό του το έκανε η στείρωση ή το γεγονός ότι του άλλαξα διατροφή. Εσείς τί λέτε ?? Θα παραμείνει έτσι μωρό ??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:38, 04-11-15:

Μμμ θα μπορούσε θεωρητικά να έχει περισσότερη ενέργεια από την αλλαγή διατροφής, αλλά να αλλάξει συμπεριφορά όχι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:45, 04-11-15:

Συμφωνώ με την pepper, μάλλον αφού στειρώθηκε και απαλάχθηκε από τις ορμές του είναι ελεύθερο και πάλι να είναι ένα παιχνιδιάρικο γατάκι.
Είμαι σίγουρη πως σιγά σιγά θα δεις κι άλλες διαφορές, θα γίνει και πιο χαδιάρης από πριν και πιο παρεούλης.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 15:01, 20-11-15:

γεια σας... οπως ειχα αναφερει και κατι μερες πριν ο γατος μου ειναι 7,5 μηνων και τον στειρωσαμε εδω και 10 μερες. τις πρωτες 4 μερες τον κρατησαμε με χωνι και γενικα υπο προστασια. μετα αφου εφυγαν και τα ραμματα τον αφησαμε παλι χαλαρο αρχισε κανονικα το παιχνιδι, και μαλιστα τρελο παιχνιδι πιο δραστηριος απο οσο ηταν πριν την στειρωση. και το κακο ειναι οτι τωρα κανει πολλες επιθεσεις δαγκωνει γρατσουναει τα ποδια μας οταν περπαταμε τα χερια και οτιδηποτε. και παλιοτερα ειχε μια ταση να παιζει ετσι επειδη τον κακομαθαμε απο μικρο αλλα τωρα το κανει σε μεγαλο βαθμο. επισης συνεχεια νιαουριζει γκρινιαζει ανεβαινει στην κουζινα σαν να ψαχνει φαγητο. του εχω αλλαξει διατροφη και ωραριο που τρωει αλλα ειναι ειλικρινα λαιμαργος και η συμπεριφορα του εχει αλλαξει. η κτηνιατρος ειπε καλο ειναι που εχει ενεργεια ειναι υγιης οσο για την επιθετικη συμπεριφορα πρεπει να του επιβαλλουμε τι πρεπει και τι οχι σιγα σιγα... αλλα πως? εχω δοκιμασει φωνες νερο να σηκωνομαι να φευγω αλλα δεν καταλαβαινει!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,534 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:11, 20-11-15:

Ναι, σωστά λέει η κτηνίατρος οτι η ενέργεια είναι υγεία (άλλωστε πάντα ήταν ζωηρός ο γατούλης σου) αλλά αυτό που σε προβληματίζει είναι η υπερβολική ενέργεια που δείχνει μέρες μετά τη στείρωση.
Θα σου έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα για κανα-δυο μήνες, γιατί απ'ό,τι είχες γράψει ήδη πριν την επέμβαση της στείρωσης, σχεδόν 7 μηνών και είχε σημάδια σεξουαλικής αφύπνισης (συγκεκριμένα είχες αναφέρει "αλλα ο τομ εχει ορμες και οταν δαγκωνει τα χερια μας και τα κραταει αφηνει μερικα υγρα").
Αν όντως ήταν έτσι, τότε θα έχουν μείνει υπολείματα ορμονών στον οργανισμό του, τα οποία βαθμιαία με το πέρασμα του χρόνου θα τείνουν να μειώνονται, ωσότου εξαφανιστούν εντελώς, μαζί με την επιθετική του συμπεριφορά.
Οπότε ας μη βιαστούμε να προδικάσουμε οτι έτσι θα μείνει "για πάντα". Ζωηρούλης πιθανότατα θα παραμείνει, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να σας φέρνει σε απόγνωση

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 19:43, 21-11-15:

ναι αφηνε υγρα και ειχε ορμες πλεον ομως υγρα δεν αφηνει... μου αρεσει πολυ που παιζει και εχει ενεργεια εννοειται παντα να ειναι ετσι, ομως δεν αντεχω την επιθετικοτητα. επισης οπως ειπα νιαουριζει συνεχεια ψαχνοντας φαι, ειδικα οταν καθομαστε εμεις να φαμε, παλια του εδινα περισσοτερες φορες και ετρωγε κανα σνακ απο τα δικα μας φαγητα σε μικρη ποσοτητα. αλλα δεν γινεται πλεον ηδη η κτηνιατρος πριν την στειρωση μας ειπε οτι ειναι λιγο 'στρουμπουλος' τρωει καλα μαλλον.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:37, 21-11-15:

Τον καλόμαθες τον πασά σου (κι άντε τώρα να ξεμάθει..)
Φαγητό απ'το τραπέζι, ποτέ, η τουλάχιστον όχι κατά τη διάρκεια του δικού σας γεύματος, γιατί θα συνηθίσει να ζητιανεύει και θα γίνεται όλο και πιο απαιτητικός. Αν θες να τον επιβραβεύσεις με ελάχιστη ποσότητα φαγητού, καλύτερα κάποια άλλη στιγμή, πριν ή μετά, πάντως όχι την ώρα που κάθεστε στο τραπέζι.
Αν έχει ήδη στουμπουλέψει, πρέπει να προμηθευτείς(αν δεν το έχεις κάνει ήδη) μια ζυγαριά ακριβείας και ένα ταπεράκι, όπου θα μετράς την ημερήσια συνιστώμενη ποσότητα (ας είναι και λίγο λιγότερη από την αναγραφόμενη στη συσκευασία, μα σίγουρα λιγότερη αν του δίνεις και λίγη κονσέρβα που βοηθάει στο να προλαμβάνει προβλήματα ουροποιητικού) και την οποία ποσότητα δεν θα υπερβαίνεις για κανένα λόγο, όσο και να σου γκρινιάζει.
Για να τον ξεγελάς, μπορείς να σπάσεις τα γεύματά του σε μικρές μεριδούλες και παράλληλα, να τον ενθαρρύνεις να κινείται με το παιχνίδι, πάλι καλά που είναι και δραστήριος οπότε δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις πολύ

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 14:49, 22-11-15:

ναι του δινω κονσερβες ειδικα για στειρωμενα 4 μερες την εβδομαδα και κροκετες ειδικα για στειρωμενα αλλα επειδη παιρνω χυμα δεν ξερω την ποσοτητα που πρεπει... παιζει πολυ τουλαχιστον 3 φορες την ημερα τρεχει και κυνηγαει μπαλες παιχνιδια και μετα πιστευω λογικο να ζηταει φαγητο. επισης του δινω μικρες ποσοτητες 3-4 φορες την ημερα δηλαδη δεν το γεμιζω ολο το πιατακι του. που μπορω να βρω ταπερακι που να μετραει τα γραμμαρια? ζηγαρια εχουμε ειναι γυρω στα 5 κιλακια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:55, 22-11-15:

5 κιλά για γάτο, δεν νομίζω οτι είναι καθόλου παχύς, αν σωστά κατάλαβα οτι αναφέρεσαι στα κιλά του με το βάρος αυτό.
Όσο για τη ζυγαριά, εννοώ αυτήν για τρόφιμα που θα ζυγίζεις την ημερήσια ποσότητα και θα τη βάζεις μέσα στο ταπεράκι, ώστε να μην υπερβαίνεις τη δόση.
Δες σχετικά και το θέμα μας εδώ

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 10:00, 27-07-16:

Όπως λέει και ο τίτλος αντιμετοποίζω πρόβλημα με τη συμπεριφορά της γάτας μου.Είχα φύγει για σπουδές,και εδώ και ένα μήνα που γύρισα είναι πολύ επιθιτική,δεν με αφήνει ούτε να την αγγίξω.Εχθές έκατσα απλά δίπλα της και αρχησε να βγάζει αυτό τον απειλητικό ήχο που κάνει όταν βλέπει σκύλο...επειδή έκατσα δίπλα της.Δεν νομίζω να είναι πληγωμένη,αντιθέτως φαίνεται πιο καλά απο ποτέ,συνήθως τσακώνεται με άλλες γάτες και επιστρέφει με πολλές γραρτζουνιές,το Πάσχα θυμάμαι μια μέρα δεν έιχε μείνει τρίχα στο λαιμό της.Η μητέρα μου περιποιειται τα τραυματα της και αυτες τις μερες ειναι πεντακαθαρη απο πληγες (σπανιο για τη γατα μου).Ήταν ανέκαθεν επιθετική με άλλες γάτες,ποτέ με ανθρώπους όμως,ειδικά με εμένα.Υπάρχει περιπτωση όλο αυτό να οφείλεται στο οτι πηραμε σκύλο;Στην αρχη μονο ήταν αγρια μαζι του (τον εχουμε 3 μηνες) και τωρα τον αγνοει.Επίσης εχουμε αλλες 2 γατες επισης που παλι, πλεον ,τις αγνοει.Επιπλέον λύπει πιο συχνά απο το σπίτι απο οτι παλια και ειναι στειρωμενη
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 11:53, 27-07-16:

Δηλαδή, εκτός από εσένα, είναι επιθετική και με όλους τους ανθρώπους του σπιτιού? Ακόμα και με τη μητέρα σου που περιποιείται τις πληγές της?
Γιατί αν είναι μόνο με εσένα, ίσως οφείλεται στο γεγονός της απουσίας σου για κάποιο χρονικό διάστημα και θέλει λίγο χρόνο για να εξοικειωθεί μαζί σου.
Αν πάλι είναι εχθρική και με τους δικούς σου, ενώ πριν δεν ήταν, καλό θα ήταν να ρωτούσες τη μητέρα σου από πότε άρχισε αυτή η συμπεριφορά.
Όταν πήρατε τον σκύλο ήταν επιθετική μόνο προς αυτόν ή γενικά αγρίεψε? Το γεγονός οτι, αν και στειρωμένη, λείπει πιο συχνά από το σπίτι, επίσης προβληματίζει
Στη θέση σου θα την πήγαινα επίσκεψη μέχρι τον κτηνίατρο προκειμένου να αποκλειστεί κάποιο υποκείμενο νόσημα που θα μπορούσε να είναι η αιτία αυτής της προοδευτικής αλλαγής συμπεριφοράς της, κι αφού με διαβεβαίωνε οτι δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας, θα προσπαθούσα να εντοπίσω ποιά από τις αλλαγές που έγιναν το τελευταίο χρονικό διάστημα την έχει επηρεάσει, ώστε να βρεθεί η κατάλληλη λύση.
Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 02:14, 28-07-16:

Οι δικοι μ λενε οτι δεν παρατηρουν κατι περιεργο οποτε υποθετω οτι μονο μαζι μου ειναι ετσι ή σε καποιες φασεις τυχαινει να ειμαι εγω κοντα της.Δεν ξερω πως ηταν στην αρχη με τον σκυλο γτ ελειπα,αλλα μου ειπαν οτι μονο στην αρχη ηταν μαζι του κ νετα τον αγνοουσε.Εγω παλι πιστευω οτι εχει νευρα επειδη πειραμε σκυλο,τον εχουμε μεσα στο σπιτι (αυτη ειναι κυριως εξω) και ειναι αυτος το επικεντρο της προσοχης ,ετσι κατεληξε νευριασμενη και λειπει πολλες ωρες.Εγω προσπαθω να παιζω μαζι της,να της δινω οσο πιο πολυ σημασια μπορω αλλα συνηθως μου κανει επιθεση η με απειλει...θελω να το αλλαξω αυτο την αγαπω πολυ τη ψιψινα και θελω να ειναι οπως παλια
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,798 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:51, 29-07-16:

Κατερινα μου,και εγω πιστευω οτι απλα επειδη ελειπες εχει αυτην την συμπεριφορα.Ομως δεν ειναι απο εκδικηση ή κακια,τα ζωα δενε χουν αυτα τα χαρακτηριστικα.Αυτα τα εχει μονο ο ανθρωπος.Απλα σε ξεσυνηθισε και νιωθει ανασφαλεια μαζι σου,για αυτο και φερεται ετσι.
Ισως και να παιζει ρολο ο σκυλος,ισως να εντεινει την ανασφαλεια της,ποιος μπορει να ξερει;
Το σιγουρο ειναι οτι τα ζωα δεν κρατουν κακιες και τα τοιαυτα.Απλα υπομονη..και δειξε της την αγαπη σου,αλλα οχι καταπιεστικα.Ειναι γνωστο οτι η γατα βασικα αυτη μας πλησιαζει και μας αφηνει να την χαιδευουμε κλπ.
Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρλιν
H μαρλιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H μαρλιν έγραψε στις 18:23, 05-01-17:

Καλησπερα!Ο γατος μου ειναι τωρα 2μιση χρονών.Επειδη σπουδαζω σε διαφορετικη πολη απο την μονιμη κατοικια μου αναγκαζομαι και τον μεταφερω στις γιορτες.Να πω 2 πραγματα να μου πειτε την γνωμη σας για το προβλημα μου..Ο γατος μου συνηθως στη πολη που σπιυδαζω νιαουριζει αρκετα συχνα.Ειναι στειρωμενος εδω και 1 χρονο,έχει παρεα γιατι εχω δευτερη γατα επομενως εχει παρεα ακομα κ οταν λειπω και τον ταιζω κανονικα,παιζουμε οποτε μπορω μεσα στη μερα και ειμαι πολυ στοργικη μαζι του παντα.Τις περισσοτερες φορες θα τον δεις μπροστα απο την κλεισμενη πορτα της κουζινας να κλαιει με λιγμους κοιτωντας την(αποφευγω να έχω την κουζίνα ανοιχτη για λογους υγιεινης),παρακαλωντας να την ανοιξω,απλως λατρευει αυτην την κουζινα,μπορει να καθεται για ωρες εκει μέσα.Δεν κοιμαται πολυ, παρα μονο τα βραδια μαζι μου ή οταν φευγω απο το σπιτι.Τον τελευταιο χρονο συχνά,όταν ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου φευγει και έχει μάθει να κατεβαινει γρηγορα τις σκαλες και πηγαινει στο υπογειο όπου καθεται σε ενα συγκεκριμενο δωματιο και καθε φορα κατεβαινω με κοιταει μου κανει ναζια και μετα τον παιρνω και τον ξαναανεβαζω σπιτι μου.Όταν ερχομαστε στη πολη μονιμης κατοικιας μου αλλαζει χαρακτηρα τελειως, οχι μόνο δεν νιαουριζει ποτέ αλλα κοιμαται μεσα στη μερα και δεν έχει εμμονη με την εξοπορτα του σπιτιου καθε φορα που ανοιγει.Εχω αρχισει να αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει κατι που τον ενολχει και δεν είναι απλώς λιγούρης.Μηπως δεν του αρεσει τελικα το σπιτι στη πολη που σπουδαζω;Τι μπορω να κάνω για να ειναι ηρεμος οπως στο πατρικο μου;
Ευχαριστω!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:54, 05-01-17:

Καλησπέρα φίλη μαρλιν, καλή σου χρονιά και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
΄Οπως τα περιγράφεις, δείχνει πως κάτι τον ενοχλεί, ή τον φοβίζει, ή δεν ξέρω τι άλλο στο σπίτι των σπουδών σου. Βέβαια υπάρχουν κάποιες πληροφορίες που θα ήταν χρήσιμες να τις ξέραμε, όπως για παράδειγμα που ζει η άλλη γατούλα, στην μόνιμη κατοικία σου ή στο σπίτι που μένεις για τις σπουδές σου; Μήπως δεν τα πάει καλά με την άλλη γατούλα, μήπως έχει γίνει κάτι σ' αυτό το σπίτι και τον έχει φοβίσει;
Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 21:38, 05-01-17:

Μεταξυ τους τα πανε πολυ καλα,δεν εχω καμια αμφιβολια για αυτο.ειναι παντα μαζι και ακομα και οταν μετακινουμαι δεν τα χωριζω ποτε.επομενως μενουμε κυριως ολοι μαζι στο φοιτητικο μου σπιτι.Ο γατος μου οσο τον θυμαμαι μεχρι να στειρωθει ηταν στο φοιτητικο μου σπιτι,είχε εντονες τασεις φυγης (απο τοτε ειχε μαθει το δρομο για υο υπογειο)ηταν πολυ νευρικος κ σημαδευε με μανια τα παντα.Αυτο αλλαξε οταν στειρωθηκε αλλα μαλλον οχι τοσο οσο φανταζομουν..Το μονο αρνητικο που μπορω να πω για το φοιτητικο μου σπιτι εις βαρος του ειναι οτι πριν ενα χρονο πανω σε ενα τρελο κυνηγητο με τη αλλη μου γατα έπεσε καταλαθος απο το μπαλκονι.(παρολο που ειμαι στον 3ο ηταν σωος και δεν τραυματιστηκε καθολου οπως ειπε κ η κτηνιατρος παρα μονο ειχε παθει ενα σοκ για 2 μερες,δεν ετρωγε,δεν επαιζε,δεν ασχολιοταν με τιποτα).
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:47, 05-01-17:

Η κύρια κατοικία σου είναι επίσης σε όροφο, ή είναι ισόγειο? Ρωτάω, γιατί υπάρχει πιθανότητα η μνήμη της τραυματικής εμπειρίας που είχε με την πτώση του, να του έχει δημιουργήσει κάποιο είδος ανασφάλειας (κάτι που εξηγεί οτι σπεύδει προς το υπόγειο που θεωρεί "καταφύγιο")
Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 21:54, 05-01-17:

Η μονιμη κατοικια μου ειναι στον πρωτο οροφο και σχετικα χαμηλα.απο κατω εχει κηπο ενω στην κατοικια που σπουδαζω εχει δρομο(αν βοηθαει αυτο.)

Η αληθεια ομως ειναι οτι πηγαινε στο υπογειο κααι πριν την πτωση λογω των ορμονων του τοτε,αλλωστε φαινοταν.Τωρα ομως ειναι λιγο ανεξηγητο..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 05-01-17 στις 23:22. Αιτία: merge
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:24, 05-01-17:

Μπορεί να μην του αρέσει η φασαρία του δρόμου, ιδιαίτερα αν είναι θορυβώδης, πολλά αυτοκίνητα κλπ.
Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 13:57, 06-01-17:

Και εγω το σκεφτηκα αλλα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα σε θεμα θορυβου και ηχορυπανσης.Σημερα ηρθαμε στο φοιτητικο μου σπιτι και καθοταν μπροστα απο την πορτα,πηαινοερχεται ολη την ωρα,παλι εγινε νευρικος.Του αποσπω την προσοχη με παιχνιδια και αγκαλιες οταν φερεται νευρικα,αλλα δεν βλεπω κατι αλλο που μπορω να κανω.Ισως να αυξησω και τα παιχνιδια του για να εχει παντα κατι να του τραβαει το ενδιαφερον
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:05, 06-01-17:

Αφού του αρέσει η κουζίνα και εκεί ηρεμεί δεν βλέπω το λόγο να τον αφήνεις εκεί.Ίσως εκεί να χαλαρώνει ...μήπως το παράθυρο που από εκεί έπεσε κάτω είναι στον χώρο που τον έχεις περιορισμένο και η κουζίνα είναι για αυτόν πιο ασφαλής .Όσο για το θέμα υγιεινής τι να πούμε κι εμείς που είναι σε ενιαίο χώρο χωρίς πόρτα.Απλά κάθε πρωί απολυμαίνω τον πάγκο για σιγουριά.
Παράθεση

μαρλιν

Νεοφερμένος

H μαρλιν έγραψε στις 22:17, 06-01-17:

Εχεις απολυτο δικιο.απο τοτε που εβαλα το κρεβατι του στη κουζινα με ανοιχτη πορτα πηγαινει και κοιμαται εκει μεσα στη μερα και δεν νιαουριζει καθολου.το παραθυρο που επεσε ηταν οντως στον χωρο που τον εχω περιορισμενο(στο σαλονι δηλαδη).θα το καθιερωσω αν ειναι να ειναι ηρεμος και να νιωθει ασφαλης.χαλαλι!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:38, 06-01-17:

΄Αντε μπράβο, χάρη στην Μπία βρήκαμε νομίζω την αιτία του προβλήματος. Εύχομαι από εδώ και πέρα να νοιώθει ασφαλής ο καημενούλης και να μην έχετε πια άλλα προβλήματα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:00, 07-01-17:

Πολλές φορές τα ζωάκια μας μας εξηγούν τι πρέπει να κάνουμε αλλά εμείς δεν τα καταλαβαίνουμε.Χαίρομαι που βοήθησα καλή μου,έχω ανάλογες εμπειρίες ...
Αφού τα αγαπάμε και θέλουμε το καλό τους θα κάνουμε ΚΑΙ υποχωρήσεις και αυτό τα ζωάκια μας το αντιλαμβάνονται και αρχίζουν να μας εμπιστεύονται .Από εδώ και στο εξής θα αρχίσετε να απολαμβάνετε μία πραγματικά ισχυρή και ισόβια σχέση
Παράθεση

Λόρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λόρα
H Λόρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Λόρα έγραψε στις 18:16, 07-05-17:

Γεια σας,
πριν απο δυο βδομάδες βρήκα ένα γατάκι μεσα στην πολυκατοικία μου, το οποίο φαινόταν ότι είναι απο σπίτι. Στην αρχή οπως είναι φυσικό ηταν πολυ φοβισμένη αλλα και πολυ αγαπησιάρα. Ερχόταν συνέχεια πανω μου και μου έκανε πατουσακια στον λαιμο μου και ηθελε χάδια. Τωρα δεν έρχεται σχεδον ποτε και πολυ σπάνια θελει να την χαιδεύω. Το ίδιο και στον φίλο μοου που μενουμε μαζι. Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει καποιος που έχει γατα και ξερει, θα ειναι παντα ετσι απο εδω και περα ή περνάει φάση;;;;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:13, 07-05-17:

Καλησπέρα Λόρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Αν εξ αρχής ήταν έτσι δεν θα με παραξένευε, θα συμπέρανα οτι θέλει κάποιο χρόνο να σας συνηθίσει ή μπορεί και να είναι ο χαρακτήρας της (ορισμένα γατιά παραμένουν λίγο "αγρίμια" σε ότι αφορά τα χάδια).

Όμως επειδή εκεί που είχε αρχίσει να εξοικειώνεται και να σας εκδηλώνει την τρυφερότητά της ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά, θα έλεγα να ψάξεις να βρεις την αιτία σε κάποιο είδος στρεσαρίσματος που πιθανώς βιώνει. Αφού πρώτα βεβαιωθείς οτι όλα τα σχετικά με την υγεία της βαίνουν καλώς, προσπάθησε να εντοπίσεις κάποια αλλαγή που μεσολάβησε τον τελευταίο καιρό στο περιβάλλον σας. Κάποιος θόρυβος ίσως, που πριν δεν υπήρχε, κάποια μετατροπή στη διαρρύθμιση του σπιτιού (π.χ κάποιο νέο έπιπλο που ενδέχεται να τη φοβίζει), ακόμα και μια αλλαγή ωραρίου σε καθημερινές σας συνήθειες.

Όπως και να'ναι, εύχομαι η αιτία σύντομα να εντοπιστεί και η ζουζούνα σας να ξαναρχίσει να σας χαρίζει χαδάκια και πατουσάκια
με την ίδια, όπως πριν, γενναιοδωρία
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 15:19, 08-11-17:

Γεια σας! Έχω έναν γάτο 4 χρονών, στειρωμένο που μπαινοβγαίνει στο σπίτι από μωρό. Ξυπνάει,τρώει, βγαίνει στον κήπο και στον κήπο των γειτόνων αλλά πάντα γυρνάει σε λίγες ώρες. Επίσης αν οποιαδήποτε στιγμή βγούμε στο μπαλκόνι κ τον φωνάξουμε, έρχεται νιαουρίζοντας πίσω στο σπίτι. Εννοείται πως κοιμάται πάντα μέσα, του αρέσει να κυκλοφορεί μόνο τη μέρα. Όλα καλά μέχρι που πριν από λιγο καιρό έλειπε πολλές ώρες, νύχτωσε και αρχίσαμε το ψάξιμο. Ήταν άφαντος! Με τα χίλια ζόρια σταματήσαμε όταν έφτασαν μεσάνυχτα και κατά τις 6 το πρωί τον ακούσαμε να νιαουρίζει έξω από την πόρτα κ του ανοίξαμε. Ανακουφιστήκαμε που γύρισε σώος, μόνο με μερικές γρατσουνιές από κλασικό γατοκαβγά (γιατί είναι και νταής!) αλλά έδειχνε κάπως χαμένος και φοβισμένος. Λογικό, αν τον κυνήγησε κάποιος σκύλος ή άλλες γάτες. Την επόμενη μέρα, σα να μη συνέβη τίποτα, βγήκε τη βόλτα του αλλά δε φαινόταν πουθενά! Περνούσαν οι ώρες κ δώστου πάλι ψάξιμο! Αφού πέρασαν δώδεκα ολόκληρες ώρες εμφανίστηκε πάλι κ φώναξε να του ανοίξουμε! Από τότε,κάθε μέρα φεύγει το πρωί κ γυρνάει σε 10-12 ώρες περίπου(Ήδη 4 μέρες τώρα γίνεται αυτό). Έρχεται, τρώει και κοιμάται σα να μην έγινε τίποτα μέχρι να ξημερώσει και να κάνει τα ίδια. Γιατί όμως ξαφνικά τέτοια αλλαγή συμπεριφοράς?Μετά από τόσα χρόνια που είχε συνηθίσει έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής είναι φυσιολογικό αυτό?
Να σημειώσω ότι προσπαθήσαμε να τον παρακολουθήσουμε, καθόμασταν μαζί του στον κήπο,αλλά μετά από λιγη ώρα έφευγε πάλι, σκαρφάλωνε σε ταράτσες κ ήταν αδύνατο να δούμε που πηγαίνει. Με βροχή και κρύο ποτέ δεν ήθελε να βγαίνει έξω, αλλά τώρα μήπως έχει βρει καμιά κρυψώνα κ χώνεται? Υπάρχουν κ κάποιες οικοδομές, κλειστά σπίτια στη γειτονιά π συχνάζουν κ άλλα γατιά αλλά όσες φορές ψάξαμε προς τα κει ήταν άφαντος. Έχουν αρχίσει να εμφανίζονται καινούρια γατιά στη γειτονιά αλλά έχει χαθεί από προσώπου γης το δικό μας. Είναι δυνατόν να μας ακούει που το φωνάζουμε κ απλά να μη βγαίνει? Γιατί τέτοια μεταστροφή?Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο?
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:09, 08-11-17:

Καλησπέρα Άννα και καλωσήρθες στην παρέα μας

Είναι πράγματι παράξενο μετά από 4 χρόνια, το σύντομο πήγαιν'-έλα γάτου να αρχίσει να μεταβάλλεται σε παρατεταμένη απουσία
επί καθημερινής βάσης.
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι οτι κάπου εκεί κοντά βρήκε κάποιο άλλο σπίτι ή καταφύγιο που τον ταίζουν.

Όμως άπαξ και έχει την πρόσβαση του "έξω", επίτρεψέ μου να σου πω οτι το θέμα δεν είναι τόαο το πού πάει και γιατί, όσο η ασφάλειά του, η οποία προέχει.
Το γεγονός και μόνο οτι έρχεται σε επαφή με άλλα γατιά, πιθανότατα ανεμβολίαστα και φορείς διαφόρων νόσων (ενίοτε θανατηφόρων), μαζί με το ρίσκο ξαφνικά να βρεθεί κάτω από τις ρόδες κάποιου αυτοκινήτου ή ακρωτηριασμένος από κάποια αγέλη αδέσποτων σκύλων, νομίζω είναι αρκετά σοβαρά κίνητρα ώστε να αρχίσεις να σκέφτεσαι τρόπους να περιφράξης του κήπου σου, προκειμένου να θέσεις ένα οριστικό τέλος στις τσάρκες του (που όσο πάνε γίνονται όλο και πιο επικίνδυνες για τη ζωή του).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:42, 09-11-17:

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα.Στη γειτονιά μου πριν χρόνια ζούσε μία άσπρη φουντωτή γατούλα.Οι προστάτες της την άφηναν να κυκλοφορεί όπως εσύ αλλά κάποια μέρα που βγήκα στο δρόμο να πάω το γιο μου στο σχολείο είδα μπροστά μου κάτι τρομερό.Μιά φουντωτή ουρά ματωμένη να στέκει στο πεζοδρόμιο.Έφριξα και το παιδί μου έκλαιγε.Λίγο πιο κάτω υπήρχε ένα μπροστινό ποδαράκι.Μάτωσε η καρδιά μου.Υπέθεσα πως η γατούλα είχε πεθάνει.
Μετά από κάμποσες μέρες γύρισε στο σπίτι της χωρίς ουρά,μπροστινό δεξί ποδαράκι,το μισό από το μπροστινό αριστερό και ένα κομμάτι από την κάτω γνάθο.
Όλα αυτά τα λέω για να του στερήσετε τις τσάρκες αν τον αγαπάτε πολύ,που το πιστεύω ακράδαντα.
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 23:29, 10-11-17:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!2 μέρες τώρα τον περιορίσαμε λιγάκι, με πολύ κλάμα κ γκρίνια είναι η αλήθεια αλλά φαίνεται να έχει ηρεμήσει κάπως κ βγαίνει μόνο στο μπαλκόνι...είναι δύσκολο μετά από τόσα χρόνια να συνηθίσει να είναι μόνο μέσα αλλά κατανοώ κ τους κινδύνους στους οποίους εκτίθεται!ελπίζω με τον καιρό κ ειδικά τώρα που έρχεται χειμώνας να μην αποζητά κ ο ίδιος τη βόλτα τόσο έντονα!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:44, 10-11-17:

Μην ανησυχείς, οι γάτες είναι αρκετά ευπροσάρμοστα όντα.
Και, όπως σωστά σκέφτηκες, για αλλαγή στις συνήθειές του, ο χειμώνας με τα κρύα,
πρώτης τάξεως ευκαιρία!

Παράθεση

δεσποινα καταν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη δεσποινα καταν
H δεσποινα καταν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H δεσποινα καταν έγραψε στις 13:55, 08-01-18:

ο γατος μου , ημιαιμο σιαμ με νορβηγικη ,αυτες τις ημερες , αφου χαθηκε 3 ολοκληρες μερες, γυρισε και απεκτησε αλλη συνηθεια δαγκωνει τα ρουχα μου ,εμενα ( δεν βαζει δοντια), τον σκυλο , οταν του χαλασουμε το χουζουρι , ή τον ενοχλησουμε , ακομη και να κουνηθω , οταν κοιμαται πανω μου .
Χθες εκανε εικονικο σεξ με μια ζακετα πλεκτη που φορουσα εγω . Μπορει να μου πει καποιος για ποιο λογο το κανει αυτο και να θα σταματησει αυτο μετα τον οιστρο.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:08, 08-01-18:

Ο γατος σου είναι αστείρωτος γι'αυτό τα κάνει όλα αυτά.Αυτό που έπρεπε ήδη να έχεις κάνει είναι να τον στειρώσεις.Αφού έφυγε 3 μέρες ,γύρευε που πήγε και τι έκανε.Πόσα άρρωστα ζώα έκανε παρέα και πόσους καυγάδες διεξήγαγε.Πάλι καλά που δεν γύρισε ματωμένος και με ένα μάτι.
Το να τον έχεις τώρα μέσα και να τον βλέπεις να έχει αυτή τη συμπεριφορά είναι το λιγότερο.Άμα αρχίσει να κατουράει κιόλας ...
Το επόμενο βήμα είναι η στείρωση για να μη βασανίζεται το ζώο αλλά κι εσύ να χαρείς την συντροφιά του για πολλά χρόνια.
Παράθεση

δεσποινα καταν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη δεσποινα καταν
H δεσποινα καταν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H δεσποινα καταν έγραψε στις 08:12, 09-01-18:

Δεν κανω στειρωση σε αρσενικο , επειτα μενω σε χωριο , εχει χωρο να τρυγιριζει ειναι μικρος δεν εκελισε τα 2 χρονια , απλα καταλαβα οτι εγω ειμαι η αδυναμια του και μονο σε μενα συμπεριφερεται ετσι , ζηλευει να μην ερθει κοντα μου αλλη γατα ακομη και τον σκυλο που τον βρηκε οταν ηρθε σπιτι . Με ακολουθει οπου παω καλυτερα απο τον τεμπελη τον σκυλο μου . Εκεινος μαλλον τον εμαθε να μυριζει τα ρουχα μου , γιατι οταν λειπω περνει ενα ρουχο μου και το βαζει στο κρεβατι του , οποτε ισως και αυτος κανει το ιδιο
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:07, 09-01-18:

Το ό,τι ζει σε χωριό και τριγυρίζει και ότι είναι 2 χρονών δεν είναι αποτρεπρικά της στείρωσης.Αν δεν θέλεις να τον στειρώσεις πρέπει να ζήσεις και με την παράξενη συμπεριφορά του.Μας ρώτησες γιατί συμβαίνει αυτό κι εμείς ως οφείλαμε σου απαντούμε.
Κάθε χρόνο όταν θα έχει οίστρο θα πρέπει να κάνεις υπομονή και να τον ανέχεσαι.Προσωπικά αν θέλεις να σου πω την γνώμη μου ,δεν θα ανεχόμουν ποτέ μα ποτέ να κάνει ο γάτος μου σεξ με την μπλούζα μου.Αυτό παραποιεί την φύση του ζώου και εμείς θέλουμε τα ζώα να μην χάνουν την ''αξιοπρέπειά τους''
Παράθεση

Μαριον

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριον
H Μαριον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Μαριον έγραψε στις 00:37, 02-03-18:

Καλησπέρα σας!

Έχω έναν γατούλη δέκα μηνών περίπου, ο οποίος τον τελευταίο μήνα έχει άλλαξει αρκετά συμπεριφορά. Δείχνει πολύ φοβισμένος με τον κόσμο που έρχεται στο σπίτι ακόμα και με άτομα στα οποία πήγαινε πριν λίγο καιρό. Τώρα οποιος μπει στο σπίτι πάει και κρύβεται σε σκοτεινά μέρη ή αλλάζει δωμάτιο. Έχω παρατηρήσει οτι ακόμα και με εμένα τρομάζει εύκολα σε κάποιες απότομες κινήσεις ή όταν κοιμάται. Παλαιότερα όταν άνοιγα την πόρτα της εισόδου έβγαινε και έκανε βόλτες στις σκάλες , τώρα μονο μέχρι το πατάκι πάει και επιστρέφει στο σπιτι. Ταυτόχρονα έχει αρχίσει να νιαουρίζει συνέχεια σαν κάτι να θέλει ή κάτι να τον ενοχλεί αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι.
Πιστεύω πως κάτι τον έχει τρομάξει και συμπεριφέρεται έτσι αλλά δεν μπόρω να βρω τι. Ο,τι κι αν είναι όμως έγινε εκτός σπιτιού. Ίσως κάποιος γείτονας ή δεν ξέρω μήπως κατάφερε να ανέβει κάποιο άλλο γατί στο μπαλκόνι. Όπως και να έχει δεν ξέρω τι να του κάνω να τον βοηθήσω να ηρεμήσει και να επανέλθει στις πιο ανέμελες συμπεριφορές που ειχε. Έχετε ίσως κάποια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω ;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:06, 02-03-18:

Καλησπέρα Μάριον και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Το οτι κάτι τον έχει τρομάξει, είναι γεγονός και δύσκολο να εντοπίσεις τι ακριβώς, αν αυτό συνέβει μόνο μια φορά και απλώς τώρα βιώνει ένα κάτα κάποιο τρόπο μετατραυματικό σοκ, οπότε και ο μόνος που μπορεί να βοηθήσει είναι αναγκαίος ο χρόνο για να επανέλθει ο γατούλης στην πρωτύτερη ηρεμία του.

Μη σταματάς να τον παρακολουθείς, καθώς και τον εξωτερικό χώρο γύρω από το σπίτι σου, μήπως κι ανακαλύψεις κάποια ξαφνική αλλαγή, η οποία είναι μόνιμη και επαναλαμβανόμενη ( όπως π.χ. κάποιος νέος ένοικος που να έχει σκύλο και με τον οποίο συναντήθηκε στον κοινόχρηστο χώρο, ή κάποια απόπειρα του γατούλη να ζευγαρώσει -σε περίπτωση που δεν είναι στειρωμένος- και πιθανή επίθεση από άλλο γατί).
Στο μεταξύ μια βόλτα στον κτηνίατρο, αν δεν έχετε πάει πρόσφατα, καλό είναι να γίνει και φρόντιζε η πόρτα που οδηγεί στον εξωτερικό χώρο να παραμένει κλειστή όταν δέχεσαι επισκέψεις ή ακόμα κι όταν πρόκειται να φύγεις και πριν την ανοίξεις να φροντίζεις ο γάτος να βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο.

Εύχομαι να είναι κάτι περαστικό κι ο γατούλης σύντομα να ξαναβρεί τον παλιό καλό εαυτό του.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 00:53, 03-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μαριον
Καλησπέρα σας!

Έχω έναν γατούλη δέκα μηνών περίπου, ο οποίος τον τελευταίο μήνα έχει άλλαξει αρκετά συμπεριφορά. Δείχνει πολύ φοβισμένος με τον κόσμο που έρχεται στο σπίτι ακόμα και με άτομα στα οποία πήγαινε πριν λίγο καιρό. Τώρα οποιος μπει στο σπίτι πάει και κρύβεται σε σκοτεινά μέρη ή αλλάζει δωμάτιο. Έχω παρατηρήσει οτι ακόμα και με εμένα τρομάζει εύκολα σε κάποιες απότομες κινήσεις ή όταν κοιμάται. Παλαιότερα όταν άνοιγα την πόρτα της εισόδου έβγαινε και έκανε βόλτες στις σκάλες , τώρα μονο μέχρι το πατάκι πάει και επιστρέφει στο σπιτι. Ταυτόχρονα έχει αρχίσει να νιαουρίζει συνέχεια σαν κάτι να θέλει ή κάτι να τον ενοχλεί αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι.
Πιστεύω πως κάτι τον έχει τρομάξει και συμπεριφέρεται έτσι αλλά δεν μπόρω να βρω τι. Ο,τι κι αν είναι όμως έγινε εκτός σπιτιού. Ίσως κάποιος γείτονας ή δεν ξέρω μήπως κατάφερε να ανέβει κάποιο άλλο γατί στο μπαλκόνι. Όπως και να έχει δεν ξέρω τι να του κάνω να τον βοηθήσω να ηρεμήσει και να επανέλθει στις πιο ανέμελες συμπεριφορές που ειχε. Έχετε ίσως κάποια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω ;
Καλησπέρα και καλώς ήρθες... Το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να τον πας στον κτηνίατρο να τον εξετάσει έτσι ώστε να αποκλειστεί η περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.. Στην άμμο του πηγαίνει κανονικά?
Ο γάτος σου βγαίνει εκτός σπιτιού? Σε αυτήν την περίπτωση όπως σου είπαν ήδη ίσως να είχε επαφή με κάποιο ζώο και να τρόμαξε... Το μπαλκονι σου είναι χαμηλό? (επειδή ανέφερες πως πιθανόν να κατάφερε κάποιο άλλο γατί να ανέβηκε!) Υπάρχει η δυνατότητα να το περιφράξεις έτσι ώστε να μην υπάρχει σε αυτό πρόσβαση από αλλα γατιά?
Μήπως έκανες κάποια αλλαγή μέσα στο σπίτι? Μήπως κάποιος από τους γνωστούς σου απόκτησε πρόσφατα ζώο και όταν έρχεται στο σπίτι σου ο γάτος σου μυρίζει τη μυρωδια του? Πολλά μπορεί να είναι... Προσπάθησε να θυμηθείς τι έγινε ή ποιος σε είχε επισκεφτεί όταν άλλαξε για πρώτη φορά η συμπεριφορά του... Πιστεύω πως είναι κάτι παροδικό αλλά πρώτα μια επίσκεψη στο γιατρό πρέπει να γίνει για να είσαι σίγουρη πως δεν έχει κάτι οργανικό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    MariaSpi, Sissymi, zaratustra

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους