Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,708 εγγεγραμμένα μέλη και 714,189 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 331 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μονομάχοι (bettas)

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:38, 01-07-11:

Επιστημονικό Όνομα: Betta splendens (Regan, 1910)
Ελληνικό Όνομα: Μονομάχος
Γενική κατηγορία: Labyrinthfish (λαβυρινθόψαρα)

Μέγεθος: 5 - 8 εκατοστά

Βιότοπος: Στην άγρια μορφή του ο μονομάχος ζει στην Νοτιοανατολική Ασία (Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία κλπ) σε βάλτους και ορυζώνες με ρηχά μεν νερά (7-15 εκ.) αλλά όχι σε "λακκούβες νερού" όπως λέει ο μύθος. Οι ποσότητες νερού στους ορυζώνες και τους βάλτους ειναι μεγάλες και υπάρχει άφθονος χώρος.

Κοινωνική συμπεριφορά: Μοναχικό είδος που δεν προτιμά παρέα στο ενυδρείο του, ιδίως από άτομα του ίδιου είδους (μονομάχους) είτε αρσενικούς είτε θηλυκούς.

Διαχωρισμός φύλου: Τα αρσενικά έχουν πιο έντονα χρώματα και μεγαλύτερα πτερύγια.
Στα θηλυκά είναι ορατή μια μικρή άσπρη κουκκίδα στην κοιλιά της και πίσω από τα κοιλιακά πτερύγια, που είναι ο ωοαποθετήρας (ovipositor). Από εκεί γεννάνε τα αυγά τους.

Ζώνη Κολύμβησης: Συνήθως στην επιφάνεια αλλά εξερευνούν και περιπολούν συχνά σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου τους.

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά: Οι μονομάχοι έχουν ένα όργανο στον εγκέφαλο τους, τον λαβύρινθο που τους επιτρέπει να αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα. Χωρίς πρόσβαση σε αυτόν είναι καταδικασμένα. Γι' αυτό και όταν βρίσκονται σε ενυδρείο, αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει καπάκι,το οποίο θα απέχει από την επιφάνεια του νερού 2-3 εκατοστά, ώστε να μπορούν να αναπνέουν.

Διατροφή: Είναι σαρκοφάγο ψάρι, στη φύση τρέφεται με έντομα και λάρβες κουνουπιών, στο ενυδρείο μπορούν να τραφεί με αποξηραμένες τροφές εμπορίου ειδικά για μονομάχους. Θα δεχτεί εκτός από τις αποξηραμένες, κατεψυγμένες 1-2 φορές την εβδομάδα (bloodworm, artemia, daphnia κλπ) και ζωντανές (grindal, artemia, daphnia κλπ), ακόμα και κουνούπια ή καλλιέργεια από λάρβες κουνουπιών.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Οι μονομάχοι δεν ανέχονται στο χώρο τους άλλα ψάρια της οικογένειας Osphronemidae (όπως άλλοι μονομάχοι, Gοurami, Paradise fish κλπ) ενώ θα είναι το ίδιο επιθετικά σε όποιο ψάρι μοιάζει με του είδος τους πχ. τα ψάρια με μακριές ουρές, όπως τα guppy.
Στη φύση δύο αρσενικά Betta δεν θα παλέψουν μέχρι θανάτου, αφού ο χαμένος θα υποχωρήσει και θα φύγει. Στο ενυδρείο όμως δεν υπάρχει χώρος για υποχώρηση, οπότε ο νικητής θα συνεχίσει να επιτίθεται συνήθως μέχρι να σκοτώσει τον χαμένο. Γι'αυτό δεν βάζουμε μαζί δύο αρσενικά σε ενυδρείο παρά μόνο αν είναι 180 λίτρα και πάνω, ή σε ενυδρείο με χωρίσματα ή σε πολύ καλά φυτεμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες.
Οι θηλυκές αναπτύσσουν μια ιεραρχία μεταξύ τους οπότε θα μπορούσαν να συμβιώσουν μερικές μαζί.
Στη φύση τα θηλυκά μένουν μακρυά από τα αρσενικά εκτός της περιόδου αναπαραγωγής. Όταν μπουν μαζί σε ενυδρείο, τα αρσενικά συνήθως σκοτώνουν τα θηλυκά εκτός αν α) είναι αδέρφια και μεγαλωμένα από μικρά μαζί, β) είναι σε φάση αναπαραγωγής, γ) υπάρχει χώρισμα στο ενυδρείο, δ) το ενυδρείο είναι πολύ μεγάλο και πολύ καλά φυτεμένο έτσι ώστε να παρέχει κρυψώνες για το θηλυκό. Γι'αυτό συχνά πριν την αναπαραγωγή οι εκτροφείς ψαριών, χρησιμοποιούν ενυδρείο με τζαμένιο χώρισμα, έτσι ώστε να είναι ορατές οι θηλυκές από τον αρσενικό χωρίς να διακινδυνεύουν επίθεση, μέχρι να έρθει η ώρα που θα είναι έτοιμα τα ψάρια για αναπαραγωγή και να φύγει το χώρισμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 01:06, 01-07-11:

Αναπαραγωγή μονομάχων

Η αναπαραγωγή τους είναι μια μακρόχρονη και επίπονη, αλλά πολύ εντυπωσιακή διαδικασία. Τα δύο ψάρια (το αρσενικό και το θυληκό) θα πρέπει να είναι σε διπλανά ενυδρεία για κάποιο διάστημα, ώστε να βλέπονται αλλά να μην μπορούν να κάνουν κακό το ένα στο άλλο. Κατά τη διάρκεια αυτής της "προετοιμασίας", ο αρσενικός φτιάχνει με το στόμα του μια φωλιά από μπουρμπουλήθρες, ενώ η θηλυκιά γεμίζει αυγά (το καταλαβαίνουμε από τις κάθετες ραβδώσεις που εμφανίζονται στο σώμας της). Όταν είναι έτοιμη η φωλιά, μεταφέρουμε τη θηλυκιά μαζί με τον αρσενικό μονομάχο, στο ενυδρείο που έχει φτιαχτεί η φωλιά. Στην αρχή θα έχουν αψιμαχίες. Μπορεί να χρειαστούν ώρες έως και μέρες μέχρι να ολοκληρώσουν τα καθήκοντα τους. Συνήθως το ζευγάρωμα γίνεται από αμέσως έως και σε 1-2 μέρες. Κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος, ο αρσενικός "αγκαλιάζει" την θυληκιά και οδηγούνται μαζί σε κάτι που μοιάζει με εντυπωσιακό χορό. Η θυληκιά αφήνεται εντελώς στα... πτερύγια του αρσενικού και αρχίζουν να ελευθερώνονται τα αυγά από την κοιλιά της. Στη συνέχεια, ο αρσενικός σταματάει για λίγο, αφήνοντας την θυληκιά σχεδόν αναίσθητη, μαζεύει ένα ένα τα αυγά στο στόμα του και τα τοποθετεί στις μπουρμπουλίθρες της φωλιάς. Θα ζευγαρώσουν μερικές φορές ακόμα και όταν η θηλυκιά είναι άδεια από αυγά, την μεταφέρουμε στο ενυδρείο της για να ηρεμήσει. Το αρσενικό θα μείνει να προσέχει τη φωλιά μέχρι να σκάσουν τα αυγά χωρίς ούτε να τρέφεται καν. Θα τα αερίζει, θα απομακρύνει τα αγονιμοποίητα, θα μαζεύει όσα πέφτουν και θα τα ξαναβάζει στη θέση τους κλπ. Τα αυγά θα σκάσουν μετά από 48 ώρες. Θα δείτε τις ουρίτσες να κρέμονται από τη φωλιά και ο πατέρας θα πιάνει και θα επιστρέφει στη θέση του όποιο μικρό πέσει. Μέσα στην επόμενη μέρα, ο γόνος θα έχει ενδυναμωθεί τόσο όσο να μένει στη φωλιά. Μόλις καταναλώσουν όλο το λεκιθικό του σάκο και αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα, μπορεί να επιστρέψει ο πατέρας στο ενυδρείο του.

Μερικά εντυπωσιακά βιντεάκια που δείχνουν το ζευγάρωμα των μονομάχων:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:36, 01-07-11:

Πολυ εντυπωσιακο οντως,ειχα μονομαχο οταν ημουν μικρη και δεν ηξερα σχεδον τιποτα απο τα παραπανω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 08:03, 01-07-11:

ωραία ψαράκια πάντως

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 10:29, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Πολυ εντυπωσιακο οντως,ειχα μονομαχο οταν ημουν μικρη και δεν ηξερα σχεδον τιποτα απο τα παραπανω.
Πράγματι, θέλει πολύ ψάξιμο για να βρει κανείς όλα αυτά τα εντυπωσιακά στοιχεία για τους μονομάχους, ώστε να μπορέσει να τους προσφέρει τον καλύτερο δυνατό τρόπο ζωής.

Κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα είναι ότι οι μονομάχοι ζουν μέσα στις γούβες που κάνουν τα ζώα στο χώμα με τα πόδια τους, που σημαίνει ότι ξέρουν να επιβιώνουν σε ελάχιστο και βρώμικο νερό. Βέβαια, στο ενυδρείο καλό θα είναι να τους προσφέρουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες (φίλτρο, θερμοστάτη, συχνές αλλαγές κλπ) αλλά, τουλάχιστον, ξέρουμε σίγουρα ότι είναι ψάρια που ξέρουν να αντέχουν τις ταλαιπωρίες!

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
ωραία ψαράκια πάντως
Είναι όντως! Και που να δεις φωτογραφίες από το νετ με κάποιους πολύ εντυπωσιακούς με φανταστικά χρώματα και σχέδια. Βάζω μερικές φωτογραφίες ενδεικτικά και σύντομα θα ανεβάσω και τα δικά μου τα μοντέλα ():

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:45, 01-07-11:

Φανταστικοι!
Οι αγαπημενοι μου ειναι οι κοκκινοι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:17, 01-07-11:

Καταρχην..συγχαρητηρια για το θεμα...ειναι φοβερο..
Καλα...ποσο απιστευτα ομορφα ειναι αυτα τα ψαρια;Τι πτερυγια και τι ουρα!!
Οντως η αναπαραγωγη τους ειναι φοβερη.Εχω μια ηλιθια ισως απορια,αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτο το ειδος.Οι μπουρμπουληθρες..πως δεν διαλυονται βρε παιδια;;;Ειδα βεβαια στο 2ο βιντεο..κατι σαν μεταλλικο που τις συγκρατει απο επανω...αλλα ειναι αρκετο;;

edit:...πωπω...τωρα ειδα τις τελευταιες φωτο.....εχω μεινει αφωνη....τι ομορφια!!!!!!

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 11:25, 01-07-11:

Πόσο ζηλεύω Θέλω κι εγώ σας λέω! Αγαπημένα ψαράκια οι μονομάχοι και πραγματικά πολύ ανθεκτικά. Το δικό μου το φώναζα Πορκιουπίνο και το χάζευα με τις ώρες. Του έβαζα και μουσική να δω πώς αντιδράει. Όχι τίποτα βαρύ, κλασική μουσική ακούγαμε. Αχ, ωραίες εποχές.

Περιμένουμε φωτογραφίες να χαζέψουμε.

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 11:39, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καταρχην..συγχαρητηρια για το θεμα...ειναι φοβερο..
Καλα...ποσο απιστευτα ομορφα ειναι αυτα τα ψαρια;Τι πτερυγια και τι ουρα!!
Οντως η αναπαραγωγη τους ειναι φοβερη.Εχω μια ηλιθια ισως απορια,αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτο το ειδος.Οι μπουρμπουληθρες..πως δεν διαλυονται βρε παιδια;;;Ειδα βεβαια στο 2ο βιντεο..κατι σαν μεταλλικο που τις συγκρατει απο επανω...αλλα ειναι αρκετο;;

edit:...πωπω...τωρα ειδα τις τελευταιες φωτο.....εχω μεινει αφωνη....τι ομορφια!!!!!!
Οι φουσκάλες είναι λίγο κολλώδεις οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να σκάσουν όσο οι απλές μπουρμπουλίθρες. Βέβαια είναι πολύ πιθανόν κάποιες να χαλάσουν με τις ουρές των ψαριών κατά τη διαδικασία της αναπαραγωγής, αλλά όταν βγουν τα αυγά, ο αρσενικός ασχολείται μέρα νύχτα με την φωλιά και τα αυγά μέχρι να σκάσει ο γόνος, οπότε ό, τι χαλάσει το ξαναφτιάχνει από την αρχή! Είναι παράδειγμα ιδανικού αρσενικού ο μονομάχος! Όλα εκείνος τα κάνει, η μονομαχίνα μόνο τα αυγά γεννάει και μετά την κάνει με ελαφρά...

Α όσο για αυτό το μεταλλικό που λες, στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα κομμένο ποτηράκι που χρησιμεύει για να συγκρατεί λίγο την φωλιά, αλλά δεν βοηθάει και τόσο. Δεν είναι, δηλαδή απαραίτητο. Η καλή φωλιά εξαρτάται, κυρίως, από το πόσο επιμελής είναι ο μέλλων μπαμπάς!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 20-07-11 στις 23:55.
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 16:54, 01-07-11:

Τι ομορφιά! Πολύ ωραίο το θέμα! Σ' ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 20:53, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Τι ομορφιά! Πολύ ωραίο το θέμα! Σ' ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες!
Να' σαι καλά! Χαίρομαι που σας αρέσει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:00.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:25, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά: Οι μονομάχοι έχουν ένα όργανο στον εγκέφαλο τους, τον λαβύρινθο που τους επιτρέπει να αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα. Χωρίς πρόσβαση σε αυτόν είναι καταδικασμένα. Γι' αυτό και όταν βρίσκονται σε ενυδρείο, αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει καπάκι,το οποίο θα απέχει από την επιφάνεια του νερού 2-3 εκατοστά, ώστε να μπορούν να αναπνέουν.
Εδώ νομίζω ότι υπάρχει ένα μικρό λαθάκι. Ο λαβύρινθος βρίσκεται λίγο πάνω από τα βράγχια και όχι στον εγκέφαλο. Για περισσότερα δες εδώ: http://habitatnews.nus.edu.sg/guideb...h/text/229.htm

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Πόσο ζηλεύω Θέλω κι εγώ σας λέω! Αγαπημένα ψαράκια οι μονομάχοι και πραγματικά πολύ ανθεκτικά. Το δικό μου το φώναζα Πορκιουπίνο και το χάζευα με τις ώρες. Του έβαζα και μουσική να δω πώς αντιδράει. Όχι τίποτα βαρύ, κλασική μουσική ακούγαμε. Αχ, ωραίες εποχές.

Περιμένουμε φωτογραφίες να χαζέψουμε.
Εγώ τον έλεγα Τρίτων και του έβαζα καθρεπτάκι για να τεντώνει τα πτερύγια του. Κάθε φορά που άνοιγα το καπάκι του ενυδρείου έτρεχε στην επιφάνεια και περίμενε να του δώσω τροφή Τι γλυκά ψαράκια που είναι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:05. Αιτία: split προς μεταφορά σε άλλο θρεντ
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:52, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Εδώ νομίζω ότι υπάρχει ένα μικρό λαθάκι. Ο λαβύρινθος βρίσκεται λίγο πάνω από τα βράγχια και όχι στον εγκέφαλο. Για περισσότερα δες εδώ: http://habitatnews.nus.edu.sg/guideb...h/text/229.htm
Σωστό! Έχεις δίκιο! Thanks για την επισήμανση!

Εγώ τον έλεγα Τρίτων και του έβαζα καθρεπτάκι για να τεντώνει τα πτερύγια του. Κάθε φορά που άνοιγα το καπάκι του ενυδρείου έτρεχε στην επιφάνεια και περίμενε να του δώσω τροφή Τι γλυκά ψαράκια που είναι...
Αυτό το κάνουν όλα τα ψάρια από τη στιγμή που θα σε αναγνωρίσουν ως "αφεντικό" τους. Τα ζωοτόκα μου, μάλιστα, όταν άνοιγα το καπάκι κι έβαζα μέσα τα δάχτυλά μου, έρχονταν όλα στην επιφάνεια και μου τα τσιμπούσαν... Δεν απομακρύνονταν, δεν φοβόντουσαν καθόλου!

Όσο για το καθρεφτάκι, κανονικά το flaring δεν πρέπει να το προκαλούμε στους μονομάχους, παρ' όλο που είναι πραγματικά εντυπωσιακή αντίδραση, γιατί τα στρεσσάρει. Γι' αυτό πρέπει να προσέχουμε πολύ και τα πλαϊνά τζάμια του ενυδρείου να μην αντικατοπτρίζεται το ψάρι γιατί βλέπει τον εαυτό του, νομίζει πως είναι κάποιος άλλος αρσενικός και στρεσσάρεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:14, 04-07-11:

Για να επιστρέψω και στο θέμα... κάποτε ήθελα να κάνω εκτροφή μονομάχων! Σκέψου μόνο πόσο ωραία θα είναι να βλέπεις τα μικρά να μεγαλώνουν σιγά σιγά. Αλλά από την άλλη τι θα τα κάνεις τόσες εκατοντάδες ψαράκια;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 17:42, 05-07-11:

Όσον αφορά την αναπαραγωγή μονομάχων, την έχω προσπαθήσει κι εγώ στο παρελθόν. Την πρώτη φορά, το ζευγάρι μου δεν ταίριαζε καθόλου με αποτέλεσμα να τον τσουρομαδήσει τον κούκλο μου η μονομαχίνα (βρήκα κομμάτια της ουράς του στο στόμα της). Την δεύτερη φορά, ταίριαζαν πάρα πολύ, αλλά δεν είχα αρκετό χρόνο να περιμένω και φοβόμουν μην μαλλιοτραβηχτούν οπότε τα χώρισα. Τώρα πια έχω δύο αρσενικούς και δεν σκέφτομαι να τους κάνω μπαμπάδες, όσο κι αν το... ζητάνε!

Τέλος, είναι λίγο δύσκολη η αναπαραγωγή, γιατί ακόμα κι αν πετύχει, τα ψαράκια κάποια στιγή θα μεγαλώσουν και τότε θα πρέπει να υπάρχει από ένα ενυδρειάκι (στρωμμένο βέβαια) για να φιλοξενήσει το καθένα από αυτά, καθώς από κάποια ηλικία και μετά δεν θα μπορούν να ζήσουν μαζί. Βέβαια, μπορείς να τα δώσεις όταν μεγαλώσουν αλλά και πάλι θα πρέπει να έχεις αρκετά αξιόπιστα άτομα που θα ξέρεις ότι θα τα προσέχουν σωστά και θα τους παρέχουν τη ζωή που χρειάζονται!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:32, 06-07-11:

Να παρακαλεσω κατι.Το συγκεκριμενο θεμα..δεν αφορα ολα τα ψαρια γενικα...αλλα τους Μονομαχους.

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 01:54, 19-07-11:

Εσείς τι μονομάχο έχετε; Δεξιόχειρα ή αριστερόχειρα;

Οι μονομάχοι (Siamese fighting fish, Betta splendens) όχι μόνο δείχνουν να ξεχωρίζουν σε "αριστερόχειρες" και "δεξιόχειρες", αλλά έχουν επίσης συνοδευτικά και ασυμμετρίες στο σώμα τους, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύθηκε σε μια πρόσφατη έρευνα για την εγκεφαλική συμπεριφορά.

Ο επικεφαλής της έρευνας Yuichi Takeuchi στόχευσε να απαντήσει σε τρία επιμέρους ζητήματα:
  • Σε μια επίδειξη επιθετικότητας, το ψάρι θα παρουσιάσει κατά προτίμηση κάποια συγκεκριμένη πλευρά του σε έναν αντίπαλο έναντι της άλλης πλευράς;
  • Υπάρχουν διαφορές στην εμφάνιση μεταξύ της αριστερής και δεξιάς πλευράς του ψαριού;
  • Οι διαφορές στο σχήμα του σώματος συνδέονται σχετικά με το ποια πλευρά παρουσιάζονται τα ψάρια;

Τα Bettas αποδεικνύονται ιδανικά ψάρια για τέτοιου είδους πειράματα, όπως εξηγεί ο Takeuchi : τα Bettas δείχνουν με ένταση τα επιθετικά πρότυπα συμπεριφοράς τους και ανοίγουν τα βραγχιακά επικαλύμματα (operculum) κατά τη διάρκεια αυτών των "κοινωνικών" συμπεριφορών.

Στην πρώτη φάση του πειράματος, o Takeuchi διαπίστωσε ότι όταν τοποθετήθηκαν μέσα σε ένα εξάγωνο ενυδρείο με καθρέφτες στις πλευρές του, περισσότερα από τα μισά των ψαριών έδειξαν μια προτίμηση μόνο στην αριστερή ή μόνο στη δεξιά πλευρά του ενυδρείου για να εξαπολύσουν την επίθεση τους: οι "αριστεροί" μονομάχοι έδειχναν προτίμηση να παρουσιάζουν και να κάνουν flaring με την αριστερή πλευρά των βράγχιων τους απέναντι στο είδωλο τους στον καθρέφτη, ενώ τα "δεξιά" ψάρια έκαναν το αντίθετο.

Στο δεύτερο στάδιο του πειράματος, οι ερευνητές μέτρησαν μικροσκοπικές διαφορές στο σχήμα των σωμάτων των ψαριών, ειδικά κοιτάζοντας τη γωνία στην οποία η ράχη συναντά το κεφάλι. Η συντριπτική πλειονότητα των ψαριών είχαν μια ελαφρά αριστερά ή δεξιά κλίση στην σπονδυλική τους στήλη.

Τέλος, ο Takeuchi συνέκρινε τα δύο αποτελέσματα και διαπίστωσε ότι τα ψάρια που είχαν ήδη αναγνωριστεί ως "αριστερά" είχαν μια κάμψη στη σπονδυλική στήλη τους προς τα αριστερά, ενώ τα "δεξιά" λύγιζαν προς τα δεξιά, γεγονός που υποδηλώνει μια σύνδεση μεταξύ του σχήματος του σώματος και αριστερής/δεξιάς διαφοροποίησης στη συμπεριφορά.

Ο Takeuchi παραδέχεται ότι η δοκιμή μπορεί να οδηγήσει σε περισσότερες ερωτήσεις παρά απαντήσεις, συμφωνώντας ότι "ο λόγος για τη σχέση μεταξύ της συμπεριφορικής πλαγίωσης ... και της μορφολογικής ασυμμετρίας δεν είναι σαφής, και ότι ίσως τα αποτελέσματα αυτά στην πραγματικότητα σημαίνουν ότι είναι καιρός να επανεξετάσουν την ευρεία συμπεριφορική πλαγίωση στα ψάρια".

Πηγή

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 11:41, 09-09-11:

Τι ωραια ψαρακια!!!!Θελω κι εγω ενα.Ερωτηση: Αν παρω εναν μονομαχο(αρσενικο ή θυληκο) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με αληθινα φυτα μεσα θα ειναι ενα σωστο περιβαλλον για αυτον/ην????

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 12:18, 09-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από goth
Τι ωραια ψαρακια!!!!Θελω κι εγω ενα.Ερωτηση: Αν παρω εναν μονομαχο(αρσενικο ή θυληκο) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με αληθινα φυτα μεσα θα ειναι ενα σωστο περιβαλλον για αυτον/ην????
Ναι, αμέ! Βάλε κάτω κάτω άμμο και ένα μικρό ξύλο ή μια πέτρα, πάνω στα οποία μπορείς να δέσεις μια ανούμπια που είναι πολύ όμορφο και πανεύκολο φυτό. Μην την φυτέψεις στην άμμο γιατί θα μαραθεί! Απλά δεσ' την πάνω στο ξύλο ή στην πέτρα σου και θα την δεις να μεγαλώνει διαρκώς, χωρίς να κάνεις τίποτα!

Τα ψαράκια που είδες σε αυτό το θρεντ με τα εντυπωσιακά χρώματα και τα μεγάλα πτερύγια είναι αρσενικά. Τα θυληκά είναι συνήθως μικρότερα και όχι τόσο εντυπωσιακά. Οι μονομάχοι γενικά είναι εύκολα ψαράκια και δεν χρειάζονται πολλά πράγματα, αλλά καλό θα ήταν το ενυδρείο σου να περιέχει φίλτρο, έναν θερμοστάτη (για το χειμώνα, τώρα ακόμα δεν είναι απαραίτητος) κι ένα θερμόμετρο να βλέπεις αν η θερμοκρασία είναι σε καλά επίπεδα! Επίσης, μην βάλεις νερό και αμέσως το ψάρι γιατί δεν θα έχει πολλές ελπίδες. Το ενυδρείο θέλει πρώτα στρώσιμο (όπως κάθε ενυδρείο άλλωστε)!

Αν τα ακολουθήσεις όλα πιστά, το αποτέλεσμα να είσαι σίγουρη πως θα σε μαγέψει! Καλή επιτυχία!

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:49, 09-09-11:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!Θερμομετρο και φιλτρο εχω.Οσο αναφορα τον θερμοστατη θα πω στον μπαμπα μου να μου παρει!!!Επισης φτιαχνω περιβαλλον για μονομαχο εδω και 4-5 μηνες.Εχω βαλει κι ενα χρυσοψαρο για να κανει την αναγκη του και να δημιουργησει περιβαλλον.Μετα θα βγει και θα παει σε αλλο ενυδρειο.Μολις παρω τον αρσενικο μονομαχο μου θα ανεβασω φωτο!!!Ευχαριστω για ολα και καλη συνεχεια και τυχη στα ψαρακια μας!!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:29, 09-09-11:

Μια πολύτιμη συμβουλή ήθελα να δώσω όσον αφορά τους μονομάχους. Ποτέ μην βάλετε μονομάχο μαζί με γαρίδες. Οι φαινομενικά αθώες μικροσκοπικές μου γαρίδες έφαγαν τον μονομάχο μου εξαφανίζοντας κάθε ίχνος, εν μια νυχτί! Τον είχα μεταφέρει σε εικοσάλιτρο ενυδρείο για να είναι βασιλιάς και του βαλα γαριδούλες από κάτω για να καθαρίζουν το ενυδρείο από κάποια τυχόν αποφάγια.. ποτέ δεν τον ξαναείδα.
Ο καϋμένος τράβηξε κι' άλλα πολλά όπως βλέπετε από τη φώτο. Ενώ οι δικές μου προθέσεις μου ήταν καλές ο κέρβερος απο πάνω φορούσε και κολανάκι με... ψαροκόκαλα!! (Εδώ ήταν πριν τον μεταφέρω στο ενυδρείο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 09-09-11 στις 22:44.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:43, 10-09-11:

χμμ, εμένα ο μονομάχος μου δεν είχε πρόβλημα με τις γαρίδες (αμάνο)... ίσως επειδή είχα μόνο 2 γαρίδες

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:52, 10-09-11:

Αμάνο ήταν και οι δικές μου (λευκές). Οι cherry red νομίζω είναι οκ. Οι αμάνο μου ήταν 5-6 και είχαν μεγαλώσει αρκετά..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:55, 10-09-11:

αν δεν τους είχες χόρτα να κρύβονται (πχ. java moss), μπορεί να ένιωθαν απειλή από τον μονομάχο και να του επιτήθονταν

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:06, 10-09-11:

Δεν το σκέφτηκα ποτέ αυτό. Όμως είχαν και χόρτα και πέτρες. Ειλικρινά εξαφανίστηκε. Έψαξα παντού. Ούτε κόκαλα δεν βρήκα. Κανείς δεν μου είχε πει ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο με μερικές γαρίδες. Μετά από αρκετό καιρό μου είπε κάποιος ότι θα του επιτέθηκαν μαζικά ενόσω κοιμόταν

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:43, 10-09-11:

Κάτι τέτοιο μου είχε συμβεί με μια από τις γαρίδες μου. Αρχικά είχα αγοράσει 3, αλλά την επομενη μέρα η μια χάθηκε. Δεν βρήκα ποτέ το πτώμα της ή τμήμα του εξωσκελετού της. Τον έφαγαν τον καημένο τον μονομάχο σου. Φαίνεται αδύνατο, αλλά μπορεί να συμβεί αν σκεφτείς ότι τρώνε τον ίδιο τον σκελετό τους κάθε φορά που τον αλλάζουν. Creepy

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:49, 10-09-11:

Ceres Victoria μου, κυριολεκτικά φρίκαρα!! Τις μάζεψα μια μια και τις πήγα πίσω στο πετ σιοπ. Τους τις δώρισα. Είχαν μεγαλώσει αρκετά και οι δαγκάνες τους!
Τραγική ειρωνία επίσης ήταν το όνομα του μονομάχου μου: Sushi

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:56, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Ceres Victoria μου, κυριολεκτικά φρίκαρα!! Τις μάζεψα μια μια και τις πήγα πίσω στο πετ σιοπ. Τους τις δώρισα. Είχαν μεγαλώσει αρκετά και οι δαγκάνες τους!
Τραγική ειρωνία επίσης ήταν το όνομα του μονομάχου μου: Sushi

Γρουσούζικο όνομα. Όσα ψάρια είχα με αυτό το όνομα δεν είχαν καλό τέλος

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:03, 10-09-11:

Α είχες κι εσύ; Τσακπίνικο όνομα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:15, 10-09-11:

Είχα 2 τέτρα και από τότε κομένο το όνομα sushi Μια που λέμε για ψάρια, ας πάω να κάνω μια αλλαγή νερού στο χρυσοψαράκι μου

Παράθεση

Panagiotis00000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis00000
Ο Panagiotis00000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Panagiotis00000 έγραψε στις 21:51, 20-03-12:

Εχω έναν μονομάχο αρσενικό μαζί με 5 θηλυκές.!! έτσι μου είπαν.μπορώ να βάλω μέχρι 5 θηλυκές με ένα αρσενικό.ακόμα περιμένω τίποτα.!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-03-12 στις 21:55. Αιτία: Απαγορευονται τα greeklish
Παράθεση

dudu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dudu
Ο dudu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O dudu Που να εισαι αραγε......??? έγραψε στις 01:50, 21-03-12:

Θα πεσει το ξυλο της αρκουδας.Βγαλτες ολες και αστον μονο του.
Θες να τα ζευγαρωσεις αν καταλαβα καλα?
Αν θες να ζευγαρωσουν πρεπει να τον εχεις μονο του σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα,σκετο γυαλι,σταθερη θερμοκρασια 27 βαθμους και φιλτρακι με σφουγγαρι στην εισοδο του για να μην ρουφαει τα μικρα οταν εκκολαφθουν τα αυγα.
Γεμισε το ενυδρειο με νερο περιπου 15 ποντους,χρησιμοποιησε φυλλα catappa αν θες,μαλακωνουν την σκληροτητα του νερου και βοηθουν να ειναι πιο σφιχτη η φωλια που θα σχηματισει ο αρσενικος.
Πρεπει να βαζεις την θηλυκια σε ενα διαφανες ποτηρι και να την βαζεις καθε μερα στο ενυδρειο με τον αρσενικο για κανα δεκαλεπτο την μερα και μετα να την βγαζεις.Οταν η θηλυκια εχει καθετες ριγες και βγαλει απο κατω της ενα ασπρο σαν σπυρακι τοτε ειναι ετοιμη για ζευγαρωμα.
Τοτε την ριχνεις το βραδυ μεσα μαζι με τον αρσενικο και σβηνεις το φως.
Το πρωι η φωλια θα ειναι γεματη αυγα,τοτε την βγαζεις γιατι δεν εχει κατι αλλο να προσφερει η θηλυκια,αν την αφησεις μεσα θα την τσακισει στο ξυλο και θα παθει ζημια.
Το μεγαλωμα τον μικρων το αναλαμβανει ο αρσενικος.
Εκει αρχιζουν τα δυσκολα.......
Σε δυο μερες τα αυγα θα σκασουν και θα μπορεις να διακρινεις μικρες ουριτσες κατω απο την φωλια.Τα μικρα τρεφονται απο την φωλια τις πρωτες μερες.Μολις τα δεις και κολυμπανε οριζοντια εντελως τοτε βγαζεις και τον αρσενικο.Θα πρεπει να προμηθευτεις infusoria για να ταιζεις τις πρωτες μερες και μετα να καλλιεργησεις artemia.!!!!
Στον μηνα πανω θα πρεπει να χωρισεις τα αρσενικα γιατι θα να χτυπιουντε μεταξυ τους.
Αυτα τα ολιγα.

Βιντεακι απο δικη μου αναπαραγωγη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:15, 21-03-12:

Wow!! Dudu φαίνεται πως έχεις απίστευτες γνώσεις!! Έχω πάρει ένα 20λιτρο ενυδρείο για να κρατήσω ένα μόνο μονομάχο κάποια στιγμή στο μέλλον.. ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το στρώσω, ξέρεις;

Παράθεση

dudu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dudu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O dudu Που να εισαι αραγε......??? έγραψε στις 18:52, 21-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Wow!! Dudu φαίνεται πως έχεις απίστευτες γνώσεις!! Έχω πάρει ένα 20λιτρο ενυδρείο για να κρατήσω ένα μόνο μονομάχο κάποια στιγμή στο μέλλον.. ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το στρώσω, ξέρεις;
Το 20λιτρο ειναι μικρο για το ψαρακι,βαλε καμια γαριδα μονο και παρε κανα 50λιτρο για τον μονομαχο.Μπορεις να βρεις πραγματικα τσαμπα ωραια ενυδρεια απο χομπιστες που τα βαζουν αγγελια σε ψαροφορουμ.
Ο πιο γρηγορος και ευκολος τροπος ειναι να παρεις ''μπολι''!!!!Ειναι βιολογικο υλικο απο ηδη στρωμενο φιλτρο αλλου ενυδρειου,το οποιο θα πρεπει να μην εχει ιστορικο με αρρωστειες,και να το βαλεις αμεσα στο δικο σου φιλτρο το οποιο θα βαλεις κατευθειαν σε λειτουργια.Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να βαλεις αμεσα το ψαρακι για να μπορεσουν να τραφουν τα βακτηρια που εχουν αποικησει πανω στο βιολογικο υλικο με τα περιτωματα του ψαριου.Αν δεν βαλεις αμεσα το ψαρι και εχεις βαλει μπολι τοτε πρεπει να ταιζεις την βιολογια σου με φυλλαρακι απο την τροφη του ψαριου,θα ριχνεις ενα μικρο φυλλαρακι τροφης την ημερα.
Εννοειται πως θα πρεπει παντα να κανεις μετρησεις αμμωνιας,νιτρικων και νιτρωδων αλατων καθως και PH.

Διαβασε αυτο:
Συμβαινει πολυ συχνα καποιοι να αποκτουν πρωτα ενα ενυδρειο και στη συνεχεια να ψαχνουν πληροφοριες...συνειδητοποιουν συχνα οτι εχουν ενα αστρωτο ενυδρειο κι ετσι πολλες φορες ανοιγονται θεματα "βοηθεια-SOS" και χρειαζεται αμεση λυση γιατι η αμμωνια ειναι στο ζενιθ.
Αναμεσα στα αλλα μετρα (συχνες αλλαγες..καθημερινες μετρησεις) προτεινουμε και το μπολιασμα του ενυδρειου...και φυσικα ακολουθει η ερωτηση ..
Τι ειναι το μπολι??
Μπολι λοιπον ειναι ετοιμες αποικιες βακτηριων που παιρνουμε απο αλλο ενυδρειο για να βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Γιατι μπολιαζουμε?
Επειδη ξεκινωντας απο μηδενικη βαση θα αργησουν να αναπτυχθουν αυτες οι αποικιες μπορουμε να βαλουμε μπολι για να επιταχυνουμε τη διαδικασια. Καθως ο πολλαπλασιασμος των βακτηριων γινεται με γεωμετρικη προοδο καταλαβαινουμε ποσο πιο γρηγορα θα στρωσει το φιλτρο μας (δηλαδη θα επικοιστει απο επαρκη πληθυσμο βακτηριων) αν ξεκινησουμε με εναν καλο πληθυσμο.
Επισης επειδη με το κλασικο στρωσιμο πρεπει να αναπτυχθουν τα ειδη των βακτηριων το ενα μετα το αλλο (αφου τα δευτερα διασπουν τα προιοντα των πρωτων) με το μπολι γλιτωνουμε πολυ χρονο μιας και αμεσως διασπαται η αμμωνια και υπαρχουν νιτρωδη για να αναπτυσσονται και τα δευτερα βακτηρια ταυτογχρονα.

Πως μπολιαζουμε??
Εδω θελει προσοχη..με το μπολι μπορουμε να μεταφερουμε ασθενειες και γενικοτερα μικροοργανισμους που ζουν στο ενυδρειο του δοτη...οποτε πρεπει να ξερουμε οτι το ενυδρειο του δεν "περασε" καποια ασθενεια προσφατα...το ρισκο φυσικα παλι παραμενει αλλα ελαχιστοποιειται...και εδω πρεπει και οι δοτες να αναλογισθουν την ευθυνη τους δινοντας μπολι.
Αποφασιζοντας λοιπον να το κανουμε,μπορουμε να παρουμε υλικα απο το φιλτρο του δοτη (υλικα βιολογικου φιλτραρισματος θα εχουν μεγαλυτερες αποικιες) και να τα μεταφερουμε σε σακουλα με νερο ενυδρειου και μετα να τα βαλουμε στο φιλτρο μας.
Μπορουμε επισης αν δε θελουμε να παρουμε τα υλικα απο το δοτη, σε μια σακουλα με νερο ενυδρειου να ξεπλυνουμε-στιψουμε υλικα του φιλτρου του και να παρουμε τη "βρωμια" που θα βγει...που δεν ειναι αλλη απο αποικιες βακτηριων.
Προσπαθουμε να μην αργησουμε πολλες ωρες για να μεταφερουμε το μπολι και φτανοντας ειτε το ριχνουμε στο νερο του ενυδρειο μας (οπου θα καταληξει φυσικα στο φιλτρο) ειτε απευθειας μεσα στο φιλτρο μας.

Ποτε ειναι καλο να μπολιασουμε?
Ξεκινωντας τη διαδικασια του στρωσιματος ειναι καλο να μη βαλουμε μπολι λογω του ρισκου μεταδοσης ασθενειων...και να στρωσουμε με αμμωνια η με τροφες το ενυδρειο μας. Αυτο ειναι καλο και γιατι ετσι ειδικα οι αρχαριοι μπορουν να κατανοησουν εμπρακτως τον κυκλο του αζωτου.
Ομως οταν εχουμε ηδη ξεκινησει λαθος και εχουμε ψαρια και φουλ αμμωνια στο ενυδρειο μας,τοτε μπορει να αποδειχθει σωτηριο.
Επισης αν σε ενα ενυδρειο γινει καποιο λαθος (π.χ. χρηση καποιου φαρμακου) και καταστραφει η βιολογια μας και τοτε μπορει να μας βοηθησει σημαντικα.
Αν εχουμε ηδη ενυδρειο και ξερουμε πως ειναι υγειες τοτε -για να μη χανουμε χρονο- μπορουμε να μπολιασουμε τα νεα ενυδρεια μας .(προσωπικα ολα τα ενυδρεια μου τα εχω στρωσει μπολιαζοντας απο προηγουμενο δικο μου ενυδρειο)
Φυσικα αν κανουμε κατι τετοιο πρεπει αμεσως να βαλουμε ψαρια στο νεο ενυδρειο για να γινεται ο κυκλος του αζωτου ή να ριχνουμε τροφη...διαφορετικα το μπολι χωρις τροφη, πεθαινει. ΟΜΩΣ προσοχη! το μπολι ειναι αποικιες βακτηριων σχετικα μικρες συνηθως,γιαυτο πρεπει να βαλουμε λιγα ψαρακια στην αρχη,ωστε να μπορει το μπολι να τα "υποστηριξει". Επειτα κανοντας παντα μετρησεις προσθετουμε και αλλα ψαρακια σταδιακα καθως μεγαλωνουν οι αποικιες.
Ενα δευτερο μπολιασμα θα βοηθουσε προσφεροντας ακομη περισσοτερα βακτηρια..αλλα και σαν προληπτικο μετρο μηπως κατι δεν πηγε καλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιαννης210

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιαννης210
Ο Γιαννης210 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Γιαννης210 έγραψε στις 16:03, 25-04-12:

Οταν λεει δεν τρεφεται καν??? Και τι τον μεταφερουμε στο ενυδρειο του στο ιδιο ενυδρειο με τα αυγα εννοει οταν σκασουν γιατι θα πρεπει να εχεις 3 ενυδρεια!!

Παράθεση

dudu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dudu Που να εισαι αραγε......??? έγραψε στις 14:00, 01-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης210
Οταν λεει δεν τρεφεται καν??? Και τι τον μεταφερουμε στο ενυδρειο του στο ιδιο ενυδρειο με τα αυγα εννοει οταν σκασουν γιατι θα πρεπει να εχεις 3 ενυδρεια!!
?????????

Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 12:47, 25-12-12:

αυτα τα ξερω ολα αλλα θελω να κανω μια αλλη ερωτιση!!! εχω ενα ενυδρειο 10 λιτρων και ειχα εναν μονομαχο μεσα ο οποιος πεθανε χτες και θελω να διωξω τα μικροβια γιατι ο μονομαχος που πεθανε χτες πεθανε γιατι την προηγουμενη βδομαδα πεθανε ο μονομαχος που ειχα επι 3 μηνες στο ενυδρειο και οσο και αν το καυτιριασα εμειναν μικροβια μεσα!! ο μονομαχος που πεθανε χτες αρρωστησε με την ιδια ακρηβως αρρωστια που ειχε ο προηγουμενος μονομαχος μου!!!ξερει κανενας σας εναν καλο τροπο για να διωξω τα μικροβια?????

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis00000
Εχω έναν μονομάχο αρσενικό μαζί με 5 θηλυκές.!! έτσι μου είπαν.μπορώ να βάλω μέχρι 5 θηλυκές με ένα αρσενικό.ακόμα περιμένω τίποτα.!!
τον μονομαχο μονο του τον βαζουμε!!! μονο οταν ειναι εποχη ζευγαρωματος μονο τοτε βαζουμε μεσα θηλυκια!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-12-12 στις 13:22. Αιτία: Merge
Παράθεση

asavvaidou (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asavvaidou
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H asavvaidou έγραψε στις 16:41, 27-12-12:

εχω εναν μονομαχο και μια 3 μονομαχινες! ξερω τα παντα για τους μονομαχους και το ζευγαρωμα τους αλλα δεν εχω δει ποτε μια φωλια μονομαχου! θελω να τα ζευγαρωσω και αναρωτιεμε αν εχει κανενας σας καμια εικονα φωλιας μονομαχων?αν εχει καποιος σας ας μου την στειλει! σας ευχαριστω παρα πολυ! επεισεις αν καποιος εχει καμια απορεια για τους μονομαχους ας με ρωτησει! εχω μεγαλη εμπειρια γιατι ειχα 3 μονομαχους (αυτος που εχω τωρα ειναι ο 3ος) και εχω και 3 μονομαχινες (ειχα 4 αλλα η 1 πεθανε) αν εχετε καμια απορεια θα χαρω πολυ να βοηθεισω!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iosiflarisa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iosiflarisa
Ο iosiflarisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O iosiflarisa έγραψε στις 16:43, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από asavvaidou
εχω εναν μονομαχο και μια 3 μονομαχινες! ξερω τα παντα για τους μονομαχους και το ζευγαρωμα τους αλλα δεν εχω δει ποτε μια φωλια μονομαχου! θελω να τα ζευγαρωσω και αναρωτιεμε αν εχει κανενας σας καμια εικονα φωλιας μονομαχων?αν εχει καποιος σας ας μου την στειλει! σας ευχαριστω παρα πολυ! επεισεις αν καποιος εχει καμια απορεια για τους μονομαχους ας με ρωτησει! εχω μεγαλη εμπειρια γιατι ειχα 3 μονομαχους (αυτος που εχω τωρα ειναι ο 3ος) και εχω και 3 μονομαχινες (ειχα 4 αλλα η 1 πεθανε) αν εχετε καμια απορεια θα χαρω πολυ να βοηθεισω!!!
Μπορείς να δεις στο YouTube διάφορες. η φωλιά γίνετε απο πολλές φουσκάλες στην επιφάνεια του νερού. εγω εχω τωρα 4 γέννες και εχω κάνει περίπου στις 80-85 γέννες

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elizatil
H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 14:40, 08-03-18:

Παιδια εχω ενα ενυδρειο 10 λιτρα λετε να ειναι καλα ο μονομαχος μου ; ειναι μονος του και το ενυδριο πυκνοφυτεμενο με σκουρο υποστομα
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:05, 09-03-18:

Μικρο ειναι. Θελουν πιο πολυ χωρο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους