Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,164 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 279 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το φαινόμενο Ερντογάν και όχι μόνο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:42, 30-03-18:

Αν δεν υπήρχε ο φόβος των Κούρδων , έχω την εντύπωση πως οι Τούρκοι θα είχαν κάνει απόβαση σε κάποιο Ελληνικό νησί. Αυτά είναι δικές μου εκτιμήσεις επαναλαμβάνω.
Εγω θεωρω λαθος αυτο το σκεπτικο και να πω οτι και οι κουρδοι εχουν κανει τα διαφορα τους,τα τρομοκρατικα τους,εχουν σκοτωσει αθωους ανθρωπους κλπ κλπ.
Απο εκει και περα,ειναι γνωστο οτι οι τουρκαλες γεννανε παρα πολυ,δεν νομιζω οτι υπαρχει αξιοπιστη ερευνα που να λεει πιος γενναει περισσοτερο.
Εναι γνωστο επισης οτι η τουρκια εχει ενα θεμα με την ομοιογενια πληθυσμου,ομως πολλες απο τις φυλες ειναι τουρκικης προλευσης και καποιες που δεν ειναι,ειναι απολυτα φιλικα προσκειμενες.
Με απλά λόγια από 74,7 εκατομμύρια πολίτες της Τουρκίας, περισσότερο από το 30% είναι Κούρδοι.
Μαζί με τους Κούρδους οι μειονότητες στην Τουρκία φτάνουν στο 40% του πληθυσμού. Σημειώνεται όμως ότι 7 από τις μειονότητες έχουν τουρκική προέλευση φυλετικά και ότι δύο ακόμη μειονότητες μη τουρκικές πρόσκεινται φιλικά προς τους Τούρκους, οι Αλβανοί και οι Βόσνιοι οι οποίοι συνιστούν μία πληθυσμιακή ομάδα περίπου 3 εκατομμυρίων ατόμων.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Πηγη

Απο εκει και περα,αν ειμασταν τουρκοι σαφως θα μας ενδιεφερε να μην διαλυθει η τουρκια και να μην την καταλαβουν οι κουρδοι.Δεν νομιζεις;Παντα προσπαθω να βλεπω τα πραγματα και απο την αλλη πλευρα.Αν ολοι τα βλεπαμε ετσι,μαλλον θα ηταν καλυτερος ο κοσμος.
Ομως η σωστη λυση ειναι πραγματικα η δημιουργια ενος κουρδικου κρατους,και οχι να εξαφανιστουν απο προσωπου γης,απλα ο ερντογαν τα θελει ολα.Ομως αυτο εμενα δεν θα με κανει να θελω οι κουρδοι να καταλαβουν την τουρκια.Δηλαδη σαν να λεω οτι το 30/100 να εξουσιαζει το 70/100.Και αυτο ειναι απαραδεχτο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 20:56, 30-03-18:

Εγω θεωρω λαθος αυτο το σκεπτικο και να πω οτι και οι κουρδοι εχουν κανει τα διαφορα τους,τα τρομοκρατικα τους,εχουν σκοτωσει αθωους ανθρωπους
Αν είσαι ουσιαστικά σκλάβος στην πατρίδα σου θα αντιδράσεις. Με την ίδια λογική οι Τούρκοι θα πουν τρομοκράτη τον Κολοκοτρώνη γιατί σκότωνε "αθώους" Τούρκους στρατιώτες στα Δερβενάκια ή τον Μιαούλη γιατί τους έπνιγε. Κάπως έτσι νομίζω νιώθουν οι Κούρδοι σαν σκλαβωμένοι. Εδώ στο Λαύριο είχαμε καταυλισμό Κούρδων που τους παίρναμε μεροκάματο να μας φτιάχνουν τον κήπο από την πλατεία της Αναβύσσου. Επειδή θέλω να μαθαίνω διάφορα για όλους τους λαούς έχω κάνει αυτή την συζήτηση μαζί τους . Νιώθουν όπως οι πρόγονοι μας με τα τετρακόσια χρόνια σκλαβιάς.

Απο εκει και περα,αν ειμασταν τουρκοι σαφως θα μας ενδιεφερε να μην διαλυθει η τουρκια
Δεν είπα πουθενά ότι πρέπει να διαλυθεί η Τουρκία. Είπα να δοθεί χώρος σε έναν τεράστιο πληθυσμό να έχει το κράτος του , την κυβέρνηση του , την αυτονομία του και να ψηφίζει τους νόμους του.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:30, 30-03-18:

Δεν είπα πουθενά ότι πρέπει να διαλυθεί η Τουρκία. Είπα να δοθεί χώρος σε έναν τεράστιο πληθυσμό να έχει το κράτος του , την κυβέρνηση του , την αυτονομία του και να ψηφίζει τους νόμους του.
Βρε συ,δεν ειπα οτι το ειπες εσυ....σχολιαζω το αρθρο που εβαλες.. Σε αυτο απανταω βασικα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:48, 30-03-18:

Αν είσαι ουσιαστικά σκλάβος στην πατρίδα σου θα αντιδράσεις. Με την ίδια λογική οι Τούρκοι θα πουν τρομοκράτη τον Κολοκοτρώνη γιατί σκότωνε "αθώους" Τούρκους στρατιώτες στα Δερβενάκια ή τον Μιαούλη γιατί τους έπνιγε. Κάπως έτσι νομίζω νιώθουν οι Κούρδοι σαν σκλαβωμένοι.
Αγαπημενε μου Νικωνα,ξανακοιτα την ιστορια των κουρδων και θα σου πω το γιατι.
Εδω συγκρινες δυο εντεως διαφορετικες καταστασεις.Οι τουρκοι κατελαβαν την ελλαδα,εναν αρχαιοτατο λαο που ζουσε εδω αιωνες.
Οι κουρδοι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ.Δηλαδη δεν ηταν κουρδισταν η σημερινη τουρκια,δεν την κατελαβαν οι τουρκοι και ειναι σκλαβοι τους που ζητουν την απελευθερωση τους.
Οι Κουρδοι ιστορικα ζουσαν στο ιραν και ιρακ .
Στο πρώτο κεφάλαιο εξετάζει τον φυσικό και εθνογραφικό χάρτη του Κουρδιστάν. Στη συνέχεια στο δεύτερο κεφάλαιο ασχολείται με την ιστορία των Κούρδων και του Κουρδιστάν ως τον 19ο αιώνα. Σύμφωνα με τον Μπουρκάι, ο κουρδικός πληθυσμός και μάλιστα με τον σημερινό όρο «Κούρδοι» εμφανίζεται για πρώτη φορά την περίοδο (950 π.Χ. - 940 π.Χ.). Για την εγκυρότητα των πληροφοριών του επικαλείται τους άραβες συγγραφείς Μεσούντι και Ιστραχρί, οι οποίοι υποστηρίζουν ότι εκείνη την περίοδο ζούσαν Κούρδοι στην περιοχή του Λουριστάν καθώς και στις περιοχές Μοσούλη και Σεχρεζόρ. Με άλλα λόγια, στο σημερινό Κουρδιστάν του Ιράκ και του Ιράν.
Ο συγγραφεας δεν ειναι τουρκος,ειναι ο Κεμάλ Μπουρκάι, ο ιδρυτής του Σοσιαλιστικού Κόμματος του Κουρδιστάν (PSK).
Εδω ειναι η πηγη,θα δεις διαφορα ωραια καλουδια,διαφορα παιχνιδια μεγαλων δυναμεων κλπ,ομως το κουρδισταν ιστορικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΙΡΑΝ ΚΑΙ ΙΡΑΚ.
Απλα υπηρξε διασπορα των κουρδων,τιυς εχουν κακομεταχειριστει οι τουρκοι,αλλα σκλαβωμενοι στην τουρκια με την εννοια την δικια μας το 1821 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
και ναι....
Ετσι ένα μεγάλο τμήμα του Κουρδιστάν έμεινε στα εδάφη της Τουρκίας. Από τότε ο κουρδικός λαός που ζει μέσα στην Τουρκία αλλά και στις άλλες περιοχές συνεχίζει να αγωνίζεται και να πολεμά για την ελευθερία του».
,μτα την οθωμανικη αυτοκρατορια δηλαδη,αλλα ιστορικα οι κουρδοι ηταν στην περιοχη του ιρακ/ιραν....,οχι ομως οτι η τουρκια ηταν κουρδικη και την κατελαβαν οι τουρκοι.
Οποτε,μην συγκρινουμε την εξεγερση των ελληνων το 1821 με το κουρδικο ζητημα,διοτι δεν νειναι η ιδια περιπτωση.
ΟΚ καταννοω οτι η σκλαβια μας τοσους αιωνες στους τουρκους μας κανει να πιστευουμε διαφορα πραγματα για τους τουρκους,ομως η περιπτωση των κουρδων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-03-18 στις 21:53.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 21:49, 30-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Βρε συ,δεν ειπα οτι το ειπες εσυ....σχολιαζω το αρθρο που εβαλες.. Σε αυτο απανταω βασικα.
Έφη μου το κατάλαβα πως δεν αμφισβητείς εμένα αλλά το άρθρο , αλλά για την υπεργεννητικότητα των Κούρδων υπάρχουν πολλές πληροφορίες.
Αν τους κουβεντιάσεις τους Κούρδους θα καταλάβεις πόσο δίκιο έχουν και θα τους λυπηθείς .
Ξεριζώθηκαν από τις εστίες τους γιατί δεν ήθελαν τον Τουρκικό ζυγό και ήρθαν στο Λαύριο πρόσφυγες και βγαίναν στην ζητιανιά για ένα μεροκάματο . Όταν πριν 8-9 αιώνες το Κουρδιστάν κατελήφθη σιγά σιγά από τους Τούρκους , άρχισαν να νιώθουν σκλαβωμένοι στην ίδια τους την χώρα. Το 50% ίσως και παραπάνω ανήκει στην σημερινή Τουρκία και το υπόλοιπο μοιράζεται σε Συρία, Ιράκ και Ιράν. Είναι σαν να πάνε οι Τούρκοι να πειράξουν την Θεσσαλονίκη μας και την Ολυμπία. Αν ήμουν νέος σίγουρα θα αντιδρούσα και ίσως με άσχημο τρόπο . Τρομοκράτης για μένα είναι αυτός που σκοτώνει αθώους , άμαχους και όχι στην μάχη. Εκεί είναι η ζωή μου ή η ζωή σου.
Θα σου πω άλλον ένα λόγο που είμαι με τους Κούρδους και όχι με τους Τούρκους
Δεν έχω και την καλύτερη άποψη , όχι για τον Τουρκικό λαό αλλά για τις ηγεσίες τους που ευθύνονται για πολλές γενοκτονίες , ίσως τις περισσότερες από κάθε άλλο λαό τουλάχιστον στην περιοχή.

Εδώ υπάρχει επώνυμο άρθρο για τις γενοκτονίες των Τούρκων και τα κατορθώματα τους. Όταν βρεις χρόνο γιατί εδω μέσα πρέπει να τρέχεις με χίλια , ρίξε μια ματιά .
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:50, 30-03-18:

Αγαπημενε μου Νικωνα,ξανακοιτα την ιστορια των κουρδων και θα σου πω το γιατι.
Εδω συγκρινες δυο εντεως διαφορετικες καταστασεις.Οι τουρκοι κατελαβαν την ελλαδα,εναν αρχαιοτατο λαο που ζουσε εδω αιωνες.
Οι κουρδοι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ.Δηλαδη δεν ηταν κουρδισταν η σημερινη τουρκια,δεν την κατελαβαν οι τουρκοι και ειναι σκλαβοι τους που ζητουν την απελευθερωση τους.
Οι Κουρδοι ιστορικα ζουσαν στο ιραν και ιρακ .

Ο συγγραφεας δεν ειναι τουρκος,ειναι ο Κεμάλ Μπουρκάι, ο ιδρυτής του Σοσιαλιστικού Κόμματος του Κουρδιστάν (PSK).
Εδω ειναι η πηγη,θα δεις διαφορα ωραια καλουδια,διαφορα παιχνιδια μεγαλων δυναμεων κλπ,ομως το κουρδισταν ιστορικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΙΡΑΝ ΚΑΙ ΙΡΑΚ.
Απλα υοηρξε διασπορα των κουρδων,τιυς εχουν κακομεταχειριστει οι τουρκοι,αλλα σκλαβωμενοι στην τουρκια με την εννοια την δικια μας το 1821 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ΟΚ καταννοω οτι η σξλαβια μας τοσους αιωνες στους τουρκους μας κανει να πιστευουμε διαφορα πραγματα για τους τουρκους,ομως η περιπτωση των κοτρδων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
Εδώ είναι το παλιό Κουρδιστάν και κάπου εδώ μέσα θα ξαναγίνει κατά την δική μου ταπεινή γνώμη.

wikipedia.org

Η πηγή του χάρτη είναι η wikipedia που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την εγκυρότητα της
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 30-03-18 στις 21:59.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:57, 30-03-18:

wikipedia.org

Έχουν και οι Κούρδοι την Ιστορία τους δεν είναι σημερινοί Έφη μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:02, 30-03-18:

Ετσι ένα μεγάλο τμήμα του Κουρδιστάν έμεινε στα εδάφη της Τουρκίας. Από τότε ο κουρδικός λαός που ζει μέσα στην Τουρκία αλλά και στις άλλες περιοχές συνεχίζει να αγωνίζεται και να πολεμά για την ελευθερία του».
Το ιδιο λεμε,ο χαρτης πουε χεις βαλει δειχνει ακριβως αυτο που λεω.
Εγω Νικωνα μου ειμαι υπερ των ΔΙΚΑΙΩΝ διεκδικησεων.Ουτε εναντι στιυς τουρκους ουτε εναντια στους κουρδους.Ειμαι υπερ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΗΣ ΛΥΣΗΣ.
Ουτε ειναι δυνατον να στερνιστω αρθρα που θεουν να εξαφανιστει η τουρκια και να καταλαβουν την κωνσταντινουπολη οι κουρδοι,ουτε να μην εχουν οι κουρδοι πατριδα,ουτε να εξαφανιστει το ισραηλ και να εχει η παλαιστινη την ιερουσαλημ,κατι που ειναι απαραδεχτο να το διεκδικουν και εντελως ανεφικτο,ουτε ομως να μην εχουν πατριδα οι παλαιστινιοι,που παρεπιπτιντως δεν ειναι ΦΥΛΗ,αλλα ονομασια των Ρωμαιων που εδωσαν σε αραβικες φυλες.
ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ,επιρτεψε μου να σου πω τι εχουν κανει ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ.Οπως και ο Μ.αλεξανδρος...που μεχρι το αφγανισταν εφτασε,οπως και ο βουλγαροκτονος που τυφλωσε 15.000 βουλγαρους.ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ και κανουν εγκληματα;
Δες εδω.

Αστα σου λεω.Η ιστορια βριθει απο εγκληματα και ΟΧΙ μονο απο την μια μερια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:10, 30-03-18:

Το ιδιο λεμε,ο χαρτης πουε χεις βαλει δειχνει ακριβως αυτο που λεω.
Εγω Νικωνα μου ειμαι υπερ των ΔΙΚΑΙΩΝ διεκδικησεων.Ουτε εναντι στιυς τουρκους ουτε εναντια στους κουρδους.Ειμαι υπερ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΗΣ ΛΥΣΗΣ.
Ουτε ειναι δυνατον να στερνιστω αρθρα που θεουν να εξαφανιστει η τουρκια και να καταλαβουν την κωνσταντινουπολη οι κουρδοι,ουτε να μην εχουν οι κουρδοι πατριδα,ουτε να εξαφανιστει το ισραηλ και να εχει η παλαιστινη την ιερουσαλημ,κατι που ειναι απαραδεχτο να το διεκδικουν και εντελως ανεφικτο,ουτε ομως να μην εχουν πατριδα οι παλαιστινιοι,που παρεπιπτιντως δεν ειναι ΦΥΛΗ,αλλα ονομασια των Ρωμαιων που εδωσαν σε αραβικες φυλες.
ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ,επιρτεψε μου να σου πω τι εχουν κανει ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ.Οπως και ο Μ.αλεξανδρος...που μεχρι το αφγανισταν εφτασε,οπως και ο βουλγαροκτονος που τυφλωσε 15.000 βουλγαρους.ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ και κανουν εγκληματα;
Δες εδω.

Αστα σου λεω.Η ιστορια βριθει απο εγκληματα και ΟΧΙ μονο απο την μια μερια.
Όλες οι μεγάλες δυνάμεις και οι αυτοκρατορίες έχουν κάνει τα εγκλήματα τους στο βάθος των αιώνων. Όπως λες κι εσύ είσαι με το δίκιο όπως άλλωστε θα ήταν κάθε σώφρων άνθρωπός. Μια χούφτα γη πιστεύω αξίζει και σ΄αυτόν λαό , αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη για τους Κούρδους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:12, 30-03-18:

ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ
Σιγά μην εξαιρέσω τους χριστιανούς από τα εγκλήματα. Ίσως στο όνομα του Χριστού να έχουν γίνει τα μεγαλύτερα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:15, 30-03-18:

Όλες οι μεγάλες δυνάμεις και οι αυτοκρατορίες έχουν κάνει τα εγκλήματα τους στο βάθος των αιώνων. Όπως λες κι εσύ είσαι με το δίκιο όπως άλλωστε θα ήταν κάθε σώφρων άνθρωπός. Μια χούφτα γη πιστεύω αξίζει και σ΄αυτόν λαό , αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη για τους Κούρδους.
Μα βρε νικωνα μου,τι λεω και εγω τοση ωρα;Ειναι δεδομενο αυτο,παρολο που απο κανεναν λαο,οσο δικιο και να εχει δεν θα υποστηριξω ποτε ενεργειςς μπαινουμε σε λεωφορειο και οποιον παρει ο χαρος.Ναι....σε στρατο,οχι σε αμαχους καισ ε αυτο ειμαι καθετη,οσο δικιο και να εχουν,αλλα το λεω ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Εγω σου απαντησα απλα,οτι συνεκρινες την επανασταση του 1821 με το ζητημα των κουρδων και σου εξηγω οτι δεν ειναι η ιδια περιτωση.
Απο εκει και περα,100 φορες εχω πει οτι ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι οι κουρδοι πρεπει να αποκτησουν πατριδα.Αλλα οταν βλεπω αρθρα που λενε οτι οι κουρδοι θα καταλαβουν την κωνσταντινουπολη,δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με αυτο.Απο εκει βασικα ξεκινησε αυτη η κουβεντα.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:30, 30-03-18:

Εγω σου απαντησα απλα,οτι συνεκρινες την επανασταση του 1821 με το ζητημα των κουρδων
Δεν ξέρω πως αποτυπώνουν οι Τούρκοι στην ιστορία τους το 1821 , ίσως το αποτυπώνουν σαν μια ομαδική τρομοκρατική ενέργεια των Ελλήνων.

Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι συμφωνοδιαφωνούμε

Θα σταθώ όμως σε κάτι που προηγουμένως είπα .Ξέρεις τι είναι να δίνεις ένα ποτήρι κρύο νερό και να σε κοιτάει στα μάτια σαν ευεργέτη;;

Να βάζεις το χέρι στην τσέπη να τον πληρώσεις και να κοιτάει αν θα τον πληρώσεις καλά ή θα τον εκμεταλλευτείς για να πάει φαγητό στα παιδάκια του;;

Όταν γέμισε το Λαύριο νοίκιαζαν κάποια σπίτια στην περιοχή που ούτε τα ποντίκια δεν θα καταδέχονταν, 10-15 άτομα και με άθλιες συνθήκες υγιεινής.

Εμένα αυτές οι εικόνες με ευαισθητοποίησαν και είμαι με το μέρος τους και πιστεύω πως κι εσύ.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:39, 30-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Δεν ξέρω πως αποτυπώνουν οι Τούρκοι στην ιστορία τους το 1821 , ίσως το αποτυπώνουν σαν μια ομαδική τρομοκρατική ενέργεια των Ελλήνων.

Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι συμφωνοδιαφωνούμε

Θα σταθώ όμως σε κάτι που προηγουμένως είπα .Ξέρεις τι είναι να δίνεις ένα ποτήρι κρύο νερό και να σε κοιτάει στα μάτια σαν ευεργέτη;;

Να βάζεις το χέρι στην τσέπη να τον πληρώσεις και να κοιτάει αν θα τον πληρώσεις καλά ή θα τον εκμεταλλευτείς για να πάει φαγητό στα παιδάκια του;;

Όταν γέμισε το Λαύριο νοίκιαζαν κάποια σπίτια στην περιοχή που ούτε τα ποντίκια δεν θα καταδέχονταν, 10-15 άτομα και με άθλιες συνθήκες υγιεινής.

Εμένα αυτές οι εικόνες με ευαισθητοποίησαν και είμαι με το μέρος τους και πιστεύω πως κι εσύ.
Μα σαφως ειμαι με το μερος τους Νικωνα μου,οπως ειμαι και με το μερος οποιουδηποτε προσφυγα(οχι λαθρομεταναστη),που δενε χει που να σταθει και ζηταει βοηθεια.Οπως και με τους τουρκους που πνιγονται στον εβρο,επειδη ο ερντογαν εχει κηρυξει πολεμο σε οποιον θεωρει εχθρο του.
Εγω νικωνα μου ειμαι υπερ του δικαιωματος της ζωης ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ.Ειτε ανθρωπων ειτε ζωων.
Απλα προσπαθω να βγαζω τις παρωπιδες και να μην φανατιζομαι ειτε εθνικιστικα ειτε θρησκευτικα.
Το δικαιο του αδυνατου υποστηριζω,αλλα με σωστα μεσα και με σωστες διεκδικησεις.
Απλα επετρεψε μου να τα βλεπω τα πραγματα συμπαντικα,δηλαδη σαν να ειμαι εξω απο το σωμα μου,δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω... Να τα βλεπω απο ολς τις μεριες.
Αρθρακια του τυπου να εξαφανιστουν οι τουρκοι,ή οι ελληνες ή οι σλαβοι η οι παλαιστινιοι ή οι εβραιοι...,ολοι οι μουσουλμανοι ειναι καθαρματα ενω ολοι οι χριστιανοι ειναι οκ,.οι μουσουλμανοι εχουν κανει μονο εγκληματα ενω οι χριστιανοι οχι...μακρια απο εμενα.
Και ξαναλεω,δεν το λεω για σενα,αλλα με αφορμη το αρθρο που βρηκες.

ΥΓ.Εμενα μην προσπαθησετε ποτέ να με ενταξετε καπου...δε εντασσομαι πουθενα εγω...ουτε εθνικιστρια ειμαι,ουτε ΟΜΩς και το αντιθετο..οπου βλεπω αδικο το λεω,οπου δικαιο το λεω...σαφως με τα δικα μου ματια βεβαια,αλλα για μενα η ανωτατη αξια ειναι ο ανθρωπισμος,ουτε εθνικισμος ουτε θρησκειες και σορυ.ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΖΩΗΣ.Ειμαστε ολοι πλασματα της ιδιας γης και στο διαολο ολα αυτα που μας χωριζουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-03-18 στις 22:53.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:58, 30-03-18:

Θα σου πω λοιπόν ότι δεν στέκομαι στο τι γράφει ο κάθε κονδυλοφόρος και το άρθρο που ανέβασε, ούτε με εντυπωσίασε ο τίτλος, αλλά στο ότι οι Κουρδοι έχουν μέσο όρο γεννήσεις 3,5 παιδάκια ανά γυναίκα και οι Τούρκοι 1,5 τουλάχιστον στην δυτική Τουρκία, εξακριβωμένο από πολλές πηγές.
Στο ότι είσαι με το δίκαιο και όχι με την καταστροφή οποιουδήποτε λαού , είμαστε κοντά και απόλυτα σύμφωνοι.
Στο ότι οι Τούρκοι ή έστω αυτοί μου τους εκπροσωπούν πριν 2-3 μέρες είπαν πως το Αιγαίο είναι γεμάτο από τους προγόνους μου ή να τον καθαιρέσουν ή να τον παραιτήσουν ή να τον χλευάσουν τον συγκεκριμένο κύριο , που τόλμησε να πει αυτή την ασχήμια. Διαφορετικά οι Τούρκοι θα είναι για πάντα απέναντί μου. Απορώ δε πως ακόμα κάποιοι βλέπουν την Ευρωπαϊκή προοπτική της Τουρκίας (να μην έχουμε άλλα 80 εκατομμύρια πελάτες χωρίς φόρους και σύνορα?) που σκοτώνει , που βασανίζει, που καταπατά που,που, που.... άλλωστε ο καθένας μας έχει την άποψη του και βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:07, 30-03-18:

Αγαπημενε μου Νικωνα,δεν με ενδιαφερει τι λεει ο καθε τρελος.ΟΥΤΕ ΦΑΝΑΤΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΛΟ.
Την νοημοσυνη μου για αυτο την εχω.Αλλιως ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.
Εμενα με ενδιαφερει ενα πραγμα και θα στο εξηγησω.
Θα σου δειξω πως βλεπω εγω τα πραγματα.
Εστω οτι εισαι ενα ντροουν,ξερεις τι ειναι το ντροουν.

Ξεκινας απο το μερος που βρισκεσαι.
Αρχιζεις και ανεβαινεις.Ανεβαινεις..ανεβαινεις.Βλεπεις την πολη σου.Μετα τον νομό σου.Μετα την χωρα σου.Μετα την ηπειρο σου.Μετα ....ολη τη γη.Μετα τον γαλαξια σου και μετα ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.Υποθετικα παντα.ΟΚ..τα ντροουν δεν πανε τοσο ψηλα,λεμε τωρα.
και μετα καταλαβαινεις ποσο ηλιθιο ζωο ειμαστε.
Εμενα εν ολιγοις,αν με ρωταγε Ο ΘΕΟς Ας ΠΟΥΜΕ:
ΔΙΑΛΕΞΕ 2 ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ.
-Να επικρατησει η ελληνικη φυλη ,να κατακτησετε ολη την γη....να τους εξουσιαζετε ΟΛΟΥΣ και να μαμιουναι ολοι οι αλλοι.
Ή....
-Να υπαρχουν στην γη μονο πλασματα.Ανρθωπινα και ζωα.Και ολοι να ευημερουν.Κανενας να μην ειναι υπερανω του αλλου,ολοι να ζουνε επανω σε αυτον τον ρημαδα τον πλανητη,χωρις μισος εθνικιστικα ή θρησκευτικα...,
Ολοι ζουμε εδω ισοι,χωρις να μας χωριζει τιποτα,παρα μονο να προσπαθυμε ολοι να ζουμε καλα.
Εγω θα διαλεγα σαφως το δευτερο.
Δεν με ενδιαφερει να επικρατησει η φυλη μου ,το εθνος μου,η θρησκεια μου,τι κρατος μου.Με ενδοαφερει ΟΛΟΙ να ζουμε ομορφα και ωραιαΑν ολοι ειχαμε αυτο κατα νου,τοτε ολα τα πρβληματα μας θα ειχαν λυθει.
Εσυ...τι θα διαλεγες;
Να μην συζητησω δε,ποσο χριστιανικο ειναι...να θελουμε να εξαφανιστει ενας λαος.Ή να θελουμε να επικρατουμε και να εξουσιαζουμε αλλους.Εξαλλου,ακριβως για αυτο γινονται ολα αυτα,διοτι ενας φαυλος κυκλος ειναι ολα.Οι μεν εξουσιαζαν τους δε,οι αλλοι θελουν να παρουνε εκδικηση,εκδικουνται και αυτοι..μετα οι αλλοι θελουν να παρουν εκδικηση και παει λεγοντας.Η ανθρωπινη ηλιθιοτητα σε ολο το μεγαλειο της.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-03-18 στις 00:35.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 23:14, 30-03-18:

Εστω οτι εισαι ενα ντροουν,ξερεις τι ειναι το ντροουν.
Μικρός είμαι ακόμα θα μάθω.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:18, 30-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Μικρός είμαι ακόμα θα μάθω.
Ελπιζω να μυ κανεις πλακα ναι;Διοτι αν προσεξεις..δεν εχω βαλει ερωτηματικο καλε μου Νικωνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-03-18 στις 00:24.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:50, 31-03-18:

Απορώ δε πως ακόμα κάποιοι βλέπουν την Ευρωπαϊκή προοπτική της Τουρκίας (να μην έχουμε άλλα 80 εκατομμύρια πελάτες χωρίς φόρους και σύνορα?) που σκοτώνει , που βασανίζει, που καταπατά που,που, που.... άλλωστε ο καθένας μας έχει την άποψη του και βλέπει τα πράγματα από την δική του οπτική.
Ω ναι....και σαφως οι Αγγλοι δεν εχουν σκοτωσει με ολες τις αποιοκρατιες τους,ουτε οι ισπανοι...(να θυμισω ποιους εξολοθρευσαν αγγλοι και ισπανοι;Ολοι οι γηγενεις αμερικανοι ποιοι ηταν;Δεν ηταν οι ΙΝΔΙΑΝΟΙ;Πηγαν ωραιοτατα ολα τα αποβρασματα της αγγλιας και της ισπανιας και εξολοθρευσαν εναν λαο,τους ινδιανους; ΝΑΙ Η ΟΧΙ;Τους κατεκτησαν ναι η οχι; και τους εξολοθερυσαν κιολας,τους εξαφανισαν,πως τους παρουσιασαν δε στην ιστορια; Ως οι κακοι ινδιανοι!!!!!!!Η μεγαλυτερη γενοκτονια που εχει γινει στην αθρωποτητα ειναι αυτη των ινδιανων,απο τους καλους μας ευρωπαιους...)

ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ποσους εξολοθρευσαν στον β παγκοσμιο πολεμο;Ειναι μακρια και το ξεχναμε;Πιο μακρια ειναι η οθωμανικη αυτοκρατορια.Ευρωπη δεν ειναι αυτη;
Μας αρεσει να βλεπουμε τα λαθη των αλλων λαων και οχι αυτων που θεωρουμε δικους μας ή πιο κοντινους.
Οχι...οι ευρωπαιοι και αμερικανοι δενε χουν εξολοθρευσει αλλους λαους.Μονο οι τουρκοι το εχουν κανει.Οι ρωμαιοι τι ηταν;

Εννοειται πως η ευρωπαιοι ειναι πολιτισμενοι.Δεν ξερω ομως ακριβως τι εννοουμαι πολιτισμο.
Οταν βομβαρδιζει το ιρακ οτι και καλα εχει πυρηνικα,ενω αποδεικνειεται οτι δενε χει,απλα θελαμε να επιβληθουμε γεωπολιτικα.Και αλλα,,πολλα παραδειγματα τετοια.Ο μπιν λαντεν ποιανων ηταν παιδι;Μηπως των αμερικανων;
Οι ευρωπαιοι και οι φιλοι μας οι γερμανοι δεν εξολοθρευουν τοσο κοσμο,οταν για χαρη των πολυεθνικων και των τραπεζων στραγγιζουν λαους οικονομικα;ΝΑΙ Η ΟΧΙ;Νομιζεις οτι οι πολεμοι γινονται μονο με στρατιωτικα οπλα;Η μηπως γινονται και οικονομικοι πολεμοι και εξαθλιωνουν λαους;
Η ευρωπη που ζουμε,πραγματικα πιστευεις οτι ειναι μια ομορφη και πολιτισμενη ευρωπη;Που νοιαζεται για το καλο των ανθρωπων της;

Απλα θυμομαστε μονο οτι θελουμε να θυμομαστε.Και απλα καποια,ειναι πολυ πιο υπουλα.

Για αυτο λεω καλε μου Νικωνα....η ανθρωποτητα κανει εγκληματα,ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΦΥΛΗΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.Και οχι μονο στρατιωτικα,αλλα και οικονομικα.ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
Καμια πλευρα δεν ειναι αθωα.Ουτε υπαρχουν εθνη και θρησκειες ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ.Τα υπολοιπα ειναι απλα για να φανατιζουν τους λαους,να στρεφεται ο ενας εναντιον του αλλου και ετσι να εξυπηρετουν τα σχεδια τους,παλι για κερδος οικονομικο των λιγων.
.
Για αυτο και λεω,ας τα βλεπουμε συμπαντικα και οχι απο τον στενο μικροκοσμο μας.Και οφειλουμε να τα βλεπουμε ολα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-03-18 στις 01:12.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 02:22, 31-03-18:

Πριν αποχωρήσω από το θέμα οριστικά αφού δεν έχω να δώσω κάτι άλλο στο θέμα και οι γνώσεις μου γύρω από τον κύριο Ερντογαν και την Τουρκία περιορίζονται μέχρι εδώ , θα ήθελα να προσεγγίσω το θέμα λίγο μπακαλίστικα.
Εγώ λόγω ηλικίας και ίσως και η Ολυμπία που είναι λίγα χρόνια μικρότερη μου να θυμάται το τεφτέρι. Ήταν και ο πατερούλης της μαγαζάτορας οπότε μάλλον θα το ξέρει.

Εκεί μέσα λοιπόν πηγαίναμε στον μπακάλη και γράφαμε:

1 κιλό φασόλια 3,60 δραχμές
1 κιλό ζάχαρη 4,20 δραχμές
1 Tide 5,00 δραχμές
σόνολο 12,80
Έλαβα 10,00
Υπόλοιπο 2,80

Με τον ίδιο λοιπόν τρόπο θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το θέμα για τον πληθυσμό της Τουρκίας και των Κούρδων για να γίνω κατανοητός ότι σκοπός μου δεν ήταν ο αφανισμός και η καταστροφή της Τουρκίας αλλά ένα ακόμα πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει στο μέλλον αν οι αριθμοί που διαβάζουμε είναι αληθείς.Άλλωστε σε προηγούμενο ποστ μου δήλωσα πως έχω περάσει υπέροχο ρεβεγιόν μαζί με Τούρκους πολίτες που δεν μου φταίνε σε τίποτα. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι το ίδιο πρόβλημα της υπογεννητικότητας αφορά και την χώρα μας
Ξαναλέω αν οι αριθμοί είναι αληθείς
Γέννα ανά γυναίκα Τουρκάλα 1,5 παιδιά
Γεννά ανά γυναίκα Κούρδισα 3,4 παιδιά
Τούρκοι 60.000.000 σήμερα
Κούρδοι 20.000.000 σημερα

Ορίζω την κάθε γενιά στα 30 χρόνια , αν και ξέρουμε ότι σ΄αυτούς τους πληθυσμούς παντρεύονται και τεκνοποιούν νωρίτερα από τα 30 χρόνια

Στρογγυλοποίησα τα νούμερα του πληθυσμού που έχουμε σήμερα και χρησιμοποιώ τα μπακαλίστικα μαθηματικά

Πρώτη γενιά μετά 30 χρόνια
60.000.000 : 2 x 1,5 = 45.000.000 Τουρκοι
20.000.000 : 2 x 3,4 = 34.000.000 Κούρδοι

Δεύτερη γενιά μετά 60 χρόνια
45.000.000 : 2 x 1,5 = 33.375.000 Τούρκοι
34.000.000 : 2 x 3,4 = 57.800.000 Κούρδοι

Διαιρώ δια 2 γιατί και στην Τουρκία δεν γεννούν ακόμα οι άντρες. Ίσως ο Ερντογαν το καταφέρει κι αυτό. Έτσι για να κάνουμε και λίγο πλάκα.

Δηλαδή σε 60 χρόνια οι Κούρδοι θα είναι 70% περισσότεροι από τους Τούρκους.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι τα νούμερα για την υπογεννητικότητα των Τούρκων και την υπεργεννητικότητα των Κούρδων είναι αληθή και δεν θα αλλάξουν αυτά τα 60 χρόνια.
Αυτό με ενδιέφερε από το άρθρο που ανέβασα και όχι ο αφανισμός της Τουρκίας και οποιουδήποτε άλλου λαού.
Αν έκρινα λίγο σκληρά την Τουρκία , έκρινα την Τουρκία του σήμερα με τους διωγμούς , βασανισμούς και την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και όχι προηγούμενων ετών, ακόμα και προηγούμενων αιώνων.
Αφού σας ανέλυσα με τον παλιό μπακαλίστικο τρόπο το θέμα που όπως έλεγε η συχωρεμένη η γιαγιάκα μου "τρεις το λάδι , τρεις το ξύδι και έξι το λαδόξιδο" , μη έχοντας να προσθέσω και άλλες γνώσεις στο θέμα , είναι και περιορισμένες, αποχωρώ και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με την φλυαρία μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:08, 31-03-18:

Νικωνα μου καλημερα.
Πριν αποχωρήσω από το θέμα οριστικά
Αν ειναι επειδη διαφωνουμε,να αποχωρησεις απο το θεμα,τοτε θα αναγκαστω να συμφωνω εγω σε ολα οσα λες.

Οπως και να εχει,το δημογραφικο προβλημα της τουρκιας υπαρχει,οπως εχει και η ελλαδα βεβαια,και ακριβως για αυτο,αν ηταν πραγματικα εξυπνος ο ερντογαν και σκεφτοταν το μελλον του λαου του και οχι τις προσωπικες του φιλοδοξιες,πρωτος αυτος θα επρεπε να λυσει το θεμα ιδρυσης κρατους των κουρδων.Διοτι αν εχουν κρατος,θα εχουν και οι τουρκοι το δικο τους.Αυτος κανει το αντιθετο.Προσπαθει να τους εξολοθρευσει.Και αυτο δειχνει εκτος απο το ποσο εγκληματικη φυσιογνωμια ειναι,οτι δεν ειναι και πραγματικα εξυπνος.Ναι,θα δωσει ενα μερος απο τα εδαφη του,αλλα θα εχει εξασφαλισει την υπαρξη της τουρκιας.
Ομως,οποιος θελει τα πολλα,χανει και τα λιγα.
Και θα το ξαναπω,οπως εχει ειπωθει και παραπανω.Ο ερντογαν οδηγηται με μαθηματικη ακριβεια στο τελος του κανταφι.Το ζητουμενο ειναι τι θα προλαβει να διαλυσει,μεχρι να ερθει το τελος του.Εκτος βεβαια και αν αλλαξουν οι ''συμαχιες''.Ολα παιζονται σ εαυτην την ζωη.

ΥΓ.Κρινε οσο αυστηρα θελεις Νικωνα μου την τουρκια,οπως και εγω την κρινω αυστηρα.Απλα να βλεπουμε και το τι κανουν οι αλλοι,καθως και εμεις ανα τους αιωνες,το αιωνες παει κυριως σε εμας....,αλλα οσον αφορα αμερικανους και ευρωπαιους,και εγω ΚΑΙ για το ΤΩΡΑ μιλαω,και δεν ειναι κολακευτικο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-03-18 στις 10:14.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:55, 31-03-18:

Πάντα οι απόψεις διίστανται και σήμερα βλέπω πως ο κανόνας ισχύει.
Υπάρχει ένας γονιός και γεννά 3 παιδιά.Έχει και 30 στρέματα χωράφι.Αφού πεθάνει ο γονιός τα παιδιά του κληρονομούν από 10 στέμματα έκαστο.Όλα καλά μέχρι εδώ.Ζουν σε διπλανά σπίτια ,παντρεύονται,τρώνε ,πίνουν μαζί,όλα καλά.
Γεννούν όμως και αυτοί παιδιά και με τη σειρά τους πρέπει να τα δώσουν μερίδιο από τα ήδη διαιρεμένα 30 στρέμματα του παππού.
Έτσι λοιπόν αρχίζει να μικραίνει η γη και να μην επαρκεί για τις ανάγκες τους και μετά έρχοντια κι άλλα παιδιά που ζητούν κι αυτά κληρονομιά αλλά δεν υπάρχει βότσαλο.
Εν τω μεταξύ οι σχέσεις των αδελφών αρχίζουν να έχουν πρόβλημα διότι μεταξύ όλων αυτών υπάρχει και ένας,δύο ,πιο πονηροί και άρπαγες.Παίρνουν λοιπόν τα παλούκια που χωρίζουν τα χωριάφια τους και τα πάνε όλο και πιο μέσα.Στην αρχή είναι 10 εκατ.,μετά 10 μέτρα.Αν ο αδικημένος τσιρίξει και δεν ακουστεί η φωνή του,παίρνει το τσεκούρι και παίρνει το κεφάλι του αδελφού του.
Τα παλούκια πηγαινοέρχονται.Και επειδή έχει πια αναπτυχθεί τεράστιο μίσος ,αλλάζουν και τα επίθετά τους.Σιχαίνονται τον γεννήτορά τους και ονομάζονται αλλιώς.Μετά από αυτό παίρνουν και ένα πανί ,το βάζουν σε ένα κοντάρι και το στήνουν στην περίφραξή τους.Το πανί έχει διάφορα χρώματα,ό,τι πρόχειρο υπήρχε στο σπίτι.Πράσινο,κόκκινο,κίτρινο.
Και κάποια στιγμή όλοι αυτοί ξεχνούν τον κοινό τους πρόγονο,ξεχνούν ότι η γη που διαφεντεύουν είναι κοινόχρηστη,ξεχνούν πως σε 70-80- χρόνια θα πεθάνουν και μαζί τους δεν θα έχουν πάρει τίποτα απολύτως.
Έτσι με αυτό μικρό παράδειγμα μπορούμε να δούμε τι συμβαίνει ανά τον κόσμο.
Είχα διαβάσει ένα άρθρο για το ανθρώπινο DNA και τα αποτελέσματα έδειξαν ,πως όλοι,μα όλοι οι λαοί έχουν κοινό DNA.Άρα όλοι αδέλφια είμαστε .
Εάν εδώ σε αυτό το φόρουμ μπορούμε να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις που οδηγούν στο πουθενά ,σκεφτείτε τι γίνεται παραέξω.Και μάλιστα δεν έχουμε και εξουσία επί των άλλων.Που και να είχαμε τι θα κάναμε.
Το πιο λογικό είναι να κλείσει αυτό το θέμα.
Αν δω άνθρωπο να πεινάει θα του δώσω να φάει.Αν διψάει ,θα του δώσω νερό.Μπορεί και να είναι πονηρός και με σκοτώσει.Δεν μπορώ να το προβλέψω αυτό.Αλλά αν κι αυτός εχει εκπαιδευτεί να αγαπάει ,σίγουρα δεν θα μου κάνει κακό.
Παιδιά είμαι με το μέρος όλων των ανθρώπων.Όταν τα μυαλά υποστούν διάλυση το κακό δεν αργεί να γίνει και θα γίνει σίγουρα.
Προσωπικά πικραίνομαι που ο πλανήτης φωνάζει και βοά και έχει γίνει κόκκινος από το αίμα.
Και όλα αυτά για κάτι που δεν το είχαμε στην κοιλιά της μάνας μας ,ούτε θα το πάρουμε στον τάφο μας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:34, 31-03-18:

Αγαπημενη μου Ολυμπια,λατρευω τον τροπο που γραφεις τα πραγματα!
Στο μηνυμα που εγραψες,συμφωνω απολυτα και ακρβως αυτη ειναι και η φιλοσοφια μου.
Σε ενα μονο θα διαφωνησω σε αυτο,
Το πιο λογικό είναι να κλείσει αυτό το θέμα.
Το θεμα δεν θα κλεισει,διοτι δεν υπαρχει λογος να κλεισει.Ο τιτλος του ειναι ακριβιως αυτο που συζηταμε εδω.Εγραψα ομως και στο πρωτο μου μηνυμα,αυτο
Μονο θα παρακαλουσα..οχι ρατσιστικα σχόλια,και επισης οχι μη εγκυρες πηγες.
Θελω να πιστευω οτι ουτε ο Νικωνας μας εξεφρασε ρατσιστικα σχόλια,εγω κυριως στο αρθρο που ειδα αναφερθηκα,το εξηγησα....,καθως η χαιρεκακια στο αρθρο,ξεχειλιζει στο να αφανιστει ενας λαος,τωρα αν ο νικωνας μας εκνευριστηκε,δεν ξερω τον λογο,ειναι δικαιωμα του.
Ομως το θεμα σαφως δνε θα κλεισει,αρκει να κινηθουμε στα σωστα πλαισια.

ΥΓ.
Είχα διαβάσει ένα άρθρο για το ανθρώπινο DNA και τα αποτελέσματα έδειξαν ,πως όλοι,μα όλοι οι λαοί έχουν κοινό DNA.Άρα όλοι αδέλφια είμαστε .
Ακριβως αυτη ειναι η ουσια,αυτο ακριβως εννοω οτι προσπαθω να βλεπω τα πραγνατα συμπαντικα και οχι τοπικα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-03-18 στις 11:40.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:02, 12-04-18:

Δεν μπορω βρε παιδια πραγματικα,δεν μπορω.
Δεν χρειαζεται να βαλω καν λινκ,ολοι μαθατε φανταζομαι για το μαχητικο μας που επεσε κοντα στην Σκυρο και τον νεκρο πιλοτο μας.
Ενα νεοτατο παλικαρακι,34 περιπου χρονων,πατερας 2 παιδιων εχασε την ζωη του ΓΙΑΤΙ;
Επειδη ο ανθρωπος σαν ειδος,αντι να μαχεται κατα των αδικειων,της φτωχειας,της αρρωστιας,μαχεται εναντια σε αλλον ανθρωπο.Επειδη τα κερδη απο τις πολεμικες βιομηχανιες,αυτες τις εγκληματικες πολυεθνικες,που μεσα σε αυτες ειναι μετοχοι και πολιτικοι,πρεπει να χρησιμοποιουν τα οπλα που παραγουν για να αγοραζονται καινουργια.Επειδη θελουν καποιοι να ελεγχουν ''προνομιουχες περιοχες'' βλεπε Μεση Ανατολη,που ειχαν την τυχη,ενω στην πραγματικοτητα εχουν την ΑΤΥΧΙΑ,να εχουν τεραστια απωθεματα πετρελαιου και φυσικου αεριου,ΟΠΟΤΕ σαν τα θηρια(ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΖΩΑ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΗΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ),εχουν πεσει ΟΛΟΙ επανω σε μια περιοχη και την ξεκοιλιαζουν απλα για να ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
Επειδη καποιοι τρελλοι,βλεπε ερντογαν,αλλα δυστυχως δεν ειναι ο μονος,θελουν να ειναι οι κυριαρχοι παντου.
Αν η ανθρωποτητα ειχε λυσει αυτα τα ΗΛΙΘΙΑ ζητηματα,αυτο το παιδι θα ζουσε,και ΟΛΑ τα υπολοιπα πραγματικα παιδια που ειχαν την ατυχια απλα,ατυχια καθαρη να γεννηθουν σε αυτα τα μερη τα ''ευλογημενα''απο αποψη φυσικων πορων,αλλα πραγματικα καταραμενα,διοτι ακριβως για αυτον τον λογο...ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ.

Και να μας βλεπει τωρα λεει,ενας εξωγηινος.Εκει απο ψηλα,πολυ ψηλα..πολυ μακρια.Ενας μικρος,πανεμορφος πλανητης.Χαμενος εντελως,σαν ψειρουλα,μεσα στους γαλαξιες τους απεραντους,ουτε καν ψειρα..
Ενα ειδος ,ΑΔΕΛΦΙΑ....κοινο DNA ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ,να σκοτωνονται μεταξυ τους,να σκοτωνουν και τα αλλα ειδη και το περιβαλλον,πολυ θα γελαει ομως....παρα πολυ...αν δεν κλαιει.

Δεν μπορω να μην το ξαναπω,ποσο ανοητοι ειμαστε σαν ειδος.
Αντι να δινουμε τις δυναμεις μας σαν ανθρωποτητα για να μην υπαρχει αδικια,φτωχεια,αρρωστιες και να μπορεσουμε να καταλαβουμε τι στο καλο ειναι ολο αυτο που ζουμε,τι ειμαστε,αντι να συνειδητοποιουμε το μεγαλειο που μας περιβαλλει,κατασπαραζει ο ανθρωπος τα υπολοιπα ειδη,τον πλανητη και το ιδιο του το ειδος.
Δεν θελω να γινομαι μελό,αλλα γμτ δεν μπορω να μη εκφρασω ολη την αγανακτηση μου για αυτην την εγκληματικη ανοησια.
Πότε θα περασουμε απο τον χόμο σαπιενς,που μονο σαπιενς..σοφος ανθρωπος δηλαδη,δεν ειμαστε,στον συμπαντικο ανθρωπο;

Αν δεν συνηδειτοποιησουμε οτι ολοι ειμαστε ενα πραγμα,οπως εγραψε και πιο πανω η αγαπημενη μου Ολυμπια,αν δεν αντιληφθουμε οτι ειμαστε ενα σωμα βασικα,αν δεν μας χωριζουν ανθρωπινες επιννοησεις ,οπως οι εθνοτητες και οι θρησκειες....διοτι ολοι ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΓΩ,αντι να εχουμε το ΕΜΕΙΣ...αλλα οχι ΕΜΕΙΣ οσον αφορα την οικογενεια μας,το εθνος μας,την θρησκεια μας,το ειδοες μας...ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ που ζουμε εδω, που υπαρχουμε και ΚΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ,οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα εδω,οτι δεν πρεπει να υπαρχουν κατακτητες και κατεκτημενοι,ειτε σε επιπεδο χωρας ειτε σε επιπεδο ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΗ,αν δεν αντισταθουμε εναντια στις πολυεθνικες που αυτες καθοριζουν τα παντα και οι πολιτικοι απλα εχουν συμφερον απο αυτες,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ,γιατρεια δεν θα βρουμε,ειναι σιγουρο αυτο.

Δυστυχως θα αντιληφθουμε πολλα,φοβαμαι ομως,οταν καταστραφουμε ειτε απο εναν ηλιθιο πολεμο,ειτε απο την κλιματικη αλλαγη.Ειτε το ενα,ειτε το αλλο,εμεις σαν ειδος ειμαστε υπευθυνοι.

Τα αθωα παιδια και τα αθωα ζωα του πλανητη τι φταινε ομως;
Αιντε..ας δουμε και εμεις,εκτος απο τον εξωγηινο...αυτον τον πλανητη οχι απο πολυ ψηλα,απο ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΨΗΛΑ.
edit:Ειπα και εγω να βαλω ν δουμε την γη μας απο την Νασα live....πρεπει να μπεις στο λινκ για αν το δεις.Αισχος.Ολα συμφεροντα...Δεν σε αφηνει απο αλλο σαιτ να το δεις,ΜΟΝΟ απο το γιουτιουμπ.Για να το δειτε,πατηστε στο λινκ απο κατω,την πορτοκαλια γραμμη.

https://www.youtube.com/watch?v=RtU_mdL2vBM
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-04-18 στις 21:31.
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:44, 13-04-18:

Ερώτημα: Αν θελήσουν οι ρομά να κάνουν δικό τους κράτος, ποια η θέση μας;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους