Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,630 εγγεγραμμένα μέλη και 713,292 μηνύματα σε 21,992 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 260 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένους γάτους

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 13:53, 15-10-08:

Οι τροφές διαίτης έχουν στο πινακάκι την συνιστώμενη ποσότητα ανάλογα με τα κιλά τους για συντήρηση. Ποιά κιλά υπολογίζω αυτά που είναι ή αυτά που θα έπρεπε να είναι; Και είναι καλυτερα σε μια ή περισσότερες δόσεις την ημέρα; Και πως υπολογίζω την ποσότητα όταν πρόκειται για αδυνάτισμα και όχι απλώς συντήρηση;
Σας έπρηξα λιγάκι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:54, 15-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
να μικρύνεις την ποσότητα σταδιακά
Νομίζω πως αυτό έχει μεγάλη σημασία!

Ρώτησε στο πετ σοπ ή στον κτηνίατρο για τις ειδικές τροφές που είναι για απώλεια βάρους (και όχι απλά για έλεγχο βάρους). Θα έχουν πολύ χαμηλά λιπαρά, οπότε θα μπορείς ίσως να δίνεις λίιιιγο μεγαλύτερη ποσότητα, για να ξεγελιούνται.
Αυτό που μου φαίνεται πιο δύσκολο είναι να ελέγχεις ποιο γατί τρώει τι, με τρία στο σπίτι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 13:58, 15-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αυτό που μου φαίνεται πιο δύσκολο είναι να ελέγχεις ποιο γατί τρώει τι, με τρία στο σπίτι...
Κι εμένα αυτό με δυσκολεύει περισσότερο. Ο χοντρορού διώχνει τις άλλες με την κεφάλα του για να φάει και το δικό τους φαϊ και μετά η Πούνκη πεινάει. Αναγκάζομαι να τα χωρίσω αλλά δεν είναι εύκολο γιατι έχω ελαφριές συρώμενες πόρτες κι έχουν μάθει να τις ανοίγουν

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:03, 15-10-08:

Δυσκολεύουν τα πράγματα: θα πρέπει τουλάχιστον στην αρχή να είσαι από πάνω τους όσο τρώνε για να μην "ρίχνει" ο ένας τον άλλο. Μέχρι να συνηθίσουν ότι από τούδε κι εφεξής τρώμε λιγότερο και μόνο από το δικό μας πιάτο... (το οποίο ίσως να μην το μάθουν και ποτέ).
Οι τροφές που έχω υπόψιν μου εγώ έχουν στο πινακάκι μια δοσολογία για απώλεια και μια για συντήρηση. Μόνο μην κάνεις δραστική μείωση της ποσότητας γιατί μπορεί να κάνει κακό. Σιγά-σιγά να φτάσεις στο στόχο.
Φιλιά στα ζουμπουρλούδικα (έτσι μου αρέσουν οι γάτες: να έχεις πολύ... γάτα να γραπώνεις!)

Α! και καλύτερα - όπως μου έχει πει ο κτηνίατρος - να τρώνε περισσότερα γεύματα μοιρασμένα μέσα στην ημέρα κι όχι μόνο ένα.

Παράθεση

sigalas mixalis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sigalas mixalis
Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sigalas mixalis έγραψε στις 04:02, 08-01-09:

καλημερα
ηθελα να ρωτησω για στειρωμενες γατες ποια τροφη μου προτεινετε
hills - purina proplan -royalcanin ?
γιατι εχω ακουσει οτι και οι τρεις ειναι εξισου καλες
ευχαριστω

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 08:15, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από sigalas mixalis
καλημερα
ηθελα να ρωτησω για στειρωμενες γατες ποια τροφη μου προτεινετε
hills - purina proplan -royalcanin ?
γιατι εχω ακουσει οτι και οι τρεις ειναι εξισου καλες
ευχαριστω
ειναι οντως ολες πολυ καλες!
Προσωπικα οι δικες μου εχουν μια ελαφρα προτιμηση στη Royal...αλλα τους αλλαζω συχνα μαρκα για να μη βαριουνται...μπορεις και εσυ να το κανεις αυτο

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,662 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:44, 08-01-09:

Κι εμεις Royal παιρνουμε,αν και που και που του τη συναλασσω με Hill's για να μην τη βαριεται.

Παράθεση

anna chios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna chios
H anna chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H anna chios έγραψε στις 10:16, 15-04-18:

καλημερα σας, καλως σας βρισκω, ειμαι νεα στο mycat. εχω 2 γατια αρσενικα στειρωμενα 2χρονων. εχουν και τα δυο προβλημα ουρολιθιασης, το ενα το καταλαβαμε νωρις και με μια ενεση το ξεπερασε γρηγορα. μετα το επαθε και το αλλο, εμεινε με καθετηρα 3 μερες στο κτηνιατρειο και δυσκολευτηκαμε να ξαναβρουμε την τακτικη μας στην τουαλετα. μετα απο ψαξιμο σε εσας, ειδα οτι πρεπει να προσεχουμε τις τροφες μετα την στερωση. εγω δεν γνωριζα τιποτα και νιωθω ενοχες που ταλαιπωρησα τα μωρα μου. κανουμε θεραπεια με urinary canin royal για 6μηνο. κανω ερευνα με τι να συνεχισουμε μετα, εχω καταληξει στην brit missy (απο θεμα ποιοτητας και τιμης μου φαινεται καλη)αλλα θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων. επισης γνωριζει κανεις την τροφη rex; μου την προτειναν σε ενα κτηνιατρειο τα 15 κιλα στα 23 ευρω αν θυμαμαι καλα; μου φανηκε λιγο μουφα γι αυτο δεν εδωσα σημασια. την εψαξα στο ιντερνετ μονο στον εισαγωγεα βρηκα μια κριτικη(αριστη εννοειται) αλλα δεν αναφερει καν την εταιρεια παραγωγης . σας ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,337 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:51, 16-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από anna chios
καλημερα σας, καλως σας βρισκω, ειμαι νεα στο mycat. εχω 2 γατια αρσενικα στειρωμενα 2χρονων. εχουν και τα δυο προβλημα ουρολιθιασης, το ενα το καταλαβαμε νωρις και με μια ενεση το ξεπερασε γρηγορα. μετα το επαθε και το αλλο, εμεινε με καθετηρα 3 μερες στο κτηνιατρειο και δυσκολευτηκαμε να ξαναβρουμε την τακτικη μας στην τουαλετα. μετα απο ψαξιμο σε εσας, ειδα οτι πρεπει να προσεχουμε τις τροφες μετα την στερωση. εγω δεν γνωριζα τιποτα και νιωθω ενοχες που ταλαιπωρησα τα μωρα μου. κανουμε θεραπεια με urinary canin royal για 6μηνο. κανω ερευνα με τι να συνεχισουμε μετα, εχω καταληξει στην brit missy (απο θεμα ποιοτητας και τιμης μου φαινεται καλη)αλλα θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων. επισης γνωριζει κανεις την τροφη rex; μου την προτειναν σε ενα κτηνιατρειο τα 15 κιλα στα 23 ευρω αν θυμαμαι καλα; μου φανηκε λιγο μουφα γι αυτο δεν εδωσα σημασια. την εψαξα στο ιντερνετ μονο στον εισαγωγεα βρηκα μια κριτικη(αριστη εννοειται) αλλα δεν αναφερει καν την εταιρεια παραγωγης . σας ευχαριστω πολυ!
Καλησπερα φιλη μου.Λοιπον,καταρχην να ξεκαθαρισουμε κατι.Εφοσον σας εχει δωσει θεραπεια εξαμηνη ο γιατρις με ειδικη τροφη,αυτην πρεπει να τρωει.
Απο εκει και περα οταν τελειωσει σιγουρα θα πρεπει αν δινεις τρφη για στειρωμενα γατια.
Υπαχρουν πολλες,κτηνιατρικες λεω παντα.Οχι απο σουπερ μαρκετ δηλαδη.Ειτε απο κτηνιατρειο ,ειτε απο πετ σοπ,αλλα να ειναι κτηνιατρικες.Αυτες ειναι της royal canin sterilised,βγαζει και η Hills,γενικα κτηνιατρικες τροφες που να αναγραφουν επανω οτι ειναι ΓΙΑ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ γατια.
εχω καταληξει στην brit missy
Δεν την γνωριζω καθολου και δεν θα την εμπιστευομουν.Εκ πειρας θα σου πω οτι αυτες της ρουαγιαλ για στειρωμενα ειναι οι καλυτερες,και της χιλλς..ποσο μαλλον οταν ηδη εχουν παρουσιασει προβλημα. Ρωτα και τον κτηνιατρο σου,εννοειται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna chios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna chios
H anna chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H anna chios έγραψε στις 19:08, 17-04-18:

σε ευχαριστω πουπουλινα για την απαντηση! το καταλαβαινω οτι της royal ειναι ιδανικη αλλα ειναι και ακριβη... δυστυχως μας χτυπησε η κριση και ολα πλεον τα μετραμε. ρωτησα εναν κτηνιατρο , μου ειπε τα καλυτερα για την τροφη. δεν ξερω αν το λεει επειδη την πουλαει εκεινος... γι αυτο ειπα να το διασταυρωσω με την γνωμη πιο εμπειρων γατογονιων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 13:30, 19-04-18:

Η Bir δεν είναι άγνωστη μάρκα, υπάρχει εδώ και χρόνια στην Ελλάδα. Εγώ χρησιμοποιώ τη Senior χωρίς να έχω πρόβληματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    vagsfyr

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους